Politieke commissie der V.N. verwierp Russische voorstellen Kiezen 4 Delen Gedenkteken in Ned. Herv. Kerk te Coljjesplaat onthuld Belgische schipper liet zjjn sleepboot zinken Bemanning van Skpaster „Aalsmeer" in Middelburg ontvangen NIEUWS Wysjinsky en zijn satellieten verlieten de zaal PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw 7 0 De ontvoering van José Janssens Drie millioen arbeiders ia Frankrijk staakten Particulier secretaris van H.M. de Koningin benoemd SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 80, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VTissingen, Walstraat 8"», Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini strate 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Be JAARGANG No. 1419 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 26 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. g. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.19 u., onder 16.36 u. Maan op 13.58 u., onder u. Eerste Kwartier 11.01 u. Hoogwater op Zondag 27 Nov.i Vlissingen: 7.03 u. 1.41 m., 19.46 u. 1.54 m. Terneuzen: 7.33 u. 1.61 m., 20.13 u. 1.75 m. Wemeldingei 8.40 u. 1.23 m., 21.13 u. 1.47 m. Zierikzee: 8.17 u. 1.03 m., 20 -u. 1.27 m. DE VOORGESTELDE REGELING. (Slot.) Natuurlijk kan de opheffing van de handelingsonbekwaamheid in gevallen, waarin de echtelieden in gemeenschap van goederen zijn gehuwd (95 pet. van de gevallen volgens de minister en hij zal wel gelijk hebben) niet ten volle tot haar recht komen. Er kan nu een maal maar één baas zijn. Maar deze baas moet zeer oppassen. Als hij dit niet doet, dan kan hem allerlei onaangenaams overkomen. Het kan dan gebeuren dat hij, wanneer hij aan het eind van de week zijn loon beuren wil, van zijn chef te horen krijgt: „Het spijt me wel, je bent er deze keer niet bij, want je vrouw heeft be slag op je loon gelegd. Ik moet het dus aan je vrouw betalen". En in gedachten zie ik de man nen, de getrouwde, wel te ver staan, in de toekomst op Oude jaarsavond, dat is echt zo'n ge legenheid daarvoor, verslag uit brengen aan hun vrouw omtrent de stand van de goederen en schulden en het gevoerde beheer. Ze zullen wel oppassen, dit niet te vergeten. Want anders moeten zij maar afwachten, of hun vrou wen niet naar de rechter lopen en zelf het beheer krijgen over het gemeenschappelijk vermogen. Ze zouden de schande niet over leven. De vrouw heeft tenminste, als zij in gemeenschap van goederen gehuwd is, nog zelf het beheer over de vruchten en inkomsten van een door haar uitgeoefend beroep of bedrijf, maar als zij met het beheer wordt belast, dan heeft zij dat ook over de vruchten en inkomsten van een door den man uitgeoefend beroep. Eén troost! Als de vrouw nalatig is om de man de nodige inlichtingen te verstrekken, dan kan hij het be heer terug krijgen. "pr is nog een aanmerkelijk ver- -L' schil met de oude toestand. Bij verkoop of boedelscheiding van onroerende zaken e.a, van de zijde van de vrouw aan de ge meenschap opgekomen, zal de man, wordt het ontwerp wet, de toestemming nodig hebben van zijn vrouw. Als deze haar toe- Stemming weigert, dan kan de toestemming van de rechter ge vraagd worden. Zowel in dit geval als in geval van opzettelijke nalatigheid van een der echtgenoten de nodige in lichtingen te verschaffen over de stand van het vermogen, kan de hulp van de rechter worden inge roepen. "IV/T en zal zich herinneren, dat bij •LVA de behandeling van de Kinder wetten nogal wat te doen geweest is over die inmenging van de rech ter bij de regeling van de ouder lijke macht. De wet zegt dien aangaande, dat beide ouders de ouderlijke macht uitoefenen. Bij verschil