Algemene bezorgdheid ambtenaren. over positie der wets- Waarderende woorden voor het ontwerp zijn schaars. Er bestaat alle reden voor matig tarief op de Wester-Sciieldeveren. Diverse uitkeringen belangrijk hoger geraamd. Algemene vergadering der V. N. ver heugd over R.T.G. resultaten. Lesvliegtuig stort neer in Brabant. NIEUWS Verlichting van de los- en laadwal bez. de Viakebrug is dringend nodig. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Schijnwelvaart. Particulieren brengen een kapitaal daarvoor bijeen. Rijk blijft zich in ieder geval aanzienlijk offer getroosten. Slavisch blok natuurlijk fel tegen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswiikstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1429 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 8 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr fï. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen' H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds b. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.35 u., onder 16.29 u. Maan op 19.56 u,, onder 12.12 u. Hoogwater op Vrijdag '9 Deo.: Vlissingen: 3.52 u. 1.89 m., 16.19 u. 1.96 m. Terneuzen: 4.21 u. 2.06 m., 16.46 u. 2.12 m. Wemeldinge: 5.43 u. 1.60 m„ 18.03 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.24 u. 1.36 m., 17.49 u. 1.49 m. A T inister van den Brink is tot I*1 op zekere hoogte een vreemde eend in de ministeriële bijt van het ogenblik. Hij geeft telkens weer blijk door de schijn der economische dingen heen, de grauwe werke lijkheid te zien. Dat bleek opnieuw toert hij in de memorie van toelichting op de begroting van Economi sche Zaken o.m. schreef: „Het is reeds vele malen ge zegd, doch het moge hier nog- eens met nadruk worden her haald: de betrekkelijke welvaart van het ogenblik is voor een niet onbelangrijk deel schijn welvaart, die niet wortelt in de kracht onzer eigen productieve werkzaamheden, doch is moge lijk gemaakt, door schenkingen, vermogensintering en schuld vermeerdering." Het is reeds vele malen ge zegd! Toch krijgt men niet de in druk, dat Regering en volk van de waarheid van deze woorden zijn doordrongen. Wanneer iemand er vrolijk op los leeft, door het beetje ver mogen dat hij nog bezit in te teren, door gebruik te maken van schenkingen en door het maken var. schulden, dan is het voor ieder duidelijk, dat het in de verkeerde richting gaat en dat een debacle niet uit kan blijven. Nu het echter het gehele volk betreft, blijven we er op los le ven, alsof er geen wolkje aan de lucht is. Maar het einde zal, naar te vrezen staat, de last dragen. En het zal zeker geen lichte last zijn. Werkloosheid in Zeeland relatief nog het laagst. In de afgelopen maand steeg het als werkloos geregistreerde aantal mannen van 49.246 tot 62.704. De vraag naar mannelijk per soneel daalde van 21.688 tot 18.980. Deze ongunstige ontwik keling in werkgelegenheid is voornamelijk het gevolg van het intredende winterseizoen. In Zeeland waren er eind No vember 562 werklozen, eind Oc tober 493 en eind Nov. 1948 765. Zeeland vertoont als steeds relatief het laagste aantal werk lozen, n.l. 4 per duizend manne lijke inwoners. TWEEDE KAMER BESPRAK WEER DE SOUVEREINITEITSOVERDRACHT. (Van onze parlementaire redacteur.) De tweede dag waarop de Kamer vergaderde over de souverei- niteitsoverdracht was stellig minder Interessant dan de eerste. Wel iswaar zjjn er verschillende redevoeringen gehouden die de moefte waard waren om aan te horen, doch onwillekeurig ging de groot ste belangstelling uit naar de beantwoording door de Regering. Vooral na de redevoeringen van de heren Tllanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) was dit het geval. De Regering is echter nog niet aan bod gekomen. Dat zal heden pas geschieden. Deze dag hadden weer vele zaken de aandacht van do Kamer. Vooral over do positie van de ambtenaren