Bijval met de op de R.T.C. bereikte resultaten in de V.N. Financiële positie van Zeeland baart zorgen Zeeuwse plattelandsjongeren te Goes bijeen. Distelvnrordening Zeeland wordt op nieuw aan Pro». Staten voorgelegd. Begroting van 1950 is sluitend. NIEUWS Russische verguizing van de overeenkomst SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND A.-R.-proiest tegen wets ontwerp overdracht souve- reiniteit. Vergadering ring Goes H. 0. op G. G. De financiën van Zeeland na de oorlog. De vorming en de ontwikkeling van de plattelandsjeugd. Er zal een bibliotheekfonds worden gesticht. Uitgave Stichting „ZAuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 89, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Ternenzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1426 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 5 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Direoteur: JACQ DE SMIT Met yaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, .Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zon op 8.32 u, onder 1 Maén op 16.29 u. onder Hoogwater op Dinsdag 6Dec.: Vlissingen: 2.09 u. 1.97 m.„ 14.28 1.91 in.; Terneuzen: 2.38 u. 2.16 til., 14.51 u. 2.10 m.; Wemeldinge: 156 u. 1.71 m„ 16.10 u. 1.65 m.; Zlerlkzeé: 3.43 u. 1.45 m., 15.59 u. 1.39 m. INDONESISCHE KWESTIE IN DE V.N. De speciale politieke commissie der V.N. heeft Zaterdag een re solutie aangenomen, waarin de Nederlandse en de republikeinse re gering geluk wordt gewenst met de ter R.T.C. bereikte resultaten. Do resolutie was ingediend door Sir Benegal Rau (India) en op gesteld door de 16 landen, die dit Jaar de conferentie te New Delhi over Indonesië bijwoonden. De afgevaardigde Manoeilsky van de Oekraïne verzette zich fel tegen de resolutie, evenals de Russische afgevaardigde Tsarapkfn. Het rapport van deze commissie zal in het midden van deze '.veek door de algemene vergadering der V.N. worden besproken, ter- vvjji de Veiligheidsraad Donderdag of Vrijdag zal beginnen met de bespreking van het t'ncl-rapport. RUSSISCH PROTEST. Dimitri Manoeilsky van de j.itraine deed een krachtige an- val op de overeenkomst van de R.T.C. in Den Haag en eiste een onderzoek van de Veiligheidsraad naar de Nederlandse activiteit. Een door hem ingediende resolutie eiste ook terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië en ontbinding van de Unci. Ma noeilsky veroordeelde zowel de Nederlandse regering als die der republiek. Manoeilsky beweerde, dat „de door de Nederlandse bezetters ontketende oorlog met steun van de V. S. en het Verenigd Konink rijk en gericht tegen het Indone sische volk zelfs nu nog met on- verminderde felheid wordt ge voerd". „De kliek van Hatta heeft alles aan de Nederlanders verkocht", zo zeide Manoeilsky. „Wijde" demo cratische kringen in Indonesië, .evenals de verzetsbewegingen, er- In een verklaring zegt het Centraal Comité van Antirevolu tionaire kiesverenigingen o.m. het volgende: Het Nederlandse volk is na de totstandkoming van de grond wetsherziening van 1948, evenals de regering, verplicht te aan vaarden, dat de souvereiniteit over Indonesië spoedig wordt overgedragen aan de republiek der Verenigde Staten van Indo nesië. Getrouwheid aan de grond wet vordert dit. De staatkundige toestand in Indonesië en de resultaten van de R.T.C. tezamen bieden echter helaas, geen waarborg, dat aan de eisen, door onze grondwet aan de nieuwe rechtsorde in Indone sië gesteld, wordt voldaan. De staatkundinge ordening' in Indonesië is daartoe volstrekt on voldoende. Het herhaaldelijk plechtig door Nederland gegarandeerde recht voor volken en volken groepen met betrekking tot hun zelfbestemming wordt schrome lijk geweld aangedaan. Dit geldt in het bijzonder voor de Mina- hassa, Ambon en Timor, maar ook voor belangrijke delen van Sumatra. Om deze redenen is het Cen traal Comité van oordeel, dat overwegende bezwaren het be letten zijn instemming te betui gen met