rovinnraa mieum KORT Rjjwiel met hulpmotor toch een motorrijtuig. Vergadering Vlissingse Gemeenteraad. De middenstand l-Jouwt op Minister Stikker naar Nederland terug. Voorschriften ook voor Zuid-Holland en Zeeland van kracht lÏNZi VAN BERGEN. Van Bergen, die rijke man. Nog steeds geen vergoeding voor onteigeningen. Maandag 5 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agina 3 Algemene vergadciing Z.L.M. te Goes. Maandag 19 December zal 'g middag om 1 uur in zaal Krij ger te Goes de algemene verga dering plaats vinden van de Z.L.M. Onder meer komt aan de orde de begroting 1950 en als be langrijkste punt een inleiding van Prof. Dr E. W. Hofstra, over „De sociale positie van de agra rische bevolking in verband met de arbeidsproductiviteit in de agrarische bedrijven van ver schillende grootte". Benoemingen bij waterschappen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze polders Onrust C.A., M. de Regt te Kam perland; tot voorzitter van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders Onrust C.A., J. I. Karelse te Kamperland; tot lid van het bestuur der waterke ring van de calamiteuze Leendert- Abrahampolder, M. S. Priester te te Kats; tot raad van de Polder Walcheren, L. Simonse te Bigge- kerke. MIDDELBURG. Uitslag Rode Kruis Bazar. De bruto opbrengst van de Rode Kruis Bazar, die kortge leden in de Bogardzaal werd ge houden bedroeg f 1900.Het aantal bezoekers bedroeg 740. VLISSIN GEN". Aanbesteding uitbreiding gebouw Loodsenwaoht. Namens het Bestuur van het Belgisch Zeewezen werd door de architecten M. J. J. van Beveren te Middelburg en Ir H. van Oer- le en J. J. Schrama te Leiden onderhands aanbesteed de uit breiding van het gebouw der Loodsenwacht van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, waar bij door de volgende aannemers werd ingeschreven: W. F. Christiaansen f86.998; D. Bijl f88.919; J. A. Letzer f 89.430; Joh. Loois f 89.860;E. G. Lindenberg f91.500; allen te Vlissingen. Fa. Niersman te Voorburg f 92 400. Fa. Boele van Eesteren te Den Haag f 92.990, Gebr. Stapel te Vlissin gen f95.400. Is hier iets van U by? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: Grijs kinderwantje, lipssleutel, linker dameshandschoen, zak doek, kindermutsje, wollen want. Inlichtingen zijn aan zijn bu reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwer pen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben geno men. GOES. Feestavond Chr. Lyceum. De Schoolvereniging „Astra" van het Chr. Lyceum te Goes had Vrijdagavond in „De Prins van Oranje" een feestavond be legd. De avond werd op gezel lige wijze doorgebracht met ver schillende schetsjes, die op het schoolleven betrekking hadden. Ook St.-Nicolaas bracht een be zoek. De grijze Sint bleek zeer goed op de hoogte van de ge dragingen van leraren en leer lingen. Ondanks zijn hoge ouder dom bleek vooral zijn aandacht nog uit te gaan naar de amou reuze neigingen van de lyceïs- ten. De band van de school zorg de voor de muzikale noot. NIEUWDORP. Vergadering A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging kwam bijeen onder leiding van de heer A. Sandee. Na brede bespreking werd be sloten het advies van het Prov. Com. inzake de candidaatstelling voor de statenverkiezing te vol gen, al sprak de vergadering de menihg dat de hier gevolgde weg uit organisatorisch oogpunt niet geheel juist is. Als verdere candidaten werden genoemd de heren J. Balkenende, K. J. Dominicus, A. J. de Jager en C. Douw. Verder werd door de heer J. Hommes gesproken over: „De Indonesische kwestie". De vergadering werd door de heer N. Bal jé met dankzegging, gesloten. HEINKENSZAND. Ned. Herv. Kerk. Benoemd als gemachtigde in het Kiescollege in de vacature A. Geelhoed, de heer Joh. Huis- zoon. Bij de verkiezing voor No tabelen werd herkozen de heer W. Nijsse Cz. en in de vacature M. de Wilde, de heer J. J. Wirtz. 