Ürovintig^/aw Alleen zeer gegronde subsidieaan vragen zullen behandeld worden. Douane voor zieke collega in de bres. Israël stimuleert de ontwikkeling van de landbouw. Commissaris der Koningin bezocht St-Nicolaasveiling te Krabbendüke. Kiezen 4 Delen Qed. Staten beperkten subsidieverlening tot het uiterste. INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... Cultuur van citrusvruchten van groot belang. Veiling hield de naam weer hoog. Vrijdag 2 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 VOORSTELLEN PROV. STATEN. De Provinciale Staten zullen in de komende zitting weer hebben te beslissen over het al of niet toekennen van subsidies aan scholen, instanties en verenigin gen. Zoals uit de voorstellen van Ged. Staten blijkt, wil men de verlening van subsidies tot het uiterste beperken. Verschillende aanvragen zullen dan ook waar schijnlijk op advies van G.S. worden afgewezen. GEEN SUBSIDIE VOOR B.L.O.-SCHOLEN. De Landbouwwinterscholen komen er in dit opzicht nog het beste af. Zo zal aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schoon- dijke een subsidie worden ver leend van 50 van de stich- tingskosten met een maximum van 48.000.Deze subsidiever lening is echter gebonden aan be paalde voorwaarden. G.S. herin neren er in de toelichting op dit voorstel aan, dat de Staten bij de subsidie van de stichting van landbouwscholen onderscheid plegen te maken tussen de scho len voor lager onderwijs en die, welke het stempel dragen van middelbaar vakonderwijs. In de stichting van eerstgenoemde scholen droeg de provincie tot dusver 25 bij en in die van laatstgenoemde 50 Tevens wordt voorgesteld om voor 50 bij te dragen in de stich- tingskosten van de Chr. Lagere Landbouwschool van de C.B.T.B. te Middelburg. Op grond van het feit, dat andere provincies een zelfde gedragslijn hebben ge volgd komen G.S. tevens met een voorstel om aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam, een bij drage van f 100.toe te ken- Oplichter maakte Den Haag onveilig. In Augustus 1946 maakte de 41-jarige koopman P. S., zonder vaste woon- en verblijfplaats, in Den Haag kennis met een vrouw. De kennismaking vorderde uit stekend en hij kwam al spoedig bij de vrouw thuis. Daar zij enige kleren te verkopen had, bood hij aan, dit voor haar te doen. De opbrengst, f 1500, droeg hij niet at en hij kwam niet meer opda gen. Een paar dagen later maakte hij in een bioscoop kennis met een andere vrouw, die hem onderdak verleende. Daar vertrok hij met bescheiden. In September 1946 medeneming van de distributie- kwam hij in kennis met 'n vrouw, die hij trouwbeloften deed, en die hij in totaal f 670 afhandig maak te door haar te vertellen, dat „zijn renpaarden met 'n vliegtuig naar Frankrijk gebracht moesten wor den'' en dat hij voor het laten in schrijven van de rennen geld no dig had. Toen niet meer werd ge geven verdween hij met de Noor derzon, maar nam van een ken nis, waar hij wel eens thuis kwam, een jas van de kapstok mee. Hij was echter nog niet uit Den Haag vertrokken, want een paar dagen later had hij alweer relaties aan geknoopt met een vrouw. Tijdens haar afwezigheid nam hij uit haar woning een gouden ring en distri butiebescheiden weg. Nu ver dween hij en de recherche, bij wie aangifte was gedaan van voor melde feiten, kon de man niet vinden. Dezer dagen werd hij ech ter te Heerlen gearresteerd, daar bleek dat zijn naam in het op sporingsregister voorkwam. Hij werd op transport naar Den Haag gesteld en zal zich nu moeten ver antwoorden. „De gewone man zegt er het zijne van". Middelburger richt adres tot regering. De heer A. Jeronimus te Mid delburg heeft een adres gezonden aan verschillende ministers, in v band met het huurprobleem. In dit adres, waarvan afschriften zijn gezonden aan H.M. de Konin gin en verschillende