Adenauer is zeer tevreden over het Ruhrprotocol Provinciaal Bestuur wil in restauratiegevallen bijdragen dertien verlenen. Bijzondere Scholendag te Goes Herziening „Uitbreidingsplan 1042" - goedgekeurd NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw m. Gedeeltelijke stopzetting van de ontmanteling Vele duizenden guldens voor herstel van Zeeuwse monumenten Prof. van Niftrik sprak over Jienw leven in de oude kerk" SNIPPEE Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giró 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f. Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1418 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 25 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.17 u., onder 16.37 u. Maan op 13.45 u., onder 23.04 u. Hoogwater op Zaterdag 26 Nov.: Vlissingen: 6.03 u. 1.64 m., 18.41 u. 1.73 m. Terneuzen: 6.32 u. 1.81 m., 19.10 u. .1.92 m. Wemeldingei 7.44 u. 1.37 m„ 20.15 u. 158 m. Zierikzee: 7.23 u. 1.15 m., 19.58 u. 1.37 m. DE VOORGESTELDE REGELING. Het is dus eigenlijk zover geko men, dat de Minister van Justitie een wetsontwerp indiende bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal om de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw op te heffen. In de memorie van toelichting bij dit wetsontwerp zegt de Minis ter o.m.: „Dit beginsel van hande lingsonbekwaamheid is niet in overeenstemming met de waarde, die de huidige tijd toekent aan de persoonlijkheid van de vrouw en moet voor het tegendeel plaats maken". Verder treft men geen enkele principiële motivering aan in die toelichting. Doch die ene zin toont m.i. vol doende aan, dat het beginsel van de wet verkeerd is. Immers er is geen verschil tus sen de .waarde" van de persoon lijkheid van de man en de vrouw. Zü zijn beide naar Gods beeld geschapen en alleen tezamen (één-vlees-geworden) kunnen zü dit beeld op het schoonst verto nen. Wel hebben zü een verschil lende positie, zoals ik trachtte aan te tonen. Wordt dit wetsontwerp wet, dan vervallen de in het vo rige artikel aangehaalde wets artikelen 160 (waarin staat, dat de man het hoofd der echtvereni ging is), 161 lid 1 (dat zü aan de man gehoorzaamheid verschuldigd is), Jerwijl de bepaling over de samenleving gelezen wordt: „De echtgenoten verbinden zich door de enkele daad van het huweiyk met elkander samen te wonen op de door de man te bepalen plaats" (art. 161). Dit klinkt niet onaardig, doch ook hier schuilt een addertje in het gras, waarop ik nu maar niet zal ingaan. Het lijkt wel, alsof men de be staande bepalingen min of meer kwetsend vond voor de vrouw. Wat dat niet te denken van de Bübel, die maar zo plompverloren zegt: „Gy vrouwen weest uwen eigenen mannen onderdanig". „Opruiming van stoffige resten" noemt de N.R. Courant dit. De wet schrijft nu voor, dat de man gehouden is zyn vrouw vol gens zijn staat en zijn vermogen levensonderhoud te verschaffen. Hieruit kan men dus lezen, dat de man verplicht is door arbeid het nodige voor zich en zyn vrouw te verdienen. Voorgesteld wordt nu te bepa len: „De echtgenoten zyn ver plicht elkaar levensonderhoud vol gens hun staat en vermogen te verschaffen". Houdt dit een wettebjke plicht ln voor de vrouw (anders dus dan uit noodzaak) om door arbeid het brood voor haar en haar man te verdienen, als de man dit om een of andere reden niet kan? Men proeft hieruit de geest van de wet. er: de volled ge geiykstel- ling van man en vrouw. T. J. H. In een rede, die door alle leden van liet Duitse parlement behal ve socialisten en communisten luide werd toegejuicht, heeft de Duitse bondskanselier, dr Adenauer, gisteren verklaard, dat Duits land door de ondertekening van het