Algemene teleurstelling over het voor gestelde Uniestatuut. Zeeuwse militairen met de „Jota van Oldenbarnevelt" terng uit Indonesië. NIEUWS V. V. D. en C. H. U. zullen beslissen. „Een innerlijke discipline, die baar weerga niet vindt." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voldongen feiten. Handel in baby's in Amerika. Tronw tot in de dood, Saksen viert Kerstmis onder Russisch bewind. SNIPPER In memoriam F. P. 0. M. Koch. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat pa, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1428 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 7 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vli: ingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.34 u., onder 16.29 u. Maan op 18.36 u., onder 11.40 u. Hoogwater op Donderdag 8 Dee.: Vlissingen: 3.19 u. 1.96 m., 15.41 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.47 u. 2.13 m., 16.07 u. 2.14 m. Wemeidinge: 5.08 u. 1.67 m., 17.25 u. 1.72 m. Zierikzee: 4.52 u. 1.41 m, 17.12 u. 1.46 m. TA e tactiek van de Regering 1J wat betreft het Indische vraagstuk is steeds geweest, de Volksvertegenwoordiging te plaatsen voor voldongen feiten. Wel heel sterk komt dat tot uiting bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de Souvereiniteitsoverdracht. Het daartoe strekkende wets ontwerp wordt deze week door de Tweede Kamer behandeld en moet de volgende week nog ie Eerste Kamer passeren. Maar de Regering die zich door de onvoorwaardelijke steun van de Kath. Volkspartij en de Partij v. d. Arbeid uitermate sterk gevoelt, doet of er geen Volksvertegenwoordiging be staat. Zij gaat rustig haar gang met de uitvoering van het tractaat, voordat het door de Staten-Ge- neraal is goedgekeurd. Geregeld worden in Indië ge bieden ontruimd en aan de T.N.I. overgedragen. De datum waarop de souve reiniteitsoverdracht zal plaats hebben is reeds vastgesteld even als de dag waarop in Batavia de Nederlandse vlag wordt neerge haald. Naar verluidt zal dit ge schieden nog vóór de Eerste Kamer heeft gesproken. TA it is niet alleen een bewijs 1van minachting van de Volksvertegenwoordiging, d.w.z. van onze grondwettelijke de mocratische instellingen, maar bovendien wordt daardoor het werk van de Staten-Generaal In hoge mate bemoeilijkt, zo niet onmogelijk gemaakt. De Volksvertegenwoordiging wordt onophoudelijk geplaatst voor voldongen feiten. Onze troepen in Indië zijn tot machteloosheid gedoemd; daar aan valt niets meer te veran deren. Het bestuursapparaat is al zo goed als in republikeinse han den. De overdracht van de sou- vereiniteit is tot in de finesses geregeld. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indië, staat al op de valreep. Voldongen feiten. Maatregelen, die niet meer ongedaan gemaakt kunnen wor den. \J an alle kanten komt nu de v vraag: maar kan er dan niets gedaan worden om aan deze heilloze politiek een einde te maken? Het antwoord moet naar wij vrezen ontkennend luiden. Ons volk heeft zijn kans ge had. In J u 1 i 1948 bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Toen was het woord aan de kiezers. Maar zij hebben, ondanks alle waarschuwingen, deze gelegen heid ongebruikt voorbij laten gaan. Verblind door partij-politiek DE FINALE DER INDONESISCHE KWESTIE IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag en -avond bezig ge houden met het wetsontwerp betreffende souvereiniteitsoverdracht over Indonesië. Zoals te verwachten was, uitten zich in do debat ten do grote tegenstellingen, die er n,a.v. deze kwestie by de ver schillende politieke partyen bestaan. Bijna alle fractieleiders kwa men aan het woord. Ook