ZEEUWSCH DAGBLAD Na jaren van behelpen heeft de C. 0. A. K. een nieuwe kazerne. Geslaagd concert te Terneuzen. De neer Burger geïnstalleerd als gemeente-secretaris. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Industrie en onderwijs. i O1 Militaire plechtigheid te Middelburg. Overdracht Souvereiniteit. Er komt een wachthuisje bij de Koepoort. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P">, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1424 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 2 DEC. 1949 Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Directeur: 3ACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Harelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.28 u. onder 16.31 u.; Maan op 15.02 u. onder 6.16 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Dec.: Vlissingen: 0.30 u. 1.76 m., 12.43 u. 1.65 m.; Terneuzen: 0.56 u. 1.96 m., 13.10 u. 1.84 m.; Wemeldinge: 2.05 u. 1.62 m„ 14.19 u. 1.44 m.; Zierikzee: 1.49 u. 1.40 m., 14.04 u. 1.21 m. n „Maatschappij-Belangen" trof fen wy een belangrijke bij drage van Ir Stoffel, waarin het pleit wordt gevoerd voor een be tere opleiding van technisch personeel. Hij wijst er daarin op», dat tot da middelen die kunnen dienen om de hoog nodige industrialisa tie te bevorderen, zeker behoort het voorzien in het gebrek aan technische werkrachten. Aan vaklieden in alle rangen, die de lange scala van technische func ties zullen vervullen, waar de moderne, hoog gekwalificeerde en sterk gedifferentieerde indus trie haar levende kracht aan ont leent. Bij de industriële bedrijven is algemeen de klacht, dat gebrek aan voor hun taak berekende technische werkkrachten, de uit breiding van de productie heeft geremd. [Ie oorzaak van dat tekort j> aan goede technische werkkrachten, aan „vaklieden" ligt, zoals die van alle algemene sociale verschijnselen, in onze historie. Wij, die onze welvaart aan an dere bronnen dan de scheppende nijverheid ontleenden, hadden zoveel vaklieden in het verleden niet nodig. Commerciële en de daarbij no dige administratieve werkkrach ten genoten in de ogen van ons publiek een hoger aanzien en hadden ook meer vooruitzichten dan de technische vaklieden, aan wie in de soort van industrie, zo als we die vroeger in ons land kenden, ook maar in enkele branches de hoge eisen van vak manschap behoefden te worden gesteld, die juist nu, in de ver fijnde nijverheid, die we thans nodig hebben, onontbeerlijk zijn. Kan het anders dan dat deze instelling ten opzichte van de technische beroepen, stammend uit een nog recent verleden, zich doet gelden bij de beroepskeuze? Bij de Hollander met koop mansgeest, ook al „doet" hij aan industrie, bü de onderwijskracht, de „gestudeerde", voor wie zelfs de ingenieur vaak nog niet meer is dan een betere soort van „tim merman", en dus ook bij dege nen die tegen deze mensen op zien, „het grote publiek", bestaat nog altijd voorkeur voor hun zoons en leerlingen voor beroe pen, die althans de aanschijn ge ven van ook tot die bevoorrechte klasse van lieden te behoren, een voorkeur, die in de huidige situa tie niet anders dan noodlottig genoemd moet worden. Noodlottig voor 's lands wel zijn, noodlottig ook voor vele van die jongelieden zelf, wier voor land veelal het gemechaniseerde kantoorwerk is met weinig goede en veel slechte kansen door een thans al zichtbare overvoering van dat deel der arbeidsmarkt, met werkloosheid als gevolg". Ir. Stoffel wijst er dan verder -1 op, dat het onderwijs in zijn geheel, meer dan tot nu toe, op de werkelijkheid der wereld ge richt dient te worden. En die wereld heeft thans een technisch aspect. Daarmee moet, anders dan nu, rekening worden gehouden. Aan de onevenredige voorkeur voor de witle-boorden-functies, waartoe U.L.O. en H.B.S. mee werken, dient een einde te ko men. Zal onze industrialisatie een kans hebben, dan zal een groter