Oecumenische Raad wil het niet bjj woorden laten. GEMEENTERADEN PROVINCIENIEUWS Er heerst grote bedrijvigheid in de mosselvisserij VAN BERGEN. Van Bergen, die rijke man. Zakenlieden stichtten organisatie van vrienden. Wat brengt de RADIO? Geen goede Sint Zaterdag 3 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 BORSSELE. bouw van een muziekkiosk op de Markt. Rioolbelasting wordt verhoogd Het salaris van de tijdelijke Dinsdagavond vergaderde de secretarie-ambtenares werd gemeenteraad. De voorzitter i vastgesteld op f 60 per maand, opende de vergadering met gebed. fraude-verzekering van de Aan C. v. d. Velde werd ver-gemeentegelden werd verlengd, huurd een stukje grond voor wo- j NIEUWVLIET ningbouw tegen een huurprijs van f 14.66 per jaar. B. en W. stelden1 °e j'aad yan Nieuwvliet ver- voor aan de gemeenschappelijke, ê^derde onder leiding van bur- regeling schooltandverzorging i gemeester J. C. Everaers. deel te nemen. Het ziekenfonds j ~e neren Quaars en Cruson draagt f2.50 per leerling bij. Het onderzochten de geloofsbrieven restant, vermoedelijk f 1.45 per oer nieuwbenoemde raadsleden leerling, draagt de gemeente bij. De raad nam het voorstel aan. Daar de heer W. v. Westeinde heeft bedankt als lid van de ad vies-commissie Woonruimtewet, werd in diens plaats gekozen de heer J. C. v. Stee. De rioolbelasting werd gebracht op 6 pet. van de belastbare op brengst van bebouwd eigendom. Van de gemeente- en bedrijfs- rekeningen over 1948 sluit de ge wone dienst met een slot van f4639.24. Het waterleidingbedrijf sluit met een winst van f 82.19. Met 1 Januari 1950 treedt de heer A. van Zweeden af als lid van het Burgerlijk Armbestuur. In deze vacature werd benoemd de heer G. v. Liere. Bij de rondvraag stelt de heeri C. Almenkinders voor de subsidie de heren A. Brakman en J. Cappon. De geloofsbrieven wer den in orde bevonden. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een schrijven van de Centrale Bibliotheken te Amsterdam. Deze vereniging, die ook boeken uitleent aan de bibliotheek van Nieuwvliet vroeg één cent subsidie per in woner, die de raad z.h.st. ver leende. Ook een verzoek van het Kon. Wilhelminafonds voor kanker bestrijding om toe te treden als begunstiger werd ingewilligd. De kosten hieraan verbonden bedragen ié ct. per inwoner. Daar de gemeente bij de bank van Ned. Gemeenten debet staat a 3Vé pet. 's jaars, werd besloten een kasgeldlening aan van f 400 voor de bewaarschool te gaan met Groede groot te verhogen tot f 600. Dit voor-f 10.000 a 1 pet. stel werd na discussie verworpen De gemeentegelden worden tegen fraude en diefstal verze kerd tot 1953 tot een bedrag met 5 st. tegen twee voor. VROUWENPOLDER. In de gemeenteraad, die onder voorzitterschap van burgemeester W. N. van Liere bijeenkwam, werden enkele beroepschriften te gen aanslagen in de hondenbe lasting behandeld. Een besluit tot wijziging van de keurlonen be- werd vastgesteld. Besloten werd tot aankoop van oorkonden, uit te reiken aan de uit Indonesië te rugkerende militairen. Het aan bod van Ged. Staten tot overna me van de verkeersborden tegen 75 der kostprijs ter beperking van het verkeer op de bij de ge meente in onderhoud zijnde wegen ingeval van opdool, werd geac cepteerd. In verband met een schrijven van het Ministerie van Volkshuisvesting, werd besloten, de huur van de 4 oude woning wetwoningen to Gaplnge te brengen op f3,per week, met ingang van 1 Jan. 1950. Eveneens werd besloten, met ingang van dezelfde datum, de huur van da woning, bewoond door de heer L. J. Kesteloo, tot evengenoemd bedrag te verhogen. Het besluit tot verzekering van de gemeen tegelden werd met 3 jaar ver lengd. Een aanvraag van het schoolbestuur te Vrouwenpolder, ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 werd afgewezen. Tot slot werd de begroting voor het dienst jaar 1950 vastgesteld. Bij de rondvraag attendeerde de heer Franqois op de kwestie van een lichtpunt voor de Lange- weg, de heer Langebeeke op de verstopping vaai de sloot voor de oude