Ruhrprotocol voor het eerst sinds de capitulatie als een gelijkwaardige mogendheid is erkend en zyn eerste schrede weer op het pad der internationale politiek heeft gezet. Adenauer deed een hartstochte lijk beroep op de Duitsers om te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal- soeialistisch verleden door wan trouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kon herwinnen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt verklaard, dat de overeenkomst van Bonn inhoudt, dat thans geen fabrieken van syn thetische olie en rubber voor ont manteling in aanmerking komen. De bepaling t.a.v. Berlün bete kent, dat geen verdere demonta ges in welke vorm ook in de wes telijke sectoren van de stad zullen plaats vinden en dat de belang rijke Borsig staalfabrieken van ontmanteling zul' n worden vrij gesteld. In Berlijn zal, in tegen stelling tot de westelijke zones van Duitsland, de wederopbouw van reeds ontmantelde fabrieken toegestaan worden. STAALC AF ACITEIT. De vrijstelling van de in de over een! mst genoemde staalfabrie ken zal naar schatting de toege stane Duitse staalcapaciteit op voeren tot 14.500.000 ton per jaar inplaats van 13.500.000 momen teel. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de demontage zal worden voortgezet bij zes grote en 18 kleinere staalfabrieken. De zes grote bedrijven zyn: de Hermann Göring Staalfabrieken te Salzgit- te de Staalfabrieken van Krupp te Essen, de Deutsche Edelstahl- werke te Boehum, de Ruhrstahl- fabri'k te Witten, de Borsig-fa- brieken te Dusseldorp en de Deut sche Röhrenwerke te Mulheim. De synthetische rubberfabrie ken houden zich hoofdzakeiyk be zig met de productie van artike len van plastic, terwijl de synthe tische oliefabrieken vetzuren, zeep en natuurlijke oliën produ ceren. Men verwacht, dat de Oce aan-schepen, die by wyze van uit zondering zullen mogen worden gebouwd, voornamelijk doelsche- pen zullen zyn. Van betrouwbare zijde meent men te weten, dat het bruto-tonnage van deze schepen op 60.000 ton is vastgesteld. Prins-regent Karei van België verloofd.? Te Brussel doen gei-uchten de ronde, dat Prins-regent Karei zich heeft verloofd met Prinses Marie Thérése d'Orleans Braganza, schoonzuster van de Graaf van Parijs, de Franse troonpretendent. Prins Karei is 47 jaar. In kringen, die in nauw contact staan met het hof, wordt het nieuws voorbarig genoemd. VERENIGING VOOR CHR. MULO. Tot lid van het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr MULO is gekozen de heer H. H. Broekstra uit Heerer.veen. In de vacature J. Gorissen te Haarlem, die wegens vergevorderde leeftijd bedankte, is gekozen de heer H. C. van Donk uit Goes. Hiermede is voor het eerst iemand uit het Zuiden in het hoofdbestuur gekomen. Programma voor de opening der nieuwe kazerne te Middelburg. Thans is het programma be kend gemaakt voor Donderdag 1 December a.s., de dag, waarop de nieuwe kazerne aan de Korte Noordstraat te Middelburg in ge bruik wordt genomen. Allereerst zullen de leerlingen des morgens een mars door de stad maken van half tien tot half elf. De troepen zullen voorafge gaan worden door 't muziekcorps van het regiment Stoottroepen te Den Bosch. Om kwart voor één zullen de autoriteiten en verdere genodigden door de garnizoens commandant, Majoor J. Potte- boom worden ontvangen, terwijl de leerlingen op het kazerneplein staan opgesteld. De bijeenkomst, waarbij toespraken zullen worden gehouden door diverse autoritei ten, zal plaats vinden in de grote eetzaal van de nieuwe kazerne. Verder zal het comité tot behoud van het garnizoen de militairen op 2 December in het Schutters hof een feestavond aanbieden. Bo vendien zal