VEL0 Ckefarii&e,4 Souburg heeft thans een juweel van eeil kleuterschool. grote tekorten op. Met „onze jongens" in de bioscoopzaal. PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS EDNA EARL WRINGERS Zeeuwse mijmering. Begroting Prov. Wegenfonds z^f ™-r voor 1950. Tekort van Prov. Gasbedrijf voor 1950 op bijna een ton geraamd. Hooi resultaat door goede samenwerking Dinsdagmiddag wordt de Beatrix-kleuterschool geopend. Provinciale subsidie voor restauratie Zierikzeese monumenten. Sexusle voorlichting is noodzakelijk. Zaterdag 26 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 1 U begrijpt nu wel, dat ik bij dit kroongetal wel enige aanleiding heb om te mijmeren. Als je hon derd keer een stukje over de ge schiedenis van onze provincie "bij elkaar gesnuffeld hebt en deze studie-vrucht door ons blad over heel Zeeland en vermoedelijk ook nog wel daarbuiten ver spreid wordt, ga je filosoferen, mijmeren, peinzen. Zoals ook de bekende schrijver P. H. Ritter deed bij een bezoek aan onze pro vincie, ongeveer een kwart-eeuw geleden, en een boekje schreef over zijn indrukken, een klein boekje maar, in prachtige taal, dat i-ij de titel gaf: Zeeuwse mij meringen. Nu bemerkt u tegelijk ook, dat mijn opschrift niet origi neel. zelf-verzonnen is, maar ont leend aan dit Zeeuwse reisverhaal. Ik heb mijn eerste stukje nog eens opgezocht. Het werd bijna drie jaar geleden geplaatst, op 24 Januari 1947. Het bevatte een soort programma. Wat is er terechtgekomen van de plannen? Eerlijk gezegd: al aardig wat. We hebben in die honderd keer „gewandeld" door alle delen van Zeeland, zijn zelfs een paar keer met de landverhuizers meegetrok ken de Oceaan over naar Ame rika. We hebben uit het levens boek van bekende Zeeuwen ver teld, we hebben oude volksgebrui ken bijgewoond, de geschiedenis van eeuwenoude, vergane steden en dorpen in de herinnering te ruggeroepen. Natuurlijk is er van de ene sfrspk heel wat meer te vertellen dan vaft eea ander gedeelte uit Zeeland. Walcheren, levert veel meer stof dan b.v. Thoïéil öf SL- Beveland, van Veere is heel wat meer te vertellen dan van het vele malen grotere Terneuzen. Toch tracht ik er steeds naar, alle delen van onze provincie recht te doen: niet alleen Walcheren en Zuid-Beveland, maar ook Schou wen, waar het 1100-jarig bestaan van Zierikzee aanleiding is ge weest tot enkele artikelen; en ook Zeeuwsch-Vlaanderen, waar we gezworven hebben in Sluis, Aardenburg, Biervliet, Groede en Hulst. Programma nog niet uitgeput. En ig mijn voorgesteld pro- ?;ramma nu uitgeput? O nee, nog ang niet, er is over Zeeland nog veel en veel te schrijven en als God mij het leven en de gezond heid geeft, hoop ik ook mijn twee de honderdtal „Wandelingen" vol te maken. Ik acht dat ook van belang, vooral voor een speciaal Zeeuwse krant. Want de geschiedenis van Zeeland is veel te weinig be kend onder ons. We kennen loei de bekendste gebeurtenissen uit onze vaderlandse geschiedenis misschien wel met de jaartallen ongeveer er bij, maar minstens even belangrijke voorvallen uit Zeeland zijn totaal onbekend. Omdat de bestaande geschiede nisboeken er gewoonlijk over zwijgen, omdat de onderwijzers het niet aan de kinderen kunnen vertellen, want de meesten weten er zelf weinig van af. De niet- Zeeuwen helemaal niet en de „in boorlingen" ook niet zo erg veel, enkele gunstige uitzonderingen, die er zich bijzonder voor interes seren, niet meegerekend. Het is dan ook mijn beschei den bedoeling met deze artike len over Zeeland, om de Zeeuwse geschiedenis wat beter bekend te maken onder de lezers van het „Zeeuwsch Dagblad". Die lezers bestaan voor het grootste deel uit eenvoudige mensen en daarom heeft de redactie bij het begin te gen me gezegd: „Denk er om dat je eenvoudig schrijft, zodat ieder een het snappen kan, met niet te veel namen, feiten, jaartallen en C. Wat valt er vandaag te mijmeren? zullen