QrovinciMdBRrcr Een halve eeuw ongewenste vreemde lingen geweerd. In vier jaar tijds kan veel veranderen Grote stijging der exploitatiekosten N.V. Stoomtram Walcheren in 1948 Kiezen Delen Belangwekkend jubileum te Wageningen. Succes met Chefarine „4" bi] griep Meer ontvangen dan in 1947, maar uiteindelijk resultaat minder bevredigend. j De arrestatie van Soekarno en de souvereiniteitsoverdracht Het belastingbiljet. Maandag 28 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In (Van onze Utrechtse correspondent.) 1824 kreeg een inwoner van Colorado in Noord-Amerika reisplannen. Hij wilde wat van de wereld zien en ging derhalve op stap. Eerst bleef hij in de delijk gedierte, onberekenbare schade af te wenden. De P.D. ziet nauwlettend toe op intens i Op zijn laboratorium keurt de P.D. de bestrijdingsmid delen. Handelaren in spuitpraepa- raten zijn wettelijk verplicht hun materiaal naar Wageningen op te zenden ter contróle. Hoe groot de omvang van de bestrijding de laatste jaren ge worden was, blijkt o.a. uit het be- alle gewassen, die ons land veria-drag dat gemoeid is met de ver- ten. Deze onmisbare controle delging van de Coloradokever: zes werkt zo doeltreffend, dat alleen millioen gulden per jaar! reeds daardoor^ de goede naamDe strijd tegen aardappelmoe- van onze P.D. in de hele wereld heid wordt vergemakkelijkt door gevestigd is. Immers de gebieden een zojuist ter zake aangeno- waarheen onze producten wor- men wet, volgens welke het niet den verscheept, inspecteren al het toegestaan is om vaker dan een- buurt en bezocht hij elk plekjej binnenkomende; hoe minder fou- 'maal in de drie jaar aardappelen ten men vindt, des te groter wordt te verbouwen op hetzelfde perceel. in eigen werelddeel. Zijn be geerte om nieuwe landen te be treden nam echter toe en dewijl bedoelde inwoner van Colorado over een zeer lang leven had te beschikken, stak hij de Oceaan over en arriveerde hij in 1922 te Bordeaux. Verschillende landen van het Europese continent werden door hem tot in de uiterste hoeken be reisd. Eindelijk, in 1940 over schreed hij de grenzen van Neder land. Hier bevindt hij zich nog. Maar zijn aanwezigheid wordt in het geheel niet op prijs gesteld. Men heeft het zelfs op zijn leven begrepen. Geen wonder. Want zijn naam luidt: Coloradokever! Er is nóg zo'n reislustige Ameri kaan. Hij komt ujt San José en hij draagt ook de naam van zijn ge boortestreek: San Joséschildluis. Dit lieftallige dier houdt zich reeds in Frankrijk en Duitsland op. Dat Nederland op zijn pro gramma voorkomt, staat vast; maar er worden hartstochtelijke pogingen gedaan om hem te weren uit ons vaderland. De derde Amerikaanse bezoe ker, die hier genoemd moet wor den, is de muskusrat, ook wel bisamrat geheten. Deze toerist IEGtN PUNtN EN GR1Ü> passeerde vanuit België onze grenspaal. Totnogtoe bleken in zonderheid Brabant en Zeeuws- Vlaunderen hem te interesseren In 1941 trof men hem te Valkens- waard aan. Maar hij bukt op in noordelijke richting. In Heusden kwam men hem al tegen en van zijn talrijke familieleden, die hy voor de gezelligheid meebracht, zijn er dit jaar bereids 750 gear resteerd. Dan is er het allerbeminnelijkst aardappelaaltje, een beestje dat in 1913 te Rostock bivakkeerde, maar dat sedert 1941 binnen onze grenzen toeft. Speciaal van aard appelvelden gaat een grote beko ring op het aaltje uit. Een bezoek van het beestje is evenwel uiter mate vermoeiend voor de aardap pels. Weshalve men deze verwek ker van aardappelmoeheid tracht te verdelgen. Tot slot een gast uit het verre Oosten, namelijk uit Japan. Nu gaat onze sympathie allerminst naar da Jappen uit en zeker ook niet naar de Japanse Meikever. Hij is hier tot heden niet gesig naleerd. Doch de vreemdelingen politie blijft op haar qui-vive. Zij weet, dat Japanse visite alleen maar schadelijk kan zijn. het vertrouwen in de