aantal jongens onderwijs moe ten ontvangen dat op technische functies gericht is. „Maar dat onderwijs moet goed zijn, dat wil zeggen het moet de leerling goed voorberei den om in de praktijk een vak man te worden, die de in hem wonende kwaliteiten ten nutte kan doen strekken op een plaats in een moderne nijverheid of am bacht, waar die kwaliteiten tot hun recht komen". De schrijver juicht het daarom toe, dat door de commissie-Goote is voorgesteld het leerplan van de ambachtsscholen uit te breiden, door de toevoeging van een voor bereidend leerjaar ter algemene vorming. Het grote voordeel zou zijn, dat dan het ambachtsonderwijs wordt aangepast aan de wereld zoals ze thans is en niet aan een die er lang geleden was of die alleen als wensdroom bestaat. \f plannen in deze richting zullen kunnen slagen is zeer de vraag. De minister van Onderwijs is naar het schijnt tot medewerking bereid, al is hy niet als een voor vechter te beschouwen. Maar de onderwijsmannen in de Tweede Kamer schijnen niet de overtuiging te zijn toegedaan, dat een verandering als hier be doeld, een verbetering is. Maar hoe dit ook moge zyn, het komt ons voor, dat de denk beelden door Ir. Stoffel ontwik keld, volle aandacht verdienen. De toekomst van onze industrie staat hier op het spel. Verzoening tussen Adenauer en Schumacher. Dr Adenauer, de kanselier van West-Duitsland, en de leider van de Socialistische oppositie, dr Schumacher hebben gisteren een persooniyk onderhoud gehad, het eerste contact tussen beiden sinds Schumacher voor 20 zit tingsdagen van de Bondsdag werd geschorst, omdat hij Ade nauer betitelde als „kanselier van de geallieerden". Het onder houd duurde een uur en stond in het teken van verzoening. BLIJDE DAG VOOR ZEELANDS ENIGE GARNIZOEN. De nieuwe kazerne in Zeelands hoofdstad is gistermiddag met het gebruikelijke militaire ceremonieel in gebruik genomen. Mevrouw Potteboom, de echtgenote van de commandant van de C.A.O.K. te Middelburg, verrichtte de opening van de nieuwe kazerne, waarbij tal van militaire en civiele autoriteiten het woord voerden, en herinnerden aan het 25-jarig bestaan van deze militaire opleidingsschool, dat plaats vond op 1 Aug. j.l. WIE ER WAREN. De plechtigheid alsmede de receptie, die daarop volgde, werd o.m. bijgewoond door de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de be velhebber van het 3e militaire Gewest, de gen.-maj. J. A. A. Sitzen, de oud-commandant van de S.D.O.A., de gen.-maj. b.d. G. Berghuys, de inspecteur der militaire administratie, de kolo nel W. J. Pluym, de wnd. bur gemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de Middel burgse commissie tot behoud van het garnizoen, autoriteiten dei- Kon. Marine, t.w. de kapt.-luit. ter zee Krips en de lt. ter zee le kl. H. J. v. d. Weyden, de commandant van de 2e C..O.A.K. uit Kampen, kapt. P. F. H. van Esch, de geestelijke verzorgers, en de commandanten van de Kon. Marechaussée en Rijks politie. HERDENKING. De commandant van de school, maj. J. Potteboom, ontving de gasten in de cantine van de ka zerne aan de Koningstraat. Daarna begaven de genodigden zich via het binnenplein van de kazerne, waar de leerlingen van de C.O.A.K. stonden opgesteld en het muziekcorps van de Stoottroepen uit Den Bosch marsmuziek speelde, naar de in gang van de nieuwe kazerne, waar de maj. der Genie, W. K. F. Engeibrecht, aan mevrouw Potteboom de sleutel, gesierd met een rood-wit-blauw lint, overhandigde, waarmee zij de deur ontsloot en de gasten zich naar de eetzaal begaven, waar de bijeenkomst was gearran geerd. Maj. Potteboom, die als eerste het woord voerde, vroeg een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van hen, die in hun leven hun beste krachten gaven aan de school, waaronder ook de overleden bur gemeester van Middelburg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essen- burg. Het verheugde maj. Potte boom de nieuwe kazerne te kun nen betrekken na de bekrompen huisvesting van de afgelopen jaren. Hij bracht dank aan de instanties, die hebben mee gewerkt aan het tot stand ko men van dit gebouw. Wat de kosten betreft, zei maj. Potte boom, dat deze f0.10 per kg. be dragen. Het totaal gewicht was hem echter ontschoten! Hij gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van de school sedert 1924, het jaar van de op richting, speciaal wijzende op de terugkeer naar Middelburg 1947. Het streven van gen.