voor het Kamergebouw werd bljjk ge geven van de beroering, die ln ons land bestaat over deze kwestie; op het Binnenhof klonken kreten als „wjj protesteren", „eerloos" e.d., als kamerleden of ministers arriveerden. Naar schatting wa ren ongeveer 150 200 demonstranten van Rijkseenheid op het Binnenhof aanwezig. Toen de zitting begonnen was, trokken deze demonstranten zich terug. DE HEER SCHOUTEN. Als eerste spreker voerde de heer J. Schouten (A.R.) het woord. Volgens deze spreker wa ren de omstandigheden in Indo nesië nog lang niet van die aard dat werd voldaan aan de eisen betreffende orde en regelmaat, die door de grondwet worden gesteld. Naar zijn mening is er niets ge komen van een in een de unie om gezet koninkrijk. Van een reëele unie is niets terechtgekomen. In wezen heeft de unie geen gezags- bevoegdheid, evenmin als het hoofd der Unie. Tot teleurstelling en ergernis van velen is van het zelfbeschikkingsrecht ook niets terecht gekomen. De uitspraak van de volkeren waartoe te be horen had eerst in orde en rust dienen te geschieden en pas daar na zou souvereiniteitsoverdracht plaats hebben moeten vinden. Spr. maakte er bezwaren tegen dat de ambtenaren eigenlijk gedwongen werden over te gaan in dienst van het nieuwe gezag. DE HEER ROMME. De heer Romme (K.V.P.) stel de het alternatief: Of acceptatie van de op de R.T.C. geconcipieer de samenwerking met Indonesië of in het geheel geen samenwer king. Hij erkende dat ook hem een andere unieconceptie liever geweest was. Hij zou het echter onverantwoordelijk vinden de voordracht te verwerpen omdat dat in grote delen van Indonesië de chaos zou doen ontstaan en elke mogelijkheid van samenwer king in de toekomst zou worden afgesneden. Betreffende het zelf beschikkingsrecht zei spr. dat en onder de hoge druk van ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders hebben zij aan de Rooms- rode politiek hun steun gegeven en wat nu gebeurt, mogelijk ge maakt. Dat is laten we het niet vergeten de diepste oorzaak van de voldongen-feiten-poli tiek, die thans wordt gevolgd. daaraan ter R.T.C. tekort is ge daan. Aan Nederlandse kant had men zich vierkanter en vastbera dener moeten houden. De K.V.P. fractie zou met kracht blijven vol harden in haar houding, aldus Prof. Romme, en verder de weg mee afwandelen waarop de N?- derlande regering de Indonesische kwestie had gesteld, zonder dat daarbij de verantwoordelijkheid werd genomen voor de eerste stap op die weg. DE HEER WELTER. De heer Welter (K.N.P.) zeide dat vanaf 1945 kapitale fouten en misslagen zijn gemaakt door de Nederlandse regering betreffende de Indonesische kwestie. Hij stel de Prof. Romme verantwoordelijk voor het gebeurde omdat hij de regering niet wegzond. Het beleid van minister van Maarseveen noemde deze spreker een door lopende capitulatie. De houding van de Nederlande regering be treffende de Minahassa, Ambon en Timor kon spr. niet in parle mentaire bewoordingen uitdruk ken. Op de vraag: Wat gebieden eer en plicht? kon volgens deze spreker slechts een antwoord ge geven worden: Neen. DE HEER TILANUS. De heer Tilanus (C.H.) legde verantwoording af voor het stand punt dat hij steeds innam t.a.v. de Indonesische kwestie. Bij aan vaarding van het ontwerp drong spr. er op aan dat zoveel mogelijk tegemoet zou worden gekomen aan de wensen van de Minahassa, Ambon en Timor. Spr. wees er op dat het in deze kwestie aankwam op vertrouwen en waardering. Persoonlijk zou hij zijn vertrouwen willen schenken, ware het niet dat er 2 donkere schaduwen wa ren: de grondwetskwestie en het zelfbeschikkingsrecht. V. d. GOES VAN NATERS. De