contróle van de P.D. INGEMAAKTE ZIEKTEN. ding. Dit laagte geschiedt zeer Zeer populair is de voorlichting door de P.D. in het weerpraatje. Een enquête wees uit, dat 96 der landbouwers de door de P.D. De arbeid van Wageningen is via het weerpraatje verstrekte velerlei. Eerst al door het opspo-mededelingen voor agrariërs op ren van ziekten en haar bestrij-prijs stelt. De voorlichting ge schiedt ook op andere wijze, na melijk door het verstrekken van materiaal over plantenziekten aan land- en tuinbouwscholen. De door ziekte aangetaste planten worden op sterk water gezet (of de nieuwste vinding in plastic ver vat) en zo, ingemaakt en wel, HET INDONESISCHE VRAAGSTUK. (Ingez. mededeling, advert.) Bij d. beslriidin, van griep zijn ÊïïSS de P.D. met Lhetarine „4 uitstekende rechtstreeks adviezen aan agra- resultaten bereikt. Elk tablet rBZS- ,.GamiddeId der]iJ Oneven met inlichtingen gaan dagelijks de bevat 4 beroemde geneesmid- deur uit. delen, die een krachtige, maar „,Dat al.deze werkzaamheden de ij I. Ili Plantenziektenkundige Dienst de- weidaoige werking hebben, waar- den uitgroeien tot een flink be door men spoedig weer in staat is, drÜf' voor de hand. Men .Li .Li -Li kampt geweldig met het gebrek opgewekt zijn werk te verrichten, aan ruimte en het is daarom ver- g* 0 M" heugend, dat juist bij het halve I lt£fcfarnyl<** ZS- eeuwfeest van deze nuttige in- V WLlOl ii TT stelling de eerste spade voor een nieuwe vleugel aan 't gebouw van de P.D. in de grond gestoken kon worden. GEVAAR VOOR EXPORT. Wij hadden het over de vreem delingenpolitie. De instantie, wel ke wij doorgaans bedoelen als het over ongewenste uitlanders gaat, blijft hier buiten. We hebben thans het oog op de vreemdelin genpolitie, welke in Wageningen is gevestigd: de Plantenziekten- kundige Dienst (P.D.) Mor gen viert deze dienst zijn vijf tigste verjaardag. Een jubileum om even bij stil te staan. Sommige mensen zijn de mening toegedaan, dat de P.D. een soort wetenschappelijke liefhebberij is, waar men theoretiseert over al lerlei (onjgezondheidsverschijnse- len bij planten. Er zijn wel vrien delijke dames, die een blaadje van haar zieke geranium opsturen naar Wageningen met de gedach te, dat heel de P.D. naarstig gaat speuren naar de oorzaak van de kwaal Maar de plattelanders weten wel beter. Al geven ze er niet al tijd blijk van, ze zijn er van over tuigd, dat de Plantenziektenkun dige Dienst van onschatbaar be lang is voor onze export. Denk u eens in wat een nationale ramp het zou wezen, indie.i het buiten land onze agrarische producten (hoofdzaak van de export) ging weigeren, omdat men mèt die pro ducten allerlei plantenziekten binnenhaalde! Er moet dus alles aan gedaan worden om plantenziekten te be strijden en te voorkomen. Deze opvatting leidde in 1899 tot de stichting van de Plantenziekten- kundige Dienst. Het is niet moge lijk om uit te drukken wat de be tekenis van de P.D. was en is. Niet alleen zijn verschillende ziekten doeltreffend bestreden (b.v. de aardappelwratziekte, waarover heden ten dagen niet meer wordt gepraat) maar ook wist men, door het weren en verdelgen van scha- 20 TA8UTTEN I I 075 In de Dinsdag j.l. te Middelburg Oostkapelle. Voorts B J heren jiir mr G. C. (Van onze parlementaire redacteur.) HET INDONESISCHE VRAAG STUK is op dit moment in onze politiek het allesbeheersende vraagstuk. Het is thans in zijn eindstadium getreden en nog eenmaal zijn de ogen van het Nederlandse volk gericht op onze volksvertegenwoordigers, die op 6 December a.s. het wets voorstel van de souvereiniteits- overdra cht zullen behandelen. Dat ontwerp werd Dinsdag j.l. ingediend. Wat dr Colijn zestien jaar geleden zei: leuzen der vroegere communisti-, Rykseenheid, sohe partij en de P.N.I. DE MINISTER van Overzeese D.e toenmalige minister stelde Gebiedsdelen prof. dr J. H. A zich in zijn rede scherp