's-H. HENDRIKSKINDEREN. Kerkelyke verkiezing. Herkozen tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk de heer A. G. Verburg, terwijl in de vacature van ouderling Iz. de -Graaft werd gekozen de heer W. de Schipper. Tot diaken werd her kozen de heer I. J. Drever en jn de vacature van de heer W. de Schipper de heer W. J. Zweo- dijk. ST LAURENS. Vergadering afd. C.B.T.B. De afd. der C.B.T.B. hield o.l.v. de voorzitter, de heer J. Koole Mzn., de 15e jaarvergade ring. De heer Koole gewaagde dankbaar de goede hand Gods over onze afd. De secretaris, de heer M. Gilde, gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van de afdeling. Er werd be gonen met 10 leden, nu zijn er 28. Als peningmeecter bracht hij eveneens verslag uit. Er was een batig saldo van f 16,47. Tot be stuursleden werden herkozen de heren J. Koole Mzn., J. v. d. Bosse en M. Gilde. Vervolgens hield de heer drs J. J. Knibbe een causerie over verschillende vragen van deze tijd. Spr. memoreerde, dat voor de oorlog de politieke organen vaak de koers aangaven, doch dat thans de organisaties veel meer worden ingeschakeld. Hij behandelde voorts vragen over: bevolkingsoverschot en emigra tie, vestigingseisen voor land en tuinbouw, credietwaardig- heid, bedrijfsgrootte en publieke bedrijfsorganisatie. Een leer zame bespreking volgde, waar na deze spreker eindigde met dankgebed. ZOUTELANDE. Uitslag verkoping. Notaris B. A. van Verre te Middelburg heeft op Dinsdag 29 Nov. j.l. in café „De Roode Leeuw" in het publiek verkocht: 1. Een dubbel woonhuis met schuur, varkenshok, wagenhuis en erf aan de Smidsstraat 18, groot 11 A. Koopster: de ge meente Zoutelande voor f 12.600. 2. Een huis met erf, tuin en garage genaamd „de Nachte gaal" aan de Noorderdolfer nr 1, groot 5 A. 80 c.A. Koper: de heer C. Dingemanse te Zoute lande voor f 7.777. KLEVERSKERKE. Kerkelyke verkiezing. Donderdagavond werd we gens periodieke aftreding een stemming gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Herkozen werden met algemene stemmen tot ouderling de heer W. Marteijn en tot diaken de heer J. J. Kole. Beide heren vroegen een be denktijd van acht dagen, waar na zy hun mening kenbaar zul len maken. MELISKERKE. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Woensdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereniging onder lei ding van de heer W. de Buck. Het_ advies van het Prov. Co mité inzake de candidatenlijst voor de a.s. Statenverkiezing werd na toelichting door de voorzitter overgenomen. Daarna werden nog enkele candidaten aangewezen ter aanvulling van de candidatenlijst en werd nog een en ander beproken. De heer Beukelman sloot deze gezellige vergadering met gebed. ARNEMUIDEN. Schilderen kerkgebouw Geref. Kerk. Reeds geruime tijd zijn schil ders bezig het kerkgebouw der Geref. Kerk van een nieuwe verflaag te voorzien. Thans is het schilderwerk zo ver gevorderd, dat op 11 Decem ber a.s. de kerkdienst voor het eerst in de afgeschilderde kerk zal worden gehouden. Voordat het schilderwerk werd uitgevoerd werd, was reeds een nieuwe galerij gebouwd, waarna ook een nieuw Kerkorgel DE KWESTIE- van het rijwiel met hulpmotor is althans wat betreft de arrondissementen van de Proc. Generaal in Zuid-Holland en Zeeland in een nieuw sta dium gekomen, doordat in een schrijven aan de politie is mede gedeeld, dat rijwielen met hulp- Jnotoren ook onder „de bepalingen van de motorrijtuigen vallen en dus aan betreffende voorschriften moeten voldoen. Zoals bekend na men beide Proc. Generaals aan vankelijk een afwijkend standpunt ln en lieten althans toe bedoelde voertuigen als rijwiel te beschou wen. Dit gaf reeds moeilijkheden, doordat, wanneer de berijder met hulpmotor in een andere provin cie kwam, hij grote kans had een proces-verbaal te krijgen, indien hij geen rijbewijs