werd veei gesproken. De heer de Graaf (K.V.P.) wijd de daaraan zijn gehele rede. Het gedwongen overgaan van ambte naren naar de R.I.S. acht hij op morele gronden niet aanvaard baar. De band van de ambtenaar met Nederland is onmiskenbaar. Het heengaan van de oude over heid zou betekenen, dat de amb tenaar geen werkgever meer heeft. Spr. is van mening dat het jammer is, dat het Nederlandse plan niet is doorgegaan volgens hetwelk een corps ambtenaren ter beschikking van de R.I.S. gesteld zou worden, waaruit zij kon put ten. De tweede C.H. spreker, de heer v. d. Wetering besprak alle pro blemen waarmede hij het niet eens was met da Regering. Ten minste die indruk kreeg men. Of zijn afwijzende houding in deze problemen ook van invloed zal zijn op de eindstemming is echter niet duidelijk. Spreker was ontevreden over de schuldenregeling. Deze is finan cieel onaanvaardbaar. Verder vroeg hij of het standpunt van Hatta juist was dat het Unie Sta tuut, daar het een volkenrechte lijk verdrag is, kan worden opge zegd. Is dit inderdaad zo dan geldt dit ook voor de financieel-econo- mische overeenkomsten. PROF. GERBltANDY. Nadat Paul de Groot (comm.) had betoogd dat we niet moeten spreken van de Verenigde Staten van Indonesië doch van Indonesië van de Verenigde Staten, daar mede aantonende dat hij tegen Hansweert (gemeente Kruinin- gen) blijkt (le laatste jaren bij zonder gunstig te zjjn gelegen voor export van landbouwproduc ten naar Engeland, Noord-Frank rijk en Duitsland, met name door het steeds meer in gebruik komen van de „coaster". Zo werden in 1948 40 van deze schepen veria den, terwijl toen verscheidene schepen moesten worden gewei gerd wegens gebrek aan ruimte. Voor 1949 zal dit aantal nog gro ter worden, daar do uien-export van Zeeland grotendeels via Hans- weert zal worden verscheept. Daarbij komt nog, dat steeds meer fruit als bijlading wordt ver zonden. De reden van deze cen tralisatie is gelegen in het feit, dat de overige landbouvvhavens in Zeeland en op de Zuid-Hollandse Eilanden tijhavens zijn, waaraan het bezwaar is verbonden, dat het schip juist geladen moet zijn bij hoog water, daar anders 24 uur moet worden gewacht (het is on mogelijk bij gebrek aan verlich ting 's nachts uit zo'n haven te vertrekken), terwijl voorts een gerede kans bestaat op het aan de grond lopen van het schip. Het laat zich bovenci:en aanzien, dat de lengte van de aanwezige laad- en losvvallen ten enenmale te klein is om tegelijkertijd de bin nenschepen te kunnen bedienen en de aangevoerde suikerbieten en andere landbouwproducten (met name uien) te kunnen verwerken Het is reeds voorgekomen, dat vijf coasters tegelijk in lading la gen. Controle nu niet mogeljjk. Het is duidèlijk, dat het ontbre ken ener verlichting aan de ont wikkeling van deze streek in'de weg staat. Bij duisternis is het onmogelijk te laden, terwijl con trole b.v. door de plantenziekten- kundige dienst, de uitvoercontro- ledienst en de ambtenaar van in voerrechten en accijnzen uitge sloten is. Het aanbrengen van enige eenvoudige lichtmasten, waarvan de lichten op verzoek kunnen worden ontstoken en uit geschakeld door de toch st-eds aanwezige nachtstoringsdienst zou aan de wens op aile tijden te kun nen verladen tegemoetkomen. Het behoeft geen betoog, dat een voortgaande ontwikkeling van de handel en export in landbouw producten en de daarmee gepaard gaande opslag een gunstig aan knopingspunt vormen voor de ont wikkeling van het industrie-ter rein Kruiningen-Hansweert, zoals die is geschetst in het rapport Kruiningen van Prov. Plan. Dienst voor Zeeland. Het zou een ernstige handicap voor de ontwikkeling van dit pro ject en voor de exporteurs en commissionnairs betekenen, als aan deze ontplooiingsmogeljjkheid in één van Zeelands gunstigst ge legen streken een rem wordt op gelegd. Het economisch rende ment van de hierboven