Vlissingers vertelden de Duitsers welke schepen op de Schelde voeren. NIEUWS Sportterrein van Vlissinoen toch op voormalig vliegveld. Burgemeester Vogelaar nam gisteren afscheid van Hoedekenskerke. Het Provinciaal bestuur Twaalf jaar voor onvindbare hoofdschuldige. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Het G. N. V. versterke zijn gelederen." Terrein van Nollebos wordt recreatieoord. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat t". TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. T_T nige tijd geleden, is door de Prov. Staten van Groningen een commissie benoemd, met de opdracht te onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is wijzi ging te brengen in de taakver deling tussen Rijk en Provincie. En dan speciaal in deze zin, dat de provinciale huishouding wordt verruimd en dat het Prov. bestuur meer dan tot nu toe, bij de uitvoering van wet ten en algemene maatregelen van bestuur wordt betrokken. Het rapport van deze com missie waarin prof. mr dr C. W. van der Pot de leiding had, is thans verschenen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat ofschoon men zich moet hoeden voor een overdrijving van het provincialisme of het regionalis me, het streven naar een gro tere en meer zelfstandige taak voor de gewesten, gezond is te achten. I") e commissie is van oordeel, dat een hoger orgaan geen taak moet verrichten die even goed of beter aan een lager or gaan kan worden toevertrouwd. Een lager orgaan staat dichter bij de burgers en is beter op de hoogte van plaatselijke toestan den. Voorts bepleit de commissie uitbreiding van het belasting gebied. De huidige methode van voorziening in de financiën der provincie, voor een groot deel bestaande in de verdeling van rijkswege van een bepaald be drag, afhankelijk van de op brengst van verschillende rijks belastingen, maakt de gewesten ongeveer tot onderdelen van het staatsapparaat. Aangezien de provinciën slechts een zeer beperkt eigen belastinggebied hebben, kunnen zij r.iet zelfstandig de inkomsten verwerven, die zij naar eigen inzicht nodig hebben om de kos ten der provinciale huishouding te dekken. Het gevolg is gebrek aan armslag, waardoor de ge westelijke besturen niet de nieuwe taken kunnen aanvatten, welke zij menen te moeten ver vullen. Een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en provincie wordt daarom noodzakelijk geacht. TA it is het meest belangrijke punt waarom feitelijk alles draait. Bovendien acht de commissie het gewenst, dat de Provinciën meer zelfstandigheid krijgen wat betreft het vaststellen van provinciale verordeningen, van de reglementen van polders en waterschappen en de benoeming van bestuurders van water schappen. Verder wordt wenselijk ge oordeeld 'de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal Sta- tenzittingen, de bevoegdheid tot het opleggen van een gemeen schappelijke regeling aan de gemeenten en de instelling van provinciale diensten voor de volkshuisvesting, die met de huidige provinciale planologi sche diensten, gecoördineerd kunnen worden. TAirecte resultaten zal de ar- 1 beid van deze commissie wel niet afwerpen. Toch is het niet zonder be tekenis, dat tegenover de cen traliserende tendenzen van deze tijd steeds meer op de eigen taak en plaats van provinciale staten (en gemeenteraden) de nadruk wordt gelegd. ZEEUWSCH DAGBLAD Gangsterdom in Indonesië. Vrijdagnacht is te Soerabaja een rechercheur van politie door drie onbekenden van zijn revol ver beroofd en in de rivier ge worpen. Hij liep geen ernstig letsel op. Zaterdagavond