van inzioht is de wil van de vader beslissend. Er is toen gepoogd by verschil van inzicht bij de ouders de be slissing aan een derde te geven, b.v. aan een soort familieraad, Toen heeft de minister (minister van Maarseveen, R.K.) zich daar tegen sterk verzet. Men heeft hier eigenlijk weer dezelfde kwestie. Doch nu geeft de minister (minister Wijers, eveneens R.K.) zelf een regeling in die richting. Is dit een concessie aan de Par tij van de Arbeid? Hoe het ook zij: al zal men moeten erkennen, dat het soms inderdaad nodig is, dat de overheid zich mengt in huwelijks- en gezinsverhoudingen, het wil mij voorkomen, dat net hier te ver gaat en dat een der gelijke regeling eerder tot gevolg zal hebben, dat de huweiyksmoei- iykheden groter worden dan dat de harmonie er door bevorderd wordt. Wanneer er geen uitzicht be staat op een oplossing by een ver schil van mening, zal men eerder geneigd zün zelf de oplossing te zoeken, dan wanneer men daarby, onder zekere voorwaarden ove rigens, een derde te hulp kan roe pen. Dit laatste moet tot het uiterste beperkt worden. zün tegen dit wetsontwerp verscheidene bezwaren aan te voeren. De geest, die in het ont werp naar voren komt, is de onze niet. Verscheidene bepalingen zijn m.i. in strijd met wat de Schrift ons leert omtrent het huwelyk. Ongetwijfeld zijn er ook wel goe de dingen in te vinden. Dit be treft dan meer de technische uit werking. Ik kan daar nu niet meer op ingaan. Het heeft ook weinig zin, daar mijn oordeel toch ahvyzend is. Alleen dit staat vast: de rege lingen, gemaakt voor de gevallen dat het tussen man en vrouw niet goed gaat, behoren onder ons nimmer toepassing te vinden. Man en vrouw moeten In het huwelyk nastreven de volkomen harmonie, die God in Zijn schep ping gegeven heeft, opdat ook daardoor zijn eeuwige kracht en Goddelijkheid aanschouwelijk wor den en wy, alzo doende, levende getuigen van Christus zy'n T. J. H. De politieke commissie der Ver. Naties heeft gisteren met 52 te gen 5 stemmen het Sowjet-voorstel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden verworpen. In de resolutie wordt voorts de veroordeling geëist van oorlogs voorbereidingen in de V. S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de re solutie, waarin om onmiddellijke aanneming door de V.N. van prac- tische maatregelen voor een on- voorwaardeiyk verbod van atoom wapenen wordt geëist, alsmede de instelling van strikte internatio nale controle, werd met 38 tegen 5 stemmen by 16 onthoudingen verworpen. De commissie verwierp met 19 tegen 14 stemmen by 26 onthou dingen het derde artikel, waarin wordt verzocht, dat de Alg. Ver gadering op alle staten een beroep doet hun geschillen met vreedza me middelen te regelen en zich te onthouden van bedreiging of geweld. Met 41 tegen 6 stemmen by 12 onthoudingen werd een afzonder- ïyke Sowjet-Russisehe resolutie verworpen betreffende het sluiten van een vyfmogendhedenpact ter versterking van de vrede. Met 53 tegen 5 stemmen by 1 onthouding (Joego-Slavië) werd een Engels-Amerikaanse resolu tie, getiteld „essentiële voorwaar den voor de vrede" goedgekeurd. Hierin worden de leden o.m. ver zocht nationaal en door middel van internationale samenwerking pogingen te bevorderen om een hogere levensstandaard voor alle volkeren tot stand .e brengen en te handhaven. ISRAëL. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Sjaret, heeft in de tweede politieke com missie een beroep gedaan op de Ver. Naties om een overeenkomst met Israël te sluiten over toe zicht en bescherming van de hei lige plaatsen in Jeruzalem. Hij wees het grootste deel van v Onthulling van een helderziende? Het plaatsje Borgerhout naby Antwerpen is sedert Maandag j.l. in rep en roer over de ontvoering van een 9-jarig meisje, genaamd José Janssens. Het kind blykt op die datum door een man op een fiets, terwijl zij op weg was naar school, te zijn meegelokt en se dertdien heeft men niets meer van haar vernomen. Veel beroering is in deze zaak gewekt door de verklaringen van de Nederlandse helderziende Pe ter Hurkos, die dezer dagen te Antwerpen optreedt. Toen hy een voorstelling gaf in het hotel, waar hy verbiy'ft, kwam een familielid van de kleine José met een pak je op het toneel dat een jurk van het meisje bevatte. Toen het pak voor de helderziende, die geblind doekt was, werd neergelegd, be weerde deze in tranchetoestand 'n man met een grijze pet op een fiets te zien rijden. De man heet te Francois en de helderziende gaf nauwkeurig het landschap aan waarin hij fietste. Het onvoerde kind zou volgens Peter Hurkos gedood zyn en op een door hem omschreven plaats liggen, op ze ven meter afstand van een water. Na deze lugubere onthulling verklaarde de helderziende dat, indien het kind binnen een be paalde tijd niet werd gevonden, hijzelf naar de plaats zou gaan, waar liet zich moet bevinden. De politie heeft tot nu toe geen spoor van het meisje gevonden. n algemene 24-uurs staking van drie millioen arbeiders heeft gisteren in geheel Frankrijk het treinverkeer vertraagd, scheeps diensten stilgelegd en de Paryse theaters gesleten. Mynen, havens, industrie-fa brieken en de spoorwegen werden door de staking getroffen. Naar schatting konden 3 millioen ande ren door gebrek aan vervoermid delen niet naar hun werk gaan. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken echter is de sta king er niet geslaagd het zaken leven in het gehele land te ver lammen. De door communistische en niet- communistisoh. v-.kbonden uitge roepen staking beoogt de eisen door te dryven tot het onmiddel lijk terugkeren van vrije onder handeling over lonen tussen werk gevers en arbeiders. Bij het ministerie wordt ver nemen, dat bijna 75 procent der grote industrieën en 40 procent der andere in het gebied van Pa rijs door de staking is getroffen. In Oost-Frankryk is de staking g- 'leltelijk, in het Zuiden uitge breider. Polen uit Frankrijk gezet. De Franse autoriteiten hebben 17 Polen verder verblijf in Frank- ryk ontzegd, nadat de politie een onderzoek had ingesteld in de ge bouwen van verschillende Poolse organisaties in Frankrijk. Gevon den documenten hebben aange toond, dat de betrokken organisa ties economische en sociale sabo tage, beoogden. De uitgewezenen zyn in een bus naar de grens vervoerd. In totaal zijn 24 Polen verhoord. GOES. Veiling van Vrijdag 25 Nov. 1949. Bloemkool I 2141, idem II 13—16, idem III 8—11, Knolseldery I 10—13, idem II 7, idem III 6, alles per stuk. Kroten I 68, Groene Sav. kool 1922, Rode kool II13, Sprui ten I 37—51, idem II 25—31, Andyvie 13—27, Prei 18—23, Peen II 5%7, Waspeen 17, Sja lotten 38, Uien afw. 26, id. stek 1—2, Boerekool 14—17, alles per kg. Het onderzoek naar de ramp bij Oslo. Het onderzoek near de oorzaak van de ramp der Dakota bij Oslo is gisteren voortgezet. De veronderstelling, dat het toestel meer personen vervoerde dan volgens de voorschriften van de I.C.A.O. is toegestaan, wordt onjuist genoemd. Het toestel telde 23 plaatsen en vervoert in nor male gevallen 23 passagiers plus de stewardess. Op deze vlucht waren er 31 (28 kinderen en 3 volwassenen) pli.s een vierkoppi ge bemanning. Het schynt ge woonte te zijn, dat twee kinderen tussen de 2 en 6 jaar voor één gelden. Dit is de titel van ons nieuwe feuilleton waarmede wij aanstaande Maandag