*%u, fjMMs msêJÈM&M lrovinti^7«© Zeelands hoofdstad is weer een monumentaal gebouw rijker. Uit de Goessa Gemeenteraad. 'akkei?ïj£s_ De middenstand bouwt op Jaarvergadering Vereniging Ziekenhuisver- pleging op Walcheren. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nieuwe kazerne betekent een belangrijke verbetering - Korte Berichten. Belangrijke bestuursvoor stellen aanvaard. Oorlogsgravenstichting vraagt steun van Zeeuwse volk. pitten Zaterdag 26 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Openbare Leeszaal te Middel burg ontving boeken uit Amerika. Via de United Service te Hol land in Amerika en de heer D. F. P. Hoegen te Middelburg arri veerde dezer dagen een geschenk zending Amerikaanse boeken voor de Openbare Leeszaal te Middel burg. Het pakket, dat een twaalf tal boeken bevat, is afkomstig uit het bezit van Kolonel Lydecker te New York, die lid is van de Hol land Society. De boeken bevatten allerlei waardevol voorlichtings materiaal over het dagelijkse le ven en de geschiedenis van Ame rika. Het doel is bovendien de fou tieve voorlichting, die wel eens wordt gegeven op dit gebied, te vervangen door goede en voor het publiek geschikte voorlichting. Ken dergelijke zending is ook door de Vlissingse Openbare Leeszaal ontvangen. De heer G. Houtekamer 25 jaar hoofdbestuurslid A.N.V.V. In de Donderdag gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft de voorzitter, oud minister Deckers In zijn openings woord hulde gebracht aan de heer G. Houtekamer, secretaris van de Prov. Zeeuwse V.V., In verbant met het feit, dat hjj 25 jaar Ud van het hoofdbestuur is. De voorzitter bracht in herin nering het vele werk, dat door de heer Houtekamer voor 't vreem delingenverkeer in Nederland in bet algemeen en in Zeeland ln 't bijzonder ls gedaan in de loop van die 25 jaren. Onder hartelijk applaus van de aanwezigen, kreeg de jubilaris als bewijs van erkentelijkheid de plaquette van verdienste van de vereniging aangeboden. Artsendienst. Zondag 27 November wordt de trtsendienst in Goes waargeno men door dr H. Snoek, Wijn gaardstraat 51, telef. 2121; m Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door dr Lucas Luijckx, Werril 16, 's-Heeren- joek, telef. K 1105—282; ln 's-H. (\rendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk door dr A. I. Vos, Dorpsstraat 2, Wolphaarts dijk, telef. K 1198—231; in Wol phaartsdijk en Kapelle-Bieze- linge door arts I. J. Risseeuw, Biezelingsestraat A 136a, Ka- pelle-Biezelinge, telef. K 1102 290; in Middelburg door dr J. C. B Simons, Vlissingsesingel 38, telef. 2191; in Vlissingen door arts L. P. Boone, Badhuisstr. 24, telef. 2950; in Veere, Seroos- kerke en Oostkapelle door dr ReijndersSchilt, Dorpsstraat 46, Serooskerke, tel. K 1189212; in Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle door arts L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Kou dekerke, telef. K 1185—231; in Tholen, Oud- en Nieuw Vosse- tneer en St. Philipsland door dr L. D. A. Looijsen te Tholen, telef. 49 en dr J. Vermet te1 Nieuw-Vossemeer, telef. 10. Apothekeir. In de week van 26 November tot en met 3 December zijn de volgende apotheken vooravond en nachtrecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: van Pienbroek. Vlissingen: v. Ockenburg, Walstraat 54. MIDDELBURG. Padvindsters vierden feest. Donderdagavond heeft de Ka bouters en Padvindsters „Gouden Cirkel-Groep" ln het Schutters hof een feestavond gehouden, die klonk als een klok. Reeds de opening, door het zingen van het Vlaggelied en he Padvinderslied, kenmerkte het pittige karakter van deze avond. De talrijke aanwezigen hebben zich bijzonder geamuseerd en heb ben dit dan ook ondubbelzinnig laten blijken. In een echte pad vindersgeest werkten de meisjes het aantrekkelijke en gevarieerde programma van zang en spel, dat op