allicht de trouwe le zers (en lezeressen zijn er misschien ook wel) vragen. Kijkt u dan even naar het getal van de Zeeuwse wandelin gen: het Romeinse cijfer C betekent immers 100! Vandaag verschijnt dus HET HONDERDSTE ARTIKEL over Zeeland in ons dagblad. En honderd is een mooi getal, de Zeeuwen zouden zeggen een kroonjaar. En kroonjaren zijn bij ons erg in trek; bij verjaardagen bijvoorbeeld is het dan extra-feest en de cadeautjes wat groter dan anders. data". Populair dus, zonder echter de historische werkelijkheid en de wetenschappelijkheid te verkrach ten. De bekende Romeinse staats man-redenaar Cicero heeft eens gezegd: „Niet weten wat vóór ons gebeurde, is altijd kind blijven". En we willen toch niet altijd kinderen-in-de-geschiedenis blij ven? Jacob Cats klaagde ook al. Ook de Zeeuwse dichter Jacob Cats klaagde er al over dat is nu ruim 3 eeuwen geleden dat wij zo weinig van ons eigen land af weten. Onze medewerker voor de Zeeuwse geschiedenis, de heer L. van Wallenburg, pu bliceert vandaag zijn hon derdste artikel in het Zeeuwsch Dagblad". Dat is een ogenblik, om er even bij stil te staan. Wie zou dat beter kunnen doen dan de heer van Wallenburg zelf? In nevenstaand artikel geeft hij een verantwoording van zijn werk en men proeft daaruit zijn grote liefde uoor Zeeland en de Zeeuwse historie. Wij van de redactie spreken onze waardering en erkentelijkheid uit voor de wijze, waarop de heer van Wallenburg steeds weer in teressante momenten uit het rijke hïstorieboek van onze provincie weet te belichten en wij onderstrepen zijn wens, dat mede door zijn ar tikelen de Zeeuwen dichter mogen worden gebracht bij het roemruchte verleden. Dat zal tot gevolg hebben een gefundeerder oordeel over de hedendaagse vragen en een ontplooiing van activitei ten voor een goede toekomst van ons gewest. een gebeurtenis, graag eens be sproken zouden zien. Weet u wat „Wat is er menig mens in u dan doen moet? Schrijf even [Holland nu gezeten, welke verlangens u hebt en als Die wat ons Holland is nooithet enigszins mogelijk is, wordt er [recht en heeft geweten! aan voldaan. Zo zijn er door brief- Hoe menig hups gezel bevaart wisseling reeds een paar keer en- een vreemde strand, Die nooit en heeft gekend zijn [eigen Vaderland! Wel vrienden, bouwt de zee en [zweeft met alle winden, Maar wat ons Holland geeft en [is er niet te vinden. Gij moogt wel elders gaan, maar [hier is uw geluk, kele artikelen verschenen, die an ders niet zo gauw in mijn gedach ten zouden opgekomen zijn. Misschien zijn er ook wel lezers, die in een vergeten hoekje oude boeken over Zeeland hebben of in een nooit gebruikte la-van de kast oude, vergeelde papieren, waaruit allicht wel een aardig artikel voor Want Holland in hem zelf, dat deze rubriek te distilleren is. Laat u me er eens iets van horen als dit het geval is? Misschien zijn er ook wel lezers die graag eens een of ander oud volksgebruik besproken willen zien, of die me iets willen berich ten over zo'n volksfeest, alleen ge bruikelijk in eigen omgeving en verder wellicht onbekend. Ook de [is een wonder stuk.' Als we in deze regels het woord Holland vervangen door Zeeland, staan er ook voor de Zeeuwen veel ware dingen in dit vers: We weten vaak veel meer van wat buiten Zeeland gebeurde dan van de geschiedenis van onze eigen provincie, we kennen door onze oucje volksgewoonten hoop ik in reizen het buitenland soms beter mijn Zeeuwse wandelingen af en dan de mooie oude stadjes en de fog fo ]aten meemaken, veel is niet te overtreffen wondermooie hiervan in vergelijking met b.v. plekjes uit Zeeland. I Brabant en Limburg niet meer Nu weet ik ook wel, dat niet j 0Ver. En toch zijn deze gebruiken ieösreen^Interesse heeft voor ge- („folklore" noemt men dat) vaak schiedems, oolj niet voor de ge- interessant, ook in verband met schiedenis van zijrt eigeil streek. het verleden. De een heeft