Sowjets behandelen Oosteuropese volken niet alle gelijk. Vi/rn Mr Rip, secr. van de C. R. T. B„ acht Wet op P. B. 0. bruikbaar. Amerika en Canada zonden atoom- materialen naar Rusland. Natuurreservaat bij Rammekens is in trek bij de vogels. Kiezen 4 Delen Verering van Stalin gaat alle perken te buiten Denk aan de grote bijeenkomst op Donderdag a.s. in het Schuttershof te Goes betreffende de Indonesische minderheden. Lezers grijpen naar de pen PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS HU waarschuwt echter tegen overschatting. Om goede vrienden met de Sowjet-Unie te blijven. Een landschap van bijzondere bekoring. Het ooriogóiüOiiumeQt te Middelburg. Woensdag 7 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DA' I AD -I- Pagina 2 IN DE VERTE DREIGT HET RODE LEGER Volgens het Engelse blad de „Tiraes" Is de Sowjet-Unie tot op zekere hoogte zelf het slachtoffer van de politiek, die zy in Oost- Europa heeft gevoerd. „Vrees voor de Westerse mogendheden, de verschrikkelijke logi ca van het Stalinisme, de ruwheid der Russische methoden en het Immer knagende gevoel, dat men op zfln hoede dient te zjjn en daardoor beducht Is voor samenzweringen hetgeen één van de kenmerken van alle tyrannieën is hebben de Sowjet-Russisehe leiders mogelijk verder op de eenmaal ingeslagen weg doen voort gaan, dan aanvankelijk hun bedoeling was. En dit is speciaal het geval na zulks als verjaardagsgeschenk de afvalligheid van maarschalk Tito en de zijnen, tengevolge Waarvan op de Balkan een grim mige reeks processen, zuiveringen «n arrestaties heeft plaats gevon den, zo schrijft het blad. Het opvoeren van de productie heeft onder de Oosteuropese ar beiders in wijde kring ontevreden heid doen ontstaan, welke tot Uiting komt in niet op het werk verschijnen en zelfs sabotage, het geen weer tot het op medogenloze wijze toepassen van disciplinaire maatregelen en tot het opleggen van wrede straffen leidt. De nieuwe politiek van de Sow jet-Unie is evenwel niet geheel en fil op ruw geweld gebaseerd. Er wordt ook een krachtige propa- ganda-campagne gevoerd, die echter zeer grof van opzet is. Het voorbeeld van de Sowjet- Unie moet in alles worden ge volgd. „Locomotieven rijden snel ler, indien zij op de Russische wy- Ze worden bestuurd", hetgeen zijn hoogtepunt bereikt, indien zij vóór het uur van aankomst reeds op hun bestemmingen zijn. AFGOD. De verering van maarschalk Btalin gaat alle perken te buiten. De Roemeense en Oost-Duitse fa brieksarbeiders moeten hun pro voor „Stalin, bevrijder en in de nood beproefde vriend van het Roemeense volk". Het valt moei lijk aan te nemen dat de Roe meense arbeiders hiermede bijster ingenomen zullen zijn! De verschillende Oosteuropese volken worden niet op dezelfde wijze behandeld. Terwijl Roeme nen en Bylgaren met nauw ver holen verachting langs de weg der Russificatie worden voortgedre ven, worden tegenover Polen en Tsjechoslowaken nog vriendelijke woorden gebruikt. De Hongaren worden toevertrouwd aan de be kwame Rakosi. Albanië is een zor genkind geworden, dat voor zijn voortbestaan in sterke mate van Sowjet-Russische steun afhanke lijk is. NIMMER VEILIG. Het vooruitzicht voor de com munistische leiders in Oost-Euro pa is allesbehalve opwekkend. Zij weten dat, hoe hard zij ook wer ken en hoe loyaal zij ook de be velen van Moskou ten uitvoer leg gen, zij niettemin nimmer volko men veilig zijn. De communist! sche leiders in Oost-Europa, die onder voortdurende vrees voor arrestatie en gevangenname le ven, weten ook dat het grootste