Kamerfrac ties, verzoekt de heer Jeronimus, die zich „de gewone man" noemt, de bepalingen, die de vrije huur- vorming beletten, onmiddellijk in te trekken, of, zo nodig, verhoging van huren toe te staan overeen komstig de gestegen kosten van levensonderhoud, eventueel met verhoging van de grondbelasting en straatbelasting met een opcen- tengetal, overeenkomstig de ge stegen kosten van levensonder houd. nen, op voorwaarde, dat de reke ning en verantwoording van de bond zal worden toegezonden. VERMINDERING. Het bestuur van de Stichting Provinciale Gezondheidsdiens, voor Dieren in Zeeland heeft G.S. voor te stellen een subsidie van verzocht aan de Prov. Staten f 10.000.te verlenen in de jaren 1950 tot en met 1954. Deze sub sidie zou bestemd zijn om daar mee gedeeltelijk de onkosten te dekken vallende op het verlenen van schadeloosstellingen van de veehouders van wie het aan open t.b.c. lijdende rundvee zal wor den opgeruimd en tevens voor het bezoldigen van extra-perso neel, dat in dienst zal worden ge nomen voor het t.b.c.-onderzoek van de Zeeuwse rundveestapel. G.S. zeggen in het voorstel, dat nu er gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat in de toekomst van Rijkswege bijdragen zullen worden verleend in de kosten van de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee, de Provincie zich niet wil binden aan een subsidie van f 10.000.gedurende vijf jaar. Er wordt nu voorgesteld slechts een subsidie van f 5000. te verlenen, bestemd voor het seizoen 1949/'50. Verder komen G.S. terug op de subsidie aan de Kon. Ver. Het Nederlandse Trek paard afd. Zeeland. Het voorstel de subsidie van f 2250 terug te brengen tot f 1500.werd des tijds teruggenomen. G.S. zijn nu echter van mening, dat eerstge noemd bedrag toch kan worden toegekend, terwijl dan over 1951 de subsidie zal worden gesteld op f 1500.en over 1952 op f 750. waarna op 1 Januari 1953 de sub sidie vervalt. AFGEWEZEN. Een viertal verzoeken om bij dragen werden afgewezen, o.m. de aanvraag van de Bond v. Na- tuurbeschermingswachten. Ook de aanvraag van de Mij. tot 't Nut van 't Algemeen dient vol gens G. S. te worden afgewezen, ondanks het advies van de Stichting Zeeland. G. S. zijn n.l. van mening, dat een subsidie verlening voor de nutsbibliothe- ken van deze maatschappij een precedent zal scheppen, zodat tientallen van dergelijke aan vragen zouden worden inge diend. Daar de Provincie jaarlijks f 600.subsidie verleent aan het Zeeuws drankweercomité, wordt een verzoek van de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer van de hand gewe zen. Tenslotte wordt ook het buitengewoon lager onderwijs min of meer de dupe van deze drang tot zuinigheid bij het ver lenen van subsidies. G. S. vin den het een taak voor Rijk en gemeente, dit onderwijs te sub sidiëren. Aanvaarden van het verzoek, zou volgens het college, de stimulerende werking van G. S. op de gemeentebesturen, verlammen. Zo zal noch de school in Zeeuwsch Vlaanderen subsidie ontvangen, noch de B.L.O. school te Middelburg. Denkt om uw kolen! Het ministerie van Economische Zaken dringt er bij de verbruikers op aan een deel van het brand- stoffenrantsoen voor de komende stook-periode thans af te nemen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het de handel bij een plotseling intreden van de vorst niet mogelijk zal zijn alle dan te verwachten bestellingen binnen enkele dagen uit te voeren. Voor een goed verloop der dis tributie is het noodzakelijk dat verbruikers, indien enigszins mo gelijk onverwijld zorg dragen, al thans de helft van hun winterbe- hoefte aan kolen aan te schaffen. Koningin koopt een bedje voor Hulpactie Davos. Het bureau van de hulpactie Davos heeft van het secretariaat van de Koningin bericht ontvan gen, dat Hare Majesteit een bedje van deze hulpactie zal kopen. Zoals men weet is de hulpactie Davos opgezet, om het aan Ne derlandse longlijders in Zwitser land mogelijk te maken, daar te blijven. Door de geweldige stij ging van verplegingskosten door dt devaluatie en het beëindigen van andere hulp bleek per half jaar per patiënt een bedrag van f 1190.meer nodig, dan voor heen. Het aankopen van een hulpactiebedje voor dit bedrag betekent dus voortgezet herstel voor een t.b.c.