liepen de com mandant van het politie-posthuis en een agent te Soerabaja. Zij zijn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. Te Soerabaja werd het ge bouw van de verkeerspolitie overvallen door lieden gekleed in uniform van de veldpolitie. Twee geweren en elf revolvers werden meegenomen. De man nen vertrokken per auto. De laatste weken is de on veiligheid te Soerabaja groot. Er worden meer misdrijven ge pleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rapport bij de politie uitbrengen. Voorts komen uit Malang wederom talrijke berichten van roofovervallen en toenemende afpersing vooral in de Chinese wereld. De strijd om Tsjoengking. Reizigers, die per vliegtuig uit Tsjoengking te Hongkong zijn aangekomen, zeiden dat de communisten de-nationalistische hoofdstad ieder ogenblik kun nen bezetten. De voorhoede van het communistische leger was nog 12 km. van de hoofdstad verwijderd toen zij vertrokken. Andere berichten zeggen, dat de communisten reeds in de stad zijn. Amerikaans schip in Chinese wateren beschoten. Amerika zal een „krachtig protest" indienen bij de Chinese nationalistische regering tegen het beschieten van het 6711 ton metende Amerikaanse koopvaar dijschip „Sir John Franklin" bij de monding van de Jangtse. 5e JAARGANG No. 1421 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 29 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.23 u. onder 16.33 u.; Maan op 14.27 u. onder 2.41 u. Hoogwater op Woensdag 30 Nov.: Vlissingen: 10.25 u. 1.31 m., 23.07 u. 1.53 m.; Terneuzen: 10.54 u. 1.51 m., 23.32 u. 1.73 m.; Wemel- dinge: 11.50 u. 1.17 m., u. m.; Zierikzee: 11.30 u. 1.00 m., u. m. DE VERENIGING HET BRABANTS EDELAMBACHT" heeft tijdens de tentoonstelling in het Provinciaal Genootschap te Den Bosch een Dag van het Ambacht" georganiseerd, waarop verte genwoordigers van het ambacht uit alle delen van het land aan wezig waren. Bij een der vele mooie inzendingen op de ten toonstelling: een voorstudie, uitgevoerd in klei, van een gesty- leerd zelfportret van Johan van Amelsfoort uit Vught. Vol be langstelling bekijken (van' links naar rechts) het werkstuk de heren Dr G. de Gruyter, voorzitter van de Kamer van Koop handel en ere-voorzitter van de Vereniging „Het Brabants Edel- ambacht", H. W. Valk, adviseur der tentoonstelling, de kunste naar van Amelsvoort en G. W. Pas, voorzitter van de vereniging. LONEN 1 JANUARI VIJF PROCENT OMHOOG? Prijsstijging maakt snelle compensatie nodig. De Raad van Vakcentralen heeft aan de Stichting van de Arbeid voorgesteld de lonen met 5 pet te verhogen. Daarbij moet bijzonder gelet worden op de laagst bezoldigden, voor wie de lonen met een minimum-bedrag omhoog zouden moeten worden gebracht. Dat minimum-bedrag zou minstens f 2.50 moeten zijn. Verder is voorgesteld maat regelen te nemen, die leiden tot verhoging van de arbeidsproduc tiviteit door een betere outillage van fabrieken e.d. In de winst, die door deze verhoging van ar beidsproductiviteit zou ontstaan, zouden de arbeiders moeten delen. Als een en ander niet via de Stichting bereikt kan worden, zullen de bonafide vakorgani saties het rechtstreeks bij de regering aan de orde stellen. De minister is op de hoogte, dat de Vakcentrales er op rekenen, dat de voorgestelde maatregelen 1 Januari a.s. van kracht zullen worden. In de kampong Watoegong, drie km. ten Westen van Ma- lang, is een massagraf gevonden. Reeds twaalf lijken zijn opge graven. Verschillende personen waren levend begraven. SCHELDE-SPIONNAGE UIT BEGIN 1940 BERECHT. In Februari en Maart van 1940, dus