Dinsdagmorgen zal de Sint bü Middelburg landen. Prjjsverloop van granen, zaden en peulvruchten in November. Pepernoten veroorzaakten paniek in Goes. PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS Kiezen i: De aanstaande keus. Lezers grijpen naar de pen Per Stratocruiser naar Nederland. „Massa-vredesbeweging moet ontketend" Groot overschot aan schokkers; hlauwmaanzaad prima geprüsd. LEESTAFEL Zaterdag 3 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agina 3 Gesprek met Sint Nicolaas in vliegtuig boven Zeeland. (Van onze razende verslaggever.) HET BEGON een week of drie geleden met een telefoontje naar Madrid. Ik trof het niet erg, want Sint Nicolaas zat juist druk te confereren met zijn 43 Zwarte Pieten over zijn reisplan. Dat vertelde zijn secretaresse, die behalve voor de administra tie van haar baas ook voor zijn garderobe zorgt. Sint wilde dit jaar voor het eerst in zijn colbertje er op uit trekken, omdat zijn ambtscostuum grotendeels door de motten was opgegeten. Dank zij een vriendelijke geste van de Nederlandse regering, die daarop was attent gemaakt door enkele kopstukken van de Katholieke Volkspartij, was er ongeveer twee maanden geleden een bijzondere diplomatieke missie onder leiding van minis ter Stikker te Madrid gearriveerd, die met enige plechtig heid Sint Nicolaas een fraai galacostuum had aangeboden. „Wij hebben toch nog steeds een rooms-rode regering", had de minister gezegd. Het staat zó, dat, indien deze provincie gezonden. Onder hen schadevergoeding niet komt, zijn alle leden van Ged. Staten, het volgende jaar geen feest Prov. Staten, alle burgemees- kan worden gevierd. ters, mensen uit de kringen van industrie, landbouw, onderwijs enz. Men is dan al heel vlug een eind op weg. Al deze mensen zullen, zodra Laat ik echter de draad van mijn verhaal weer opnemen. Nadat ontdekt was, welk een consternatie 3247 onschuldige pepernoten in Goes hadden aan gericht, werd naar het Westen gevlogen, temeer, daar op de Westwal een groep leden van de Handboogschutterij „Jacoba muzjekcorpsen en zangvereni- Beijeren aanstalten maakte di£ de nacht lpt ter_ Sint Nicolaas uit het vliegveld stapt, aanheffen het lied: „O kom er eens kijken, Wat ik in mijn schoentje vind'. Op dit ogenblik zullen de verzamelde Signora Zwartino (zo heet Sints secretaresse) vertelde nog meer aardige dingen over de po litiek, maar aangezien dit niet het doel was van mijn kostbare telefoongesprek, vroeg ik haar nader naar Sints plannen. Voor het eerst zou Zijne Eminentie dit jaar per vliegtuig komen. In Parijs zou hij even dalen en dan onmiddellijk doorvliegen naar Nederland. Bij dit bezoek zou vooral aan Zeeland veel aan dacht worden besteed. Welk vliegveld? Aangezien mij dit laatste erg be langrijk voorkwam, vroeg ik, waar het toestel dan wel zou moeten landen. Helaas werd op dit ogenblik het gesprek afge broken en het gelukte niet de verbinding opnieuw tot stand te brengen. Daar stond ik dan. Het mooie plan om Sint op de heenreis te Interviewen scheen in duigen te vallen. Mijn eerste werk was de Provinciale Griffie te Middel burg opbellen. De Griffier ver telde, dat het al iang bekend was, dat Sint naar Zeeland zou komen, maar dat er niet over geschreven mocht worden, om dat er een communiqué zou worden verstrekt. Daarna heb ik de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat gevraagd, of er misschien vóór Dinsdag a.s. al een vliegveld in orde zou zij n. Hij antwoordde echter: „Er zul len nog heel wat Sinterklaasjes overheen