ZEEUWSCH DAGBLAD Prinses Wilhelmina sprak boodschap voor de radio. Advents- Jaarvergadering Chr. Lyceum te Goes. 1. eu W. van Vlissingen manen tot voorzichtig beleid NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dankdag voor het gewas Bezinning op mogelijkheden, die God biedt. BuryBineesterVogelaarnatn afscheid teOudelande G.O.I.W.N. doet beroep op regering en volk. In 1950 zullen vele kostbare werken uitgevoerd moeten worden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f>" TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAAKGANG No. 1420 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 28 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.22 u., onder 16.34 u. Maan op 14.18 u., onder 1.31 u. Hoogwater op Dinsdag 29 Nov.: Vlissingen: 9.17 u. 1.22 m., 22.07 u. 1.45 m. Temeuzen: 9.45 u. 1.41 m., 22.31 u. 1.65 m. Wemeldinge: 10.42 u. 1.10 m„ 23.25 u. 1.42 m. Zierikzee: 1020 u. 0.93 m., 23.10 u. 1.24 m. De dankdag voor het gewas wordt althans in Zeeland op verschillende data gehouden. In een deel van de provincie valt de dankdag op de eerste Woensdag in November en in een ander deel op de laatste Woens dag. Zo is nu in meerdere plaatsen Woensdag a.s. de dag, waarop de gemeente wordt opgeroepen om God te danken voor de ontvangen zegen in het afgelopen oogstjaar. Hierin zit ongetwijfeld een stuk traditie. Maar dan toch een goede tradi tie al is het naar te hopen valt niet alleen de traditie die de kerk gebouwen vult. Aan het begin van het oogst jaar is de biddag voor het ge was en alles wat daarmee verband houdt, gehouden. Dat hier alleen van het gewas gesproken wordt is misschien daaraan te danken, iat de mens op het gebied van landbouw en visserij meer zijn afhankelijkheid gevoelt. Daarom klimt aan het begin van het oogstjaar het gebed tot God op Hij de menselijke arbeid met zijn zegen wil kronen. En aan het einde van het jaar is er dan ook de behoefte God te danken voor de ontvangen welda den. Dit is geheel overeenkomstig de Heilige Schrift. Gods Woord zegt ons, dat wij God hebben te danken in alles; dus niet alleen in tijden van rijke overvloed. Maar dit jaar, nu zulk een rijke oogst ons deel werd, nu God ge schonken heeft mild en overvloe dig, alles, wat ons ontbreekt, is dat wel in bijzondere mate het geval. Nzit hier echter voor sommi gen een moeilijkheid. God heeft de gebeden verhoord. Hij schonk ons een rijke oogst. Er was overvloed in verlerlei opzicht. Doch wat is er nu gebeurd? Om marktbederf te voorkomen werd order gegeven een deel van dc fruitoogst te vernietigen. "en raakte met de overvloed vt'rlegen. Althans in die zin, dat als gevolg daarvan, voor sommige partijen de gestelde marktprijs niet gehaald kon worden. Vandaar het besluit de z.g. doorgedraaide partijen buiten de consumptie te houden. Bergen fruit werden in deze omgeving naar de Schelde ge bracht of ook wel, om te voorko men, dat deze partijen toch ge consumeerd zouden worden met allerlei middelen onbruikbaar ge maakt. Er zijn kwekers, die hier moeite mee hebben. Met grote tegen zin hebben zij de afgebeden oogst aan de /ernietiging prijs gegeven en nu zij geroepen worden God openlijk te danken voor geschon ken overvloed, doen zij dat met een bezwaard hart. Zij vragen zich af' moest dit zo?: mocht dit zo? Mogen wij, terwijl velen ook in ons land snakken naar het be geerde fruit, meehelpen opzette lijk een deel van de oogst te ver nietigen? Is dat voor God verant woord Het is in verband hiermee, dat wfj over niet te lange tijd aan dit onderwerp, het verplichte veilen en de daaruit voortvloeien de consequenties, aandacht hopen te schenken. Mochten er ond r de lezers zijn, die ons hieromtrent van voorlich ting kunnen dienen, dan houden