het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit. Subsidie voor de Chr. Land- bouwwinterschool te Middelburg. Aan de reeks subsidietoeken ningen wordtthans door Ged. Staten van Zeeland één toege voegd n.l. het voorstel tot verle ning van een subsidie met een ma ximum van f 40.000.aan de ge meente Middelburg, d.w.z. de helft van de kosten van aankoop, her stel en inrichting van de buiten plaats „Toorenvliedt" tot vestiging van de Chr. Landbouwwinter- school van de C.B.T.B. Door het Rijk wordt een ver goeding gegeven van het volledige salaris van de amanuensis, als mede de leraren, die slechts" en kele uren les geven. Voor de sa larissen van Directeur, en die leraren, die een volledige functie hebben aan deze school, vergoed het Rijk 75 pet. De C.B.T.B. ver zocht deze zomer aan de Provin ciale Staten een subsidie toe te kennen overeenkomende met de 25 pet. van de salarissen, die niet door het Rijk worden vergoed. Tegen inwilliging van dit verzoek heben G. S. echter bezwaar, daar dit verstrekkende consequenties zou hebben, tegenover andere scholen. Thans echter wordt voor gesteld 50 pet. van de stichtings- kosten aan de gemeente Middel burg te betalen, om zodoende door middel van een lager te bepalen huurt :drag, de bijdrage van de Provincie ten bate van de exploi tatie van de school kan komen. Weg in Moerspuipoldcr wordt door de Provincie overgenomen. G. S. leggen aan de Provinciale Staten een voorstel voor om het gedeelte van de weg Zuiddorpe KoewachtSt. Jansteen, dat door de Moerspuipoider loopt, van het polderbestuur over te nemen. Deze overname zou ingaan op 1 Januari a.s. De voorwaarden zijn een jaarlijkse bijdrage van de polder van f232.50 of betaling in eens van een bedrag van f 6643. Bovendien moet de Polder het voor deze weg aanwezige verhar dingsmateriaal, kosteloos aan de Provincie afstaan. kenden noch de regering van Hat ta noch de besluiten van de Haag se conferentie. Delen van de In donesische strijdkrachten sloten zich „in drommen" by het verzet aan, aldus Manoeilsky. BIJVAL. Manoeilsky's resolutie bestreed de door Sir Benegal Rau van In dia ingediende resolutie, die de Algemene Vergadering verzoekt het accoord toe te juichen. Sir Benegal zeide, dat de bekendma king van het resultaat der R.T.C. en de goedkeuring ervan door het republikeinse kabinet „welkom nieuws" was. Agha Sjahi van Pakistan juich te de overeenkomst toe. De Australische gedelegeerde John Hood verklaarde, dat de overeenkomst „een van de beste prestati van de V.N." was. Hij verdedigde het werk van de Unci. De Nederlandse gedelegeerde van Heuven Goedhart zeide, dat Manoeilsky zich ergerde over de overeenkomst omdat hij nu niet langer kon spreken over Neder lands-Indonesische geschillen. Syrië en Birma steunden Sir Benegal Rads resolutie. Moh Hatta zal in Nederland souvereiniteit van Indonesië ontvangen. Minister Stikker heeft op zijn terugreis naar Den Haag te Ka- ratsji verklaard, dat de toekomst van de Verenigde Staten van In donesië hem uitmuntend leek. Mits de nieuwe staat recht en orde kan handhaven zal deze zich gunstig ontwikkelen en waar schijnlijk zijn begroting in twee of drie jaar in evenwicht kun nen brengen. De minister voeg de daaraan toe, dat de weinige moeilijkheden, die zich bij de overdracht van de souvereiniteit zouden kunnen voordoen zeker snel zouden worden overwonnen. Minister Stikker verklaarde voorts, dat de republikeinse pre mier, Moh Hatta, zich naar Ne derland zou begeven om de sou vereiniteit uit handen van de Koningin te ontvangen. Warren Austin (V. S.) zeide, dat zijn land de overeenkomst ver welkomde als een geslaagde toe passing van de beginselen der V.N. Met 43 tegen vyf stemmen en vier onthoudingen besloot de com missie ten slotte de algemene ver gadering te verzoeken de betrok ken party'en geluk te wensen met de overeenkomst en de oprichting van de nieuwe staat toe te juichen. De Slavische landen stemden tegen, terwijl Joego-Slavië, Ura- guay, Haiti