Nederlandse sportvlieger won „Prix d'Honneur" in Rallye van Oran. WTM Directie van Waterleiding-Mp Zuid- Beveland mag lening met vier ton verhogen. De piper-cub landde Sidi-bel nog juist op tyd in -Alibes. Een tierde loonronde? Getl. Staten stellen de grens vast tussen de Breede Watering en de Goese c.a. EDNA EARL Pagina 2 Een menselijke barometer Voor uitbreiding pompstation MIDDELBURG Het noodweer te Pretoria. Het Indische vraagstuk. Lezers grijpen naar de pen, Vrijdag 25 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Nederlandse sportvliegerij mag er zijn. Op het vliegveld Vpenburg hin gen Woensdag de vlaggen half stok. Er heerste een gedrukte Stemming en men sprak en giste over de oorzaak van het noodlot tige ongeluk met de Dakota van Aero-Holland bij Oslo. Maar het leven gaat door. Woensdagmorgen om elf uur landde op het vliegveld Ypenburg de Haagse sportvlieger Joe Ba- rendsen met zijn Piper Cub PH- TX'Z van de nationale luchtvaart- school. De heer Barendsen heeft met zün „dvvergvliegtuigje de „Prix d'Honneur" gewonnen in de Rallye van Oran. Naar het Zuiden. Na zijn aankomst deed de heer Barendsen aan enkele verslagge vers het verhaal van zijn beleve nissen. De tocht, (waarvan onze speciale veslaggever reeds een ge deelte beschreef), is eigenlijk ge maakt, zo zei hij, om te bewijzen, dat de Nederlandse sportvliegerij er nog steeds mag zijn. Daarom schreven zij in op de Rallye van Oran. Levensgevaarlijk, werd er ge zegd. De sportvliegers lieten zich echter door dit oordeel niet af schrikken. Op 10 October j.l. ver trokken van Ypenburg de heren Joe Barendsen en Hein J. Kou- Wenhoven, navigator met de PH- UCZ en de heren Dick Groen en Willy Beek met de PH-UCV. Broederlijk naast elkaar zochten de Piper-Cubs zich een weg door de mist en regen. Het ging goed tot Nancy. Een plotseling opko mende mist in een dal werd daar de PH-UCV noodlottig. Het vlieg tuig botste tegen twee bomen en het resultaat was een ruïne. De heer Barendse wachtte tot de mist was opgetrokken en vloog toen met zijn metgezel door naar het Zuiden. Zijn machine had een gemiddelde snelheid van 100 km., maar bij een beetje tegenwind liep die snelheid terug tot 60 km. Er kon slechts 43 liter benzine in de tank. Radio was er niet. Via Dyon-Lyon Montpellier en Perfzignan vloog men met een eerbiedige boog langs de toppen van de machtige Pyreneeën door naar Barcelona. Juist op tijd. Na Almeria kwam de grote overtocht over de Middellandse Zee, een traject van 180 km. en „ter aanmoediging" een keiharde tegenwind. Maar ze haalden het. In Melila (N.-Afrika) stond men stom verbaasd, de heer Barendsen liet Franse kranten zien, die in gloedvolle bewoordingen de on dernemingslust en durf van de „Hollandais volant" beschreven. Van Melila vlogen de heren Ba rendsen en Kouwenhoven naar Sidi-Bel-Abbes, het eindpunt. Zij waren er nog slechts 60 km. van verwijderd toen de nacht viel. Verder vliegen was gevaarlijk. Barendsen zette de Piper-Club dus aan de grond, midden tussen de bergen en de Arabieren. Daar zaten zij nu. Wanneer zij diezelfde avond Sidi-Bel-Abbes niet meer zouden bereiken, zouden zij te laat komen voor de rallye. Maar er daagde gelukkig hulp op. Ge dienstige lieden waarschuwden de sportvliegers, die reeds in Sidi- bel-Abbes verzameld waren. Deze sportvliegers formeerden dadelijk een hulpcolonne en reden de Ne derlanders tegemoet. Bij hen be vond zich een Franse arts, die de omgeving op