originele wijze werd afgekon digd, af. Een bijzondere vermelding ver dient wel het „Stokkenspel", een weliswaar wat geromantiseerde nabootsing van het leven der Maori's. In de pauze werd een verloting gehouden. Duizendste baby in de Kraam kliniek geboren. Deze week ls de duizendste baby in de Kraamkliniek geboren. Dit ls wel een duidelijk bewijs, in welk een grote behoefte deze kli niek voorziet en hoezeer het werk van Zr. Hamelink en de andere verpleegsters op prijs wordt ge steld. Receptie Comm. C.O.A.K. Op 1 December zal de comman dant van de C.O.A.K. majoor J. Potteboom, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kazerne en de herdenking van het 25-jarig bestaan van de school, een recep tie houden in het Schuttershof. De receptie zal van half vijf tot half zes duren. GOES. Bronzen Kruis voor moedig gedrag. De Goesenaar W. de Jonge ls als marinier der 2e klasse onder schelden met het Bronzen Kruis. De Jonge was ingedeeld als mitrailleur schutter bij een gemo toriseerde colonne tijdens een ac tie tegen de terroristen op Java. Op 2 Februari 1949 viel deze colonne bij Rongal op Oost-Java in een hinderlaag en werd van (Ingez. mededeling, advert.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER's LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverDilletiea. Middelburg en de Centrale Opleiding Administratief Kader zijn, ln de twee jaar, dat de seliool met zijn 800 leerlingen weer in Middelburg is gevestigd, niet meer van elkaar te scheiden. Dit wordt opnieuw geaecentueerd in de nieuwe kazerne, die nan de Korte Noordstraat ls verrrezen en waarop burger en militair met recht trots kunnen zijl'., want er is hiermee weer een monumentaal gebouw verrrezen. Donderdag zal het officieel ingebruik genomen worden. „We moeten zoveel mogelijk, ook in de kazerne, trachten het gezin te benaderen", zo sprak de garnizoenscommandant maj. J. Potteboom, toen we dezer dagen een wandeling door het nieuwe gebouw maakten, waarbij we nog op moesten passen voor de verf en waar de nieuwigheid je tegen blonk. Het gezin benaderen, het klonk ons wat vreemd in de oren, maar in de eetzaal konden we ons overtuigen. De eetzaal zal n.l. alle leerlingen kunnen bevatten, vvaar- tnee het eerst de jongens als leden Van het grote C.O.A.K.-gezin bij elkaar zijn gedurende de maaltijd. Maar niet alleen dat geeft een in tieme sfeer; de lange tafels zul len gedekt staan als de militair met een lege maag na uren van hard blokken of exerceren de eet zaal binnenkomt. Dienwagentjes zullen af een aan rijden om het eten te brengen en de koks in de gloednieuwe keuken, staan er borg voor, dat al die hongerige ma-m goed gevuld worden. SLAPEN EN ETEN. De bovenste verdieping is als slaapzaal ingericht. Kr zijn een aantal boxen gemaakt, waarin vier ledikanten staan, zodat de zaal een zestig man kan bevatten. Ook hier weer de benadering van liet huiselijke, want als het enigs zins kan, wat de ruimte betreft, (Jan gaan twee verdiepingen op el kaar, hoewel er dan 120 man zou den kunnen slapen. Bovendien zijn er vaste wastafels, terwijl de Hoeren, glimmend als een spiegel, van gietasfalt zijn. De tweede ver dieping is de eetzaal, die ruim 300 man kan bevatten. Deze zaai zal e* ter niet alleen als eetzaal wor den gebruikt, want grote bij eenkomsten, waarbij het nodig is, alle leerlingen bijeen te brengen, ?oals filmavonden e.d., kunnen in deze zaal Worden gehouden. Op de eerste verdieping bevinden zich de bureaux van de officieren, ter wijl de Commandant een ruime kamer tot zijn beschikking heeft, met uitzicht op de betegelde en langs de kanten beplante binnen plaats. Verder bevindt zich ook de officiersmess in het gebouw. ALLE RUIMTE BENUT. Alle ruimte is ten volle benut. De grote kelder is gedeeltelijk in gericht als fietsenbergplaats, ter wijl een gedeelte is bestemd als