ZEEUWSCH DAGBLAD Extra heffing van 25 pCt voor 1950 zal tot to pCt worden teruggebracht. NIEUWS Nederland beeft grote bekeefte aa, Premiekenring voor hengsten en merries te Axel. Twintig jaar geëist tegen Woudenberg. Angst om de waarheid Telefoon te Terneuzen zal in 1951 worden ge automatiseerd; Zierikzee niet voor 1956. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De overdracht van de souvereiniteit. Kolen voigend seizoen nog niei van de bon HU schaamt zich diep. SNIPPER Uitgave chting „Zeeuwsch Dagblad", ofdkantoor: Goes, L. Vorst- r. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8*», TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1428 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters S cent per woord DONDERDAG 1 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. Z LID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.26 u. onder 16.32 u.; Maan op 14.48 u. onder 5.03 u. Hoogwater op Vrijdag 2 Dec. Vlissingen: 12.05 u. 1.50 m., u. m.; Terneuzen: 0.19 u. 1.82 m„ 12.32 u. 1.70 m.; Wemel- dlnge: 1.21 u. 1.53 m„ 13.38 u. 1.34 m.; Zierikzee: 1.05 u. 1.33 m., 13.20 u. 1.13 m. 1 n socialistische kring begint L zich bezorgd te maken in verband met het verloop van de Indische zaken. Niet over de inlanders, die dank zij het getroffen accoord onder de terreur van de repu bliek gebracht, niet over de duizenden mensen op de onder nemingen, die zulk een onze kere toekomst tegengaan en ook niet over ons land dat door het doorhakken van de band met Indonesië voor grote moeilijk heden kan komen te staan. Nee, er is iets anders dat de rode heren met zorg vervult. Het is de angst voor de te rugkerende soldaten. Of beter nog, de angst voor de waarheid. Zo schrijft b.v. het socialisti sche orgaan „De Vlam": - Een veel groter gevaar voor de toekomst van democra'ie en socialisme in Nederland beteke nen de terugkerende troepen, juist omdat zij niet tot een be paalde en vrij geïsoleerde groep behoren, maar overal in gezin nen en werkplaatsen de arbei dersmening zullen beïnvloeden. Wij zien het welhaast onvermij delijke gevaar ener „bond van gedemobiliseerden", die tot een soort „oud-strijders organisatie" uitgroeit, met de typische chau- vinistisch-militairistische geest die dergelijke organisaties pleegt te typeren, wij zien het bijna tastbare gevaar, dat de Hel frichs, de Somers, de Gerbran dy's en de Kuyles zich van deze groep meester zullen maken om er de kern van een Nederlands fascisma uit op te bouwen". V\J ie dit proza vol verdacht- makingen naar alle kan ten, leest, gevoelt de angst die door dit alles heen straalt. Het is de angst, dat de terugkerende soldaten de waarheid omtrent Indië zullen vertellen. Dat zij de heilloze gevolgen van de progressieve politiek van de Partij van de Arbeid in zake Indonesië in het licht zullen stellen. Het is de angst voor de waar heid. Voorlopig verslag commissies van rapporteurs. Verschenen zijn de voorlopige verslagen van de vier commis sies van rapporteurs over de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië. Veel nieuws bevatten deze verslagen uit de aard der zaak niet. Wy vinden hier dezelfde gumenten pro- en contra, die ook reeds vroeger in de Kamer te berde werden gebracht. Algemeen was men het hier over een% dat de Kamer de aan geboden stukken slechts heeft aan te nemen of te verwerpen. Van meer dan één zijde werd er over geklaagd, dat de Kamer als geheel niet op de hoogte is gehouden van de ter R.X.C. ge maakte vorderingen. Nimmer is overleg gepleegd, hoewel zij toch mede de verantwoordelijkheid zal hebben te dragen. Door verschillende leden werd gevraagd nu eens precies aan te gevén, wat de Regering bedoelt, als zij spreekt van op haar