en Guatemala zich onthielden. De resolutie van Ma noeilsky werd verworpen. Denk aan de grote bijeen komst op Donderdag a.s. in het „Schuttershof" te Goes betreffende de Indonesische minderheden. Zaterdag vergaderde de ring Goes van de Vereniging voor H.O. op G.G. onder leiding van Ds van der Leek te Kapelle. Nadat de secretaris, ds Booy te Yerseke, de notulen had gele zen, gaf de heer Kalisvaart, ver tegenwoordiger van de V.U. een overzicht van de stand van zaken wat betreft de busjesactie en het aantal leden en contribuanten, aangevuld door de leden van di verse comité's. De heer Pouwer, secretaris van het P.C. gaf een overzicht van het besprokene in een vergadering van directeuren en van de lande- Iqke actie. Uit alles bleek, dat er enerzqds reden is tot dankbaarheid, maar dat, vooral ook in verband met de noodzakelijke uitbreiding van de V.U. en de grote kosten daar aan verbonden, voortdurende ac tie noodzakelijk blijft. Getracht zal worden, meer dan tot nu toe, de jeugd daarin te betrekken. Door ds Lammens te Heinkens- zand werd een opwekkend slot woord gesproken. Spr. wees op de moeheid die onze tijd, nu alle ze kerheden in de crisis worden ge worpen, kenmerkt, waardoor alle activiteit dreigt te verlammen. In dit verband herinnerde hü aan het woord van Maleachie dat de ko mende profeet de harten der va deren zou wederbrengen aan de kinderen; het gaat hier om 't hart, de werkelijke bezieling, gegrond in het geloof. Dat is het wat wij teveel mis sen in deze tijd. Wy hebben nodig waariyk Christeiyke activiteit,' ge dragen door het gebed, zodat in onze arbeid iets doorblinkt van de genade van Jezus Christus. Intrede Ds Pontier te Domburg en Westkapelle. Na in de morgendienst in Dom burg te zyn bevestigd door de em. predikant, Ds A. Scheele, deed ds Pontier, komende van Heerlen, gisteren zyn intrede by de Geref. Kerken van Domburg en Westka pelle. Ds Pontier had tot tekst ge kozen 2 Thess. 3 12: Het ver zoek van Paulus om voorbede van de gemeente van Thessalonica. De predikant bepaalde zyn ge hoor achtereenvolgens bij hetgeen de Bybel zegt over de voorbede, de inhoud van deze bede, aan wie het wordt gevraagd en door wie het wordt gevraagd. Aan het ein de van de dienst sprak de voor zitter van de kerkeraad, dhr. J. Bosselaar, de nieuwe predikant en zijn gezin toe en heette hem wel kom in Domburg. Spr. herinnerde aan enkele jaren geleden toen Ds Visser vertrok en men in Dom burg geen predikant en geen kerk bezat. De heer Bosselaar zegde ds Pontier de volledige steun van gemeente en kerkeraad toe, waar na men de nieuwe predikant Ps. 134 3 toezong. Hierna werd nog het woord ge voerd namens B. en W. van Dom burg, door Ir P. Ph. Steneker, namens deputaten van de classis Walcheren en door Ds J. W. Dee- nik van Oostkapelle als consulent en namens de classis Middelburg, waarna Ds Pontier de sprekers dank bjacht. In de middagdienst verbond Ds Pontier zich aan de Geref. Kerk te Westkapelle, waar bij hij o.m. zijn bevestiger dank bracht. C.J.M.V. Jongensdag te Ïïoes. Bijna 400 jongens, allen leden van de jongensringen op de Beve- landên en Tholen van het C.J. M.V. waren Zaterdag in het Schuttershof te Goes bijeen voor de jongensbinnendag die daar door hun leiders voor hen was geor ganiseerd. De dag werd geopend met een kort woord van de voor zitter, de heer M. Allewijn. Nadat toen nog o.l.v. wika de Zeeuw uit Goes gezongen was, was het woord aan de Spoorwegen. Er werden interessante films en lichtbeelden vertoond, die door een deskundige werden toegelicht. Een en ander viel zeer in de smaak by de jongens. De middag- samerikomst werd geopend door de heer P. Vermaire uit Kapelle. In de middagsamenkomst brachten de clubs uit Wolphaarts- dijk en Wilhelminadorp enkele schetsjes voor het voetlicht, ter- wyi de club uit Baarland een pantomine opvoerde. Door de heer J. Bliek uit Hoecekenskerke werd een verhaal verteld in Zuid-Beve- lands dialect. Onder leiding van wika de Zeeuw