-majoor G. Berghuys, de burgemeester van Middelburg en het comité tot behoud van het garnizoen aan wie het mede te danken is dat de school naar Middelburg terugkeerde, is met succes be kroond geworden. Spr. besloot met de wens, dat het de zaak der vrijheid-, „ons" leger en „ons" Middelburg goed moge gaan. DE COMMISSARIS. Vervolgens sprak jhr mr A. F. C. de Casembroot, die deze gebeurtenis voor geheel Zeeland van belang noemde. „Het is het enige garnizoen in Zeeland van de Kon. Landmacht, en het is daarom, dat dit alles is ver ankerd in ons hart en onze volle sympathie heeft." De Commissa ris prees de opleiding, daar de leerlingen niet alleen worden klaar gemaakt voor hun taak als administrateur, doch ook voor hun omgang in de wereld. Dit alles, zo vervolgde spr., ver hoogt de standing van de Kon Landmacht en daarom zijn we trots op hen. Vroeger was het 14 R.I., dat te Middelburg ge vestigd was, thans is er de C.O.A.K. en we zijn trots op dit bezit. De Commissaris bracht de ge lukwensen over van het provin ciaal bestuur en besloot met de opmerking, dat de vele militai ren, die hier hebben geleerd, de reputatie van de Kon. Land macht hoog zullen houden over de g-ehele wereld. Generaal Sitsen, die hierna sprak, wees er op, dat de C.O.A.K. geen zorgenkindje was en de leerlingen onder de emi nente leiding van maj. Potte boom, een goede opleiding geno ten. Deze school is een bezit van het Gewest en ik ben er trots op, aldus generaal Sitsen, die verder wees op de moeilijke taak van de administrateur en op merkte, dat volk en leger één moeten zyn. Hy besloot met de wens, dat Gods zegen op dit werk zou mogen rusten en dat de voortgang en opbloei van de school zou mogen voortduren. Kolonel Pluym herinnerde aan de heroprichting van de school na de oorlog. 2188 leerlingen kwamen, 1755 behaalden het einddoel voor de onderofficie ren. 191 volgden de officiers opleiding, waarvan 187 het eind punt bereikten. Vijf van hen, die sinds de heroprichting de school hebben bezocht, zijn in Indonesië gesneuveld. Spr. sprak de hoop uit, dat het enthou siasme en de goede corpsgeest ook in het nieuwe gebouw tot uiting komen. BANDEN. De wnd. burgemeester wenste de commandant namens het ge meentebestuur geluk met de nieuwe school en wees op de banden tussen het garnizoen en Middelburg. Spr. herinnerde aan de tijd, toen het garnizoen van het 14 R.I. de Zeeuwse hoofd stad verliet en alles op alles werd gezet om opnieuw militai ren in Middelburg te krijgen, hetgeen eindelijk in 1933 geluk te. Wat de nieuwe kazerne be treft, zei de heer Kögeler, dat hij destyds resoluut had ver klaard, dat de nog staande voor gevel van het oude gebouw maar moest worden afgebroken. En tot op dit moment heb ik daar nog geen spyt van, zei de heer Kögeler. Vervolgens bood hij na mens de burgerij het geschenk aan de C.O.A.K. aan, n.l. vier dieptrommen en twee bazui nen, waarin spr. de verbonden heid gesymboliseerd zag tussen Middelburg en de C.O.A.K. De majoor der Genie, W. F. K. Engeibrecht, herinnerde aan de oude historie van het ka zernegebouw voor de brand in 1945 en bracht aannemers en onderaannemers dank voor de goede bouw. Spr. nodigde ver volgens de commandant uit het proces-verbaal van overgave te ondertekenen, waarmee de ka zerne in gebruik werd gegeven. Na het uitspreken van zijn ge lukwens bood maj. Engeibrecht maj. Potteboom een