te weer Logemann sprak in zijn regerings- tegen de agitatie van de voorman- verklaring van 16 October 1945 nen van deze beweging, omdat Van de „opstandelingen regering zo zeide hg - dit agiteren op de Soekarno". Het zou zo betoogde rmllioenen massa van eenvoudi- hij onwaardig en onvruchtbaar gen, een zeer gevaarlijke invloed zyn om met Soekarno te praten, uitoefent, een invloed, die hcht Kortom.de gehele rede was een .ma?s!:VeKfet' dat aIleen afkeuring, op felle toon; van de gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomtram „Walcheren", werd overgegaan tot de vaststelling nootschap met dank voor de vele en belangrijke diensten vanai 1935 aan, de N.V. bewezen. In zijn plaats werd tot commissaris be noemd de heer F. G. Sprenger te werden de D. Rutgers van Rozenburg en mr H. F. .Lantsheer tot commissarissen herbenoemd. Op 23 December werd de ven van het verslag, alsmede de balans weru ae en de verlies- en winstrekening nootschap getroffen door 'tover- lijden van de commissaris J. Sloo- ves. Met dankbaarheid gedenkt winstrekening over 1918, In bet verslag wordt medege deeld, dat, hoewel do ontvangsten men zijn bemoeiingen bij het tot- ueeiu, (laL nuewei uo ontvangsten over 1948 hoger waren dan ln fandkomen van de overname van 1947, het uiteindelijk resultaat i het trambedrijf der N.V. P.Z.E.M, minder bevredigend is dan het,'!a„z'iatbalanJft?11in^fok nadlen jaar tevoren wegens de grote stijging der exploitatiekosten. Voornamelijk is dit het gevoli van de algehele modernisering van het wagenpark, hetgeen gro te investeringen en dientengevol ge grote afschrijvingen met zien bracht. In September 1947 werd begon nen met het uit de dienst nemen der Dodge-vrachtwagens, die suc cessievelijk aan de N.S. werden terug geleverd. Eind Februari zijn alle Dodges vertrokken en vervangen door normale autobus sen. In de loop van het jaar werden meerdere nieuwe bussen gekocht, terwijl drie oude Chevroletbussen en twee oude Opelbussen voor de sloop werden verkocht, zodat per 31 December 1948 het wagenpark bestond uit: 9 Crossley opleg- gercomblnatles, 5 Crossleybussen 46 persoons 6 Orossleybussen 42 persoons, 2 Scania Vabisbussen sjoten 40 persoons, 10 Ford trambussen,1 fi, in( 8 Ford schoolbussen, 11 Austin- bellenwagens en 6 Chevroletbus- sen, waarvan 1 omgebouwde be stelauto. De 6 Chevroletbussen werden aan het bedrijf betoond. EXPLOITATIEREKENING. De exploitatierekening van het autobedrijf sluit met een bedrijfs winst van f47.021,93, van welk bedrag f44.250,werd bestemd voor de afschrijving van het reor ganisatietekort, terwijl f75.37 af geboekt werd op de reserve koers verschillen, f 18.41 werd gereser veerd voor nog te betalen belas tingen en f 2678,15 werd bestemd voor aanvulling correctie active ring automaterieel. De exploitatieuitgaven bedragen ruim 96 pet. van de ontvangsten. De balans per 31 December 1948 sluit met in debet en credit een bedrag van f 1.368.349,68. De Belgische Koningskwestie. Ironische opmerking van Spaak. De 66 leden van de socialis tische Kamerfractie hebben be- elk een bedrag van fr. 1000 ter beschikking te stel len, teneinde „met betrekking tot de volksraadpleging over de terugkeer Van de Koning de publieke opinie voor te lichten' tegen het ëmdë'"a^n bijzondere Kamercommissie zou Spaak de ironische vraag gesteld hebben, of er ook raadpleging dient te worden uitgeschreven over de vraag of de Prinses de Rethy Koningin 'der Belgen is. „Dit wordt namelijk door de juristen betwist", aldus zou Spaak gezegd hebben. nog voor groepsvervoer van werk lieden goedgekeurd en zijn in '49 afgevoerd. Van de 11 Austin bellenwagens zijn voorlopig 4 stuks van een normale buscarrosserie voor 20 personen voorzien. BELGISCHE TOERISTEN. Dank zij de relatie der N.V. met de afdeling Toerisme der Belgi sche Spoorwegen en reisbureaux te Antwerpen en Biankenberghe