Zonder vermindering der belastingen geen geslaagde industrialisatie. NIEUWS Moeten w|j de Ambonezen, de Timo- rezen en de Minabassers in de steek laten B|j onze emigranten in Canada. Ook Baarland nam afscheid van Burgemeester Vogelaar. Beatrix-kleuterschool te Souburg in gebruik genomen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Afsciialfiog van wittebrood en minder koffie bepleit. De Burg. Vogelaarstraat zal zUn naam in ere houden. Geen bewaarschool, maar een kleutertehuis. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P>, Tel. 2754; Middelburg, Korta Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1422 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 80 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.25 u. onder 16.33 u.; Maan op 14.36 u. onder з.51 u. Hoogwater op Donderdag 1 Dec.: Vlissingen: 11.24 u. 1.40 m., 23.51 1.62 m.; Terneuzen: 11.51 u. 1.60 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.28 u. 1.48 m„ 12.51 u. 1.68 m.; Zierikzee: 0.16 u. 1.30 m., 12.33 u. 1.06 m. Moeten wij deze vrienden uitstoten? De heer P. de Kam, voorheen majoor bij het Zeeuwsche Batal jon 14 R.I. schrijft ons: Bij de Kamerdebatten in het voorjaar van 1949 werd de Indi sche kwestie als belangrijk poli tiek twistpunt beslist. De regering durfde de verant woordelijkheid niet te dragen, maar capituleerde voor de Repu bliek en het buitenland. Dat was heel erg. Het Neder landse volk heeft zich blijkens de uitslagen van de verkiezingen bij deze politiek neergelegd. Misschien valt het nogal mee, aldus de redenering. Tenminste bij vele opportunisten. Het herstel van de Republiek volgde; de overdracht van de souvereiniteit, spoedig en onvoor waardelijk, werd richtsnoer voor het beleid. De Rondetafelconferentie scheen Aanvankelijk niet te vlotten, doch eind October viel de ene beslissing na de andere. De eindphase van dit drama geeft de ene vernedering na de andere te zien; nog schijnt ons volk de ernst ervan niet te be seffen. Een van de meest schrijnende feiten is, dat de trouw aan Ne derland en Oranje van de Ambo nezen, Timorezen en Minahassers volkomen wordt genegeerd. Hun stem schijnt als die van 'n roepende in de woestijn. Hoort ons Nederlands volk die stem dan niet? Ja tochdaar is het weer: „Lever ons niet uit aan de R.I.S., offer ons niet op, als erkenning van onze trouw aan het Oranje huls gedurende eeuwen, maar houdt ons bij het Koninkrijk". Hier klinken de stemmen van de minderheden, van volken, die vragen, neen smeken om hun zelfbeschikkingsrecht. Wij mochten er in de historie prat op gaan, dat juist ons volk zo heel fijn aanvoelde de verdruk king van wat zwak was. Herinner U Finland, de Boerenoorlog. U zwfjgt, nu er geen recht is voor Ambonezen, Timorezen en de bewoners van de Mlnahassa? Blijven wij zwijgen? Het is nog niet te laat. In deze dagen was ik juist aan het snuffelen naar gegevens over onze oorlogsvrijwilligers, gegevens over het achtste bat. Stoottroe pen. Dit bataljon O.V.W.ers, heeft In het voorjaar van 1946 het Ne derlandse gezag weer gevestigd op Noord- en Zuid-Celebes, Hal- maheira en Morotai. Toen bleek, dat ondanks de Ja panse invloed en de propaganda van de Republiek, de Minahassa trouw was gebleven aan Neder land en Oranje. De bewoners waren voor onze O.V.W.-ers, voor uw eigen zonen dus, meer dan vrienden. Ik noem hiervan een enkel voorbeeld. 18 Maart 1946. Op de dag van de landing op Celebes werden wij on rangen bij een trouw bewaar de rood-wit-blauwe vlag; in wel haast ieder huis treft ge het por tret van de Koningin. De begroeting was overal en thousiast. De verwelkoming in Tomohon was overweldigend, de bevolking was wild van vreugde, het werd één spontane uiting van goede ge zindheid tegenover het Nederland se gezag. 