NIEUWS Sultan van Djogja verantwoordelijk voor veiligheid in Indonesië. Gemeentebegroting van Goes over 1950 verschenen. Tweede Kamerleden krijgen salaris verhoging. Viissingse raad disciisesrde lang over loswal van Vissershaven. ffjERRES DEKEN Bidden en werken. Toch loonsverhoging PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grootscheepse onlusten op Midden-Java. Regering steunt vliegtuig industrie. Catalinavliegtuig van 6. P. M verongelukt. Ontvangsten en uitgaven geraamd op f 1.966.248.03. Sportcentrum komt op voormalig vliegveld. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8", TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1425 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 3 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen Terneuzen' H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v d. Wiel tfholen Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.29 u., onder 16.31 u. Maan op 15.21 u., onder 7.32 u. Hoogwater op Zondag 4 Dec.: Vlissingen: 1.05 u. 1.87 m., 13.17 u. 1.79 m. Terneuzen: 1.32 u. 2.06 m., 13.43 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.44 u. 1.67 m., 14.57 u. 1.55 m. Zierikzee: 2.30 u. 1.43 m., 14.45 u. 1.30 m. NJ og altijd leeft in sommige 1kringen de gedachte, dat de Christelijke Vakbeweging zich als het er op aan komt, in niets van de moderne vakbeweging onder scheidt Nu ja, er hangt een andere vlag voor het gebouw en men bedient zich van andere termen, maar als het er op aankomt dan is het alles toch één pot nat. Dan gaat het toch alleen maar om het hebben en het krijgen en het bereiken van een machtspositie. Wie kennis neemt van de be ginselen en de practijken van de Chr. vakorganisaties, weet beter. En de rode vakbonden weten óók wel beter. Heel de Chr. vakbewe ging is hun een doorn in het oog, omdat zij zeer goed verstaan, dat zij in de Chr. vakbeweging hun sterkste, wijl principiële tegen stander ontmoeten. A an deze dingen dachten wij, bij het lezen van „De Gids", orgaan van het C.N.V., van 26 November. Dit nummer, dat o.a. een bij drage bevat van minister v. d. Brink, is in hoofdzaak gewijd aan de industrialisatie. Een zaak, voor ons volk van grote betekenis. De redactie, hoezeer ook over tuigd van het grote belang van deze zaak, waarschuwt echter niet uit het oog te verliezen, dat alles wat in dit opzicht gedaan wordt, van geen betekenis zal zijn, zo God zijn hulp aan 't werk ont zegt. Wij moeten al onze krachten in spannen om 't beoogde doel te be reiken, maar daarnaast mag ook het gebed niet worden vergeten. T n verband hiermede wordt dan 1 uit „Ons Suriname", het Zen dingsblad van de Evangelische Broedergemeente, het volgende aangehaald: „Nooit werd mij de betekenis van het „Ora et Labora" duide lijker, dan toen ik eens in de stroomversnellingen in de binnen landen van Suriname zat. Vóór ons bruiste en donderde een ge weldige waterval, waar wij over heen moesten met onze kleine boot. Voor gewone mensen lijkt dit onmogelijk. Het is inderdaad vaak ook levensgevaarlijk. Toen wij vlak bij deze water val waren, hoorde ik de christen Bosneger, die achter in de boot zat en het commando over de boot voerde bidden. Hij bad: Here, al machtige God en Vader, wij na deren nu deze gevaarlijke water val. Gij weet hoe moeilijk het is, daarover heen te komen. En nu heb ik vandaag deze blanke Broe der in mijn boot, die Gij gezon den hebt om aan mijn volk woor den des levens te verkondigen. Ik kan die verantwoordelijkheid niet dragen. Help Gij ons er door, en wij zullen U danken en loven! Toen hij dit gebedje gesproken had, klonken zijn commando's, die stipt werden opgevolgd door de twee andere roeiers. Het was, of alles in en aan hen ging leven. Met een vuur