woningwetwoningen te Ga plnge en de heer de Visser op de verstopping van de vangbak van de riolering voor de school te Ga plnge. AAGTEKERKE. De Raad van Aagtekerke kwam bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. Bosselaar. In deze vergadering kwam nog maals de schooltandverzorging aan de orde. De voorzitter lichtte deze gemeenschappelijke regeling breedvoerig toe en besloten weru alsnog toe te treden. Van het kankerfonds te Am sterdam was een verzoek binnen gekomen om lid te worden var. deze vereniging. Besloten werd lid te worden tegen een jaarlijk se contributie van f 5. Aan de Chr. Landbouwschool te Middelburg zal een subsidie verleend worden voor 1949 van f 50. Een voorstel van de heer J. Moens om f 100 te verlenen werd verworpen. Met de Bank van Ned. Ge meenten te 's-Gravenhage zal een rek. courant overeenkomst aan gegaan worden voor 1950 tot een maxlmum-crediet van f 15.000 Besloten werd de verzekering van gemeentegelden wederom te verlengen voor de duur van drie jaren voor een bedrag van f4000. De zitting hebbende leden vna de advies-commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 werden wo- I derom oor een jaar benoemd. De I beer J. Moens Jzn wenste echter j niet meer in aanmerking te ko- I men; in zijn plaats werd benoemd de heer Jac. de Lange. Een wijziging der begroting 1949 werd goedgekeurd. Bij de rondraag vroeg de heer Moens hoe het staat met de ie vering van het drinkwater. De voorzitter zeide, dat nog steeds een Intensieve controle bezig is. De heer S. de Visser Pzn Infor meerde of aan de Kloosterweg nog iets te doen is, daar deze thans met het grove grind bijna onberijdbaar is. De voorzitter zei- de dit nog eens onder ogen te zullen zien, hij vreesde echter dat het financieel ondoenlijk zal zijn. Te meer daar deze weg in het plan van de verkaveling voor 1950 is opgenomen. De heer A. Willemse vroeg hoe het staat met de te bouwen wo nlngwetwoningeh voor 1950. De voorzitter zeide, dat het wachten Is op het toe te wijzen bouwvo lume voor deze gemeente. RETRANCHEMENT. In de zitting van de gemeen teraad van 28 November j.l. werd de heer J. F. Kornelis als gemeenteraadslid beëdigd. Het raadsbesluit tot deelne ming in de Stichting School tandverzorging werd goedge keurd. De gemeente verkreeg tot 1 Oct. 1950 ontheffing van de ver plichting tot vleeskeuring bij huisslachtingen. De gemeentebegroting voor 1950 werd aangeboden; de reke ning 1948 werd voorlopig Vast gesteld. Besloten werd financiële me dewerking te verlenen by de groot 13000. De regeling voor de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht voor W. Z.-Vlaanderen werd volgens het advies van G.S. vastgesteld. Met deze re geling gaat ook Nieuwvliet ac- coord. De rioolbelasting van de Groote-Houg werd vastgesteld op f5 per jaar. Dit met dien verstande, dat diegenen, die zelf reeds voor riolering zorgden, vrijgesteld worden van belas ting. In de vac. van de heer Brak man werd de heer Dekker, gem.-secr. Nieuwvliet, gekozen en in de vac. J. de Hullu de heer P. Snoep als leden van het Burgerlijk Armbestuur. Voor de bouw der muziek tent is f 1000 beschikbaar ge steld uit het fonds noodgebie- den. Dat is niet voldoende. Er zal thans een adviescommissie in het leven geroepen worden. Besloten werd, dat drie raads leden zitting zullen nemen. Wèth. v. Rosendaal, de heren Quaars en Cruson werden be noemd. De heer Cruson be dankte echter wegens drukke werkzaamheden waarna de heer Brakman benoemd werd. De begroting 1950 werd aan geboden en zal in een commis sie behandeld worden. Tijdens de rondvraag werd besloten aan de Cadzandse weg bij La Grame een lichtpunt te vragen aan de P.Z.E.M. Op verzoek van wethouder van Rosendaal zal aan de ge meente Groede een schrijven worden gericht waarin Nieuw vliet blijk geeft van medeleven met het afbranden der toren. BIERVLIET. Rekening 1948 vastgesteld. Biervliet's raad vergaderde Woensdagavond ten gemeente huize. Afwezig wegens ziekte was de heer J. J. de Voogeiaar. De gemeenschappelijke regeling voor het Bouw- en Woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken in W.Z.