Volgend jaar wordt begonnen met de inpoldering van de Oosterpolder. Ons land waarschijnlijk in 1960 weer 50.000 H.A. kleigrond rijker. Besprekingen over de „Fibenel" vorderen slechts langzaam. Geruchten over grote mijnramp in Johann Geergenstadt. Personeelsgebrek bij bet onderwijs niet nijpend meer. „BefeM is Befehl" geen excuus volgens Bijz. Raad van Cassatie. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEIELAND dinsdag 6 dec. m» Aan de vooravond. Nederlandse eisen werken vertragend. Honderden Nederlanders verlaten Indonesië. Volgens een vluchteling 3700 slachtoffers. Kustvaarder voor Hollandse kust gezonken. Van de tien opvarenden één vermist. Verstrekking van Marshall hulp aan West-Duitsland geregeld. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P>, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347: Temeuzen, Vlooswükstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1427 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. .'letselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- on ondergang van Zon en .Maan. Woensdag: Zon op 8.33 u., onder 16.30 u. Maan op 17.35 u., onder 10.56 u. Hoogwater op Woensdag 7 Dec.: Vlissingen: 2.45 u., 1.97 m., 15.02 u. 1.96 m. Temeuzen: 3.12 u. 2.16 m., 15.27 u. 2.13 m. Wemeldinge: 4.33 u. 1.70 m., 16.46 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.19 u. 1.44 m., 16.35 u. 1.45 m. v\7 ij staan thans aan de voor- v' avond va' de beslissing over de besluiten van de Ronde- Tafel-Conferentie. Het Indië-drama nadert zijn ontknoping. V.andaag begint in de Tweede Kamer het debat over het ont worpen tra-taat en verwacht kan worden, dat binnen enkele dagen het definitieve besluit valt. De Volksvertegenwoordiging staat hierbij voor een uiterst belangrijke keuze. Het is nu ja of nee. Amendering van het betref fende wetsontwerp is naar de Regering verklaart niet moge lijk. In het wetsontwerp kun nen geen wijzigingen worden aangebracht, terwijl aanhouding van het ontwerp ten einde de Regering gelegenheid te bieden omtrent op bepaalde punten het overleg voort te zetten, geacht moet worden met verwerping gelijk te staan. T n de afdelingen was door ver- schillende leden uitgesproken, dat de keuze tussen voor en te gen hen in verschillende mate benauwt. Zij wensten die keuze dan ook vooralsnog niet te doen, daarom zij van de Regering de meest volledige inlichtingen verwachtten omtrent de vraag waarom zij het verantwoordelijk heeft geacht, deze oplossing ter bekrachtiging aan de Staten- Generaal voor te leggen. Deze noodkreet, want dat is het in feite, is verklaarbaar. Meerdere Kamerleden staan voor een afschuwelijk conflict. Zij wensen er aan mee te wer ken, dat aan Indië zo spoedig mogelijk volledige souvereiniteit wordt verleend. Maar door dat n u te doen en op de wijze als door de Regering voorgesteld, voelen zij zich schuldig aan han delingen die zij niet voor hun rekening mogen nemen. Zij achten het ontwerp in vol strekte strijd met de Grondwet en achten zich niet verant woord de minderheden aan de terreur van de republiek uit te leveren. "VXT ordt echter het tractaat vv verworpen dan dreigen ook ontzettende moeilijkheden Het Nederlandse leger heeft grote gebieden prijs gegeven en is voor een deel op de terug reis, terwijl de republikeinse troepen door Nederland bevoor raad en gewapend, hun positie zeer belangrijk hebben kunnen versterken. Bovendien ligt het voor de hand, dat bij verwerping de ver houding met Nederland en alles wat met Nederland in verband wordt gebracht, de ze. icing in begrepen, in hoge mate zal worden verscherpt, en dat moord en doodslag op grote schaal het gevolg zullen zijn. TJ et antwoord der regering heeft het voor de betrok ken Kamerleden niet gemakke lijker gemaakt. De