is het vervoer van Belgische toe- Percy Coplon, die 25 Augustus risten op Walcheren ook in 1948 een vermageringskuur van 100 zeer belangrijk geweest, waartoe dagen begon, is 8 dagen voor het gemoderniseerde wagenpark het einde van deze termijn over- niet weinig heeft bijgedragen. j leden. Coplon, wiens gewicht 162 In October werd de „verklaring kilo bedroeg, woog na deze 92 Ongewenst gevolg van vermageringskuur. Juist op de dag dat 't zestien jaar geleden was dat de toenmalige minister van Koloniën, Colijn, zich ■in de Tweede Kamer verweren moest tegen een interpellatie van de S.D.A.P.-er Cramer over de arrestatie van Soekarno. Tijdens deze interpellatie zeide deze afgevaardigde dat hij 't volko men begrijpelijk vond, dat de na tionalisten de schuld van alle el lende op de overheersers werpen. Vooral in deze dagen is het in teressant te weten hoe dr Colijn antwoordde op dit argument, dat ook thans nog opgeld doet. Hij begon met te zeggen, dat de houding van de Indische regering en het opperbestuur tegenover de normale gezonde Inlandse stro mingen een welwillende is. Die houding is echter straffer gewor den sinds midden 1932 door een verscherpte geest van onrust. Was de arrestatie van Soekarno ge rechtvaardigd Dr Colijn gaf over deze vraag een hele beschouwing. De Partai Indonesia en de Pendidikan Na- sional Indonesia waren beiden kinderen van de oude Partai Na- sional Indonesia met alle oude Extra-woningen voor arbei ders,, die buiten hun woon plaats werken. Minister in 't Veld heeft be sloten voor 1950 een beperkt aantal woningen ter beschikking te stellen t. b. v. gehuwde man nelijke werknemers, die werk zaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden tot hun woonplaats niet dagelijks heen en weer kun nen reizen (zgn. „weekpendel"). Deze extra-woningen zullen slechts worden toegewezen t.b.v. werknemers, wier plaats van te werkstelling in een andere pro vincie is gelegen dan hun woon plaats. De minister heeft voorts aan de provinciale besturen verzocht om ter bestrijding van de „week pendel" binnen de provincie uit het provinciale woningcontingent een redelijk aantal woningen te reserveren. (Ingez. mededeling advert.) van geen bezwaar" op de statu tenwijziging verkregen, waardoor het maatschappelijk kapitaal uit gebreid werd tot f 500.000. In het verslagjaar werd aan jhr mr A. F. C. de Casembroot op zijn1 duizeligheid verzoek op eervolle wijze ontslagweer op. verleend als commissaris der ven- dagen vasten 110 kilo. Hij bracht het grootste deel van zijn vas tentijd door boven op een paal op zijn huis te Birmingham (Ala bama). Zondag zocht hij wegens de begane grond Er zijn roken, die niets fan inhaleren weten willen. En ook zij halen op hun manier allei uit hun „eigen-fabrikaatje". Dit zijn dan ook de men- «11; die je hoort zeggen: Hoe je 'i doei... mei Mascotte gaat-ie goed! in bloed te smoren is. In het centrum van die be weging staat", aldus vervolgde dr Colyn, „Ir Soekarno". Hij wees erop, dat Soekarno één dag na zijn eerste vrijlating reeds weer een opruiende rede had gehouden, waarvoor hy eigenlijk weer gear resteerd moest worden, want Soe karno stuurde met volle zeilen in revolutionnaire richting. Communistische Republiek. HET VRIJE INDIë, dat deze leiders voor ogen staat, aldus dr Colijn, is een communistische re publiek. Dat is nadrukkelijk tot uiting gekomen op het Congres in Soerabaja in April 1933 waar Soe karno tot voorzitter werd geko zen. Daar is opnieuw opgewekt tot massa acties. Gepropageerd werd bovendien het oprichten van stoottroepen, die moesten bestaan uit jonge mannen van niet ouder dan 25 jaar, die veel durf moes ten bezitten en in uniform moes ten worden gekleed. Op 25 Juli is besloten de gevormde stootbriga de te belasten met spionnage opstandige acties in Indonesië en tot slot zeide hij: „Er is zwaar werk te doen om