de eerste maaltyd, die de officieren en leerlingen die dag voor het eerst in de nieuwe ka zerne gebruiken, een min of meer feestelijk karakter dragen. Het werd een latertje voor de Goese raad. Verklaring van de heer J. S. Visscher over ontslag Gast- huisbestuur. Het was vannacht kwart voor twaalf eer de Goese raadsleden zich van hun zetels konden ver heffen. Het was dan ook welletjes. Van de vier uur dat men bijeen was, Is men precies de helft bezig geweest met het voorstel tot be paling, dat een plan tot herziening van het „Uitbreidingsplan 1942" wordt voorbereid. Een voorstel dat tenslotte toch werd aangeno men. Afwezig waren de wethouder Van Melle (C.H.) en de heer Vin gerling (A.R.). Tot bestuurslid van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek werd gekozen het raadslid J. S. Vis scher (P.v.d.A.). Aan mej. A. Haan werd op haar verzoek ont slag verleend als onderwijzeres aan de openbare school voor Ulo. Tot onderwijzeres aan deze school VOORSTEL AAN PROV. STATEN Niet minder dan 19 aanvragen om bijdragen van de Provincie In kosten van restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst zyn bij Ged. Staten binnengekomen. Dertien daarvan komen in aanmerking voor een bydrage en zyn daarom opgenomen in een voorstel aan de Provinciale Staten. Bovendien is thans beslist in de kostenbijdrage voor de restauratie van de Herv. Kerken te Souburg en Kapelle en de Pottere of Conyershuisjes te Noordgouwe. ROODE KRUISBAZAR TE MIDDELBURG. Teneinde gelden in te zamelen voor uniformen en uitrustings stukken voor de leden van de Transportcolonne van het Ned Roode Kruis, afd. Middelburg, is gistermiddag in de Bogardzaal bazar geopend. De voorzitter van het bazarcomité, de heer S. Faau- we, heette in een korte toespraak de leden van de afd. Middelburg welkom, alsmede de genodigden, o.w. enkele doktoren. De ope ningsrede werd uitgesproken door de voorziter van de afd. mr J. M. Pilaar, die zei, dat de netto-op brengst van de bazar in de afde- lingskas zou worden gestort. Spr. had grote waardering voor de or ganisatoren en hij wees er verder op, dat veel geld nodig is om het werk van het plaatselijke Roode Kruis gaande te houden. Mr Pi laar iierinnerde aan de gehouden col Vete en wekte op. om ook nu weer met gulle hand te geven Dank bracht spr. aan hen. die door net schenken van goederen e.d een bydrage hadden geleverd. Alleen in dat opzicht is de bazar reeds een succes. Tenslotte her innerde de voorzitter eraan, hoe enkele jaren geleden duizenden naar het Roode Kruis kwamen om hulp en in de rij stonden by de uitreikingen, die door de plaatse lijke afdeling werden gehouden. Laten we hopen, zo zei spr., dat die velen, die toen van ons hebben gekregen, nu zullen geven, dan zal deze bazar met succes be kroond worden. Er zyn aan deze bazar allerlei attracties verbon den. Er is een vogelpiek opgesteld, men kan er ringen werpen, sjoe len, spijkerslaan enz. De verkoop stands bevatten vele waardevolle goederen. Bovendien is er een theeschenkery en de bazar, die vandaag en morgen geopend is, wordt met muziek opgeluisterd. Bovendien wacht er 5 van iedere 500 bezoekers een speciale ver rassing. De „Carbet" begint Zaterdag zijn technische proefvaart. Het ligt in de bedoeling, dat het 7500 ton metende Franse motor schip „Carbet", dat voor rekening van de Compagnie Générale Transatlantique by „De Schelde" te Vlissingen is gebouwd, Zater dag zyn technische proefvaart zal beginnen. Voldoet het schip aan de verwachtingen, dan zal a.s. Woensdag de driedaagse rffieiële proefvaart worden gehouden, ty- dens welke de „Carbet" aan de rederij zal worden overgedragen. DE ENIG OVERLEVENDE VAN DE