gedeelte van de volken hunner ductle met tien procent verhogen, landen ontevreden is en dat deze (Van onze Utrechtse correspondent. Met „fraaie moed" heeft de leidersconferentie van de C.B.T.B. te Birkhoven zich geworpen op wens zo,, dat de christelijk poli tieke partijen hadden voorge stemd, indien er niet van grond wettelijke bezwaren sprake was geweest. Vraagt men of de onderhavige licht door de bondssecretaris mr W. Rlp. Wij zullen van de knappe teelinlsche uiteenzetting, die alge mene waardering vond, geen ver- fclag geven. Wel worde hier het antwoord vermeld, dat mr Rip in zijn referaat gaf op algemene vra gen. Zal men, nu de christelijke po litieke partijen in de Tweede Ka mer tegenstemden, later bij de overheid kunnen aandringen op uitvoering van deze wet 7 De heer pip meende, dat men als volksver tegenwoordiger kan tegenstem men, terwijl men als gewoon staatsburger van de wet kan pro fiteren, Zo hoort het ook wan neer de behandeling in de Staten- Generaal heeft geleid tot uitvaar diging van de wet. Het Is trou- de wet op de pubU^rechtehjke h vin 1 betgeen de C.B.T.B. zich had voorgesteld, dan moet worden op gemerkt aldus de heer Rip dat de gedachte van de bedrijfs organisatie vooral in de landbouw begerenswaardig goed is. Niette genstaande de bezwaren die we er tegen hebben, menen wij dat met deze wet wel te werken valt. Die bezwaren betreffen hoofdzakelijk de te sterke overheidspositie; ook de financiering bevredigt ons niet. En voor het overige: men rede- nere niet al te hoogdravend over de P.B.O. Sommigen zijn de ge dachte toegedaan, dat deze wet zal bijdragen tot de ontproletari- sering van de arbeider. Hoewel men in arbeiderskringen meer en thousiasme toont voor de P.B.O. dan bij de ondernemers, zal de ar beider over het algemeen heus niet de overtuiging hebben, dat hij na aanvaarding van de wet zoveel gelukkiger door het leven gaat. Wat bij de ondernemers evenmin het geval is. Er zullen wel enkele desillusies komen. Aan het eind van zijn betoog wijdde mr Rip enige aandacht aan de Sooiaal Economische Raad. Hij nam aan, dat dit lichaam in de eerste maanden van 1950 zal wor den ingesteld, indien althans de Eerste Kamer het wetsontwerp goedkeurt, hetgeen wel te ver wachten is. Vermoedelijk zullen de huidige bedrijfschappen van de or- risatie Woltersom gehoord organisaties worden omge zet in productschappen, die vol doen aan de eisen der wet. Aangaande de samenstelling van de S.E.R. merkte de heer Rip op, dat hij de volgende bezetting van de werkgeversgroep ver wachtte één vertegenwoordiger van elk der drie landbouworgani saties, één van elk der drie mid denstandsbonden, vier van de in dustrie, te weten twee van de neu trale, één van de rooms-katholieke en één van de protestants-christe lijke werkgeversorganisatie. Vakverenigingsleiders kwamen nog niet tot overeenstemming. De internationale conferentie van niet-communistisehe vakver enigingen Ijs gisteren na zeven da gen te Londen geëindigd zonder de verwachte formele beslissing tot instelling van een nieuwe vak- verenigingsinternationale te heb ben genomen. Da nieuwe organisatie zal we gens enkele meningsverschillen op de vergadering van gisteren niet eerder dan Woensdag het levens- lioht zien. Toen de conferentie gisteren werd verdaagd, was nog niet over de samenstelling van het bestuur gestemd en evenmin waren de statuten aangenomen. De bespreking over de statuten en de stemming zal Woensdag ochtend wedden voortgezet. Gedurende besprekingen ver klaarde de voorzitter van de com missie