24 Maart. Bij onze binnenkomst in W Joan wapperde fier de drie kleur na vijf jaren verborgen te zijn geweest. Een koor zong onder leiding van een onderwijzer bekende na tionale liederen; nog horen wij het ontroerende „Wij willen Holland houwen". De plaatselijke harmonie met haar kunstig vervaardigde bam- fc einstrumenten had een uitge breid programma, besloten met 't juist dan zo schone, Wilhelmus. 31 Maart 1946. Wij werden uit genodigd om een feest bij te wo nen in Tara Tara. Wat ons hier werd bereid grensde aan het on gelooflijke. De bewoners hadden zich reeds dagen te voren uitgesloofd om al les te koken, te bakken en te bra den voor een rijsttafel met 120 man. Aan de grens van de kampong werden wij verwelkomd door het kamponghoofd .terwijl de harmo nie het „Wien Neelands bloed" speelde. De gehele bevolking stond op gesteld langs de kant van de weg en wij werden overal toegejuicht. Tijdens het spelen van het Wil helmus werd de rood-wit-blauwe vlag gehesen en een driewerf hoe ra aangeheven voor Hare Ma jesteit Wilhelmina. Wat waren deze mensen blij weer Nederlandse militairen te mogen zien om recht en veiligheid te waarborgen. 30 April 1946. Op de verjaardag van de toenmalige Prinses Julia na werd er in Tondano 'n parade gehouden, waarbij alle oudstrij ders stonden aangetreden. Zij zagen er netjes uit in hun gewassen en gestreken witte uni formen en zij droegen hun onder scheidingstekens met ere. Wij zagen aan hun gezichten, aan hun gehele houding, dat zij zich op deze dag weer echt sol daat voelden van hun Koningin. De oude Atjehvechters waren vol vuur, de commandant bracht hulde aan het Nederlandse leger en speciaal aan de Stoottroepen. Alle oudstrijders wilden ons persoonlijk de hand drukken om de verbondenheid van Oost en West, van de Minahassa met Ne derland te tonen. Zietdat is de Minahassa. Wat een hemelsbreed verschil met de tijd, die wij later, op Java en Sumatra hebben doorgebracht. Op Sumatra was het in den be ginne vaak een hel van vuur en brand; na enige tijd werd de be Amerikaanse Skymaster omlaag gestort. 32 inzittenden gedood. Op het Love-vliegveld van Dallas, in de staat Texas, is een „Skymaster", welke dienst deed op de luchtlijn van Washington naar Mexico City, bij het landen omlaag gestort en vervolgens in brand gevlogen. Aan boord van het toestel be vonden zich 41 passagiers en een vijf koppen sterke bemanning Er zijn dertien overlevenden. De lijken van 27 inzittenden zijn geborgen. Vijf personen gedood bij vliegramp in Frankrijk. Gisteren is een toestel van de „Air France", dat op weg was van Parijs naar Tunis, bij Lyon verongelukt. Het toestel schijnt een verkeerde manoeuvre ge maakt te hebben, sloeg tegen de grond en vloog in brand. Drie leden van de bemanning en twee passagiers kwamen om het leven. Zes en twintig andere passagiers liepen min of meer ernstige ver wondingen op. Een van hen was de jonge Nederlandse pianist Dani Wayenberg, die slechts licht gewond werd. De jongens van de „Volendam" zijn thuis! Hebben jullie gespaard vroeg minister Schokking. Met een hartelijk woord heeft de minister van Oorlog en Ma rine mr W. F. Schokking gis terochtend ruim 2000 repa triërende militairen welkom ge heten die met de „Volendam" t< Rotterdam arriveerden. „Ge kunt uw ogen niet ge loven als ge ziet hoe de win kels er uitzien", zeide de mi nister o.m. „En u heeft wat ge spaardHier werd hij in de rede gevallen met gelach en gejuich, zodat hij maar vlug dankte voor de „instemming". Was men in het begin van de reis wat down geweest, later was de stemming volledig te ruggekeerd. De