van geestdrift stort ten zij zich in de stroom en een strijd op leven en dood begon met de razênde elementen. Voet voor voet wonnen zij het. Voet voor voet klom de boot naar boven te- gen de geweldige matermassa in. Hun spieren waren tot het uiter ste gespannen. Het was zelfs een raadsel, waar ze de kracht en het uithoudingsvermogen vandaan haalden om deze strijd vol te hou den. Vaak leek het, of wij terug geslingerd zouden worden en onze ondergang tegemoet gingen. Maar iedere keer werden de stokken, waarmede zij de boot voortduw den, op de juiste plaats ingezet en konden zij de boot houden. Totdat het ongeluk gebeurde, dat een van de stokken brak en de jonge man, die daarmee werk te, op zijn hoofd in de waterval tussen de rotsen stortte. Nu scheen het, of niet alleen hij, maar wij allen verloren waren. Niemand kon een hand uitste ken om hem te helpen. Doch het' gebed van deze eenvoudige Bos neger droeg ons ook in dit ge vaarlijke ogenblik. Met hun twee- en kregen zij kracht om de boot te houden. En plotseling dook de jonge man weer op uit de kolken, klom op een rots, en waagde de sprong i: de boot en kwam pre cies daar terecht, waar hij wezen m. st, greep een reserves tok en was onmiddellijk weer in actie, alhoewel hij zich duchtig bezeerd had. Wij kwamen veilig naar boven, en toen vouwde de Bosneger- Broeder weer zijn handen, en dankte God, dat Hij ons door alle gevaren heen had geholpen." 7° ernstig, aldus „De Gids", is ook thans de toestandvan land en volk. Wij zullen over de stroomver snelling heen moeten. De uiterste krachtsinspanning is daartoe vereist. Maar naast 1 i -erken mag het bidden niet vergeter, wi den. Met belangstelling en met stemming hebben wij van het bo venstaande kennis genomen. Bij de moderne vakbeweging is voor het gebed geen plaats. Hier staat de mens en het menselijk kunnen in het middelpunt. Maar ho. C.N.V. aarzelt niet het uit te spreken, dat er voor ons volk alleen nog een toekomst ls, als het arbeiden gepaard gaat met -n steunt op het gebed. Ora et Labora! In de vergadering van het vol tallige nationale comité van voorbereiding, die gisteren werd gehouden, was men van mening, dat, voorafgaand aan de souve- reiniteitsoverdracht, de verant woordelijkheid voor aangelegen heden betreffende de veiligheid in Indonesië behoort te berusten bij één persoon, die verantwoor delijk zal zijn aan genoemd comité. De vergadering was verder van mening, dat bedoelde per soon iemand moet zijn, die be kwaam voor deze taak is en aanvaardbaar voor alle lagen van de Indonesische bevolking, aldus wordt in het eerste com muniqué van het comité gezegd. De vergadering koos eenstemmig de sultan van Djogja in deze functie. GEVECHTEN OP MIDDEN-JAVA. Sedert drie dagen worden in de gebieden van Porong en Ma- lang hevige gevechten geleverd tussen geregelde republikeinse troepen en twee afgescheiden bataljons onder commando van de communistische leider, luite nant-kolonel Warouw, aldus ver neemt het Franse persbureau A.F.P. uit republikeinse bron. Deze gevechten zijn uitgebro ken na de weigering van de twee bataljons te gehoorzamen aan de bevelen van kolonel Sungkono, commandant der re publikeinse troepen in Oost- Java. Bij botsingen op 16 No vember werden in totaal 250 man gedood. Het ziet er naar uit, dat de republikeinse troepen Regering staat er niet afwijzend tegenover. Ingevolge het verzoek van de Stichting van de Arbeid, had gis teren onder leiding van de minis ter-president een bespreking plaats tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordi gers van de Stichting van de Ar beid over de voorstellen tot loons verhoging, die door de Raad van Vakcentralen by de Stichting zijn ingediend. Bij de uitvoerige