wij ons gaarne aanbevolen. Om 12 uur Zondag heeft H. K. H. Prinses Wilhel mina een radioboodschap gericht tot de gehele wereld over beide Nederlandse zenders. Ook de Wereldomroep zond deze boodschap uit in verschillende talen. Het onderwerp van Prinses Wilheimina was „Advent". „Advent is de tijd om ons te bezinnen op de onbegrensde mogelijkheden, die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze redder en verlosser. Als de mens temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tot zichzelf in, en gaat zijn kleinheid en machteloosheid ge voelen. Dan volgt een waarach tig zoeken en trachten te grij pen, wat hij nog niet, of maar voor een deel bezit. Op ons levenspad kunnen denken en verstand niet het kompas zijn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waaraan God zo'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diepste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar die stem en waarom ver trouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefde stralen opvangen van het grote hart, het hart van onze Verlos ser, waarnaar het onze gescha pen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wel; hier is geen sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is. Hoe moeten wij daartoe komen? Als wij ons hart zouden willen verzorgen en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het licht der wereld is, toegang zou de krijgen tot ons innerlijk leven, dan zoude ons hart bloemen voortbrengen, uit dankbaarheid, en die vrede die onuitroeibaar is, die geen stormen meer kun nen verjagen. Ik sta niet alleen in mijn overtuiging, want; „Wij zijn om geven door een grote wolk van getuigen", die deze waarheid door alle eeuwen heen bevesti gen en zij zijn het die getuigen van de eenheid en de verbon denheid, van de verbroedering van alle mensen in en door Christus, ziende op hem als de overste leidsman en voleinder des geloofs. Het is een verblijdend ver schijnsel, dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar op heffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ontwakend besef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waar achtige keer naar hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerst feest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe, een her der, een kudde, een liefde en een vrede die allen omvat." KJL Laatste landvoogd in Indonesië gaat heen. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië heeft aan de -regering verzocht hem met ingang van de datum van de souveremiteitsoverdracht ont slag uit zijn hoge functie te verlenen. Dit verzoek is een uitvloeisel van het feit, dat bij de souveremiteitsoverdracht het ambt vqn H.V.K. vervalt. In de persoon van de heer Lovink zal dus straks de laatste Nederlandse landvoogd Indone sië verlaten. Dankbaarheid voor alles wat WETHOUDER DOUW. de scheidende burgervader heeft gedaan. Als eerste van zijn drie ge meenten heeft burgemeester J. C. Vogelaar Zaterdagmiddag af scheid genomen van Oudelande. Zoals bekend gaat de heer Voge laar Zeeland verlaten, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Na de opening van de bijzon dere raadsvergadering door bur- meester Vogelaar las de secre taris allereerst het K.B. voor waarin het ontslag van burge meester Vogelaar werd geregeld. In zijn afscheidsrede zei de heer Vogelaar, dat hij bij dit afscheid werd bezield door gemengde ge- voels. Naast de blijdschap was er de weemoed van het afscheid. Hij zeide naar eigen gevoelen en inzicht veel te kort te zijn jeschoten in zijn taak. Zijn taak als burgemeester van Oudelande werd bemoeilijkt, doordat hjj niet in de gemeente woonde en omdat hij zijn tijd moest ver delen over drie gemeenten. Hij noemde enkele