enz. bezat. Thans is dus die lijn voor het gehele land doorgetrokken. In het algemeen paste de politie dit nieuwe voorschrift met grote soepelheid toe, omdat het schrij ven van de Proc. Generaal reeds énige tijd in haar bezit was. Nu de politie uit een Westlands dorp gemeend heeft bekendheid te moeten gevën aan de nieuwe voorschriften en die ook gaat handhaven, zal algemeen hieraan scherper aandacht besteed moeten worden. De hoofdcommissaris der Haagse politie, de heer Valken deelde ons mede, dat in deze met tact zal worden opgetreden en dus niet ogenblikkelijk iedere berijder van een rijwiel met hulpmotor, dat niet aan de voorschriften vol doet, zonder meer wordt bekeurd. Wel zullen op den duur die voorschriften in acht genomen moeten worden en de berijders van bedoelde voertuigen de nodige maatregelen nemen. Dit betekent dat, behalve afleg gen van een rij-examen, de voer tuigen voorzien moeten zijn van spiegel, hoorn, enz., hetgeen circa f 20 zal kosten. De A.N.W.B. deelde ons mede, dat men de huidige situatie be treurt, doch dat in verband met j we'telüke voorschriften een andere mogelijkheid niet bestaat. Het gaat toch bezwaarlijk om „handje lichten" met de wet te bepleiten! We vernamen nog, dat de nieuwe Vefkeerswet waarbij naar wordt verwacht het rijwiel met hulpmotor in het al gemeen met een gewoon rijwiel gelijk zal worden gesteld om streeks Maart van kracht zal kunnen worden. aangeschaft werd. De kerk is geschilderd in eikenhout kleur, terwijl zoldering en wanden een crème kleur hebben gekregen, evenais in de Ned. Herv. Kerk. Het geheel biedt een keurig afgewerkt kerkgebouw, waar over kerkeraad en commissie van beheer, zeer tevreden zijn. ST. LAURENS. Ter aanvulling van het verslag der A.R.-Kiesvereniging diene, dat op de candidatenlijst (nrs 1—8) werden geplaatst: 1. A. Schout, 2. P. Meliefste, 3. J. Hommes, 4. A. A. v. Eeten, 5. P. Boudeling, 6. A. I. Catsman, 7. A. Vingerling en 8. J. Balken ende. HAAMSTEDE. Ouderavond Chr. school. Onder leiding van de heer A. Leenze hield de Chr. school haar ouderavond, die druk bezocht was. Door het hoofd der school, de heer P. J. v. d. Berg werd een causerie gehouden over het leven en werk van Groen van Prin- sterer. Spreker was tot dit onderwerp gekomen toen hij luisterend naar de familiecompetitie van de N.C. R.V., bemerkte dat de mannen van „Het Reveil" niet meer ge kend werden. Achtereenvolgens behandelde hij de jeugd en de op voeding en Groens activiteit op verschillende terreinen des levens. In het bijzonder werd de school strijd duidelyk besproken. Met ge spannen aandacht werd naar de causerie geluisterd. Vervolgens verkreeg de heer Ravenboom, propagandist voor 't doofstommen-instituut „Effatha" het woord. Door heel zijn boeiend betoog heen kon men bemerken, hier spreekt een man met erva ring in het werk maar bovenal bezielt met een grote liefde voor het kind dat doofstom is. Spr. toonde duidelijk aan, hoe veel door de doofstommen nog bereikt kan worden. Eén ding kan niet geleerd wor den, nl. zingen. Overigens kunnen zy tot bekwame vakmensen wor den opgevoed, die met hun omge ving behoorlijk spreken kunnen. Opmerkelijk is, dat zij in het volle leven ingeschakeld, zeer trouwe kerkbezoekers zijn. Want dit is wel het schoonste doel van „Ef fatha". Het Evangelie van Jezus Christus verkondigen. In de l^tuze waarin koffie werd aangeboden, werd het werk der leerlingen bezichtigd. Vooral de handwerkstand trok veel belang stelling, zo ook de in klei ver vaardigde uitbeelding van het strand te Westenschouwen. Na de pauze werd met licht beelden het gesproken woord van de heer Rozenboom nog verduide lijk. Verschillende nieuwe leden gaven zich op voor een vaste jaar lijkse bijdrage. Deze prachtig geslaagde verga dering werd door ds Van Swig- hem het dankzegging gesloten. Propagandavergadering C.N.V. Woensdagavond