begjnnen. Het is een spannend ver haal, dat ongetwijfeld de lezers zal boeien. Het is geschreven door J. Z. J. Hasebroek. het plan van de verzoeningscom missie der Ver. Naties voor Pales tina, dat een permanent interna tionaal regiem voor Jeruzalem be oogt, van de hand en diende in plaats daarvan een resolutie in, waarin de Alg. Vergadering wordt verzocht secretaris-generaal Tryg- ve Lie te machtigen een overeen komst met Israël te tekenen. De voorzitter van de commis sie, de Canadees Pearson, heeft verklaard, dat de geloofsbrieven van de Chinese nationalistische delegatie geldig zy'n. Hij gaf hier op het woord aan de Chinese ver tegenwoordiger Tsjang. Op dit ogenblik verlieten Wysjinsky en de afgevaardigden van de Oekrai- ne, Polen, Wit-Rusland en Tsjecho- Slowakije de zaal. Kunstenaar vernielt eigen werkstukken. Rotterdamse beeldhouwer sloeg standbeeld kapot. Enige uren voor de opening van een tentoonstelling by de Londen- se kunsthandel Wildenstein heeft de Rotterdamse beeldhouwer Wim Verbon, van wie ook inzendingen in de tentoonstelling waren op genomen, enkele door hem ver vaardigde bas-reliefs en 'n stand beeld eigenhandig met een hamer in stukken geslagen. Ter verkla ring van zyn daad zei hy, dat hy deze werkstukken niet meer als waardige specimina van zijn kun nen besc' ouwde en ze daarom vernietigd had. Verbon heeft drie jaar geleden het R.A.F.-monument te Rotter dam ontworpen. Hij werd onder scheiden met een beurs van de British Council. W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten. Tot particulier secretaris van H. M .de Koningin is met ingang van 15 Januari aanstaande naast mevrouw Smitt Avis, die de func tie van particulier secretaresse vervult, benoemd de heer W. J. Baron van Heeckeren van Mole caten. Baron van Heeckeren is gebo ren op 28 Maart 1914. Na zün studie trad hij op 1 Mei 1938 in dienst van Lever Bros en Unilever te Rotterdam. Hy was vervolgens werkzaam in de buitendienst van de Unilever Verkoop Centrale. In Mei 1942 werd Baron van Heeckeren aangesteld by de grondstoffenafdeling van de N.V. üliefabrieken Calvé-Delft. Deze betrekking verliet hy in Novem ber van dat jaar. Hij werkte in de illegaliteit en was na de spoor wegstaking in Hattem piaatseiyk commandant der N.B.S. Na de be vrijding was de heer van Heecke ren rentmeester van het familie- goed Molecaten onder Oldebroek en Hattem. In October 1947 werd Baron van Heeckeren aangesteld als secretaris van hrt Nederlands genootschap voor internationale zaken. Ais zodanig is hy thans nog werkzaam. Twee jaar voor autodief. De Arrondissemc-.tsrechtbank te Middelburg heeft gisteren de 28-jarige M. v. S., autohandelaar te Fijnaart, die enige maanden geleden te Goes een luxe auto heeft gestolen en verkocht, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek voorarrest. Ter herinnering aan 25 November 1944. Vrijdagavond vond onder grote belangstelling de onthulling plaats van een gedenkteken, ter herinnering aan het afwenden van de Duitse aanval op de sluis van het waterschap Oud- e» Nieuw N.- Beveland en de Ned. Herv. Kerk te Colynsplaat op 25 November 1944. PRINS BERNHABD GAAT VOORUIT. De gezondheidstoestand van Prins Bernhard is vooruitgaande. De Prins is echter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerst komende dagen nog in acht moe ten nemen. N.I.W.I.N. BLIJFT OP VOLLE TOEREN DRAAIEN. Het hoofdbestuur van de Niwin deelt mede, dat het Nlwinwerk op volle toeren zal blijven draaien, zolang er nog Nederlandse mili tairen in Indonesië aanwezig zy'n. Naar wij vernemen is het ver trek van de ministers van Schaik en Stikker naar Indonesië thans definitief