plannen, die thans op verwezenlijking wach ten, zoals het riolerings- en be stratingsplan, de bouw van een verenigingsgebouw en van een lagere landbouwschool en aan sluiting op het electriciteitsnet van sommige gedeelten van de gemeente. Hij sprak zijn dank baarheid uit jegens God en ook jegens de raadsleden en wethou ders voor hun medewerking. Tot slot richtte hij zich tot de loco-burgemeester, weth. Douw, met de woorden: Moge het U gegeven zijn in de tijd, dat U met de waarneming zijt belast, veel voor de gemeente te be reiken. Ik bid U en de gehele gemeente Gods onmisbare zegen toe. Vervolgens reikte hij de nbtsketen over. Wethouder Douw, die daarna de leiding van de vergadering overnam, zeide dat Burgemeester Vogelaar steeds zijn tijd en krachten had benut voor het wel zijn der gemeente. Na 3K jaar zijn vele gevolgen van de oorlog opgeruimd en kreeg het dorp een mooier aanzien dan het voorheen had. Hij sprak de hoop uit dat Burgemeester Vogelaar in zijn nieuwe gemeente zijn ambt zou mogen vervullen tot Gods eer, tot welzijn van zijn gemeente en tot eigen vreugde. Ook Mevr. Vogelaar betrok hij in zijn dankwoord. De heer Butijn dankte namens de raadsleden de scheidende burgemeester voor de wijze waarop hij de vergaderingen leidde en de manier van voor lichting op de verschillende pro blemen. Namens het secretarieperso- neel sprak de gemeentesecreta ris, de heer L. Evertse, die het secretariepersoneel vergeleek met een orkest, waarvan de burgemeester de dirigent was. Als blijk van waardering bood hij enkele boekwerken aan. Na mens de raad bood wethouder Douw eveneens een boek aan. Nadat burgemeester Vogelaar had gedankt voor de hartelijke woorden en de cadeaux, bracht hij dank aan de rijkspolitie, in het bijzonder aan opperwacht meester Bakker, de brandweer, het Burg. Armbestuur, het on derwijzend personeel, tot de vertegenwoordigers van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk, tot de collega's burgemeesters van de nabuurgemeenten en de inwo ners van Oudelande. Ook dankte hij zijn echtgenote voor de steun die hij steeds van haar ontving bij zijn werk. Tenslotte werd de scheidende burgemeester het beste toege- Het lot der minderheden. In een Zaterdag te Tilburg gehouden vergadering van de Iitterprovinciale Raad van de Gemeenschap Oud-Illegale Wer kers in Nederland (G.O.I.W.N.) is besloten de volgende oproep te richten tot Regering en volk: „De Interprovinale Raad van de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers in Nederland (G.O.I. W.N.) in vergadering bijeen te Tilburg op Zaterdag 26 Nov., spreekt zijn ernstige bezorgd heid uit over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië. De Raad acht zich niet compe tent een oordeel uit te spreken over alles wat met de toekom stige regelingen in Indonesië samenhangt. Hij is van oordeel, dat het zelfbeschikkingsrecht van de In donesische volkeren moet wor den gehandhaafd en is er van overtuigd dat geen waarborgen daarvoor zijn vastgesteld, omdat niet voldoende rekening is ge houden met de rechten en ver langens van bepaalde volkeren, in het bijzonder van die volke ren, die Nederland trouw willen blijven, zoals de Ambonezen, de Timorezen en de bewoners van de Minahassa. De Raad acht het niet ver antwoord thans te zwijgen, maar meent, mede aan de nagedach tenis van de gevallen verzet- verzetsstrijders en de duizenden gesneuvelde militairen in Indo nesië, verplicht te zijn te wij zen op de grote verantwoorde lijkheid die Regering en volk hebben voor de handhaving van vrijheid en recht in het gehele Koninkrijk. Gedreven door de liefde tot het Vaderland en de trouw aan het Huis van Oranje roept hij Regering en Volk op zich in dit historisch ogenblik te