reis was dan ook uitste kend verlopen, uitgezonderd dat men in Gibraltar en Lissabon een jongen van boord moest zetten i.v.m. blindedarmontste king. Aldus vertelde de com manderend officier aan boord Overste Schotman. De Keer Elferich hield lezing voor de C.B.T.B. Gistermiddag hield de afd Zuid-Beveland van de C.B.T.B. een algemene ledenvergadering in de Prins van Oranje te Goes. De vergadering, waarvoor goede belangstelling bestond, werd door de voorzitter, de heer K. J Dominicus, geopend met het voorlezen van Ps. 98. In zijn welkomstwoord heette de voor zitter vooral welkom de leden van Christelijke Plattelands vrouwenvereniging en de leden van de Jongerenorganisatie. Ook de heer P. C. Elferich, secre taris van de C.B.T.B. uit Delft, de spreker van deze middag, kreeg een hartelijk welkom. De rede van de heer Elferich was getiteld „Bij onze emigran ten in Canada". De heer Elfe rich maakte deze zomer in op dracht van de C.B.T.B. een reis dwars door Canada. Uit eigen ervaringen kon hij dan ook over Canada vertellen. Aan de hand van een kaart gaf de heer El ferich allereerst een overzicht van de aardrijkskundige ge steldheid van Canada. Spr. ver telde op vlotte wijze interes sante bijzonderheden over zijn reis. Hij had tijdens zijn ver blijf in Canada contact met ver schillende emigranten, waaron der verschillende Zeeuwen. Uit dat contact bleek hem, dat de meesten de eerste tijd in Canada niet meeviel, doch dat na ge- acclamatiseerd en gewend te zijn aan de toestanden, de mees ten niet zouden terugwillen. Zij zien in hun nieuwe vaderland meer perspectieven. Sprekers indruk was, dat gezinnen met kleine kinderen beter doen de emigratie uit te stellen tot de omstandigheden voor hen beter waren. Ontario was volgens hem het meest aantrekkelijke emi- gratiegebied, „het ruime Euro pa". Het onderwijs stond be slist op een lager peil dan in Nederland. De emigrantenkin deren waren dan ook knapper dan de Canadese, als ze de taal eenmaal baas waren. Bovendien is het Canadese intelligentie peil lager dan het Nederlandse. De berichtgeving in Canada, die volgens spr. slecht was, werkte daaraan mee. Een nationaal kwaad noemde spr. het afbe talingssysteem, dat Canada dreigt te overwoekeren. Het Canadese volk noemde spr. zeer wel aanvaardbaar voor de door snee Nederlander. Om verschil lende redenen gaat de boeren stand in Canada achteruit; dit betekent, dat de Nederlandse emigrant, die het gemengde be drijf wil aanpakken, een goede kans heeft. De jonge Canadese boeren hebben geen zin voor het boerenbedrijf. Nadat de heer El ferich geheel Canada ongeveer had besproken kwam hij tot de conclusie, dat de beste kansen voor emigranten lagen in Alber ta, Saskatchewan en Ontario. Canada is, aldus de spr., geen land waar men slapende rijk wordt. Hij wees daarbij op het belang van een goede voorbe reiding. Men dient ongeveer van alles te kunnen. Spr. noemde het gelukkig, dat de emigratie wordt geleid in banen die het mogelijk maken dat ook ginds het opgaan naar Gods Huis kan geschieden: Na de pauze werden nog verschillende vragen beant woord. Sterke beperking van gezinshereniging. Tekort aan woonruimte. Wegens de moeilijke huisves tingssituatie te Batavia, welke thans nog tijdelijk zal worden verzwaard door bijzondere maat regelen in verband met de sou- ■Vereiniteitso verdracht, zal het noodzakelijk zijn de gezins hereniging gedurende enige tijd sterk te beperken. In bijzondere gevallen is ge zinshereniging overigens nog wel mogelijk. volking anders, ging op ons ver trouwen en zag ons als de bren gers van recht en veiligheid. Moeten wy de Ambonezen, de Timorezen en de Minahassers nu in de steek