bepaald op heden avond. De officiële ontvangst had om half zeven plaats in het voorma lige gemeentehuis te Coiynsplaat. Burgemeester Schuit heette al le aanwezigen welkom, met name de Commissaris der Koningin, luitenant-kolonel Van der Eist en kapitein Glerum van het 3e ge west, de fam. Hgvelaar, de heren Neerhof en Fortuyn, gemeente en polderbestuur, kerkvoogden en de heer Bysterveld, de ontwerper van het monument. DE ONTHULLING. Om zeven uur had voor 't kerk gebouw de onthulling plaats. Nadat eerst de muziekgezel schappen fragmenten uit de ouverture Finlandia en het „Wilt heden nu treden" hadden gespeeld, nam de burgemeester het woord. Spr. herinnerde aan wat vyf jaar geleden gebeurde. Noord-Beve land was bevryd, maar op de vroege morgen van 25 November 1944 was een troep Duitsers uit Schouwen overgekomen met het voornemen het eiland onder wa ter te zetten door de sluis en de zeedijk te laten springen en om de manneiyke bewoners in de kerk te drijven en de kerk in de lucht te laten vliegen. Door het voortreffelijk optreden van de he ren Neerhof en Fortuyn, die on middellijk de geallieerde troepen gewaarschuwd hebben, kon erger worden voorkomen. Helaas, aldus spr., moest luite nant Havelaar van de Irene-bri gade hie-bij het leven laten, zat een droev'ge herinnering mee brengt. Daarna vond door de Commis saris der Koningin, nadat deze zich eerst tot de verschillende wend, de onthulling plaats, waar op door de muziekgezelschappen het Wilhelmus en het Engelse volkslied werd gespeeld. Verder werd nog het woord ge voerd door mr Muntz namens de fam. Havelaar, de heer Neerhof, de Jieer Arenthals namens het waterschap en de heer v. d. Weele namens de kerkvoogdy. Kransen werden gelegd door de fam. Havelaar, het gemeentebe stuur en het waterschap. Het opschrift van 't monument luidt: „Ter herinnering aan het af wenden van een Duitse aanslag op de sluis van het waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beveland en deze kerk op 25 November 1944. Uit dankbaarheid aan M. Neerhof, M. L. Fortuyn en no IV Commando B.L.A., L. J. Have laar" 54 jonge officieren der Mariniers zün Donderdag in 't kamp Woest- duin vah de afdeling Mariniers te Doorn door de commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruü'ne, beëdigd. De 2e luitenant der Mariniers W.L. de Koeijer uit Yerseke wordt door zü'n trotse moeder gelukgewenst. Smokkelzaakje te Terneuzen ontdekt. Dezer dagen gelukte het aan een tweetal ambtenaren der Invoer rechten en Accijnzen te IJzendijke om by poging tot frauduleuze uit voer van 25 kg. roomboter door een zekere L. J. uit Mechelen (B.) een bestelauto, waarmede uitvoer zou plaats vinden, in beslag te nemen. De boter zat verborgen in een in de bodem van de auto aangebrachte geheime bergplaats. Dat het gebruik maken van ge heime bergplaatsen nog dikwijls plaats vindt, blykt wel uit het feit, dat ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat om leze reden gedurende de laatste 4 we ken in Zeeuwsch-VIaanderen 1 be stelauto, 2 personenauto's en 1 personen en de bevolking had ge- schip in beslag genomen zijn. Als de K.L.M. voor St Nicolaas speelt Paspoort in inter-Beneluxver keer volgend jaar afgeschaft? Het Belgische Beneluxcomité verneemt, dat de betrokken Ne derlandse instanties op het ogen blik overwegen het paspoort het inter-Beneluxverkeer af te schaffen. Deze maatregel zou in het eerste kwartaal van 1950 haar beslag krügen. Prinses Wilhelmina spreekt morgen voor de radio. Morgen, de eerste Advents-Zon- dag, zal Prinses Wilhelmina een radio-toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toe spraak zal worden uitgezonden or> 12.00 uur des middags over beide zenders, Hilversum I en Hil versum II. Aangezien zij zich met deze toespraak tot de gehele christenheid richt, zal de Wereld omroep de boodschap Zondag en Maandag a.s. in verschillende ta len in alle windrichtingen uit zenden. Geschenk van burgemeester van Auckland. Zes leden van de K.L.M.