nu eenmaal ander», Uw wensen, mededelingen of liefhebberijen dan de ander. Als a<jv5ezén kffiit u richten aan het mijn stukjes een klein beetje kun- bureau van dit Nad of recht- nen meehelpen om de liefde tot Zeeland, tot de geschiedenis ervan te vergroten, acht ik mijn werk en moeite reeds daardoor beloond. Zijn er wensen? Misschien zijn er ook wel lezers, die een bepaalde wens hebben, die een zeker onderwerp, een persoon, streeks aan mijn adres: NooPöt^sfi 78, Middelburg en er zal aan gewerkt worden! En zo gaan we het tweede hon derdtal schetsen uit Zeeland tege moet, we hopen weer dwars floor Zeeland te trekken en te zwerven de eeuwen door. M L. v. W. In de begroting van het Prov. Wegenfonds van Zeeland voor 1950, die Ged. Staten thans de Prov. Staten hebben aangebo den, worden de bijdragen in de kosten van verbeteringen van wegen geraamd op f 1.005.000 en de bijdragen in de kosten van onderhoud van wegen op f 48.000. Het aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting wordt begroot op f 640.000. Be droeg het voordelig saldo van de rekening over 1948 f 717.981,54. naar het zich laat aanzien zal de rekening over 1949 eveneens een voordelig saldo aanwijzen en wel van f 350.000. Het nade lige saldo voor 1950 wordt ge raamd op f 75.357,59. De hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat raamde de totale kosten van de verbe tering der secondaire wegen naar de toestand op 1 Jan. 1949 globaal op f 8.485.000, w.o. f 1.920.000 voor noodzakelijke tweede verbetering. Ten laste van het Wegenfonds komt daar van f 6.843.750. Bij deze ramin gen is er van uitgegaan, dat de voor 1948 voorgenomen werken zouden zijn uitgevoerd. Wegens niet het geval, zodat voren staande cijfers een iets te gun stig beeld verschaffen. Wanneer de eerste verbetering, enkele tweede verbeteringen inbegre pen, in 1957 zal worden voltooid, levert het fonds een tekort op van rond f2.000.000. Geraamd worden de volgende bedragen: voor verbetering ver harding weg ZierikzeeRenesse f 110.000, voor kruinverbetering enz. van deze weg f 150.000, voor de weg MiddelburgSouburg f500.000, voor verbetering van wegen, in onderhoud bij derden, wegen provinciaal wegenplan, voorkomende op het nader vast te stellen urgentieplan 1950 f 300.000 en voorts de beplantin gen van de wegen Tholen Scherpenisse f 10.000, Scherpe- nisse—St. Maartensdijk f 3000 en St. AnnalandSluispolder f 7.000. Het nadelige saldo op de be groting voor 1950 van het Prov. Wegenonderhoudsfonds wordt geraamd op f 35.000. Ook in het komende jaar zal het Provinciaal Gasbedrijf een tekort hebben, aldus blijkt uit de begroting, die Ged. Staten de Prov. Staten hebben doen toe komen. Het is belangrijk minder dan in 1948 en 1949, maar het zal toch nog altijd naar schatting f98.719,12 bedragen. De uitga ven worden begroot op in totaal f771.628,22. De kapitaaldienst wijst een totaalbedrag van f 540.789,68, waarin een nadelig saldo zit van f350.247,32. Hoewel voor 1950 eenzelfde gasproductie is geraamd als voor 1949, is de opbrengst van ver kocht gas voor 1950 belangrijk hoger gesteld, omdat in de ex ploitatiebegroting voor 1949 geen rekening is gehouden met de gasprijsverhogingen, die in de loop van 1949 zijn toegepast. Hoewel over de afstandsgas- voorziening van Midden-Zeeland nog geen absolute zekerheid be staat, wordt er rekening mede gehouden, dat dit gas binnen afzienbare tijd voor Zeeland be schikbaar zal komen. Verwacht wordt, dat in het plan daartoe een afzonderlijke persleiding van Vlissingen naar Middelburg niet nodig zal zijn, zodat ook hiervoor geen bedrag in deze begroting is opgenomen. De gasopbrengst wordt ge raamd op f487.500 en de ver koop van cokes op f 104.000, n.l. 2800 ton cokes en 400 ton bries. Voor 1950 is evenals voor 1949 de vermoedelijke gasproductie geraamd op 3.800.000 M3. Daar bij is rekening gehouden met de mogelijkheid van daling