werd onder leiding van de heer J. Bouman de jaarlijkse November propaganda- avond van het C.N.V. gehouden. Als spreker trad op de heer Koetsveld uit Goes. Na de pauze werd een zeer in teressante film over Zweden ver toont. Tenslotte sprak de heer Bras penning uit Sprang over het on derwerp: „Onze taak in de toe komst". Gezellige avond voor ouden van dagen. De avond voor de ouden van dagen, die Donderdagavond in „Tavenue' gegeven werd, is al leszins geslaagd, want een flink aantal oudjes hebben genoten van het zeer afwisselende efl mooie filmprogramma, dat door de heer Bom werd vertoond. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van het Comité voor de ouden van dagen werden verschillende plaatselijke films vertoond, waarbij vooral geno ten werd van „Rademaker in moeilijkheden", toen hij gesnapt werd bij het zoeken van „Ke ieiers". Het bezoek van Prim ses Juliana en Prins Bernhard, 'de jubileumfeesten in 1948, pas seerden de revue, alsmede mooie natuuropnamen. Een paar leuke tekenfilms werden nog ge draaid en een bakker had ge zorgd voor een speculaasje. De voorzitter zegde aan het eind de heer Bom, de autobezitters, die voor gratis vervoer hadden gezorgd en de bakker voor zijn versnapering dank. BRUINISSE. St Nicolaas. Voor de kinderen van hen die in het N.V.V. zijn georganiseerd was St Nicolaas en zijn knecht Donderdagavond in „Het Cen trum". De kinderen (plm. 90) kregen een flesje Chocomel en een zak versnaperingen. Het was een gezellige avond. KAMPERLAND. Stateneandidaten en minder- hedenpetitie! De Anti-Rev. kiesver. kwam Donderdagavond j.l. voor de eerste maal in deze wintercam- pagne bijeen onder voorzitter schap van de heer I. Tange. Na een uiteenzetting van de voor zitter werd met algemene stem men besloten het advies van het Prov. Comité betreffende de candidaatstelling voor de Prov. Staten over te nemen. Een vier tal namen werden aan de lijst toegevoegd. Te weten de heren J. J. van der Maas en R. J. Scheele te Wissekerke, drs J. J. Knibbe te Goes en de heer J. W. v. d. Slikke te Stavenisse. Tijdens de vergadering werd door alle leden de petitie gete kend die aan de Eerste en Twee de Kamer verzoekt om recht te doen aan de minderheden in Indonesië. THOLEN. Ongeval. De landbouwersknecht C. Ste- ketee liep. Donderdagmiddag j.l. op de weg tussen Tholen en Poortvliet naast zijn met sui kerbieten geladen wagen. Voor een passerende auto moest hij plotseling opzij springen waar bij hy met zijn rechtervoet on der een wiel van zijn. wagen kwam. Zyn voet werd dusdanig gekwetst, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. ST ANNALAND. Ds W. van Griethuijsen nam afscheid van de Jong Hervormden Donderdag werd de laatste gewone vergadering van de Jong Hervormden in dit jaar gehouden. Het was tevens de laatste vergadering, die onder leiding stond van ds W. van Griethuijsen. Ds W. van Griet huijsen opende met vcor te le zen Johannes 18 10 t.e.m. 27 en Galaten 2 6 t.e.m. 17. De heer D. van Beek hield een Bijbel inleiding over de Apostel Pau- lus, waarop een uitvoerige be spreking volgde. Na de pauze hield mej. C. Goedegebuure Lanooy een Bijbels onderwerp over de apostel Petrus, waarop enige bespreking volgde. Hier na nam ds van Griethuijsen het woord en zeide het altijd pret tig gevonden te hebben de ver gadering van Jong Herv. by te wonen. Hij dankte allen voor de vriendschap, die hij van de le den genoten had en wenste hen Gods zegen toe op hun verdere levensweg. Hierna sprak de secretaris namens de Jong Her vormden ds v. Griethuijsen toe. Als blijvend aandenken werd de scheidende predikant een -boek aangeboden. Van fiets gevallen. Tengevolge van het feit, dat de Molendijk erg slibberig was door het bieten vervoer, kwam Joh. Slager bij het afstappen van zijn fiets zodanig te vallen, dat hij z'n heupbeen brak. Hij werd overgebacht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. AARDENBURG. Centrale vergadering A.R. Kies vereniging district Sluis. In de vergadering van de Cen trale A.R. Kiesverenigingen in het ditstrict Sluis, werd wat betreft de verkiezing voor de Provinciale Staten, het advies van het Prov. Comité gevolgd. Voor de nummers 9 tot 12 wer den gekozen de heren: J. de Feij- ter, Sehoondijke; D. Geuze, Oost- burg; J. Quaak-Quist, Sehoon dijke en M. de Bruine, Oostburg. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Oosterland zijn herkozen de heren P. van Westen en J. M. v. d. Werf. Tot tijdelijke secretarie-ambte nares te Retranchement is be noemd mej. J. Verduyn uit Cad- zand. In de maand November werden te Brulnlsse afgegeven 75 slacht- vergunningen. De kinderen van de openbare lagere school te Souburg hebben voor een bedrag van f 791,50 op gehaald aan kinderzegels en -kaarten. Geslaagd voor 3e stuurman: J. J. v. d. Ri.et, L. Hoogendoorn en F. Kuiper, leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. Nieuwe zaak te Ouueiand— In Oudelande heeft de heer P. Meeuwse-Westveer, manufactu ren- en meubelhandel, een nieuw winkelpand geopend. De zaak, die geheel naar de eisen des tijds is ingericht, en zich reeds de eerste dag in een flinke belangstelling mocht verheugen, was met vele bloemstukken ver sierd. Vermist jongetje bij dreggen opgehaald. Het zesjarig jongetje van de heer K. de Boer, uit Klazienaveen dat sinds Maandagavond jl. werd vermist is verdronken. Men vond het lijkje toen men in het Kanaal bij Klazienaveen aan het dreggen was. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Holten (2e pred.pl.), Jac. de Vries te Slie- dreebt; naar Waddinxveen, J. J. Moll van Genderen, die bedankte voor Haaften. Geref. Kerken. Beroepen te Poortugaal (2e maal), J. W. Deenik, Oostkapelle. Kerk onder het kruis. Uit Zweden komen berich ten, die er op wijzen, dat onder de naar Siberië gedeporteerde Balten een ondergrondse kerk gevormd is, waarbij reeds een millioen gevangenen zich zou hebben aangesloten. Het schijnt, dat geestelijken in het geheim begrafenissen leiden, terwijl 's avonds, na terugkeer uit de arbeidskampen, godsdienstoefe ningen worden gehouden en er zelfs godsdienstonderricht wordt gegeven als afweer tegen de ongodsdienstige geest van de staatsschool. Conferentie medische /.onding. De medische zendingsconferentie die -het afgelopen weekeinde in de Nederl. Zendingshogeschool te Oegstgeest werd gehouden, werd bijgewoond door zestig medische studenten van de verschillende universiteiten en een aantal ver pleegsters. De Zendingsarts, de heer J. S. Wiersema, sprak over de moeilijkheden van de medische Zending in deze tijd en dr E. Jan sen Schoonhoven, rector van de Nederl. Zendingshogeschool .refe reerde over de Bijbelse grondslag van de Zending. Er werd de na druk op gelegd, dat van de Ned. Kerken en van de toekomstige Zendings-arbeiders de bereidheid wordt gevraagd om in de nieuwe verhoudingen in Indonesië mee te werken. Zondagavond vertelde dr P. J. van Leussen, oud-Zendings arts, van zijn ervaringen in de medische Zending. van vtr 23. Ze wandelden samen naar het plantsoen en zetten zich neer op 'n bank. „Kom, Japie, nu zullen we het geld maar even delen, hé?" „Ja, dat is goed", zei Japie. „Ik heb hier drie biljetten van honderd. lij krijgt de helft. Dat is honderd vijftig geulden". „Ja, maar hoe doen we dat? Eén van de brief jes dóór knippen?" „Nee, nee", lachte Van Bergen, ,,'k Heb wel wat kleingeld bij me. Kijk, Japie, liler heb je een briefje van honderd en vyf van tien!" 24. „Geweldig! Wat 'n geld!" zei Japie. „Ja, en dit is nog maar een begin!" zei Van Bergen. „Kom, Japie, zullen we nu naar huls gaan?" „Nee, Van Bergen, ik heb nog enkele bood schappen te doen in de stad". „Nu, dan ga ik maar alleen", zei Van Bergen. „Eerlijk