bezinnen op deze verantwoordelijkheid en gezamenlijk de waarborgen te scheppen, dat de Indonesische volkeren zich in vrijheid kun nen ontwikkelen en. dat aan hun zelfbeschikkingsrecht niet wordt te kort gedaan." Vergadering Verzekerden Ziekenfonds Zuid- en Noord- Beveland. Zaterdagmiddag vond in de Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse vergadering van ver zekerden van het Algem. Zieken fonds „Zuid- en Noord-Beve land" plaats. De 2e voorzitter, de heer A. Buijs, deed wegens ontstentenis van mr H. B. Bouw man mededeling van de wij zigingen, welke in het afgelopen jaar in het Bestuur hadden plaats gehad, waarna de notulen goedgekeurd werden. De verkiezing van 9 vertegen woordigers en 3 plaatsvervan gende vertegenwoordigers, we gens periodieke aftreding, had tot uitslag, dat de heren A. Buijs, Goes (plv. J. Ooms, Goes) D. Gorsse, Goes (M. D. v. d. Slikke, Goes), P. Kraak, Wol- faartsdijk (J. v. d. Schraaf, Wol- xaartsdijk), J. v. d. Weele, Nieuwdorp (M. Meulbroek, Nieuwdorp), J. Fraanje, Bors- sele (C. de Krijger, Borssele), J. Leijs, Kloetinge (H. J. Kolijn, Kloetinge), A. Veerhoek, Wemel dinge (J. Florusse, Wemeldinge), C. Zweedijk, Ierseke (D. A. Pie terman, Ierseke) en I. Heijstek, Kortgene (M. Verweij, Kort- gene) werden herkozen, en in de plaats (wegens bedanken) van de heer E. Vervaat gekozen als plaatsv. vertegenwoordiger van de heer M. Zwartepoorte, de heer H. J. G. Clement te Goes. Nadat de administrateur, de heer J. Meijers, nog enkele mededelingen van interne aard had gedaan, werd door hem in het kort de preventieve tand heelkundige hulp uiteen gezet. Verschillende vragen werden nog beantwoord en er werd nog medegedeeld, dat Zaterdag 10 Deo. a.s. een vergadering van vertegenwoordigers zal worden belegd ter verkiezing van een bestuurslid, waarna de algemene vergadering wordt gehouden. SALARIËRING PREDIKANTEN 1950. De Algemene Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk be sloot ook voor 1950 een toeslag te geven op de grondtractemen- ten der predikanten van 25 op de kindergelden van 100 en op de periodieke verhogingen 50 Aan de kerkvoogdijen zal een verzoek gericht worden vrij willig de duurtetoeslag op het grondtractement te verhogen tot 30 a 40 Besloten werd voorts de verhoging der huis huren op te vangen met een toe slag. Een Dakota van de Aero-Hol- land is gistermiddag op Schip hol aangekomen met de stoffe lijke overschotten van de leden der bemanning van de bjj Oslo verongelukte Dakota. Do Britse spoorwegen lijden jaarlijks een verlies van een mil- lioen pond sterling aan reizigers zonder-kaartje, aldus werd bij het geding tegen een betrapte ver klaard. wensf door burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, die sprak namens de burgemeesters van de buurgemeenten, opperwacht meester Bakker, de heer C. J. Christiaanse, hoofd der O.L. school, Ds Tiemersma namens de Geref. Kerk, de heer B. Burger namens de Zeeuwse opleiding voor gemeente-administratie, de heer J. Mol, brandweercomman dant, de heer P. van Sabben namens Burg. Armbestuur en de heer P. G. de Jong namens de Chr. schooL St.-Nicolaas arriveerde te Goes. Hij beloofde drie ton voor de kadedemping. Honderden kinderen met blijde (en ook wel benepen) gezich tjes stonden Zaterdagmiddag op de Albert Joachimkade te Goes te wachten op de komst van St.- Nicolaas, die compleet met twee zwarte Pieten, daar om kwart voor twee met de „Hoop op Welvaart" arriveerde. En terwijl de Sint minzaam groette, zijn Pieten somtijds dreigend de vin ger schudden, trad een comité uit de middenstand naar voren om hem bij monde van de heer A. Vermaire, een welkom te bereiden. St.