-Sky- inaster „Aalsmeer", die kortge leden met 50 gedemobiliseerde mi litairen naar Auckland in Nieuw- Zeeland vlogen, zyn gistermidd- dag op het gemeentehuis te Mid delburg door het gemeentebestuur ontvangen. Zy brachten een ge schenk mee van de burgemeester van Auckland en een persoonlijke brief voor de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler. Het is een gezellige bijeenkomst geworden in de burgemeesters kamer. De loco-burgemeester, die met de andere wethouders en de gemeente-secretaris aanwezig was, sprak de K.L.M.-bemanning toe en zei, dat het hier een ge beurtenis betrof van büzondere aard. Spr. heette de „zes stoere luchtvaarders", zoals hy de be manning noemde, welkom. De heer Kögeler herinnerde aan het feit, dat wülen jhr Sandberg het initiatief had genomen een groet te zenden naar Nieuw-Zeeland in de vorm van een ets van het Mid delburgse stadhuis. Spr. dankte de bemanning voor de goede zor gen en het overbrengen van deze ets naar Auckland. De heer Kö geler noemde de K.L.M. de onmis bare schakel in deze vriendschaps betuiging. „Dank zij onze K.L.M.", aldus spr., „is Nederland weer be roemd geworden". Namens het gemeentebestuur sprak de heer Kögeler woorden van hulde aan het adres van de K.L.M. en spr. besloot met een woord van respect voor hen, die alle gevaren trotseren om Holland weer groot te maken. Gezagvoerder dankt. Gezagvoerder C. van Messel dankte namens de bemanning voor de ontvangst en vertelde, dat men precies veertien dagen geleden in Nieuw-Zeeland aan kwam. Het was het eerste Neder landse vliegtuig van de burger luchtvaart, aldus spr., dat na de oorlog op het vliegveld bü Auck land landde. De reis was 20.000 km lang en er bevonden zich 50 emigranten, allen gedemobiliseer de soldaten, aan boord. „Wy kregen een fantastisch goede ontvangst", zo zei capt. Van Messel, „de emigranten hadden de volgende dag allemaal al een betrekking". Over Nieuw-Zeeland vertelde h|j, dat het land veel ge meen heeft met Holland. Nauwe lijks twee uur na de landing was men al op het stadhuis om het geschenk van Middelburg aan de burgemeester van Auckland, de heer J. A. C. Allum, aan te bieden. De burgemeester was er erg mee in zyn schik. De heer Van Messel heeft hem uitgelegd, hoe het stad huis werd vernield en hoe het nu wordt herbouwd, terwjjl h|| ook vertelde van do moeilijkheden in Zeeland. Overal vond men veel medele ven in Nieuw-Zeeland. Tenslotte overhandigde hij aan de heer Kö geler een brief van burgemeester Allum en een geschenk, dat snel werd uitgepakt. Het bestond uit een zwart houten doos,- waarin sigaretten e.d. gepresenteerd kun nen worden. Het deksel is prach tig bewerkt. Het geheel is ver vaardigd door de inlandse bevol king, de Maori's. De heer Kögeler zei, dat dit mooie geschenk een plaats zal krügen op de tafel van de burgemeester in diens kamer. Herinneringen. Na deze toespraken kwamen de herinneringen los. Allereerst bood de heer Kögeler alle leden van de bemanning drie waren wegens werkzaamheden niet aanwezig een reproductie aan van de ets, die men Auckland had aangebo den. Aan de achterzijde waren door B. en W. de handtekeningen geplaatst, alsmede het stempel der gemeente. De bemanning vertelde, dat Auckland een stad is met onge veer 300.000 inwoners. De bevol king is zeer tegemoetkomend en men sluit