-lijder in Zwitser land. In totaal is f 476.000 nodig. In de eerste weken van de actie is ruim f 20.000 binnengekomen terwijl vele toezeggingen zijn gedaan. De koffie wordt duur. Wij komen op de koffie met de koffie naar 't schijnt. Terwijl het koffiegebruik vooral in Amerika sterk is toegenomen, is de productie veel kleiner dan ze voor de oorlog was. Het gevolg zal zijn, dat de prij- j zen belangrijk zullen stijgen. Er is zelfs sprake van verdubbeling. In ons land is er naar het schijnt nog een vrij grote voor raad, maar de tijd schijnt niet meer zo ver dat wij ook hier met de mindere soorten en met sur rogaat genoegen moeten nemen, j (Ingez. mededeling, advertentie.) schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit In de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Drie maal daags flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, het onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep ln de weefsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel verjagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akker's Kloosterbalsem - „geen goud zo goed". Het leven in Frankrijk. De Franse ministerraad heeft besloten de rantsoenering van suiker, rijst en spijsolie op te heffen. Koffie blijft het enige ge rantsoeneerde genotmiddel. De prijs van suiker zal van 93 fr. op 105 fr. per kilogram gebracht worden, terwijl» voor olie en rijst de zelfde prijs zal worden ge handhaafd. De raad heeft veraer besloten een subsidie van 500 millioen fr. toe te kennen om de prijs van de boter van 715 op 650 per kg. te brengen. Reuter tekent hierbij aan, dat de kosten van het levensonder houd in Parijs gedurende de af gelopen maand met 1.4 procent zijn gestegen. Schapenvlees werd duurder, doch sommige andere vleessoorten werden enigszins goedkoper. Ook eieren en aard appelen werden duurder. Labour-nederlaag in Nieu w-Zeeland. Sidney Holland, de leider van de Nieuw-Zeelandse Nationale (Conservatieve) Partij, zal vrij wel zeker de nieuwe minister president van Nieuw-Zeeland worden, aangezien de veertien jaar oude Labourregering bij de gehouden verkiezingen de neder laag heeft geleden. In het nieuwe parlement krijgt de Nationale Partij 46 zetels en Labour 34, met inbegrip van vier Maorie-zetels. In het oude parle ment had de Nationale Partij 38 en Labour 42 zetels. Peter Fraser, die sedert 1940 minister-president is geweest, behield zijn zetel met een zeer verkleinde meerderheid. Alle zes tien communistische candidaten verbeurden hun gedeponeerde geldsom. Twee Labourministers verloren hun zetel. ZWITSERSE FRANC DEVALUEERT NIET. De Zwitserse president en mi nister van Financiën heeft gis teren wederom verzekerd, dat Zwitserland vastbesloten is de franc niet te devalueren. DE DIERENBESCHERMING DOET BEROEP OP ONS. Er zijn in ons land verschil lende abattoirs, aldus schrijft ons de Ned. Ver. voor Dierenbescher- KANTON GEBOMBARDEERD. I mi"g' ÏVaar m,en v00r zeer ëeringe prijs dieren kan laten slachten. Voorts zijn er nog de bonafide poeliers. Daarom, nu de feestda gen weer aankomen, slacht niet zelf uw dieren! Heel veel onnodig leed zal daardoor voorkomen wor den. Bommenwerpers van de Chinese nationalistische regering hebben een luchtaanval uitgevoerd op Kanton, de voormalige hoofdstad I der nationalisten. De schade zou1 aanzienlijk zijn. 1 Er is thans geen land aan te wijzen dat vooral