Regerin, meent geen strijd met de Grondwet te zien en voorzover zij bezwaren en gevaren erkent, meent zij dat die de koop toe genomen moeten worden. - Zij geeft openlijk toe, dat zij op meer dan één punt heeft moeten capituleren, maar dat wordt geen bezwaar geacht om het accoord te aanvaarden. Zij erkent, dat voor de be scherming van de rechten dar minderheden meer waarborgen gewenst zouden zijn, en dat het optreden van extreme ele menten zorg blijft baren, maar. het bleek niet mogelijk de In donesische delegaties te over tuigen. En zo heeft de Regering, zij het met een bezwaard gemoed, toegestemd en heeft zij de lei ding van de republiek gevolgd. TA oor dit antwoord is het er voor de Volksvertegen woordiging niet gemakkelijker op geworden. De Kamerleden staan voor een uiterst moeilijke beslissing van historische betekenis, die, wat ook het resultaat mag zijn, hoogst ernstige gevolgen kan hebben. Moge God deze mannen licht en wijsheid schenken, opdat een beslissing wordt genomen tot heil van Nederland en Indië beide. HERNIEUWDE AANVAL OP HET WATER IN 1950. Het staat thans vrijwel vast, dat de Zuiderzeewerken in 1950 worden voortgezet. Indien de minister van waterstaat overeen komstig een advies van de Zuiderzeeraad beslist, dan zal de eer ste helft van de Zuid-Oostpolder, de zogenaamde Oosterpolder, in de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zijn om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het zevende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ont ginnen en in cultuur brengen van deze „beste aller Zuiderzeepol ders" zal enkele jaren nadien gereed kunnen zijn. DE OOSTERPOLDER. Het ministeriële besluit kan op betrekkelijk korte termijn ver wacht worden. Men hoopt van de Marshall- administratie tijdig goedkeuring te krijgen om twintig millioen gulden uit deze hulp aan dit belangrijke werk te mogen besteden. De Oosterpolder zal deel uit maken van de Zuid-Oostpolder, die in totaal ruim 95.0Q0 hectare groot zal zijn. Er zijn drie rede nen voor het advies om eerst het Oostelijke deel gereed te maken. Ten eerste is het landbouwkundig apparaat slechts op ontginning van 800 ha. per jaar ingesteld, waardoor dijken van een groter gebied, dan het voorgestelde, te lang renteloos zouden liggen. Ver volgens zal de Westelijke dijk van de Oosterpolder, die na voltooiing van de Zuidoostpolder slaperdijk zal worden, een extra beveiliging tegen overstromingen en inunde- ringen vormen. In de derde plaats krijgt men het voordeel, dat in de Oosterpolder de toekomstige hoofdstad van het Zuiderzeeland zal komen te liggen. De ontwik kelingsgang van deze stad, die voorshands op 30.000 inwoners wondt berekend, zal de uitvoering van de rest der werkzaamheden ten goede kunnen komen. De Oosterpolder zal langs de oude Zuiderzeekust begrensd wor den door het Eemmeer langs Gel derland en door het Ketelmeer langs Overijssel en de Noordoost polder. In het Eemmeer hoopt men een belangrijke boezem voor drink water te vinden. Tal van beken komen er in uit. Dit grote meer zal de uitdroging van de Veluwe rand tegengaan. De IJssel zal via het Ketelmeer langs de N.O.-polder in recht streekse verbinding blijven met het IJsselmeer, dat een zeer grote waterboezem blijft. Het IJmeer met Gooimeer en Gouwmeer vór men de derde boezem met het ge projecteerde 400 meter brede mid denkanaal, welk kanaal tussen de toekomstige Zuidoostpolder en Zuidwestpolder (57000 ha.), door zal lopen naar het IJsselmeer. Voor het zover is zullen nog enige tientallen jaren moeten ver strijken, indien men tenminste na het gereedkomen van de Ooster polder direct verder zal kunnen werken. VERBINDINGEN MET HET NOORDEN VIA OOSTERPOLDER. Deze Oosterpolder, die dus waarschijnlijk reeds in 1960 ten dele of geheel in cultuur kan zijn, wordt met een veer of een brug, die qua omvang veel van de Moer- dijkbrug weg zal hebben, verbon den met de N.O.