vlak voor de Duitse inval in ons land, hebben enkele Vlissingers zich verdienste lijk gemaakt bij de Duitsers door op te geven welke Engelse en Franse schepen er op de Schelde passeerden en waaruit de la ding bestond, die ze vervoerden. Gisteren is door de Bijz. Ka mer van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg dit Schelde-spionnagecomplot berecht. De hoofdschuldige, Eskens, werd tot 12 jaar veroordeeld. Eskens had Brandenburg ertoe gebracht de nodige inlichtingen te verschaffen over de vaart van Franse en Engelse schepen in de Schelde, tevens met opgaaf welke lading deze schepen vervoerden. Eskens betaalde Brandenburg daarvoor, terwijl later een vast salaris werd beloofd. De politie kwam achter deze affaire, toen Brandenburg de incasseerder, M. L. Amadio, in het complot wilde betrekken. Amadio ging naar de politie, waarna opnieuw een bij eenkomst tussen Brandenburg en Amadio werd gearrangeerd, waar bij twee politieagenten zich ver dekt hadden opgesteld. Zodoende kwam de zaak aan het rollen en werden er processen-verbaal op gesteld. Deze zaak werd nu gis teren opnieuw opgehaald. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat verd. reeds voor de oorlog in Duitse dienst was ge weest, ja zelfs in de vorige we reldoorlog voor Duitsland had ge- spionneerd. Het is zijn schuld, al dus jhr. Verspeyck, dat vandaag Baart cn Brandenburg hier te recht staan. De eis luidde 10 jaar bij verstek. i/2 JAAR. Vier jaar en zes maanden met aftrek, eiste de officier van Jus titie tegen Brandenburg. Hij wilde echter in aanmerking nemen, dat verdachte, die het torpederen in de hand heeft gewerkt, zich in de oorlog als een goed Nederlan der had gedragen. Naast de ge vangenisstraf eiste de officier van Justitie ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Als getuigen werden in deze zaak o.m. gehoord de ex-N.S.B.-ers W. L. Bliek en M. L. Amadio, die ver klaarden door verd. in het com plot te zijn betrokken. Belden hebben echter nimmer meege werkt. Uit het verhoor van Br. bleek, dat hij door een advertentie in contact was gekomen met Es kens. Deze zou werk voor hem hebben op scheepvaartgebied. Hem werd voorgesteld alsof de vereist? scheepvaarttijdingen no dig aren voor een Duitse in- en exportfirma en verd. bekende, er in te zijn gevlogen. Later kreeg hij de zekerheid, dat Eskens voor Duitsland werkte, doch de finan ciële omstandigheden, waarin Brandenburg in die dagen ver keerde, noopten hem de spionage- werkzaamheden enige tijd voort te zetten. In een uitvoerig plei dooi wees de raadsman, mr. dr. C. Beekhouwer te Alkmaar, er op, dat zijn cliënt in 1946 door het Bureau Nationale Veiligheid reeds is vrijgesproken. De Duitsers had- Kerst- en Nieuwjaars telegrammen. Van 14 December tot en met 6 Januari kunnen Kers.t- en Nieuwjaarstelegrammen met vas te en met vrije inhoud via Hol- land-Radio-P.T.T. worden ge stuurd naar Suriname en de Ned. Antillen. Men kan kiezen tussen acht vaste teksten. Tussen 1 December en 6 Janu ari kunnen dergelijke telegram men, echter alleen met vaste in houd worden gestuurd naar en van schepen op zee naar en van Ned., Indonesische en Ned.