-Nicolaas en wensen zijn sy noniem en omdat de kade toch in de buurt lag, vroeg deze kwieke middenstander de Sint meteen maar of hij voor zijn komende begroting niet drie ton kon uittrekken om de kade te dempen. Dit was boud gespro ken en men verwachtte dan ook niet anders dan het gehele co mité in de zak te zien verdwij nen. Edoch het voorstel viel in goede aarde. De Sint beloofde hetDat Sinterklaas die dag trouwens in een goede stemming was bleek wel, toen hij, nadat hij vooraf gegaan door het Tam boer- en Pijpercorps „Excelsior", in een rijtuig de stad had door kruist, in het Beursgebouw aan heel veel kinderen een surprise uitreikte. Spaanse Bisschop ook te Middelburg. Zaterdagmiddag bracht St.- Nicolaas te paard een bezoek aan de kinderen van de Buurt vereniging Nieuwe Oostersestraat e.o. Daarna gingen de Sint en Piet naar de Schouwburg, waar in de bovenzaal door het bestuur van de Buurtvereniging een St.- Nicolaasbijeenkomst was belegd. De kinderen zongen als lijsters en natuurlijk moesten een aan. tal kinderen hun daden opbiech ten. Verder vertelde mej. B. Klaver een St.-Nicolaasverhaal en werden enkele films vertoond. Prof. Edelkoort sprak over nieuwe nationale bijbel vertaling. Voor de jaarvergadering van het Chr. Lyceum voor Zeeland die Zaterdagmiddag, onder lei ding van de voorzitter, de heer J. Laport, in het Schuttershof te Goes gehouden^erd, was de belangstelling niet groot. Op deze vergadering hield prof. dr A. H. Edelkoort uit Utrecht, een zeer interessante lezing over „De nieuwe nationale bijbelverta ling", terwijl ds J. Karelse uit Goes een slotwoord sprak. In zijn openingswoord ge waagde de heer Laport van de grote zegeningen Gods, die de school ook in het afgelopen jaar mocht ontvangen. Men hoopt in 1951 het nieuwe schoolgebouw te Goes ingebruik te nemen en de voorzitter sprak de wens uit, dat de dependance in Middel burg dan een definitieve school zal zijn. Staande herdacht de vergadering de nagedachtenis van ds J. S.^Post, lid van het alg. bestuur en de leraar J. Visser. PROF. EDELKOORT. Een bijbelvertaling is een his torisch verschijnsel, gebonden aan opkomen en vergaan. Aldus begon prof. Edelkoort zijn le zing. Dat is ook met de Staten vertaling het geval. Sinds de Statenvertaling tot stand kwam zijn er drie eeuwen verlopen, waarin de kennis van het He breeuws en het oude Oosten Ontginning Noordoostpolder voltooid. Wanneer Dinsdag 6 Dec. offi cieel de laatste greppel in de Noordoostpolder wordt getrok ken, is de ontginning van dit gebied van 48.000 ha. voltooid en daarmee is dan het einde ge komen van een belangrijke pe riode in de wordingsgeschiede nis van het nieuwe land. De ruwe ontginning van de N.O.P. heeft acht jaar tijd gevraagd. EEN SLUITENDE BEGROTING VOOR 1950 EN TOCH wy B. en W. van Vlissingen hebben de aanbieding van de ge meentebegroting voor 1950 doen volgen door een nota, waarin een beschouwing wordt gegeven over de toestand van Vlis singens gemeentefinanciën en waarin men niet heeft verborgen gehouden, dat de toekomt nog vrij somber is. Uit de cijfers blijkt, dat de gemeente slechts voor ruim 28 voorziet in de dekking van de kosten van haar huishouding, terwijl ze voor het overige gedeelte is aangewezen op Rijksuitkeringen. Slechts 28 der uitgaven door eigen middelen gedekt. De begroting geeft een verho ging van de inkomsten uit di verse belastingen te zien, zo merken B. en W. op, doch daar tegenover staat, dat de verho ging der uitgaven ongeveer ge lijke tred houdt. Wanneer de begroting, waarvan inkomsten en uitgaven voor 1950 worden geraamd op f 5.224.344.12, zou worden gezuiverd van alle ad ministratieve en soortgelijke posten, dan blijkt dat het totaal bedrag der uitgaven ongeveer twee millioen gulden bedraagt. Uit diverse bronnen wordt ter dekking van dit