werden nog er.kele canons ingestudeerd. „Inter Nos" uit Kloetinge zorgde o.l.v. haar diri gent, de heer G. van Haaften, voor afwisseling in de vorm van een aantal vlotte nummertjes muziek. De dag werd door de heer L. Evertse uit Oudelande met dankgebed gesloten. In de begeleidende brief van de begroting der Provincie Zeeland voor 1950 wordt een overzicht ge geven van de uitkomstén der dienstjaren na de oorlog. Het dienstjaar 1945 leverde een nade lig slot op van f6.852.89 en 1946 van f 14.153.77, samen f21.006.66. In de begroting van 1950 wordt hiervan gedekt f 5.006.66. De re kening over 1947 wijst een nadelig saldo aan van f 279.261.05. In deze rekening is f 500.000.als Rijks- steun verantwoord. Omtrent de door het Ryk te verlenen aanvul lende steun is nog geen beslissing genomen. Hoeveel ten laste van Zeeland zal blijven is dus nog on bekend. Voor 1948 kan een batig slot (steeds voor de gewone dienst) worden verwacht van f 168.000.In hoofdzaak is deze uitkomst te danken aan een ho gere uitkering uit het provincie fonds dan oorspronkeiyk is ge raamd. Omtrent het dienstjaar 1949 kan slechts worden mede gedeeld, dat daarin zowel mee- als tegenvallers voorkomen. De uitkomst laat zich echter niet on gunstig aanzien. De nadelige saldi van de kapi- taaldienst tot en met 1947 bedra gen in totaal f874.533.14. Dit be drag bestaat uit f 100.000.ren teloos voorschot aan de N.V. Z. Vlaamse Waterleidingmaatschap pij, f 75.598.47 wegens uitgaven terzake van herstel van oorlogs schade, f36.828.08 wegens uitga ven voor noodbemaling palders bij de Braakman en f 662.106.59 na delig slot ten laste van het hoofd stuk waterstaat, verkeer en ver voer. De f 100.000.moet door de Z.-Vlaamse Waterleidingmij. in 1950 worden afgelost, terwijl ook de f 36.828.08 geleidelijk wordt te rugbetaald. Aan oorlogsschade is door de Provincie een bedrag van in to taal f 10.560.364.59 gedeclareerd. Aan voorschotten is f 4.516.753.27 ontvangen. Deze materie baart G. S. voortdurende zorg, zo delen zij mede. De plattelandsjongeren In Zeeland geven er telkens weer bljjk van, zich bewust te zjjn van hun eigen aard en van hun eigen plaats in het maatschappelijk leven. In hun organisatie, de Land bouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, bespreken z(j de vele vraag stukken van deze dagen en door het organiseren van ontwlkke- lingsdagen trachten zij hun blik op deze diverse problemen te ver ruim- -i. Dat voor dit streven ook belangstelling bestaat bulten de kring van de plattelandsjongeren, bleek Zaterdag wel tijdens de te Goes in de zaal Krijger gehouden Ontwikkelingsdag. Deze werd n.l. bijgewoond door mr Hernstra van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk, door de heer H. d'Olievat, se cretaris van de commissie voor culturele en sociale zorg van het Provinciaal Kerkbestjiur der Ned. Herv. Kerk en door de voorzitter en secretaris van de Z.L.M., ir M. A. Geuze en mr J. F. G. Schlln- gemann. REDE VAN DE HEER HARTMAN. Het voornaamste onderdeel van deze ontwikkelingsdag was de causerie, die de heer A. Hartman uit Groningen, secretaris van de P. J.G N„ in de morgenvergadering hield. De heer Hartman sprak over de vorming en de ontwikke ling van de plattelandsjeugd. Voor deze vorming en ontwikkeling zijn er twee mogelijkheden, aldus de heer Hartman, n.l. de school en de vorming buiten schoolverband. Hij besprak allereerst de moge- lykheden van de schoolopleiding, speciaal de vakopleiding voor land- en .tuinbouw en concludeer de, dat er op de inrichtingen voor vakonderwijs te weinig wordt ge daan aan maatschappehjke vor ming. Bovendien is het landbouw- onderwüs naar zyn mening te zeer ingesteld op de theorie. Spr. bepleitte ln dit verband de instel ling van een praktykjaar. Ten aanzien van de vorming buiten schoolverband zeide de heer Hartman, dat hier een grote taak ligt voor de jongerenorgani saties van de plattelandsbevolking. Uitvoerig ging spreker in op de organisatievorm, waarby