van het gasverbruik i.v.m. verhoging van de gasprijs. Bij de raming van het steenkoolverbruik is uitge gaan van de gedachte, dat in 1950 een menggas zal worden gemaakt, bestaande uit steenko- lengas, watergas en butaangas. Gerekend wordt, dat voor deze productie 8.600 ton steenkolen nodig zullen zijn. Met een ge middelde prijs van f 42,35 per ton bedraagt de raming dan f 364.200. (Ingez. mededeling, advert.) De 4 bestanddelen van Chela- rine „4" zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Maar (ie eendrachtige samenwerking in 1 iablet is bövenien zeer belangrijk gebleken. De iotaie werking is nèg krachtiger en weldadiger dan met elk middel afzonderlijk mogelijk zou zijn. Wanneer een ander middel bij pijnen of griep faalt, neem dan eens Chefarine „4". TEGEN PIJNEN EN SSIEP 20 UILEHEN i I 0.7J Een bedrag van f 400.000 wordt gevraagd voor de inkorting van de stroomleidende dam „Het Oude Hoofd" in de Wester-Schelde. Aangehouden verzoeken om provinciale subsidies voor restauraties. Door Ged. Staten van Zeeland wordt voorgesteld de volgende verzoeken om bijdragen in de kosten voor restauratie aan te houden, daar nog niet voldoen de gegevens voorhanden zijn. Het zijn verzoeken van de ge meentebesturen van Dreischor voor herstel van de Korenmolen „De Koekoek"; van Schoondijke voor de windkorenmolen te Sas- put; van Renesse voor restaura tie van de toren der Ned. Herv. Kerk. Ook stellen Ged. Staten voor de verzoeken om subsidie van het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke voor de restauratie van de toren; van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Meliskerlce voor het kerkgebouw en van Hulst voor de restauratie van het stadhuis aan te houden. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON 191) Naar het Amerikaans door BESSY KIVING (Slot). Edna had haar ogen op de vloer gericht en keek niet een maal op zelfs niet toen de oude Eredikant met bevende stem het! uwelijksformulier voorlas en tot slot de zegen Gods afsmeek te over de verbintenis van het knielend paar. De strakke bleekheid van haar gelaat joeg mevrouw Andrews grote schrik aan, en met inge bonden ad~m bleef zijn dan ook haar oog op haar gericht hou den. Murray voelde hoe zwaar zij tegen hem begon aan te leu nen, hoe meer de plechtigheid tot zijn einde geraakte. En na afloop, zich tot haar kerend, om haar in zijn armen te sluiten, zag nij, dat zij haar oogleden neer geslagen hield en geheel on bewust was van wat er voorviel. Twee uren verliepen er, aleer zij geheel van deze aanval bij kwam, en toen het bloed weer naai haar lippen terugkeerde, waarop Murray herhaaldelijk warme kussen drukte, toen eindelijk nam Murray haar in «ijn armen en zeide: „Vandaag rerbreek ik de keten, die je aan le literaire loopbaan gebonden I houdt. Nu zullen er geen boe ken meer geschreven worden! Geen studie meer, geen moei zame arbeid, geen zorgen meer; geen hoofdpijnen! En dat publiek, dat zoveel van je houdt, moet zich nu maar redden en uitkijken naar een nieuw voorwerp van zijn belangsteling. Jij behoort nu ge heel en al aan mij, en ik zal zorg dragen voor het leven, dat jÜ druk bezig was te vernieti gen in je buitensporige werk- zucht. Kom, laten we even naar buiten in de frisse lucht gaan". Zij gingen een ogenblik onder de poort staan, die toegang gaf tot de pastorie, waar de kam perfoelie weelderig over hen heen groeide. Daar stond het rijtuig te wachten dat hen naar „Le Bocage" zou brengen en meneer Murray vroeg: „Voei je je nu krachtig ge noeg om even in de kerk te gaan?" „Ja, de pijn is geheel gewe ken. Ik ben nu weer geheel be ter". Zij staken de straat ove- en hij nam haar arm en ging met haar de stoep op van de grote, oude, plechtstatige kerk, waar een zacht, violetkleurig licht door de paarse ruiten zijn waas spreidde over de in 't zonlicht stralende pijpen van het orgel en de rijk gebeeldhouwde pila