bedrag f571.000 geput, doch voor de rest hangt men volkomen af van Rijks bijdragen. De kosten van het onderwijs zijn o.m. aanmerkelijk gestegen, daar thans weer een normaal aantal schoolgebouwen in ge bruik is genomen. Dit vindt uiteraard ook zijn doorwerking in het Bijz. onderwijs, Bij de raming van de subsidie voor het bijzonder kleuteronder wijs is voorshands rekening ge houden met een norm van f 20 per jaar en per leerling. SUBSIDIES. B. en W. delen verder mede, dat voor 1950 geen nieuwe sub sidies op de begroting zijn ge plaatst. Wel kan n.a.v. het adres van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente om toekenning van subsidie t.b.v. de door haar be oefende' gezinszorg reeds thans worden gezegd, dat alvorens hierin een beslissing zal worden genomen, het B. en W. gewenst voorkomt, alsnog te trachten door middel van samenwerking tot een bevredigende oplossing te komen. Bedoelde samenspre- king zal op korte termijn wor den gehouden. Het bedrag dat beschikbaar is voor onvoorziene uitgaven, n.l. f 22.989.41, is vol gens B. en W. ternauwernood genoeg om eventuele in de loop van 1950 optredende ongunstige verschuivingen in de verhouding tussen inkomsten en uitgaven op te vangen. In de toekomst zullen weer belangrijke kapitaalsuitgaven te wachten staan, daar de uitvoe ring van kapitaalswerken sedert 1940 bijna niet meer heeft plaats gevonden. KAPITAALSWERKEN. Zo is o.m. gedacht aan de om vangrijke kosten, die de verbe tering van de Vissershaven met zich mee zullen brengen, aan de bouw van het nieuwe Stadhuis, dat toch ook niet voor onbepaal de tijd kan worden uitgesteld en aan de kosten van deelname in het kapitaal van een op te richten N.V. tot Exploitatie van een vliegveld op Walcheren. B. en W. geven in deze nota een opsomming van de werken, die zij gaarne in 1950 zouden zien uitgevoerd. Als eerste staat op deze lijst het bouwrijp ma ken van het derde deel van het plan-Oost, waarvan de kosten f 30.000.zullen bedragen. Ver der het herbouwplan Breewater- straat, kosten f 125.000.De Koudekerkseweg tussen de Bad huisstraat en de Hogeweg heeft dringend behoefte aan een Rij wielpad, waarvan de kosten f 4500.belopen. Een brug over de Watergang bij de Pres. Roose- veltlaan zal' f75.000.vergen. Het beplanten van de Zandweg, Hogeweg, omgeving Bonedijke- straat, Watergang, Bloemenlaan, Joost de Moorstraat, Vredehof laan, Oostenrijkse woningen en P. Krugerstraat zal komen op f 40.000.De zo noodzakelijk geworden toegangsweg Loskade- Eiland zal ook in 1950 moeten worden aangelegd. De totale kos ten zullen f88.000.bedragen. Tenslotte is er ook Ijet plan Bonedijke derde deel, waarvoor f 5000.is begroot. NOG MEER. De vuilverwerkingsinstallatie, die naar raming f 100.000.kost, staat ook op de lijst. Bespreking zijn nog gaande met G.S. over een goedkopere oplossing. Voor de aanleg van sportvelden is f 50.000.uitgetrokken, binnen afzienbare tijd kan een voorstel inzake de verdere aanleg der sportterreinen worden tegemoet gezien. Wat de Willem-HI- kazerne betreft, B. en W. heb ben het verbouwen tot jeugd herberg begroot op f 30.000. Herbouw en inrichting van het Badpaviljoen zal op korte ter mijn ter hand moeten worden genomen. De kosten zullen f 35.000.bedragen. Volgens de thans in studie genomen plan nen zullen de kosten van een nieuwe brandweerkazerne onge veer f200.000.bedragen. Het laat zich aanzien, dat daarvan voor 1950 slechts de helft zal kunnen worden verwerkt. Het Vismijngebouw dient op korte termijn te worden hersteld, ter wijl verdere uitbreiding nood zakelijk is. De kosten belopen f 30.000.—. Wat het Carillon aangaat de len B. en W. mede, dat binnen afzienbare tijd tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan. Het nieuwe carillon voor de St.