gaan, voordat het zo ver is". Een antwoord, meer duidelijk dan eerbiedig. Naar Parijs. De volgende stap was Le Bourget, het Parijse vliegveld opbellen. Daar vertelde men, dat op j.l. Donderdag het veld moest worden vrijgehouden voor een toestel met hooggeplaatste Spaanse autoriteiten. Toen wist ik genoeg. Woensdag j.l. vertrok ik met de K.L.M. naar Parijs en werkelijk, eergistermorgen kwam een Spaanse Stratocrui ser aanvliegen. Op vertoon van mijn Zeeuwse perspenning kreeg ik onmiddellijk toestemming naar het toestel te gaan en wat toen gebeurde klinkt haast te mooi om waar te zijn. Voor éen der raampjes zat Signora Zwar tino naar mij te wuiven. Ik moest binnenkomen! De ontvangst was allerharte lijkst. Sint deed net, of hij me al jaren kende. Het Spaans gaf wel even een moeilijkheid, maar dat was niet zo erg: we begre pen elkaar toch wel. En als het dreigde mis te lopen, kwam zijn secretaresse te hulp, die even vloeiend Nederlands sprak als een Zeeuwse schone. In het vliegtuig. In het vliegtuig was het een onbeschrijfelijke rommel. Op alle stoelen stonden kisten en dozen. Drie Zwarte Pieten wa ren bezig te vullen. Achter in het vliegtuig lag een halve me ter hoge berg zaagsel en een grimmig uitziende schele Spaan se kapper was een reservebaard van Sint Nicolaas aan het uit kammen. Een vierde Zwarte Piet stond zich te scheren en een vijfde deed zichzelf met be hulp van een enorme schoen- smeerborstel een schoonheids behandeling ondergaan. Sint vroeg, of ik mee wilde vliegen. Nadat hij me een Consi had laten opsteken („de oude voorraad moet eerst op", zei hij) kwam het gesprek over het pro vinciale besef op gang. Het viel me bijzonder op, welk een ken nis en belangstelling Sint Nico laas voor Zeeland had. Of er nu al gemeenten waren verdwenen in Zeeland? vroeg hij. In een Spaanse nieuwsuit zending was verteld, dat de Prov. Griffie door burgemees ters, die gevaar liepen voor hun gemeenten was bestormd. De op het vliegtuig te gaan schie ten. Rondvlucht boven Walcheren. „Walcheren staat op zijn kop", concludeerde Sint, toen wij bo ven het eiland kruisten. „En daar gaan we landen volgende week Dinsdag", zo vervolgde hjj, wijzend op het nieuwe in- ambtenaren hadden alle ramen dustrieterrein achter de Meelfa briek te Middelburg. „Hoe weet u dat?" was mijn vraag. „Al lang besproken met de hoogste Zeeuwse autoriteiten", was het antwoord. En op hetzelfde en deuren gebarricadeerd. Toen de brandweer op het toneel was verschenen was de strijd snel, beslist geweest. Ik vertelde hem, dat dit bericht geheel uit de lucht gegrepen was. Wèl moest ik toegeven, dat er nogal deining over de plannen was ontstaan. Na een tijdje over koetjes en kalfjes te hebben gepraat kwa- mn we tot de ontdekking, dat het vliegtuig al boven Zeeland vloog. Sint zat te genieten van het mooie uitzicht. Zijn sigaar was ervan uitgegaan. Consternatie in Goes. Plotseling stootte hij me aan. Dat was op het ogenblik, dat wij een rondje draaiden langs de Goese kerktoren. Het was net twaalf uur en boven het ge ronk dar motoren klonk het ca rillon. „Wat voor melodie is dat?" vroeg Sint. Ik vertelde hem, dat het wat met de Gentse Belfort te maken had. „Geluk kig, dat de Goesenaars dat van tevoren is verteld", merkte hij langs zijn neus weg op. Toen kreeg één der Zwarte Pieten opdracht een raampje te'| j openen en 3247 pepernoten naar jJ beneden te gooien. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee tellen, nadat de eerste peper noten de grond raakten, gingen de sirenes loeien. In de Lange Kerkstraat botsten auto's en fietsen op elkaar en in'het stad huis kropen B. en W., lie juist aan het confereren waren over het herstel van de Rijksweg, van schrik onder de tafel, die ech ter kantelde, een grote ruit brak en met de poten in de lucht op de Grote Markt bleefligg-=n. De politie, die dacht, dat het ding uit de lucht kwam vallen, alarmeerde onmiddellijk de Hulpverleningsdienst, die na een uur reeds ter plaatse was en die het voorwerp de gehele dag en nacht door de brandweer liet nathouden. Hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen is nog niet te zeggen. Het laat zich aanziendat het gemeentebestuur van Goes zich met een verzoek om schadever goeding tot de Spaanse regering zal wenden. Naar wij zo juist vernemen zal Dinsdagavond a.s. een speciale raadszitting over deze kwestie worden gehouden. gingen, die de nacht op het ter rein slapend, zingenden etend hebben doorgebracht, gymnasti sche oefeningen gaan uitvoeren. Daarna zal één der leden van G.S. (wie is nog niet bekend; er schijnt daarover verschil van mening te bestaan) naar voren treden om het officiële begroe tingswoord te spreken. Daarop zal de Sint antwoorden. Wedstrijd op de Markt. Veel meer wil ik niet uit het bijzonder aantrekkelijke pro gramma van die dag verklap- ogenblik zette hij vier horloges pen. Dan is de aardigheid er af. gelijk op de klok van de Mid- Wèl kan ik nog vertellen, dat delburgse Stadhuistoren, die des avonds om tien uur precies echter stil stond. op de Middelburgse Markt Ben- Van Dinsdag wilde Sint eerst gaals vuur zal worden afgesto- niets vertellen. Maar zijn secre- ken en dat de kinderen van de taresse, die precies aanvoelt wat laagste klassen der lagere scho- een verslaggever nodig heeft, len een wedstrijd zullen hou- En toen kwam bracht uitkomst, het verhaal: Grepen uit het programma. Dinsdagmorgen met het slaan van negenen zal de Stratocrui ser, komende van Schiphol, op genoemd industrieterrein dalen. De toegangswegen zullen vanaf vier uur des morgens door be reden politie worden afgezet, om alle genodigden gelegenheid te geven ongehinderd het ter rein te betreden. Er zijn precies 1538 uitnodigingen naar alle vooraanstaande personen in de den in baardklimmen bij de Sint. Wie de ontvangst op het in dustrieterrein wil meemaken, kan daartoe plaats nemen op de enorme tribunes, die aan de an dere kant van het kanaal langs het Jaagpad naar Veere zullen worden neergezet. Al met al be looft het een gebeurtenis te wor den, die zelfs het feest van Zie- rïkzee vèr' en vèr achter zich zal laten. (Nadruk ten strengste ver boden.) Kominform tot arbeiderst KOMINFORM V6RJ3APERT VOOR ZESJARIGE JONGEN VERMIST Sinds Maandagavond wordt het ongeveer zesjarige zoontje van de heer K. de Boer te Klazinaveen dat bij zijn grootouders logeerde, vermist. Het kind is Maandag middag op de gewone tijd naar de kleuterschool gegaan en sinds dien heeft men niets meer van het knaapje vernomen. Gedacht wordt aan een ongeluk. FILM EN JEUGD. Het instituut voor film en jeugd wil een onbevooroordeeld onder zoek instellen naar de vraag in hoeverre de film een gevaar voor de jeugd moet worden geacht. Het onderzoek zal twee jaren duren. Handelsbesprekingen tussen Frankrijk en West-Dultsiand geopend. Te Parijs zijn .vandaag tussen Frankrijk en West-Duitsland on derhandelingen over een handels verdrag begonnen, de eerste se dert de West-Duitse regering werd. gevormd. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel bua. Goes. Gewestelijke kampioenschappen. 