ren. Noch Edna, noch Norman spraken een woord, toen zij de kerk doorwandelden en zwij gend bogen beiden hun knieën voor het gouden altaar, waar God alleen hun gebeden van dank kon beluisteren. Na enkele ogenblikken nam Murray Edna's hand, en hun handen beide op de balustrade van het altaar leggend, bad hij luide en vurig Gods zegen over hun huwelijk af, en beval hun gezamenlijk toekomstig werit in Zijn genade aan. En de zacht rosse gloed van de kwijnende dag werd door het raam boven 't altaar weerkaatst en brandde vuriglijk op de rode mantel van de Christusfiguur, en liet op het marmer rood gouden vlekken fonkelen. 't Was Edna te moede, alsof dit alles, die mateloze vreugde, te veel voor haar krachten zou zijn. Het scheen haar een betove- rings-volle droom, Murray aan haar zijde geknield te zien lig gen; zijn stem in volle ernst God te horen smeken hun toe komstig leven in genade te wil len aanzien. Zij wist, dat de trilling in zijn stem de tranen in zijn ogen getuigden van algehele toewij ding. En nu zijn gezellin te zul len zijn voor de verdere jaren huns levens op de pelgrimsrei- ze; hem te mogen liefhebben, te mogen gaan met zijn hand in de hare, 't was haar glorie kroon, de rijkste zegening, die het leven haar schenken kon. Het licht ging langzaam onder in het Westen, de duiven hiel den langzamerhand op met het klepperend gefladder in de klokketoren en toen zij om keerden om de kerk te verla ten, zo vol van dierbare herin neringen voor hen beiden, stak Murray zijn hand uit en wees naar de met klimop begroeide graftombe, en zeide op plech tige toon: „Nu is alle droefenis en smart voorbij; en door de genade Gods zal het nieuwe leven, dat heden voor ons beginnen zal, voor zover het mogelijk is, 'n vergoeding worden voor het verwoest verleden. Zo mogen' wij dan elkander liefhebben en de Christus dienen, door Wiens verlossend bloed alleen ik ge red ben geworden van een eeuwig verderf. Aan Uwe ge nadige leiding, o, Vader in de hemel, geven wij onze'toekomst over". Edna keek op in zijn stralen de ogen, waaruit de donkere schaduwen van haat en zonde reeds lang geweken waren; en toen hij zijn glanzende ogen in de hare zag weerkaatsen, en op haar ihooi, rein gelaat al de liefde en het vertrouwen en de hope van haar hart las, trok hij haar dichter naar zich toe en zijn gebruinde wang tegen de hare vleiend, zeide hij vol lief de en trots: „Met mijn vrouw ga ik door het leven, het hoofd opgericht. Samen volgen wij één doel en onze liefde, ons onderling ver trouwen zal ons tot steun zijn. Edna, ik dank God, dat Hij ons eindelijk verenigd heeft, Hem zjj ons leven gewijdl" EINDE. „Een juweel van een kleuter school". Zo mogen we gerust het gebouw noemen, waarvan Dins dagmiddag de deuren offleieel zul len opengaan, nadat mej. P. Wisse met haar personeel voor de laat ste maal zal zijn rondgegaan, om te zien, of alles in orde is. Niet minder dan 202 kinderen zullen in de vijf klassen van deze school een plaatsje vinden en het speelgoed en de keurige tafeltjes en stoeltjes gaan gebruiken. Dit alles is bereikt in vijf maanden, nadat door Berent Stemerding op 28 Juni de eerste steen voor de nieuwe school werd gelegd. Menige grote stad zou jaloers worden op een dergelijke kleuter school en mocht iemand van het personeel vertrekken, dan zal het voor het schoolbestuur zeker niet moeilijk zijn de vacature vervuld te krijgen, want wie zou geen les willen geven in zo'n modelschool? We hebben in gezelschap van mevr. Stemerding en het school hoofd, mej. Wisse, dezer dagen een kijkje in het gebouw geno men. Al had nog niet alles een plaatsje, we konden ons gemak kelijk indenken, hoe het er Dins dagmiddag bij de officiële opening zal uitzien. LICHT EN LUCHT. Er is een stelregel, die men zich steeds voor ogen heeft gehouden bij de bouw, n.l. licht en lucht voor de kinderen. Men is daarin op voortreffelijke wijze