uitgeoefende druk. Verscheidene leden spraken er hun afschuw over uit, dat volken bij monde van hun ver tegenwoordigers bidden en sme ken om in het Koninkrijk te mogen blijven, practisch uit dat Koninkrijk worden, uitgedreven. "leze leden kwamen dan ook mede op andere gronden tot de aanvankeljjko conclusie, dat aan de totstandkoming van dit wets ontwerp geen medewerking kan worden verleend. Door haar steun aan dit wets ontwerp te geven, zal de volks vertegenwoordiging niet alleen in strijd komen met de Grondwet, maar ook zou zij naar hun mening daardoor een daad doen, die zij zagen als 'n ramp voor Indonesië. Andere leden, die mede zeer ern- sige bezwaren koesterden meen den toch hun stem aan de voor gestelde regeling niet te mogen onthouden. En bij het antwoord der rege ring én bij de daarop volgende mondelinge behandeling, zal er nog gelegenheid te over zijn, aan de hier aan de orde zijnde vraag stukken aandacht te schenken. KAMER VAN KOOPHANDEL IN ZEELAND VERGADERDE. Onder voorzitterschap van de heer C. A. Kammeraad kwam gistermiddag in Hotel „De Korenbeurs" te Goes de Kamer van Koophandel in Zeeland in algemene vergadering bijeen. Voor de behandeling van de begroting deelde de wnd. voorzitter mede, dat voor 1950 niet de 25 opcenten boven de jaarlijkse bijdrage zullen worden geheven, zoals tot nog toe het geval was, doch dat deze bijdragen voor 1950 slechts zullen worden verhoogd met 10 waardoor de K. v. K. een voorbeeld wil stellen om het toch al overbelaste bedrijfsleven tegemoet te komen'. Wapenzendingen vangen komend "voorjaar aan. ederland op de vijfde plaats. Te Washington wordt verno men, dat Nederland de vijfde plaats inneemt op de voorrangs- lyst voor wapenzendingen uit Amerika. Men is van plan tanks, enige artillerie, voertuigen en com municatiemiddelen en andere uitrustingen naar Nederland te zenden. De eerste zendingen worden in het vroege voorjaar verwacht. Na het welkomstwoord van de wnd. voorzitter, waarin deze de voorzitter, de heer F. P. O. M. Koch, spoedig herstel toewenste en de heer J. P. Maljers begroet te, die na lange ongesteldheid zijn werkzaamheden voor de Kamer weer heeft hervat, wer den de ingekomen stukken be handeld. Op een adres van de K. v. K. inzake de automatise ring van de telefoon in die ge deelten van Zeeland, waar dit nog niet het geval is, werd door het ^hoofdbestuur van de P.T.T, geantwoord, dat de sector Ter neuzen eerst in 1951 zal worden geautomatiseerd, terwijl met de sector Zierikzee zeker niet voor 1956 zal kunnen worden begon nen. Verder werd instemming betuigd met een schrijven van de K. v. K. in Noord-Holland met een adres, dat aan de Sta- ten-Generaal zal worden toe gezonden betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de Warenwet. De heffing voor de Keuringsdienst van Waren zou den volgens dit wetsontwerp worden verdubbeld. Verzocht wordt thans de retributie los te maken van de jaarlijkse bijdrage van het Handelsregister. Tevens werd aan de heer B. J. Meyer ontslag verleend als lid van de Raad van Bijstand voor het verzekeringswezen. Op een verzoek van G.S. werd ver der geantwoord, dat het bestuur heeft besloten dat 25 van de eventuele exploitatietekorten van de drie in Zeeland op te rich ten vliegvelden tot een maxi mum van f500.