kopergra vure aan van wat hij noemde „de grootvader" van de oude kazerne, n.l. het oude Mannen- en Vrouwenhuis, dat in het vroe gere gebouw gevestigd was. De architect, kapt. E. F. Groosman, dankte hierna superieuren en medewerkers voor de goede ver standhouding tijdens de bouw, waarna de voorzitter van het comité tot behoud van het gar nizoen, Hbrinnerde aan de op richting van dit comité in 1926, toen het 14 R.I. Middelburg ver liet. Hoe sfaan de zaken? Blykens het Voorlopig Verslag over het wetsontwerp „Over dracht van de Souvereiniteit over Indonesië", kan de regering op de volledige steun van de K.V.P. en de P.v.d.A. rekenen. De V.V.D. acht het ontwerp in strijd met de Grondwet. Zy vraagt nadere inlichtingen om te kunnen beoordelen, of het ontwerp op grond van staatsnoodreeht kan worden aanvaard. Hier wordt dus de brug gelegd, waarvan straks gebruik wordt gemaakt om vóór te kunnen stemmen. De C.H.U. heeft zich haar oor deel nog voorbehouden. De „ve derlichte" Unie is iets geheel an ders dan wat men zich had voor gesteld. De C.H.U.-leden zouden zeker tegen stemmen, als zy niet zouden letten op de gevolgen, die daaruit zouden kunnen voort vloeien. Maar nu De A.R.-Ieden en die van de S.G.P. en de heer Weiter, hoewel erkennende dat te enigertijd de souvereiniteit zal moeten worden overgedragen, zullen aan dit ont werp, dat in stryd is met de Grondwet, hun stem niet geven. De C.P.N. heeft veel bezwaren. HERINNERINGEN. De gepensioneerde Adj.-Onder officier M. P. Bijl bood hierna, namens het comité van oud- onderofficieren, een drietal foto's aan, n.l. de Kloosterkazerne in Breda en de oude en nieuwe kazerne te Middelburg. Als ver tegenwoordiger van officieren en onderofficieren sprak nog de kapt. L. H. M. Verhoef, die maj. Potteboom een ets van het stad huis overhandigde. De heer A. Freekenhorst bood hierna na mens de rijkswerklieden een electrische klok aan, die in de eetzaal is aangebracht. Tenslotte sprak de gen.-maj. b.d. G. Berg huys, die uitvoerig inging op oe geschiedenis van de school. Spr. haalde vele oude herinneringen op, zowel van de jaren van de S.D.O.A. als van de terugkomst van het garnizoen in Middelburg in 1947. Spr. herinnerde er aan, hoe vele onderofficieren, die na de oorlog aan de school zijn op geleid, hun taak in Indonesië hebben volbracht en nog volvoe ren. Gen.-maj. Berghuijs bracht tenslotte hulde aan maj. Potte boom en feliciteerde hem met de nieuwe kazerne. Gen. Berg huijs was commandant van de school in Middelburg van 1933 tot 1939, terwijl hij na de oorlog tot inspecteur van de Militaire Administratie werd benoemd en ook heroprichter van de C.O.A.K. is. DÉFILÉ EN RECEPTIE. Tot besluit van de plechtig heid werd in de Korte Noord- straat een défilé gehouden door de leerlingen voor de voor de kazerne opgestelde genodigden. Maj. Potteboom hield hierna een druk bezochte receptie in het Schuttershof, waarbij velen hun gelukwensen kwamen aanbieden en genoten van de Zeeuwse oesters, die voor deee gelegen heid waren gesphonken door de Fa Cornelisse te Yerseke. In de morgenuren maakten de leerlingen met het muziek corps een mars door de binnen stad. Examen waterschaps administratie. Het vyfde examen ter verkrij ging van de akte van bekwaam heid in de waterschapsadmini stratie (uniediploma voor water- schapsadministiatie), zal worden gehouden in het._ voorjaar 1950 op een nader te bepalen plaats en datum. Het schriftelijke gedeelte zal eind Maart/begin April en het mondeling gedeelte eind April worden afgenomen. Oost-Borneo vraagt om T.N.I.-troepen. De raad van Oost-Borneo heeft een motie aangenomen, waarin het zenden van T.N.I.