voor de geloofsbrieven, dat zijn commissie om toelating van het Belgische christelijke vakver bond tot de conferentie had ver zocht. Dit was de eerste officiële aan wijzing, dat een der oorspronke lijk uitgesloten christelijke vak verbonden tot bijwoning van de conferentie besloten had. ontevredenen slechts door de vrees voor de geheime staats politie en door de dreiging in de verte van het Rode Leger in be dwang worden gehouden. Het zou geen verwondering wekken indien de Sowjet-Russi- sche regering tot de slotsom zou komen dat slechts een algehele inlijving van de vazalstaten bij de Sowjet-Unie de hoor haar gewens te veiligheid zou doen ontstaan. Inmiddels Is het verschrikkelijk te bedenken hoeveel mannen en vrouwen nog zullen moeten lijden voor iets, dat toch een waandenk beeld zal blijven. Wat ook het einde zal zijn, het is nu reeds duidelijk dat, indien het Russische getij ooit terug loopt, het een onuitwisbaar merk teken op het Europese lichaam zal hebben achtergelaten. Oppassen geboden bij duisternis! Het ls de K.N.A.C. gebleken, dat de wegverkeerswereld de laat ste dagen in grote beroering is gebracht'door een aantal ernstige ongevallen, die gevolg zijn van het rijden op stilstaande auto's en an dere voertuigen bij duisternis en zware mist. Daarom raadt de K.N.A.C. met de meeste nadruk aan: de voertuigen zoveel moge lijk buiten de eigenlijke rijbanen te doen stilstaan en verder uiterst recht. Voorts pijnlijk zorg te dra gen tijdens de uren van duisternis en dichte mist de wettelijk voor geschreven verlichting te voeren. Tenslotte in afwachting van een nadere wettelijke voorziening ólle voertuigen, voor zoveel ze van de wegen gebruik maken, aan de achterkant aan weerszijden te doen voorzien van deugdelijke rode reflectoren. Bovendien wordt aanbevolen de achterzijde van de laadbakken van vrachtauto's wit te doen schilderen. OPZIENBARENDE ONTDEKKING BIJ ONDERZOEK. De commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft bevvy zen in handen, dat in 1943 drie ladingen grondstoffen voor de productie van atoomenergie in leen- en pachtv li eg tuigen naar de Sowjet- Unie zijn verzonden. Louis Rus sell, vooraanstaand lid dor com missie heeft verzekerd, dat de zendingen geboekt waren in de rapporten der administratie van de leen- en pachthulp. De Congres-commissie is giste ren bqgonnen met het verhoor van Racey Jordan, vroeger officier van Je Amerikaanse luchtmacht, die verklaard heeft, dat wijlen Harry Hopkins, president Roose- Het ls weer al geruime tyd ge- j broedterrein der vogels omgeven, leden, dat wy Iets mededeelden >over de plannen tot het stichten van een natuurreservaat by het fort Rammekens. Zoals men zich zal herinneren ls hier op een door kreken omsloten eiland een vogel- broedplaats ontstaan. Het biykt, dat de vogels al aardig de weg weten te vinden. Toen wij enige tijd ge leden ter plaatse waren, zagen wij een ijsvogel, één der prachtigste exemplaren uit de vogel wereld met werkelijk erotische kleuren: me taalachtig blauw-groen van vleugels, lichtrood van borst en een lange, vuurrode snavel. Deze vogel ziet men in Zee land practisch alleen tij dens de trek. Ook een houtsnip vloog er rond en dit waren nog maar de vogels, die zo direct opvielen. Het eiland, dat als vo gelbroedplaats is uitge kozen, was eerst een schiereiland, maar men heeft, om de vogels alle rust te geven, de ver binding met het vaste land verbroken. De op pervlakte van het eiland is ca. 7 ha. Binnenkort zal voor het natuurreser vaat een bewaker uit Ritthem