hü be toogde, dat een eigen jongerenor ganisatie, los van de beslaande organisaties van de ouderen, het Ingediend amendement gedeeltelijk verwerkt. In de op 25 Juli j.l. gehouden Statenvergadering is door Ged. Staten voorgesteld de Distelver ordening Zeeland goed te keuren. Door de heren Kodde, Stemer- ding, Vogelaar, Boender en Flik- weert, werd daarop een amende ment ingediend, waardoor G. S. werden genoopt het voorstel te rug te nemen. Gedeeltelijk ge wijzigd, overeenkomstig het inge diende amendement, is thans op nieuw het voorstel Distelverorde ning Zeeland aan de leden vanxde Prov. Staten toegezonden. In de toelichting zeggen G. S. thans, dat enkele van de toen bij De schuldpositie der provincie is dank zjj een solide lcnings- politiek gezond. De financiële toestand baart zorgen. De conjunc tuurgevoeligheid van de bronnen, waaruit liet provinciefonds wordt gevoed, gepaard aan de voorgenomen wijziging van liet Ryksbelas- Ungstelsel, kunnen de belangrijkste 'post van inkomst, de uitkering uit 's Kyks kas, die geraamd is voor het jaar 1950 op f 1.268.571.60 aantasten. De zich geleidelijk uitbreidende taak der provincie, in het bijzonder op sociaal, hygiënisch en cultureel terrein, stelt hoge eisen, ook t.o.v. de financiën. „Onder Gods onmisbare zegen zal het Uwe Vergadering echter gelukken haar moeilijke taak te vol brengen tot heil van het Zeeuwse gemenebest." Met deze woorden eindigt de begeleidende brief by de begroting der provinciale inkomsten en uitgaven van Zeeland voor 1950. Veel schokkende mededelingenbevat deze begroting niet. Er wordt in genoemd schrijven eenuiteenzetting gegeven' van de stand van zaken op financieel ter-rein en daaruit blijkt, dat de toe stand, al is de begroting voor hetvolgende jaar dan sluitend, on danks de uitkering van het Rijk,niet rooskleurig is. den voldaan, dan is Zeeland op nieuw tot een staat van noodljj- dendheid vervallen. G. S. twijfe len echter niet aan het resultaat van hun verzoek en daarom heb ben zy in de begroting voor 1950 met deze uitkering ook rekening gehouden. Een bedrag van f 140.000.is hiervoor begroot. DE BIBLIOTHEEK. In de begeleidende brief komt een aparte mededeling voor over de Provinciale Bibliotheek. Men weet, dat het gebouw te Middel burg op 17 Mei 1940 werd ver woest. Een zeer groot deel der bibliotheek ging verloren. Naar het zich iaat aanzien zal voors hands niet tot herbouw kunnen worden overgegaan. Door middel van aankoop, schenking enz. zün thans rond 66.000 boeken (ca.- 100.000 banden) in de bibliotheek opgenomen. De tydelijke huisves ting aan de Dam te Middelburg laat zeer veel te wensen over. Een deel is ondergebracht in het ge bouw van de Prov. Waterstaat aan de Londensekade. Niettemin is getracht de bibliotheek aan zün doel zo goed mogeiyk te doen be antwoorden. De omstandigheden in aanmerking genomen is dit po gen met succes bekroond. Intussen is voortduicnd ge werkt aan het opnieuw catalogi- s.ren der boekerij. Binnen afzienbare tijd zal een catalogus van hetgeen over Zee land of door Zeeuwen is geschre ven gereed komen. Publicatie daarvan zal belangrijke sommen vorderen. Naar het zich Iaat aan zien zal de herbouw van het ge bouw, het herstel en de uitbrei ding van de boekerij voeren tot verzwaring van het budget. Ten- Hier volgen eerst de voornaam ste cüfers. De inkomsten alsmede de uitgaven voor de gewone dienst worden geraamd op f 3.914.597. en het totaal der voordelige als mede dat der nadelige saldi op f 2.134.968.34. De inkomsten en uitgaven van de kapitaaldienst worden geraamd op f9.860.511.85 en de inkomsten- en uitgaven- cijfers van de z.g. reserve-, leas en verrekendienst f 15.799.185.99. Er kon slechts een bedrag van f39.399.84 voor onvoorziene uit gaven worden uitgetrokken, zodat de begroting wel erg „krap" is. GEVAAR VOOR NOOD LIJDENDHEID? Ged. Staten, die de begroting thans aan de Prov. Staten hebben aangeboden, wijzen erop, dat Zee land over 1948 en 1949 een