-troepen naar Oost-Borneo verzocht wordt voor de zuivering van de in dat gebied geinfiltreerde gewapende benden en voorts om de rust. en orde te handhaven. Dit zou uiter lijk 10 December moeten geschie den. VERMISTE SKYMASTER GEVONDEN. Op de berg St. Helen in de Amerikaanse staat Washington is het wrak van een Skymaster gevonden, die met zes personen aan boord al enige dagen ver mist werd. Het toestel maakte een oefenvlucht. Er zyn geen overlevenden gevonden. J. Gorissen. t Te Haarlem is in de ouderdom van 68 jaar plotseling overleden de heer J. Gorissen, rustend hoofd van de Chr. Mulosehool aan de Kraneweg te Groningen, waar hy 22 jaar werkzaam was en secre taris van de Ver. tot behartiging van de belangen van Chr. Mulo in Nederland. Aan G. C. van Burken is met ingang van 1 Februari 1950 op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van het post en telegraafkantoor te Apeldoorn. Chr. Zangver. „Laudamus" zon g „Das Lied von der Glocke". 71.305 vreemdelingen minder in het land. Het aantal vreemdelingen, dat wil zeggen personen die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten of geen Nederlands onderdaan zyn, is sedert de volkstelling in 1930 belangrijk verminderd. Wer den in December 1930 nog 175.185 vreemdelingen geteld, in 1947 stonden er slechts 103.880 te boek. Per duizend inwoners liep in deze tien jaar het aantal vreemdelin gen derhalve terug van 221 tot 108. De absolute kringloop is 71.305. In Zeeland zijn de vreemdelin gen voornamelijk Belgen: 3000 van de 6900. Over het gehele land is het aan tal personen zonder nationaliteit in deze tien jaar ruim verdubbeld en van 10.208 gestegen tot 24.046. Verwilderde honden maakten Oosterhoutse Polder onveilig. In de afgelopen herfst maakten twee verwilderde honden de Oosterhoutse Polder (N.B.) on veilig. Drie koeien werden door de dieren aangevallen en gedood Ondanks herhaalde klopjachten konden de honden toen niet wor den gevangen. De laatste weken deden de honden weer van zich spreken Vorige week zaten de beesten achter drie paarden aan, die op hol sloegen en wisten te ontko men. Onlangs vond een landbou wer 27 kippen dood in het hok. Meermalen vielen de verwilder de honden andere honden aan en doodden die. Gistermorgen werden de die ren weer gesignaleerd. Een jager uit Oosterhout is erin geslaagd om eerst de ene hond, een zwart grijze Groenedaler, neer te leg gen. Na een klopjacht van een uur kreeg de jager, die geassis teerd werd door de gemeentepo litie de tweede hond, een zwarte Bouvier, onder schot. Ook deze werd gedood. Postzendingen aan „7 December-divisie". Aangezien de laatste onder delen van de „7 December-divi sie" eind Januari 1950 zullen re patriëren verzoekt de directeur van de legerveldpostdienst te Batavia; 1. Geen postpakketten, druk werken, boeken, couranten en tijdschriften „per zeepost" meer te zenden aan de militairen van de 7 December-divisie. 2. Het „per luchtpost" verzen den van dag-, nieuws-, week-, sport-, kerkelijke- en thuisfront bladen aan de militairen van de „7 December-divisie" indien mogelyk na medio December te doen staken. Woensdagavond werd in het Concertgebouw te Terneuzen een uitvoering gegeven van A. Rom berg's „Das lied von der Glocke", gedicht van Schiller, uitgevoerd door de Chr. Zangvereniging. Vooraf werd door het kinder koor een viertal nummertjes keurig gezongen, op de piano be geleid door de directeur, de heer P. C. Brakman, hoewel reeds toen bleek, dat het podium ge heel behangen met coulissen van gordijnstof niet medewerkte aan goede accoustiek. Vervolgens speelde het Symphonie-orkest uit Brussel, dat aan deze avond medewerking verleende, onder leiding van Maurice Noël, een suite van Purcell en de Londe- ner Symphonie van Haydn. Er viel geen enkel vlekje te bespeuren en alles, zelfs de kleinste dingen, werden door de dirigent aangegeven en meester lijk er uit gehaald. Weer dezelfde fout was, dat door het podium- behang het geheel te weinig de lange zaal werd ingedragen. Na een kwartier pauze, kwam het hoofdwerk van de avond aan de beurt. Het goed bezette koor, het or kest en tenslotte ook nog een zeer bescheiden