worden aangesteld. De totale oppervlakte van het ter rein, dat tot bos en reservaat zal behoren, bedraagt ca. 55 ha. Het strekt zich over een groot terrein uit onder langs de zeedijk tot aan het fort. Rond de kreken, die het is nu reeds een gordel van ca. 6 ha. beplanting aangebracht en dit seizoen zal, naar men hoopt, deze bebossing worden voltooid. De po pulieren vormen hier de voorcul tuur, de essen de blijvende be planting. Voorts komen er eiken tussen. Het landschap hier is van een bijzondere bekoring. Het is er zo rustig als men maar wensen kan en de grillige vorm der kreken met het ongebaande terrein er omheen geven het iets van woest heid, welk karakter nog geaccen tueerd wordt door de grote brok ken veen, die door de enorme kracht van het water tijdens de inundatie van diep onder de op pervlakte van de grond omhoog zijl) gekomen. .MMiMiit Een Beechcraft-toestel ls op het Bij Kon. Besluit iS" toegekend de vliegveld van Longbeach in Call- I eremedaille, verbonden aan de fornië neergestort en In brand ge- Orde van Oranje-Nassau, In zilver vlogen. De vijf personen, die zich aan boord bevonden, zijn om het leven gekomen. aan mej. J. Roos®, huishoudster bij mevrouw de wed. de Hullu Masciee te Zuidzande. De actie voor Ambon, Timor en de Minahassa. In verband met de groei..ide belangstelling voor de handteke ningenactie ten gunste van de volkeren van Ambon, Timor en de Minahassa, delen de heren Pol- haupessy en Vigeleyn, ter voor koming van misverstand mede, dat handtekeningen gaarne zo spoedig mogelijk, liefst vóór 15 December a.s., worden ingewacht. Chirurgen uit Toronto hebben het hart van een levende hond ge opend en vervolgens weer dichtge naaid. Het dier leeft thans weer rustig verder. De discussie wees uit, dat de aanwezigen voor het merendeel slechts een geringe geestdrift voor de P.B.O. konden opbrengen. Zij stonden (om het maar zacht ta zeggen) nogal gereserveerd tegen over het geheel. Deze reserve bleef .bij menigeen bestaan, ook nadat de heer Rip enkele bezwa ren weggepraat en enkele misver standen opgeruimd had. Ondoorgfondelyk zijn vaak de b .sluiten eens gemeenteraads. Stel u voor: prof. O. Wenkebach vervaardigt Middelburgs oorlogs monument, dat geplaatst zal wor den vóór het Abdijcomplex aan de zijde van de Groenmarkt. Het stelt een figuur voor, die bij het aanschouwen van „het uitgerukte hart" der stad in wanhoop en el lende hulpeloos de handen ten he mel heft. Deze door oorlogsmisère volslagen radeloze figuur, die niet het geringste blijk geeft van standvastigheid des harten, be sluiten de vroede vaderen' van de Zeeuwse hoofdstad de woorden uit ons volkslied te doen spreken: „Standvastigh ls gebleven mijn hert in tegenspoed"! Ik kan mij voorstellen, dat de raad de woorden van Marnix uit ons onvolprezen Wilhelmus aan trekkelijker en kernachtiger vindt dan de 87 verzen en spreuken (Ingez. mededeling, advert.) j plicht ls het, er weer een te- beste boerenarbeider hier ls be- huis van te makenniet zo; ter in staat z'n gezin op orde door J. Z, J. Hazebroek 9) o— Bep heeft deze kamer al eens fezien, toen Marie nog leefde. oen leefden ook alle dingen er binnen. Nu heerst er -'erlaten- heid; de wasbak is verre van schoon, er ligt een hoop vuil on dergoed onder, zeker zijn hier onlangs de kinderen gewas sen „Vind je het erg, hier zolang te slapen?" vraagt Wim. „Och, nee, waarom?" Maar vindt ze het werkelijk niet erg? Ach, als ze, na enig gesjouw,! van haar zus. Maar nu zeer terwille van Wim, maar terwille van haar zusters ver weesde