genoemde maatregelen, nl. verlichting van de loswal bezuiden de Vlake-brug en verlenging van de desbetref fende loswal moet zeer groot wor den geacht. Naar wij vernemen, is door het Expeditiebedrijf de Groof te Hansweert en enige groothandela ren in landbouwproducten thans besloten een kapitaal bjjeen te brengen tot het aanbrengen van verlichting aan de los- en laadwal. Leze pogingen worden krachtig gesteund door de directeur van het E.T.I. en volledige medewer king werd verleend door de direc tie van de Rijkswaterstaat te Middelburg, terwijl de leiding van de aangelegenheid berustte bü het gemeentebestuur van Kruiningen. dit wetsontwerp was, verscheen Prof. Gerbrandy (A.R.) na de middagpauze ten tonele. Prof. Gerbrandy herinnerde er aan, dat het juist zeven jaar geleden was dat Koningin Wilhelmina zich in een'radiorede richtte tot de Indo nesische Volken. Hij heeft daar voor mede verantwoordelijkheid te dragen. Maar nooit had hij ge dacht dat hij voor dit wange drocht zou komen te staan. Hij bestreed dat dit wetsontwerp slechts een kwestie van aannemen of verwerpen zou zijn, daar we thans nog steeds souverein zijn over Indonesië. Fel keerde hij zich tegen Prof. Ronsne die destijds een voorstander van de Rijkseen- héid-gedachte was. Thans is hij een voorstander van het in twee- en hakken van het Rijk, en hij juichte dit zelfs toe. Het alles beheersende element van dit wetsontwerp is de onvoor waardelijke overdracht van de souvereiniteit. De rest is maar bij zaak, zo betoogde de oud-Minis ter. Sprekende over de onderhan delingen zeide hij dat dr v. Rooij- en wordt beschouwd als een voor treffelijk onderhandelaar. Hij doet echter niets dan toegeven. Op een ontstellende wijze abandoneren wij ons prachtig Rijk in Indonesië, zo eindigde spreker zijn bewogen rede, die verschillende malen door de voorzittershamer werd onder broken. PROF. SCHERMERHORN. De heer Schermerhorn die als volgende spreker optrad herinner de zoals gewoonlijk aan de tijd dat hij Minister-President was. Hij kon zich wel indenken dat de ambtenaren ongerust zijn, maar hij wilde zijn uiteindelijk oordeel voqrjjehouden totdat de garantie- wét is ingediend. De rede was ook al gewoonlijk zeer lang, maar zij naderde een hoogtepunt toen hij één van zijn vele vellen papier kwijt was. Rusteloos zocht hij in de papiermassa tot hij het bewuste vel gevonden had. EEN MILD A.R. GELUID. De derde A.R. spreker, de heer Meijerink, hield ongetwijfeld het meest rustige betoog van de op positie. Uit de resultaten van de R.T.C. blijkt, dat de Regering haar onderhandelingspositie heeft prijsgegeven. In ieder geval wat de ambtenaren-kwestie betreft. Alle steunpunten zijn verdwenen en daarom is de overgang niet ge leidelijk, doch abrupt. In plaats van de garantie wordt het ver trouwen gesteld. Dit vertrouwen is uiteraard noodzakelijk, doch voor de Staatkunde is het onge noegzaam. Na een zeer uitvoerig historisch overzicht zeide hij, dat het de grootste fout van de Re gering is geweest, dat zij de geest van de revolutie steeds heeft laten voortwoekeren. Dat betreurde hij ten zeerste. Hij betreurde het daarom om dat hij de Indonesische leiders op de R.T.C. heeft leren waarderen en respecteren wegens hun be kwaamheid en kennis. De heer Meijerink zeide zeer wel in te zien dat verwerping ernstige gevolgen kan hebben. Daarover valt niet te strijden. Wat moeten we nu we voor dit dilemma staan doen?, zo vroeg hjj zich af. Hij was van me ning dat de Nederlandse Regering terug moet vallen op haar ver antwoordelijkheid en zeggen: wfj kunnen de grote gevaren niet be oordelen, wij zijn geen profeten, wij moeten terugvallen op onze roeping en onze taak die wij heb ben als Overheid en met alle mid delen die wij hebben moeten we orde en rust handhaven. De vrij- heidsstroom moet gebracht wor den in de bedding van de rechts orde. Zal dat gebeuren