door middel van immigratie een zo snelle aanwas van bevolking te zien geeft als de jonge staat Israël. Bij een bevolking van 700 k 800.000 zielen kwamen in de afge lopen maanden niet minder dan 300.000 Immigranten het land bin nen en in de volgende 9 maanden worden nog 125 k 150.000 immi granten verwacht. Dat een dergelijke massale immigratie de staat Israël, welke bovendien nog te kampen heeft met de moeilijkheden na de beëindiging van het conflict met de Arabische staten, voor ingewikkelde problemen stelt, ligt voor do hand. Over deze problemen en over de algemene economische toestand in de jonge staat, heeft Woensdag avond de heer M. Gerzon, de lian- delsattache van Israël voor Frank rijken de Beneluxlanden, een uit eenzetting gegeven. De regering van Israël streeft er zoveel mogelijk naar de immi granten in de landbouw te plaat sen, teneinde een eenzijdige in dustrialisatie te vermijden. Tot dusverre is 17 van de arbeiden- de bevolking werkzaam in de landbouw en 24 in de industrie. Met alle kracht wordt thans ge tracht, het aandeel van de land bouw te verhogen. Vooral de citrusvruchtencultuur is voor Israël van grote betekenis. In 1938 bedroeg de invoer van sinaasappelen 15 millioen kisten, doch thans nog slechts 6 millioen kisten. De oorlog, het tekort aan arbeidskrachten en aan kunst mest hebben de achteruitgang in deze cultuur en hierdoor ook in de uitvoer veroorzaakt, doch thans worden alle krachten inge spannen om hierin verbetering te brengen. Wat de kunstmestvoor- ziening betreft, zou men gebruik kunnen maken van de kalilaag in de Dode Zee, doch de nog be- staande politieke moeilijkheden met Transjordanië maakten het1 tot dusverre onmogelijk, de kali af te voeren. Wat de citrusvruchlenculluur betreft, valt nog te melden, dat de tweede wereldoorlog heeft ge- geleid tot de ontwikkeling van een industrie voor de vervaardiging van geconcentreerd sinaasappel sap. Het opbouwen van de nieuwe staat maakt het noodzakelijk, dat aanzienlijk meer moet worden in gevoerd dan kan worden inge voerd. Voor de laatste 9 maanden bedroeg de waarde van de invoer 59 millioen p. st. en die van de uitvoer slechts 8 millioen p. st. Voor het overwinnen van de moei lijkheden, welke uit deze wanver houding voortvloeien, streeft de regering van Israël naar verlaging van de kosten van levensonder houd, rationalisatie van de indus trie en verhoging van de arbeids productiviteit, terwijl subsidiering van de export-industrie thans met van de export-industrie wordt wogen. Hoewel de regering thans met alle kracht er naar streeft, de landbouw te stimuleren, neemt de industrie in Israël thans een zeer belangrijke plaats in en voor de laatste maanden konden niet min der dan 70 nieuwe industriële ves tigingen worden gemeld. Boycot van Nederlandse schepen opgeheven in Australië. De 17 zeeliedenbonden te Syd ney hebben de vijf jaar oude boycot van Nederlandse schepen opgeheven. De boycot werd in gesteld tijdens de acties tussen Nederlanders en Indonesiërs. 18 maanden geleden werd de boycot tijdelijk opgeheven, doch op-1 nieuw ingesteld, toen de oplos- sing van de Indonesische kwestie moeilijkheden opleverde. Naar schatting is door de boycot voor 40 millioen Australische ponden aan handel verloren gegaan. Woningtragiek in Zundert. In het Brabantse plaatsje Zundert heeft zich een gebeur-' tenis afgespeeld, waaraan de huidige woningtoestand ten' grondslag ligt en bovendien j door bijkomstige omstandighe-1 den een extra tragisch karakter kreeg. In 't kort komt de ge schiedenis hierop neer: De douanebeambte Viole kreeg een huisje, welks eigenaresse in Amerika vertoefde, toegewezen met de belofte, dat hij in Fe- lmiari 1950 een der nieuwe wo ningen, welke in Zundert pe- biuwd worden, zou kunnen, be trekken. De eigenaresse van het huis kwam uit