laten? Moeten wy deze vrienden uitstoten? In duizenden jaren historie is het niet voor* :komen, dat volken, die altijd hun trouw en aanhanke lijkheid toonden, werden uitgele verd aan de chaos. Moeten wij dit toelaten? Moeten wij blijven zwijgen? Ons gehele Nederlandse volk moet zegge DAT NOOIT. Onze volksvertegenwoordigers kunnen een aanvaarding van dit resultaat van de Ronde Tafel Con ferentie nooit verantwoorden voor God, ons volk en hun eigen gewe ten. BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN IN T WEEDE KAMER. Rijwielpadencommissie in Zeeland geïnstalleerd. (Van onze parlementaire redacteur.) De behandeling van de begroting van Economische Zaken, waarmede gisteren een aanvang werd genomen, heeft twee rede voeringen opgeleverd, die meters hoog boven het peil van de andere speeches uitstaken. Zij waren van de heren v. d. Heu vel (A.R.) en Nederhorst (Arb.). Zo op gezette tijden ontmoeten deze beide afgevaardigden elkander in het debat, wat altijd een interessant steekspel oplevert. Vooral van socialistische zijde wordt de laatste tijd tegen de politiek van minister v. d. Brink nogal bezwaar gemaakt omdat zij te liberaal zou zijn. Het gaat er op lijken, zei de heer v. d. Heuvel, dat de minister geen beginsel heeft. De Overheid heeft eerst dan een taak als de maatschappij onmachtig of on willig is in de eerste behoeften te voorzien. De maatschappij is primair, de staat secundair. De heer Nederhorst kon zich met de stelling van de minister dat hij een beleid voorstaat, ge richt op de economische zelf verantwoordelijkheid en de eco nomische gemeenschapsverant woordelijkheid wel verenigen. Maar in de practijk constateerde hij toch verschillen. Voor de heer Koersen (K.V.P.) stond het vast, dat de minister geen liberale politiek voert. INDUSTRIALISATIE. Ons volk conspmeert meer dan het produceert, aldus de heer v. d. Heuvel, daarom is in dustrialisatie geboden. Maar hij vroeg zich af waar de milliar- den die daarvoor nodig zijn, van daan moeten komen. De kapitaalvorming moet ko men van de personen met grote vermogens en van de zaken lieden. Wil het industrialisatie plan niet in duigen vallen dan zal er spoedig een verlichting van de belastingdruk moeten komen. Versobering is echter ook nodig. Maar er is niemand, zo zeide deze A.R. afgevaardigde, die in de staat de verbeten wil kan ontdekken om de noodzakelijke versobering in acht te-.nemen. Het is geen kunst om een tijde lijke welvaart te scheppen, als men veel geld krijgt en leent en bovendien nog zware belastin gen heft. De regering blijft in gebreke om het volk te doen be seffen dat het leeft op een eco nomische vulkaan. Ook de heer Nederhorst vond het productieprobleem het be langrijkste, daar een goede pro ductie de eerste voorwaarde is een sluitende betalingsbalans te krijgen. Volgens hem was de in dustrialisatienota te onduidelijk. Zij ontneemt de gelegenheid om met de regering mee te denken. Er wacht het Nederlandse be drijfsleven een grote taak. Men zal zuinig moeten omgaan met de besparingen. Hij bepleitte de instelling van een investerings fonds waarin de reserves van de grote bedrijven zullen worden belegd. VERSOBERING. Een beperking van de con sumptie vond deze socialistische afgevaardigde ook belangrijk om te komen tot een sluitende han delsbalans. Als voorbeelden noemde hij een beperking van de electriciteit, afschaffing van witte brood en de aanwezige koffievoorraad uit te smeren over een langer termijn. Over het loon- en prijsvraag stuk kon de Kamer natuurlijk ook moeilijk zwijgen. De heer Stapelkamp (A.R.) begon er mee. Hij vond het tijd worden dat de regering eens concrete inlichtingen geeft. Wordt de