-West- Indische scheepsstations, voor zo ver deze door Radio-Holland wor den geëxploiteerd. Men wordt" verzocht de tele grammen zo vroeg mogelijk aan te bieden, om geen opstopping te veroorzaken. den hem in 1940 gegrepen, omdat ze dachten dat hij voor Engeland spionneerde, waarmee de raads man wilde aantonen, dat Br. in het geheel geen belangrijke din gen heeft gedaan met het door geven van de tijdingen. Hij vroeg dan ook ontslag van rechtsver volging, subs, een straf gelijk aan het voorarrest, n.l. 2 jaar en 8 maanden met onmiddellijke invrij- heidsstelling. DE ZAAK-BAART. In derde instantie was er nog Abr. Baart uit Vlissingen, die geheel onafhankelijk van de voorgaande personen scheeps tijdingen doorgaf aan zekere Verbruggen en later naar een adres in Arnhem. Verbruggen had meegedeeld, dat hjj de be richten van verd. doorzond naar Berlijn. Verd. was geld aan geboden, hetgeen bleek te be staan uit f100.per maand-en vrij wonen enz. Regelmatig gin gen elke dag de berichten de deur uit. Baart .ontkende echter stellig te hebben opgegeven welke ladingen de sehepen ver voerden. Alleen de namen wer den doorgegeven, terwijl de ton nage werd opgezocht in de des betreffende registers. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat het verd. zeer goed bekend was, dat de mededelin gen, die hij deed, via Verbrug gen naar Duitsland gingen. Bo vendien nam hij het verd. zeer kwalijk dit alles te hebben ge daan, daar B. een goede betrek king had. Jhr Verspyck was tenslotte van mening, dat het hier ging om een voltooid misdrijf en hij eiste daarvoor 5 jaar gevange nisstraf met aftrek, levenslange ontzetting uit de rechten en bevel tot in hechtenisneming. Mr P. C. Adriaanse zei in zijn pleidooi, dat nooit bewezen zal kunnen worden, dat de berichten van verd. ook werkelijk naar Berlijn zijn gezonden, Bovendien achtte spr. veroordeling op ju ridische gronden onmogelijk. In het uiterste geval vroeg de raadsman een gevangenisstraf op te leggen, die gelijk zou zijn met de tijd in voorarrest door gebracht. UITSPRAKEN. De* uitspraken in al deze za ken luidden als volgt: Eskens, die nergens meer te vinden is, werd bij verstek ver oordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met ontzetting uit de rech ten voor het leven. Branden burg, die in de cellenbarakken te Scheveningen zit, kreeg 3 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor 10 jaar, terwijl Baart, te Vlissingen- wonende, conform de eis tot vijf jaar werd veroordeeld met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het leven. Band NederlandIndonesië over repatriëring van militairen. Het hoofdbestuur van de Band NederlandIndonesië heeft een telegram gestuurd aan de minis ter-presidenten de beide voor zitters van de Staten-Generaal, waarin o.m. wordt gezegd, dat het kennis genomen heeft „van de niet weersproken onrustba rende berichten omtrent terreur in Indonesië, in het bijzonder op Java, waaruit blijkt, dat het leven van onze militairen in steeds groter gevaar komt". Men verzoekt de ruim 17.000 zich nog in Indonesië bevindende Neder landse militairen, die thans geen taak meer hebben, met de grootst mogelijke spoed te doen repatriëren en in de tussentijd te beschermen. Geslaagde propaganda-avond Goese Chr. Besturenbond. Voor honderd procent een ge slaagde avond. Dat mogen we wel zeggen van de propaganda- bjjeenkomst, die de Goese Chris telijke Besturenbond gisteravond hield in de „Prins van Oranje". Een goed bezette zaal heeft met aandacht naar de heer Z. Bras Jr, Hoofdbestuurder van de Ned. Vereniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden geluisterd en even aandachtig gekeken naar de mooie C.N.V.- film „Naar vernieuwing der samenleving". „Tegenover klassestrijd, het C.N.V.