Amerika terug en eiste dat de heer Viole haar eigendom per 15de November zou verlaten, daar zij het haar dochter, die ging trouwen, be schikbaar wilde stellen. De burgemeester bood hem daarop een ander huis aan, dat hij weigerde op grond van het feit, dat dit door de vorige be woner wegens onbewoonbaar heid reeds was verlaten. Het gerecht kwam er aan te pas. In middels moest de heer Viole in het Diaconessenhuis te Breda worden opgenomen, waar hij een zware maagoperatie onder ging. Daarna kreeg hij long ontsteking. Zijn toestand is thans ernstig. Door deze geschiedenis heerst in het corps der doui.ne wegen bepaalde antipathieën, welke zich daarbij zouden hebben voorgedaan, grote verontwaar diging. Een deurwaarder uit Breda verscheen met zijn helpers en alle huisraad iverd op straat ge zet. De collega's van de gedu peerde, die in verband met zijn toestand van het gebeurde on kundig is gelaten, kwamen voor zover hun dienst dit toeliet, in actie. Zij kregen de beschikking over een wagen waarmede de spullen naar de dominé van Zundert, die er zich voorlopig over zal ontfermen, werden vervoerd. do.,,' J. Ilazefu-oek 5) „Ze is lelijk", geeft Wim toe. „Ze is al over de veertig. Mar.r èlles is beter dan niets. En ik zit nu zonderEn in de tweede plaats, ik zit zonder geld bovendien. Ik.... nee!.... ik kan 't zo met de beste wil van de wereld niet meer klaar spelen...." Hij schudt z'n hoofd, heftig. „Zie je", zegt hij dan, „als ik maar vast tien jaar, verder was, dat de kinderen1 zelfstandiger waren. Nu moet ik hulp in huis hebben en ik kan geen hulp meer betalen". Meer zal ik wel niet hoeven te zeggen, overweegt Wim. Nu wacht hij de reactie af, en on derwijl glijdt zijn blik door het donkere achterhuis, waarin zich slechts een enkel raam bevindt naast de W.C. deur nota bene! „Waarom leven deze mensen toch zo primitief?" vraagt hij zich even af. „Niet om redenen van financiële aa^r Kooiman heeft tijden meegemaakt waar in hij méér verdiende dan vijf schoolmeesters bij mekaar. En kijk 'm daar nou zitten! Een ouwe gelapte manchester broek.... daarbij een vest en een jasje, die Wim zelf inder tijd afdankte en hem heeft overgedaan.... Maar daarbo ven een typische kop: ver weerd, gegroefd, met om de smalle mond lijnen die een groot gevoel voor humor aan duideneen humor echter, die gemakkelijk scherp en ge vaarlijk kan worden. In z'n hart is Wim bang voor z'n schoonvader. Hij is blij, dat deze zwijger voortgaat z'n pijp te roken. Van hem wendt Wim de blik naar zijn schoonmoeder. Die vindt iets al gauw erg, en ze heeft daarbij een goedhartige aard „Wat doet Bep tegenwoor dig?" vraagt Wim. „Ahanet wat ik dacht". valt vader Kooiman in de rede. „Bep?Die is nou, laat es kijkendrie maanden ;a, al drie maanden is ze nou in be- trekking bij die nieuwe dokter, die we hier hebben, dokter van' Asperen „Zo zo. Bevalt het haar daar?" ,'k Geloof het wel., is't niet. Kees? Ze zegt 'r nooit zo veel1 over.Weet je dat ze verke ring heeft, de laatste tijd! „Ja, 'kheb ervan gehoord", antwoordt Wim. „Wat is het voor een jongen?" In plaats van z'n vrouw geeft nu Kooiman antwoord. „Heb ik er dat niet bij verteld dan?" zegt hij. „Ken je Dijkers, de aannemer? 't Zal wel niet.... Maar daa is het een zoon van, I Frits heet hij „Zo zo", zegt Wim hardop: langzaam, ,,'k Hoop van harte. dat ze gelukkig met hem wordt Hij kijkt op de koekoekklok die aan de muur naast de bed-' stee hangt. Bijna half vier.... hij moet voortmaken. Wie weet| hoe lastig Tineke wakker is ge-1 worden intussen.... „Jullie begrijpen toch wd waarom ik kom?" vraagt hij nu. „Ja ja.... zeker om te vra-, gen of Bep je wil helpen." „Juist!'k Doe het nood-, gedwongen hoor, laat ik er dat bij zeggen", houdt Wim vol.' „Het stuit me verschrikkelijtc tegen de borst, om gratis hulp te vragen.... Maar