22. 46. 3228 1823. 47. ...X Hier een overzicht van een par-48. 41 37 12 18. 49. 37—31 ty tussen de Zeeuwse kampioen X-50. ...XX51. L. Anderson te Goes en de Urn- 25 1621. buigse kampioen J. Hassink, wit. 1. 33—28 19—23. 2. ...x X23. 3. 39—33 10—14. 4. 44—39 U—10. 5. 5044 1419. 6. 33—29 10—14. 7. 38—33 19—24. 8. 42— U8 14—19. 9. 4742 17—22. 10. 32—28 X11. XX22. 12. 3430 20 Zo. 13.... X*" ...X 14. 14. 31—26 7—11. Dit gedeelte van de partij is door zwart beter gespeeld dan door wit. De 7de zet b.v. doet wal vreemd aan en daarvan zijn de 8ste en 9de het gevolg. 15. 41—37 1—V. 16. 30—24 X-. 17. ...X". 12—17. 18. 37— 32 7—12. la. 3227 ...x--- 20. X37 16—21. 21. 40—35 21—26. 22. 4540 17—22. De stand die ontstaan ls na de 21ste zet was positioneel Stand na 52ste zet van wit: 52. 35—30 21—26. 53. 33—29 X-.. 54. ,..X— 13—18. 55. 48— voor 1322. zwart gunstiger en wit bracht: Ongetwijfeld had zwart hier *net zijn 22ste zet hierin geen ver-voordeel bereikt. Het was nu maar betering. M.i. had 44—40 voor- j de vraag, hoe dit tot winst te keur. brengen zou zijn. Uit het verder 23j 4034 1217. 24. 4440 verloop van de partij zal blijken, 1217. 25. ...x«" ...X'" 26- 34 ^at de genomen variant voor wit 30 1923. 27. 49—44 913. geen moeilijkheden oplevert en Deze laatste zet van zwart ligt juist voldoende tempi heeft, niet in de lijn van de verwachtin- p>e snuffelaars zullen ongetwij* gen. 4034 was wellicht beter feid dit eindspel bestuderen; zeer geweest; wanneer zwart veld 27 gaarne ontvang ik hierover hun gaat bezetten, zou wit het gemis meningen. van een stuk op 49 wel eens grote jk .geloof, dat, wanneer zwart moeilijkheden kunnen bezorgen. in plaats van 13—18 26—31 zou 28. 4034 15.20. 29. 3025 14 spelen, er nog verschillende moei- 19. 30. ...xX-*- 31. 34lijkheden voor wit zijn op te los- 30 28. 32. 3025 1014, 33. sen, bij goed spel zal toch remise 33—29 ...X". 34. ...-x... 8—12. Wit moet nu rekening houden met de dreiging 1420 1319. 35. 44—39 18—23. 36. 39—34 12—18. 37. 34—29 ...x-.. 38. X... 3—9. Voor deze zet van zwart heb ik nog geen directe verklaring kun nen vinden. Steeds heeft hij „sy steem" gespeeld; zpn zetten had den een „bedoeling" en het viel te verwachten, dat 2228 zou volgen. Hiermede zou verhinderd worden 3832 door 2833 20 3—9 11—16. het resultaat zijn. Of kan iemand een winst aan tonen 56. 42—37 9—13. 57. 37—32 13—18. 58 ...xX-"- 59. 39 —34 22—27. 60. 34—30 17—22. 61. 30—24 ...x... 62. 27— 31. 63. ...xX— 64. 38—32 31—36. 65. 32—27 3641. 66. 27 21 4146. 67. 21—16 46—28. 68. 20—14 28x5. 69. 16—11. 4—9. 70 117 remise. De Zeeuwse kampioen heeft de volle buit niet binnen kunnen sle pen, zijn spel geeft echter ons 39. 3934 2227. 40. 3430 vertrouwen voor de komende par- 17—21. 41. 43—39 11—16. 42. 37 tijen. 32! 611. 43. 3933 1117. Na de 1ste ronde staan alle 44. 4641 1419. 45. 2520 17 drie de deelnemers gelijk. (Ingez. mededeling, advert.) door J. Z. J. Hazebroek 6) Vader Kooiman staat even eens op. „tls een moeilijke tijd voor je, joh. Niet alleen voor ou trouwensde oorlog ieeft nog heel wat méér ellen de veroorzaaktLaten we niet vergeten, dat je ook veel van je moeilijkheden aan jezelf hebt te wijten. Wij staan altijd klaar om je te helpen. Maar je wilde niet. Je lijdt aan de kwaal waar geloof ik alle schoolmees ters aan lijden; je bent eigen wijs.... Wim vindt niet zo gauw een krachtig, overtuigend antwoord. Hij is trouwens al blij, dat hij deze zware gang zo goed als achter de rug heeft; hij krijgt haast