dan zullen ook de A.R. hieraan medehelpen. Het wordt altijd gezien alsof wij de barriere zijn, aldus de heer Meije rink, op de weg naar de vrijheid. Wij hebben slechts tegen de revo lutie geageerd. SCHMAL (C.H.)TEGEN. De enige Chr. Historische afge vaardigde, die vrij positief was in zijn uitlatingen was de heer Schmal. Niet de idee van de sou- vereiniteitsoverdracht, maar deze regeling stuitte hem tegen de borst en bij verschillende van zijn geestverwanten op grote bezwa ren. Al zijn cfe C.H. geen grond wetaanbidders, zü hebben bij dit wetsontwerp grote grondwetsbe- zwaren. Sprekende over het amen dement Tilanus zeide hij, dat het hem niet te doen is om het woord Kroon, maar om de inhoud daar van. Die inhoud is verdwenen door het begrip Hoofd der Unie. Tie inhoud van het woord Kroon be tekent aldus spreker, souvereini teit, oppermacht. Het amende ment Tilanus wilde de inhoud ge ven' aan het Hoofd der Unie. AAN DE VOETEN VAN ZANDT. Minister van Maarseveen ver dween van achter de Regerings tafel om op de eerste bank te gaan zitten om; te horert iioa cfe Zandt die zeer onduidelijk spreekt zijn afkeuring over dit wetsontwerp zou geven. Deze maakte er bezwaar tegen dat onderhandeld is met mensen als Soekarno. Dergelijke onder handelingen hadden nooit mogen geschieden en zijn z.i. de aanlei ding geweest tot de nederlaag. Komende tot de overeenkomst betoogde hij, dat ze de volledige capitulatie van Nederland bevat. Daarbij heeft de heer van Royeri een belangrijke rol vervuld, waar voor hij in de wierook is gezet. Als de regering toch wilde capi tuleren, waarom zijn er dan zovele soldaten gesneuveld, waarom is er dan zoveel leed gebracht over Ne derlandse gezinnen, waarom zijn dan zo grote uitgaven gedaan voor het leger, zo vroeg Ds Zandt. De heer Zandt betoogde nog, dat in Nederland met de grond wet wordt gesold. Zo zal het Unie- statuut gemakkelijk een vodje papier worden, dat in de prulle- mand terecht komt. Minister Spitzen antwoordt de Tweede Kamer. Ten aanzien van de wederin voering van veergelden op de veren over de Wester-Schelde ves tigt minister Spitzen in zijn Me morie van Antwoord er de aan dacht op, dat andere en nog meer geïsoleerde landsdelen als b.v. de Waddeneilanden iüeraan aanspra ken zouden kunnen ontlenen, in dien de vrijstelling zou voort duren. De opvatting, dat Zeeuwsch- Vlaanderen recht heeft op blij vend gratis vervoer over de Wes- ter-Scheide moet, uit een oogpunt van algemeen Rijksbeleid bezien, tot de consequentie voeren, dat anderen in overeenkomstige om standigheden hetzelfde recht kun nen doen gelden en dat het Rijk zich ook elders met gratis vervoer naar de eilanden moet belasten, e consequentie, die niet alleen onuitvoerbaar is met het oog op s Ri.xs schatkist, maar ook om dat .iet Rijk met een taak zou worden belast, die niet' de zijne is. De argumenten. Wat de bijzondere facetten be treft, die bij de argumentatie die nen te worden betrokken, merkt de minister o.m. op, dat het feit, dat .Zeeuwsch-Vlaanderen over de weg via België te bereiken is, ook als een omstandigheid kan wor den beschouwd, waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen in een gun stiger positie verkeert dan de eilanden, die in het geheel niet over de weg zijn te bereiken en die, ais door weersomstandighe den de overtocht per veerschip niet mogelijk is, geheel geïsoleerd zijn. Van een gevoel van achteruit stelling behoeft bij de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen geen van veergelden volgens een tarief, zoals de minister zich dat gedacht heeft, zal toch slechts een matig percentage van de werkelijke kos ten uit de ontvangsten kunnen worden bestreden. Het Rijk blijft zich een aanzienlijk offer getroos ten voor deze veerverbinding, al leen is er thans geen aanleiding meer om alle kosten op de schou- des van het Rijk te blijven leggen. De