— per vliegveld voor rekening van de K. v. K. kunnen worden gebracht. Op een verzoek tot afbraak van de luchtbrug bij het station te Goes werd van de N.S. bericht ont vangen, dat binnenkort hiermee zal worden begonnen. Tevens zullen, zo werd ver der meegedeeld, de telefoon kantoren te Breskens, Oostburg, Sas van Gent, Tholen en Yer- seke met ingang van 1 Januari a.s. tot 10 uur 's avonds ge opend zijn. Tenslotte werd mededeling gedaan van de actie die de K. v. K. voert met andere instan ties, om zo spoedig mogelijk de sluizen te Vlissingen hersteld te krijgen. BENOEMINGEN, Zowel de voorzitter als de plaatsvervangende voorzitters werden bij acclamatie voor gedragen aan de Minister van Ec. Zaken voor herbenoeming, hetgeen ook het geval was met de leden van de Raad van Bij stand, met uitzondering van de heer de Bel, die Zeeland gaat verlaten. Ook werd accoord gegaan met het voorstel van het bestuur om voor f 10.000.deel te ne men in het garantiefonds voor de Algemeen Zeeuwse Tentoon stelling, die in 1953 te Middel burg zal worden gehouden. Aan deze deelname is de voor waarde verbonden, dat dit een tentoonstelling zal worden, waar in alle takken van handel en industrie, enz. uit Zeeland ver tegenwoordigd zullen zijn. De heer Feenstra was van mening, dat hierbij N.S., P.T.T. e.d., die ook belangstelling hebben voor een dergelijke tentoonstelling, zouden worden uitgeschakeld. De heer K. van Everdingen wees er echter op, dat de voorwaar de alleen wil, dat alle Zeeuwse belangen gewaarborgd zijn, het geen deelname van buiten de provincie geenszins uitsluit. De algemeen secretaris, de heer A. S. de Jonge, deelde nog mede, dat ook in Beneluxverband be langstelling voor deze tentoon stelling bestaat, waarvoor de eerste contacten reeds zijn ge legd. BEGROTING. Bij de behandeling van de begroting deelde de heer Kam meraad mede, dat er voor 1950 een tekort is geraamd van f 6069.20, hetgeen echter wordt opgeheven door het te verwach ten batig saldo over 1949. Boven dien zijn de jaarlijkse bijdragen om bovengemelde redenen lager geraamd dan vorige jaren, n.L op f 53.500.'en ook de eerste inschrijvingsgelden zijn laag be groot. Nu de K. v. K. een goed kan toorgebouw met inventaris bezit wil het bestuur, zo deelde de wnd. voorzitter mede, de last, die op het bedrijfsleven drukt, niet groter maken dan strikt nood zakelijk is. De financiële positie van de K. v. K., aldus spr., is kerngezond. De inkomsten zullen in 1950 totaal f 75.330.bedra gen. Bij de behandeling van de uitgaafposten kwam i.v.m. de subsidie ook het werk van het E.T.I. ter sprake. RONDVRAAG. Bij de rondvraag wees de heer de Bel op de moeilijkheid, dat grote luxe auto's op de veer pont VlissingenBreskens in de zijgangen moeten staan, zodat men de wagens wegens te ge ringe ruimte, niet kan verlaten. Van de zijde van het bestuur werd toegezegd de zaak aan hanging te zullen maken. De vrije veren kwamen natuurlijk ook ter sprake en er werd o.m. gevraagd of de vragenlijsten van het E.T.I., die aan de be drijven zijn gezonden, moeten worden beantwoord. Het bestuur deed in deze netelige materie geen uitspraak. De heer Luteyn vroeg in welke gevallen de K. v. K. medewerking verleent voor de vestiging van een be drijf. De heer de Jonge zei, dat alleen dan medewerking ver leend wordt indien aan alle eisen, die door de Vestigingswet Kleinbedrijf worden gesteld, vol daan is. De weg Oud-Vossemeer- St.-Annaland, zo werd vervol gens opgemerkt, wordt verbe terd, doch is in verband met het ontbreken van verhardingsmate riaal thans totaal onberijdbaar. Deze aangelegenheid zal met de autoriteiten worden besproken. De klacht over de te kleine veer boot tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer zal eveneens worden onderzocht. NEVENBETREKKINGEN. Een langdurig debat ontstond naar aanleiding van de opmer king van de voorzitter, die de mening van de vergadering wil de horen over het vervullen van nevenfuncties door het personeel van de K. v. K. De heer L. J. van 't Westende verklaarde zich een sterk tegenstander van deze beknotting van hetgeen het per soneel in de vrije tijd doet. Andere stemmen