VLIEGRAMP MET DE NE DERLANDSE DAKOTA. De 12-jarige Izaak Allal, die als enige der inzittenden van de Nederlandse Dakota, die bij Storsand in Noorwegen veron gelukte, op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapte. Deze foto werd gemaakt kort na zijn redding uit de wrak stukken van het vliegtuig. De adressen van de kerkvoog dijen van de Ned. Herv. Gemeen ten te Oost- en West-Souburg en Kapelle werden, evenals het ver- •oek van de gemeente Noordwelle >m bijdragen, destijds aangehou- ien, daar niet genoeg gegevens zekend waren. Nu de bedoelde ge gevens zyn ontvangen delen G.S. mede, dat de volledige restauratie van de kerk te Kapelle, hoezeer de minister van O., K. en W. het zou toejuichen, in deze tijd niet ver antwoord is. Volgens een begro ting zal het noodzakelijk herstel ongeveer f 30.000 kosten, waar van het Rijk een subsidie van 40 procent zal geven. Het herstel van de kerk te Souburg wordt wegens de geringe oorlogsschade, als een 1 gewoon restauratiegeval be schouwd. Deze kosten bedragen na aftrek van f 9703 voor de nieuwe consistoriekamer en f 4839 voor herstel van de oor logsschade, f 70.148,50. Het Rijk zal hierin een bijdrage van 65 pro cent verlenen. Tenslotte wordt de restauratie van de Pottere- of Conyershuisjes te Noordgouwe, die uit 1651 dateren en een schil derachtig geheel vormen, door Monumentenzorg zeer toegejuicht, temeer daar het gemeentebestuur van Noordgouwe enige noodzake lijke herstellingen wil doen uit voeren. In de op f 7200 geraamde kosten is door het Rijk een bydra ge van f 3600 toegezegd. De Pro vincie zal voor de restauratie der kerken te Souburg en Kapelle resp. f 5007 en f 3000 bijdragen, terwyl het subsidie voor Noord gouwe is bepaald op f 720. Lange lijst. De lange lijst met verzoeken om bijdragen begint met de restaura tie van 'de pastorie en het wykge- bouw te Aardenburg. De restau ratiekosten van dit voormalige burgerweeshuis bedragen f34.987, waarvan het Ryk 60 procent voor zyn rekening neemt, de Provincie f 3249. Verder is er de restaura tie van de toren van Domburg, waarvan de kosten na aftrek van de oorlogsschade-vergoeding f 20.514,13 bedragen. Het Rijk heeft een bijdrage toegekend van 55 procent, terwyl G.S. voorstel len f 2051 bij te dragen. Voorts heeft een rijkscommissie voor de musea een onderzoek ingesteld naar de toestand, waarin 'n acht tal in het raadhuis van Arnemui- den aanwezige schilderijen verke ren. Men is tot de slotsom geko men, dat, wil men ze voor onder gang bewaren, een vakkundige restauratie dringend nodig is. Het Ryk acht het gerechtvaardigd 50 procent van de op f 2925 begrote kosten by te dragen, terwijl de provinciale bijdrage op f 293 wordt gesteld. Het herstel van de hekpalen van de hofstede „Zand- voort", die aan de gemeente Grijpskerke werden vermaakt, be hoeven eveneens een restauratie, die f 1481 zal kosten. De Ryks- bijdrage is vastgesteld op 50 pro cent, de Provincie zal f 148 by dragen. Door de gemeente Middel burg is gevraagd om een bydrage in de restauratie van het Kui- persgildehuis in de Kuiperspoort. De kosten daartoe werden be groot op f 14.500 waarin het Rijk 50 procent en de Provincie 10 pro cent zal bijdragen. Andere restauraties. Ook moet de Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer worden geres taureerd, waarvoor de begroting f 7000 beloopt. Het Rijk is bereid 50 procent bij te dragen, de Pro vincie 10 procent. De toren, die behoort bij de Ned. Herv. kerk te Zoutelande en waarvan de restau ratie bijna is vpltooid, zal nu ook worden gerestaureerd. In de kos ten (f 29.100) is door het Ryk een bydrage van 60 procent toegezegd, terwijl de Provincie 10 procent zal geven. Een