spoedig vriendschap. Op de terugreis was de bemanning met de Constellation „Amster dam" naar Schiphol gevlogen van af Batavia. Na afloop van de bijeenkomst op het gemeentehuis bezichtigde de bemanning in gezelschap van enige wethouders het stadhuis. Eén van de radiotelegrafisten heeft zijn opleiding, zo vertelde hy, genoten op de Zeevaartschool te Vlissingen en hy woonde des- tüds In Souburg. In 1940 by de grote brand heeft hy nog gehol pen bij het blussingswerk te Mid delburg. Eén jaar en drie maanden geëist. Gistermiddag heeft de Arron dissementsrechtbank te Middel burg de zaak behandeld tegen de Belgische schipper C. P. J. te Cal- loo, die in de nacht van 20 op 21 Juli jl. op de Wester-Schelde, b|| Hoedekenskerke zyn sleepboot, de „Oise" tot zinken zou hebben ge bracht door het verwijderen van een plug. Ter zitting hield verd. halsstar rig vol, dat zijn sleepboot een aan varing had gehad en daarna was gezonken. Het feitenmateriaal wees echter in een geheel andere richting en de Officier van Justi tie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, achtte het tenlaste ge legde bewezen. Hy eiste 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarr -t. DE FEITEN. Al hetgeen verd. aanvoerde over het gebeurde werd door de getui gen en deskundigen ontzenuwd. Hij beweerde, dat hy met een boei in aanraking was gekomen, waar door de plug zou zijn losgescho ten. De boei, die pas was geschil derd, bleek geen enkel teken van beschadiging te hebben opgelopen en ook het scheepje, dat gelicht werd, bleek geen schade te heb ben gehad, zodat een aanvaring uitgesloten werd geacht. Het scheepje is langzaam gezonken en volgens de expert was het gemak- kelyk mogelyk geweest om het gat, waarin de plug had gezeten, op te stoppen. Verder waren enige patrijspoorten stuk en bij nauw keurige beschouwing werd gecon stateerd, dat deze waren stukge slagen. Het eigenaardige was, dat de plug niet in het schip was teruggevonden. Ook 't roer stond in een merkwaardige stand, ter- wyl de helmstok verwrongen bleek te zün. De sleepboot was gekocht voor 500.000 Belg. francs, een bedrag, waarvoor, zo het aan de schipper was uitge keerd, nu een veel betere sleep boot zou kunnen worden gebouwd. De verzekeringspolis van het scheepje zou in Augustus aflopen, zodat de verzekeringsmaatschap- PÜ de zaak blykbaar niet ver trouwde. REQUISITOIR. De Officier van Justitie zei, dat, hoewel er mensen op de wal had den aangeboden te helpen, de schipper dit niet noodzakelyk vond. Vervolgens had verd. het verhaal opgehangen, dat hij niet beter wist dan dat Zuid-Beveland een vlak en byna onbewoond ei land zou zün. Spr. kwam tot dé conclusie, dat verd. de plug over boord heeft gegooid, 'erwijl dö stand van het roer in de richting van het vaarwater is gezet om het scheepje zo diep mogelyk te laten zinken. Bovendien heeft verd. geen enkele medewerking ver leend by 't zoeken naar de sleep boot. Spr. vond dit een ernstig feit, temeer, daar hierby is ge tracht de verzekeringsmaatschap pij op te lichten voor een groot bedrag. Mr F. W. Adriaanse, voerde als verdediger aan, dat verd. al ge noeg gestraft is door het verlies van schip en verzekeringsuitke ring. In verband daarmee vond spr. de eis veel te zwaar. Hy be pleitte een voorwaardelijke straf en uiterste clementie. Het Belgische leger zal in 1950 uit 42.000 man bestaan. Bevan, de Britse minister van gezond heid, zal deze portefeuille niet lang meer houden. De Franse consul te Stettin, Rivoire, is te ruggeroepen, omdat hij de in War schau gearresteerde Franse con sul Robineau „een Paryse kwa jongen" zou hebben genoemd. De Poolse vice-consul te Rijssel is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. Te Athene is een op standeling, die in 1944 800 inwo ners van de plaats Kalamata deed terechtstellen, 151 maai ter dood veroordeeld. Drie andere beklaag den werden 351 maal tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Dr Schumacher, de voorzitter der soc.