loonstop gehandhaafd of niet? Een voorkoming van een derde loonronde is van groot belang. De heer Stapelkamp achtte dit wél mogelijk, als de regering maar klaarheid brengt. De heren Schmal (C.H.) en Hooy (K.V.P.) spraken uitge breid over de middenstandspoli- tiek. De eerste spreker kon deze politiek van de minister wel waarderen. Zij was actief en doelbewust. Het is, aldus deze spreker, noodzakelijk, dat er voor de middenstand een depar tementale instantie wordt ge schapen. Hij vroeg bijzondere aandacht voor de positie der sigaren winkeliers. Met bezorgdheid zag hij, dat het cadeaustelsel weer begint de kop op te steken en tenslotte bepleitte hij de wense lijkheid van een zelfstandig di rectoraat-generaal voor de mid denstand. (Middagzitting hiermee ge ëindigd.) Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 16 Nov. 1949: kor poraal G. Vermaas uit Arnhem. Kon. Ned. Ind. leger: Gesneuveld 1 Jan. 1949 na vermissing: korporaal J. Wibalda uit Leeuwarden. Gesneuveld 13 Maart 1949, na vermissing: Res. kapt. P. Scheepers uit 's-Graven- hage. Voorts zijn nog drie soldaten uit Indonesië afkomstig, ge sneuveld. Over Hilversum I heeft de A.V.R.O. gisteravond een klank beeld uitgezonden over Z. Vlaanderen, onder de titel: Tus sen tolboom en Scheldestroom. Verscheidene inwoners werkten hieraan mede. Baarland was de laatste ge meente die afscheid nam van haar burgemeester, de heer J. C. Vogelaar. Evenals in de andere gemeenten zal zijn naam hier blijven voortleven. Hier echter op een bijzondere manier. Tij dens het afscheid heeft namelijk de loco-burgemeester, de heer C. J. de Mol, medegedeeld, dat de raad besloten had de Noord- weg vanaf heden Burg, Voge laarstraat te noemen. In zijn toespraak tot de raad zei de heer Vogelaar, dat hij de gemeente, die hij vanaf 14 No vember 1938 mocht leiden, met gemengde gevoelens verliet. Hij wes dankbaar voor het werk, dat hier verricht mocht worden en hoopte dat in de toekomst een verenigingsgebouw en een kleuterschool zouden mogen ver rijzen. Na dank te hebben ge bracht aan God, zegde hij de raad dank voor de steun, die hij, vooral tijdens de bezettings jaren heeft mogen ondervinden. Ook het secretariepersoneel dankte hij hartelijk, inzonder heid de secretaris. „Ik bid U in de toekomst Gods onmisbare zegen toe", zo besloot Burg. Vogelaar zijn toespraak. Nadat weth. de Mol de ambts keten in ontvangst had genomen dankte hij de scheidende burge meester voor al hetgeen hij in het belang van de gemeente heeft verricht. Hij noemde o.m. de bouw van het nieuwe ge meentehuis, de aanleg van de nieuwe trottoirs, de bouw van zestien nieuwe woningen, de electrificatie en de aanleg van het sportveld. Aan het slot van zijn toe spraak bood hij Burg. Vogelaar „Weg met het woordenboek bij 't eindexamen". Protest van 28 Ryksgecommit- teerden by de minister. Acht en twintig rijksgecom mitteerden, allen hoogleraren en oud-rectoren van middel bare scholen hebben zich met een verzoek gewend tot de mi nister van O., K. en W„ prof. Rutten, om het K.B. van 28 Juni 1949, waarbij het gebruik van een woordenboek bij het schrif telijk eindexamen in klassieke talen voor geoorloofd wordt verklaard, ongedaan te maken. Het gebruik van een woorden boek heeft een ongunstige in vloed op het concentratiever mogen der candidaten. De thans ingevoerde rege ling is „een avontuur, dat ern stige schade aan de klassieke vorming kan berokkenen". In verband daarmee is het voor sommigen van hen reeds nu een vraag of zij, wanneer deze re geling doorgang mocht vinden, nog langer de verantwoordelijk heid van gecommitteerden kunnen dragen. Souburgse kleuters zijn gelukkige kleuters. Souburgs' nieuwe