- Jacobstoren zal waarschijnlijk f70.000.— kosten. Tevens achten B. en W. het wenselijk, dat de nieuwe wijk een openbare kleu terschool krijgt. Voorlopig wordt daartoe een bedrag van f 50.000 op de begroting uitgetrokken. Voorts staat een nieuwe auto brandspuit op het programma, die ongeveer f 31.000.zal kos ten. Kleding is eveneens een ver eiste voor de Vlissingse brand weerlieden en f 8000.is voor de aanschaf uitgetrokken. Verder is het noodzakelijk over te gaan tot de aanschaf van een rioolzuigauto. De kosten van een nieuwe wagen zullen f 20.000.bedragen; mocht een tweedehands auto kunnen wor den gekocht, dan kan met f 12.000.worden volstaan. Voor het tehuis van ouden van dagen wordt op de nieuwe begroting geen bedrag uitgetrokken. De plannen tot stichting van dit tehuis verkeren nog in een sta dium van voorbereiding en het valt nog niet met zekerheid te zeggen of in de loop van 1950 met de uitvoering zal kunnen worden begonnen. VERGOEDING. Aan het slot van de nota zeggen B. en W., dat wanneer bij de vaststelling van het wets ontwerp „Bijdragen weder opbouw publiekrechtelijke licha men" zou blijken, dat een be langrijk bedrag van de uitgaven wegens herstel van oorlogsschade niet voor vergoeding in aanmer king zou komen, het thans moei zaam verkregen evenwicht in de begroting grondig zou worden verstoord. Zolang nog geen ze kerheid bestaat, zal zeer on gaarne een afwachtende hou ding moeten worden aangeno men. enorm toegenomen is. Boven dien is het Nederlands van thans heel anders dan van drie eeu wen terug. Weliswaar zijn er na de Statenvertaling meerdere vertalingen verschenen, zoals de Leidse, de Korte Verklaring, maar in tegenstelling met de nieuwe vertaling, zijn deze niet nationaal. Het uitgangspunt voor de ver talingscommissie, die uit verte genwoordigers van verschillen de kerken bestaat, is uitsluitend de oude Hebreeuwse tekst zoals die het zuiverst te vinden is in da „Kittel Tertia". Daarbij maakt men natuurlijk gebruik van alle mogelijke andere vertalingen uit binnen- en buitenland. De nieu we nationale bijbelvertaling (waarvan het Nieuwe Testament al in 1939 voltooid werd) draagt geheel een compromis-karakter, zei prof. Edelkoort. Want steeds wordt geprobeerd een formule ring te vinden waarachter allen zich kunnen scharen, al zullen allen over bepaalde teksten niet even enthousiast zijn. Over de gang van zaken bjj het vertalen vertelde de profes sor, dat telkens twee leden van de commissie een proefvertaling maken. Dit werk wordt beoor deeld door een vaste commissie, waartoe ook prof. Edelkoort be hoort en het resultaat (de eer ste proefdruk) gaat naar de plenaire commissie, die tekst voor tekst gaat critiseren. Hier van komt een tweede proefdruk, die door een z.g. leescommissie beoordeeld wordt op taai-zuiver heid. Soms gebeurt het, dat deze leescommissie zoveel opmerkin gen heeft, dat de proefvertaling teruggezonden wordt en men opnieuw kan beginnen. Met na druk wees de professor er op, welk een zwaar en verantwoor delijk werk dit vertalen is. De vertalers voelen zich echter zeer eensgezind en gedreven door de Heilige Geest. Verschillende vragen werden tenslotte nog door de spreker behandeld, waarbij deze opmerk te, dat de vertaling van het Oude Testament naar men hoopt in 1951 naar de drukker zal kunnen gaan. Ds KARELSE. Het slotwoord van ds Karelse was getiteld: „Opvoeding tot heilige gewoonten". De predikant wees er op, dat de belangstel ling voor het Chr. Lyceum groeiende is en waarschuwde er voor, dat de school een onder- wijs-inrichting-zonder-meer wordt. De leerlingen moeten gebracht worden tot gehoor zaamheid aan het geloof en moe ten met de levensstijl van Jezus voor