opslagplaats voor aardappelen e.d. Bovendien bevindt zich in een apart hokje een pomp, die het vuile water overpompt in het stadsriool. In de zijvleugel bevindt zich allereerst de keuken, waar vijf grote ketels glimmen als een spiegel, benevens een groot com- foor en enkele kleinere. De ketels worden met stoom verwarmd, die ook wordt aangewend voor de centrale verwarming van het ge bouw. De bijkeuken bevindt zich evenals de installatie voor de cen trale verwarming, onder de keu ken, zodat alle vuile karweitjes beneden kunnen worden opge knapt en de keuken schoon blijft. Een dienlift zorgt voor contact tussen keuken en bijkeuken. Aan het uiteinde van de vleugel be vindt zich de toiletten-afdeling op dezelfde hoogte als de keuken, met daaronder de waterplaatsen. Het gebouw draagt aan de voor zijde twee wapens, n.l. het Neder landse wapen en het wapen van Middelburg. Op de binnenplaats wordt een grote vlaggemast ge plaatst. GESCHIEDENIS. Op 26 Januari 1948 begon men met de afbraak van de resten van de oude kazerne, terwijl op 11 Februari van dit jaar de kap van de nieuwe reeds werd gestort. De kelder voor de centrale verwar ming zit 5 m. onder de grond, de kelder van het hoofdgebouw 1.75 m. Voor het gebouw is 2820 kub. m. beton gebruikt en 98 ton be tonijzer. 70.000 gevelstenen zijn in degevel verwerkt, om van de duizenden stenen van andere soor ten maar te zwijgen. De archi tect van het gebouw is de reserve kapitein van de genie, E. F. Groosman, terwijl het werk is uit gevoerd door de fa. E. G. Linden- bergh en C. v. d. Klippe te Vlis singen met tal van onderaanne mers. zeer nabij een heftig mitrailleur- vuur op de Jonge en zijn kamera den gericht. Practisch zonder dekking heefi hij dit vuur met zijn mitrailleur beantwoord, waardoor de vijande lijke mitrailleur tot zwijgen werd gebracht en de vijf bedienings manschappen sneuvelden. Door dit moedig optreden red de hij het leven van zijn kamera den en kon de vijandelijke mitrail leur worden buitgemaakt WILHELMUS'ADORP. De heer J. Willemstein te Kat- tendijke ls benoemd tot organist aan de Ned. Herv. Kerk alhier. KLOETINGE. Feestavond buurtvereniging. De buurtvereniging „Koningin Juliana" hield Woensdag een feestavond. Het gehele program ma werd verzorgd door het ge zelschap van de heer P. Romijn uit Goes. De voorzitter, de heer D. Schip per, sprak een openings- en slot woord. KRABBENDIJKE. Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Vrouwenbond o.l.v. mevr. de Pagter. Ds Karelse. Evang. pred. te Goes, leidde ln: „Het godsdien stige leven der Oosterse vrouw". Een drukke bespreking volgde. KRUININGEN. A.R.-Kiesverenlging. Donderdagavond vergaderde de A.R.-Kiesvereniging. Besloten werd accoord te gaan met het ad vies van het P.C. inzake de candi- daatsteiling Prov. Staten, waarna de stemming over de volgorde plaats vond. Door ds Koolstra werd een be langrijk referaat gehouden over de Kath. Volkspartij, waarop een brede en verhelderende bespre king volgde. SOUBURG. Ontspannlngsraiddag ouden van dagen. Het gezelschap van Jan Brou wer heeft ook ln deze gemeente de ouden van dagen een prettige middag bezorgd. Nadat namens de plaatselijke afdeling de heer J. v. d. Peyl de aanwezigen had welkom geheten en de hoofdbe» stuurder, dhr v. Beel uit Schie dam, doel en streven van deze al gemene Bond uiteen had gezet, hebben de aanwezigen zich goed geamuseerd met de schetsjes en de zang van het gezelschap. Aan het eind van de bijeenkomst meldden zich 20 nieuwe leden. GAPINGE. Een laffe streek. In een tuin van een landbouwer is een veldje andijvie door middel van petroleum onbruikbaar ge maakt. Een laffe streek. OOSTKAPELLE. Woensdagavond hield de IJs club „De Halve Maan" haar jaarvergadering. Onder leiding van de heer A. J. de Broekert. Na de opening en de jaarver slagen volgde verkiezing van