geslaagd, want deze school zou gemakkelijk een openluchtschool kunnen wor den genoemd. In plaats van ramen heeft men in de buitenmuur drie paar openslaande glazen deuren in ieder lokaal gemaakt, zodat wan neer het weer het in voorjaar en zomer maar even toelaat, alles opengaat en de kinderen deels op het ruime tegelplateau langs het schoolgebouw kunnen zitten en spelen en deels in de klassen. Na tuurlijk is alles in lichte kleuren geschilderd en ook de gang maakt een kleurige frisse indruk. Naast de vijf lokalen, die zijn gebouwd in het verlengde van het pand aan het Oranjeplein, waarin de school eerst was gevestigd, heeft mej, Wisse een zit-spreekkamer, ter wijl er een keuken is, zodat het personeel, dat veelal niet in Sou burg woont en 's middags moet overblijven, het niet bij een bo terham behoeft te laten. Verder zijn er natuurlijk de gebruikelijke bergruimten. MEUBILAIR. Het meubilair, deels vèFVttSIïJiffd door de nijvere timmerlieden en schildersleerlingen van de Mid delburgse Ambachtsschool, deels door enkele meubelfabrieken, is compleet. De grote zwarte school borden zijn laag aangebracht, zo dat de kinderen naar hartelust kunnen tekenen. Het meubilair, bestemd voor de hoogste klasse, zal in een dubbele hoefijzervorm worden opgesteld. Een goede ge woonte is, dat de kinderen hun schoenen niet in de klasse aan houden; ze moeten n.l. pantoffel tjes dragen. In de gang zijn er daarom niet alleen kapstokjes, maar ook haakjes, waaraan de schoenen kunnen worden opge hangen. Ieder kind heeft zijn eigen kleer- en schoehkapstokje, natuurlijk laag bij de grond be vestigd. Geen nummers boven de haak jes, doch trlplexplaatjes, waarvan er niet minder dan 220 verschil- l'ide, geheel belangeloos door enkele personen zijn vervaardigd. De plankjes zijn beschilderd met figuren e.d., zodat ieder kind weet De gemeente Zierikzee heeft voor herstel van verschillende monumenten een bijdrage ge vraagd van Rijk en Provincie. Herstelwerkzaamheden moeten worden uitgevoerd aan het stadhuis met de toren, de Nobelpoort, Zuidhavenpoort, Noordhavenpoort en de to rentjes van de Kleine of Gast- huiskerk. De restauratiekosten van al deze objecten bedragen f 13.931,50. Het Rijk is bereid gevonden een subsidie te geven van 40 pet. van de kosten, ter wijl door G.S. wordt voorge steld, dat de provincie f 1391 zal bijdragen. De kosten van het herstel van de „Vismarkt" te Zierikzee zijn begroot op f 962,88. Deze be scheiden, doch uiterst aantrek kelijke galerij, behoeft dringend herstel. Het Rijk heeft toege zegd 50 pet, van de kosten te zullen bijdragen en de Provincie zal f 96 subsidie verstrekken. Bovendien vermeldde de voor lopige begroting voor de restau ratie van de Gasthuiskerk een bedrag van f36.500. De defini tieve begroting geeft echter een kóstencljfer aan, dat meer dan 50 pet. hoger ligt, n.l. f79.776. Het Rijk heeft hierin een bij drage toegezegd van 60 pet., ter wijl de Provincie het subsidie met f 2164 zal verhogen. Ten slotte wordt als één geheel met deze restauratie uitgevoerd het herstel van de Beurs, waarvoor de kosten aanvankelijk waren geraamd op f 28.000. De defini tieve begroting wijst een bedrag aan van f 42.024, waarin het Rijk 70 pet. bijdraagt. G.S. stellen thans voor het destijds verleen de subsidie van f 2800 te ver hogen met f801. welk plankje het heeft. Als men «•eet, dat er van iedere afbeelding 2 plankjes zjjn vervaardigd, één voor het kleren- en één voor het schoenkapstokje, dan krjjgt men een Idee welk een geweldig werk het maken en schilderen der plankjes is geweest. Het geheel maakt een alleraardigste Indruk. DE TUIN. j Rond het schoolgebouw ligt een 1 groot stuk grond, dat deels wordt i gebruikt als tuin, waarin ieder kind zijn eigen tuintje krijgt. Ver-1 der zijn er twee grote zandbakken j waaroverheen netten zullen wor den aangebracht en voorts is er een piasvijver. In het volgend