-dem. partij in West-Duitsland is 20 dagen ais parlementslid ge schorst, omdat hy Adenauer heeft uitgescholden voor „kanse lier der geallieerden". De Duit se commandant van het Belgische concentratiekamp Beerendonk, Adoif Schmitt, is ter dood veroor deeld. Te Tandjong Priok is on der het sleepbootpersoneel een staking uitgebroken. Gister morgen is de „Zuiderkruis" uit Batavia naar Nederland vertrok ken. Eind deze maand zal in Soerak-rta het civiele bestuur aan de republike'nen worden overgedragen. Tien leden van het vorstelijke huis van Soerakar- ta zijn het slachtoffer geworden van de tweede militaire actie. De 62-jarige stoker J. Warren uit Glasgow viel in het ruim van het Engelse s.s. „Archgrove", toen 't naar de Nieuwe Waterweg op- stoomde. Met ernstige kneuzingen werd hy naar het havenziekenhuis te Rotterdam gebracht. Speciale groeten van uw zoon! Gistermiddag omstreeks twee uur werd de familie Kik te Brul- nisse opgebeld uit Middelburg. „Ik moet U de speciale groeien van Uw zoon overbrengen uit Nieuw-Zeeland", zo klonk het aan de andere zijde van de lyn. „Ja, ja, ik heb hem gesproken", zö vervolgde de onbekende stem. Nog belangrijker was de toezeg ging, die daarop volgde, dat d» „man van de groeten" naar Brul- nisse zou komen. „Het zou wel Januari worden", zo zei hy. In deze omstandigheid kan liet gebeuren, dat men vergeet te vra gen, met wie men spreekt. Zo kwam kort daarop Bruinisse op nieuw aan de lijn met de vraag, wie nu eigenlijk had gesproken. Toen kwam het hoge woord er uit: „Met Meyer van de K.L.M.", lid van de bemanning van het vliegtuig, dat pas naar Nieuw- Zeeland is gevlogen en die giste ren in Middelburg vertoefde. Vluchtelingetjes uit de Rus sische zóne in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdagmiddag arriveerden 14 kinderen uit Stuttgart met de trein in Vlissingen. Het zijli kinderen die uit de Russisch» zóne gevlucht zijn. Hun gezond heidstoestand was door de velé ontberingen, die ze moesten doorstaan, verontrustend. Hei Interkerkelijk Bureau bewerk stelligde dat zij voor 3 maan den naar Zeeuwsch-Vlaandercll konden komen om nieuwe krach ten op te doen. De peuters wer den begeleid door een Rode- Kruisverpleegster en werden Vlissingen ontvangen door Terbeek uit Zuidzande. Van deze kinderen, 7 jongens en 7 meisjes, moesten er 7 door oor* logsgeweld hun vader missen. De kinderen werden onder gebracht bij pleegouders te Zuid zande. Hoofdplaat, Sluis, Bier vliet, Retranchement, Schoon- dijke en Oostburg. Reeds eerder werden door be middeling van het Interkerkelijk Bureau 11 kinderen onder gebracht bij W.-Zeeuws-Vlaams» pleegouders. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Enige verbetering. Vooral in de ochtend hier ey daar nog mist, overigens half tot zwaar bewolkt met alleen in het Noord-Westen plaatselijk nog eni ge regen of motregen. Meest zwakke wind uit richtingen tus sen Oost en Zuid. Ongeveer de- zelfde temperatuur als gisteren. Nagekomen Advertentie ië Heden overleed na een langdurig geduldig ge dragen lyden onze in nig geliefde man, va der, behuwd- en groot vader PIETER FAASSE in de leeftijd van 59 jaar. A. FAASSE-MALJERS J. A. FAASSE A. J. van den DRIEST- FAASSE J. van den DRIEST Kleinkinderen en Verloofde Aagtekerke, 25 Nov. '49

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1