minister is in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Za ken over de vraag, of er aanlei ding is, i.v.m. mogelijke invloed van de heffing op de mate, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen reeds thans voor de arbeiders in de daar ge vestigde industrie van Belgische arbeidskrachten afhankelijk is, daarmede rekening te houden. De Industrialisatie. Dit geldt uiteraard ook voor wat betreft het aanbod van werk nemers i.v.m. de industrialisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gra tis vervoer van vrachtauto's kan enige voorsprong geven op con currerende bedrijven, die elders zijn gevestigd, doch dit is een ar gument, dat niet kan worden ge hanteerd Do minister ziet niet, hoe door overleg met het provinciaal be stuur van Zeeland een bevredi gende oplossing zou zjjn te be reiken, daar dit bestuur tot nog toe zich op het standpunt heeft gesteld, dat de provincie Zeeland niet kan bijdragen in het tekort, maar dat niettemin de bestaande vrijdom van veerrecht moet wor den gehandhaafd. De vraag of het juist is, dat door de vrije veren een vervoers- verschuiving heeft plaats gevon den van het water naar de weg, kan bevestigend worden beant woord. Het spreekt wel vanzelf, beurtschippers uiteraard niet gratis over de Schelde' werden vervoerd, thans in auto's worden geladen en met de vrije veren worden overgebracht. Hem heeft een adres bereikt van de Beurt- vaartver. „Zeeuwsch-Vlaanderen", waarin wordt gewezen op de af slachting van het beurtvaartbe- drijf door het gratis vervoer en steunmaatregelen worden ver zocht voor de in hun bedrijf gedu peerden. Er bestaat alle reden, aldus de minister, voor een matig tarief. Bulgarije zuivert nog steeds. Te Sofia is bekend gemaakt, dat de Bulgaarse minister voor de binnenlandse handel, Dobref, „een ernstige berisping, gepaard gaand (met een waarschuwing", heeft ontvangen. Zes andere functiona rissen ontvingen ook een beris ping; twee van hen werden tgelijk maar uit hun functie ontheven. Grote V ans op een koude nuarimaand. Het K.N.M.I. deelt mede: in aansluiting op reeds eorder geuite waarschuw ngen, naar aanleiding van voorsp Hingen van een zach te winter, l.an nu bericht worden, dat de stat stische studies van het K.N.M.I. eerder aanwijzingen ge ven van eert koude maand Januari. Wij wijzen er echter nogmaals na drukkelijk op, dat deze uit de sta tistiek Vjekregen aanwijzingen slechts eert onzeker karakter dra gen. Ér kan geenszins de waarde aan gehecht worden, die de dage lijkse weerberichten verdienen, die uit talrijke directe waarnemingen langs physisch verantwoorde weg worden afgeleid. Kindje in wiegje verbrand. Moeder dacht dat strijkijzer als verwarming kon dienen. In de woning van de familie Wagtmans te St Willebrord is een ongeval geschied, waardoor het vier maanden oude dochtertje zwaar gewond werd. Om het bed je van de kleine te verwarmen had de moeder een electrisch strijkijzer, dat op 't net was aan gesloten, in de wieg gelegd. Zij vergat echter het -steeds warmer wordende ijzer toen een paar an dere kinderen uit het gezin op straat herrie maakten. De moeder ging naar buiten om een einde aan de ruzie te maken. Bij haar terugkeer in de woning vond zij het bedje van de kleine in brand. Het meisje zelf was zo deerlijk verwond, dat het naar het zieken huis te Roosendaal moest worden overgebracht. De toestand is zorg wekkend. Memorie van toelichting op Goesse gemeentebegroting. Thans is verschenen de gebrui kelijke toelichting op de begroting. B. en W. wijzen er daarin op, dat de bijz. bijdrage is vastgesteld op f 90.000.waarop evenals op de algemene uitkering een toeslag wordt verstrekt van in totaal f 52.182.78, terwijl de opbrengst ven de ondernemingsbelastiiig (V. j. f 190.000.kan worden verhoogd tot f 800.000. Aangezien dit wisselvallige uit keringen zijn, oordelen B. en W. dat een zo groot mogelijk gedeel te daarvan dient te worden be steed voor „eenmalige" uitgaven. In verband daarmee zijn dan ook kleinere kapitaalsuitgaven in de gewone dienst opgenomen waarna een bedrag van f 73.000.is over gebracht naar de kapitaaldienst, mede ter bestrijding van de kos ten der nieuwe riolering waar voor een eerste termijn is uitge trokken van f 215.000.Geduren de de eerste drie jaren zal voor dit doel rond f215.000.'nodig zijn. Na deze overdracht naar de ka pitaaldienst, kon van de meeval lers rond f 26.900.