nu. Kooiman vergezelt hem tot op de weg. Hij verwacht, dat *'n schoonzoon hem geld te leen zal vragen. Hjj heeft er al op Berekend. Z'n portefeuille weet hij In z'n binnenzakMaar Wim Zwart ia t» trots om te vragen.... HI. Twee dagen later, als hjj even na vieren met Hans, die in de eerste klas zit, uit school komt, ziet Wim Zwart dat er een da mesfiets staat tegen de erker van zijn huis. „Bah, wat is dat nou weer voor visite!" denkt hjj geër gerd. En 'tkomt dat eerste mo Marie vroeger lachend, het kind op d'r arm aansporend om te zwaaien aan papaTineke zwaait nu ook. 't Is de eerste keer dat hij het haar ziet doen. „Vlug Hans", zegt hij, „laten we zorgen dat we gauw binnen komen Terwijl hij in z'n broekzak nog naar de huissleutel grab belt, gaat reeds de deur voor ment niet eens in hem op, dat hen open. Nu staan ze tegenover het z'n schoonzuster wel wezen! elkaar. kon. „Bep, meid, reusachtig!" roept De vorige dag heeft hjj half hij, ondanks zichzelf vol opwin- en half op Bep Kooiman gere- ding. kend. Opzettelijk is hij tot bij twaalven opgebleven.hij wist zelf dat het dwaasheid was, maar men kon nooit weten, of ze niet toch nog komen zou, zo laatToen ze niet kwam. had hij op zichzelf lopen mop peren. Natuurlijk kwam ze Maandag. Tenminste, èls ze kwam Vandaag heeft hij maar wei nig aan haar gedacht. Totdat in eens blijkt, dat zü de eigenares van de vreemde damesfiets is. „Pappa, er staat een juffrouw bij ons voor het raam", roept Hansje. „Een juffrouw met Ti neke op dr arm." Warempel! Het is Bep! Wim schrikt ervan op als hij ziet, dat Bep daar nu net eender op hem staat te wachten als Ook haar heeft hij in lang niet gezien. Hij neemt haar nu met één enkele blik nog eens goed op, om te kijken of ze werkelijk op Marie lijkt, zoals het daar straks scheen „Je had me dus nog niet ver wacht", zegt ze. zo parmantig met z'n grote kuif Niet nu. Hoe laat ben je ge- knikken als hij iets beweert? komen? „Een uurtje geleden", ant woordt ze, vóór hem terugke rend naar de achterkamer. ,,'kZal Tineke nu maar weer in de box zetten. Als ze niet gaat huilen tenminste „Als ze daarom huilt, krijgt ze op d'r billen van me. Denk er om, verwen de kinderen niet, Bep. Alsjeblieft niet Hij heeft intussen z'n eigen overjas en die van Hansje aan Jammer dat ik niet hij hem in de klas zitik zou voortdu rend moeten lachen Toch lacht ze nu niet, Ze heeft Hans tot zich ge trokken, en vraagt hem 'teen en ander. „Je moet geen juf frouw, je moet tante tegen me zeggen", leert ze hem. „Ik dacht dat Jij me nog wel kennen zou. (Wordt vervolgd.) VOOR DE LANDBOUWER. In de eerste week van November heeft het A.V.A. aankopen verricht en daarmede uitvoering gegeven aan de regerings-garan- tie ten aanzien van de prijs van de tarwe. Het blijkt dat zeer grote hoeveelheden zijn aangeboden, wat zeker een gevolg mag worden genoemd van de onbevredigende toestand welke voordien ten aanzien van het prjjsverloop bestond. de kapstok gehangen, en volgt Bep nu. Janny, het dochtertje van de buren, staat voor het dressoir, en schenkt thee. Het kind is zichtbaar opgelucht. Tussen de voorover gevallen pieken van d'r gele haar door, 'kijkt ze Wim even vergenoegd aan. Ze is te verlegen om haar gevoelens uit te spreken „Hè, wat 'doe je hard over de kinderen", zegt Bep. „Dat meen je toch niet?" „Ja, ja, wis en zeker meen ik dat!" Z'n zwarte wenkbrauwen trekken op een grappige manier boven z'n donkere ogen samen als hij zo heftig, zo gedecideerd voor de dag komt. „Zou dat", denkt Bep, „in school