gingen op om het vervullen van neven betrekkingen te binden aan de goedkeuring van het bestuur. Een en ander werd gevraagd, omdat men van plan is een in structie voor het personeel op te stellen. Tenslotte kwam een klacht ter tafel over het niet voldoende beschikbaar zijn van goederenwagons. De heer Feen stra deelde echter mede, dat dit euvel inmiddels wel is verhol pen. Aan het slot van de ver gadering richtte de heer Kam meraad zich tot de heer de Bel met woorden van dank en waar dering voor hetgeen deze voor de K. v. K. heeft gedaan. De heer_de Bel dankte hiervoor met enkele woorden. Tweede Kamer over Economische Zaken. De begroting van Economische Zaken die Dinsdag in de Twee de Kamer behandeld werd, Is ook gisteren het onderwerp ge weest. In de avondvergadering van Dinsdag hield minister v. d. Brink een uitstekend college over onze economische positie, waarmede hij de Kamerleden blijkbaar een genoegen deed, want de aandacht was groot. taal en eventueel buitenlands kapitaal. De vele vragen over de kwestie van de lonen en prijzen verwees de minister ele gant naar zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Hij kon er al leen van zeggen dat deze week overleg van de regering met het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal geschieden en vond het inopportuun nu op deze zaak in te gaan, daar de loonpolitiek behoort tot het terrein van de minister van Sociale Zaken. Nogmaals zeide minister v. d. Brink dat de behoefte aan vak mensen zeer groot is. Zo groot, dat hij rekent op een aantrek king van buitenlandse krachten, vooral specialisten. Zonder ka pitaalinvesteringen kunnen ver schillende industrieën hun pro ductie opvoeren mits zij zich meer toeleggen op de vak bekwaamheid van het personeel. fn 1952/53" zal de arbeids productiviteit op 100 pet van voor de oorlog moeten zijn. Over de vele vragen over de Benelux en de Fritalux zeide minister v. d. Brink niet veel. Alles be vindt zich nog in het onderhan delingsstadium. DUITSLAND. Merkwaardige beroving opgehelderd. Chauffeur bezorgde zichzelf hersenschuding. Een 40-jarige chauffeur werd Maandagavond laat bloedend en bewusteloos aangetroffen in een portiek van een woning, waar hij die avond verwacht werd om f200.af te dragen. Na tot bewustzijn te zijn gekomen ver telde hij door drie mannen te zijn neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille met de f 200.De man werd naar het ziekenhuis overgebracht en de volgende dag, toen zijn toestand dit toeliet, door de politie ver hoord. Hij deed zijn verhaal op nieuw, doch een rechercheur betrapte hem op tegenstrijdige verklaringen. Tenslotte bleek dat de chauffeur de f 200.had op gemaakt en de beroving had ge- ensceneerd door zichzelf met een scheermesje wonden toe te bren gen en zijn kleren te vernielen. De hersenschudding kwam enigs zins als een bijdrage van het toeval, want toen de man met zijn wonden op de fiets wilde stappen werd hij door bloed verlies onwel en viel van de fiets waarbij hij met zijn hoofd op de stenen bonkte. Nieuwe koffiebon aan gewezen. 250 gram voor 8 weken. Bon 384 Algemeen (voorko mende op alle voedingsmiddelen- kaarten 909) is aangewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 2 December worden gebruikt en is geldig tot 31 December. Deze verstrekking geldt voor acht weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 plaats hebben. De vereenvoudiging van de uitvoe ring van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk onderscheid in de leeftijdsgroe pen te maken, zodat thans alle groepen in deze distributie delen. Haagse oud-burgemeester en diens secretaris moeten 14 December terechtstaan. De dagvaardingen tegen de oud burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser en diens secretaris drs W. Bos, wegens overtredingen van het deviezenbesluit, zijn thans betekend. Op 14 December zullen beiden terecht staan voor de Haagse Eco nomische politierechter. Zij wor den verdacht van ongeoorloofd ge bruik van deviezen in Zwitserland en het binnenbrengen van devie zen in Nederland. Aan drs Bos zijn drie gevallen ten laste gelegd. Aan mr Visser twee gevallen. Guust van de Schervenweg kampioen-hengst en Addy van Annie kampioen-nierrie. Gisteren werd te Axel onder auspiciën van de Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" een paardenkeuring voor ander- halfjarige hengsten en merries gehouden. Onder de vele belang stellenden was ook de algemeen voorzitter, jhr J. van Vreden- burch. De keurmeesters waren vol lof over het fokmateriaal uit Oost-Zeeuwsch-VIaanderen. Kampioen der hengsten werd Guust van de Schervenweg van J. de Putter te Axel en A. Serrarens te Ossenisse. Van de merries werd kampioen Addy van Annie van O. Kerckhaert te VVestdorpe. De uitslagen van de keuring zijn verder: HENGSTEN, grote maat: Paul van Sarina van R. Buijsse te Graauw, Egbert van Terneuzen van J. J. Huijs sen—de Bruijne te Terneuzen, Jan van de Rondeputten van M. van Fraaijenhove te Axel, Hau tain van Axel van A. L. Scheele te Axel, Alidor van Nico van A. Haak te Zaamslag, Carlo v. d. Melo van C. Steijaert te Graauw. Kleine maat: Nico v. d. Klef van Jac. de Putter te Axel, Nico vair Hegelsom van Jac. de Putter te Axel, Picar van 't Hoogland van H. van Gas sen te Ossenisse, Cantor van 't Hoogland van A. Serrarens té Ossenisse, Winston van D. Dek ker te Axel, Nico van C. Dek kerde Feijter te Hoek, Bren- nus van Schuddebeurs van A. Serrarens te Ossenisse, Carlos van de Melo van C. Steijaert te Graauw, Marnix van Zeven- triniteit van C. A. Dekker te Axel. MERRIES. Grote maat merries: Frida van Luntershoek van Th. Morres te Stoppeldijk, Bernadette van H. Bruggeman te Graauw, Hermine van Coegors van P. A. P. Diele man te Zaamslag, Sarie van D. Dekker te Axel, Hermine van P. Tollenaar te Axel, Olga van Othene van A. H. Dekker Jzn te Zaamslag, Frida van 't Windgat van J. de RegtDieleman te Zaamslag, Frida van de Waran de van. A. C. Waes te Zuiddorpe, Caline van Willemskerke van A. Tollenaar te Hoek, Lea van Pauwvliet van A. van Hoeve te Zaamslag, Sonja van Nico van A. E. Goethals te Westdorpe, Efemia van Molenhoek van F. P. Brooijmans te Kuitaart. Merries kleine maat: Martha van Th. Boeijkens te Hengstdijk, Norma van 't Pauwhof van C. Verschueren te Stoppeldijk, Fri da van Elfridus van A. G. Cer- pentier te Zuiddorpe, Frida van Gisteren zette de Tweede Ka mer de behandeling van de be groting van Economische Zaken voort. Veel nieuws leverde dit niet op. Zelfs het vervolg van de rede van minister v. d. Brink was weinig interessant. Hoofd zakelijk borduurde hij voort op zijn beschouwingen die hij een dag tevoren gegeven had, waar bij hij bovendien nog de Memo rie van Antwoord herhaalde. Na de vele opmerkingen moóht hij echter niet zwijgen over de industrialisatie.. Voor het slagen van dit plan is allereerst nood zakelijk dat de ouders gaan be seffen dat ons land geen behoef te heeft aan administratieve krachten, doch dat wij vaklie den moeten hebben. Daarom is het noodzakelijk dat men na zes jaar lager onderwijs naar de Ambachtsschool kan gaan. De bewindsman kon nog geen con creet antwoord geven op de vraag hoe de industrialisatie ge financiëerd moet worden. In ieder geval moet geput worden uit een drietal bronnen. Deze zijn: besparing op interne finan ciering, transformatie van risico mijdend en risico dragend kapi- TSJOENGKING GEVALLEN. Tsjoengking, de derde hoofdstad