-ideaal, volledige samen werking tussen werkgever en werknemer", aldus de heer Bras toen hij, na de moeilijke jaren van het ontstaan van het C.N.V. te hebben geschetst, er op wees, dat na veertig jaar sociale strijd thans 150.000 werknemers in het C.N.V. het liberalisme en het socialisme afwijzen. Er is echter nog geen reden tot tevreden heid. Nu de P.B.O. op komst is, is het meer dan zaak, dat het C.N.V. zijn gelederen versterkt. Spreker deed dan ook een be roep op de vrouwen om hun mannen steun te verlenen bij wat hij noemde „deze jubileum- opgave van het C.N.V. de God delijke opdracht de vakbewe ging uit te bouwen". Ook werd een dringend beroep op de jeugd gedaan om de studieclub te blij ven bezoeken. De C.N.V.-film, die na de pauze draaide, is eerlijk en cine matografisch uitstekend en liet niet na een diepe indruk te maken. We kunnen het C.N.V. gelukwensen met de vervaardi ging van deze film. De voorzitter van de Goese Chr. Besturenbond, de heer A. de Lange, die de avond ook had geopend, sprak een kort slot woord. De heer Bras Jr sloot de avond met dankgebed. Hongerstaking van Belgische politieke delinquenten. De rechten van de mens Honderd en zestig politieke de linquenten, die in het interne ringscentrum in het z.g.n. „Kas teeltje" te Brussel verblijven, zijn een hongerstaking begonnen. Zij eisen onmiddellijke stopzet ting van de terechtstellingen en eerbiediging van de rechten van de mens.In een ongetekende brief van deze politieke delin quenten heet het, dat zij bij de V.N. een klacht hebben ingediend over hun behandeling en dat zij de oud-president van de Ierse re publiek en de president van Zuid- Afrika, Dr Malan, verzocht heb ben deze klacht te ondersteunen. Binnenkort geen paspoorten meer voor België. Verwacht wordt, dat binnenkort in het verkeer met België weer kan worden volstaan met de be wijzen van Nederlanderschap en voor wat de Belgen betreft met de cartes d'identité. Hoewel nog niet op 1 Januari, verwacht men toch, dat de nieuwe maat regel in het eerste kwartaal van 1950 zal ingaan. Over enige tijd zullen daarover nadere inlichtin gen kunnen worden tegemoet ge zien. GOES. Veiling van 28 Nov.: Bloemkool I 2627, id. II 18 23 per 100 stuks; Spruiten I 46 47, id. II 29—31, Groene Kool 2327, Rodekool 9—12, Boera- kool 1516, Prei 24, Uien (atv,-, en stek) 1,505, Andijvie 26— 27, Peen III 6,507,50, alles per 100 kg. Als uitermate belangrijk sluitstuk voor de agenda van de Vrij dag a.s. te houden raadsvergadering worden door B. en W. van Vlissingen een tweetal besluiten van de raad gevraagd. B. en W. doen n.l. het voorstel tot aanleg van het Sportcentrum op het voormalig vliegveld, terwijl daarnaast een gedetailleerd plan ter tafel Is gebracht betreffende het recreatieoord op het terrein van het vroegere Nollebos. Wat de stichting van het ^port- centrum betreft hebben B. en W. een vergelijking gemaakt tussen de kosten van de aanleg van dit sportcentrum op het terrein van het vroegere Nolle bos, waardoor dus de sportvelden midden in het daar gedachte recreatieoord zouden komen te liggen en de aanleg van de vel den op het voormalige vliegveld. De kosten van het terrein bij de Nolle zouden naar schatting f80.000.bedragen, n.l. de aan leg van een gedraineerd voet balveld met sintelbaan en twee niet gedraineerde voetbalvel den. Daarbij zijn ook inbegrepen de afrastering, de paden, toe gangsweg, parkeerterrein, sintel- baan en twee kleedlokalen. De kosten voor eenzelfde project op het vliegveld worden geraamd op f 60.000. Verder zouden de kosten van een hoofdvoetbalveld bij de Nolle nog ongeveer f 20.000. hoger borden, omdat een zit- en staantribune moet worden gebouwd. Het veld aan de Bos weg, dat thans een van de beste velaen in Zeeland is, zou wor den gedegradeerd tot een voet balveld, waar