tweede toren, die ge restaureerd dient te worden is die van het voormalige Refugiehuis van het klooster Ter Duinen te Hulst. De kosten bedragen f 10.000 waarvan het Ryk 75 procent be taalt, de Provincie 10 procent en de eigenaar 5 procent. Het voor malige raadhuis te St Anna ter Muiden, daterend uit omstreeks 1650, is een waardevol monument je, dat echter in een vrij verval len toestand verkeert. De totale restauratiekosten bedragen 50.000, docht het is de bedoeling het werk over 4 of 5 jaar te ver delen. Het Ryk verleent 65 pro cent in de kosten, de Provincie 4000. Tènslotte is ook de pomp op het dorpsplein te Nisse de res tauratiekosten f 895 - ten volle waard. Het Rijkssubsidie bedraagt 50 procent, dat van de Provincie f 90. Molenrestauratie. Verder komt een aantal gemeen tebesturen by het Prov. Bestuur aankloppen om een bydrage tot herstel van molens. Te Wemeldin- ge zal de korenmolen van de heer W. Moelker worden opgeknapt, hetgeen f 9015 zal Vergen, waarin het Ryk f 3475 bijdraagt en de Provincie f 902. Te Zuidzande is het de korenmolen van P. de Hul- ster, die herstel behoeft, waarvoor de kosten op f 5126,11 zyn be- groot. Ter dekking van de kosten zijn de gelden tot op f 169 na aan wezig. Voorgesteld wordt nu een Provinciaal subsidie tot dit be drag. Subsidieverhogingen. Tevens worden liefst elf verho gingen van subsidies aangevraagd. Zo zullen de totale restauratie kosten van de toren te Souburg thans f 29.955 bedragen, waar voor het subsidie met f 36 moet worden verhoogd. De restauratie kosten van de Ned. Herv. kerk te Renesse, die waren begroot op f 30.000, blijken in werkelijkheid f 93.288 te bedragen, waarbij het Rijk bereid is een subsidie van 60 werd vervolgens b^poemd mevr. T. D. M. Leeflang-v. d. Vliet. Vervolgens kwam het reeds hierboven genoemde plan in be handeling. Het werd echter, als „lekker hapje" naar het eind van het gemeentelijk menu verschoven en wel nadat de heer De Roo (V. V.D.) opgemerkt had, dat hij gaarne eerst de toelichting van de directeur van gemeentewerken zou horen alvorens zijn stem te geven. De schooltandverzorging. Bij behandeling van het voor stel tot deelneming aan de ge meenschappelijke regeling voor schooltandverzorging vroeg de heer W. Vroome (K.V.P.), of het niet mogelijk zou zijn bok de zesde klas van de lagere scholen te la ten behandelen omdat dan ten slotte ook de nu nog schoolgaande kinderen van de regeling kunnen profiteren. Ook zag hij liever een aparte stichting voor ieder dis trict. Dat was onmogelijk, ant woordde hem de burgemeester. De heer Zuidema (A.R) kon niet inzien, dat de tandverzorging tot de taak van de scholen be hoort. Voorts achtte hij het on juist, dat de raad geen zeggen schap in het besluur van de stich ting heeft. Het voorstel werd ten slotte z.h.s. aangenomen met da stem van de heer Zuidema tegen. Het voorstel tot goedkeuring van de begroting -a het Burger lijk Armbestuur werd na enkela opmerkingen goedgekeurd. Het voorstel tot goedkeuring der be groting van het Gasthuis voor '50 werd van de agenda afgevoerd, omdat men over het algemeeri van mening was, dat het nietiwa Gasthuisbestuur gelegenheid moet worden gegeven deze begroting, die men van weinig waarde acht te, te bezien. Verklaring van de heer J. S. Visscher. Bij de behandeling van het ver zoek van het huidige Gasthuisbe- I procent te verlenen. De provin ciale bydrage dient verhoogd te I stuur om ontslag gaf de lieer Vis- Gisteren werd in de „Prins van Oranje" te Goes een bijzondere scholendag gehouden, op initiatief van de Herv. Raad voor Kerk en School. Doei er van was, om de vorming van een Sectie Kerk en Schooi, als onderdeel van de