gedachtenwis- seling over deze voorstellen, heeft de regering als haar standpunt medegedeeld, dat zij onder be paalde voorwaarden niet afwij zend staat tegenover enige loons verhoging met ingang van 1 Jan, a.s., waarbij evenwel ook de sub sidie-politiek opnieuw zal dienen te worden herzien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen werk gevers en werknemers zal wor den hervat, teneinde tot nadere gezamenlijke voorstellen aan de regering te komen. Deze voorstel len zullen betrekking hebben op het loon en op de verhoging van de arbeidsproductiviteit. Noodvoorziening Kinderbijslag Zelfstandigen. Door het koninklijk Nederlands landbouw-comité, het Ned. Ver bond van middenstandsverenigin gen, de Ned. Kath. boeren en tuindersbond en de Ned. Kath. middenstandsbond is een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin „met klem" wordt ver zocht wel te willen bevorderen, dat een noodvoorziening t.a.v. de kinderbijslag aan zelfstandigen met spoed zal worden tot stand gebracht. de toestand beheersen. De Ne derlandse troepen in het gebied van Porong hebben hun verde diging versterkt, doch hebben niet aan de gevechten deel genomen. ONTMOETING TUSSEN MINISTER STIKKER EN HATTA. Moh. Hatta is onverwacht reeds gisteren in Batavia aan gekomen. Hij zou nog gisteren minister Stikker ontmoeten. Hat ta deelde mede, dat hij tevrèden was over de resultaten van zijn oriëntatiereis naar Sumatra, al waar hij vele malen de bevol king heeft toegesproken. Do regering heeft zich nader beraden over de Nederlandse vliegtuigenindustrie en is na am pele overweging tot de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland vol doende kansen biedt om de voort zetting daarvan te rechtvaardigen. De regering is bereid de hiervoor vereiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zeifont- Wikkeling wordt voldaan. Braziliaans vliegtuig neergestort. Donderdagavond is door onbe kende oorzaak in de binnenlanden van Brazilië een Braziliaans lijn- vliegtuig neergestort. 16 passa giers en vier leden van de beman ning zijn om het leven gekomen, de enige overlevenden zijn een vrouwelijke passagier en een kind van 5 jaar. Alle passagiers waren Brazili anen. Bescherming van burgers in oorlogstijd. Nieuw verdrag wordt opgesteld. Naar wü vernemen, heeft de regering besloten over te gaan tot aansluiting van Nederland bij de herziening van bestaande Roode-Kruisverdragen en een nieuw verdrag ter bescherming van burgers in oorlogstijd. Deze verdragen zijn voortgekomen uit de diplomatieke conferentie, wel ke in de afgelopen zomer te Ge- nève is gehouden. Het betreft hier totaal vier verdragen, die reeds door 17 landen zijn ondertekend. Op 8 December zal te Genève de ondertekening geschieden door Jhr. Mr. J. J. W. Bosch ridder van Rosenthal, onze gezant te B -n. Voorbereidende besprekingen voor de „Fibenel". Een functionaris van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat er geen enkele reden bestaat om te veronderstellen, dat de Franse voorstellen voor een economische unie tussen Frank rijk, Italië en de Beneluxlanden niet zouden worden verwezen lijkt. Zelfs indien de Nederlandse voorstellen, welke thans door de deskundigen der vijf landen te Parijs worden bestudeerd, in hun geheel zouden worden aan vaard, zou dit geen mislukking van de Franse plannen beteke nen, daar deze in de hoofdzaken met de Nederlandse voorstellen overeenkomen, zo voegde hij' hier aan toe. Geslaagd slot der C.O.A.K.» festiviteiten. Tot slot van de viering van het 25-jarig bestaan van de C.O.A.K. te Middelburg werd gisteravond door het comité tot behoud van het garnizoen in het Schuttershof een feestavond aan geboden aan militairen en bur gers. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer J. P. de Blecourt o.m. welkom heten de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, de commandant van de C.O.A.K., majoor J. Potte- boom en de oud-commandant van de C.O.A.IC., de gen.-maj b.d. G. Berghuys. Aan het pro gramma werkten o.m. mee de Gymnastiekverenigingen „Achil les" met signaalafdeling en Medioburgum", de Toneel- en Revuegroep van de P.Z.E.M., Jimmy Spake en het ensemble „Animato", terwijl de conference werd verzorgd door de heer P. Castenmiller. Na de pauze dank te majoor Potteboom het comité voor de geslaagde avond en voor de toewijding waarmee het steeds werkt in het belang van de C.O.A.K. Hij bood de be stuursleden, de heren J. P. de Plécourt, J. J. Kerkmeyer en A. Beugelink, een geschenk aan in de vorm van een foto der ver schillende kazernegebouwen. Tjjdens de finale kon, dank zij de medewerking van de tam bours en hoornblazers van „Achilles" de inwijding plaats hebben van het geschenk der burgerq, n.l. de 4 dieptetrom men en de 2 bazuinen. De avond werd gesloten met het Wilhel mus. Ernstige uitbarsting van de Etna. De Etna is Vrijdagochtend gaan werken. De uitbarsting van de Siciliaanse vulkaan was vooraf gegaan door een dof gerommel. Op de streek en de stad Catania, welke zich aan de voet van de vulkaan bevindt, kwam een regen van as neer. De toestand rond de Etna laat zich zeer ernstig aanzien. Op 1650 m. hoogte blijkt een nieuwe kra ter in werking te zijn gekomen-. Een lava stroom daalt van de helling af, 2 km. per uur vor derend. Een uitgestrekt land bouwgebied wordt bedreigd. De drie lavastromen, waarvan eerst sprake was, zijn door de nieuwe opgeslorpt. De inwoners van Bronte en Maletom vrezen, dat de lava hun dorpen zal bereiken. Uit de nieuwe krater stijgen bij hevige ontploffingen gloeiende massa's omhoog. Goudstaaf-affaire voor de rechtbank. Voor de Arrondissementsrecht bank te Dordrecht heeft giste ren terecht gestaan een aantal verdachten in de goudstaaf-affai re. In de Nieuwe Waterweg tus sen Vlaardingen en Maassluis was men in 1947 bezig met het baggeren naar goudstaven, die eigendom waren van de Staat der Nederlanden. Een der opge viste staven goud kwam in han den van S. de J. uit Giessendam, die haar voor een groot bedrag verkocht. De officier van justitie eiste tegen hem 1 jaar gevangenis straf met aftrek. De staaf goud was verschillende malen verhan deld. Vijf helers hadden zich eveneens te verantwoorden. Zij zouden voordeel hebben getrok ken uit het verhandelen van de staaf goud. Een der helers, de heer J. T. Braspenninx, wiel renner uit Breda, had de staaf Antwerpen verkocht voor f 61.0 goud gekocht voor f 36.000. en in Antwerpen verkocht voor f 61.000.De officier van justi tie eiste tegen hem 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. Te gen de andere helers werd een straf geëist, die daaraan onge veer gelijk was. Uitspraak over 14 dagen. 6 Personen werden gedood. Een Catalina-vliegtuig, toebe horend aan de B.P.M., is gister ochtend in de Muntokbaai (Banka) bjj het landen veronge lukt. Aan boord bevonden zich, be halve de bemanning van vijf leden, nog zes personen. Twee passagiers waren regeringsamb tenaren. Vier andere passagiers behoorden tot de staf van de met de B.P.M. verbonden Neder lands-Indonesische Tankvaart- maatschappij. Het leven lieten de twee En gelse piloten, Ward en Kenney en de twee werktuigkundigen, Winkelaar en Geeve. Van de passagiers werden de twee nau tische adviseurs Brinkgreve en de Braber gedood. 5 anderen werden gewond. De toestand van deze 5 ge wonden is bevredigend en voor niemand bestaat direct levens gevaar. te Tot tijdelijk gemeente-opzichter Oost Dongeradeel, werd be noemd de heer A. Bruinisse. Kik St.z. te Schadeloosstelling zal variëren van f 7200,— tot f 8400.