-polder. Deze brug zal een belangrijke schakel zijn in een nieuwe grote weg Am- sterdam-Groningen. Aangezien deze tracee de enige geschikte is om er ook een spoorbrug te leg gen, is het bouwen van een nieu we spoorverbinding rechtstreeks met liet Noorden niet uitgesloten. GOEDE PERSPECTIEVEN VOOR DE LANDBOUW. De grond tussen de dijken van T.N.I. op 15 Dec. in Batavia? Bij navraag bij het ministerie van overzeese gebiedsdelen wordt het bericht, als zou de T.N.I. ter sterkte van 6 bataljons op 15 De cember 1949 de handhaving van orde en veiligheid te Batavia over nemen, niet bevestigd. „Uiteraard worden voorberei dingen getroffen met het oog op de souvereiniteitsoverdracht. Definitieve beslissingen moeten echter wachten totdat de resul taten der R.T.C. door beide ka mers der Staten-Generaal aan vaard zijn", aldus deelde men van bevoegde zijde mede. Cochran Amerikaans ambassadeur bij R.I.S. In officiële kringen te Washing ton heeft men gisteren bevestigd, dat de benoeming van Merle Co chran tot eerste Amerikaanse am bassadeur in Indonesië kan wor den verwacht. besprekingen geweest. Het is een van de hoofdredenen voor de ver daging van de leidende groep en van de terugkeer van de 1 (Meiers der Beneluxdelegaties naar hun respectieve hoofdsteden, aldus de ambten-aar. Nederland heeft er op gewezen, zo werd medegedeeld, da. aan de ene kant zijn econo misch leven het Duitse achterland nodig heeft en dat aan de andere kant Nederland tot het sterling- gebied behoort. Partij van de Arbeid tevreden. Over resultaten R.T.C. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid deelt mede, dat de partijraad van de P. v. d. A. met vreugde heeft geconstateerd, dat de overeenkomst ter R.T.C. tot stand is gekomen, welke de partijraad niet in strijd acht met de grondwet, wanneer zij wordt aanvaard. Deze overeenkomsten betekenen een vreedzame oplossing van het tussen de republiek Indonesië en Nederland gerezen conflict; een volledige souvereiniteits overdracht, die voor het Indone sische volk de mogelijkheid schept zijn plaats in te nemen in de rij der vrije volken; een unie tussen de republiek der Ver. Staten van Indonesië en Ne derland, die een vruchtbaar sa mengaan der beide volken voor de toekomst kan waarborgen. De partijraad spreekt zijn hoop en verwachting uit, dat de volks vertegenwoordigingen van Indone sië en Nederland de resultaten van de R.T.C. zullen aanvaarden in het belang van beide volken, aldus de verstrekte mededeling. De leiders van de Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse dele gaties naar de conferentie met frankrijk en Italië omtrent een nauwere economische samenwer king der genoemde landen zijn naar hun landen teruggekeerd, om rapport uit to brengen aan hun regeringen en instructies te ont vang.n voor de Donderdag a.s. te hervatten besprekingen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard, dat men de terugkeer der Benelux-verte- genwoordigers van de vorderingen der besprekingen niet mag opvat- t. als een bewijs, dat de be sprekingen mislukt zijn. Wanneer de Benelux-delegaties met vaststaande instructies zou den terugkeren, zouden de bespre kingen snel met een volledige overeenstemming kunnen eindigen waarna volledige bijzonderheden bekend gemaakt zouden worden. Op het Franse ministerie van buitenlandse zaken wees men er op, dat bepaalde vraagstukken wel moeilijk te regelen zouden zijn, in het bijzonder de voorge stelde verlaging der tarieven en de toelating van West-Duitsland tot de regionale economische groep. Volgens kringen gemaakt in de richting van een stelsel van vrije circulatie van kapitaal en in