kleuterschool, over de inrichting waarvan wij Zaterdag j.l. reeds uitvoerig schreven, is gistermiddag door mevr. S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz officieel in gebruik gesteld. Vele sprekers en spreeksters voerden daar bij het woord, w.o. de inspectrice van het Kleuteronderwijs in Zeeland, mej. H. J. Glasz, die aan het slot van haar toespraak zei, dat de Souburgse kleuter thans een gelukkige kleuter is. De presidente van het school bestuur, mevr. M. F. Sterner- dingBeyderwellen, bracht, na de genodigden te hebben ver welkomd, dank aan allen, die hadden meegewerkt aan het tot stand komen van het nieuwe schoolgebouw. Zij wees op de vele moeilijkheden, vooral van financiële aard, die overwonnen moesten worden, zoals de lening van f 50.000, en aan de bazar die werd gehouden. Dank bracht de presidente voorts aan het hoofd van de school, mej. Pr. Wisse, die sinds de oprichting in 1938, de stimulerende kracht is geweest. Als blijk van waar dering overhandigde mevr. Ste- merding haar een enveloppe met inhoud. Spr. wees verder op het in de gang aangebrachte herin neringstableau en deelde mede, dat de leerlingen een foto zul len krijgen van Prinses Beatrix en bovendien getracteerd zullen worden. Donderdag- en Zater dagmiddag, zo zei de presidente tenslotte, zullen samenkomsten met de ouders worden belegd. GROTE VREUGDE. Mej. Glasz, die hierna sprak, zei, dat het een dag van grote vreugde was voor geheel Sou burg, nu dit mooie en doelmatige gebouw in gebruik kon worden genomen. Spr. wees op het grote nut der kleuterscholen, waar de kinderen naast de huiselijke toch ook een deel van hun op voeding ontvangen, waartoe het gebouw zich uitermate leent. Bovendien herinnerde mej. Glasz er aan, dat deze school ook ge bruikt wordt als practisch op leidingscentrum voor de toekom stige kleuteronderwijzeressen. Ze zei verder, dat dit één van de eerste, zo niet dé eerste, ge heel nieuwe kleuterschool is, die in Nederland is gereed gekomen. Het Bestuur, aldus mej. Glasz, heeft doelbewust gebroken met de bewaarschoolgedachte, terwijl zij tenslotte het Bestuur geluk wenste met het prachtige succes. Burgemeester A. H. C. Stemer- ding feliciteerde vervolgens na mens het gemeentebestuur en sprak daarbij de wens uit, dat duizenden kinderen de vrucht van deze arbeid zullen mogen plukken. Als inspecteur van het Chr. Volksonderwijs prees de burgemeester de leiding van de school en hij voegde daaraan toe, dat de christelijke geest en sfeer aanwezig is. Spr. besloot met te zeggen, dat de gezichten en blikken van de kleuters het grootste loon zijn voor hen, die hebbenmeegewerkt. GESCHENKEN. Namens de ouders bood de heer J. Dingemanse geluk wensen aan, terwijl verder 11 prachtige platen door de ouders aan de school zijn geschonken. Vervolgens sprak een afgevaar digde van de Zeeuwse afdeling van Chr. Kleuteronderwijzeres sen, de heer Dey, als hoofd van de Julianaschool en een collega van mej. Wisse. Door één der kleuters werd hierna een zelf- vervaardigd schilderijtje van de voorgevel van het gebouw aan geboden. Mej. Wisse bracht daar na dank voor hetgeen haar, was aangeboden en zij gaf een terug blik in de geschiedenis van de school sinds 1938. Na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", verrichtte mevr. de Casembroot, aan wie bij haar binnenkomst door één der kleuters bloemen waren aan geboden, de opening, waarbij ze zei, dat dit de modernste kleu terschool ln Zeeland is, terwijl ze er van overtuigd was, dat de leiding in zeer deskundige han den is, Mevr. de Casembroot bood mej. Wisse het boekje „Vier Koningskinderen" aan en een Prinsessekaiender, waarna ze bet lint doorknipte, dat