—. Bij de tweede Kamer is in gediend het wetsontwerp tot na dere regeling van de schadeloos stelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd, dat de schade loosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, in 1947 op f 6000 gebracht, in verband met de niet onbe langrijke, uit het Kamerlidmaat schap voortvloeiende, kosten nog niet voldoende blijkt te zijn. In verband daarmede wordt een belangrijke verhoging van het bedrag der schadeloosstelling voorgesteld. Ten einde meer tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de financiële gevolgen een beletsel zouden vormen voor het vervul len van het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft de rege ring gemeend te moeten voor stellen het bedrag der schade loosstelling te verhogen. Aangezien de kosten voor ver blijf in het algemeen hoger zul len zijn, naarmate de afstand tussen 's-Gravenhage en de woonplaats groter is, ware in het bedrag der schadeloosstel ling enige differentiatie te bren gen op basis van een zone-in deling in dier voege, dat de schadeloosstelling voor de leden, woonachtig te 's-Gravenhage of in de nabijheid daarvan, wordt gesteld op f 7200, voor de leden woonachtig op een afstand van meer dan 25 km, doch minder dan 75 km van 's-Gravenhage, op f7800 en voor de overige leden op f 8400. Tot tjjdelijk ontvanger-griffie'r van het waterschap Baarland— Oudelande is benoemd de heer A. W. Nieuwenhyse te Oude lande. Wel zeer veel zorg hebben de Viissingse raadsleden gisteren besteed aan het voorstel van B. en W. om hun college een cre- diet te verlenen van f 280.000 voor verbetering en vernieuwing van de loswal aan de Vissershaven. Eer B. en W. hun voorstel er door kregen was een voorstel van de heer J. C. .Corver (V.V.D.) om de zaak nog eens nader te bekijken en in een vol gende vergadering opnieuw ter sprake te brengen, met 14 tegen 3 stemmen verworpen. De bestaande loswal is zeer oud en verkeert in vervallen toe stand. Bovendien is lossing van een grote hoeveelheid vis, zoals dat in de haringtijd geschiedt, niet goed mogelijk. Om nu te voorkomen, dat de vissers naar andere plaatsen gaan om hun vis aan de markt te brengen, heb ben B. en W. een plan Voor gesteld, dat in 't kort hier op neer komt, dat tegen de op het terrein van de vismijn gelegen waterkeringsmuur aan de bui tenkant een kade van 1.50 m. breed wordt aangebracht. Voorts zal de haven, zover uitgebaggerd worden, dat ook de vissers schepen met grotere diepgang aan de kade kunnen lossen. De bedoeling is deze kade op straat hoogte te maken, zodat de sche pen ook bij laag tij kunnen los sen op vrachtauto's, die aan de andere kant van de waterkeer- rauur staan. In de discussie, die geopend /V,er, de heer J. A. Kempe (Arb.) ging het hoofdzakelijk om een hoge of een lage loswal. De heer Corver betoogde dat hij na zijn oor hier en daar te voor een hoge muur moest kie zen. Overigens had iemand hem verteld, dat het gehele plan ver werpelijk was. Hij zou graag een loswal zien, hoger dan het straat niveau. Voorts gaf hij in over weging ook aan de andere zijde een damwand van staal te ma ken, zodat die van de kade meer gesteund wordt. Het voorstel van de heer Corver was, het plan terug te sturen naar de com missie voor gemeentewerken, op dat die het nog eens grondig zou bestuderen. GEVAARLIJK. Dat vond de heer van Pope- ring heel gevaarlijk, want 't kon wel eens gebeuren, dat het dan te laat werd en dan zou het bouwvolume verloren gaan. Er is behoorlijk overleg met de di recteur van het vismijnbedrjjf en met vissers gepleegd, zei hij en niemand was toen tegen dit plan. Dat de heer Corver op het vismijnbedrijf mensen had ont moet, die er plotseling