— worden be stemd voor het sluitend maken van de gewone dienst. Dit was niet overbodig, daar alleen reeds de totale kosten van het onder wijs f 27.800.hoger moesten worden geraamd, terwijl door de uitbreiding der stad enz. de kos- De algemene vergadering der V.3ST. heeft zich gistermiddag weer bezig- gehouden met de Indonesische kwestie. De in Den Haag ter R.T.C. bereikte resultaten oogstten de instemming van by na alle afgevaardigden, behalve natuuriyk van die van Rusland, de Oekraïne en Polen. Tenslotte nam de algemene vergadering een resolutie aan waarin de Nederlanders en de Indonesiërs worden geprezen voor hun houding ter R.T.C. terwijl tevens de Unci wordt geprezen voor het aandeel dat zy had in de bereikte resultaten. Voorts wordt de Republiek der Ver. Staten van Indonesië als sou- vereine staat verwelkomd. INSTEMMING EN ONT STEMMING. Sir Benegal Rau (India) als eerste spreker verklaarde„Het duidelijk, dat alle vredelievende iaiiden zich verheugen over het feit, dat zekere partijen, die in een belabgrijk gqbied van de wereld in conflict warön, niet langer in con flict zijn en een overeenkomst be reikt hebben." De tweede spreker was Ma- nuilsky (Oekraine), die wederom de ontwerp-resolutie indiende, welke de politieke commissie ad hoe Zaterdag weigerde te behan delen. Manuilsky zeide, dat het niet waar was, dat thans in Indonesië vrede heerste. De overeenkomst van Den Haag zou het oude Ne derlandse koloniale regiem in In donesië weer vestigen. Hij noem de de overeenkomst een „schan delijke zaak". NEDERLANDS ANTWOORD. Daarna beantwoordde de Neder landse afgevaardigde, mr van Heu- ven Goedhart, Manuilsky. Hij gaf uitdrukking aan zijn verbazing over de heer Manuilsky, die schijnt te wensen, dat Nederland souverein blijft in grote gebieden van Indonesië. Terwijl de R.T.C.- overeenkomst volledige overdracht van de souvereiniteit voor I Ja nuari 1950 vraagt, houdt het voor stel van Manuilsky slechts in de terugtrekking van de Nederland se troepen achter de linies van December 1948. Spaanse verstekelingen te Vlissingen. Gistermorgen zjjn aan boord van het Franse stoomschip „Re- don", op weg van Antwerpen naar Buenos Aires, twee Spaanse verstekelingen ontdekt. Zij wer den van boord gehaald en aan de marechaussee te Vlissingen overgegeven. Zij hadden geldige papieren om Argentinië binnen te komen en zaten behoorlijk in hun Belgische en Argentijnse geld. Naar het schijnt was het hun bedoeling een gratis over tocht te maken. Zij worden uit gewezen en gingen met de ma rechaussee op weg naar de Bel gische grens. Zonder benzine werd nachtvlucht gevaarlijk. sprake te zijn. Ook bij invoering dat goederen, die voorheen door Instructeur en leerling redden zich met parachute. Donderdagavond laat is even buiten Rucphen een lesvliegtuig van het type Tiger Morh neerge stort. Het was afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht der L.S.K. Do instructeur luitenant Schip pers en de leerling-vlieger van der Burg konden zich echter redden met hun parachutes. Het toestel was van Woens drecht opgestegen voor een nacht vlucht. Plotseling waren instruc teur en leerling de weg kwijt ge raakt. Zij kwamen steeds meer in moeilijkheden. Na twee uur vlie gen was de benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te vertonen, gaf de luite nant aan van der Burg opdracht om het