vooral de gees telijke schade te herstellen, die door het onberaden avontuur van de Republiek Indonesia is aange bracht. Maar Nederland mag en wil zich het werk niet ontijdig uit handen laten nemen. Het voelt in zich de kracht om zijn historische taak te vervolgen, om orde, vei ligheid en welvaart te herstellen om Indië te doen ervaren, dat het een zegen is deel uit te maken van het Koninkrijk der Nederlanden!" Als men deze schone regels leest krijgt men thans de indruk Welter of Gerbrandy te horen Maar heus het was prof. Loge mann, die hier het woord voerde. Wat is er na vier jaar nog van over gebleven? Republikeins minister verklaart „In Indonesië bestaat slechts schijncommunisme". De republikeinse minister van voorlichting, Samsoedin, zeide diensten. Soekarno, zo zeide de °P een persconferentie te Sema- J w Jtlriof rail in Tncl/\w/\r.i/i rfn/n bewindsman, is, na talloze malen rang, dat hij in Indonesië geen gewaarschuwd te zijn, gearres teerd omdat het gevaar bestond, dat massa-acties zouden ontstaan, die alleen ernstig bloedvergieten tengevolge zouden hebben. Dit regeringsstandpunt werd 16 jaar geleden door de huidige mi nister van Sociale Zaken, Joekes, communistisch gevaar ziet en dat er in Indonesië vrijwel geen wa re communisten zijn. Bij een ver betering van de economische toestand, waarnaar ernstig wordt gestreefd, zal het huidige schijn communisme vanzelf oplossen. Overigens verwacht men op het toen leider van de V.D. fractieogenblik van communistische met klem verdedigd. En twaalf zijde wel oppositie, doch alleen jaar later sprak ook het Kabinet l in de legale en parlementaire Schermerhorn nog dezelfde taal! sfeer. ,,'tls wel geschikt weer voor een fietstocht", constateert Wim Zwart. De zon staat nog op haar mid daghoogte. Erg hoog is dat niet op een vroege voorjaarsdag zo als deze, maar het zonlicht js goud; het geeft de nog kale we reld weer wat kleur en glans. En het licht is werkelijk al een beetje warm ook. Maanden lang heeft de hele natuur naar wat warmte verlangd Wim Zwart gunt zich echter geen tijd om omhoog te kijken, naar de blanke blauwe hemel, hoog boven hem en zijn huis, hoog boven de boerderijen en de weilanden en de wilgen Hij heeft óók geen aandacht voor de openspringende knop pen aan de heesters en voor de! groene toppen van de bolgewas-' sen, die elk jaar weer bloeien in zijn tuintje, waar Marie ze eens pootteHij heeft haast, en is gejaagd.... Natuurlijk had hij weer pech! Direct na 't brood eten had hij willen vertrekken. Met een beetje geluk hoopte hij dan te gen drieën weer thuis te zijn. „Maak maar, dat zij gauw in d'r ledikantje komt", had hi) te gen Janny gezegd. Maar zo ge makkelijk ging het niet. Toen het bordje met pap gereed stond Maar kon een man zich wel en Janny de anderhalfjarige Ti- ooit voorstellen, wat er in een neke op haar schoot nam, begon gezin met drie kinderen viel te beredderen, eer men even weg kon? Aan de zestienjarige Janny, het dochtertje,van de buren, dat de laatste dagen zo goed en zo t kleine ding luidkeels te schreeuwen. „Nou wil ze niet, meneer", zei Janny hulpeloos. „En de vorige keren ging het zo goed" Nee, deze keer ging het niet. kwaad als het ging z'n gezin Janny ging ook zó onhandig met verzorgde, had hij niet veel Vanaf het moment, dat hij bin nen kwam, was het onophoude lijk: „Meneer, hoe moet dit?"., of „meneer, waar ligt dat?", of „meneer, kunt u soms 'eg gen, hoe het moet?".. Meestal wist hü het zelf niet. 