alleen lagere elf tallen spelen zouden, hetgeen B. en W. tegenover de hiervoor reeds uitgegeven kosten van 23.000.niet verantwoord vin den. Bovendien hebben de sportorganisaties te kennen ge geven meer behoefte te hebben aan oefenvelden, dan aan een behoorlijk wedstrijdveld, dat immers al bestaat. Zou men di rect in de behoefte willen voor zien, dan zou het toch nog ge ruime tijd duren eer de beno digde terreinen aan de Nolle zo ver klaar zouden zijn, dat er gespeeld kon worden. De com binatie van Recreatieoord-Sport park achten B. en W. in dit op zicht evenmin gewenst. Wanneer de raad zich in principe voor het voorstel van B. en W. ver klaart, zal het college nader in overleg met de Stichting Sport centrum de plannen voor de aanleg gaan uitwerken. RECREATIEOORD. In de laatste raadsvergadering van 1948 werd een crediet ver leend van f 220.700.ten be hoeve van de uitvoering van het plan tot aanleg van de Sport- laan, tot het bouwrijp maken van het terrein, gelegen tussen de Sportlaan, Vondellaan en Vredehoflaan, alsmede de daar mee verband houdende bestra tings- en rioleringswerken. Tot dusver is aan dit plan nog slechts gedeeltelijk uitvoering gegeven, terwijl B. en W. ""thans komen met het plan tot verwezenlijking van het recreatieterrein Nolle bos, hetgeen in vier delen wordt gesplitst. Het eerste deel behelst het plantklaar maken van een ter rein, waarvoor in overleg met de architect Broerse een plan is ontworpen. Ook de aanleg van tennisbanen is in dit plan be grepen. De kosten van de grond werken zijn geraamd op f72.200, die voor de beplanting op f 8475. Het tweede deel omvat het bouwrijp maken van een ander terrein, n.l. tussen de Vredehof laan, Vondellaan en Sportlaan, terwijl vanaf de Sportlaan een rijwielpad zal worden aangelegd tot aan de grens Vlissingen— Koudekerke. De totale kosten bedragen f 124.300.Verder is voor de aanleg van wandelpaden e.d. een bedrag nodig van f 16.300.Tenslotte zal een ge deelte van 6 ha. recreatieterrein plantklaar moeten worden ge maakt hetgeen f 72.200 zal ver gen. De kosten van de beplan ting van deze 6 ha. worden ge raamd op f 19.950.De totale kosten voor de aanleg van het recreatieoord Nollebos zullen naar schatting dus bedragen f 313.425, zodat door B. en W. thans een aanvullend crediet voor de verwezenlijking van dit plan wordt gevraagd van f92.725. Ook hier ziet men hem node vertrekken. Ook de gemeente Hoedekens kerke heeft afscheid genomen van burgemeester J. C. Voge laar, in verband met diens be noeming te Nieuwerkerk aan de IJssel. Ook hier bleek uit de grote belangstelling, dat men hem node ziet gaan. Nadat het benoemings- en ontslagbesluit was voorgelezen, richtte de wnd. burgemeester, de heer M. Steijn, zich tot de scheidende burgemeester, die hij bedankte voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft verricht. Spreker zeide zichzelf voor een moeilijke taak gesteld te zien. Nadat weth. Steijn de ambts keten in ontvangst had genomen spraken de raadsleden, de heren L. Lous, A. Menheere en J. C. J. Boone. Het dochtertje van laatstgenoemde bood mevrouw Vogelaar bloemen aan. Namens het gemeentepersoneel sprak de heer M. A. van der Have, gemeentesecretaris. Hij bood een actetas en een boek werk aan. Hierna werd door tal van sprekers het woord ge voerd, n.l. de Burgemeester van Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke en lagere school te Nieuwdorp. Gemeenteraad van 's-H. Arends kerke vergaderde. De raad van 's-Heer Arends kerke heeft gistermiddag beslo ten tot de bouw van een één- klassigë school in het