van de nationalisten, is gisteren zonder strijd in handen van de communisten, gevallen. De natio nalisten zijn begonnen Tsjengtoe te ontruimen, 300 km ten Noord- Westen van Tsjoengking. SENATOR TAFT WIL STAKING MILITAIRE HITLP. De republikeinse senator Ro bert Taft, heeft voorgesteld dat de militaire hulp aan West-Euro pa wordt gestaakt. In een rapport verklaarde hij: „Wij zouden dan, grotingstekort aanzienlijk kun- grotoingstekort aanzienlijk kun nen verminderen". De voormalige leider van het Nederlands arbeidsfront, Wouden berg, heeft gisteren terecht ge staan voor de Raad van Cassatie. Tegen hem werd 20 jaar gevange nisstraf geëist. Over vjjf weken volgt de uitspraak. Door het Am sterdams Gerechtshof was levens lang geëist. W. verklaarde in te zien dat hij volkomen fout heeft gehandeld en zei zich thans diep te schamen over zijn gedragingen tijdens de bezetting. Waarom thans eerst dat be rouw?" vroeg men hem. W. haalde zijn schouders op. „Ik heb er toen nooit over nage dacht" was het antwoord. Dat hij by de Duitsers in goed aanzien stond bleek wel uit het feit dat hij ter gelegenheid van 't Zonnewendefeest 1941 een ere- pistool ontving van Himmler. Hij had er echter nooit mee gescho ten, zei W., want hij kon niet schieten. De raadsman, mr Worst zag niet veel verschil tussen de orga- nisatie-Woltersom en het N.A.F. Beiden zijn onder Duitse drang ontstaan, maar hadden aldus plei ter, niets van doen met de Duitse oorlogsvoering. De beginselver klaring van het N.A.F. was „ge lijk geweest aan die van de Stich ting van de Arbeid", Hy vroeg de Raad een rechtvaardige straf voor zijn cliënt. De cassatiebehandeling van deze zaak werd door het bureau oor logsdocumentatie opgenomen op de „Webster Wire-recorder" De economische samenwerking en de instelling van internatio nale organen zal naar de me ning van de minister echter niet mogelijk zyn zonder inschake ling van Duitsland. Er kon ook geen antwoord gegeven worden op de vraag of het volgend sei zoen de kolendistributie zal worden opgeheven. Er wordt nog steeds een grote hoeveelheid kolen geïmporteerd. Zonder dat er een behoorlijke buffervoor raad is kunnen de kolen niet worden vrijgegeven. De middenstand had eveneens de aandacht van de minister. Hij toonde aan, dat er geen aan leiding was om het beleid in zake de tabaksdétailhandel te wijzigen. Wel was hij het eens met verschillende Kamerleden, dat de naleving van de Vesti gingswet het een en ander te wensen overlaat. De instructies aan de dienst op de Economische controle zul len echter onder de loupe ge nomen worden. Er moet getracht worden dat deze dienst op eigen initiatief werkt en niet alleen afgaat op de binnenkomende klachten. Na de replieken begon de Kamer met de verschillende hoofdstukken. Bij de afdeling mijnwezen werd meteen de be groting van de Staatsmijnen ter sprake gebracht. Hetgeen na tuurlijk het neusje van de zalm is voor onze afgevaardigden uit Limburg. De „Waterman" naar Indonesië. Met 200 man cn 100 ton Kerstpost Gisterochtend is het troepen transportschip „Waterman", met ruim tweehonderd militairen naar Indonesië vertrokken. Het zün manschappen van het K.N.I.L., die hun verlof in Nederland heb ben doorgebracht, terwijl er ver der aflossingsdetachementen ma riniers, marineschepelingen en ad ministratieve onderdelen aan boord zy'n. Verder is er ongeveer honderd ton Kerstpost aan boord. Men verwacht nl. dat het schip op 21 December te Batavia zal arri veren. Val van dertien meter. 