óók zo zün als hjj zich een beetje boos maakt? En zou hij daar dan óókf™»L Het aanbod van tarwe ter beurze is dientengevolge in No vember klein geweest. Daarbij komt nog dat in November, zo als ieder jaar, weinig gedorst wordt in verband met de bieten campagne. De tarweprijzen kon den door één en ander geleidelijk wat aantrekken met als gevolg dat thans de aan landbouwers betaalde prijzen wat hoger lig gen dan de garantieprijs. Het ziet er echter wel naar uit dat het prijsverloop van de tarwe rustig zat blijven. Zouden zich nl. in de één ot andere richting excessen voordoen dan kan het A.V.A. in grijpen door hetzij als koper, hetzij als verkoper op te treden. Daarnaast kan de regering ook door het wijzigen van de brood- melange invloed uitoefenen, door nl. een groter of kleiner percen tage buitenlandse tarwe* voor te schrijven. GERST. Het export-verbod van brouw- gerst is nog steeds gehandhaafd. Het gevolg was dat in de afgelo pen maand de dikke gerst uit' sluitend kon worden geplaatst als kippengerst tegen een relatief wel zeer hoge, doch toch enige guldens lagere prijs in vergelij king met October. Als concurrent voor de inlandse kippengerst trad ook nog op de door sommige mengers niet henutte toewijzing La Platagerst. Juist in de laatste dagen trekken de prijzen voor kippengerst echter weer aan tot het oude niveau. Het schijnt dus dat weer een acuut gebrek aan dikke gerst bestaat. De inlandse gerst van de voer- kwaliteiten liep enige guldens in prijs terug. Dit is ook wel het gevolg van de ruimere toewijzin gen van Irak- en Noord-Ameri kaanse gerst. In deze sector is wel een zekere verzadiging op getreden. Over zaaigerst is nog geen gefundeerd oordeel te ge ven. In het algemeen schijnen de exportkansen niet groot. Bo vendien gaat in het buitenland de rassenkeus weer een grote rol spelen, waarbij Nederland slechts een beperkt „assortiment" kan aanbieden. HAVER. Na - een aanvankelijke daling heeft de voerhaver zich weer hersteld en ligt thans vrij vast in de markt. SCHOKKERS. Na het tekenen van het Engel se contract, waarover wij in een vorige beschouwing reeds schre ven, heeft zich inderdaad een prijsdaling ingezet, die nog niet tot staan is gekomen. Engeland is eigenlijk de enige afnemer voor dit product en de gecontrac teerde hoeveelheid van 3500 ton ligt aanzienlijk beneden de oogst- raming van ruim 11.000 ton. Er is dus een groot overschot, waar voor momenteel nog geen be stemming gevonden is. Slechts eerste nabouw zaai- schokkers kunnen thans nog vrij vlot verkocht worden. Tweede en oudenere nabouw, alsmede onge keurde schokkers zijn slechts zeer moeilijk te plaatsen tegen lagere prijzen. KL. GROENE ERWTEN. Ook in dit artikel is van de zeer hoge prijzen geen sprake wel wat gekalmeerd te zijn na de eerste run op dit artikel toen Duitsland weer ging importeren. Het kleine aanbod van de laat ste week zorgde ervoor dat ech ter een redelijke prijs gehand haafd kon blijven. Kleine groene erwten hebben als exportproduct eigenlijk steeds grotere kansen dan schokkers, waarvoor alleen Engeland inte resse heeft. BRUINE BONEN. Enige weken geleden beleefde dit artikel een korte periode van zeer hoge prijzen. Thans is de prijs echter lager. Hieraan is naast de geringe inlandse con sumptie ook de export-markt wel schuldig. Het werd nl. bekend, dat de Zweedse autoriteiten niet bereid zijn invoervergunningen te verstrekken wanneer de prijs boven f 70.ligt. Bij groter aan bod zijn dus zeer zeker lagere prijzen te verwachten. MAANZAAD. Na