-Vlaanderen werd gewij zigd. De exploitatievergoeding ten behoeve van de R.K. school werd vastgesteld en verrekend over de 5-jarige termijn 19431947, even als de vergoeding voor 1948 en 1950. Op voorstel van B. en W. werd overgegaan de 16 houten noodwo ningen van het Rijk over te ne men voor f 17461.96 voor welk be drag de gemeente op een jaar lijkse annuiteit van f 2153.06 komt te staan, gedurende 10 jaar. Het Rijk garandeert maximaal 90 pet. van de exploitatiekosten. Verzoeken om een bedrag uit de gemeentekas wegens in Biervliet verleende gezinshulp door de clas- sicale commissie voor bijzondere kerkelijke Gezinszorg te Schoon- dijke en een verzoek om subsidie van de Stichting katholieke maatschappelijke Gezinszorg, werden in afwachting van de be sprekingen met deze instellingen voorlopig aangehouden. Verzoeken om subsidie van de zijde van de Ned. Vereniging tot bescherming van Dieren, de R.K. Blindenzorg „St. Anthonius van Padua" en van de Prov. Bond het Wit Gele Kruis, werden afgewezen. De plaatselijke muziekvereniging de Kon. Harmonie krijgt voortaan f350 subsidie in plaats van f250. De gemeenterekening '48 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst vertoont een inkomsten van f401.369.49 en een uitgaaf van f 396.625.91, het batige slot tafel het voorstel van B. en W. is aldus f 4743.58. j tot verhuur der gemeentewonin- De begroting 1950 toont een gen aan de Meidoornstraat. Z.h.s gunstig beeld op de gewone dienst, j wordt besloten de woningen Mei- Inkomsten f 365.021.50, uitgaven j doornstraat 2, 4 en 6 te verhuren f 365.021.50 met een post voor on- aan resp. L. Tieleman, C. L. de voorzien van f2469.43. I Jonge en A. Lotens. De woning Bij de rondvraag informeert de j Zuidring 101 wordt verhuur aan heer van Hoeve naar de toestand T. M. Dalebout. van de vorige winter aangelegde j Bij de rondvraag zegt wethou- beplanting. J der Steendijk zich af te vragen of De heer Dijk brengt de klok in het niet wenselijk zou zijn te ver- de toren der Ned. Herv. kerk ter bieden, dat over de Boumanstraat sprake, die volgens spreker de to-1 koeien worden gedreven, ren door zijn zichtbaarheid geheel J Hierna komt in bespreking het ontsiert. De heer van Pamelenverzoek van de heer A. W. Wan- vraagt aandacht voor de bestra- del om van de gemeente te kopen ting op verschillende plaatsen in een strook bouwterrein langs de de kom. NIEUWERKERK. Gemeentewoningen werden verhuurd. Boumanstraat met een front- breedte van 14.5 meter. Na uit voerige bespreking wordt beslo ten aan dit verzoek te voldoen. Door de heer M. W. Mol is eveneens verzocht om een strook 'grond langs de Boumanstraat en 5 Donderdag vergaderde de raad wel met een frontbreedte van onder voorzitterschap van liurge- M. Ook hiertoe wordt besloten, meester A. A. van Eeten. Van G. De heer van Dijke vraagt wan- S. kwamen binnen enkele goed- neer inlichtingen worden ver- keuringen op raadsbesluiten. Ten strekt over de voorwaarden en de aanzien van het raadsbesluit totmogelijkheden betreffende het vaststelling der verordening terj door particulieren bouwen inge- tegemoetkoming in de studiekos- j volge de financieringsregeling '48. ten ten behoeve van gemeente- De heer H. Flikweert verzoekt ambtenaren, hebben Ged. Statenaandrang uit te oefenen ter ver- medegedeeld, dat dit onderwerp j krijging van een centrale slaeht- in studie is bij het Ministerie van plaats in deze gemeente. Binnenlandse Zaken, doch hun De voorzitter zegt, dat van ge- college geen bezwaren heeft, in- njeentewege terzake reeds al het dien reeds tot uitvoering dier ver- mogelijke is gedaan, doch deze ordening wordt overgegaan. i pogingen tot heden nog geen re- Door het hoofdbestuur der ver-|sultaat hebben gehad, eniging „"Koningin Wilhelmina- De heer J. Flikweert vestigt de fonds" (vereniging ter bestrijding aandacht op de slechte bestrating van kanker) is verzocht een jaar- lijske subsidie berekend naar cent per inwoner. Besloten