zijn duimpje kende. Nu, Joe Barendsen kon vliegen De Fransman stapte dus als gids in het vliegtuig en zo vloog men door een donkere nacht naar Sidi- bel-Abbes, waar men met luid ge juich werd begroet. De rallye zelf, waarbij de „Grand prix de l'Orange d'Ora nie" te betwisten was, werd, zo als reeds gezegd, ook een succes voor de Nederlanders Joe Ba rendsen ging strijken met de „Prix d'Honneur". De terugtocht heeft Joe Barendsen alleen ge maakt: de motor was niet meer sterk genoeg om twee personen te dragen. Onwelkom passagier. Op zijn terugtocht is Joe Ba rendsen ook nog beland op het hoofdbureau van politie te Barce lona. Zijn visum was namelijk niet in orde. Na tal van uiteenzettin gen bleek eindelijk een hoge po litieambtenaar bereid te zijn het (Ingez. mededeling advert.) Vijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden gijn. Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bl) elke wisseling Sn temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in fllle lievigheid op, bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf fjw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw srijve spieren weer soepel met ie beroemde Akker's Kloosterbalsem, iet middel waarvan men al 3 geslach ten lang zegt: „geen goud zo goed." vereiste stempel te geven. Hij ver- langde er echter 100 pesetas voor. Barendsen had ze niet. Toen wa-1 ren 1000 franse francs ook goed. Deze zelfde autoriteit bleek ech ter ook van vliegen te houden. Hij vertelde, dat de volgende dag zijn vacantie begon en zei „Ik ga met u mee naar Nederland". Earend- sen, probeerde de Spanjaard dui- delijk te maken, dat diens ver langen hem zeer vereerde, echter niet convenieerde, omdat de pas- sagiersplaats in de Piper Cub on- dertussen was ingenomen door een extra benzine tank. De Spanjaard bleef echter op zijn stuk staan en eiste toen, dat die benzinetank dan maar verwijderd moest wor den. Het werd een daverende ru zie, zo zei ons de heer Barendsen, maar het slot was toch, dat de Spanjaard in Barcelona bleef. Binnenkort beslissing. Naar gemeld wordt, zal het zeker nog 14 dagen duren, voor een definitieve beslissing over 'n derde loonrondo kan worden ver- ONDANKS BEZWAREN VAN DE WATERSCHAPPEN JOE BARENDSENwinnaar van de Prix d'Honneur. Een koele dron k in Barcelona wacht. Vandaag worden in de Stichting van de Arbeid met dej werkgevers onderhandelingen ge voerd over de voorstellen ter4, compensatie van de stijging van de kosten van het levensonder houd, welke door de drie grote vakcentralen zijn ingediend. Na deze besprekingen zullen de voor stellen behandeld worden in de interdepartementale commissie voor lonen en prijzen. Tenslotte zal het resultaat van deze con ferentie behandeld moeten worden in de Raad voor Economische Aangelegenheden. Deze Raad is een kleino commissie van minis ters, onder wier departementen de economische en financiële aan gelegenheden ressorteren. Goed idee van de Dordtse brandweer. De Dordtse brandweer heeft een beroep op de telefoonbezittcrs gedaan om mee te werken aan een snelle en goede brandmelding. Zij vraagt de abonné's zich op te ge-j ven, opdat de brandweer onder de huisnummerplaat een merkteken kan aanbrengen. Iedere, niet op het telefoonnet aangesloten Dord-1 tenaar, zal dan in qoodgevallen direct een telefoon kunnen vinden. (Ingez. meüipd»il<n9:. Uw kindje verkouden? Danrug.keelenborsrje nwnjvcn met Dampo. Kleine atoombom. De „Daily Mail" meldt, dat de Verenigde Staten een atoombom van klein kaliber hebben vervaar digd, bestemd voor gebruik tegen tanks en infanterie*. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kilo wegen. Hef blad zegt ver der, dat deze bommen reeds in aanzienlijke hoeveelheid worden vervaardigd, zodat dadelijk bij het eventuele uitbreken van een nieu we oorlog de gehele verdedigings linie van West-Europa beschermd zou zijn. G.S. HANDHAVEN HUN ONTWERP. Door G.S. is destijds aan de waterschappen De Breede Wate ring bewesten Yerseke en de Goessche e.a. een ontwerp-besluit toegezonden in verband met de vaststelling van de grens tussen do beide waterschappen. Beide waterschappen kwamen met en- U 3 bezwaren naar voren, doch desondanks stellen G.S. thans aan Provinciale Staten voor het ont werp zonder wijzigingen goed te ■keu n. De Breede Watering bewesten Yerseke kon zich verenigen met de vaststelling van de grens be treffende het gedeelte van de dijk tussen de Perponcherpolder en de Goessche Polder tot het westelijk einde van de 's-Heer Hendriks- kinderenstraat. Er wordt echter opgemerkt, dat na aanleg van het nieuwe rioleringsnet te Goes, het gehele gebied van het waterschap Goessche c.a. ter hoogte van de Gasfabriek en de Algemene Be graafplaats zal afwateren in de Breede Watering. Er wordt voor gesteld de grens tussen de beide waterschappen hiermede in over eenstemming te brengen. Mening van G.S. Het waterschap Goessche c.a. heeft eveneens een verzoek ge daan het ontwerp te wijzigen, spe- •iaal wat betreft de grenslijn over Ie 's-Heer Hendrikskinderendijk. Men wil n.l. dat de grenslijn mid den over deze dijk zal lopen. In de toelichting van G.S. wordt ge zegd, dat de grensafbakening tus sen de beide waterschappen ge wenst wordt geacht, zij het. dat daarbij om min of meer belang rijke punten wordt afgewezen van de door de belde waterschappen (Ingez. mededeling advert.) Op (le aandeelhoudersvergade ring van de >.V. Waterleiding Mij. Zuld-Beveland, welke in de Prins van Oranje te Goes gehouden werd, kreeg de directeur machti ging de reeds aangegane geldle ning ad f 600.000 te verhogen met f 400.000. Van dit laatste bedrag zjjn no dig f 300.000 voor het bouwen van een vleugel aan het pompstation voor wateronderzoek en het bou wen van een schaftlokaal, f 100.000 is bestemd voor kasgeldlening. Er waren vertegenwoordigers uit 19 gemeenten, die samen 54 stemmen vertegenwoordigden. Aangenomen werd het voorstel om af te schrijven van waterme ters f 5525,92, van provisorische werken f 1201,62 en van vernieu wing werken f 3583,23. De balans per 31 December 1948 was sluitend met een bedrag van f2.522.337,69. De verlies- en winstrekening over 1948 sloot met een bedrag van f 414.663,26, w.o. uitkering (rente- en aflossing Gemeente aandeelhouders) ad f67.024,07. De totale waterlevering beliep 1.415.941.58 M', met een opbrengst van f414.663,26. De directeur werd gemachtigd tot ruiling met gesloten beurs van 14 are grond van de gemeente Ossendrecht tegen 11.2 are van de N.V. Aan de secretaris van de Raad van Toezicht werd een verhoging van bezoldiging toegekend van f 300,—. Tot leden van de Raad van Toe zicht werden herbenoemd de he ren P. J. Dominicus te Yerseke en J. C. van Burg te Waarde. Bij de rondvraag vroeg de af gevaardigde van de gemeente Goes de aandacht van het bestuur voor de grote afneming van water door instellingen, die in het be lang van de volksgezondheid werkzaam zijn op de Bevelanden. In verband hiermede pleitte hij voor een belangrijke reductie op de waterprijs voor deze instellin gen. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer Joh. Pilaar, zegde onderzoek toe. Uit het jaarverslag blijkt'voorts dat per 31 Dec. 1948 het aantal inwoners in het rayon, dat de Wa terleiding bestrijkt, 58625 be droeg. Het totaal aantal wonin gen aan het waterleidingnet ver bonden, bedroeg 13856, w.o. 11127 waterafnemende woningen. De ge meente Waarde was percentage- gevvijze (90) de grootste afnemer. De gemeente Oudelande de klein ste (52 pet.). De gewonnen waterhoeveelheid bedroeg over 1948 1.914,200 M3 en uit de winplaats werd ont trokken 1.914.187 M\ Van de oprichting van de N.V. af bedroeg de totale gewonnen waterhoeveelh. in 1912 31.089.000 M\ Aan electriciteit vverd over '48 998.840 kw. gebruikt. Alle stoffelijke overschotten gevonden. Alle stoffelijke overschotten van de inzittenden der Neder landse Dakota, die Zondag avond omstreeks 50 km. ten Oosten van Oslo verongelukte, zijn thans gevonden en ter iden tificatie naar de stad vervoerd. De begrafenis der kinderen zal- geschieden in Tunis. De slachtoffers zullen waarschijn lijk a.s. Zondag per vliegtuig vervoerd worden. Voor de Dames: Een nieuwe zending WINTERMANTELS grote keuze uit de nieuwste modellen Pracht sortering WOLLEN JAPONNEN geheet nieuwe modellen Ook in grote maten Voor de Heren: Unieke aanbieding ULSTERS «n KAMGAREN COSTUUMS Grote sortering WINTERKLEDING voor Jongens en Meisjes Ruime keuze in Dames- en Heren- MODE-ARTIKELEN Korte Berichten. In de centenactie voor het na tionaal legermonument Grebbe- berg is een mijlpaal bereikt. Het millioen is thans ruimschoots overschreden. Prins Ludwig Ferdinand van Beieren is op 90-jarige leeftijd op het kasteel Nymphenburg bij Münehen overleden. Hij behoorde tot het huis Wittelsbach, een der audste vorstenhuizen van Europa. In West-Duitslaml zijn in de oorlog ongeveer vier millioen wo ningen verwoest, aldus het West- Duitse ministerie voor wederop bouw. Winston Churchill heeft kou ge vat en moet op advies van zijn dokter twee dagen binnenshuis blijven. A.s. Woensdag wordt hij i'5 jaar. Op De Krim is een uit de zesde eeuw voor Christus daterende vis- cohservenfabriek ontdekt. Men vond nog stenen kuipen voor het zouten van vis. Te Moskou is de eerste sneeuw van deze winter gevallen. Een Nederlandse Pater, provin ciaal overste van de paters Cala- santijnen in Tsjecho-Slowakije, is door de Tsjechische regering het land uitgewezen. Het Westelijk gedeelte van de kerk van 't Heilige Graf te Jeru zalem is uitgebrand. Uitbreiding van de brand wist men te voor komen. Amerikaanse sterrenkundigen hebben een nieuwe komeet van de zestiende grootte ontdekt met be hulp van een nieuw soort foto toestel, dat met een lens van 120 cm. uitgerust was. AERO-HOLLAND DAKOTA NAAR OSLO VERTROKKEN. Gistermorgen is de Aero-Hol- land Dakota, PH-TFB, met drie directieleden der maatschappij i en de heer L. C. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst van Schip hol naar Oslo vertrokken. LANGE NOORDSTRAAT 10-12 FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 190) o— ...Ik geloof niet, dat ik mij je ooit waardig kan ma.cen! Maar jij kunt mij minder onwaardig maken! Mijn eigen lieveling, kom bjj mij." Hij stond slechts een paar schreden van haar af. maar h.j was te nederig? Neen, neen, te trots om haar ook maar aan te raken zonder haar toestem ming. Zij 'liet haar handen van haar gloeiend gelaat vallen, en zj keek op naar het gelaat van haar koning. In haar liefdeoog was hij ge adeld en gereinigd en het volle vertrouwen waard; en toen hij zijn armen naar haar uitstrekte gleed zij er in en legde haar hoofd op zijn schouder, en fluis terde: „O! Ik vertrouw je. Ik ver trouw je volkomen!" Zo staand in de tedere omhel zing van zijn krachtige armen, luisterde zij naar zijn verhalen van zijn verdriet en eenzaam heid, zijn hopen en vrezen, zijn verlatenheid en strijd en gebe den gedurende hun lange schei ding. Toen hoorde zij voor de eer ste maal, dat hij meermalen in New York was geweest, enkel en alleen om haar te zien, van me neer Manning de belofte ver kregen hebbend, dat hij zijn ver blijf in de stad niet verraden zou. Hij had haar op een afstand gevolgd, als zij met de kinderen in het park wandelde; en een keer had hij zo dicht bij haar gestaan, dat hij zijn hand had uitg-xitrekt en haar kleren had aangeraakt. Manning had hem alles ver teld, wat er tussen hen was voor gevallen, wat betrekking had op zijn mislukt aanzoek; cn gedu rende haar verblijf in Europa, had hij hem geregeld op de hoogte gehouden met haar ge zondheidstoestand. En eindelijk, toen Murray zijn hoofd boog, om zijn lippen op de hare te drukken, riep hij uit op de oude, smekende toon, die haar jaren was bijgebleven: „Edna, met al je nederigheid, ben je toch eigenlijk onbuigzaam trots. Je zegt mij, dat je volko men vertrouwen in mij hebt, en je nestelt je lieve hoofdje hier op mijn schouder waarom zeg je nu niet het woord, waar op ik zo verlangend wacht? Waarom zeg je niet: „Norman. ik heb je lief?" „Toen ik hoorde, dat je boe ken geroemd werden; toen ik je prfjzen hoorde door mannen, vrouwen en kinderen, toen ik nauwelijks een nieuwsblad op kon nemen, of jouw naam werd er in vermeld; toen ik hier de avonden kwam en de straat op en neer liep en je bewonderaars uit het huis zag komen, wan neer en waar ik ook je naam heb hooren uiten, ben ik altijd in hoge mate trots op je ge weest.' Want ik wist, dat die lieveling van het publiek met geheel haar hart mij toebehoor de, geheel aan mij! Ik triomfeerde in de weten schap, die mij kracht gaf en mijn troost was, dat, niettegen staande alles, wat het publiek je aanbood, niettegenstaande de verering van andere mannen, en niettegenstaande mijn algehele onwaardigheid, mijn lieveling mij toch trouw bleef! Dat je geen ander liefhad dan Norman Murray! En als God over ons regeert, zal in heel Zijn geluk kige wereld geen man zo dank- °baar, zo gelukkig en zo trots zijn als ik ben! Geen man zo vastbesloten zich die schat waardig te maken." Daar meneer Hammond niet in staat was de vermoeiende reis naar het Noorden te onder nemen en Edna door niemand anders de trouwplechtigheid wilde laten vervullen, zond zij Murray alleen naar huis, hem belovende zo spoedig mogelijk ook naar de pastorie te zullen komen. Meneer en mevrouw Andrews waren zeer onder de indruk van haar zo spoedig vertrek. En ze besloten haar op reis te verge zellen. De laatste dag in New York bracht Edna door aan het plek je, waar Felix' laatste rustplaats was, en het kostte haar grote moeite vaarwel te zeggen, wat haar even dierbaar was gewor den als de rustplaats van haar grootvader. Hun vriendschap was zo groot en innig geweest, dat zij met grote liefde aan hem bleef te rugdenken; en niet voordat de trein het oude station verliet, op