al is 'tmaar] voor de eerste weken. Het gaat tenslotte om jullie kleinkinde^ ren, de kinderen van haar zus ter...." pleit hij. Het laatste argument weegt I inderdaad zwaar. „Ach, ja.... die stakkers", zegt moeder Kooiman meewa rig. „D'r is nou toch wel iemand bij, zeker? Je hebt ze toch niet alleen thuis gelaten?".... „Een dochtertje van de bu ren, een kind van zestien jaar, helpt me zo'n beetje door deze dagen heen. Maar „Nee", vindt de vrouw hoofd schuddend, ,dat is nikszen kind van zestien jaar, nee hoor, dat gaat niet. Wat zeg jij, Kees ,,'t Doet er weinig toe wat ik ervan zeg", meent Kooiman. „Wat zal Bep zeggen?Dat lijkt me belangrijker!" In de toon van zijn woorden meent Wim een duidelijke toe speling te horen op de moge lijkheid, dat Bep zich nog be'c- digd voelt en dat ze niet zal willen komen, nadat hij haar vroeger heeft afgewezen Maar voor toespelingen mag hij nu niet gevoelig zijn. Thans gaat het om daden,, om beslui ten. Hij staat op. „Vragen jullie het haar in tik geval?" „Natuurlijk. Daar kun je op rekenen." (Wordt vervolgd.) Afscheid van de heer A. Schipper. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was Woensdagmiddag aanwezig, toen onder grote belangstellin; te Krabbendijke de St.-Nicoiaa.s- veiling werd geopend. De veiling voorzitter, de heer W. C. v. d. Werff, sprak een hartelijk woord van welkom, ook tot burgemees ter Vader van Krabbendijke en de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. W. v. Soest. Een speciaal woord richtte hij tot de scheidende directeur, de heer A. Schipper, onder wiens lei ding het bedrijf een ongekende groei heeft genomen en die de veiling tot in de Uiterste hoeken van ons land bekend heeft ge maakt. Spr. dankte de heer Schip per voor al hetgeen hij in de zes jaar, dat hij in Krabbendijke heeft gearbeid, voor de veiling heeft verricht. Ook de keurmeesters, de heren Robijn en de Punder kregen een spiciaal woord van dank. Het beste van het beste. Na deze korte plechtigheid ging de klok aan het draaien en was het woord aan de kopers. En er viel wat te kopen. Het beste fruit was aanwezig. Keurig verpakt stonden daar drie duizend kisten met de mooiste en gaafste appe len en peren. Het was een bewijs, dat de fruittelers in dit fruitcen- trum hun naam niet onverdiend hebben gekregen. De partij werd snel gemijnd. De prijzen lagen op dezelfde hoogte als de dagen die aan deze veiling vooraf gingen. Toen het veilen achter de rug was, heeft Jhr. Mr. de Casembroot met een kort, doch hartelijk woord de handelaren toegespro ken. Hij wenste hen goede zaken toe en sprak er zijn genoegen over uit eens een veiling in bedrijf te hebben gezien. Nadat burgemeester Vader de trots der burgerij over de veiling had kenbaar gemaakt, dankte hij de scheidende directeur voor het geen deze voor de gemeente heeft gedaan. COMMUNISTEN EN DISCIPLINE. Volgens Radio Moskou heeft de „Prawda", het orgaan van de Sowjet-Russische communistische partij, gepleit voor groter disci pline en toewijding onder dege nen, die voor de partij werken. Het blad valt leiders van enkele plaatselijke partijcommissies aan, die „uit vriendschap de verkeer de mensen steunen". Hoofdonderwijzer veroordeeld. De Arnhemse rechtbank heeft de hoofdonderwijzer R. K. te Arn hem schuldig .bevonden aan on tucht, meermalen gepleegd met aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarigen. Hij werd deswege veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, van 3 October jl. af, en ontzetting uit het recht om als onderwijzer werkzaam te zijn voor de tijd van drie jaar. De eis luid de anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Medailles uitgereikt. Hierna reikte de Commissaris der Koningin een drièlal medail les uit van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen aan drie