de bestuursleden. De heren F. G. Sprenger, A. Katte, W. Mesu, J. Wattel Jz., en M. Hunders- mark werden herkozen. Verder werd gesproken over herziening van materialen en aanschaf van touw, ladder enz. voor even tuele ongelukken. Er zal ge tracht worden tijdens de ijsda gen de consumptietent te ver huren. RETRANCHEMENT. Een mooie prestatie. De heer Alfr. van de Bussche, lid van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" behaalde op het solis tenconcours te Vught met zijn bariton in de Ie afdeling een eer ste prijs met lof met 119 punten. Dienstgeleider vertrekt. De dienstgeleider der kommie zen, de heer J. J. Visser, is toe gelaten tot de school te Rotter dam voor de opleiding tot ad junct-verificateur. KAMPERLAND. C.H.U. vergaderde. Woensdagavond hield de afde ling Kamperland van de Chr. Hlst. Unie ln de Ned. Herv. School o.l.v. de heer M. Overweg, een verga dering. O.m. werden de candidaten voor de groslijst, die de afdeling bij de a.s. verkiezingen van rle le den der Prov. Staten zal steunen, vastgesteld. Ds A, Postma hield een inte ressante Inleiding over het onder werp „De Christen in de politiek", waarop een uitvoerige bespreking volgde. THOLEN. Voorbarig. Van officiële zijde ls ons mede gedeeld,- dat het bericht, dat de opperwachtmeester der Rijkspoli tie, de heer M. Evertse, tegen l Jan, 1950 eervol ontslag ls ver leend, voorbarig ls. De heer Evert se heeft tot heden hiervan nog niets vernomen. Nieuwe groentewinkel in Ganze- poortstraat te Goes. Heden heeft de heer M. Wal raven, groentehandelaar in de Ganzepcortstraat te Goes, zijn nieuwe groentezaak geopend. Wie dit oude pand gekend heeft, zal zonder twijfel toegeven, dat dit door architect J. -A. de Bruijne ontworpen en door de fa. de Bruij ne Van Riet gebouwde pand 'n sieraad voor de winkelstraat ge noemd mag worden. De winkel is ruim en hoog en is voorzien van de nieuwste snuf jes, o.m. een als toonbank inge richte diepvriescel voor het be waren van de in de winter zo schaars te verkrijgen vitamine- rijke producten, en een modern snij- en schrapapparaat. Achter de winkel bevindt zich een ruime kelder, terwijl ook de woonver trekken aan meest moderne eisen voldoen. Een felicitatie voor deze mid denstander is hier zeker op zijn plaafs. Het kopje gisteren boven het verslag van de Goesse gemeente raad geplaatst zou het gevaar van gecomprimeerde koppen een verkeerde Indruk kunnen maken. j Zoals uit het verslag trouwens bleek is niet besloten de herzie-1 ning van het Uitbreidingsplan 2942 goed te keuren, maar ls al-1 leen bepaald, dat een herziening I van dit plan wordt voorbereid.' dit om te voorkomen, dat de voor- genomen herziening door een of, ander bouwwerk, zou kunnen wor den bemoeilijkt. Aan dit besluit ging vooraf een informele vergadering, waarin de I directeur van Gemeentewerken, de heer Oranje, gewapend met kaar- j ten en de maquette die indertijd* op de „Nijtengo VII" zo sterk de( aandacht trok, de voorgenomen wijzigingen ln den brede toelicht te. Deze legde er de nadruk op, dat het hier niet gaat over een nieuw uitbreidingsplan, maar over een door de veranderde omstandighe den noodzakelijk gebleken wijzi ging van het „moederplan 42", zoals dat ook reeds eerder het geval is geweest. Het hoofddoel hierbij is het ma ximum gebruik te maken van de beschikbare gronden. Worden geen maatregelen genomen, dan is er de kans, dat het toe te stane bouwvolume niet gehonoreerd zou kunnen worden. Daarbij komt nog, dat dej grondkosten zeer belangrijk zijn gestegen. De prijzen van materi alen en arbeidslonen zijn belang rijk hoger dan toen het oorspron kelijke plan werd ontworpen en dit zal ook het geval zijn met de kosten van het bouwrijp maken in het algemeen. Deze meerdere kosten moeten worden opgevangen door een meer intensieve bebouwing. Wijziging was bovendien