beer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) leverde critiek op het financieel-economische ac- coord. Het bedrag van 2 milliard, waarvan de regering afzag, was veel te hoog; 1 milliard zou nog te hoog zijn geweest. Hij zag geen strijd met de grondwet. Ook hij had zich de unie anders voorge steld, dan ze was geworden, doch treuren deed hij daarom niet. DE HEER OUD. De heer Oud (V.V.D.) verklaar de dat zijn partij nog geen be slissing had genomen; zij stond nog open voor elke argumentatie. De grondwettigheid was voor hem de belangrijkste vraag. Z.i. was er geen strijd met de grondwet doch bestonden er uit beleids oogpunt wel grote bezwaren. Hij achtte het heel teleurstellend dat niet die unie is gekomen, die werd ver wacht. Onbevredigend achtte hij de positie van de kroon, de finan cieel-economische regeling, de kwestie der minderheden en de regeling betreffende Nieuw-Gui- nea. Spr. achtte het geheel heel onaannemelijk. liy wees op de grote verant woordelijkheden, die drukken op de C.H.U. en de V.V.D. Hij vroeg zich af wat zou gebeuren als uit deze partijen geen acht stemmen voor het ontwerp kwamen en dit daardoor zou worden verworpen. Hij vroeg daarom zeer duidelijke verklaringen van de regering. Ze kosten tweeduizend dollar „per stuk". Voor een gerechtshof te New York verschenen twee rechtsge leerden en een getrouwde vrouw, die worden beschuldigd van onwet tige handel in zuigelingen. Deze zuigelingenhandel werd vooral ge dreven te Miami, dat „een Mekka is voor ongehuwde moeders uit alle delen der Ver. Staten, die hier gemakkelijk hun onwettige kin deren kwijt wisten te raken", zo als de openbare aanklager zei. Alleen uit Miami werden in het afgelopen jaar reeds 25 a 30 on wettige baby's verhandeld tegen ten hoogste twee duizend dollar „per stuk". Eén der beklaagden moest er voor zorgen dat de strikt zake lijk gedreven firma de beschik king had over voldoende zuige lingen. 13^2 millioen kilo Spaanse sinaasappelen in Nederland. Het s.s. „Prins Willem V" is te Rotterdam binnengelopen met anderhalf millioen kilo sinaasap pelen uit Valencia, Dit is de eerste verscheepte hoeveelheid van een partij van 20 duizend ton Spaan se sinaasappelen, welke door de Nederlandse regering voor invoer is vrijgegeven. Vóór de eerste helft van Januari aanstaande zal de gehele partij zijn afgeleverd. MINISTER STIKKERm.ONL>ER DE Toen de Nederlandse ministers Mr D. U. Stikker en Mr J. R. H. van Schalk een paar dagen geleden in Indonesië aankwam, viel de regen in stromen neer. Pajongs werden gereed gehouden voor de hoge bezoekers uit Nederland om ze tegen de regen te beschermen. Wij zien hier onze minister van buitenlandse zaken Stikker onder de pajong tezamen met Moh. Roem, voor zitter van het Indonesische Nationale Voorbereidingscomité. Besprekingen over Oostenrijks vredesverdrag vastgelopen. Volgens de „New York Times" zijn de besprekingen van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie over een Oostenrijks vredesverdrag vastgelopen. Twee mensen schrijft de Parijse correspondent van de „Daily Herald" vonden de dood bij het vliegtuigongeluk van de „Air France" nabij Lyon (het toestel was, zoals men weet, op weg naar Tunis). Het waren de heer en mevrouw Aik. Als hij gewild had, zou de man gemakkelijk zijn leven hebben kunnen redden. De heer Aik was een Franse zakenman in Noord-Afrika, die zijn vrouw Anne.Aik naar Pa rijs had laten overbrengen voor een operatie. Zij was herstel lende, doch kon bij terugkeer naar Afrika nog niet lopen en werd op een draagbaar het toestel binnengebracht. Na het ongeluk nam de steward een bijl en sloeg een groot gat in dg buitenhuid