gezegd, Japie, nu ik dat kistje met goud in mijn huis heb ben ik niet helemaal gerust als lk niet thuis ben om er op te paasen. Dus ga Ik maar gauw terug. Dag, Japie! Tot ziens, hoor!" Waren de voornaamste punten van de agenda, die dé Vlissing se raad Vrijdag behandelde de aanleg van een loswal in de vissershaven en de kwestie van het sportcentrum en het recreatie oord, waarover wij gisteren reeds verslag uitbrachten, er kwamen nog vele andere zaken aan de orde. (J. Oosterling) „Bonedykeschool" de E-school aan de Bouwen Ewoutstraat, de openb. school Bij de ingekomen stukken was een schrijven betreffende de over belasting van autobussen der Stoomtram „Walcheren", naar aanleiding waarvan de heer H. J. Corveleyn (K.V.P.) een busdienst door de stad bepleitte. Een rap port inzake slecht functionneren van de riolering in Tuinstad en Tuindorp, was aanleiding voor de heren Van Sabben (C.H.) en J. P. Ventevogel (C.H.) om er de aan dacht op te vestigen, dat de toe stand wel erg was geweest en de gemeente dient te bekijken of er schadevergoeding verleend kan worden. Tot leden in de commissie van beheer van het Vlissings studie fonds werden benoemd de heren G. Lammers en pastoor C. A. Ouwendijk. Aan de heer M. A. Meeuwse werd eervol ontslag ver leend als tijdelijk leraar aan de Handelsavondschool. In zijn plaats werd benoemd de -heer St. Kar man te Middelburg. De heer H. J. Bakker werd definitief be noemd tot leraar lichamelijke oefening aan de Nijverheidsdag- school. Tot tijdelijk leraar aan de zelfde school werden benoemd de heren P. Lauwen. C. J. Janse, -K Boekema, J. W. G. Leef lang en J. Stolk te Vlissingen en J. Looise te Koudekerke. Tot tijdelijk le raar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werden be noemd (evenals de vorige, tot 1 September 1950) de heren W. Bri- zee, C. A. Kamermans, A. G. A. Verdonk, J. de Munck en G. van Brugge te Vlissingen, Th. de Waal te Middelburg en P. B. van Til burg te Goes. Na deze benoemin gen besloot de raad tot een wij ziging van een besluit van 20 Mei jl. inzake de aankoop van 'n stuk grond, bestemd voor de bouw van 30 boven- en 30 benedenwoningen, waarvan de bepaalde oppervlakte onjuist was en tot verkoop van een aansluitend stuk groot 3742 voor f 54.264,99 aan „Goed Wo nen". Aan de heer C. A. Corne- lisse werd een stuk grond ver kocht voor f 196. Bij het voorstel om het kindertehuis van de ge meente Yerseke, op te heffen en de inventaris over te doen aan de directrice, mej. H. H. Dop, voor f 5.309,50, vroeg de heer J. L. de Wit (A.R.) of voor plaatsing van kinderen thans óók het Weeshuis gebruikt kan worden. De heer M. J. van Poelje (Arb.) wilde graag de zekerheid hebben dat het ook straks een goed te huis zal zijn. De eerste vraag kon wethouder L. P. van Oorschot be vestigend beantwoorden en ver der stelde hij de heer Van Poelje gerust door mede te delen, dat er een commissie van toezicht komt en hij vertrouwen heeft in de lei ding. Er werd besloten de dijken van de Kom wederom voor f 30 per jaar van de Polder Walcheren te pachten. BEPLANTEN GEN. Voor de herbeplanting van plantsoenstroken, heggen e.d. in Tuinstad verleende de raad cre- dieten tot een bedrag van f 4250. De heer De Wit vroeg bij dit punt bijzondere aandacht aan de Bloe- menlaan, de toegangsweg tot dit stadsdeel te schenken. Voor be planting van 139 voortuinen van „Goed Wonen" werd f 2600 gevo teerd. Het plantmateriaal hier voor wordt gratis door de Stich ting Nieuw Walcheren verstrekt. In antwoord op een vraag van de heer J. Post (Arb.) werd door wethouder M. A. Popering mede gedeeld, dat getracht zal worden om de bewoners 20 cent per week in het onderhoud te laten bijdra gen, wanneer de gemeente voor onderhoud zorgt. Anders zullen de bewoners het zelf moeten doen. f 10.000 crediet verstrekte de raad voor de aanleg van een „be- drijfsweg" aan