nood zakelijk. omdat de voor scholen bouw bestemde grondoppervlakte te klein is gebleken. Vindt geen wijziging plaats, dan zou het ge volg «ijn, dat hulzen opgeofferd zouden moeten worden, waardoor de grondkosten niet te betalen zouden zijn. En dan men heeft het ln de krant van Maandag kunnen lezen is de te maken Bergweg enigs zins anders geprojecteerd, wal weer vermeerdering van bouw terrein betekent, terwijl ook de oplossing van het verkeerspro bleem wordt vergemakkelijkt. Het behoeft niet te verwonde ren. dat de Raad na deze brede technische uiteenzetting niet be reid was onmiddellijk een defini tieve beslissing te nemen, maai dat tot een kort uitstel werd be sloten. Het besluit Inzake een „voor genomen herziening" ging er toen vlot door. Een ander belangrijk punt was de wijziging van het gasthuisbe- stuur. De heer Vlsscher, die de monstratief ontslag had genomen wat in verband zou staan met n tussen hem en de burgemeester gevoerde briefwisseling, kwam nu verklaren, dat hij daarbij een ver keerde v/eg had ingeslagen en 'n fout had gemaakt. Wat er pre cies gebeurd is bleek niet, omdat de burgemeester op verzoek van de heer Visscher zo welwillend was, geen voorlezing te doen van de ontvangen briefjes. Bjj de rondvraag deed de heer Buys de voor betrokkenen ver blijdende mededeling, da^ de ach terwegjes bij de nieuwe woningen ln Oost verhard zullen worden, waardoor de woningen ook aan de achterzijde bereikbaar zullen worden. Het pad door de tuintjes blijft uit de aard der zaak voor rekening van de bewoners. De Raad van Nieuw- en St. Joosland hoopt Maandagmiddag en -avond 28 November a.s. in openbare vergadering bijeen te komen. Woensdag j.l. slaagde te Utrecht voor het Slagers-vak diploma de heer D. Jansen Jr te Tholen. De opbrengst van de collecte voor het oorlogsgraf, bracht te Biervliet en Driewegen (Z.-Vl.) f 40.37 op. De in Serooskerke (W.) gehou den Klaprooscollecte voor het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft f 36.14 opgebracht. Op de te Biggekerke gehouden propaganda-vergadering van het Roode Kruis der afd. Koudekerke hebben 17 personen zich als donor voor de bloedtransfusie opgege ven. Tot leden in het college van no tabelen der Ned. Herv. Kerk te Wenieldinge, wérden gekozen de heren Jac. Burger Fz. en Adr. Veerhoek. -» De actie Voor het kindDoor het kind, door de twee hoogste klassen der O.L.-school te Ooster- lanil heeft opgebracht f 200.50. Geslaagd voor Radiotelegrafist tweede klasse D. J. Kaljouw, leer ling aan de „De Ruyterschool te Vlissingen. De gezamelijke Krabbendijkse winkeliers zullen l.v.m. St.-Nico- laas een reclameweek houden, waaraan aardige prijzen verbon den zijn. Met Ingang van 1 December, wordt de heer A. Arends, wacht meester le klas Rijkspolitie van 's-Heer Arendskerke overgeplaatst naar Kapelle, terwijl in zijn plaats uit Ouwerkerk komt de heer J. de Waard, wachtmeester. (Ingez. mededeling, advert.) Neem dadelijk 'n "AKKERTJE"' (tot 4 per dag) en kruip onder do wol Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorti en pljneïil AANBESTEDINGEN. Polder Walcheren. Aanbesteding door het Dage lijks Bestuur van de Polder Wal cheren het delven van de Klevers- kerkse sprink en met maken van twee duikers in de Kleverskerkse- watergang met bijbehorende wer ken in de Zuidwatering van de Polder Walcheren in twee per celen (bestek No. 97). 1. A.B.M. Zaandam, Perceel I f13.580, Perceel II f3400; 2. anse, Colijnsplaat Perc. I f 5200, Perc. II f4940; 3. Gebrs Geldof, Seroos kerke Perc. I f7935, Perc. II f 2058; 4. Dekker, Veere Perc. I f 10.580, Perc. II f3250 5. Eelend en Volkers, Vlissingen I f 6800, Pec. II f 1500. Herverkavelingscommissie Walcheren. Aanbesteding Herverkavelings commissie Walcheren. Bestek L 39, het maken van Landwegen in de Oostwatering van de Polder Walcheren met bijkomende wer ken. (Eerste bedrag met beschik baar gesteld dragline, tweede be drag met eigen dragline). De in schrijving was- als volgt. 