Prov. Comm. van Bijstand van de Ned. Herv. Kerk te stimuleren. Als sprekers traden op prof. dr G. C. van Niftrik en de heer M. Apperloo, secretaris van Herv. Raad voor Kerk en School. Een groot aantal onderwijzers uit de gehele provincie was aanwezig, benevens verschillende autoriteiten, o.w. verscheidene burgemeesters en ue inspecteurs van liet L.O., de he ren C. Kuiper te Goes en A. A. Leenhouts te Middelburg. De vergadering werd geopend door ds Odé. In zijn openings woord sprak hij zijn blijdschap uit over de grote belangstelling. Hij wess op het grote belang, dat 't standpunt van de Ned. Herv. Kerk t.a.v. de school nader wordt over wogen. Een voorspoedige ontwik keling van ons volk hangt af van goed onderwijs. Ook het gezin is nauw betrokken bij het onderwijs. De kerk kan niet onverschillig staan t.a.v. het onderwijs, vooral daar er zoveel gedoopte kinderen zijn betrokken. Niet alleen echter t.av. de gedoopten, maar t.o.v. het gehele volksleven is de kerk verantwoordelijk. Nieuw leven ln de oude kerk. Prof. van Niftrik begon zijn'be toog: „Nieuw leven in de oude 1: rk" met op te merken, dat een geest 'ijke beweging steeds be paalde stollingen vormt. Tegen over dergelijke stollingen dient men critisch te staan, aldus spr. Een kwaad van het Nederlandse volk is, dat het lijdt aan conserva tisme in geestelijke zin. Geestelijk leven is steeds in beweging door de werking van de Heilige Geest. Het Woord wordt op een steeds nieuwe wijze vertolkt. Het leven de belijden komt daardoor soms in tegenspraak met de belijdenisge schriften. Het grote probleem is, aldus spr., in schooltermen uitge drukt, dat het werkwoord dan wordt omgezet in een zelfstandig naamwoord. De chr. school is ont staan uit het protesteren tegen het tyranniserende liberalisme, terwyl de openbare school zich heeft vastgezet op verouderd hu manisme en neutraliteit. Men dient critisch te staan tegenover deze stollingen. Op de school dient de Bybeise gëschiedenis .te wor den behandeld en geen dogmatiek. Spr. ging vervolgens nader in op het ontstaan van het nieuwe le ven in de Herv. Kerk. Hy noemde hiervoor 3 hoofd oorzaken: de nood der kerk, de theologische nood en de nood der wereld. De nood der kerk bestond vooral daaruit, dat, zoals prof. Kraemer het uitdrukte, de kerk een soort „hotelkerk" was. Soms was k de kerk een slagveld met bunkers. Een besef van verbon denheid ontbrak. Vervolgens ging hij 't ontstaan van de oude Kerk orde na. Hij waarschuwde er ech ter tegen te veel van de nieuwe Kerkorde te verwachten. Deze is niet a ders dan een bekleding. Wanne een kerk werkelijk leeft, wordt de Kerkorde doorbroken zoals in de bezetting is gebleken. In de belijdenis stuwt het leven van de kerk aller eeuwen, die nooit van substantie kan veran deren. Aan een ouie belijdenis wordt niet geprutst, aldus spr., en een nieuwe belydeni- wordt gebo ren onder de adem van de Hei lige Geest. De kerkelijke nood kan alleen worden overwonnen door nieuw leven. De theologische nood is nauw verwant aan de kerkelijke nood. Theologische scholen en richtingen zijn er en zullen er blijven, zolang Gods Woord niet adequaat is. Spr. constateerde thans een zeker besef van eenheid zonder dat men het over alle pun ten eens is. Men zal naast elkaar moeten streven naar de meest adequate benadering van Gods Woord. Tot nog toe was vrijwel alles mogelijk in de kerk, de kerk was grenzeloos .Thans wordt naar grenzen gezocht. Een kerk met precies afgebakende grenzen daar entegen is ook verkeerd: God al leen kent de juiste grenzen. Toch moet de kerk ergens neen kunnen zeggen. Wat betreft de nood der wereld: de ontkerstening en de secularisatie moet de kerk