wordt in de Noordstraat. De heer van Dijke noemt de Stationsweg ter hoogte van de een subsidie te verlenen van f 10heer W. de Reus. Ter plaatse ligt per jaar. i naast de verharde weg een ver- De voorzitter deelt mede, dat zakking, waardoor bij natte pe- Ged. Staten enkele bezwaren heb- rioden door voorbijrijdende auto's ben gemaakt tegen de op 31 Oc- veel hinder wordt ondervonden tober j.l. vastgestelde verordening door omwonenden. Besloten wordt op de keurlonen. Op voorstel van dit gedeelte met grove puin aan B. en W. wordt deze verordening te vullen. hernieuwd vastgesteld. Hierna vestigt de heer v. Dienst De voorzitter deelt vervolgens op de uiterst gevaarlijke toestand mede, dat de termijn, waarvoor voor weggebruikers bij de z.g. de verzekering der gemeentegel- Coupure in de richting Dreischor. den tegen fraude per 1 Januari De heer van Dijke vreest, dat a.s. afloopt. Burgemeester en wet houders stellen voor de verzeke- ringstebmijn opnieuw met 3 jaren te verlengen, waartoe z.h.s. beslo ten wordt. De heer H. Flikweert zegt, dat dit besluit niet zijn in stemming heeft, aangezien derge lijke besluiten ingaan tegen zijn principe. Ook de" heer Jac. Flikweert is van dit gevoelen. Hierna brengt de voorzitter ter de spiegel geen lang leven zal zijn beschoren en meent, dat plaatsing van 2 borden met het opschrift „gevaarlijke bocht" aanbeveling verdient. Hiertoe wordt besloten. Ten slotte informeert de heer van Dienst naar de voorbereidin gen van het sportterrein. De voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid de volle aandacht van B. en W. -heeft. (Vervolg van pag. 2). Overeenkomst tussen Yersekse kreefüenhandelaren. De gezamenlijke handelaren, in kreeften hebben voor de maand December vrijwillig een prijsovereenkomst aangegaan. De handelaren verbinden zich gedurende de maand December geen levende kreeften te ver kopen aan hotels-restaurants voor minder dan f 10,25 per kg., terwijl offertes en leveranties aan viswinkeliers f 0,50 lager mogen 'zijn. Voorts is overeengekomen, dat, wanneer zich tussentijds moeilijkheden voordoen, die één of meer bij de overeenkomst be trokkenen het onmogelijk ma ken zich aan de overeenkomst te houden, de secretaris van dé Vakgroep Detailhandel in Vis hiervan in kennis zal wolden gesteld, waarna op korten ter mijn in onderling overleg zal worden getracht de moeilijkhe den te ondervangen. Mosselhandel en export. Met ingang van a.s. Maandag zullen de Zeeuwse mosselen al leen geschoond en per auto naar België mogen worden vervoerd, uitgezonderd de partijen die des Maandagsmorgens aan ds mark ten te Brussel, Antwerpen, Mechelen ên Gent moeten wor den aangevoerd. Dit betekent, dat alleen ma chinaal geschoonde mosselen mogen worden geëxporteerd naar België. De export van mosselen naar België is nu geklommeh tot dichtbij 150.000 ton en zou met „vuil" te blijven leveren tot stilstand gekomen zijn, terwijl nu nog een goede kans wordt gemaakt om de omzet te be stendigen of liever nog te ver meerderen. Onze Zeeuwse ge schoonde mosselen maken nu een kans. KLOETINGE. Jaarfeest. De Chr. Meisjeselub „Tabitha" hield Woensdag haar 23e jaarver gadering in het verenigingsge bouw onder leiding van mej. Dek ker, die een kort openingswoord sprak. De vereniging is nog steeds bloeiend en er is een batig slot, zo bleek uit de verslagen. Het stuk „Ons Honk" werd op- Bijna iedere dag is thans de mos-1 zaad groter is dan het aanbod, selvissersvloot van Bruinisse bui- Voor hen, die zich daarop wil- ten de haven aan het werk. Een I len toeleggen is een reisje naar zo druk seizoen als thans aan de gang is, heeft men nog zelden mee gemaakt. De mosselvissers hebben thans drie soorten werk. Allereerst is daar h gereed maken van de mosselen in afwachting van een order om te leveren, het uitvoe ren van die order zelf en het vis sen op mosselzaad. Want ook dit laatste wordt nog druk beoefend. VJe duizenden tonnen zijn deze zomer uit de Laagte van Renesse en van Hellevoetsluit weggevist en op plaatsen gebracht