het uur van vertrek, ver dween de diepe schaduw, die de gehele dag haar gelaat verdon kerd had. In overeenstemming met haar eigen verzoek, zag Edna Mur ray niet terug voor het tijdstip dat het huwelijk voltrokken zou worden. Het was een heldere mooie namiddag, stralend van zonne schijn toen zij mevrouw Murray toestemming gaf haar te gelei den naar de studeerkamer, waar het gezelschap bijeen was. Me neer en mevrouw Andrews, Het- tie en Hulda, en de grijze pre dikant, allen waren reeds daar. Toen Edna binnenkwam, ging Murray haar ijlings tegemoet en ontving haar hand van zijn moe der. (Slot volgt). Bombardement van hagelkogels. Omtrent het noodweer, dat als besluit van dagenlang ononde;- broken regen, vorige week te Pretoria heeft gewoed, wordt nog nader gemeld, dat zich bo ven de stad een hagelbui ont lastte met een bombardement van stenen, wier grootte va rieerde tussen die van een vuist, een golfbal en een sinaasappel. Auto's werden van de weg geslingerd en huizen werden verwoest. In gehele wijken zijn de vensters onder het geweld van storm en hagelkogels als poeder in elkaar geslagen. De onschuldige Aapjesrivier, die, in gedamd, dwars door Pretoria pruttelt, werd in een ommezien tot een '-.okende stroom. Op het station van Pretoria ontstond een paniek onder het vrouwelijk personeel. Telefo nische verbindingen en stroom voorzieningen werden ernstig gestoord. 78 personen werden gewond en één gedood. Meer dan 500 auto's zijn beschadigd of vernield. De totale schade wordt geraamd op meer dan 500.000 ppnd. UITREIKING REINA PRINSEN GEERLIGS PRIJS. In de aula van de Amster damse Gemeente-Universiteit is gistermiddag om half drie de jaarlijkse Reina Prinsen Geer- ligs-prijs uitgereikt aan de heer Wim Wittkampf voor diens no- vele „Het kanon". Een eervolle vermelding kende de jury, be staande uit: Mevr. Emmy van Lokhorst en de heren H. J. Smeding, Adr. Morrien en Beit Voeten, toe aan de heer Hans Kievid voor zijn verhaal „De broche". Uitbreiding garantieverklaring Nederlandse ambtenaren in Indonesië. Door de Nederlandse regering is Woensdag een ontwerp-Ga- rantiewet Burgerlijk Overheids personeel Indonesië aanvaard, welk wetsontwerp thans zo spoedig mogelijk bij de Staten- Generaal ter behandeling zal worden ingediend. geuit te bezwaren. Verder wordt gezegd, dat wat betreft het ge deelte van de voorgestelde grens, gelegen binnen de stadswallen van Goes, deze grens blijkens een door G.S. ingesteld onderzoek geacht moet worden de meest juiste te zijn. Immers, zo luidt de mening van G.S. het gebied ten Zuiden daarvan watert geheel af op het waterschap De Breede Watering beweste Yerseke en dat ten Noorden op het waterschap Goes sche c.a. G.S. zijn mede tot het besluit gekomen het ontwerp onveran derd aan de Provinciale Staten te moeten voorleggen, op grond van een rapport, dat over deze kwestie is ingediend door de Prov. Water staat in Zeeland. In dit rapport wordt o.m. gezegd ten aanzien van de bezwaren van de beide wa terschappen, dat de 's-Heer Hen drikskinderendijk historisch tot het waterschap De Breede Wate ring behoort, omdat deze dijk voor de inpoldering van de Goessche polder reeds zeedijk van dit wa terschap was. Verder wordt opge merkt, dat het niet juist is, wan ne r De Breede Watering be weert, dat een gebied ten Noorden van de vastgesteld grens niet op het Goessche waterschap af watert. Amerikaanse boeken voor Openbare Leeszaal te Vlissingen. De