voor uit breiding bestemde terrein ach ter de kleuterschool. Dit school gebouw zal worden v.erhuurd aan de C.B.T.B., die er een la gere landbouwschool zai ves tigen. Men hoopt deze school op 1 April van het komende jaar te openen. Tot die tijd zal een oud lokaal ter beschikking van de C.B.T.B. worden gesteld. Voorts werd besloten tot de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Nieuwdorp. In 1944 was deze school vanuit Walche ren door de Duitsers beschoten. De thans gebruikte noodschool wordt dan ingericht als vereni gingsgebouw, een besluit, dat Nieuwdorp niet onwelgevallig zal zijn. De raad besloot ver volgens in Lewedorp zowel als in 's-Heer Arendskerke grond voor de uitbreidingsplannen bouwrijp te maken. Voorts werd de begroting over 1950 goedgekeurd. In deze raadsvergadering heeft de heer B. Burger afscheid ge nomen als gemeentesecretaris. Zoals elders op deze pagina wordt vermeld, zal hij a.s. Don derdag te Goes als gemeente secretaris beëdigd worden. In zijn plaats werd thans be ëdigd de heer G. M. de Schip per. Burgemeester Elenbaas heeft beiden toegesproken. Proefvaart Ferryboot „Prins Hendrik". Naar wij vernemen zal de ferryboot „Prins Hendrik" op 10 Dec. a.s. een proefvaart ma ken op de Wester-Schelde. Een officiële proefvaart zal het ech ter niet zijn, daar deze destijds reeds werd gehouden waarbij bleek bepaalde onderdelen nog niet voldeden. De proefvaart zal o.m. worden bijgewoond door leden van G.S., de directie van de Rijkswaterstaat, de directie van de Kon. Mij „De Schelde" en technici. 9 millioen arbeiders in de Russische zone van Duitsland zullen een uur overwerken om Sta'lin als verjaardagscadeautje een planetarium te schenken. Ten Zuiden van Magelang woont een 2-jarig jongetje, dat goed spreekt en reeds tekeningen maakt. Ook kan hij voorspellen en 't schijnt nog uit te komen ook! De heer T. Elink Schuur man is tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Brazilië benoemd. De mening van de directie van Aëro-Hol- land, dat de Dakota verongelukt zou kunnen zijn doordat de hoogtekaart de juiste hoogte niet aangaf, noemde de voor zitter van de Noorse commissie van onderzoek „merkwaardig". Hjj had nog geen kaart gezien en vond het voorbarig. In de gemeente Bodegraven is een veehouder toen hij een vee- scheerapparaat wilde gebruiken, door de stroom gedood. Het slechte zicht was de oorzaak, dat tussen Eist en Lent een luxe auto van de Gimbornfabrieken tegen een stilstaande auto vloog. Beide inzittenden werden zwaar gewond. De „Karei Doorman" is gistermorgen van zijn oefen- reis weer te Rotterdam aange komen. In Velp is het de Gebrs Driessen en de heer van Doorn gelukt vier wilde zwijnen van elk ruim 100 pond te schie ten. Drie Junker-vliegtuigen, een Duitse erfenis, die "als oplei dingstoestellen gebruikt werden, zijn „uit de tijd geraakt". Ze zullen aan de hoogste bieder verkocht worden. 1 en 2 Decem ber is het „kijkdag" op het vlieg veld Gilze-Rijen. s-Heerenhoek, C. F. A. M. van Horsigh, Burgemeester P. D- Jansen van 's-Gravenpolder, de heer I. Groenewegen namens het Polderbestuur, de Pastoor van Kwadendamme, de Ned. Herv. predikant ds S. J. M. Huls bergen, de heer P. Provoost na mens de Geref. Gemeente en het hoofd der .school, de heer J. M. Traas namens de schooljeugd. Namens deze schoolkinderen boden de meisjes F. Lukasse en J. v. d. Berge een geborduur de boekomslag aan. Voorts voer de nog het woord de heer de Boo, hoofd van de school te Kwadendamme. Nadat de scheidende burge meester, mede namens zijn echtgenote allen voor de harte