kinc.erendie lieve, arme stakkers! Ze geeft geen cent voor de manier waarop Wim ze op voedt.... Hij wil ze flink ma ken en harden, zegt ie. Maar hy temt ze alleen maar, dat vindt zij d'r van! Hy maakt ze tam en gedwee want gedwee zijn ze! Bep neemt zich nu al voor, die kinderen eens een beetje te verwennen, en ze wat warmte te geven in deze kille sfeer wót meneer de 'schoolmeester er ook van zegt Wim is een zonderling type. Vroeger vond ze niemand leuker, vlotter en knapper, dan hem. Als zestienjarige dweepte ze in stilte met de verloofde een uur later tussen het kille! beddegoed kruipt, is Bep te ver ward en te verbijsterd om veel aan haar zuster te denken, die hier d'r thuis eens had Nu kan men het amper een tehuis meer noemen. Het is een huis waar ecu incompleet gezin In bivakkeert, zo goed en zo Ze kan nu wel op alle tien haar vingers optellen, welke ge breken ze in hem ziet, en dan komt ze nog vingers te kort. Wim is zelfingenomen.ij del. onpraktisch.. gemakzuchtig., en nog véél meer. Waarschijnlijk harteloos bovendien. En dit is, na jaren, nog maar de eerste In- kwaad als 't gaat. De herinne- druk die ze van hem krijgt, ringen aan vroeger liggen be-1 „Wat een man!" denkt ze ge graven onder het vuiL Haér rlngschattend. „De eerste de te houden dan deze zwager van me, die zich wonderveel ver beeldt van zichzelf. Een opvoe der van kinderen? Ha, 't mocht wat!" Zo licht ze zich onbewust ta wreken op Wim Zwart, die haar nooit au serieux heeft genomen en haar het type van een boe rendochter vindt Het duurt lang eer de gedach ten van Bep Kooiman verstillen in de slaap. Opeens moet ze aan Frits Dij kers denken haar vrijer, zoals Wim 't uitdrukte. Ze haat dat woord. „Wim mocht willen", denkt ze onlogisch, „dat hij iets van de flinkheid van mijn vrijer had En nu vervagen de beelden van deze avondhet beeld van Frits Dijkers komt voor haar ogen. Frits, met z'n vier kante kop, z'n blonde haar, z'n kleurFrits, met z'n grote gespierde handen, die van aan pakken weten, zoals de hare.. Frits is driftig, heerszuchtig en hy kan soms ruw een grote mond opzetten. Maar als demand daar van nature het recht toe heeft, is hij het ook wel. Iiy weet alles wat hy nodig heen te weten Een jaar jonger dan Bep is hij, maar ze heeft ontzag voor hem. Meer ontzag dan liefde misschien. Maar ze vindt het al lang niet meer nodig zo roman tisch lief te hebben als ze in boeken doen. In de werkelijk heid gaat het erom dat je 't sa men eens bent, en dat je je'best doet voor elkaar, omdat je me kaar respecteert. Maar O, Frits zal wel kwaad zijn om vanavond. Ze had wel een hartelijk briefje mogen schrij ven óók; ze kent hem, hij zal vast erg nijdig wezen Er strijkt een schaduw over haar gedachten. Voor de vol gende dag heeft ze een heleboel flinke voornemens, maar geluk kig voelt ze zich niet. Voorlopig niet. Misschien is ze uit goedhartig heid alweer te gek geweest. Me vrouw van Asperen kwaad, toen ze onverwacht vertrok.... Fnts waarschijnlijk kwaad.. En in een akelig verwaarloosd huis bevindt ze zich nu bij een zwa ger, die op haar neerziet, maar van haar gratis hulp wil profi terenWim Zwart ligt, zoals z'n gewoonte ls, ln bed nog lang te lezen. (Wordt vervolgd.) merendeels ulevellenpoëzie die als antwoord op de uitgeschreven prijsvraag binnenkwamen. Maar was .et nu absoluut nodig juist déze, op zichzelf prachtige, maar met het beeld volstrekt vloekende woorden op de sokkel te doen aanbrengen Er is een ander woord van Al- degonde, óók uit ons volkslied, dat de idee van de wanhopige figuur