tegen waren, begreep hij niet. Even min als trouwens wethouder Van Oorschot, die opmerkte, dat haringvisserij kunnen dan losse verhogingen aangebracht wor den. Voorts zwaaide de heer Van Oorschot nog lof toe aan de directeur van het visrriijnbedrijf, die heel veel heeft gedaan om de moeilijkheden, die in 't afge lopen jaar plaats vonden, het komend seizoen niet weer te laten voorkomen. De heer Corver was echter niet overtuigd door de zeer uit voerige uiteenzettingen van de beide wethouders. Hij bleef bij z'n voorstel de zaak aan te houden. De heer Ventevogel voelde hier ook wel wat voor. De heer J. Marijs (A.R.) maak te nog een opmerking over de hoge kosten en vroeg of er een waarborg was, dat er meer sche pen komen. Een vraag waarop de heer Van Oorschot een op timistisch antwoord gaf. Hjj ziet wel perspectieven voor de vis serij. Tenslotte werd er nog op ge wezen, dat van de kosten een deel af gaat, omdat „De Schelde" de oude loswal aan de Konings weg in bezit heeft gekregen. Met nadruk werd er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat de vissers, die het hele jaar door in de haven komen, veel meer gediend zijn met een lajfe loswal. Zoals gezegd werd des heren Corvers voorstel tot aanhouding verwor pen met de stemmen van de heren Corver, Theune en Ver.te- crediet van f313.425.waarin is begrepen een vorig crediet van f220.700.Nog steeds is het een vraagstuk of het sport centrum op het vliegveld of in het aan te leggen recreatiegebied achter de Nolledijk zal komen. Gezien echter de vele voordelen, financiële zowel als practische, stelden B. en W. voor het cen trum aan te leggen op het voor malige vliegveld. De kosten hiervan bedragen f60.000.ter wijl aanleg achter de Nolledijk f 80.000.direct en later nog meer zou bedragen. De heren J. C. Corver (V.V.D. Ventevogel en Corvelijn zagen hiervan de voordelen en wilden zich daarbij neerleggen, maar vroegen toch in de toekomst het zo te maken, dat de sport ook beoefend kan worden in het re creatiegebied. De heer van Po- pering was hier ook voor en verloor zich zelf even in ijdele toekomstbespiegelingen, maar bleef toch nuchter genoeg om op te merken, dat het nu niet gaat. In het „Nolleplan" liggen echter nog vele mogelijkheden, zei hij. Wanneer men dat plan in z'n geheel zou willen ver wezenlijken zou het zo'n f 600.000 kosten! De heer H. van Royen (C.H.) vroeg nog het samengaan van sport en recreatiegebied niet te ver door te voeren, omdat het terrein niet alleen voor sport is en de mensen er mogelijk hin- Verschenen ls de gemeente begroting Goes voor 1950, even wel zonder de gebruikelijke toe lichting, die, naar wij vernemen, nog niet geheel gereed was. Wij bepalen ons daarom thans tot enkele cijfers. De kosten algemeen beheer zijn in totaal geraamd op f 109.461.58 tegen f 167.405.35 het vorig jaar. Voor openbare veiligheid wordt plm. f 10.000.— meer gevraagd dan het vorig jaar. Alleen voor onderhoud lantaarns en verdere kosten van verlichting is f7000 meer uitgetrokken. De totaal-uit gaven van dit hoofdstuk zijn f 160.393.69. De volksgezondheid vraagt een uitgaaf van f 42.204.97 of f 500. minder dan het vorig jaar. Voor volkshuisvesting is in to taal uitgetrokken f 497.313.53, slechts f 10 meer dan voor 1949. Anders is het met openbare werken, waarvoor de kosten f 336.480.54 met meer dan f 20.000 zijn gestegen. Voor jaarwedden is ruim f 6000.meer geraamd; voor onderhoud van straten en wegen is uitgetrokken L48.405. (v. j. f 43.030.onderhoud wandelplaatsen, enz. is geraamd op f4900.— (v. j. f3950.—), on derhoud pompen en riolen vraagt f 11.410.— (v. j. f5400.