plaats vooraan voor de dirigent en de solisten, welke laatsten vooral de ruimte ontbrak om hun beste beentje voor te zetten, wat zeker van enige in vloed was op him prestaties heb ben goed werk geleverd. De solisten waren mevr. Huis manPalsen, sopraan, de heer Karelse, tenor en de heer J. Kousemaker, bas, allen uit Goes. De koren werden voortreffelyk gezongen en het bleek, dat goede voorstudie gemaakt was. Samen werking met het mooie orkest was af, wat niet van de solisten in alle delen kan worden gezegd, terwyl het de bassolist aan stem ontbrak, vooral in samenzang met andere solisten om deze meester- party ook meesterlijk ten gehore te brengen. Ook ontbrak zo nu en dan het contact met het or kest. Overigens mag „Laudamus" met grote tevredenheid op deze voor de eerste maal aangedurfde uitvoering van een groot koor werk terugzien. Overdracht souvereiniteit op 27 December verwacht. Te Djokja hebben besprekin gen plaats gevonden tussen de ministers van Schaik, Stikker, president Soekarno en de Sultan van Djokja. Geconstateerd werd, dat de atmosfeer van vertrou wen en samenwerking, welke tijdens de Rondetafelconferentie heeft bestaan, thans ook in In donesië aanwezig is. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over de a.s. souvereiniteitsoverdracht die, naar mag worden verwacht, op 27 December zal kunnen plaats vinden. Bij Deventer zijn vanochtend vroeg twee goederentreinen op elkaar gereden. Er is aanzien lijke ravage. Diploma-uitreiking Rode Kruis Donderdagavond werden in „De Prins van Oranje" te Goes door het Rode Kruis diploma's uitgereikt voor 10-jarige trouwe dienst. Deze diploma's werden uitgereikt aan de dames Mevr. E. C. N. van HeelVan Dissel, Mevr. H. JoosseSteutel, Mej. C. Trimpe, Mej. A. Droogers, Mej. M. de Regt, Mej. J. Duijve- waardt, Mej. C. Fierloos en de heren Frenks en Olivier. De bij deze diploma's behorende bron zen medailles werden opgespeld door Mevr. Staderman. E.H.B.O.- diploma's werden uitgereikt aan de dames C. van Zweeden, J. van Zweeden, C. de Wilde, S. Kramer, A. Roozemond, H. Du- vekot, A. Buysrogge, J. v. d. Weele, L. Brouwer, Z. Brouwer, H. Kwant, J. v. d. Ende, A. Adriaanse, M. Smallegange, C. Knuist, J. P. Minnaard en de heren A. Verbeek, J. Verbeek, H. Verbeek, H. C. de Smit en J. de Punder. Door de heer Van Heel werd een beroep gedaan op de aanwezigen om zich be schikbaar te willen stellen als donor voor de bloedtransfusie dienst, omdat daaraan een groot tekort is. Byna allen gaven zich hiervoor op. Verder werden plannen geopperd om te komen tot een eigen gebouw voor de afd. Zuid-Beveland-West van het Rode Kruis in Goes. Hiervoor werd een commissie samen gesteld. DE BILT ZEGT» Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met voorname- lyk in de Noord-Westelyke helft van het land enkele verspreide regenbuien. Matige of vrij krach tige, maar in het Noord-Westen tijdelyk zwakke wind tussen Zuid en West. In het Zuid- Westen van het land iets zach ter. Overigens weinig verande ring van temperatuur. GEMEENTERAAD GOES. De Goësse raadzaal had gisteravond in verband met de be ëdiging van de heer M. Burger als Gemeentesecretaris, een on gewoon aanzien. De publieke tribune was dicht bezet met verschillende hoofd ambtenaren en het secretariepersoneel. Ook mevr. Burger was aanwezig. De heer Vingerling was met kennisgeving afwezig. Nadat de voorzitter de verga dering had geopend werd de heer .burger door de heer Lodder binnengeleid, waarna de beëdi ging plaats vond. Daarna werd de heer Burger door de voorzitter in hartelijke bewoordingen verwelkomd, daar bij de hoop uitsprekend, dat de nieuwe secretaris in zijn arbeid grote voldoening zal vinden. Het ambt van Secretaris is in een gemeente als Goes geen sinecure en dat vooral als het geldt de vervanging van een hoogst bekwaam ambtenaar als wijlen de heer Van Ballegoijen de Jong. Hij wees er op, dat