ogen, opgevoed worden tot heilige gewoonten voor hun da gelijkse leven. Hierna vond de huishoudelijke vergadering plaats, waarin de jaarverslagen en de rekening goedgekeurd werden. Bij de verkiezing van zes bestuursleden werd een verzoek behandeld om in een interkerkelijke vereni ging geen voorzitter en secre taris van dezelfde kerkelijke gezindte te nemen. Hierop werd geantwoord, dat het gekozen bestuur de functies verdeelt. De heer J. Pouwer te Goes werd nu definitief tot bestuurslid ge kozen. Verder werden gekozen de heren dr M. Elenbaas te Zaamslag, C- Bolijn te Renesse, ds A. Gruppen te Biezelinge, C. Duvekot (aftr.) te Goes en J. Geelhoed (aftr.) te Hoek; In de Amerikaanse staat Ohio daalde het Kerstmannetje aan een parachute uit de lucht. Het mannetje had beter gewoon kun nen doen, want het kwam pre cies - in de Ohio-rivier terecht, 'tgeen een vrij natte bezigheid scheen te zijn. In Polen zijn nu al drie leden van de Franse ambassade gearresteerd. Een poging om ook een vierde te krij gen mislukte. In Nigeria is de staat van beleg afgekondigd omdat wanordelijkheden zijn begonnen als gevolg van een arbeidsconflict. Enkele provin cies in Noord-Italië worden door grote overstromingen ge teisterd. Opgeschoten jongens riepen in Soerabaja „merdeka" tegen een Europesedame. Toen er geen antwoord kwam kreeg de dame een emmer vuil water naar 't hoofd. In Amsterdam heeft Zaterdagavond een motor wagen een tramstel geramd, waarbij 31 passagiers werden gewond. Een zes verdiepingen hoge dekkledenfabriek in Gro ningen is nagenoeg uitgebrand. Vele kleden gingen verloren, de oorzaak van de brand is niet bekend. In de buurt van Ze venbergen reed een personen auto op een stilstaande vracht auto. Twee inzittenden werden gedood. Te Tilburg is iemand uit Udenhout, vader van 10 kin deren, door een Deense vracht auto overreden en gedood. Met het troepenschip „Tabinta", dat 30 Nov. te Amsterdam wordt verwacht, repatriëert o.a. het 3e bat. Jagers. Belangrijke voorstellen voor Vlissingse gemeenteraad. Aanstaande Vrijdag zal in de vergadering van de Vlissingse gemeenteraad een voorstel aan de orde komen om de inventaris van het door de gemeente Vlis singen geëxploiteerde Kinder tehuis te Yerseke tegen f 5309.50 over te dragen aan de directrice, mej. H. H. Dop. Dit omdat de exploitatie van het tehuis met 14 kinderen een belangrijk ver lies oplevert en mej. Dop de exploitatie voor eigen rekening wil vo'ortzetten. Daar de loswal van de Vissers haven te Vlissingen in zeer ver vallen toestand verkeert en bovendien niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, heb ben B. en W. een plan voor verbetering en vernieuwing op laten maken, waarmede, naar zij menen, een eind aan de moeilijkheden zal komen en dat f 280.000 zal kosten. Overigens is de gemeente in onderhande ling met de Mij „De Schelde" om ter compensatie van de door de werf „opgeslokte" loswal aan de Koningsweg een loswal aan de Vissershaven terug te krijgen. Verder hebben G.S. ten behoeve van de Vissershaven voor 1949 f 250.000 aan bouwvolume toe gewezen. Onder de 33 punten, die met de begroting aan de orde komen, is verder nog een voorstel tot het verlenen van een crediet van f 10.000 voor de aanleg van een bedrijfsweg ten Noorden van de Verlengde Paul Krugerstraat en daarmee parallel lopende. Ook wordt voorgesteld de verbou wing van het pompstation te Biggekerke (die op ruim f 500 duizend komt) onderhands aan te besteden. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in het Oosten nog regen. Later hier en daar bre kende bewolking. Meest matige en langs de Waddeneilanden tij delijk vrij krachtige wind tus sen Noord en Noordwest.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1