de richting van een verzachting der controle op de lopende beta lingen. Vermoedelijk zal vrije uit wisseling van de valuta's van alle deelnemende landen binnen de groep wel worden aanvaard. NERERLANDSE EISEN. In dezelfde kringen gelooft men dat Nederland een vrijmaking op grote schaal van het handelsver keer en opheffing van douanebe lemmeringen voorstaat en dat ankrijk wel verder wil gaan dan de vijftig procent vrijmaking van het handelsverkeer, die is voor gesteld door de O.O.E.S., maar geleidelijk te werk wil gaan. Nederland heeft de toelating van West-Duitsland tot de „Fibe nel" tot „condition sine qua non" voor eigen deelneming gemaakt, zo werd uit Franse officiële bron vernomen. Ook heeft Nederland er krachtig op aangedrongen, dat spoedig een uitnodiging aan Engeland zal worden gezonden, zo voegde de ambtenaar er nog aan toe. Deze tweezijdige houding van Nederland, die niet door Frankrijk gedeeld wordt, is tot dusverre de belangrijkste hinderpaal bij de Gevaar op de Etna voorbij. De bewoners van het dorp Bronte op de helling van de Etna hebben zich Maandag in hun wit gekalkte kerkje verenigd om te danken voor wat zij de wonder bare redding noemen van hun woonsteden, die door de jongste erupties van de vulkaan werden bedreigd. In het laatste stadium van de erupties der afgelopen da gen scheen het, dat het dorp Bronte door de lavastromen ver zwolgen zou worden. De bewoners hadden hun huizen reeds veriaten om zich op lager gelegen punten in veiligheid te stellen en stortten gebeden, dat hun haardsteden voor de naderende lavastroom ge spaard zouden blijven. 4 Volgens deskundigen kan de uitbarsting thans ais geëindigd beschouwd worden. Wel zijn voor heen vruchtbare velden door de lava overstroomd. de Oosterpolder zal zeer goede landbouwgrond zijn, omdat deze goeddeels uit zware klei bestaat. Het enige nadeel hiervan is, dat deze klei vrij lang week blijft, zo dat het graven van kanalen, toch ten en sloten na de drooglegging vrijwat moeilijkheden zal opleve ren. Het gebied van de Oosterpolder bevat blijkens boringen zeer wei nig zout, hetgeen goede vooruit zichten voor een zoet Eemmeer opent. De vooruitzichten voor de Oos terpolder worden, agrarisch be zien, zeer gunstig geacht. Indien de minister overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad be sluit, dan zullen na drie maanden van gespannen arbeid voor de voorbereidingen, aanbesteding en g ming volgen. Buitenlandse schepen worden gecharterd. Daar in 1950 vele landsdienaren uit Indonesië naar Nederland gaan vertrekken, zullen buiten landse schepen gecharterd worden om aan de passagiersbehoefte te kunnen voldoen. Donderdag j.l. is het Italiaanse emigrantenschip „Napoli" met 125 passagiers aan boord uit Indonesië vertrokken. Op het tweede Italiaanse schip „Surriënto", dat midden Decem ber in Priok wordt verwacht is plaats voor 700 passagiers uit In donesië. Half December vertrekt ook het Britse „Cameronia", dat 1300 passagiers uit Indonesië zal vervoeren. Met de „Willem Ruys" en de „Oranje" zullen 1600 passa giers naar Europa reizen, met vrachtschepen zullen 250 en met schepen van de K.P.M. zullen er in December circa 670 personen worden vervoerd. Functionarissen van de Wester se geheime dienst te Berlijn hech ten geen geloof aan een bericht in het met Britse licentie ver schijnende blad „Telegraf", vol gens hetwelk 840 mijnwerkers op 2 November verdronken toen schachten van uranlummjjnen in het district Aue (Sowjetzonc) on derliepen. Het blad citeerde „vluchtende mijnwerkers", die gezegd zouden hebben, dat de stad Annaberg vol komen ondermijnd was. Sowjet- russische functionarissen stonden er echter op, dat verder gewerkt zou worden. Daarop zouden over stromingen gevolgd zijn. Hetzelf de blad meldde op 28 November, dat 2300 tot 2500 mijnwerkers ten gevolge van brand en explosies in de uraniummijn te Johann Geor- genstadt om het leven gekomen waren. Gewoonlijk welingelichte kringen van de veiligheidsdienst verklaarden geen inlichtingen ont vangen te hebben om deze be richten te kunnen staven. Het Oost-Duitse ministerie van voor lichting weigerde commentaar te leveren. 