de verstandhouding met spr. per soonlijk en met B. en W. altijd een zeer goede is geweest en hij sprak het vertrouwen uit dat dit ook in de toekomst zal zijn. Ten slotte bracht spr. hartelijke dank aan de heer Lodder voor de wijze waarop hij gedurende de laatste maanden als plaatsvervangend Dr Bronkhorst sprak te Goes voor „In dienst der Kerk". Gisteravond sprak dr Bronk horst uit Den Haag in de „Prins van Oranje" te Goes voor de Ned. Herv. Mannenorganisatie „In dienst der Kerk" over de brochure „Fundamenten en pers pectieven van belijden", die enige tijd geleden door de Ned. Herv. Synode is verzonden aan de kerkeraden. Dr Bronkhorst werd ingeleid door de heer J. J. Duvekot, voorzitter van „In dienst der Kerk". Het referaat van dr Bronkhorst was bedoeld als een inleiding tot het zelf standig bestuderen van de bro chure. Na gereleveerd te hebben wat in de laatste jaren in de kerk is veranderd, kwam spr. tot de brochure; de samenstel ling daarvan door een commis sie, die bijna geheel eenstemmig was en waarin byna alle rich tingen uit de kerk vertegen woordigd waren, noemde spr. „Een wonder in onze ogen, dat wij wel zien maar niet door gronden". Volgens spr. had dit geschrift drie aspecten, n.l. het apostolische, daar het ook bui tenkerkelijken aanspreekt; het is ook bestemd voor de wereld. Het tweede aspect was dat van het kerkelijk gesprek. Misschien kan het dienen als basis voor een gesprek tussen de verschil lende richtingen in de Ned. Herv. Kerk en misschien zelfs voor een gesprek tussen verschil lende kerken. Het derde aspect was het aspect van het kerk recht. Spr. wees vervolgens op het geschrift als belijdenis geschrift. Tenslotte wees hij op de innerlijke eenheid van het geschrift, daar het geheel is uit het geloof in Jezus Christus. Na de rede van dr Bronkhorst was er gelegenheid tot het stel len van vragen waarvan door verschillende aanwezigen ge bruik werd gemaakt. PRINS BERNHARD IN LONDEN. Z.K.H. Prins Bernhard, die weer geheel hersteld is, brengt op het ogenblik een kort privébezoek aan Londen. De Prins zal vandaag naar Nederland terugkeren. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft een Rus sisch voorstel tot het vormen van een vyfmogendheden- vredesverdrag verworpen. De Franse minister van Landbouw Pflimlin, is op verzoek ontslagen. Negen employé's van de Franse ambassade te Warschau zijn Polen uitgestuurd. Vol gens berichten is Timosjenko opperbevelhebber geworden van het West-Russische leger. Ba tavia zal op 15 December over gedragen worden aan de T.N.I.- troepen; er zal dan voorlopig een militair bestuur ingesteld wor den. Post voor uit Indonesië terugkerende militairen aan boord van de Sibajak, moet uiterlyk 8 Dec. op de bus ge daan worden. ■- De Waterman, die 30 Nov. naar Indonesië ver trokken is, heeft o.a. 400 voet ballen, 4993 binnenballen, 10 filmprojectors en vele andere zaken voor de soldaten aan boord. Aan twee Haarlemse jongens is de hoogste padvin dersonderscheiding in ons land toegekend. Zy redden in Augus tus by Dinant een Belgisch echt paar van de verdrinkingsdood. Een wilde eend botste tegen de vleugel van het K.L.M.-vlieg tuig. Er kwam een deuk als een voetbal in. Voor de zekerheid vloog de piloot terug naar New- York, dat hy even tevoren ver laten had. Een Rotterdamse vertegenwoordiger haalde het staaltje uit een huis van een ander te verkopen. Hetzelfde deed hy met een auto. Ter Recht bank werd 10 maanden tegen hem geëist. secretaris de belangen der ge meente heeft gediend. De heer Zuidema, sprekend als oudste raadslid, heette mede namens de Raad, de heer Burger van harte welkom. Bij de be noeming is reeds gebleken, dat de Raad in hem groot vertrou wen stelt en hy twyfelde niet of dit vertrouwen zal niet wor den beschaamd. Daar de secre taris veelvuldig met de R'aad in aanraking komt, sprak hij de hoop uit, dat er steeds een goe de samenwerking