—). Hierbij wordt opgemerkt, dat. doordat de woningen in de nieu we bouwplannen lozen zonder septictanks, een sterke vervui ling van de riolering is te ver wachten. In het algemeen wordt opgemerkt, dat het onderhoud van de riolering kostbaar wegens te hoge ligging van het oude riool. Overigens is het riool plaatselijk te veel belast, ten gevolge van de aansluitingen dei- nieuwe riolering, welke nog geen eigen afvoer heeft. Met- de kosten voor onderwijs enz. gaat het steeds crescendo. Voor het openb. l.o. is geraamd f70.652.01 tegen f61.251.08 in 1949. Voor het openbaar u.l.o, (ruim f 69.000.is ruim f 700 meer uitgetrokken. Het bijzonder gew. l.o. vraagt £41.070.89 (v. j f 38.806.14) en het büz. u.l.o. f 19.830.20 of f800 meer dan het vorige jaar. Voor het openbaar voorber. l.o. is in totaal uitgetrokken f 13.904.50 en voor het bijz, voorber. l.o. (Christelijke- en R.K. Bewaarscholen f 11.951.67 Voor het M.O. is uitgetrokken f26.010.64 tegen'ruim 23 duizend in 1940. In verband met het gro ter aantal leerlingen is voor het bijz. M.O. f 3900 meer gevraagd De kosten van de gymnasiale afd. der H.B.S. worden geraamd op f22.460.96 (v. j. f 14.610.34). De rijksbijdrage is geraamd op f 3600.—. Het nijverheidsonderwijs vraagt f 6900.meer en wel f 52.250. Verder vermelden wij nog, dat de subsidie Gasthuis ruim f 11000 lager is geraamd en die van het B.A. f 3000.hoger. Het gas bedrijf vordert een bijdrage van f 14.055.23. Van de inkomsten vermelden we een hogere ontvangst van marktgelden met f4000.— tot f 10.000.De staangelden ker mis enz. zijn geraamd op f 10.000 (v. j. f15.000.Voor belasting geb. eigendommen is uitgetrok ken f 39.000.en voor rioolbelas ting f 6000. De opbrengst der belastingen is in totaal geraamd op f 462.559.77. Hieronder is een post uitkering ondernemings belasting groot f 300.000.(v. j. f 191.400.—). De begroting sluit met een totaal bedrag van f 1.966.248.03 aan inkomsten én uitgaven. te vogel voor en werd B. en W.'s J der van kunnen hebben. T)e aan- voorstel aangenomen. I leg van het sportpark op het SPORTCENTRUM. Ook werd gisteren door de raad besproken de aanleg van het sportpark op het voormalig vliegveld en de uitvoering van werken voor het recreatie-cen- liiUtoron'+o k.uu men overal lage loswallen heeft, jtrum achter de Nolledijk. Voor hebben gelegd, wel In de drukke periode van de dit laatste kregen B. en W.. een gekeurd en tenslotte ook het gedeeltelijk uitvoeren van het plan voor 't recreatiegebied „Nollebos". Op de rest van de agenda hopen wjj nader terug te komen. St.-Nicolaas heeft op verschil lende plaatsen reeds weer van zjjn gulheid blijk gegeven. Een klasse van de R.K. Huishoud school te Harlingen bood hij gisteren een 14-daagse vacantie in Zwitserland aan. Deze klas had de hoofdprijs gewonnen in de wedstrijd in het verkopen van kinderpostzegels. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft f 50.000 beschikbaar gesteld voor het Nederlandse sanatorium te Da- vos. De 4de kerstpakketten- actie van de Niwin is weer een succes geworden; alle burgers en militairen overzee zullen een pakket ontvangen. In totaal zijn thans reeds ruim een millioen pakketten verzonden naar over zee. Op 31 Mei en 1 Juni zal het schriftelijk gedeelte en op 24 Juli en 12 Augustus zal het mondeling gedeelte van het mid denstandsexamen 1950 worden gehouden. Het Britse s.s, Dorsetshire" is gecharterd voor het vervoer van passagiers uit Indonesië naar Nederland.. - Voor de Asser Arrondissements rechtbank werd gisteren 10 jaar gevangenisstraf geëist tegen een vrouw die tot 3 maal toe pro beerde haar echtgenoot om het leven te brengen. Alle Itali aanse ambtenaren zullen op 10 December 24 uur staken om hun eis tot wedde-aanpassing kracht bij te zetten. Momenteel wordt in Londen de grootste postdui- vententoonstelling gehouden, die ooit ergens ter wereld werd ge houden. 