lijke woorden had gedankt, wer den nog enkele verversingen aangeboden. Hierna bestond er gelegenheid persoonlijk van bur gemeester Vogelaar afscheid te GERUCHTEN OM PRINS KAREL. Volgens een Amerikaans pers bureau is door het koninklijk pa leis te Brussel een verklaring uit gegeven, dat het huwelijk van prins Karei zal worden gesloten, nadat de koningskwestie zal zijn geregeld. Desgevraagd is Belga door het hof meegedeeld, dat over dit on derwerp geen enkele verklaring is verstrekt. Ds Veldkamp te Middelburg hartelijk gehuldigd. In de Hofpleinkerk te Middel burg werd gisteravond een druk bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig ambtsjubileum en huwelijks feest van ds H. Veldkamp, Geref. predikant, aldaar. Talrijke bloemstukken vertolk ten de dankbaarheid der ge meente met deze bijzondere dag. Dr A. H. Oussoren, voorzitter van de huldigingscommissie, hield namens de gemeente, de kerkeraad en de Zuiderzending, een toespraak, waarin hij ds en mevr. Veldkamp hartelijk dank te voor hun werk in de gemeen te. Hij gaf de verzekering, dat de ganse gemeente medeleeft en grote waardering heeft voor de persoon en de arbeid van hun herder en leraar. Namens de gemeente bood hij een enveloppe met inhoud aan. Een ander geschenk overhan digde dr Oussoren namens de Zuiderzending. Ds C. Boon van St.-Laurens sprak als voorzitter van de laatste elassisvergade- ring ds Veldkamp toe. Hij bracht de gelukwens over van de kerken der Classis Middel burg. Ds C. Stam van Goes bracht namens de redacteuren van de „Zeeuwse Kerkbode" d,e jubilerende hoofdredacteur dank voor zijn uitnemend perswerk in het belang van Zeeland. Een broeder uit de gemeente las een door hemzelf vervaar digd gedicht voor waarom tjg aanwezigen hartelijk hebben ge lachen. Personeel Rijksbelastingen vergaderde te Goes. In Hotel „Terminus" te Goej vergaderde de afd. Zeeland van de Bond van Adm. Personeel by 's Rijks Belastingen. Het bleek, dat niet alle leden het met de tegenwoordige gang van zaken eens zijn en men vond zelfs, dat het hoofdbestuur de neiging koestert besluiten te nemen zon der voorkennis van de afde lingen. Vanzelfsprekend kwam ook de salariëring aan de orde. De technische herziening heeft geen voldoening geschonken. Boven dien was men zeer ontevreden over het z.g.n. „inpassings- besluit". Overigens was men op timistisch gestemd. Men ver wacht namelijk, dat nu de volks vertegenwoordiging er toe over gegaan is de ministerssalarissen te verhogen met 30 ook aap de ambtenaren een dergelijke verhoging zai worden verleend. Met klem werd er op aangedron gen, dat nu eindelijk eens een eind komt aan de standplaats aftrek. GEMEENTERAAD GOES. Donderdagavond half 9 zal de Gemeenteraad vergaderen. O.m. komt aan de orde de beëdiging van de heer B. Burger als ge meentesecretaris. Verder een begrotingswijziging in verband met een door G.S. genomen be sluit om het bouwvolume, toe gestaan voor riolering, met f 30.000.te verhogen en te brengen op f 170.000.Met dit bedrag kunnen de volgende rio leringen worden aangelegd; Zuidvlietstraat, Scheldestraat met aansluiting op bouwplan- West, Bergweg, Vogelzangsweg, Voorstad, Brouwersgang, Ravé- lijn de Groene Jager. Ned. Herv. Kerk Vlissingen. Tozegging van beroep in de vac.-ds Aalbers aan ds Beker van Voorhout. .DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met aanvankelijk langs de Wadden- kust hier en daar een enkel buitje. Aanvankelijk zwakke tot matige, later meest matige wind draaiend naar Westelijke rich tingen. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1