bij de keel grijpen. Ons volk kan echter thans nauwelijks meer aanspraak maken op de naam „christelijk" volk. Er zijn generaties opge groeid die geen enkele binding meer hebben met de kerk. Nog te veel wordt, aldus spr., de toegang tot het kind belemmerd door twee stollingen. De christelijke school en de overheidsschool. Daarom is de Hei-v. Raad voor Kerk en School in het leven geroepen. De Raad wil geen machtspositie en is geen concurrent van bestaande organisaties. Op deze rede van prof. Van Niftrik volgde een om des tijds wille beperkte discussie. De Ned. Herv. Kerk en de School. In de middagvergadering sprak de heer M. Apperloo over: „De Ned. Herv. Kerk en de School". Spr. merkte op, dat de school- conflicten in de laatste eeuwen 't meest verwoestend zijn geweest in verscheidene gemeenten. Hy licht te dit toe met enkele voorbeelden De Ned. Herv. Kerk moet zich be moeien met de school, omdat de breuk moet worden geheeld, die er is in verscheidene gemeenten, en ook omdat zij zich verantwoor delijk weet.. Spreker ging vervol gens uitvoerig de ontwikkeling na van het onderwijs in Nederland. In de schoolstrijd heeft vrijwel 't gehele orthodoxe deel van de kerk gekozen voor de byz. chr. school, en het andere deel voor de open bare school. Voorstanders van deze beide scholen hebben elkaar vaak te vuur en te zwaard be streden: beiden leden aan hetzelf de euvel: verabsolutering van hun school. Echter, ook waar het de vragen opvoeding en onderwijs geldt, moet de kerk getuigen van haar Heer. De kerk zal tot de laatste dag de eis moeten stellen, dat alle kin deren van ons volk ln aanraking worden gebracht met het Evan gelie van Jezus Christus. Wan neer echter aan deze eis wordt voldaan zal de kerk nooit een ander schooltype mogen propa geren. Ook van de neutrale scho len zal op i minst moeten wor den gevraagd, dat het Evangelie w lt gebracht! De Raad is er van overtuigd, dat men in de toekomst zo ver zal moeten komen, dat dit onder wijs door de onderwijskrachten wordt gegeven. Hiervoor werd dan ook reeds een opleiding geor ganiseerd. Verder streeft hij naar een ver and van Ned. Uerv. on derwijzers. In ongeveer elke pro vincie ontmoeten de Herv. onder wijzers elkaar daarin. Verder streeft de Raad er naar het aan tal Hervormde leerkrachten te vergroten. In Utrecht is het se minarium voor Herv. leerkrachten gesticht. In dit verband wees spr. op de consequenties, die het ge brek aan Hervormde leerkrachten met zich brengt. Öp deze inlei ding volgde een drukke discussie. Nadat ds Odé nog een slotwoord had gesproken, sloot prof. Van Niftrik met dankgebed. worden met f 3164. De restaura- t 3 van de kerk en toren te Tho len vallen veel hoger uit dan is geraamd. Het eerste gedeelte was begroot -op f 219.000, terwyl ver dere restauratie f 378.000 zal ver gen. Het Rijk wil 85 procent bij dragen voor de kerkrestauratie, terwyl het provinciaal subsidie wordt verhoogd met f 18.900. Het torenherstei, aanvankelijk ge raamd op f 156.000 bleek f 232.000 te zullen kosten. Het Rijk zal 75 procent subsidie verlenen, de Pro vincie draagt f 3800 meer bij. f 4000 meer dan werd geraamd kost de restauratie van de stad huistoren te Veere. Het Ryk geeft 80 procent, de Provincie zal het subsidie met f 400 verhogen. De Campveerse toren, waarvan het herstel was geraamd op f 45.000, zal naar nu blijkt f 82.240 kosten, waarvan het Rijk 83 procent voor zijn rekening neemt. De provin ciale bydrage wordt met f 1862 verhoogd. De restauratiekosten voor de Ned. Herv. kerk te Veere, bedroegen f 130.000, maar vorde ren nu f 14.500 meer, waarvan 't Rijk 68 procent betaalt, terwyl de Provincie f 725 meer zal geven. De begroting