zal zijn en hy voegde er aan toe de wens, dat de heer Burger ook tot zijn eigen voldoening zal meewerken aan de behartiging van de belangen van deze gemeente. De heer Lodder, die daarna het woord verkreeg, dankte de voorzitter voor de tot hem ge sproken woorden. Namens het secretarie-personeel wenste hij de heer Burger van harte ge luk, al spreekt het vanzelf, dat er bij het denken aan zijn voor ganger ook een tikje weemoed heerst. Hy gaf de verzekering, dat het secretarie-personeel de nieuwe chef met vertrouwen te gemoet treedt, en sprak de hoop uit, dat de heer Burger vele jaren in het belang der gemeen te werkzaam zal zijn. De heer Burger dankte B. en W. en de Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de hartelijke woorden tot hem ge richt. Hij gaf de verzekering, dat hy alles zal doen om het vertrouwen in hem gesteld niet te beschamen en verklaarde de hoop te koesteren, dat hij zal blijken een waardig opvolger van zijn voorganger te zijn. De heer Burger nam daarna zitting. De voorstellen inzake wijzi gingen van de gem.begroting 1949 en tot verlenging van dê verzekering der gem.gelden wer den z.h.s. goedgekeurd evenals het voorstel tot wijziging van de salaris-regeling slachthuis- bediende. Bij het voorstel tot het ver lenen van medewerking ten be hoeve van de verlichting van de Herv. school, gaf de heer Ha- verhoek uiting aan zijn ontevre denheid over de wijze waarop hier is gehandeld. In '46 toen slechts één lokaal kon worden verlicht, heeft het bestuur de gehele school van electrisch licht voorzien en nu na drie jaren wordt ons de rekening gepresen teerd. De voorzitter gaf een na dere toelichting. B. en W. maak ten geen bezwaar, temeer daar het schoolbestuur, dat nu de gelden heeft voorgeschoten, het volle recht had verlichting van de gehele school te vragen. De heer Haverhoek bleek niet be vredigd en vroeg aantekening dat hij tegen dit voorstel is. WACHTHUISJE. Bij' punt 7, het maken van een abri aan de Koepoort, verklaar de de heer de Roo daartegen geen bezwaar te hebben, maar wel tegen de wyze van finan ciering, n.l. uit de post onder houd van straten, daar hetnood- zakelyk is, dat het daarvoor uit getrokken bedrag daarvoor ook ten volle besteed wordt. Wethouder Buijs verklaarde dat het niet mogelijk is het voor bestrating uitgetrokken bedrag geheel te gebruiken in verband met de beschikbare krachten en de rioleringswerkzaamheden. De heer Visscher sloot zich aan by de heer de Roo. De heer Zuidema verklaarde deze bezwaren niet te kunnen delen. Verbetering van de be strating is noodzakelijk maat niet minder groot is de sinds jaren gevoelde behoefte aan een wachthuisje. Z.i. behoeft, daar 1949 reeds zo goed als verstre ken is, de bestrating daar niet onder te lyden. Nadat de wethouders Van Melle en Roose nog enige toe lichting hadden gegeven, ver klaarden B. en W. zich bereid te overwegen of het benodigde bedrag op een andere wijze kan worden gevonden. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. Tot voorzitter van het Gast- huisbestuur werd gekozen de heer E. N. C. van Riesen. Bij de rondvraag maakte de heer Haverhoek bezwaar tegen het handhaven van de gezamen- lyke leeftijdsgrens van 54 jaar, wat tengevolge had, dat de vo rige week verschillende wonin gen leeg stonden. Door B. en W. werd er op gewezen, dat hier andere facto ren in het spel zijn. Het is uiterst moeilyk een naar alle kanten bevredigende regeling te treffen. Zij zyn bereid dit punt nader te overwegen. Er is nog een groot tekort, maar alles wordt gedaan, om gezonde ge zinsvorming te bevorderen. De heer Polderman tenslotte zou gaarne zien, dat na het leg gen van riolen ook de afwerking zo spoedig mogelyk plaats vindt. Wethouder Buijs verklaarde, dat er enige moeilykheden zijn geweest, maar die zijn nu op gelost, zodat verbetering in zicht is.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1