3700 DODEN? Thans wordt bericht, dat het hoofd van een brandweerbrigade te Leipzig, die uit de Russische zone is gevlucht, vandaag te Lue- neburg heeft verklaard, dat de mijnramp te Johann Georgenstadt ongeveer 3700 slachtoffers eiste. Volgens deze zegsman, wiens naam door de politie niet is be kend gemaakt, wisten slechts 200 a 300-van de ongeveer 4000 ar beiders, die zich toen in de mijn bevonden, zich in veiligheid te stellen. De Sowjetrussische veilig heidspolitie zou na de ramp het gehele gebied hebben afgezet en het gehele brandweerkorps van Johann Georgenstadt 80 man hebben gearresteerd. Er zou sindsdien niets meer van hen ver nomen zijn en men vermoedde, dat zij gefusilleerd waren. De Rus sen zouden daarna brandweerbri gades uit de omliggende distric ten, waaronder dat van de zegs man, hebben opgeroepen. De zegsman zou zijn medegedeeld, dats lechts 200 mijnwerkers wa ren gered. Voor zijn vertrek zou hij een verklaring hebben moeten tekenen, waarbij hij zich ver plichtte tot geheimhouding over de ramp. Daar hij hetzelfde lot vreesde van zijn collega's uit Jo hann Georgenstadt, was hij naar West-Duitsland gevlucht. West-Berlijnse kranten hebben het aantal doden op 2000 geschat, terwijl communistische bladen ge waagden van slechts 4 slachtof fers. Regering overweegt plan voor opleiding tot onderwijzer van op wachtgeld gestelden. iets gunstiger is geworden. Deze is namelijk teruggelopen van 37.8 in 193638 tot 35 thans. Ook zijn er nu 1206 personen meer in opleiding voor de akte lager onderwijs dan verleden jaar. Behalve dat de normale oplei ding door liet beschikbaar stellen van beurzen gestimuleerd wordt, wil de regering de meest geschik- ten onder hen, die op wachtgeld zijn of zullen komen, bij een spe ciale cursus of cursussen onder brengen, waarbij men twee vlie gen in een klap wil slaan. Ten eerste krijgt liet onderwijs daar voor de beschikking over meer leerkrachten en ten tweede zijn zij, die zich zullen aanmelden, so ciaal geborgen. De duur van de cursus zou moeten afhangen van de vooropleiding, welke de candi- daten reeds ontvingen. Gestreefd zal waarschijnlijk worden naar het kweken van een reserve tussen de 500 en 1000. Naar in Den Haag wordt ver nomen overweegt de regering een plan om zo spoedig mogelijk te komen tot een aanvulling van de onvoldoende reserve aan onder wjjzend personeel. De beschikbare plaatsen zjjn weliswaar thans be zet, maar doen zich vacatures voor, dan is het vaak niet mo gelijk, daarin te voorzien, vooral in de uithoeken des lands. Daarbij komt, dat op grond van de bevolkingsaanwas, in de jaren 1952 en 1953 een tekort kan wor den verwacht. Er valt niet te zeg gen hoe groot dit tekort zal zijn, wel dat het van tijdelijke aard zal blijken en dat het zo nodig zou kunnen worden opgevangen bin nen de grenzen van de huidige leerlingenschaal. Terloops wordt opgemerkt, dat de gemiddelde klassebezetting de laatste jaren In 1950 zal de concurrentie van Duitsland en Japan een woordje meespreken. In een te Kopenhagen gehouden rede heeft de parlementaire se cretaris van de Britse Board of Trade gezegd, dat Engeland weet van 1950 af het hoofd te moeten bieden aan Duitse en Japanse con currentie. Hij voegde daaraan toe, dat Engeland inziet, dat een van de uitwerkingen van deze concur rentie moet zijn, dat de wereld gemakkelijker gefabriceerde goe deren van krijgen, zonder