een aanvankelijke daling in het begin van November is de prijs thans tot een ongekende hoogte opgelopen. Voornamelijk schijnt dit het gevolg te zijn van dekkingen. De beschikbare voor raden zijn ook reeds voor een be langrijk deel geruimd, zodat wel te verwachten is, dat de prijzen hoog zullen blijven. Men moet echter rekening houden met het Het wetsontwerp „Souverei- niteitsoverdracht Indonesië" is nu in de Tweede Kamer in de afdelingen behandeld. Volgende week volgt de open bare behandeling. Het is duidelijk, zegt „Trouw", dat de Kamer hier voor een keus staat tussen twee kwaden. Het ene kwaad is de aan vaarding. Aanvaarding van een ont werp, dat op verschillende gronden zeer duidelijk in strij'd is met de Grondwet. Een ontwerp dat Nederland steeds getrouw geweest zijnde onderdanen uitlevert aan de willekeur van de na de over dracht der souvereiniteit in In donesië aan de macht zijnde groepen; een ontwerp dat geen waar borgen biedt voor een behoor lijke rechtsorde; een ontwerp dat de souvereini teit overdraagt aan een rege ring van een staat, die alleen op papier bestaat. Aan een dergelijke aanvaar ding mede te werken komt ons onmogelijk voor. Men draagt de souvereiniteit over en men kan op geen vamen na bevroeden wat dit verder voor gevolgen hebben zal. Dit schijnt ons in strijd met de verantwoordelijk-s heid, die Nederland nog altijd draagt. Het andere kwaad is de ver werping. Ook de gevolgen van de ver werping zijn niet te overzien. Ook verwerping kan kwade ge volgen hebben. Ook verwerping stelt Nederland voor vraag stukken, waarvan de oplossing uitermate moeilijk is. Misschien zou ook verwerping een onmogelijke situatie schep pen. Wij staan dan voor de keuze tussen twee onmogelijkheden. Dan behoort de doorslag te geven, die keuze, die althans met de grondwet in overeen stemming is en die met de ver antwoordelijkheid voor en de trouw van de minderheden en de aan Nederland gehechte be volkingsdelen rekening houdt. feit, dat wanneer geen dekkings aankopen meer plaats vinden de prijzen zich moeten aanpassen aan de bij export reëel te maken prjjzen. LIJNZAAD. In de slagzaadprijzen is weinig variatie, afgezien dan van de kwaliteit. Dit is een gevolg van de vaste prijzen der olieslage rijen. Voor het belangrijke zaaizaad is men echter afhankelijk van de exportmogelijkheden. De kansen schijnen niet ongunstig te liggen, al zijn in feite nog geen zaken met het buitenland tot stand ge komen. Hopelijk zal de export- heffing van f 10.per 100 kg. geen roet in het eten gooien. Resumerend mogen wij consta teren dat in zekere zin de rust weer is teruggekeerd. Om een beursterm te gebruiken, die de toestand kenmerkt: stemming kalm. Denemarken, oase in Eu ropa, door dr H. D. de Vries Reyiingh. Uitgave: J. A. Boom en Zn, Meppel. In de bekende Terra-bibliotheek onder redactie van dr H. N. ter Veen, die in korte tijd zulk een •voortreffelijke naam kreeg, is het eerste deel van de tweede serie verschenen. Dit deel handelt over Denemar ken, welk land hier met recht wórdt aangediend als een oase in het vele opzichten verschroeide Europa. Denemarken is bij niemand ge heel onbekend. Maar toch, als de vraag gedaan wordt wat wij we ten van het Deense verleden als achtergrond van het hedendaagse beeld; van het geografische mil- lieu dat de voedingsbodem is voor dit volksleven, van aanleg en ka rakter van dit kleine doch mar kante volk, dan zal menigeen het antwoord schuldig moeten blijven. Toch is het van belang meer van dit land en zijn bewoners