17-jarige braelit er het levend af. De 17-jarige arbeider B. uit Hoensbroek stortte gisteren, by werkzaamheden aan een te Heer len in aanbouw zijnd magazijn, van bijna dertien meter hoogte naar beneden. Dank zü het feit echter, dat zyn val werd gebroken door steigerbalken, kwam hy er levend van af. Hy moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. Incident te Bari leidt tot staking. Het bloedige incident, dat Dins dag te Torre Magierre, bij Bari heeft plaats gehad, is, volgens een onderzoek, ontstaan doordat een mitrailleur „per ongeluk" door 'n lid van de Carabinieri werd afge schoten. De beroering is zeer groot in de gehele streek, waar de onrust onder de landarbeiders de laatste dagen nog is toegenomen. De door de communisten geleide Italiaanse federatie van Vakver enigingen heeft opgeroepen tot 'n proteststaking van 24 uur. Het bestuur heeft alle aangesloten Zuid-Italiaanse Vakverenigingen opgedragen zich de gehele dag ge reed te houden voor het ontvan gen van orders. St.-Nicolaasfeest in Zeeuwse arbeiderskampen. In vrijwel alle arbeiderskam pen in Zeeland bereidt men zich voor op het St.-Nicolaasfeest. Op allerhande wijze tracht men pakketjes bijeen te brengen, waarvoor ook door de arbeiders reeds geruime tijd geld opzij wordt gelegd. Deze pakketjes zijn voor een belangrijk deel be stemd voor de kinderen thuis, die bij de eerstvolgende thuis komst der vaders op Zaterdag na St.-Nicolaas deze pakketjes in ontvangst kunnen nemen. De provinciale commissie voor cul tureel werk in arbeiderskampen steunt dit initiatief en verleent haar medewerking om de arbei ders zelf ook een genoegelijke St.-Nicolaasavond te verschaffen. NIEUWE PROEVEN MET ATOOMWAPENS. Het Amerikaanse departement van Defensie en de burgerlijke commissie voor atoomenergie hebben verklaard, dat bij de ko mende proefnemingen op de Eni- watok-Atol in de Stille Oceaan verbeterde atoombommen" zul len worden gebruikt en dat de Ver. Staten beschikken over veel krachtiger atoombommen, dan die welke in het begin van 1949 op dezelfde plaats werden beproefd. Briefjes van f 10 en f 100 (model 1945) worden ingetrokken. De Nederlandsche Bank ver zoekt de houders van bankbiljet ten van f 10 en f 100, model 1945, deze vóór 1 Juni '50 ter verwisse ling aan te bieden bij haar hoofd- bank, haar bijbank te Rotter dam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. Deze bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945. Op het biljet van 'f 10 is aan de voor zijde de Nederlandse leeuw af gebeeld. het biljet van f 100 is kenbaar aan een bruine band in het midden der voorzijde en een groene band aan de achter zijde. Engeland heeft gisteren in de voetbalmatch tegen Italië zijn ongeslagen thuisrecord weten te handhaven. De uitslag werd 20 voor de Britten. In Zwitserland kunnen de rezigers straks de treinverbindingen te lezen krijgen als ze op een knop drukken. Geen gezoek meer in het spoorboekje. Een 68-jarige Duitse graaf, die thans in New- York oude vrienden bezoekt, heeft een telefoonboek in 16 stukken gescheurd, om te laten zien hoe sterk hij nog is. Het verscheuren van telefoonboeken is een van zijn mooiste tijdpas seringen! Na een eenvoudige, roerende plechtigheid zijn de lij ken van de bij het vliegongeluk bij Oslo omgekomen Joodse kin deren, gisteren naar Tunis ver voerd. Het stoffelijk overschot van gezagvoerder L. J. Frouws is gisteren te Rijswijk begraven. Te Amsterdam is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de radiotelegrafist M. Wes tenberg. De aannemer Koeten uit Rotterdam viel te Hoorn met zijn hsofd op een steen. Gister morgen overleed hij. Een tra gisch ongrval gebeurde bij de rit van St.-Nicolaas te Leiden. Een 5-jarig jongetje raapte pepernoten op en werd over reden door het rijtuig. Hij stierf aan de verwondingen. -• Gister^ avond om half elf meerde de „Tabinta" in de Amsterdamse haven. Oudenpolder van A. G. J. van Waes te Zuiddorpe, Annie van Axel van A. L. Scheele te Axel, Gazelle van Nieuw-Vogelschor van F. P. E. de Caluwé-de Moor, te Westdorpe, Roza van Alstein van P. J. Boënne te Graauw, Ella van J. F. van Haelst te Westdorpe, Truus van Gebr. Suy te St.