zich tot dollargebieden te moeten wenden. Voor wat dit betreft zou het dol- larvraagstuk misschien sneller op gelost worden. De Verenigde Sta ten zouden moeite hebben de hui dige export te handhaven, zodra de Duitse en Japanse productie een meer normaal niveau bereikt zou hebben. Noorse defensie wordt uitgebreid. Een Noorse defensiecommissie dringt in een gisteren gepubliceerd rapport aan op een verhoging met bijna 50 procent van de jaarlijkse drfensiekosten, in vergelijking met die van de afgelopen drie ja ren. Het rapport stelt een jaar lijkse uitgave ten behoeve van de defensie voor van 300.000.000 kro nen en kapitaalsuitgaven voor de komende zes jaar ten bedrage van een milliard kronen. Zweedse vliegtuigen voor de LuchtvaartschooL De Rijksluchtvaartschool zal twaalf Zweedse één-motorige les- vliegtuigen in gebruik gaan ne men. Er zijn bovendien nog acht North American „Harvard"-toe- stellen besteld en een Douglas „Dakota". Schepen hadden te kampen met de storm. Gistermorgen vroeg de Neder landse coaster „Maraat 5", die zich voor IJmuiden op zee be vond, om assistentie, daar zij met machineschade te kampen had. De „Neeltje Jacoba" voer uit en een sleepboot van de fir ma Wijsmuller heeft het schip té IJmuiden binnen gebracht. De Deense vrachtvaarder Bes", op weg van Denemarken naar Duinkerken, die Zaterdag met een lek in de machinekamer bij het lichtschip Texel in moei lijkheden verkeerde, is gister morgen door sleepboten van de firma Doeksen de haven van Terschelling binnen gesleept. De 500 ton metende Nederland se kustvaarder „Sandbergen" van de maatschappij „Baltics" te IJmuiden bevond zich gistermor gen op eer. afstand van drie mij! ten Noord-Westen van IJmuiden, in zinkende toestand, met aan boord tien opvarenden. De Reddingsboot „Neeltje Ja coba" heeft de bemanning van boord gehaald. Aan boord van de „Sandbergen" bevonden zich 10 man. Te drie uur gisternacht toen de boot zich ter hoogte van Castricum bevond werd de positie hachelijk. Zes man zetten een sloep uit, die in de wilde zee tot tweemaal foe om leeg. De mannen wisten haar beide keren weer recht te krijgen, doch de tweede keer werd een man vermist. De mannen van de „Neeltje Jacoba", die om half vijf onder schipper J. v. d. Meulen uitvoer, nam eerst de vijf man uit deze sloep aan boord. Vervolgens vonden zij een man, die bijna an derhalf uur op een reddingsboei had rondgedreven. Tenslotte heeft men de laatste drie, zich nog aan boord van het schip bevindende mannen, gered. Van de coaster is niets meer te zien. Volgens de' schipper van de „Neeltje Jacoba" is een lek in de machinekamer de oorzaak van de ondergang van het schip. De vermiste is de 48-jarige, ge huwde H. Zijlemaker uit Amster dam. Het schip was onder commando van kapitein A. Roossien uit Delf zijl, geladen met z.g. blokvormen voor het gieten van ijzer, op weg naar de hoogovens te IJmuiden. Duits militair recht kent alleen „sehende" gehoorzaamheid. De bijzondere raad van cassa tie heeft gistermorgen in een zeer uitvoerig arrest in de zaak tegen de Duitser F. Neubacher, op nieuw zijn standpunt bekend ge maakt ten aanzien van het regel matig door requiranten en advo caten gedane beroep op „ambte lijk bevel". De raad van cassatie is name lijk van oordeel, dat beroepen op ambtelijk bevel in geval van moord of executie, verricht door Duitse ondergeschikten niet kan worden aanvaard. Het Duitse mi litaire wetboek namelijk stelt uit drukkelijk vast, dat de verant woordelijkheid voor zijn daden blijft bij de dader zelf, ongeacht de gegeven bevelen. Het Duitse militaire recht kent de mogelijk heid van ongestrafte gehoorzaam heid. Het „Befehl ist Befehl" wordt door verschillende Duitse „Kom- mandatura" tot in 1943 verwor pen en zij verklaren dat