telers die, blijkens de keuring het beste resultaat hadden be reikt. De voorzitter van de afzet- commissie, de heer I. Ph. F. v. d. Piassche uit Goes, reikte de ove rige prijzen aan telers en hande laren uit. De volgende prijzen werden uit gereikt: Medailles: le prijs Cul tuuronderneming Vredehof, Krab bendijke, 96 p.; 2e prijs: G. A. van Nieuwenhuyse, Krabbendijke met 95 p.; 3e prijs: M. Versprille, Krabbendijke met 94 p. Grootst aangevoerde partij van één ras: C. GoudKoster, Waar de; Beste kwaliteit: Cultuuron derneming Vredehof, Krabbendij ke. Deze onderneming behaalde ook de eerste prijs voor de beste verpakking en het hoogste prijs- gemiddelde per kg. De tweede prijs voor de beste verpakking be haalde de heer L. B. van Nieu- wenhuijse te Krabbendijke. Van de handelaren behaalde de heer D. Schipper te Kapelle de hoogste prijs. Hoogste bedrag en hoogste aantal kg fa. Weststrate, Kr&bbendijke. vim CHURCHILL. Woensdag 30 November vier de Winston Churchill zijn 75ste verjaardag. Een merkwaardige figuur. Gedurende zijn schooljaren stond hij bekend als een domme, lastige jongen van wie naar men vreesde, niet veel goeds zou groeien. Maar toen hij ouder werd, bleken de sombere voorspellin gen niet juist. Hij excelleerde op elk gebied. Eenmaal in de politiek werd hij een nationale figuur. En la ter, toen Engeland en met En geland heel de beschaafde we reld in doodsgevaar verkeerde, werd hij een internationale be roemdheid. De hoop van allen die snakten naar vrijheid; de vrees van de dictators, onverschillig of zij iu Hitler of Stalin heten. Weinig mensen zijn zó popu lair als de nu 75-jarige Chur chill, En toch, bij de verkiezingen in 1945 moest hij het loodje leg gen en lieten de kiezers hem m de steek. Een bewijs, dat mensengunst toch altijd betrekkelijke waarde heeft. Maar ook het omgekeerde blijft waar. Churchill is een imposante fi guur, maar toch ook een ster felijk mens, en niet meer. Te gen de koning der verschrikking staat hij zonder wapen. Daarom, wie op de mens, zelfs op een uitzonderlijk begaafd mens als Churchill zijn ver trouwen stelt, zal beschaamd uitkomen. Nieuwe veemarkt in Terneuzen geopend. Onder grote belangstelling werd gisteren te Terneuzen door burgemeester Mr P. Tellegen d« nieuwe veemarkt geopend. Voor al van Belgische zijde bestond hiervoor grote belangstelling. Onder de vele sprekers, die bij deze officiële opening het woord voerden was ook de burgemees ter, die verklaarde, dat het ge meentebestuur van Terneuzen ten volle doordrongen is van het feit, dat de markt zowel voor deze gemeente als voor overig Zeeuwsch-Vlaanderen van het grootste belang is, temeer daar bij verwezenlijking der Benelux- gedachte de markt grote moge lijkheden biedt voor de export naar België en Luxemburg. De secretaris der Belgische beroeps vereniging van vee- en varkens handelaren, de heer H. C. A. Smet, achtte de veemarkt va» grote betekenis voor de handel tussen beide landen en sprak de wens uit, dat de markt mag groeien en bloeien tot heil va* de Benelux-idee en dat niet al leen op het gebied van de han del, doch ook in de zin van de vrede. Geslaagd te 's-Gravenhage vooe diploma A Scheepswerktuigkundi- ge de heer C. Heuseveldt te Mid delburg. De op Klaproosdag in Middel burg gehouden collecte voor het geallieerde oorlogsgraf bracht op f 868,74. Uitvoering Chr. Gemengd Koor „De Lofstem" te Lewedorp. hoge, Halleluja!" vormde eea machtig slot. Het koor heeft mooi werk gele verd, de heer Van Westen kan met tevredenheid op zijn werk te- Woensdagavond vond in de zaal rugzien, en de aanwezigen de van de heer v. d. Dries te Lewe dorp de vierde uitvoering van „De Lofstem" plaats. De leiding be rustte in handen van de heer J. van Westen te Goes. Mevr. Re- mijnse-van Westen te Schevenin- gen verleende solistische mede