't Was om radeloos van te wor den. In een klas met veertig woelwaters viel het gemakkelij ker orde te brengen, dan in een huisgezin met drie kinderen, als daar goede vrouwenhulp ont brak het kind om, dacht hy ontevre den; ze handelde er net mee of het een levenloze pop was Maar hij kon er niets van zeg gen. Hij mocht al blij zijn, dat de buurvrouw Janny voor een paar gulden per week zolang wilde afstaan „Laat mij haar dan maar ne men. Wil jij Hans en Loes 'n be ker melk geven?" Maar ook op vaders knie wilde Tineke niet lief worden. De lepels pap, die hij probeerde het mondje binnen te krijgen, gelegd.... kwaad, hardhandig. Bijna dadelijk daarop was Ti neke in slaap gevallen zon der eten en zonder de warme kruik, die ze anders kreeg Ogenschijnlijk was alles in orde, toen Wim Zwart eindelijk, om twee uur, z'n jas aantrok. Maar reeds toen hij zijn twee oudsten g'ndag zei en maande rustig en lief te zijn, voelde hij zich niet gerust En nu, nu hij zijn fiets buiten lal Terwijl hy voor boterhammen j besmeurden het neusje, de rode zorgde en Hansje en Loesje) koontjes. Zelfs de lichtblonde hielp, maakte Janny pap klaar j haarkrulletjes kwamen onder de voor Tineke, die in de box pap speelde en al jengelig werd, van! Ten einde raad had hy 'tkind slaapI maar zonder eten in 't ledikantje tegen de muur heeft gezet en hy weer terug moest naar de schuur, omdat de voorband zacht is, zodat hij de fietspomp moet pakken, tobt hij nog: ,,'k Moet maar zo gauw mogelijk terug komen. Tineke slaapt wel, maar met een lege maag slaapt ze vast niet langZal ik Janny vragen, toch nog een kruik aan haar voetjes te legen? Nee, niet doen maar. Janny is zo onhandig, wie weet wat een na righeid er van komt"'tls Wim zélf al eens overkomen, dat hij aan een hete kruik z'n kindje de voetjes liet branden.. Hij is ook niet een van de han- digsten, als het daarom gaat.. (Wordt vervolgd.) Verband Ovezande luchtdoel artillerie geïnstalleerd. Te Ovezande vond de installa tie plaats van het verband Ove zande Luchtdoelartillerie van de Nationale Reserve. Dit verband wordt gevormd door de gemeen ten Ovezande, Driewegen, Elle- woutsdijk, Borssele, Oudelande, Baarland en Hoedekenskerke. Aanwezig waren Overste de Feijter en 2e luit. Los, die het commando voert over de oefenin gen en de Instructie, alsmede de plaatselijke commissie van de di verse gemeenten. De avond werd geopend door de burgemeester van Ovezande, mr A. J. M. Ëlkhulzen, die het een bijzonder verheugend feit noemde, dat de Installatie van het verband kon plaats vinden. Hoe wel alles nog ln de kinderschoe nen staat, is deze Installatie toen een duidelijk bewijs, van de groei ende overtuiging onder de bevol king dat men zich vrijwillig zal moeten geven om onze hoogste waarden te behouden, n.l. het ko ningshuis, het vaderland en onze vrijheden. Hierop wees ook Overste de Feijter toen hij het woord tot de vrijwilligers richtte en hen geluk wenste. De gehele bevolking dient zich als één man achter de Nationale Reserve te scharen, zei hij. Al is men dein ook niet geschikt voor het verrichten van specifiek mili taire diensten, men kan zijn krachten toch geven aan de ver schillende hulpdiensten. Na de pauze werd een instruc tieve film vertoond. Burg. Eik huizen sloot de bijeenkomst. Oscar van Hemel nam afscheid van muzikaal Bergen op Zoom. Vrijdagavond is in het gebouw Thalia" te Bergen op Zoom af scheid genomen van de bekende en zeer gewaardeerde Bergen op Zoomse musicus, Ocsar van He mel, die naar Hilversum vertrekt. Het Bergen op Zoomse Mannen koor bood hem een afscheidscon cert aan, waarbij velen aanwezig waren, die de heer van Hemel nog een laatste maal wilden zien en horen. Voor de pauze werden door het koor een viertal liederen -gezongen, onder leiding van de -heer Ant. Maessen, waarna de heer van Hemel op zeer hartelijke wjjze namens het Koor, de Kunst kring en het Brabants Orkest dank gebracht werd voor het vele, dat hij op muzikaal gebied gedaan heeft. Men liet de toespraken ver gezeld gaan van enkele fraaie ge schenken, die mede als bewijs gol den van de grote liefde van de |Bergenaren voor de musicus, die verscheidene composities op zijn naam heeft staan, met enkele waarvan het Mannenkoor ook al veel succes heeft