Openbare Leeszaal en Bihliotheek te Vlissingen heeft via het Ned. Roode Kruis een pakket Amerikaanse boeken ontvangen, die een persoonlijke gift zij l van Col. Leigh K. Ly- decker, een lid van de Holland Society of New York, welke zich ken aan Nederlandse Openbare ten doel stelt Amerikaanse boe- Leeszalen te schenken. De Hol land Society doet dit met het oogmerk de Nederlanders Ame rika te leren kennen, zoals het is en daardoor misverstanden en foutieve voorstellingen, wel ke in ons land t.o.v. Amerika bestaan, uit de weg te ruimen. De boeken, welke aan de Vlis- singse en meerdere leeszalen in ons land geschonken zijn, zijn typisch Amerikaans en zijn ge kozen op advies van een Am sterdamse bibliothecaris en een professor aan de Columbia Uni versity te New York. Duitse mosselexport naar België. De Duitsers zfjn begonnen met de export van mosselen naar Bel gië. Vorige week werden 4 auto's Duitse mosselen aangevoerd op de Belgische markt. De prijs van deze mosselen is 1 Fr. 80 per kg. De kwaliteit is prima en zij zijn goed geschoond. Deze prijs is dus ongeveer 60 van die van de Hollandse mos selen. VERENIGING 7AEKENHUIS- VERPLEGING OP WALCHEREN In het Neder], Koffiehuis te Middelburg vergaderde de afd. Middelburg van de Ver. voor Zie- kenhuisverpleging op Walcheren. Op deze vergadering heeft de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de kwesties, die door het bestuur op de algemene vergadering bespro ken zouden worden. Inzake het te betalen premie-bedrag zei spr., dat de premie zal moeten worden verhoogd teneinde in de toekomst aan de verplichtingen te kunnen voldoen. GEVAARLIJK SPEL. Men krijgt zo de indruk, dat er de laatste tijd met de grond- wet gespeeld wordt. En dat niet door een of an dere extremistische partij, maar en dat is duizendmaal erger door regering en volksverte genwoordiging. We hebben dat eerst gehad bij de behandeling van het Indische uraagstuk. En opnieuw bij de behande ling van 't wetsontwerp inzake de publieke bedrijfsorganisatie. Volgens de Grondwet, ge schiedt de instelling van hoofd bedrijfschappen e.d. bij de wet. De regering beaamde dit vol komen en met nadruk. Tgch stelde zij voor, de in stelling te doen geschieden bij alp. maatr. van bestuur. Veel gemakkelijker volgens de regeringscommissaris, dr r. d. Grinten. En daar heeft hij gelijk in. De' regering kan dan haar gang gaan. zonder de Volksvertegenwoordiging! Maar de Grondwet dan? Wel, dat is geen bezwaar! Als de Ka mer besluit, aldus de Grondwet te interpreteren, dan is de zaak toch in orde? Dit lijkt zo op het eerste ge zicht vrij ongevaarlijk. Maar in werkelijkheid is het hoogst gevaarlijk, dit spel met de Grondwet. 't Betekent niet meer of min der, dan een spel met de volks rechten en -vrijheden. Gelukkig, dat de Prot. Chr. tegen stemden. Aanneming of verwerping. Mr W. H. Vermaas te Middel burg besluit een artikel m de Chr. Hist. „Nederlander" over de resultaten van de Ronde Ta fel-conferentie. en het daarte genover door de Volksvertegen woordiging in te nemen stand punt: „Van sommige zijden .vordt zo gaarne beweerd, dat de aanne ming van de resultaten der R. T. C. een zo gunstige sfeer zou scheppen voor de betrekkingen met Indonesië. Wij delen deze mening niet. Wanneer wij zien, dat men plannen koestert de Nederlandse onderwijzers door Australiërs te vervangen, wan neer men beweert, dat van In donesische zijde de zogenaamde lichte Unie eenzijdig kan wor den opgezegd, dan geloven wij niet, dat op dit zand iets kan worden gebouwd. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de terroristen in Indonesië in de toekomst minder onbe trouwbaar zullen zijn dan zij tot heden geweest zijn.-Wanneer zij nu reeds de meest krenkende uitlatingen jegens het Konink rijk ten beste geven behoeft men niet te denken, dat zij in de toekomst anders zullen zijn. Het is geen hoopvol beeld wat wij kunnen geven over de ge volgen van aanneming of ver werping. De resultaten van een aanneming ul'xzi verschrikke lijk zijn en tevens onherroepe lijk. Verwerping houdt de deur open voor een betere oplossing tot heil van allen, die bij deze zaak betrokken zijn. Doch het meest is nodig net geloof in eigen roeping en de moed om de moeilijkheden die een nieuwe koers ongetwijfeld ogen te zien en zo God wil te boven te komen." Van een muziekverslag. Een onzer lezers schrijft ons. dat hij met ontstemming kennis genomen heeft van het verslag over de uitvoering van de Goes- se Oratoriumvereniging ten bate van de Niwin. Naast critiek was z.i. toch ook een woord van waardering op zijn plaats ge weest. „Men moet wel bedenken dat, zoals de voorzitter in zijn slot woord terecht opmerkte, alle uitvoerenden slechts dilettanten waren en men aan deze dus niet dezelfde eisen mag stellen als aan beroepsmensen. Het dave rend applaus bewees we) hoe zeer het publiek genoten heeft. Wij hebben alle bewondering voor de solisten, die op uitste- j kende wijze nun moeilijke taak vervuld hebben. Ook het koor zong uitstekend. Wanneer we daarbij bedenken dat er slechts eenmaal een korte repetitie met het orkest was ge houden en dat er aan het koor volgens het woord van de voor zitter 16 leden ontbraken, 10 door ziekte en 6 voor het ver vullen van de solistenpartijen, dan moeten we respect hebben voor wat dit koor heeft gepres teerd. Het is geen geringe taak voor een koor van ongeveer 50 personen boven een orkest van 45 leden uit te zingen." De vraag kan ook gedaan wor den, of het onder dergelijke moeilijke omstandigheden wel verantwoord was een dergelijk zwaar werk uit te voeren. (Red.) de zijde der Synode of van de Regering. En dan vergete men niet de kracht van het gebed. Er meet voor deze zaak meer gebeden worden. Laat van allen, maar inzonderheid van zieken en ouden van dagen, die van de radio afhankelijk zijn, gelden: Zij sloegen 't oog op God; zij liepen als een stroom Hem aan. Verbetering raadsverslag. De heer C. W. Cysouw, wet houder der gemeente Groede, maakt er aanmerking op, dat het verslag van de raadsver gadering van 15 Nov. zeer een zijdig was. Er wordt wel melding ge maakt van wat de heer Ver meulen (P.v.d.A.) zeide aan 't adres van zijn collega wethou der, maar er staat niet in, dat de heer V. later zijn excus03 aanbood, omdat hij verkeerd was ingelicht en niet wist wit deze wethouder tijdens de to renbrand had gedaan. (Ingez. mededeling advert.) Radiokerkdiensten. Een lezer te Sas van Gent schijft ons, dat hij met grote instemming gelezen hééft, dat enkele Ned. Herv predikanten de Synode hebben verzocht, zich te onttrekken aan het I.K.O.R. Velen, zo schrijft hij, inzon- derheid zieken en ouden van dagen, snakken naar verande ring en vragen dag nan dag of het nu niet mogelijk is, dat de oude toestand terug keert. De N.C.R.V. kan hier niets doen. j Als er verandering zal ko- men, dan moet dat komen van

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2