voorjaar zal er nog een kippen- en een geitenhek worden gebouwd. Tenslotte is er een speelweide, waar de kleintjes wel druk ge bruik van zullen maken in de zo mer. Het is de gewoonte, dat de kinderen 's middags geheel vrij wordengelaten in wat ze willen doen. De toiletafdeling is even- i eens prima in orde, met tevens een grote wasbak. De klassen krijgen nog kasten om alles in op te bergen, terwijl iedere klasse een eigen keukentje heeft, d.w.z. een klein aanrecht. De meubelen worden door de kinderen zelf on derhouden, waartoe ieder een stofdoekzakje met stofdoek moet meebrengen. De vloeren zijn van hout, hetgeen, grote voordelen biedt boven beton, terwijl de vloer bedekt is met linoleum. Het be staande lokaal in het huis aan het Oranjeplein is thans de grote speelzaal geworden. De school telt thans zeven dames als personeel, n.l. naast mej. Wisse de dames H. de Kuijper, W. van Meerendonk, B. den Engelsman te Middelburg, C. v. d. Bosse te Gapinge, C. Suur- mond te Souburg en M. Weerpas te Vlissingen. Ged. Staten hebben de Prov. Staten de algemene exploitatie begroting voor 1950 van de Pro vinciale Stoombootdiensten aan geboden. Daaruit blijkt, dat op alle veren een nadelig exploita tiesaldo wordt verwacht. Voor de dienst Vlissingen Breskens wordt het tekort be groot op f 994.100, voor Terneu- zen-Hoedekenskerke op f 242.600, voor Kruiningen-Perkpolder op f 270.050, voor Zier'KzeeKatse Veer op f103.920, voor Kort- gene-Wolphaartsdijk op f 19.065, terwijl op de dienst Veere Kamperland een nadelig saldo wordt verwacht van f6645. De bijdrage van het Rijk voor de diensten Vlissingen—Bres kens, TerneuzenHoedekens- kerke en KruiningenPerkpol- der wordt voor 1950 geraamd op f 2.205.400 en de bijdragen van de Provincie aan de andere diensten zullen gelijk zijn met het nadelig exploitatiesaldo. On der de lasten op de algemene exploitatiebegroting zijn voorts nog de posten opgenomen van f 40.000 rente in rekeningcou rant en f58.650: reserve schepen voor de veren over de Wester- Schelde. De totale lasten bedra gen hierdoor f 2.335.030. Uit de exploitatiebegroting der schepen blijkt, dat de totale lasten voor de „Prins Bernhard" bedragen f491.500, voor de „Kon. Juliana" f 420.650, voor de „Prins Hendrik" f 304.300, voor de „Kon. Wilhelmina" f 315.600, voor de „Prins Willem I" f 121.900, voor de „Kon. Emma" f 127.400, voor de „Oosterschel- de" f 126.900, voor de „Prinses Irene" f 14.650, voor de „Zand- kreek" f 78.050, voor de „Zuid- vliet" f23.100, voor de „Dordrecht" f 42.000 :n voor de pont „Willemsdorp" f 178.050. (Ingez. mededeling, advert.) Filialen te: GOES, TERNEUZEN. VLISSINGEN en ZIERIKZEE Vooruit bevindt zich beneden- deks de bioscoopzaal. Eigenlijk ls dat geen goede naam, want films worden er al leen in het begin van de reis ver toond. Zo gauw het weer het toe- iSkt verhulst de film-operateur met zijn töèStéliea paar het dek. Maar daarmee raakt dé bios coopzaal niet bulten gebruik. De Rooms-Katholieken houden er hun diensten evengoed als de protestanten. Het Niwin-cabaret geeft er zijn voorstellingen. Le zingen en lessen worden er gege ven. De dokters houden er zittin gen voor het toedienen en contro leren van injecties. En zij geven in diezelfde zaal ook sexuele voorlichting. Daarvan wil ik u in deze brief wat vertellen. Daarvan moet ik u in deze brief wat vertellen! Straks zal ik u zeggen waar om! Brieven van een legerpredikant. ui. Tot onderwijzer aan de Ohr. school te Tholen (hoofd H. Rol) ls benoemd de heer J. P. Wijnbeek te 's-Gravenhage tn de plaats van mej. M. Doekee, die 1 Jam. ver trekt, Het woord Is eerst aan de dok ter. Nuchter en zakelijk bespreekt hij de gevaren, waaraan wfl a!s jongens en mannen in onze nieu we omgeving zullen blootstaan. Het tweede gedeelte van zijn betoog wordt geïllustreerd door een film, die de gevolgen laat zien wanneer men die gevaren niet heeft ontweken