toestel te veriaten. De jonge man klom op de vleu gel en sprong. Zijn parachute bracht hem veilig op Rucphens grondgebied. Lt. Schippers trok toen het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was de enige mogelijkheid om de machine te verlaten. Hij had moeilijkheden met zijn parachute, die zich nog maar juist op tijd opende. Zodoen de kwam de luitenant toch nog met een harde smak op de grond terecht, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tien tallen meters verder stortte de Tiger Moth neer. Op Woensdrecht verkeerde men in grote spanning. Men stak vuur pijlen af en waarschuwde ook de vliegbasis Gilze-Rijen, waar men de landingsliohten ontstak, omdat men reeds vermoedde, dat het toestel verdwaald was geraakt. De instructeur is naar het zie kenhuis in Roosendaal overge bracht. ANDERE SPREKERS. Warren Austin (Ver. Staten) verklaarde, dat de volken van _In- donaeië et: Néuëriand en iïi feite alle vrijheidlievende mensen zich konden verheugen in de overeen komst. Zafrullah Khan (Pakistan) ver klaarde dat de overeenkomst van Den Haag „de vervuiling ten minste tot de minimum graad van de wensên der conferentie te New Delhi" betekende. De afgevaardigden van Polen en Rusland brachten nog ongeveer hetzelfde te berde als Manuilsky had gedaan. Met 33 tegen 5 stem men en 12 onthoudingen besloot men de door Manuilsky ingedien de resolutie niet in stemming te brengen. Gistermiddag werden de boeren zoons, die met financiële steun van de E.C.A. een studiereis naar Amerika maakten officieel ont vangen in Rotterdam. Een brandend sigarettenpeukje was oorzaak dat gisteren een boven verdieping in den Bosch uitbrand de. Het verwisselen van een Buta-gascylinder vlak bij een brandende kachel was oorzaak van het afbranden van een boer derij bij Ternaard (Fr.). Door de regering van Nieuw Zeeland is weer toestemming verleend voor de emigratie van 100 gedemobili seerde militairen uit Indonesië. Critchley, het Australische lid van de Unci, vertoeft momenteel voor het voeren van besprekingen met Soekarno in Djogja. Volgens be richten in West-Berlijnse bladen, die later werden tegengesproken, zal Oost-Duitsiand een gecentra liseerd bestuur in Berlijn krijgen. Officieren en manschappen van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland zullen een opleiding krijgen in de verdediging tegen het effect van atoomexplosies. Landarbeiders in de provincie Ro me hebben aan het bevel van de regering gehoor gegeven om de door hen bezette landerijen te ver laten. In Italië is een nieuwe socialistische partij gesticht, die zich noemt „Unitarisjische socia listische partij". De waarne mende Chinese president Li Tsoeng Jen is opgenomen in een New Yorks ziekenhuis. De Hon gaarse Hervormde en Evangeli sche kerken hebben in een ge meenschappelijke verklaring hun trouw betuigd aan het volksde- mocratisch bewind. -> Volgens be richten uit Hongkong zal Tsjang Kai Sjek het leiderschap der Chi nese regering weer op zich nemen. Bulgarije heeft zich terugge trokken uit de wereldgezondheids organisatie der V.N. Door het ontploffen van een benzinetank wagen is Dinsdagavond in Rio de Janeiro een reusachtige brand uitgebroken. Een 100-tal personen werd dakloos, omtrent het aantal doden en gewonden is nog niets bekend. Ongeveer 350.000 Bel gen hebben momenteel een eigen auto, tegen 220.000 voor de oor log. In de Amerikaanse atoom- stad Oak Ridge is een wilde sta king uitgebroken, waarbij een groot aantal arbeiders is betrok ken. ten van verlichting met f7000. moesten wordenverhoogd. Waren de verhoogde uitkerin? gen achterwege gebleven, dan zou den de financiële vooruitzichten der gemeente ver van rooskleu rig zjjn, waarom een zeer voor zichtig financieel beleid geraden is. Dit mede in verband met de hoge kosten der riolering, terwijl mede de bouw van een 7-klassige schooi, waarvoor reeds, een