1. Sanders, Snepvanger en Vlie ger, Rijswijk f65.400, f68.700 2. Van Oord, Werkendam f 64.100, f 68.600; 3. Gebrs. Geldof, Seroos kerke f66.666, f72.222; 4. Fa. Heijmans, Rosmalen f 69.400, f73.800; 5. M.A.B.U.W.A.T. Dor drecht f 72.000; 6. Eelend en Volkers, Vlissingen f 70.000; f 73.000; 7. W. Uijl, Amsterdam f69.000, 8. Fa. van 't Verlaat, Hardinxveld f 66.850, f 69.850; 9. J. van 't Verlaat, Hardinxveld f69.700; 10. B. Monshouwe, Zwijndrecht f 66.650, f 69.650; 11. Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f 62.91.3, f67.400; De drie vakcentrales hebben ver leden week in de Stichtiug van de Arbeid voorstellen gedaan, die neerkomen op een compensatie van de prijsstijgingen door loons verhoging. De pryzen voor de verse haring, die naar Duitsland wordt geëx porteerd, zijn vrijgegeven. Sinds vorige week wordt te Hem, gemeente Venhuizen (Nrd.- Holland) een zestigjarige man vermist. Hij had een vergadering bezocht en zou na afloop naar huis zijn gegaan waar hij echter nooit is gearriveerd. Nasporingen bleven tot dusverre zonder resul taat. Katwjjk vierde feest. De raad heeft Donderdag namelijk een voorstel aangenomen voor het tot stand komen van een eigen vis sershaven. Een luchtrace naar Nieuw-Zee- land wordt op het ogenblik voor bereid in Engeland. Men wil deze race, die in 1953 zal plaats vin den, evenals de Melbourne-race splitsen in een handicap- en een snelheidsrace. Bij de K.L.M. be raadt men zich nog over deel name. De American Airlines heeft alle Skymasters uit het transatlan tisch luchtverkeer genomen en vliegt nu uitsluitend met strato- cruisers en Constellations. Oost Alabama is door een tor nado getroffen. Minstens elf per sonen werden gedood en 21 ge wond. Ruim zevenduizend krijgsgevan genen zijn Woensdag uit de Sow- jet-Unie in Frankfort aangeko men. Toen liet vlees in Denemarken deze week vrij kwam gingen de prijzen 50 omhoog. De Deense huisvrouwen besloten toen vis in- plaats van vlees te eten. De vlees- prijzen zijn nu reeds aanzienlijk gezakt. Op kalkoenenjaeht meende een 29-jarige Amerikaan de kam van een kalkoen in het kreupelhout te ziep. Hij legde aan en schoot. Na derbij gekomen bleek, dat hij had geschoten op een rode hoofddoek van zijn tante, die hij dan ook do delijk had getroffen. De vliegramp op de Azoren, waarbij de Ginette Neveu om het leven kwam, is volgens een Por tugese commissie te wijten aan een vergissing van de piloot, die mis was geweest met het opgeven van zijn positie. De Belgische minister van Staat. Frans Fischer, is gister morgen le Brussel overleden. (Ingez. mededeling advert.) In een gezellig ingerichte woning poor TELEFOON 200 <K 1102 Het Tertiaire Wegenfonds in 1950. De begroting voor 1950 van het Tertiaire Wegenfonds voor Zeeland vertoont een vermoede lijk tekort van f 50.080.De bijdragen in de kosten van de verbetering van wegen worden geraamd op f 400.000.en die voor onderhoud van wegen op f 8000.Het aandeel in de op brengst der motorrijtuigenbelas ting is begroot op f 160.000.en de bijdrage der Provincie op f 200.000.—. Volgens een globale raming per 1 Jan. 1950 is voor de uit voering van het tertiaire wegen plan nog nodig f 25.697.000. Hiervan komt 65 of f 16.703.050.ten laste van het Tertiaire Wegenfonds. Het is uit deze bedragen zonder meer duidelijk, dat de middelen ont breken om het plan tot volledi ge uitvoering te brengen. De verdeling van de voor wegen- financiering beschikbare midde len maakt nog steeds een onder werp van studie uit voor de re gering en de Commissie-Oud. De Joden in Duitsland. De West-Duitse regering zal, volgens de „Allgemeine W.o - chen'zeitung der Juden in Deutschland", herstelmateriaal ter waarde van 10.000.000 