-Jansteen, Betsy van Ter hole van K. J. J. Michielsen te Axel, Annie van C. A. Dekker te Axel, Nicole van Zuiddorpe van M. A. B. Puijlaert te Zuid dorpe, Roza van de Vaartpolder van Gebr. Suy, Julia van Ca- pellepolder van Jac. de Putter te Axel, Marquisa van H. F. Kipg te Koewacht, Betsy van Doorn hof van J. de Feijter Lzn te Axel, Olga van 't Plaatje van P. de Putter—Jansen te Axel, Hilda van Terhole van R. Cor- nelissens te Terhole, Flavia van H. van Gassen te Ossenisse, An nie van H. P. Wolfert te Ter neuzen. Cokes- en Stikstoffabriek te Sluiskil in Januari weer op gang. De cokesfabriek te Sluiskil en de stikstoffabriek van de Azote aldaar zullen op 1 Januari 1950 de productie hervatten. De bei de fabrieken kwamen reeds op 10 Mei 1940 stil te liggen, toen de Duitsers Sluiskil bombardeer den. Nadien kreeg de cokes- fabriek een Duitse verwalter, die de installatie deed wegvoe ren naar Duitsland. Sedert Januari 1948 is aan het herstel gewerkt. Men stelde zich ten doel begin 1950 zover te zijn, dat de cokesfabriek op hal ve productie dus met een batterij ovens zou kunnen werken. Dan zou de stikstof fabriek van de Azote weer gas van de cokesfabriek kunnen be trekken en eveneens in produc tie komen. Voor de oorlog verschaften beide fabrieken een bestaan aan 1250 arbeiders. Dankdienst t.g.v. jubileum Ds Veldkamp te Middelburg. Gisteravond is in de tot de laatste plaats bezette Hofplein- kerk te Middelburg een dank dienst gehouden i.v.m. het 30- jarig ambtsjubileum van ds H. Veldkamp, Geref. pred. te Mid delburg. In zijn predikatie herinnerde de jubilaris er aan, hoe hij 30 jaar geleden zyn ambt aan vaardde met de woorden: Myn genade is u genoeg. Thans sprak hy naar aanleiding van Ps. 116 vers 16 en 17, over de dank baarheid voor de ontvangen ze geningen. Achtereenvolgens wees hij op de weldaden die tot dank baarheid nopen; de Bron waar uit deze weldaden voortkomen en op de dankbaarheid die ons brengt tot de offerande der dankzegging. Na de prediking sprak ds Veldkamp de gemeente toe en zeide dankbaar te zijn 30 jaar de Geref. Kerken in het ambt te hebben mogen dienen, waar van de laatste 3 jaar in Mid delburg. Hij zegde tenslotte dank voor de vele bewyzen van medeleven in deze dagen. TE VOORZITTER GASTHUIS GOES. Op de Donderdag te houden gemeenteraadsvergadering te Goes zal voorts de benoeming ter sprake komen van voorzit ter van het Gasthuis. B. en W. hebben als no. 1 de heer E. N. C. van Riessen en als no. 2 da heer A. Haeck op de aanbeve ling gezet. Tweede Kamer over onteigening Gasthuis te Goes. De Tweede Kamer heeft gis termiddag goedgekeurd de ont eigening van een perceel, nodig voor de uitbreiding van de af deling ziekenhuis van het Gast huis te Goes. In Zeeland zijn bü K.B. be noemd tot dijkgraaf van de Bijleveldpolder de heer W. A. Kloet te N- en St.-Joosland en tot lid van het bestuur der Waterkering van de calamiteu- ze Willem Annapolder de heer J. A. v. d. Maas te Kapelle. In de Geref. Kerk te Goes zijn gisteravond tot ouderling gekozen de heren W. Louisse te Kloetinge en C. van Muiswinkel te Goes. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heren H. J. Entink te Middelburg en M. C. van Dijk te Vlissingen. DE BILT ZEGT: Vrij veel wind. Zwaar bewolkt met hier en daar een regenbui en later op de dag verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en in het uiterste Noorden van het land tijdelijke harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1