toe zegging van bouwvolume verkre gen is. Daar binnen afzienbare tijd in het Oostelijk deel der ge meente een dubbele school nood zakelijk zal zijn, worden pogingen gedaan om een bouwvolume te verkrijgen in de plaats van de 7- kiassige school voor een 8-klas- sige. Voor verdere kapitaalsuitgaven, hoe wenselijk ook, zal geen ruim te zijn. In de toelichting wordt er ver der op gewezen, dat tot grote voorzichtigheid moet manen het feit', dat de inkomsten der gemeen te voor een belangrijk deel gekop peld zijn aan de conjunctuur-ge voelige rijksbelastingen. Hieruit volgt niet, dat andere gewenste onderwerpen van ge meentelijke zorg uit het oog wor den verloren. Daar is in de eerste plaats het industrieterrein, waarvoor reeds verschillende aanvragen zijn inge komen en aan de uitvoering waar van met spoed gewerkt wordt. Verder is er nog altijd het par keerterrein waarvoor op de begro ting van 1949 een bedrag van f 30.000.— is uitgetrokken, maar waaromtrent door G. S. nog geen beslissing is genomen. Aangezien het wel niet mogelijk zal zijn de hoofdverkeersweg door Goes voor 1951 te vernieuwen, is voor extra voorzieningen een bedrag van f4000 uitgetrokken. Opgemerkt wordt voorts .dat het in de bedoeling ligt, een vaste straatmaker aan te stellen, wat het regelmatig onderhoud der straten ten goede zal komen. Ook de verbetering der straat verlichting vraagt de aandachtj terwijl voorts nog op hét pró- gr£R2ïia staan vernieuwing van de binnendeuren van de sluis aan het Goese Sas, restauratie van de ge vel van het stadhuis aan de zijde van de Korte Kerkstraat, mecha nisatie van de reinigingsdienst, verbetering van het sportterrein en de stichting van een bad- of een bad- en zweminrichting. Zo zijn er nog tal van zaken, die op verwezenlijking wachten; het zou zeker niet ongewenst zijn hiervoor een jarenplan vast te stellen, maar de financiële onze kerheid maakt dit onmogelijk. Nadat verder nog aandacht is geschonken aan de centrale gas- voorziening waaromtrent nog niets met zekerheid bekend is en het vraagstuk der volkshuisves ting, dat voorlopig nog niet is op gelost, eindigen B. en W. met er op te wijzen dat 1950 van de Raad veel wijs beleid en toewijding en inzicht zal eisen, waarbij de toe zegging wordt gedaan van een zo goed en ruim mogelijke voorlich ting. VERBETERING. in het bericht omtrent het uit breidingsplan op pag. 2 staat aan het slot, dat B. en W. voorstel len tot het laatste te besluiten. Dit moet zijn, tot het eerste, het duurdere plan. Speciaal congres over waterschapslasten. De heer van Bommel van Vloten spreekt. Door de Unie van Water schapsbonden en de Stichting voor de Landbouw zal op Don derdag 26 Januari 1950 in Krasnapolsky te Amsterdam een gezamenlijk congres worden ge houden ter bespreking van de oorzaken van de onrustbarende stijging der waterschapslasten en de middelen tot bestrijding dezer stijging. Over dit onderwerp is een be langwekkend rapport uitge bracht door een gemengde commksie uit de Unie en de Stichting voor de Landbouw, dat als grondslag voor de be sprekingen zal dienen. Als inleiders zullen optreden de heren: mr dr Th. F. J. A. Dolk, directeur der Unie van Waterschapsbonden en J. M. van Bommel van Vloten, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland. Mr van Walsum vraagt ontslag als Kamerlid. Mr Van Walsum, burgemees ter van Delft (P.v.d.A.), heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Oude man uit Axel na aanrijding overleden. De 83-jarige A. S., die vorige week op de Kinderdijk nabij Axel door een personenauto werd aangereden, is in het zie kenhuis te Sluiskil aan de be komen verwondingen overleden. DE BILT ZEGT: Buiïg. met plaatselijke Enkele buien opklaringen. Aan de kust harde of stormachtige, in het binnenland krachtige tot harde wind uit Wes telijke richtingen. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1