uit kering krijgt uit 's Rqks kas van veertig ten honderd van het der de deel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders, dat Zeeland moet bijdragen. De beperking van deze uitkering tot beide jaren sproot voort uit de gedachte, dat Zeeland nadien voor deze zaak schadeloos zou worden gesteld door een wijziging van de wet van 1870. Daargelaten, zo schrijven G. S. thans, of zulks in geiyke mate door deze wijziging zou kun nen worden bereikt, laat het zich niet aanzien, dat een zodanige wyziging spoedig tot stand kan komen. Hierin hebben zü aanlei ding gevonden de minister van binnenlandse zaken te verzoeken te bevorderen, dat in het bewuste artikel de woorden „over de jaren 1948 en 1949" worden geschrapt Zou aan dit verzoek niet wor- einde de schok, veroorzaakt door de verhoogde lasten, te breken, is een bedrag van f 10.000.uit getrokken voor het vormen van een bescheiden bibliotheekfonds. GEVOLGEN DER DEVA LUATIE. De gevolgen van de devaluatie van de gulden zijn niet in de be groting voorzien. De invloed daar van zal voorshands beperkt blij ven tot het stijgen van verschil lende prijzen. Gedacht wordt aan de prijzen van stook- en smeer oliën, onderhoudsmaterialen, ge reedschappen enz. voor de stoom bootdiensten, het gasbedrijf en in het büzonder de prijzen voor ver dere bestellingen t.-b.v. het uit voeren van het f 25 millioen plan voor de electriciteitsvoorziening. Concreet staat thans alleen vast, dat de huidige prijzen voor stook- en smeerolie rond 40 pet. uitgaan boven die, welke ten grondslag liggen aan de ontwerpbegroting. DE PROV. STOOMBOOT DIENSTEN. Het vervoer over de eerste ne gen maanden van 1949 t.o.v. die van 1948 is voor de Wester-Schel- de toegenomen met 22 pet. voor passagiers en 35 pet. voor auto's. Het voldoen aan de vervoersbe hoefte baarde schier onafgebroken zorg. Vermoedeiyk kan de „Prins Hendrik" nog in de loop van De cember tussen Kruiningen en Perkpolder gaan varen, terwijl de „Prins Bernhard" nog in Januari a.s. in dienst lean worden gesteld. Tot heden moesten de schepen noodzakelijkerwü'ze veel te lang in de vaart blijven. Dit voerde tot zeer hoge onderhoudskosten en ook de levensduur der schepen werd daardoor verkort. Een regel matig onderhoud der schepen en revisie van de machine-installaties is noodzakelijk. In de loop van 1950 zal de in aanbouw zijnde werkplaats gereed komen. Dan zal het onderhoud meer in eigen beheer kunnen geschieden. NOG MEER VERVOER? Met enige zekerheid kan de verdere ontwikkeling van het ver voer niet worden voorspeld. Zal het wagenpark zich nog uitbrei den? Wat zal de invloed van de Benelux zijn Het is daarom thans schie: ondoenlijk te beoordelen, of en in hoeverre de vervoerscapaci teit dient te worden uitgebreid. Niettemin is dit vraagstuk al aan de regering voorgelegd. De ver voerscapaciteit der andere veren vordert niet het nemen van in grijpende maatregelen. Zonder ernstige tegenslag zal het herstel der steigers van Kortgene en Wol- phaartsdyk in Januari a.s. zijn voltooid. M.i.v. 1950 treedt In werking een meer uniforme regeling van tarieven voor het goederenvervoer over de noordelyke veren, welke in het algemeen een verlaging be tekent. De toegenomen kosten zijn oorzaak, dat voorlopig van een verdere verlaging moest worden afgezien. Zolang de spoorwegen op de Zeeuwse lijn nog niet een starre dienstregeling kunnen rijden, moe ten de aansluitingen nog hier en daar te wensen overlaten. DE ZEEUWSE WEGEN. Het aandeel in de opbrengst van de Motorrijtuigenbelasting is voor 1950 onveranderd. De Commissie- Oud heeft voor dit vraagstuk een sub-commissie ingesteld. G. S. hebben cyfers over Zeeland ver- schaft en blijven voorts diligent. I.v.m. de middelen van het pro vinciale en tertiaire wegenfonds kan voorshands niet meer worden uitgetrokken aan verbeteringsbij- dragen dan rond f750.000.per jaar voor secondaire en f 400.000 voor tertiaire wegen. Een bedrag van f 500.000.voor verbetering van de