en zich tot het kwaad heeft laten verleiden. Die film geeft ook weer de nuchtere werkelijkheid en ls juist daardoor zo afschrikwekkend. Dan komen de aalmoezenier en de dominee aan het woord. Zij zullen zo werd aangekon digd de morele kant van deze zaak toelichten. Tweemaal zat er in het halfdonker zo'n groep jon ge mannen voor me. Voor het merendeel onbekenden. De aal moezenier had zich alleen maar te richten tot de groep Rooms- Katholieken. Mijn woorden moes ten bestemd zijn voor al de ande ren. Onkerkelijken en kerkelijken en onder die laatsten weer man nen van allerlei godsdienstige kleur en richting. Eten staalkaart van Hollandse kerkelijke toestan den. Ik zal hier niet herhalen, wat ik samengedrongen in enkele minuten voor dit gehoor over het sexuele leven heb gezegd. Liever ga ik u zeggen, waarom ik meen over deze dingen te m o e- t e n sohrijven. Gesprekken onder vier ogen leerden mij, dat het w&dr was, wat ik in mijn toespraak al ver ondersteld had. Het merendeel van deze jongens wist maar heel weinig van het sexuele leven. En dat beetje was hun bijgebracht op de straat en op de dijk. Nie mand had hun gewezen op de schoonheid van deze dingen, zoals God ze gemaakt had. NiemanQ had hun verteld, dat ook in dit menselijke vermogen God ver heerlijkt kin en móet worden. Ik zie ze sjouwen met hun bagage. Er zit van alles in. Lijfgoederen, tandpasta, scheerzeep. Alles, wat nodig ls en nuttig voor lichame lijke reinheid en zuiverheid. Maar goede, eerlijke, zuivere sexuele voorlichting ls er niet bij 1 Ik weet het wel: 't Is moeilijk voor vaders en moeders. Ik weet het wel: 't ls ook moei lijk voor een jongen of een meis je, om er over te beginnen, te genover wie dan ook. Maar het móet, mensen hel móet! Deze dingen mógen niet in he< donker van een bedenkelijke ge1 helmzinnigheid blijven. Deze dln' gen mógen niet 'doodgezwegen worden. Laten we, als vaders en moe ders, OiiZg taak zien. Laten we, éls jongeren, niel bang zijn voorllohtlng té vragen. Dat zal veel strijd en leed, veel verdriet en wanhoop voorkomen 1 Laten we nu maar weer aan dek gaan. We zijn de evenaar ge passeerd en Neptunus komt aan boord, om de nieuwelingen na een grondige behandeling toestemming te geven, zijn gebied binnen te varen. Onder de nieuwelingen be vinden zich ook twee paters en twee dominees. Denk maar niet, dat zij het rijk van Neptunus zo maar binnen mogen. Ze zouden dat ook niet willen trouwens. Ge huld in badcostuum verschijnen ze voor Zijne Majesteit. Van top tot teen worden ze ingezeept met iets, dat geen naam heeft, maar dat samengesteld was uit wat de keu ken in de laatste dagen aan res ten voor deze gelegenheid had ge spaard. Het was alleen maar een vieze smurrie. Zuur, bitter en een stank1 Dan gaat de grote poeier-bus open en veranderen we in wit-be- sneeuwde kerstmannetjes. Tot slot nemen de potige trawanten van Neptunus ons op en gaat het! een twee drie, kopje-onder in een diepe bak met zeewater. Wat Neptunus betreft, kunnen we nu rustig verder varen! Nog een paar dagen. Dan zullen we afscheid moeten nemen van allen met wie we op öeze drijvende wereld in aanra king kwamen. Dan zal er weer een nieuw arbeidsveld op on» wachten. Weer een nieuwe wereld met weer andere mensen. We kijken daar wel een beetje tegen aanl Maar er is één troost We hebben op dit schip de kracht van Gods Woord en Geest gezien. We zullen die ook in die nieuw» wereld zien! D3 G. AALBERSBERG, res. legerpredikant. (Ingez. mededeling, advert.) 1 NU66ETcüwcs/ Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Krulningen-Oostdyk, is benoemd (tijd.) mevr. Philipse Buis aldaar. Woensdag 30 November, des n.m. 1 uur begint te Krabbendyke de St.-Nicolaasveiling van verpakt fruit. Men verwacht een grote aanvoer. He collecte ten bate van de Stichting 1940—'45 bracht te Biggekerke f234.75 op.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4