van het vliegtuig om de passagiers gelegenheid te geven te vluchten. Toen hij de heer Aik toeschreeuwde eveneens naar buiten te sprin gen, zag hij hem het hoofd schudden. De laatste passagier, die zich uit het brandende toe stel redde, zag de heer Aik bij de draagbaar zitten. Hij hield de twee handen van zijn vrouw vast, terwijl de vlammen aan hun beider kleren lekten. (Van een onzer redacteuren.) Zeeland heeft gisteren weer gevlagd. Evenals op die Februari dag van het vorige jaar, toen de mannen van 2-14 R.I. uit Indo nesië terugkeerden. Nu waren het 174 Zeeuwen, acht van de Ko ninklijke Marine en 166 van de Komnklyke Landmacht, die met de „Jolian van Oldenbarnevelt" gistermorgen om ongeveer half twaalf aan do Sumatrakade te Amsterdam arriveerden. De ontvangst gisteravond in de Zeeuwse dorpen en steden was spontaan en hartelijk. De bevolking leefde volop mee in de grote vreugde, die in tientallen gezinnen heerste over de behouden te rugkeer van broer, zoon of man. Laten wjj ook denken aan de droefheid in die gezinnen, welke voor goed een jongen moeten missen. "Er valt over de belevenissen der Zeeuwse jongens in de Oost heel wat te vertellen. In tegenstelling tot het O.V.W.-Bataljon 2-14 R.I. behoorden de 174 gisteren gere- patriëerden niet tot één legeron derdeel, al waren verreweg de meesten hunner ingedeeld bij 3-3 R.I. Er zaten ook een stuk of wat Grenadiers onder. De Johan van Oldenbarnevelt", het troepenschip met de beste ac- comodatie, beëindigde gisteren z(jn dertiende reis na de oorlog onder commando van één der be kendste oorlogskapiteins der Stoomvaartmij. „Nederland", de heer A. A. Broere. Er waren er, die, toen ze van deze dertiende reis hoorden, wel wat bezorgd keken. Maar dat is erg meegeval len: het werd een prima tocht zonder storm en met een puike stemming aan boord. Och ja, in het begin klaagden sommigen wel wat over het eten, maar ze ver gaten, dat hun magen van de In dische op de Hollandse kost moes ten overschakelen. Er was voldoende ontspanning aan boord en tot voor enkele da gen konden zij nog een zonnebad nemen. Als we dan nog vertellen, dat de Sint Nicolaasavond Maan dag „officieus" is gevierd met speculaas en chocolade en dat het schip geen pech had onderweg, dan zal duidelijk zijn, dat de sfeer niets te wensen overliet. EEN DAG VOOR DE TIJD. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrok een kleine week te laat, omdat het schip vlak bjj Soera- baja de schroef beschadigde en in het dok moest worden opgenomen. Het was een stilzwijgende af spraak, dat het schip pas vandaag zou arriveren. Een deel der 7- Decemberdivisie zou dan op 7 De cember aankomen. Maar aange zien alles voorspoedig ging en de mannen aan boord (er waren er in totaal 2441, van allerlei leger onderdelen) stuk voor stuk maar één verlangen hadden, n.l. zo spoe dig mogelijk thuis te zijn, werd aan de datum van 7 December maar niet de hand gehouden. In Port Said zijn twee jongens van 3-3 R.I. aan wal gezet en per vliegtuig naar Nederland gegaan. De één omdat zijn moeder ern stig ziek was, de ander, omdat hij van een verwonding moest worden geopereerd. Direct na aankomst in Amster dam moesten vier jongens naar het hospitaal worden vervoerd, terwijl vijf minder ernstige zieken per taxi thuis werden gebracht. Ook een Vlissingse jongen, die na aankomst de ontzettende mede deling ontving, dat zijn vader plotseling was overleden, ging op eigen gelegenheid naar huis Zo was deze blijde aankomst vermengd met droefheid. De meeste militairen van 3-3 R.I. zijn ruim drie jaar in de tro pen geweest. Zij maakten beide politionele acties mee, merendeels