3100 vogels betwisten elkaar de prijzen. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland zijn in Moskou momenteel besprekin gen gaande over een atoompact tussen Oost en West. De Britse Marine heeft gisteren het Franse slagschip „Duquay-Trouin" tot zinken gebracht. In 1805 werd dit sehip in de slag bij Tra falgar door de Britten op de Fransen buitgemaakt. Binnen kort zal in Kopenhagen een bij eenkomst van Scandinavische ministers worden gehouden. De agenda zou alleen punten van economische en culturele aard bevatten. Aan de Belgisch-, Duitse grens wordt momenteel de politiebewaking versterkt om de uitgebreide smokkel, die daar bestaat, tegen te gaan. Naar schatting trekken dagelijks on geveer 2000 personen op onwet tige wijze over de Belgisch- Duitse grens. Vereniging „Ijsvermaak" Goes 70 jaar. Ter gelegenheid van het 70- jarig bestaan van de Vereniging Ijsvermaak" te Goes hield het Bestuur Vrijdagavond een recep tie in „De Prins van Oranje". Tegelijkertijd werd het feit her dacht, dat de heer H. Bliek zijn 50-jarig bestuursjubileum vierde. Deze receptie werd o.m. bij gewoond door de wethouders Buijs en Van Melle, welke het Gemeentebestuur vertegenwoor digden en het dagelijks bestuur van de Stichting „Goesse Sport- belangen". Nadat de jubilaris met zijn familieleden was binnengeleid, richtte de voorzitter van de ju bilerende vereniging, de heer E. N. C. van Riesen, zich in hartelijke bewoordingen tot da heer Bliek en memoreerde de vele verdiensten van de jubila ris in het belang der vereniging verricht. Namens „Ijsvermaak bood hij hem een prachtige bloemenmand aan. Inmiddels was de Harmonie „Euphonia" gearriveerd, welke de jubilerende vereniging en. bestuurslid een serenade bracht. Na het spelen van enkele num mers bracht de voorzitter van. „Euphonia", de heer-A. Vermaire zijn gelukwensen over namens de Harmonie en tevens namens de Middenstandsver. „Handels belangen". In welgekozen woorden dank te de heer van Riesen „Eupho nia" en de Middenstandsvêreni- ging voor hun medeleven en tevens voor de bloemenhulde. Namens „Ijsvermaak" zegde hij een gift toe voor het instrumon- tenfonds van „Euphonia". KERKVERKIEZING TE MIDDELBURG. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege van dè- Ned. Herv. Kerk te Mid delburg zijn tot ouderlingen ge kozen de heren W. Gillisse, W« P. J. Baars en K. E. Helder, ter wijl herbenoemd werd de heer W. Jonker. Tot diaken werd benoemd de heer W. C. Callibei'. Teleurstelling voor Biervliets® kleuters. De Chr. kleuterschool te Bier vliet is Donderdag op medisch advies gesloten wegens slijm hoest. Dit betekent een grota teleurstelling voor de kleuters die niet ziek zijn, daar St.-Nico laas daardoor dit jaar op de kleuterschool verstek moet laten gaan. aarverigadering Geref. J.V. te Goes. Gisteravond vierde de J.V. op G.G. te Goes, o.l.v. J. de Regf; haar jaarvergadering. De heer D. Dekker hield een inleiding over Samuël, de reformator. Vetd der werden jaarverslagen uij. gebracht en was er declamatift en hersengymnastiek. In verband met het aftreden van de voor zitter, de heer A. Verburg, werd een samenspraak opgevoerd, ge titeld: .^Rechterlijk vonnis". Hem werd een boekwerk en een ere lidmaatschap aangeboden. (Ingez. mededeling, advertentie.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een VO0B BABIES EN VOLWASSENEN DE BILT ZEGT: Storm op komst. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen en later van het Noord- Westen uit brekende bewolking met enkele buien. Zuid-Weste lijke wind", later ruimend naar West of Noord-West, boven land toenemend tot krachtig of hard en langs de kust tot storm. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1