het Duit se militaire recht geen blinde, doch alleen „sehende" gehoor zaamheid kent. .Verder kan de raad niet treden in het argument, dat de ondergeschikte, bij zijn su- Canadese bezoekers van oorlogsgraven te gast in ons land. Canadezen zullen thans dezelf de voorrechten genieten als Brit ten bij het bezoeken van oorlogs kerkhoven in Nederland. Dat betekent, dat Canadezen thans in Nederland het graf van hun zoon, echtgenoot of vader kunnen bezoeken als gast van het Nederlands oorlogsgravencomité. Alle reiskosten naar en van het kerkhof en een verblijf van drie dagen zuilen door het comité be taald worden. Te 's-Gravenhage is op 65-jarige leeftijd overleden de heer Q. A. de Ridder, oud chef redacteur van „De Nederlander". Grote behoefte aan buiten lands kapitaal. Ambtenaren van de E.C.A. heb ben gisteren medegedeeld, dat er met vertegenwoordigers van de West-Duitse regering overeen stemming is bereikt met betrek king tot de ondertekening van een bilaterale overeenkomst tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten in het kader van de Mar shall-hulp. Zij zal de voorwaarden vaststel len, volgens welke de hulpverle ning rechtstreeks aan de West- Duitse regering in plaats van aan de Amerikaanse bezettingsautori teiten zal geschieden. Op een bijeenkomst van de Duits-Belgisch-Luxemburgse Ka mer van Koophandel heeft de West-Duitse minister van econo mische zaken, dr Erhard, ver klaard, dat Duitsland, ter voldoe ning aan de kapitaalbehoefte, acht tot tien milliard D.M. per jaar nodig heeft, waarvan slechts vijf door de binnenlandse kapitaal markt verstrekt kunnen worden. Het heeft dus per jaar behoefte aan 3 tot 5 milliard D.M, aan kapitaal uit het buitenland. perieur goede trouw voorop mag stellen. Het beroep op ambtelijk bevel, moet volgens het oordeel van de raad naar Duits recht, en niet naar Nederlands recht, wor den bezien, zolang tenminste dit Duitse recht aan een minimum standaard voldoet. De raad wees vervolgens op het gróte gevaar dat er ligt in het aanvaarden van het beroep op ambtelijk bevel in zaken die de raad te berechten krijgt. De kans is in deze geval len vaak niet uitgesloten dat deze interpretatie tot internationaal gewoonterecht zou worden, met de ernstige gevolgen van dien. De 1200 ton metende „John Biseoe" is bij Deception-eiland in het Zuidpoolgebied aangekomen met een Bitse expeditie, die pogen zal elf Britse geleerden, op het eiland Stonington dat nog 650 km. dichter bij de Zuidpool ligt, te red den. Hij werd niet vergeten. De gemeentepolitie te Goes heeft een zekere V., die geen vaste woonplaats heeft en in logemen ten onderdak zocht, ter beschik king van de Justitie te Middel burg gesteld. Hij was al eens een keer in handen van de politie ge vallen en had toen een boete ge kregen, die nog steeds niet be taald was. Twee ongevallen. Zaterdag hebben te Goes twee ongevallen plaats gehad. Eén op de Patijnweg waarbij het I3-jarig jongetje B. uit Kloetinge, dat op het fietspad lopende aangereden werd door een slippende auto en een lichte hersenschudding be kwam. Het andere vond plaats op de Oude Singel, waar twee per sonenauto's tegen elkaar botsten en beide beschadigd werden. Ovef" de oorzaak kon men het niet eens worden. Op 25 November j.l. is de Zui derkruis" uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met repatriërende militairen. Aan boord is o.a. het 3de bataljon van het „Prinses Ireneregimenl", dat voor een groot gedeelte uit Zeeu wen bestaat. Op 3 December is dé „Sibajak" naar Nederland ver trokken, eveneens met repatri ërende militairen. De Haagse politie heeft een echtpaar gear resteerd, dat aan een „verzamel- complex" leed. Voor een waarde van naar schatting f 1700.had den zij in warenhuizen gestolen, zonder dat zij iets