op Sumatra. Van het regiment sneuvelden, door oorlog en ziekte, achttien jonge mannen. DE AANKOMST TE AMSTERDAM. Om even elf uur gistermorgen kwam de „Johan van Oldenbarne velt" op de Sumatrakade in zicht, nadat het schip om negen uur de sluizen te IJmuiden was gepas seerd. Ais altijd hetzelfde beeld: alle militairen hangend over de railing en door de patrijspoorten, zwaaiend en roepend naar beken den op de kade. Op de kade een enorme drukte van kruiers, heren met speciale opdrachten en veel sterren en balken, goud en zil verZóveel, dat wij moeten volstaan met te noemen generaal mr Kruis en generaal H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant der 7-December-divisie, thans bevel hebber van het Vierde Militaire Gewest. Toen het schip nog enkele me ters van de kade was verwijderd, begonnen luidsprekers jazzmuziek uit te stoten en ieder vroeg zich af, waarom nu juist op deze dag niet de echt Nederlandse Sinter klaasliederen klonken! Een hoeraatje klonk aan boord, toen de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen de kade op marcheerde en even later, ter ere vooral van de Grenadiers aan boord, „Turf in je ransel" begon te spelen. Om even vóór twaalven was de verbinding met een loopbrug tus sen schip en wal tot stand ge bracht en aan de andere kant van het schip werd rap met het lossen van de „bareng" begonnen. Toen was het wachten op de minister van oorlog en marine, mr W. F. Schokking, die een half uur' later arriveerde. Het officiële gedeelte van de ontvangst begon met het voorle zen van een boodschap van de Ko ningin door Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Konin gin Juliana heette allen hartelijk welkom in het vaderland. Zij wees erop, dat stilte en eerbied ons ver vullen voor de makkers, die ach ter bleven. „Hun nabestaanden hebben recht op uw troost en steun". De Koningin dankte allen voor hun plichtsbetrachting en trouw en zij wenste Jien een ge lukkige toekomst. Minister Schokking heette na mens de regering allen welkom. „Gij allen zijt delen van dat grote volk, dat op een klein stukje grond woont", aldus de minister. Hij dankte hen voor hun werk in Indonesië en hij zei, niet bang te zijn, dat velen geen betrekking zullen vinden, omdat zij in Indo nesië veel hebben geleerd. Nadat een ogenblik stilte in acht was genomen voor de geval lenen in de tropen zei min. Schok king, dat hjj al in Den Haag had moeten zijn voor de behandeling van het wetsontwerp op de sou vereiniteitsoverdracht. (Op dat ogenblik ging een onderdrukt ge mompel door de rijen .militairen. Spr. vergeleek de huidige situ atie met een bosbrand, waarbij moet worden gehakt en tegenvu ren moeten worden aangelegd en hjj wees erop, dat de geschiedenis en, naar zijn stellige overtuiging Gods leiding ons tot de genomen beslissingen brengt. Hij stelde de vraag, of ons volle de enorme opdracht in de toe komst zal kunnen vervuilen, nu het vredestijd is. Daarvoor deed hij ook een drin gend beroep op de terugkerende mannen. „Er staan velen op jullie te wachten, om na wederzijds goed vinden kaartjes rond te sturen", zo merkte de minister op, „maar eerst moet je een betrekking heb ben!" Het vinden daarvan zal vol gens spr. meevallen. Tenslotte sprak de majoor C. van Goor namens Prins Bernhard. DE DEBARKATIE. Spoedig daarna begon de debar- katie, die, als steeds, tot in de puntjes was georganiseerd. In de grote loodsen van de Mij. „Neder land", die in vakken was verdeeld naar de provincies en de grote steden, waren tafels opgesteld, waaraan de repatriërenden hun bescheiden, een lunchpakket enz. in ontvangst konden nemen. Zee land was zeer vlug aan de beurt en om even na twee uur waren alle bussen op weg naar het Zui den.' Overal werden de jongens vriendelijk toegewuifd en na de Kreekkrakdam begon de belang stelling pas goed. D'e „kampongs" in Z.