waar men hoopte dat het zou gedijen. Veel van het deze zomer gezaaide zaad ging tengevolge van schadelijk gedierte of andere natuurlijke oorzaken verloren. Bovendien komt, nu de mosselpercelen wor den leeggevist, weer nieuwe grond om te bezaaien beschikbaar, van daar dat de vraag naar mossel- Hellevoetsluis, om van de grote bank, die daar aanwezig is ge weest, nog wat restanten weg te vissen, altijd nog lonend, hetzij men het zaad zaait in eigen be drijf, hetzij men het wenst te ver kopen. Het gereed maken van de mos-, selen, in afwachting van een or der om te leveren geeft aan vele handen werk. Naast het vaste personeel vinden hier vele losse werkkrachten hun dagelijkse be zigheid en hierdoor wordt het werklozencijfer anders om deze tijd vrij hoog aanmerkelijk ge drukt. De derde en voor de mossel kweker altijd weer aantrekke lijkste bezigheid is het uitvoeren van de orders, ^die door het Aan- en Verkoopkantoor gegeven wor den. Ook dit geeft de laatste maanden een ongekende drukte. gevoerd en na de pauze volgde o.a. nog de opvoering van het spel „Als de poorten opengaan". Ds Jellema sloot deze goed be zochte avond. YERSEKE. Export van mosselen In October 1949. België en Luxemburg 31.619 ton; Duitsland 1625 ton; Frankrijk 39.799 ton; Engeland c.s. 2060 ton; Zwitserland 61 ton. Samen 75.164 ton, ter waarde van f817.231. België en Luxemburg 42.912 ton; Denemarken 75 ton; Frank rijk 37..179 ton; Engeland 3454 ton; Zwitserland 60 ton. Samen 83.680 ton, ter waarde van f 872.343. WEMELDINGE. Gecombineerde vergadering jongerenclubs. Woensdagavond had in het Her vormd Jeugdgebouw te Wemel- dinge een gecombineerde verga dering plaats van de Chr. Meis jes, Jongensclub, Evang. Meisjes en C.J.M.V., onder leiding van de heer A. van der Cingei, die de talrijke aanwezigen een welkom toeriep. Na een gemeenschappelijke zang gaven de Chr. Meisjes en Jongensclub, de Herv. M. Ver. verschillende voordrachten, sa menspraken en pantomines ten beste. Na de pauze kwam de Evang. Meisjesver. ten tonele en vertolk te de „Huwelijksdroom". De Chr. Jonge Mannen Ver. een voor dracht „Met vacantie". Henk Dekker verzorgde het laatste nummer zang. Al deze nummers werden met een hartelijk applaus beloond. Het was een zeer gezel lige avond, hetgeen de voorzitter in zijn dankwoord ook tot uiting bracht. SOUBURG. St. Nicolaas. Vanmiddag om 5 uur zal door het fanfarekorps „Vlijt en Vol harding" .een rondgang door het dorp worden gemaakt met St. Nicolaas en Zwarte Piet. Daarna wordt door de muziekvereniging een avond gehouden in de zaal van de heer Verbeem. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. „Nleuwlands Zangkoor". Woensdagavond gaf de Chr. Zangver. „Nieuwlands Koor" In de Ned. Herv. Kerk een uitvoe-* ring onder leiding van de heer J. Hekhuis, met medewerking van de heer J. Hekhuis Wzn. De ope ning der samenkomst geschiedde door Ds H. J. Pijnacker Hordijk. De avond werd doorgebracht met zang door het dameskoor en or gelspel. Het dameskoor bracht ook nog eveneens met orgelbegeleiding ten gehore het Largo van G. F. Han del. Na gezamenlijk zingen van Ge zang 280 vers 1 werd de samen komst door Ds Pijnacker Hordijk gesloten, die alle aanwezigen op wekte lid of donateur van het koor te willen worden. SINT ANNALAND. De bestrating van Dorpsweg en Westelijke Achterweg. Momenteel is de Dorpsweg in zeer desolate toestand. De vele putten en gaten zijn thans met grint, gedicht, zodat deze weg weer enigszins begaanbaar is. Vooral in de itjjd van de bieten campagne is deze weg wel een van de slechtste van het dorp. Bestra ting zou een zeer goede verbete- - f a a 7 ill van v»£ 21. Van Bergen en Japle Hepen naar de deur. Maar Izak riep: „Van Bergen! Ik geef je een gouden tientje voor elke munt. 't Is te veel, maar omdat jij het bent „Nee!" zei Van Bergen beslist. „Dertig gulden is de prijs!" „Nee, nee! Izak is niet gek! Ga maar weg, Van Bergen! Ruk maar op, geldwolf!" Van Bergen en Japle gingen nu heus weg. Maar ze waren nog niet aan het eind van de straat of ze hoorden de stem van Sara: „Hallo! Wacht even! Izak heeft nog wat te zeggen!" 