weg MiddelburgSouburg staat nu op de begroting vöor 1950, omdat de uitvoering in 1949 niet kon doorgaan. Overigens wordt het tempo van uitvoering der wegenpiannen beheerst door de materialenpositie. GAS EN ELECTRICITEIT. De geraamde verliezen van het gasbedrijf bewegen zich, zoals reeds gemeld, in dalende lijn. De raming van het verlies voor 1950 is f 98.719.12. De investaties in het distributiebedrijf zyn groot, mede omdat Vlissingen in hoofd zaak op een andere plaats wordt herbouwd. In de begroting van het elec- triciteitsbedrijf begint zich dé toe neming van de kapitaalslasten af te tekenen. T.o.v. van 1949 moest de interest met rond f 62.000. worden verhoogd, terwyl de af schrijvingen f 73.000.meer vor deren. Daarbij is op nog niet in het bedrijf zijnde activa een af schrijving van f 371.000.ge raamd. De kapitaalvoorziening Voor de uitvoering van het f 25 millioen plan kost, by de huidige verhoudingen op de kapitaalmarkt moeite. Het is echter gelukt de behoefte vcor het komende jaar te dekken. Tenslotte, zo zeggen Ged. Sta ten, verheugt het ons, dat ook uit de begroting voor 1950 wederom blijkt, dat de Provincie zich haar sociale taak bewust is en deze naar haar vermogen tracht vervullen. monde van de heer Kodde ge maakte opmerkingen inderdaad tot verbetering der verordening kunnen leiden. In art. 1 wordt thans gezegd dat de „gebruiker van gronden of bij gebreke van dien, de eigenaar" verplicht is de ze te zuiveren van distels, voor dat deze tot bloei komen. De in het amendement voorgestelde wij ziging van artikel 2 betreffende een schriftelijke lastgeving aan hem, die in gebreke blijft zijn grond van distels te zuiveren, werd door G. S. overgenomen. Art. 3 handelt over de bevoegdheden van B. en W. in geval de gebrui ker of eigenaar in gebreke blijft ook na het ontvangen van een lastgeving. De in het amendement vervatte redactiewijziging van art, 4 wordt echter door G. S. ver worpen, daar zij geen essentiële wijziging bevat van ditartikel. Tenslotte wordt in artikel vyf be paald, dat als maximum straf maat zal gelden een boete van f75.of 12 dagen hechtenis. De Nederlandse en Duitse po litie zal in het grensgebied gaan samenwerken om zodoende beter de smokkelarij en andere zonden van de grensbewoners te kunnen bestrijden. Bij Den Helder is gistermiddag de Deense vracht boot „Bes" lekgeslagen. De „Do- rus Rykers" verleende hulp. Op de rijksbegroting 1950 is f415.000.uitgetrokken voor de aanschaffing van flikkerlichtin- stallaties op onbewaakte overwe gen. Momenteel telt Nederland nog 2000 onbewaakte overwegen. Te Dedemsvaart zijn enkele valse zilverbons van f kin be slag genomen. Met de „Zee land" van de Rott. Lloyd is gis teren een zending stamboekvee naar Indonesië vertrokken. Daar zal het over een aantal model boerderijen worden verdeeld om de veestapel te verbeteren. In Amstelveen is een knoeierij met consumptiemelk ontdekt. Enkele chauffeurs van een melkfabriek Verdienden er wat bij door hun melktanks onderweg bijte vul len met slootwater. 8 personen werden gearresteerd. In Noord- Duitsland heeft de storm van de laatste dagen veel schade ver oorzaakt. In Hamburg stortten 130 ruïnes in, waardoor 6 per sonen onder het puin werden be dolven. De gouverneur van de Britse kolonie Serawak werd ernstig gewond toen een 16-jari- ge student een moordaanslag op hem pleegde. Het internatio nale kindernoodfonds van de V.N. heeft de verklaringen als zou het binnenkort worden ge liquideerd „onverantwoordelyk" genoemd. Een aangename ver rassing was het voor Alfred Frai- pont, een boer bij Luik, toen hij bij graafwerkzaamheden in zijn kelder een pot met gouden en zilveren munten ter waarde van 600.000 Belg. francs vond. Een onaangename verrassing wachtte de drie gangsters, die Zaterdag aan de rand van Parijs een post auto aanhielden, waarin zij slechts zakken met brieven von den. Een zak met een inhoud van te9 mill, francs Kagen zij over het hoofd. beste was. Met enkele