te weten, temeer, nu de West-Euro- pese landen door de omstandig heden gedreven en gedrongen sa men te werken, en als het moet samen te strijden voor de vrijheid en de veiligstelling van de Wes terse beschaving, zich dichter aaneensluiten. Daarbij komt, dat zoals De Vries Reyiingh opmerkt, omvang, be volking, landschap en structuur, zich laten meten met Nederland se maatstaven. Wij vinden in Denemarken veel vertrouwds. Ook dit land kent zijn windmolens, zijn meren en glooi ende heuvels, zijn dorpjes rond de stoere kerk en zijn steden langs de waterkant, zijn bewuste en be kwame vissers, boeren en arbei ders. En dan: beide volken zijn doortrokken van democratische gezindheid, gegroeid in een vrije ontwikkeling van eeuwen. Reden te meer dus om ons voor dit land te interesseren en het onder deskundige leiding meer van nabij te bezien. De schrijver geeft eerst een al gemeen overzicht van land en volk. Hij tekent de Dénen als het gezellige gemoedelijke volk van 't Noorden, met zijn practische zin, geduld en eenvoud, ondanks zjjn oppervlakkige levensopvatting enigszins geneigd tot melancholie. Op 't gebied van land- en tuin bouw, volkskunst en nijverheid maken de Denen, zoals In de bre de wordt aangetoond, een goed figuur. Maar er zijn ook schaduwkan ten. Een aantrekkelijk volk de De nen, maar helaas gegrepen door het humanisme. Van het kerkelijk en godsdienstig leven kan weinig goeds worden gezegd, het gezins leven gaat kwijnen, met de hu welijkstrouw wordt het niet zo nauw genomen. Daarentegen kan het Deense volk wat betreft volksontwikkeling en vrije tijds besteding, andere volken ten voorbeeld zijn. Tenslotte staat de schrijver nog stil bij de staatkundige verhou dingen. Temidden van de span ningen ener gistende wereld, houdt deze „vriendelijke .humane, doch ietwat kleinburgerlijke be- w ker" nog altijd de sleutels van de Sont. Een belangrijk boek. Met tal van fraaie illustraties. Vergeet de zieken en ouden van dagen niet. Een onzer abonné's vraagt „namens vele zieken" de aan dacht voor langdurig zieken en ouden van dagen. Hij wijst er op, dat er altijd veel menslievendheid en hulp vaardigheid tot uiting komt als het buitenlanders be treft. „Wij nemen alweer die arme Duitse kinderen op, omdat ze toch maar weer dik en ge zond kunnen worden, om zodra ze weer in hun Heimat zijn be land opnieuw die Hollanders te kunnen belonen voor al het goede aan hen gedaan net als aan hun ouders. Het is alleen te hopen, dat die dankbaarheid een andere vorm zal aannemen, maar de geschiedenis herhaalt zich wel eens meer niet waar? En nu is er alweer zo maar een Isaac Allalcomité gevestigd. Nu zou dat allemaal heel mooi zijn als er ook een keerzijde was en dan denk ik aan al onze chronische zieken (nu eens niet in de inrichtingen maar thuis) en de ouden van dagen en ge- brekkigen, die soms zo wanho pig uitzien naar het kleinste zonnestraaltje dat nimmer komt, och wie zou er ook aan hen denken, ze zijn immers maar een last voor de maatschappij." Schrijver dringt er op aan, op de komende feestdagen, de langdurig zieken en eenzamen eens te verrassen. (In zjjn algemeenheid schijnt ons de klacht hier geuit niet juist. Wat niet wegneemt, dat wij gaarne de aan het slot ge maakte opmerking ondersteu nen. Red.) GEARRESTEERD BRITS SOLDAAT TERUG. De Britse soldaat, die gister ochtend te Berlijn werd gearres teerd, terwijl zijn kameraad wist te ontsnappen, is heden door d« Russische autoriteiten vrijgelaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3