22. Ze keerden terug. „Van Bergen", zei Izak, „ik geef je twintig gulden voor elke munt. 't Is 'n hoge prijSj maar „Geen sprake van", zet Van Bergen, „lk ga niet beneden dertig gulden'1. „Geef maar hier, geldwolf!" riep Izak boos. „Sara, m'n beurs!" Tien minuten later liepen Van Bergen en Japie weer op straat. Van Bergen had drie briefjes van honderd in zijn zak. „Wat 'n geld!" zei Japie, „Wil je wel geloven, Van Bergen, dat ik nog nooit eerder een briefje van honderd heb gezien?" ring zijn. Wel is dit plan al be sproken en op papier uitgewerkt. Er zullen dan in de toekomst nieuwe wegen komen van St. An- naiand naar St. Maartensdijk en Stavenisse. Het ligt in de bedoeling de Westelijke Achterweg in deze ge meente het komende voorjaar op nieuw te herbestraten. Paard aangereden. Toen de landbouwersknecht van dhr Buys uit Poortvliet Woens dagmiddag met een twee paarden bespannen wagen de veiling pas seerde, werd één der paarden door een luxe auto uit Noord- Brabant aangereden. Er ontstond een wond aan de hoef. Nadat de veearts de hoef verbonden hqd konden de paarden weer voor de wagen gespannen worden. THOLEN. C.H. Kiesvereniging. Tot voorzitter van de C.H. Kies vereniging te Tholen is gekozen de heer Jac. v. d. Velde, zulks in de vacature van de heer S. de Korte. In de vacature van de heer Jac. Franke ls tot bestuurslid ge kozen de heer H. Rol. In de va cature als secretaris van de heer v. d. Velde is thans de heer Rol gekozen. Op de groslijst voor de a.s. Sta tenverkiezing zijn uit dit gewest geplaatst de heren P. J. van Wes ten te Oud-Vossemeer en Nieu- wenhuijzen te St. Fhilipsiand. ZIERIKZEE. Ring-Krlng-vergadering. Woensdagavond vergaderde de Ring en Kring van J.V .en M.V. op G.G. in het Ned. Herv. Ver. gebouw. De zaal was geheel bezet. Door ontstentenis van de ring- voorzitter de heer L. L. Kolijn, berustte de leiding bij de oud voorzitter de heer C. bij de Vate uit Nieuwerkerk. Na een wel komstwoord werd Ds Joh. Meij- nen van Den Haag ingeleid tot het houden van een rede over „Bijbel en jeugd". In een boeiende klemmend betoog schetste spreker de betekenis van de Bijbel in het jeugdleven. Door" de jeugdvereniging werd als declamatorium het Credo uit gevoerd, begeleid met muziek en zang. Na afloop riohtte de voorzit ter een woord van dank tot allen die deze avond deden slagen spe ciaal tot Ds Meijnen en de orga nist T. Berrevoets. De heer Vreugdenhil sloot met een slot woord en dankgebed deze zeer geanimeerde vergadering. (Van onze Utrechtse correspondent) Aanstaande Zondag, 4 December, zullen de kerken die zich heb- hebben aangesloten bij de Wereldraad van Kerken in haar cre- «Uenst speciaal liet oecumenische werk -de-ken. V'roe er noemde men de eerste rustdag In Decembc wel Vredes-Zondag, omdat dan bjjzondere aandacht werd gewjjd aan liet gebed voor do wereld vrede. De oecumenische beweging liad indertijd voorgesteld, die Zondag voor dat doel te bestemmen. Wij behoeven hier niet uiteen te zetten, wat de Wereldraad is. Maar over hetgeen hij wil, zijn de meningen verdeeld. Uitermate belangrijk is de in terkerkelijke hulpverlening. Deze vorm van gezamenlijk kerkewerk laat direct resultaten zien. Wij bedoelen daarmede, dat een ge teisterde gemeente (in Duitsland b.v.), door de hulp van zuster kerken elders op de wereld, in staat wordt gesteld, om een ver woest kerkgebouw te doen her rijzen. Of men krijgt de nodige gelden ter voorziening in de nood der vluchtelingen. In Nederland. De Nederlandse afdeling van de Wereldraad van Kerken heet Oe cumenische Raad. Deze Oecume nische Raad wordt gevormd door een aantal personen, afkomstig uit de deelnemende kerken, te we ten de Hervormde, oud-Katholie ke, Remonstrantse, Doopsgezinde, Lutherse, Hersteld-Lutherse en B-,jtistenkerken. Da Oecumenische Raad doet in Nederland in het klein, wat de Wereldraad over de hele aarde In het groot doet. Om al de taken behoorlijk te kunnen verrichten, heeft