-Beveland b.v. waren over stroomd met volk en op vele plaatsen was feestverlichting aan gebracht. Als de bus voor een te genligger moest stoppen, werd de opmerking gemaakt: „Chauffeur, je moest een tientonner hebben. Dan kon je die ander een lekker tikkie geven!" In een ander dorp, waar de sweet seventeen de bus stond op te wachten, keek een jongen erg verbouwereerd en wist pas na een paar minuten met moeite uit te brengen: „Wat zijn jullie groot geworden!" Zo zouden er meer kostelijke opmerkingen opgeschre ven kunnen worden, maar laten we alleen nog zeggen, dat Sint Ni- colaas gisteravond in vele Zeeuw se gezinnen wel laat, maar toch behoorlijk heeft gereden! WAT DE OFFICIEREN VERTELDEN, Wij spraken in Amsterdam met verschillende officieren van 3-3 R.I. en hun opmerkingen kunnen het beste zó worden weergegeven: „Deze mannen deden veel meer dan hun plicht. Nimmer heeft Ne derland zó'n leger bezeten. Er was een Inncriyke discipline, die haar weerga niet vindt! Drie jaar leef den zjj in afwachting. Over de ontzettende teleurstelling, die zjj beleefden na het bekend worden van de resultaten der R.T.C. spre ken wjj liever niet. Maar zij Mel den zich ongelofelijk goed." HET WOORD AAN DE JONGENS. En nu het woord aan de jon gens zelf. Hier en daar hebben wij ons licht opgestoken en hun me ningen kwamen wonderwel over een. ^Geven en nemen. Dat is heel de dienst." Zó handelden zij in hechte kameraadschap en zó ble ven zij zichzelf. „Wil je wel ge loven, dat je voor je kameraad soms nog meer over had dan voor je broer?" Zo zei een Zuid-Beve- landse jongen. Spreek tegen deze mannen lie ver niet teveel over de politiek. Toen we hoorden, wat in Den Haag was besloten, stonden we op ontploffen. Hebben we daarvoor drie jaar in angst en spanning ge zeten? Als je denkt aan je geval len kameraden, dan word je woest. Of ons verblijf daar zin loos Is geweest? Zo te zien wèl, maar het einde zal het ultwjjzen. Wat wjj versehrikkeljjk vinden, is, dat in Batavia Nederlanders nu hun hemd al omkeren en met liet rood-wit lopen en vlaggen met rood-wlt uithangen. Is dat niet schandeljjk?" De jongens begrijpen niet, waarom de regering zó handelde. Eén hunner vertelde: „Een Am- bonnees, een K.N.I.L.-man, gaf een Nederlandse soldaat een paar flinke opdoffers, toen die het had over „de oude vrouw", met wie hij Prinses Wilhelmina bedoelde. Deze mensen zijn veel aanhanke lijker aan het Oranjehuis dan ve le Nederlanders", zo besloot hij. De verhouding tot de Neder landse bevolking was uitstekend, behalve in die plaatsen, waar men last had van guerilla's. Daar was men bevreesd voor repressailles, indien men de Nederlanders zou helpen. Vooral op de buitenposten was het leven moeilijk: weinig ont spanning en meestal blikvoedsel. Én de betrekkingen in Neder land? Voor velen nog een vraag. Maar de meesten beseffen, dat het nodig is een vak te leren, om be ter te slagen straks. Weg met „godsdienstige sentimentaliteit". Het socialistische personeel van scholen in Saksen in de Sowjet- zone heeft besloten alle „Gods dienstige sentimentaliteit" dit jaar bij de viering van het Kerst feest te weren. Kerstmis zal wor den gevierd als „een volkslente feest". Alleen die liederen mogen op school gezongen worden, waar in geen gewag wordt gemaakt van het kindeke Jezus, dat volgens dit besluit „in de dagen der nazi's of ficieel werd afgeschaft". En dit wil men handhaven. Vruchtbaar land. voor Nederlandse boeren in Canada Een vruchtbaar landbouwgebied omzoomd door het bosrijke en rotsachtige land ten Westen van Fort Frances zal het volgend jaar opengesteld worden voor Neder landse immigranten. Het hoofd van de afdeling immigïatie voor Ontario, voorspelde onlangs, dat meer dan 2000 Nederlanders zou den worden toegelaten tot een strook gronds aan de grens tus sen Canada en de V.S., die een oppervlakte beslaat van 404.000 ha. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesn. 12 November: Wachtmees ter J. Dool, afk. uit Honey Lake 5b, Waltham Abbey, Succex, En geland. Gesneuveld 23 November: Sol daat J. Uittenbogaard, afk. uit Groot-Ammers (Z.H.). Plet Kon. Ned. Ind. Leger had geen verliezen. De Nederlandse regering heeft aan de vliegtuigfabrieken „Avio- landa" in Papendrecht opdracht gegeven tot he bouwen van 150 straaljagers. Voor de Belgische regering zal „Aviolanda" er even eens 150 bouwen. Op initiatief van het Jeugd Rode Kruis zal een E.H.B.O. diploma worden inge steld voor jeugdigen van 1418 jaar. Gisteren is een commissie uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden op Schiphol aange komen. Deze commissie zal zich in het bijzonder bezig houden met de bestudering van de woningtoe standen in ons land. Tot lid van het dagelijks bestuur van het C.N.V. is gekozen de heer P. Tjeerdsma, hoofdbestuurder van de Chr. Bond van Overheidsper soneel. De T.N.I. heeft twee Nederlandse deserteurs uitgele verd aan de Nederlandse autori teiten. Op 15 December zal het nationale voorbereidingscomité te Djogja de eerste president van de R.I.S. kiezen. Het republikeinse persbureau Antara heeft een vraaggesprek gepubliceerd met de reeds lang doodgewaande commu nistenleider Alimin. Nieuw Zee land zal haar gezantschap in Mos- keu sluiten. De Tsjechische staatsuitgeverij heeft een brochu re het licht doen zien, waarin de R.K. hiërarchie van „hoogverraad op last van het Vaticaan" wordt beschuldigd. In November is het werklozencijfer in West-Duils- land gestegen tot 1.387.513, een recordcijfer na de oorlog. Garry Davis, wereldburger no. 1, wil zich thans gaan wijden aan de we deropbouw van Duitsland: als pi loot van een bommenwerper nam hij actief 'n aandeel in de verwoes ting. In 's werelds kleinste ko ninkrijk, Monaco, heerst een rege ringscrisis. Er worden algemene verkiezingen uitgeschreven. -« In Zuid-Italië heerst momenteel gro te onrust door een grootscheepse actie van de boeren, die grote op- peiwlakten land van rijke land eigenaren bezetten. Sinds het ein de van de oorlog smeult de on rust reeds onder de Italiaanse boeren. In Praag is een tentoon stelling gehouden van verjaar dagsgeschenken. voor Stalin. Zij zijn afkomstig van arbeiders, die overwerk verrichtten. Voorzitter der Kamer van Koophandel in Zeeland. Maandagavond is na een ziekte van enkele maanden, nog vrij plotseling in het St. Elisabeths- gesticht te Tilburg overleden de lieer F. P. C. M. Koch, in levert voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vooft Zeeland. Met dit verscheiden be treurt Zeeland opnieuw het heen gaan van een van de vooraan staande personen uit het open bare- en verenigingsleven. De heer Koch is 24 Juni 1899 te Terneuzen geboren en bezocht daar de R.H. B.S., waarna hij studeerde aan de Hogere Textielschool te Enschede, waarvan hij het diploma behaal de. Op 3 November 1924 trad de heer Koch in dienst als directeur der Tricotagefabriek van de fir ma Behaegel en Denijs te Hulst. Lange tijd is de overledene voorzitter geweest van de Vereni ging van Zeeuwsch Vlaamse Brei- goedfabrieken e.d. Bovendien was de overledene geruime tijd- direc teur