Mark ter beschikking van Israël stel len. Dit zou Adenauer aan de hoofdredacteur van het blad heb ben medegedeeld. Dr Adenauer zeide, dat dit zou moeten wor den beschouwd als het eerste teken van Duitse bereidwillig heid om de schade aan de Joden in Duitsland toegebracht, te ver goeden. IZAAK ALLAL UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN. De twaalfjarige Izaak Allal, de enige overlevende van de Dakota-ramp bij Oslo, is Don derdag uit het ziekenhuis te Oslo ontslagen. Dezelfde dag heeft hij een telefoongesprek met zijn ouders in Tunis ge voerd. LIQUIDATIE VAN STICH TINGEN 1940. De Stichtingen 1940 zijn belast geweest met het verstrekken van credieten als voorschot op de Rijksbijdrage wegens oorlogsscha de. De taak van deze Stichtingen wordt overgenomen door de Her- stelbank. Een viertal Stichtingen zal in 1949 worden geliquideerd en de resterende in 1950. Donderdagmiddag werd de jaar vergadering gehouden van de ver eniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren. De voorzitter de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke sprak een kort openingswoord, waarin hij o.m. herdacht de heer P. Wis se, bestuurslid van de afd. St. Laurens. Spr. herinnerde aan de grote veranderingen, die er sedert de vorige jaarvergadering hadden plaats gegrepen en waardoor ban den zijn verbroken met velen op Walcheren, die met hart en ziel voor de Ziekenhuisverpleging op de bres hebben gestaan. Het voor deel van deze verandering is ech ter, dat er nu slechts één vereni ging voor Ziekenhuisverpleging is op Walcheren, zij het op smallere basis dan voorheen. Verslagen. Het jaarverslag over 1948 werd zonder bespreking goedgekeurd. De voorzitter dankte de secreta ris-penningmeester de heer L. On- derdijk en de administrateur voor het gevoerde beheer. Bij de be stuursverkiezing werden de heren H. J. va.t Geuns en A. Koets her kozen, terwijl als lid van de finan ciële commissie werd gekozen de heer K. A. Hamelink te St. Lau rens. Voorstellen. Vervolgens werd besloten om ingaande 1 Januari 1950 het maxi mum uit te keren bedrag per ver- pleegdag te stellen op de huidige 3e klasse verpleegprijs te Middel burg n.l. f 6.— per dag, terwijl de premie zal worden verhoogd tot f 0.15 per week voor personen vanaf 16 jaar. Onvolledige gezin nen betalen f 0.25 per week, ter wijl kinderen beneden 16 jaar geen premie betalen. Verder werd besloten dat, voorzover men niet valt onder de overeenkomst met het gasthuis te Middelburg, een bedrag van maximaal f 25.aan genees- en verbandmiddelen zal worden ver goed. Hieronder vallen niet de dure geneesmidd 'en als penicil line e.a. Deze besluiten zijn voorlopig vastgesteld voor één jaar en ze zijn niet van toepassing op de ziekenfondsverzekerden bij het A'g. Middelburgs Ziekenfonds, daar voor die personen een af- izonderlijke overeenkomst bestaat. A.A.-verzekering. Wat de A.A.-verzekering be treft werd vastgesteld, dat de pre mie voor 1950 gehandhaafd blijft op 5 ct per lid vanaf 16 jaar. Per verpleegdag zal ook f 6.— worden uitbetaald, terwijl aan hen, die vanaf 1 April 1949 f 1.per dag hebben bijgepast, deze kosten zul len worden gerestitueerd. POLITIEKE VERSCHILLEN Met de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.u.d.A. erts al meer op gewezen! wil het niet recht vlotten. Vail R.K. zijde neemt men daarbij volgens een door „Vrij Nederland" ingesteld opinie onderzoek een zeer welwillende houding aan. De kopstukken van de K.V.P. zijn van oordeel, dat, als men wat jneer let op wat verenigt en wat minder op datgene unit scheidt, de samenwerking geen moeilijkheden behoe/t op te le veren. Van de kant van de P.v.d.A. is men meer agressief. Men ver wijt de K.V.P. Jat zij conser vatieve neigingen begint te ver tonen en vooral, dat zij nog veel te veel waarde hecht aan het partial