men veel geld nodig. Van dat geld wordt ook het vaste se cretariaat bekostigd, een instel ling, die onmisbaar is, wanneer men de zaken efficiënt wil behar tigen. De deelnemende kerken zorgen jaarlijks voor een bedrag. Maar dat is bij lange na niet voldoende. Als men alleen maar denkt aan de hulpverlening, blijkt al dat er voor doeltreffende bijstand aan noodlijdende kerken of personen enorme sommen nodig zijn. Totnogtoe heeft Nederland practisch alleen maar geprofiteerd van de hulp uit andere landen. ■We behoeven slechts te herinne ren aan de Zwitserse, Zweedse of Amerikaanse noodkerken, die in getroffen plaatsen en in grote- Zond&g 4 December. HILV. I (301.5 m). VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Gevarieerde muziek. 9.10 Sport. 9.15 Verzoekprogram ma (gr. pl,), 9.45 „Geestelijk le ven", causerie. VPRO: 10.00 „Geef het door", causerie. 10.05 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Pro testantse kerkdienst. AVRO 12.00 Orkerstconcert. 12.30 Voor de Jeugd. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of Gram. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 Gram. 14.05 Boekbespre king. 14.30 Radio Philh. orkest. 15.45 -Filmpraatje. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. VPR O: 17.00 „Gesprekken met luiste raars". 17.20 Muzikale causerie. VARA: 17.30 „De avonturen van ome Keesje", hoorspel. 17.50 Kin derkoor. 18.05 Reportage. 18.15 Niéuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „Radtolympus". 19.30 Weense mu ziek. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Le Villi", opera. 21.15 Cabaret. 21.40 Popu laire muziek. 22.00 „Paul Vlaan deren en het Sulllvan-mysterie", hoorspel. 22.35 Vioolspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest. 23.4024.00' Gram, HILV. n (415 m). NCRV: 8.00 Nieuws. 8.16 Gram. IKOR: 8.30 Protestantse kerkdienst. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Ka mermuziek. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nieuws. 13.20 Maastrichts stedelijk orkest en solist. (In de pauze: „uit het Boek der boeken"). 14.30 „De mandie St. Nicolaas zag", hoorspel. 15.30 Vocaal kwartet. 15.50 „Katholiek c-verleg". 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. 'NCRV: 17.00 Protes tantse kerkdienst. 18.30 Gemengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Kamer koor. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" -19.30 Nieuws. KRO: 19.45 Actu aliteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 „De gewone man". 20.12 Gevarieerd progr. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Maandag 5 December. HILV. I -(301.5 ni). IvRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Slui ting. 8.30 Nleuijs. 8.40 Radio och tendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.13 Populair concert. 10.50 Gram. 11.00 „Op de uitkijk", causerie. 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Se- ml-klassieke muziek. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Causerie. 14.00 Alt en pi ano. 14.25 „Wat gaat er om in de wêreld?", causerie. 14.45 Strijkkwartet. 15.15 Gevarieerd progr. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 17.30 Hoort zegt het voort. 17.45 Reg. uitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgelspel. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Radio filmkrant. 19.30 Muzikale causerie. 19.45 Reg, uitz. 20.00 Nieuws. 20.05 Uitslag luisterwedstrijd. 20.15 Gram. 21.00 St. Nicolaasprogr. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILV. II (415 m). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Sport. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Suiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gram. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Sopraan en piano. 12.10 Strijkor kest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voordracht. 14.35 Gram. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Causerie over kamerplanten. 15.30 Gram. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.20 Sport. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Het nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Uitslag luisterwedstrijd. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 St. Nicolaasprogr. 21.00 „Meneer Goedhart beleeft een ongeluksdag", hoorspel. 21.45 Gram. 22.15 St. Nicolaas-sketch. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Volksliederen. stadsgemeenten zijn verrezen. We behoeven slechts te verwijzen naar de financiële hulpverlening aan inrichtingen van barmhartig» heid, zoals de Heldringstichtingen te Zetten. We behoeven slechts te memoreren, dat kerkelijke instel lingen, als Kerk en Wereld te Driebergen, tot het bouwen van vaste ruimten kon overgaan, dank z(j royale giften van zusterkerken in het buitenland. Vriendenhulp. Om het werk van de Oecumeni sche Raad te kunnen voortzetten 'en uitbreiden, is derhalve ook fi nanciële medewerking nodig bui ten de deelnemende kerken om. Een aantal zakenlieden heeft de handen ineengeslagen. Zij zijn overgegaan tot het oprichten van de stichting „Vrienden van de Oe cumenische Raad in Nederland'. Het bestuur van d—e stichting wordt gevormd door de heren dr ir Ch. Th. Groothoff, president directeur van de staatsmijnen, voorzitter; dr J. C. Hooykaas, president-commissaris van de fijn- mechanische industrie Becker's Sons; mr E. Maan, directeur ko- lengroothandel Amsterdam; mr H. Mulderije, advocaat; L. F. Pont directeur Pont's glashandei; mr F, L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, gedeputeerde van de Hervormde Kerk bij de over heid, secretaris-penningmeester; E. A. Veen, onderdirecteur der Verkade's fabrieken. Een maand geleden kwam de, Stichting tot stand. Iedereen kan tot deze vriendenkring toetreden. Hij betaalt dan tien gulden per jaar (of ais hij jonger dan deftig jaar is: vijf gulden) en ontvangt daarvoor ook het blad „Gemeen schap der Kerken", orgaan van de Oecumenische Raad, dat hem op de hoogte houdt van het werk, dat de Raad doet. Er zijn veel mensen, die graag zelf iets willen doen voor het oe cumenisch werk. Welnu, dat ka?. Maar vriendenhulp, die alleen be staat uit het geven van een jaar lijkse bijdrage, is niet genoeg. Da stichting hoopt, dat er ontelbare vrienden gevonden zullen worden, die van harte wensen mee te wer ken en mee te bidden voor het doel, wat de Oecumenische Raad en dus ook de Wereldraad van Kerken zich heeft gesteld: allen met behoud van eigen kerke lijke zelfstandigheid bijeen te houden, die Jezus Christus erken nen als God en Zaligmaker en dia het niet alleen bij woorden laten, maar die ook in de practijk doen wat Jezus Christus heeft ge vraagd. (Ingez. mededeling, advert.) voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. De Postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" hoopt Vrij dag 16 Deggpiber eyi duiyenten- toohstéllingte houden 'iri dezaal van Corns. Rijnberg op de Ha ve* te St, Annalami. LORD PAKENHAM VERONTSCHULDIGT ZICH. Lord Pakenham, de Britse mi nister van burger luchtvaart, heeft in het Hogerhuis zijn ex cuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevindin gen van het hof van onderzoek naar de vliegtuigramp te Prest- wick afwijkende verklaring had gepubliceerd. PRIJZEN VOOR STALLEN VAN RIJWIELEN EN MOTOREN. Het is de aangeslotenen bij de vakgroep voor het rijwiêlklein- bedrijf en de garage-exploitanten toegestaan het maandtarief voor het stallen van rijwielen met f 0.25% te verhogen, zulks in ver band met gebleken kostenstijgin gen. De weektarieven en de ta rieven voor het stallen van mo toren -verden in evenredigheid verhoogd. TELEVISIE IN ZWITSERLAND In het begin van deze week heeft de Zwitserse P.T.T. een conferentie gehouden, waarbij de toekomst van televisie in Zwit serland werd besproken. In een referaat verklaarde Dr W. Ger- ber van de hoofddirectie van de Zwitserse P.T.T. o.a., dat men de opvattingen huldigt, dat het 625— lijnen systeem voor de Zwitserse omstandigheden het meest ge schikt is.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4