geoogst. Met eerlijke en hartelijke woor den dankte de heer van Hemel voor de hulde. De tweede helft van de avond was gewijd aan composities van Oscar van Hemel. Koor, het Trio Knibbler (viool, cello en piano) en- Dick Vos (alt viool) speelden op zo sublieme wijze van Hemels eenvoudige, maar kracht en bezieling bezitten de composities, dat noch de vrien den, noch van Hemel zelf, deze avond spoedig zullen vergeten. Scheuring in Vlissingse sportvereniging. Tengevolge van een conflict is een scheuring ontstaan in de Vlissingse Voetbal- en Athletiek- vereniging „De Zeeuwen", waar van het eerste elftal uitkomt in de 2e klasse Zuid I van de K.N.V.B. Een aantal leden heeft zich afgescheiden en-een nieuwe ver eniging opgericht onder de naam: Vlissingse Sportvereni ging „Olympus". Men heeft reeds de K.N.A.U. en het Neder lands Handbalverbond verzocht als lid te worden toegelaten. VLISSINGEN. Vergadering A.R, Kiesvereniging. Donderdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereniging onder voor zitterschap van den heer B. H. Ligteringen. Tot candldaten voor de Frov. Staten werden gekozen de heren A. Schout, J. Hommes, P. Mellefste, A. A. v. Eeten, P. Boudellng, A. J. de Visser, en als reserve: J. L. Dregmans, W. Pop pe, M. A. v. d. Putte en B. H, Ligteringen. De penningmeester bracht de moeilijke financiële toestand der kas ter sprake en er werd beslo ten de jaarlijkse contributie met 50 cent te verhogen. VEERE. Kleuteronderwijzeres. In zijn vergadering van Don derdagavond besloot het bestuur van de Ver. voor kleuteronderwijs mej. J. Hoogedeure alhier te be noemen tot onderwijzeres aan de kleuterschool alhier. Opening nieuwe zaak Vrijdagmorgen vond de opening plaats van de geheel verbouwde zaak van J. Bliek. De oude winkel Is geheel uitgebroken en 'n fraaie winkelpul en een prachtig intéri eur ls daarvoor ln de plaats ge komen. Een groot aantal bloemstukken was bij de opening van de zaak aangeboden. ZOUTELANDE. Filmavond Rode Kruis. Donderdag werd ln de Nood kerk een filmavond gehouden van het Ned. Rode Kruis, afd. Koude kerks, o.l.v. de voorzitter, de heer J. L. Dregmans. Hy sprak de hoop uit, dat velen zich zouden opgeven als „donor" voor do bloedtransfusiedienst. De heren Dr Fruma en A. Jan- se werden herkozen als bestuurs leden. Eerst werd een film vertoond over de bloedtransfusiedienst. In de pauze gaven zich 46 per sonen op als donor. Tesamen met Koudekerke en Biggekerke telt do afdeling Koudekerke nu 100 do nors. Hierna volgde de film „Van mens tot mens", waarna op voel ende wijze het leven en werken van Henrl Dunant, stichter van het Internationale Rode Kruis en winnaar van de Nobelprijs werd vertoond. De heer Dregmans sloot de ver gadering, na er ten zeerste op te hebben aangedrongen, dat er Bpoedig een cursus voor E.H.B.O. tot stand komt. OUDELANDE. Vergadering A.R.-Klesverenlglng. Vorige week vergaderde de A. R. Kiesver. o.l.v. de heer W. Bu- teijn. De secretaris, de heer C. Douw, bracht verslag uit van de vergadering der Centr. Goes. Men was dankbaar voor het advies van het Prov. Comité en de Cen trale. Daarna werden de candlda ten gekozen voor de lijst van de Provinciale Statenverkiezing. Besloten werd ln Januari weer GEWETENSBEZWAAR. Ik ben van mening, dat men met gewetensbezwaren voor zichtig behoort om te gaan. En wel naar twee kanten. Aan de ene kant moet duide lijk de ernst van de bezwaren bljjken. Als gewetensbezwaren worden aangevoerd, alleen maar met de bedoeling om ergens op een koopje af te komen, dan be hoeft men zich daar niet al Ie druk over te maken. Zijn er echter waarlijk ern stige gewetensbezwaren, waar bij men zich tegenover God be zwaard gevoelt, dan behoort zelfs de overheid, voor zover zij dat met haar geweten in het reine kan brengen, daarvoor uit de weg te gaan. Hier past grote ernst, wijs heid, voorzichtigheid. Nu las ik