de achterzijde van de bestaande (en hog te stichten) bedrijven aan de Noordzijde van de Paul Krugerstraat. De ver bouwing van het pompstation in Biggekerke, hetgeen in totaal f 501,300 zal kosten, zal in ge deelten onderhands aanbesteed worden. De straten, die geprojecteerd zijn in het herbouwplan „Bree- waterstraat" werden van de vol gende namen voorzien: Meijland- straat, Pluimstraat, Mosselman straat, Weststraat, Westpoort straat, Verlorenlandstraat, Sama ritaanstraat, Koestraat, Gasthuis straat en Schoolstraat. Ook de scholen kregen namen. De A-school aan de Hogeweg (hoofd A. W. de Vries) zal heten „Vincent van Goghschool"; de B-school aan de Grote Markt (P. A. Bil) „Frans Naerebout- school"; de C-school aan de Bou wen Ewoutstraat (J. W. G. Leef- lang) „Bouwen Ewoutschoot"; de D-school aan de Bonedykstraat voor voortgezet lager onderwijs (J. Stolk) „Openbare V.G.L.O.- school". De raad besloot tot het aan gaan van een tweetal geldleningen een van f 200.000 en een van f 4.500.000. Een rekening-courant overeenkomst tot een bedrag van f 1.000.000 werd aangegaan en een van f 250.000. De verzekering dei; gemeentegelden tegen f 54.000 werd verlengd. Voor het bouwen van een po dium in het natuurkundelokaal der openbare ULO werd f 570 be schikbaar gesteld. De kosten voor vakonderwijs op deze school over 1948 werden vastgesteld op f 15,90 per leerling en voor de Chr. ULO op f 1907,63 in 1948. Aan de Chr. ULO zal voorts voor 1949 een voorschot van f 2416,36 verstrekt worden. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Corveleyn hoe B. en W. de Bel gische loodsen willen huisvesten, als ze inderdaad terugkomen, zoals hij gehoord had. Eerst zien of ze terugkomen en dan zullen we de nodige maatregelen tref fen, antwoordde de voorzitter. Een belangrijke vraag stelde de heer Theune (V.V.D.), hij wilde weieens weten hoe het nu zat met de onteigeningen. Weten de mensen nu al wat ze vergoed krijgen? De heer Ventevogel sloot zich prompt bij hem aan en merkte n.a.v. wethouder van Po- perings antwoord op, dat het goed beschouwd geen stijl is, dat de mensen na zes en een half jaar nog niét weten waar ze aan toe zijn Wie iets koopt moet be talen en als de gemeente ont eigend moet ze ook betalen. De heer van Popering zegde echter toe ernstig onder ogen te zullen zien of er iets gedaan kan wor den, vooral voor die mensen, die nu omhoog komen te zitten. Wij zijn echter gebonden aan 't Rijk, merkte hij nog op. De voorzitter antwoordde de heer Marijs, dat wanneer de nachtrust in de auto matiek achter de Walstraat te erg verstoord wordt, maatregelen zullen worden genomen, anders zal men de nieuwe winkelslui tingswet afwachten. Nadat de heer Corveleijn nog ten antwoord had gekregen, dat hij bij de eer ste ronde van de Marshallhulp voor hotels e.d. Vlisingen inder daad gepasseerd was, maar dat nu gewacht en gehoopt wordt op de tweede ronde, deelde de voorzitter nog mee, dat het vooronderzoek van de begroting door de raad op 6 Deo. a.s. plaats zal vinden. Burgerlijke Stand. Tevreden Minister Stikker is Zaterdag ochtend naar Nederland vertrok ken. Voor zyn vertrek verklaarde hij tegenover de politieke corres pondent van Aheta, dat bij de de besprekingen, welke hij tijdens zijn korte bezoek heeft gevoerd, nog eens is komen vast te staan, dat samenwerking bepaaldelijk wordt gewenst. „Allen van goede wil, die wensen mee te werken aan de opbouw van de nieuwe staat zullen welkom zijn", aldus minister Stikker. De minister, die zeide bepaald tevreden te zijn over het resul taat van zijn vierdaags bezoek, verklaarde, dat hij Vrijadgavond twee en een half uur met Hatta had geconfereerd. Tijdens de veelvuldige besprekingen van deze dagen zijn tal van onderwerpen ter sprake gekomen, o.m. de per soon van de hoge commissaris, de gebouwenkwestie enz. over deze zaken kon de minister