van de thans helaas opgehe ven Textielschool te St. Jansteen, waar hij ook woonde. Tijdens de bezetting nam de heer Koch actief deel in het ver zet en direct na de bevrijding \verd hij benoemd tot algemeen adviseur van de Militaire Commis saris in Zeeuwsch Vlaanderen, om in Februari 1945 zelf geroepen te worden de post van Mil. Commis saris te bekleden, hetgeen duur de tot de opheffing varf het Mili tair Gezag. Op 1 November 1944 werd da heer Koch benoemd tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, ln welke functie hij zich volledig heeft in gezet voor de belangen van het Zeeuwse bedrijfsleven. Hoezeer da heer Koch zich beijverdó voor zijn geboortestreek Zeeuwsch Vlaanderen, blijkt wel uit de strijd, die hij heeft gevoerd voor het behouden van de vrije veren over de Wester-Schelde. Verder Is hij het geweest, die op de bres heeft gestaan om de Zeeuwse Vlaamse vlassers met betrekking tot hun export naar België, hun rechten terug te geven. Tenslotte was de overledene lid .van het dagelijks bestuur van het E.T.I., terwijl hij verder deel uit maakte van de besturen van de Vereniging voor een vliegveld in Zeeuwsch Vlaanderen en van de Vereniging Zeeuwsch Vlaamse spoorvvegbelangen. De heer Koch was gehuwd en had 9 kinderen. Elementaire ontginning van N.O. Polder voltooid. Gistermiddag tegen 2 uur is tussen Emmeloord en Urk in de N.O.P. de laatste 300 meter lange greppel „officieel" getrokken. Daarmede is de elementaire ont ginning van het nieuwe land vol tooid. Van de toekomstige bevolking van de Polder is nog maar een achtste deel aanwezig, maar de aanwas gaat snel. Begin 1950 hoopt men weer 3000 hectare grond te verpachten, terwijl voor Walcherense boeren 30 bedrijvert beschikbaar komen. Öoor middel van montagebouw hoopt men het bouwtempo nog te versnellen. De oogst 1949 zal ongeveer 20 mil lioen gulden opbrengen. Oude bomen te Zierikzee worden geveld. Op 8 December wordt te Zierik zee aanbesteed het rooien van 182 bomen, vooral iepen, staande op verschillende plaatsen in het „Slingerbosch", de groene gordel, die de 1100 jaar oude stad om spant. In 1892 en volgende jaren, was men begonnen de reeds ln de 18ë eeuw hier en daar ingestorte en met aarde bedekte walmuren té slopen en de „wandeling" om dé stad aan te leggen, zoals men deze tot op de huidige dag kent. Dé meeste van de iepenbomen, die nu onder de bijl zullen vallen, zijn ruim honderd jaar oud, doch aan het einde van hun dagen waren ze tot de inundatie van 1944 echter nog niet. De op de wallen staande bomen zogen met hun diep gaand wortel stelsel het zoute water op uit de grachten, wat funeste gevolgen had. Tal van dode iepen staan nu op de wallen, maar weldra wordt de bijl aan de wortels gelegd en worden de oude bomen geveld, om plaats te maken voor nieuwe bo men, al zal het nog lang duren eer deze schaduw zullen geven. Goes, moeilijke stad voor auto's De nauwe straten in Goes heb ben al vele automobilisten tot wanhoop gebracht. Gisteren tegen de avond was de Lange Vorststraat weer eens zo druk bezet met auto's en wa gens, dat er bij wijze van spreken geen kip meer passeren kon. Een paar optimistische autobestuur ders dachten het te klaren, maar botsten met de wagens tegen el kaar. Een botsing, die overigens weinig om 't lijf had. Op de J. A. v. d. Goeskade, re den twge personenauto's tegen el kaar op. Eén bestuurd door dok ter N. uit 's-Gravenpolder en de andere door de heer S. uit Goes. Beide wagens werden beschadigd. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust tij delijk harde wind tussen Zuidwest en West Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1