in een van de kran ten, dat er in de buurt van Sneek, waar een enorme mui zenplaag heerst, boeren zijn, die gewetensbezwaren heten te heb ben om aan de muizenverdel ging mee te doen. Men redeneert daarbij aldus, dat de muizen maar moeten verdwijnen, zoals ze gekomen zijn. Ik weet niet of men aan der gelijke „gewetensbezwaren" ook nog een vroom tintje tracht te geven. Maar dat bij een derge lijke lijdelijkheid het geweten zou spreken, wil er bij mij niet in. Uit de Tweede Kamer is thans bij de behandeling van de begroting van financiën nog eens de redelijkheid uitgespro ken, dat iedere Nederlander met 'n normale ontwikkeling, inge val hij belastingplichtig is, zelf zijn belastingbiljet moet invul len. Voor heel velen zijn dat op zyn best klanken uit een heel ver verleden en aan de nieuwe situatie, waarin het eigenlijke werk door belastingconsulenten wordt opgeknapt, zijn ze al zo wat gewend geraakt. Toch is en blijft, zegt de „N. Haagsche Crt.", deze situatie onbevredigend, ook omdat het door de vergoeding, welke men aan die belastingconsulenten heeft te betalen, in feite nog een extra belasting betekent. Daarom is het begrijpelijk, dat met belangstelling wordt uitgezien naar de resultaten, waartoe de commissie zou kun nen komen die destijds is inge steld juist om vereenvoudiging van de belastingwetgeving te bestuderen. Al is die commissie misschien nog niet helemaal klaar met haar werk, tot enkele vereenvoudigingen zou zij wel licht toch al wel kunnen ad viseren. te vergaderen en in Maart een ge combineerde vergadering met de K.V. van Baarland en Driewegen te houden, met zo mogelijk als spreker de heer Schout te Vlls- singen. OVEZANDE. Inwoners kunnen gaan baden in wijkgebouw Wit-Gele Kruis. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering stelden B. en W. voor om voor 1950 f25 per leerling beschikbaar te stellen voor de bijzondere scholen, al- schoon door het Chr. Schoolbe stuur f29 per leerling werd ge vraagd. De voorzitter wees er op, dat men voorzichtig moet zijn met het financieel beleid in deze kwestie; de oorlogsachter stand en de onderwijsvernieu wing kunnen niet ineens wor den weggewerkt of geëffec tueerd. De heer Mol betreurde het, dat door het R.K. School bestuur ook niet een exploita tiebegroting is overgelegd. Men had dan gemakkelijker tot een vergelijking kunnen komen. Hij begreep echter ten volle de ar gumenten van B. en W. De voorzitter hoopte dan ook, dat beroepschriften ten opzichte van de kosten van het onderwijs achterwege blijven, nu het ge meentebestuur ook aan de wen sen van de schoolbesturen, zo veel als mogelijk is, tegemoet komt. Aan het Wit Gele Kruis werd een bijdrage van f 1800 verleend voor een warmwatervoorziening van de douche cellen in het wijkgebouw. Hierdoor zullen deze do1 a cellen voor het pu bliek o, „esteld kunnen wor den. De gemec ..e-begroting 1950 werd vastgesteld met de volgen- cyfers: gewone dienst 111.288,22 in ontvang en uit gaaf en de kapitaaldienst sluit met f411.125,50. De post onvoor zien bedraagt f 1323,47. De begroting Burgerlijk Arm bestuur voor 1950 werd goedge keurd vet f 8312,68 in ontvang uitgaaf voor de gewone dienst en f 100,72 voor de kapi taaldienst en een post voor on voorzien van f 1134,46. De gemeenterekening 1948 werd voorlopig vastgesteld voor gewone dienst f 161.271,24 inkomsten, f 155.719,43 uitgaven en een batig slot van f 5551,81 voor de kapitaaldienst op 363.673,65 in ontvang en uit gaaf. Naar aanleiding van een vraag van de heer L. Booman deelde de voorzitter mede, dat in 1950, behoudens hogere goedkeuring, een lantaarnpaal geplaatst zal worden aan de 's-Heerenhoek- sedijk bij het begin van de Lange Noordweg. de De dames T. Griep uit Goes en Essenbrugge uit Axel zy'n te Lelden geslaagd voor het diplo ma apothekers-assistente.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2