werking op de viool; de heer C. J. de Bart van Nieuwdorp bespeelde het harmonium, Ds R. A. Flinter zaal was zeer goed bezet heb ben genoten. De voorzitter van het koor, da heer Fraanje, opende en sloot met gebed. VLISSINGEN. Vlissingse Oratoriumvereniging. Op 20 December geeft de Vlis- singse Oratoriumvereniging een man te Goes sprak de tekst bij uitvoering in de St. Jacobskerk, de cantate „Bij het Kruis", welke j waar het Weihnachtsoratorium het eerst werd uitgevoerd. Van Joh. S. Bach zal worden ge- Het koor (plm. 20 man) heeft1 zongen, geen wereldnaam, streeft daar j )e generale repetitie zal dit ook niet naar, maar onder de be- jaar by wijze van proef worden zielende leiding van haar direc- opengesteld voor leerlingen van teur werd er gezongen! De in-ye r h.B.S. en de beide Ulo-scho- zet was mooi en gevoelig. Met i ien te Vlissingen tegen een zeer warme en natuurlijke stemmen, werd de cantate voorgedragen. Mevr. de Kok-Fraanje zong de so praan-solo's. Eerst was ze wat onvast, maar spoedig was ze inge zongen en klonk haar zachte, maar zuivere stem door de zaal. Even was de inzet van liet koor ongelijk in; „Anderen heeft hij verlost". Verder waren o.a. „Mijn billijke prijs. GOES. Dankstond voor het gewas. Woensdagavond werd Verlosser hangt aan '1 Kruis" en Jezus Uw verzoenend sterven" Schntt Lev, in de Herv. Kerk de jaarlijkse dank stond voor het gewas gehouden, welke geleid werd door ds J. H. Boerlijst. Deze bepaalde de ge- het 23 woord uit de 10. Na afloop weer heel mooi. van de dienst werden onder lei- De millioenste cent voor het Grebbebergmonument. In besloten kring heeft zuster H. G. Willems, adjunct-directrice van het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam, Woensdagmiddag op symbolische wijze de millioenste icnt overhandigd voor het mo- nuuient op de Grebbeberg. De zending van dat ziekenhuis, waar onder haar leiding koperen cen ten voor dat doel waren bijeen gegaard, had n.l. die millioenste cent bevat en deze mijlpaal in de actie wilde men vieren. De Romance van L. van Beet-ding van een daartoe samenge- hoven, voor viool en orgel werd stelde commissie uit de Jonge niet onverdienstelijk voorgedra-Kerker(sters) enkele honderden zieken, hulpbehoevenden en ouden Daarna volgde De Starrenhe-1 van dagen thuis verrast met een mei" van J Nauta, woorden van groet van de Ned. Herv. Gemeen- II van Alphen Hier muntte de te, vergezeld van diverse gaven sopraan-soliste weer uit in „Sprei in natura, waartoe deze commis- Uw vlerken stille nacht". In dit j sie in staat was gesteld door ver werk kregen we ook de alt-soliste, i schillende gemeenteleden. De ga- mej D den Herder, te horen. Zijven stonden tijdens de dienst keu- beschikt over een zachte, be- j rig uitgestald op een drietal la- schaafde stem. Hierin werd tederfels in de kerk, onderbroken door door het koor: „Kniel, mensdom,bloemen en plantjes, die ook bij kniel" en krachtig: „Juich, hemel, I bovengenoemde personen aan huis juich!" gezongen. werden bezorgd, welke het geheel De Kerstcantae van R. Creve-tot een lust voor het oog maak- coeur was het slotnummer van ten. De commissie komt dan ook het programma. Hierin zong mej. een woord van warme hulde en Cor Fraanje de soli. Ook hier dank toe voor het vele werk aan weer een zachte, natuurlijke stem een en ander verbonden. Verschu- met een zuiver en gevoelig timbre.lende gemeenteleden hadden hun Nog even kwam de alt-soliste met auto voor het thuisbezorgen van „Aanbidt dan, geeft ere" en daar-de gaven disponibel gesteld, z - na volgde een uitstekend gespeel- dat dit een zeer voorspoedig de viool-solo. Pittig zong hierna loop had en velen in een het koor: „De herdertjes lagen bij bare stemming deze a nachle". Het „Ere zij God in de den besluiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2