geen na dere bijzonderheden melden. De heer Stikker werd uitgeleid o.a. door Moh. Roem, leden van het nationale voorbereidingscomi té en de gouverneur van Batavia, Hilman DjajadiningraL GOES. Geboren: Adriaan, z. v. J. van der Bliek en A. 1. Men- heere; Paulina A., d. v. J. van. Dalen en I. W. Mischner; Theo dora P., d. v. J. F. J. van der Peijl en A. Dekker; Pleter F. J., z. v. J. F. J. van der Peijl en A. Dekker te Tholen; Anne M. F., d. v. H. J. de Jongh en F. M. Moens. Ondertrouwd: H. C. Mulder, 27 j. en J. P. de Kok, 25 j. Gehuwd: I. van Zweeden, 31 J. en J. Looise, 25 j.; A. van den Berge, 25 j. te Arnhem en P. Rus, 22 j.; A. Pleters, 32 j. en A. C. Voois, 27 j. Overleden: A. M. Zweedijk, 53 j.; B. de Windt, 76 J. echtgenote van H. Labeur; J. Traas, 70 j. te Yerseke, weduwnaar van W. van de Plasse; J. Ponse, 63 j., echt genoot van P. Wagenaar; A. J. Zwartepoorte, 40 j„ echtgenote van C. Mijnsbergen; W. A .Koets, 38 j. te Kortgene; M. Nijsse, 73 j., te Wolfaartsdyk, echtgenoot van C. Polderdijk; C. van Gouds waard te Wissekerke, 87 J. VLISSINGEN. Bevallen: T. VisserSoer, d.; A. Glerum— Glerum, z.; G. J. M. van Aken- van Broekhuizen, z.; F. J. B. da NooijerSchmidt, z.; B. Jan senGroen, z.; P. D. Weug van der Ende, z. Ondertrouwd: J. M. Kole, 2< j. en J. de Ridder, 24 j.; D. P. C, van den Berge, 25 j. en L. E. van Eenennaam, 27 j. Gehuwd: J. E. Ge] ijn, 27 j. en C. J. van Oosterhout, 25 j.j H. J. Kersten, 41 j. en M. H. Pusch, 21 j.; Chr. van Vlaande ren, 26 j. en M. T. A. van Oost, 37 j.; B. Vermeulen, 27 j. en J. M. Gommans, 22 j.j J. Schoen maker, 33 j. en G. J. de Voogdt, 27 j. Overleden: E. te Hennepe, echtge. v. A. A. Visser, 85 j.; C M. Verhulst, echtg. van H. J Wijntjes, 35 j. SEROOSKERKE (W.. Onder trouwd: D. M. de Kam, 28 j. ta Vlissingen en S. Meliefste, 26 j. Gehuwd: A. den Hollander, 26 j. en A, M. Wage, 20 j. Overleden: S. Metjers, 72 L, weduwnaar van P. S. Melis; M, C. C. Koole, 5 maanden. WESTKAPELLE. Geboren: Kornelia, d. v. A. Janisse en J. Hugense; Leuntje, d. v. J. Min- derhoud en A. de Pagter; Adri- ana, d. v. P. Roelse en T. Dek ker; Wiebe, z. v. L. de Hoop en J. Minderhoud. Overleden: Levenloos kinJ van A. Janisse en J. Hugensa. VROUWENPOLDER. Over- leden: W. Mesu, 75 j. echtg. van N. Sturm; J. Moens, 79 j. echtg. van J. Koeman. GRIJPSKERKE. Geboren; Jan H„ z. v. J. H. Marinussen en F. Francke; Jacob, z. v. L. Lou- werse en M. Lorier. KLOETINGE. Geboren: Klaas- ke M„ d. v. A. W. Joziasse en H. Hoekstra; Abraham J., z. v. J. v. Llere en M. Toorenaari Jacob J., z. v. J. M. v. d. Schraal en J. Schot; Adriana N., d. v. J. Marijs en A. Ruissen; Janna C„ d. v. A. C. Hollestelle en H. M. Kieboom. Ondertrouwd: J. Wildschut, 26 j. en v. d. Velde, 25 j. Gehuwd: M. G. Geschiere, 23 j. en J. Trimpe, 27 j. 's-GRAVENPOLDER. Gebo ren: Jacobus J., z. v. F. Nijsse en G. Minnaar. Ondertrouwd: J. Oele, 27 j. te Tholen en A. M. Woutersen, 25 j. Overleden: P. S. Verbeek, 59 j., echtg. van C. L. Jonker. BRESKENS. Geboren: Maria L„ d. v. A. J. Vermeulen en L. A. de Caluwé; Edward, z. v. J. Ver gouwe en J. F. E. Ie Bleu. Ondertrouwd: J. van der Wa gen, 25 j. te Oostdongeradeel en P. Flikweert, 29 j.; J. S. Kind, 20 j. te Hoek en C. A. Rammeloo, 2S j.; M. G. Peters, 24 j. te Utrecht en M. E. van den Heuvel, 22 j. Gehuwd: P. F. de Fey ter, 22 j. en J. J. van Houdt, 22 j.; J. W. F. de Ruijter, 26 j. te Terneuzen en M.M. de Meester, 25 j.; J. B. Jacobs, 28 j. en A M. Mookhoek, 20 j. Overleden: J. F. Ie Bleu, 00 j., weduwn. van E. J. Droog. Nagekomen Advertentie Heden nam de Heere tot Zich, na een gedul dig gedragen lijden, on ze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder AGATHA MINDERHOUD— LANGEBEKE in de ouderdom van ruim 76 jaar. Uit aller naam: CHR. MINDERHOUD. Nieuwdorp, 4 Dec. 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3