vast gehouden werd door Ineke Kloos terman en Siemke v. d. Berg. Het gezelschap maakte daarna een rondgang door de school. namens de raad een boekwerk aan. BEHOUDEN VAART. De heer H. de Vriend sprak als oudste lid namens de raad, de secretaris, de heer L. Evertse, bracht namens het secretarie- personeel zijn hartelijke dank over en wenste hem „behouden vaart en goede wacht". Namens het secretarieperso neel overhandigde hij hem een tweetal boekensteunen en twee boekwerken. Hierna werd door verscheide ne sprekers het woord gevoerd, n.I. de Burg. van Borssele, de heer G. A. Bax, Burg. B. Funk van Heinkenszand, de heer C. Philipse, lid van G.S., die sprak als vriend, dr A. P. Koole, ds H. G. Beneder, Herv. Predikant, ds Y. J. Tiemersma, Geref. Pre dikant, de heer S. Riemens na mens de vrijwillige brandweer en de heer J. Traas als oud wethouder. Nadat de loco-burgemeester, C. J. de Mol, het raadsbesluit tot naamsverandering van de Noordweg had medegedeeld, sprak de scheidende burgemees ter, mede namens zijn echt genote, een dankwoord. Na het officiële afscheid bleef men nog enige tijd gezellig bij een. GEMEENTERAAD GOES. In de morgenavond te hou den raadsvergadering van de gemeente Goes zal nog aan de orde komen een voorstel tot het plaatsen van een wachthuisje op de vluchtheuvel aan de Koe poort. Deze „schuilplaats" wordt 10 m. lang en kost rond f2000. De Ver. Staten zijn voor nemens een nieuwe reeks proef nemingen met de nieuwste atoomwapens op het Atol Eni- watok in de Stille Oceaan uit te voeren. Gistermorgen is op de Griffie te Middelburg de Provinciale Rijwielpadencommissie voor Zee land door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. da Casembroot, geïnstalleerd. Deze commissie is tot stand gekomen op initiatief van de A.N.W.B., die hiertoe een verzoek heeft gericht tot het college van Ged. Staten. Het is de bedoeling, dat alle plannen tot aanleg van rijwiel paden in de provincie aan de commissie zullen worden voor gelegd, zodat deze kunnen wor den gestimuleerd en gecoördi neerd. Voorzitter van deze com missie is de heer C. Philipse. lid van G.S., als secretaris treedt op de heer A. P. Stufkens. Ais lid van deze commissie werden geïnstalleerd de heren mr T. Lebret (Stichting het Zeeuwse Landschap), E. Smit, directeur V.V.V., J. Louwerse te Vlissin gen, secretaris van de Fed. van Rijwielpadvereniging in Neder land, J. W. Schuurman, consul van de A.N.W.B. te Domburg, J. Ph. Koene, namens de Ver. van Ned. Gemeenten, ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-direc teur van de Provinciale Water staat en ir M. de Vink, direc teur van de Planologische dienst. St.-Nicolaas ook te Terneuzen. Ook te Terneuzen heeft St.- Nicolaas zijn intrede gedaan en wel gezeten op een witte schim mel, begeleid door twee zwarte Pieten en geëscorteerd door een viertal geüniformde ruiters. Aangezien verwacht werd, dat de Sint om ongeveer 3 uur zou arriveren, waren reeds duizen den mensen op de Markt aan wezig in afwachting van hetgeen komen zou. Bij zijn aankomst werd de Sint verwelkomd door burgemeester Tellegen, die na mens de burgerij en inzonder heid namens de kinderen, eert woord van welkom sprak, terwijl vervolgens de heer Ribbens, voorzitter van de „Vereniging voor Handeldrijvende Midden stand", gewaagde van de span ning die de komst van Sint- Nicolaas bij groot en klein had verwekt. De Sint dankte voor de hartelijke woorden van welkom en beloofde de kinderen volgen de week bij hen aan te zullen komen. Hierna stelde het muziek gezelschap zich op en na het spelen van enkele Sinterklaas* versjes, welke door groot en klein werden meegezongen! werd een rondrit door de gehelè