wél volledig weergeeft, namebjk: „Als lk daaraan gedenke, mijn edel hert dat bloedt". Aan déze Wilhelmuswoorden poogt prof. Wenkebach voor Middelburg en Ossip Zadkine voor Rotterdam, c op zyn manier, uitdrukking te geven. Den Haag. A. STOLK. Onhoudbare toestand. De heer A. Heynsdyk te Wol- faartsdyk, vraagt de aandacht voor de wegen ln de zak van Zuid- Beveland, waar de toestand alles te wensen overlaaL Met name het gedeelte BaarlandOudelaiide is niet meer te berijden, met het ge volg, daf een omweg gemaakt moet worden van 2 6 3 km. over kromme wegjes en smalle dijken, wat vooral op donkere avonden zeer gevaariyk is. Het gevolg is meermalen, dat men in Goes de bus of trein mist. Waar, aldus inzender, die als gevolg van deze toestand nog on gelukken ziet gebeuren, ligt hier de schuld En is het niet mogelijk hierin verbetering te brengen 7 Geleidehond voor blinden. Namens Jac. Bruël, Korte Vorst- straat 37 te Goes, vraagt mej. Ina de Meij van de inwoners van Goes en omgeving aandacht voor het volgende: „Genoemde heer heeft enige tijd opleiding gehad aan de geleide- hondenschool te Amsterdam en is daarna teruggekomen met een prima geleidehond. Om de blinde, tezamen met zijn hond, wat weg wijs te maken is een instructeur der school meegekomen. Doordat Goes veel nauwe stra ten en smalle trottoirs heeft, doen zich veel moeilykheden voor, die echter zijn te overwinnen indien het publiek wil medewerken. Als de blinde en zijn hond al hun aandacht moeten concentre ren, leidt hen niet af door ontac tische op- of aanmerkingen, in de weg lopen of door de hond lekkers toe te steken. Het gevolg daarvan kan alleen maar zijn, dat Bruël, volgens zyn instructies, zyn hond streng moet straffen. Indien hy hulp vraagt, help hem dan zoveel mogelijk, doch bedenk dat u, met ondeskundige critiek en verkeerd geplaatste belang stelling twee levens in gevaar brengt", velts adjudant en vertrouwens man, heeft geholpen by de verzen ding der atoommaterialen. Jordan verklaarde, dat hy op zekere dag op het vliegveld Great Falls, van waar de leen- en pacht- vliegtuigen naar Rusland vertrok ken, een koffer vond met mate rialen uit Oak Ridge, Tennessee, waar de atoombom voor het grootste deel is ontwikkeld. By de koffer was een mededeling op postpapier van het Wite Huis ge tekend met de letters H. H. Vol gens Jordan was by de koffer een brief gevoegd waarin de onderte kenaar verzekerde, dat hij de ma terialen „met de grootste moeite had losgekregen van Groves" (ge neraal Leslie Groves, de opperste leider van het Amerikaanse atoomonderzoek). Jordan meende zich te herinneren, dat de brief ge richt was aan Mikoyen, een van de drie belangrijkste mannen in de Sowjet-Unie. Jorda zei, dat een Russische kolonel tegenover hem had ver klaard, dat het hier zendingen uranium en „bompoeder" betrof. Zaterdag j.l. verklaarden leden van de oommissie over inlichtin gen te beschikken, welke sterke aanwijzingen vormden voor de juistheid van Jordan's mededelin gen. OOK UIT CANADA. Russell heeft verzekerd, da. ty- dens het onderzoek niet Is geble ken van medewerking die Hopkins aan de verzendingen zou hebben verleend. Hy deelde mee, dat het Manhattan-project na de eerste levering aan Rusland alle leve ringsbronnen van uranium-mate- rialen in de Verenigde Staten had afgesneden. De tweede hoeveel heid uranlum-materiaal had Rus land volgens Russell uit Canadese bron verkregen. Dit heeft de Canadese minister van Handel, Maandag bevestigd. Hy zei, dat Canada ln 1943 aan de Sowjet-Unie uraniumerts heeft