lie? initiatief. Als ik 't geheel bek jk. dan zou ik zeggen: ze willen elkaar niet en ze kunnen elkaar niet missen. En zo blijft het voort sukkelen. Ik zeg niet, dat deze kwestie niet onze belangstelling ver dient. Natuurlijk wel! Maar veel meer interesseert mij toch de vraag, of het niet mogelijk is, dat de Prot. Chr. partijentot cordiale samen werking komen. Wat zou het van grote bete kenis zijn, als daar in de Kamer een hecht Prot. Chr. blok stond, 24 man sterk, dat in grote vraagstukken één lijn trok. Het Nederlandse graf moet steeds verzorgd worden. De Oorlogsgravenstichting, die de zorg heeft voor de graven van Nederlandse soldaten en mannen, welke gedwongen in Duitsland werkten en daar de dood vonden, belegt deze week in Zeeland verschillende ver gaderingen met het doel meer bekendheid te geven aan het werk der Stichting en de bevol king op te wekken tot mede werken. Woensdag werd ver gadert te Haamstede en te Zie- rikzee. Donderdagavond te Gors en gisteravond te Middelburg en te Domburg, terwijl van avond een bijeenkomst plaats vindt te Hulst. De directeur van de Stich ting, de heer H. Wilbrenninck, zette uiteen hoe op initiatief van dr van Anrooy de Stichting tot stand is gekomen, al ging en gaat de weg niet altijd over ro zen. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in de naamsverwarring met het Ned. Oorlogsgravencomilé, dat alleen zorg draagt voor de gra ven van geallieerden in ons land. Samengaan is onmogelijk gebleken. De Stichting verzorgd de gra ven van alle Nederlanders in of buiten ons land. Het- zijn bur gers, militairen, krijgsgevange nen, gevallenen van de koop vaardij' conceptratiekampslacht- offers enz. Belangrijk is de zorg, van de Stichting voor de graven van Nederl. in Duitsland, die daar gedwongen werkten. Het slachtoffer kan op kosten van de betrokkenen begraven worden in de gemeente van herkomst, maar kan ook ter aarde besteld worden op de erebegraafplaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen. In dit geval zijn alle kosten voor rekening van da Stichting. De bijzetting ter plaat se geschiedt op zeer piëteitsvolle wijze in een zeer passende om geving. Van de 12.000 in Duits land omgekomen Nederlanders, zullen naar schatting 4000 ge vallenen centraal ter aarde wor den besteld. De Stichting wil plaatselijke comité's formeren of vertegenwoordigers in iedere gemeente aanstellen, die belang hebbenden kunnen inlichten. De bedoeling van de stichting, die gesubsidieerd wordt door het Rijk, is om in iedere plaats éénmaal giften te verzamelen. In Zeeland is dit reeds gebeurd in St. Annaland, Breskens, Re- nesse, Vogelwaarde en Yersekc, waarin totaal f 1844,80 opge haald werd. De Stichting hoopt nu. dat ook verder in Zeeland begrip komt voor haar werk en alle gemeenten medewerking willen -verlenen om een ero- plicht te vervullen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudewater en* te Vinkeveen, C. van Dop la Ameide; te Maasland, J. P. van Roon te Kortenhoef; te Wou denberg, J. J. Poot te Barne- veld; te Ommen (2e pred.pl.), P. Huisman te Makkum (Fr.), Bedankt voor Deventer, A. C. v. Zanten te Ouderkerk a. d. Amstel; voor Gouderak, P. M. v. Galen te Brakel. Geref. Kei-ken, Beroepen te Makassar (Geref. Kerken in I-.donesië), mede voor de arbeid onder de ver strooiden in Oost-Indonesië, D. Ringnalda te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's-Gravenpolder, J. W. Kersten, cand. te Rotter dam. Bijbelverspreiding. Het Britse Bijbelgenootschap deelt in zijn jaarverslag mee, dat het Tsjechoslowakije dit jaar van 50.000 bijbels heelt voorzien. Polen heeft er 150.000 gekregen, hetgeen een record is. In Joegoslavië wordt het werk moeilijker en uit Bulgaren en Roemenië komen geen be richten over het werk van de Bijbelverspreiding.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2