voorbeelden lichtte spreker zijn standpunt toe. De heer Hartman noemde als werk van de jeugdorganisaties het samen beoefenen van zang, volks dansen, lekespelen enz. Er moet voor worden gezorgd, dat het eigen karakter van de plattelands jeugd blyft bewaard en voorts dat in goede verstandhouding wordt geleefd met andere bevolkings groepen. Zo zouden er b.v. dorps huizen of buurthuizen gesticht kunnen worden, waarby samenge werkt kan worden met andere or ganisaties. Voorts noemde spreker een nauw contact met de stich tingen voor maatschappelijk en cultureel werk noodzakelyk. Ten slotte wees de heer Hartman op de noodzakelijkheid van uitwisse ling, b.v. inet jongeren uit andere provincies en zo mogelijk ook met jongeren uit andere landen. Na de interessante causerie van de I-.er Hartman volgde een kor te gedachtenwisseling. In het verdere van deze ont wikkelingsdag, die onder leiding stond van de voorzitter der L.J.G., de heer J. Cevaal, voerde de afde ling Walcheren het toneelstuk „De kwetsbare plaats" op en was er muziek van de L.J.G.-orkesten. Varkensvlees wordt duurder, suiker goedkoper. Aangezien de uitvoering van de sedert 6 November j.l. geldende subsidieverlening op het var kensvlees in de practijk tot voor de regering onaanvaardbare con sequenties heeft geleid, heeft de regering besloten, deze subsidie met ingang van 5 December 1949 te verlagen. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsverhouding van het varkensvlees, welke hiervan het gevolg is, zal worden gevonden, in een prijsverlaging van suiker. Maatregelen daarvoor zijn in voorbereiding. Het varkensvlees zal gemiddeld f 0.44 per kg. in prijs stijgen. Eerste schip na de oorlog bunkerde olie in Vlissingen. De „Noordwijk" van de redèry Erhardt en Dekkers te Rotter dam, op weg van Sas van Gent naar Stettin liep gistermiddag de haven van Vlissingen binnen om olie te bunkeren. Het schip werd feestelijk ontvangen daar het als eerste na de oorlog voor dit doel de haven aandeed. Na korte toe spraken van de directeur van het bunkerstation, de heer K. van Everdingen, en van burgemeester mr B. Kolff opende laatstge noemde de afsluiter. Merkwaar dig is, dat de „Noordwijk" inder tijd ook het eerste schip was, dat na de oorlog te Vlissingen kolen bunkerde. Sindsdien is het schip van een oliestookinrichting voorzien. Aan kapitein J. de Zeeuw en eerste machinist J. Velders werd een bord van Delfts blauw en een oorkonde over handigd. De vooruitzichten voor het bunkerstation acht men gun stig. Loodsdiensten op de Wester- Schelde gestaakt. De loodsdiensten buitengaats Vlissingen waren gisteravond reeds een etmaal gestaakt. De loodsdienst in de Wielingen had toen sinds 36 uur het werk moe ten staken. Op de rede van Vlis singen ligt een aantal schepen, hoofdzakelijk kustvaarders, voor anker in afwachting van betere weersomstandigheden. Middelburgse jeugd zag vqle Sinterklazen. De Middelburgse jeugd heeft het Zaterdag j.l. wel byzonder druk gehad met het bekyken van de vele Sinterklazen, die verge zeld van een of soms ook meer dere Zwarte Pieten in auto's of rijtuigen en ook wel te paard door de stad reden. In de Lange Viele ging de Sint met twee knechten van huis tot huis en het was er een drukte van belang. Opmerkingen als; „Nu heb ik al twee Sinterklazen gezien van daag", waren op het laatst niet meer van de lucht. Er waren er echter meer dan twee. De ge meentepolitie organiseerde voor de kinderen van het personeel een Sint Nicolaasfeest, in het Ned. Koffiehuis. De Rijkspolitie was Zaterdagmiddag ook met de kin deren opgekomen om de Sint en zijn knecht te begroeten. Een kleuterschool in de stad had de goede Sint ook al op visite ge vraagd en een buurtvereniging tenslotte begroette ook onder luid gejuich St. Nicolaas. DE BILT ZEGT: Nog krachtige wind. Wisselende bewolking met en kele buien. Aan de kust tijdelijk stormachtige overigens meest krachtige Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1