van deze goe deren hadden gebruikt. Op 10 December a.s. zal herdacht wor den dat 284 jaar geleden het corps mariniers werd opgericht. In Batavia is medegedeeld dat op de dag van de souvereiniteitsover dracht de H.V.K. Indonesië zal verlaten. Dr Koets heeft mede gedeeld dat plm. 400 Indonesische communisten in Nederlandse ge vangenissen verblijven. Pandit Nehroe heeft de geruchten over een Z. O. Aziatische conferentie in Februari a.s. tegengesproken. Volgend jaar zal hij een bezoek brengen aan Indonesië. Donder dag a.s. zal in het Britse Lager huis worden gedebatteerd over het optreden van Lord Pakenham inzake het rapport over de ramp met de „Nijmegen" bij Prestwick. De algemene vergadering der V.N. heeft een Russisch voorstel inzake door de landen te verstrek ken inlichtingen over atoom- en andere wapens verworpen. Op de hellingen van de Pyreneën zijn de resten van een vliegtuig ge vonden, dat sinds 9 jaar werd vermist. Bij het vliegtuig vond men de beenderen van 4 passa- giprs. 3 Deense journalisten- organisaties hebben besloten zich uit de internationale, door de com munisten beheerste journalisten organisatie terug te trekken. De Bulgaarse ministerraad en het hoofdbestuur van de Bulgaarse communistische partij heeft scher pe critiek geleverd op verschil lende staatsdiensten, in het bij zonder op de minister van Binnen landse handel, Dobrev. Hij zou schuldig zijn aan onregelmatighe den in de voedselvoorziening. Op zijn thuisreis uit New York zou Wysjinsky in Berlijn bespre kingen gaan voeren; deze zouden hoofdzakelijk betrekking hebben op de rol van Oost-Duitsland in het Oost-Europese defensie systeem. Sinterklaas was in Goes op vele plaatsen tegelijk. Het is niet altijd even gemak kelijk verslaggever te zijn. De le zer moet nu eenmaal zo volledig mogelijk ingelicht worden, ook wanneer het over het bezoek van St. Nicoiaas gaat. En dat is ook. dit jaar weer een zware opgaaf gebleken, want de Sint zat overal tegelijk. Toen wij gistermiddag rustig voor 't raam zaten te kij ken, reed St. Nicoiaas met zijn zwarte trawant nevens zich, in een auto voorbij op weg naar de patiënten en zusters in het zie kenhuis Oostwal, die hij een prachtige middag bezorgde. De taak om de roe te bedienen, had do bisschop overgenomen van Piet, die zijn zwart gelaat rood liet grijnzen tegen de meehollen- de kinderen. Maar op 'f zelfde ogenblik vertoefde Sint in het Schuttershof bij de leerlingen van het Goese Lyceum, die hem met machtig gehuil ontvingen. En nog eens op datzelfde tijdstip werden de leerlingen van enkele andere scholen aangenaam verrast door de komst van de grijze heilige. En ook de kinderen van de P. T. T.-mensen zagen hem gistermiddag. 't Werd ons te ingewikkeld. En we zou den ons er helemaal niets van aangetrokken hebben ware het niet, dat een kleuter - naast St. Nicoiaas staand heel beteuterd zei: „Hoe kan dat nou, Sinterklaas is hier, en daar heb ik hem ook gezien!" Waarop St. Nicoiaas (naast hem) repliceerde: „O, die, dat is mijn halfbroer!" Ook het carillon liet zich niet onbetuigd en verzorgde van 8.15 u. tot 8.40 u. de muzikale bege leiding van de tocht over de daken van de oude kindervriend. Vandalisme in Krabbendijke. Zaterdagavond hebben tot nu toe onbekenden een aantal ruiten ingegooid van het kleedlokaal op het sportveld te Krabbendijke. Omtrent de motieven van de ver nielers is niets bekend, evenmin wat betreft de identiteit van deze vandalen. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE BILT ZEGT: Nog enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Aan de kust tijdelijk nog harde of stormachtige, in het binnenland krachtige tot matige Westelijke wind met flinke wind stoten tijdens buien. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1