stad gemaakt. Dat de Sint naast het bestaande ruiter-escorte be- geleid werd door honderden kinderen en behoeft wel geen betoog, temeer daar de zwarté Pieten naast de gebruikelijk^ peperbollen, z.g. klokjes rond strooide. Bij -het oprapen hier van ging het echter nogal ruw toe. Deze dag die het begirt vormde van de winkelweek, maf uitstekend geslaagd heten, aan gezien duizenden mensen uit all# delen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Terneuzen gestroomd wa ren. De initiatiefnemers kunnen dan ook met voldoening op deze dag terugzien. De „Kota Inten", met het 3e Bat. Reg. Stoottroepen en verder 35 R.I. en 1—1 A.A.T. aan boord, is 26 November uit Tand jong Priok vertrokken. Post voor het schip uiterlijk 8 Dec. op de bus doen. Zeepost kan met de „Madoera" naar Indone sië, mits vóór 5 Dec. gepost; met de „Bennekom" naar de Antil len mits vóór 18 Dec. gepost en met de „Bonaire" naar Suriname, vóór 7 Dec. gepost. Per 1 Dec. zullen een aantal Rotterdam mers zelf andere telefoonnette kunnen draaien w.o. ook Goes. Binnenkort zullen de tarieven van de Brusselse tram weer worden verhoogd. De wnd. Chinese president gaat naar de Ver. Staten; naar zijn zeggen om persoonlijke redenen. Het bestuur van de Alg. Bond voor ouden van dagen heeft bij mi nister Joekes verhoging van uit keringen, kolentoeslag, vrijstel ling premie voor ziekenfondsen en van de verhoging der radio distributie bepleit. Het 16 on mogelijk een groot aantal emi granten in de bestaande koloni satiecentra of elders op Nieuw- Guinea op te nemen. Wel zuilen op korte termijn 300 mensen ver trekken. Noorse en Zweedse zakenlieden hebben materiaal van 't vroegere Duitse leger te koop aangeboden aan ieder, die er wat voor voelt. De A.N.W.B. waarschuwt voorzichtig te zijn met autopapieren, wanneer men buitenslands vertoeft. Men kan grote last krijgen als ze weg zijn. De militaire mars door Middelburg. Zoals we reeds meldden zullen de leerlingen van de C.O.A.K. Donderdagmorgen van half tien tot half elf een mars makeii door Middelburg, ter gelegen heid van de viering van het 25- jarig bestaan van de school en de opening van de nieuwe ka zerne. De route voor deze mars is als volgt: Zuidsingel, Bree, Wagenaarstraat, Hofplein, Langé Noordstraat, Markt, Potten- markt, Plein 1940, Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Nieu. we Haven, Turfkaai, Houtkaai, Londensekaai, Nieuwstraat, Kor te Delft, Dam, Molstraat, Koe poortstraat, Molenwater tot dq school. Verder vernemen wij nog, dat de commandant van de C.O.A.K., maj. J. Potteboom, het Middelburgse publiek in de ge legenheid zal stellen om op Zaterdagmiddag 10 December a.s., 's middags van half drie tot half vyf, de nieuwe kazerne té bezichtigen. De ingang is voot deze gelegenheid niet in de Koningstraat, doch die in het nieuwe gebouw aan de Korté Noordstraat. Tweede gemeenteavond van Hervormde Kerk te Vlissingen. Gisteravond vond in het Con certgebouw te Vlissingen de tweede gemeenteavond van da Ned. Herv. Kerk plaats, georga niseerd in het kader van de Actie-bouw Herv. Kerk Vlissin gen. Opnieuw werd het stuk ,,'n Zomerzotheid" opgevoerd. Een verloting bracht f 218.80 in het laadje. De secr. van het actie comité, de heer W. van Soelen, promoveerde aan het einde van de avond wegens hun verdienste lijk werk de heer J. J. La- bruijère tot eerste en de heer Woltering tot tweede metselaar in de bouwsteen-actie. Toepas selijke versierselen kregen de beide heren overhandigd als be wijs hiervan. DE BILT ZEGT: Zacht weer. Matige tot vrij krachtige, langs de Waddenkust echter krachtige wind uit Westelijke richting. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1