geleverd. Deze levering geschied de voordat de betrokken ndjn eigendom werd van de regering. De reden was, dat Canada vooral in goede betrekkingen wenste te blyven met de Sowjet-Unie. Uit de administratie is geble ken, dat in Maart 1943 uitvoerver gunningen zyn verstrekt voor de eerste levering aan Rusland. In AARDIGE SURPRISE. Aardige Sinterklaas-surprise tiras dat. De varkens in de adelstand verheven. Met ingang van 5 December de prijs van het varkensvlees met 44 cent per kg. verhoogd en daarmee voor de gewone man de mensen met de smalle beur zen vrijwel onbereikbaar ge worden. Zij kunnen voor de krulstaar ten de hoed afnemen en ze ten afscheid groeten. Niet minder aardig intussen, dat de Regering ook een zoet pleistertje bij de hand heeft. Ter geleidelijke compensering van deze schadepost voor de huismoeders, zal h.l. de suiker prijs worden verlaagd. Tenminste want men moet met zulke dingen niet te hard van stapel lopen is verlaging van de huishoud-suiker in UITZICHT gesteld. Wanneer die verlaging zal in gaan en met welk bedrag is niet bekend. Er wordt momenteel zwaar over gedokterd. Maar tegenover de dure car- bonade in de hand hebben we toch de goedkopere suiker in delucht. April 1943 was een tweede ex portvergunning verstrekt voor de levering van 480 kilo; een derde export-vergunning, eveneens in April 1943, uitgegeven gold voor de levering van 11.25 kilo ura- nium-metaal. WALLACE t Maandagavond sprak ook de Amerikaanse radio-commentator Fulton Lewis Jr. over deze aange- geiegenheid. Hy verklaarde, dat de voormalige vice-president Hen ry Wallace „de regerings-functio- naris achter de schermen" was, die categorisch opdracht gaf ln de oorlog materiaal voor de vervaar diging van atoombommen en plan nen naar de Sowjet-Unie te doen zenden. Volgens Lewis vonden de verzendingen naar de Sowjet-Unie plaats, ondanks de protesten daartegen door met atoomonder zoekingen belaste Amerikaans» regeringsfunctionarissen. Henry Wallace heeft absoluut ontkent, dat er enige waarheid zou schuilen in de mededelingen van Lewis. „Het is niets dan baar lijke nonsens", zei hij. De Kerstveiling te Goes. Medailles beschikbaar gesteld. Zoals wy reeds meldden, zal op Dinsdagmiddag 13 Dec. a.s. evenals vorig jaar een speciaal georganiseerde Kerstveiling wor den gehouden door de Veilings vereniging Z.-Beveland te Goes, welke tevens kan dienen als propaganda voor het Zeeuwse fruit. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land, dat speciaal zorg besteedt aan de afzet van fruit naar het buitenland, stelt ook belang in deze kerstveilingen en draagt er zorg voor, dat ook landelyk da nodige aandacht aan deze kerst- veiling wordt besteedt. Voorts stelt het Centraal Bu reau voor dit doel enige zilve ren medailles beschikbaar. Het Bestuur der veiling zal een me daille toekennen aan de fruit kweker die op deze kerstveiling met de grootste aanvoer van één ras uitkomt; aan de fruitkweker voor de party met de beste kwaliteit en aan de fruitkweker, die op deze kerstveiling de hoogste prys maakt per kg. Verder stelt het Bestuur nog twee medailles beschikbaar voor de mooiste verpakking. GOES. St. Nlcolaas op bezoek bjj „Vlam" De schoolclub „Vlam" van het Goese lyceum is ook dit jaar niet ln gebreke gebleven om ter legenheid van het St. Nico- laasfeest haar leden een „vlam mend" propramma voor te zet ten. Diverse schetsen brachten zowel roemruchte als alledaagse voorvallen uit het schoolleven op geestige wyze naar voren. Dit alles, omlijst door de mu zikale prestaties der lyceïsten en het optreden van St. Nicolaas waarby het koortje o.l.v. ds de Roos St. Nicolaasliedjes in hst Frans, Duits en Engels, ja zelfs in het Latijn, Grieks en Hebreeuws ten beste gaf, is voor de school club weer een geslaagd evene ment geweest. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Jubileum C.J.M.V. De C.J.M.V. van 's-Heer Hen drikskinderen heeft gedurende drie avonden in het gebouw „Sa muel" haar jubileum jaarver gaderingen gehouden, die onder leiding stonden van de voorzit ter de heer D. Boogert. Het jaarverslag werd op aardige orm spel Protest tegen Nederlandse uitgever. Voor boek van Schreieder. Een groep journalisten en letterkundigen, critici voor de Amsterdamse dagbladen, heeft eergistermiddag bij de uitge- very Van Holkema en Waren- dorf, aan de Keizersgracht, twee stenen door de ruiten ge gooid uit protest tegen de uit gave van het boek „Het Eng- landspiel" door Joop Schreie der. Zowel de daders als de firma Van Holkema en Warendorf, hebben aangifte gedaan bij de politie, die proces-verbaal heeft opgemaakt. wjjze weergegeven in de vori van een schets. Het blijspe „Petroleum" viel zeer ln de smaak, evenals het stuk „No vemberstorm". Er werd ook nog hersengymnastiek gegeven. 's-HEER ARENDSKERKE. Uitvoering. Woensdag- en Zaterdagavond gaf het Harmoniegezelschap „Ex celsior" van 's-Heer Arendskerke met medewerking van de toneel vereniging „Onze Vrije uurtjes" twee zeer geslaagde uitvoeringen in het gemeentelijk Verenigings gebouw. Eerst trad de Harmonie op met een vlot programma o.l.v. direc teur W. Hollaers, waarna de to neelvereniging opvoerde het to neelstuk „De verkochte bruid" een spel van liefde, list en nonsens. Er werd knap gespeeld. Regisseur de heer C. Borghgraef kreeg na af loop een welverdiend applausje. Er was grote belangstelling voor deze avonden. WOLPHAARTSDIJn. Schuurtje afgebrand. Maandagmorgen brandde het schuurtje aan de Veerweg, waar de heer R. Moerman vroeger woonde, geheel af. Een motor en een 3-tal fietsen gingen verloren; oorzaak was het aanslaan van de mytor. De brandweer rukte uit, maar kon weinig doen, daar ln een mo ment de zaak tegen de grond lag. ARNEMUIDEN. Verkiezing ambtsdragers. In de Zondag gehouden verga dering werden ln de Geref. Kerk ekozen tot ouderlingen de heren Rwekkeboom en K. J. Stekó- tee, als diaken werd gekozen de heer A. Klaasse. WESTKAPELLE. Ledenvergadering N.C.B. Vorige week hield de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond afd. Westka- pelle, zyn ledenvergadering in de cantine van het Zwitsers kamp o.l.v. de heer J. Westerbeke. De secretaris en penningmees ter, de heren S. Gabriëlse en 3. Lous, werden herkozen. De jaarvergadering zal D.V. ln Februari worden gehouden Er werd een regeling getroffen voor hen, die ongevallenrente of ziekengeld ontvangen. ZAAMSLAG. St. Nlcolaas op bezoek. Scheen het Zaterdagmorgen, alsof de intocht van Sint zou mis lukken, gelukkig werd het na de middag droog weer. Omstreeks 8 uur arriveerde de bisschop in de Terneuzense straat, waar het mu ziekgezelschap „De Volharding" stond opgesteld. In optocht ging het naar het gemeentehuis, waar Sint werd ontvangen door burge meester Trimpe en wethouder de Visser. Vanaf de pui van het gemeente huis strooide Piet zyn zak met pe pernoten leeg in de menigte gro ten en kleinen. Na de ontvangst reed de Sint door alle straten, terwyi de mu ziek vrolyke wysjes speelde. Sinterklaas bezocht ook nog mej. R. Frederiksen, die 85 jaar ■verd, (Zie vervolg pag.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2