van de stadhuistoren te Hulst werd met f 44.500 over schreden, waarvoor het Rijk 50 procent subsidie verleent en de Provincie f 2225 meer geeft. Ten slotte is er de restauratie van de toren te 's-Heer Hendrikskinderen die f 3685,61 meer heeft gekost dan werd geraamd. In deze meer dere kosten is door het Rijk een subsidie van 70 procent toege kend, terwyl de Provincie f 184 meer zal bydragen. Het verzoek van de Ned. Herv. Gemeente te Tholen om de provinciale bydrage voor het herstel van de kerk te verhogen tot 7,5 procent dient te worden afgewezen. Te Brugge, Antwerpen, Oosten de en Gent worden opsporingen verricht i.v.m. een handel in co caïne. De organisatie heeft ook vertakkingen in Frankrijk en Duitsland. De wet tot nationali satie der Britse ijzer- en staalin dustrie zal pas na de algemene verkiezingen van 1950 van kracht worden. De militaire dienst plicht zal in April 1950 in de Sow- jetzone van Duitsland worden in gevoerd. •- Oostenrijk zal worden toegestaan voorraden aan te leg gen van bepaalde strategische stoffen, met name van staal en chemische stoffen. 100 Parijse politiemannen hebben gisteren bij een controle op de Poolse organi saties te Parijs, een inval gedaan bij het Poolse Roode Kruis en de Poolse oud-strijders. Tien perso nen werden voor 'n verhoor mee genomen. Met 49 stemmen voor en 9 onthoudingen is Indonesië op voorstel van Nederland toegela ten tot lid van de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie der Ver. Naties. De raad van de ne gara Zuid-Sumatra heeft m.a.s. de R.T.C.-overeenkomst aanvaard, alsmede 't ontwerp voor de grond wet der R.I.S. De „Volendam", op weg naar Nederland, heeft gis termorgen vroeg buiten het vaar- plan om Gibraltar aangedaan, om dat een ziek geworden soldaat uit Amsterdam, die aan boord niet behandeld kon worden, in een zie kenhui» moest worden opgenomen. scher (P.v.d.A.) een uitvoerig» toelichting waarom hij als lid van dit bestuur had menen te moeteii bedanken. Hij had naar aanleiding van het rapport Sanders, „dat eep minder prettige verhouding tusl" sen B. en W. en het Gasthuisbar stuur had doen ontstaan", eeti deskundige in de arm genomen en diens bevindingen medegedeeld aan B. en W. Enkele korte brief» jes, „waarop hij niet terug wildé komen", waren het antwoord ge weest, zodat de verhouding nog niet veel verbeterd was. De redert tot zijn ontslag was echter een ge sprek geweest met de burgemees ter. Dat gesprek „had hem tot ontslag genoopt" zo zeide spreker, die begrip voor zijn houding vroeg. Burgemeester Ten Kate kwam nu met afschriften van een vier tal brieven, waarin de heer Vis scher voorwaarden had gesteld, die hij, (burgemeester Ten Kate)' niet kon accepteren. Daar de heer Visscher er echter geen prijs op stelde dat deze epistels werden voorgelezen ging men over tot het volgende agendapunt, nl. de be noeming van leden van het Gast huisbestuur. In de vacature Stoel- Feuerstein werd benoemd de heer E. van Riessen, in de vacature Visscher de heer Pli. Haverhoek, De heer de Kruyter werd her" e» noemd evenals de heer Haeck. D» heer mr J. Sepers, die benoema werd in de vacature Polderman, wenste echter deze benoeming, btt nader inzien, niet te aanvaardep zodat men hierover in een volgen de zitting zal beslissen. Nadat tenslotte deze agenda was afgewerkt ging men er wat gemakkelijke bij zitten om te luis teren naar detoelichting van df directeur van gemeentewerken, d« heer Oranje. Na diens toelidï' ting ontstond een brede discussjè d .h men besloot tenslotte, zoajf reeds gezegd, het voorstel aan tè nemen. De rondvraag leverde weinig op. Veiligheidsgordel redde Izaak Allal het leven. De 12-jarige Izaak Allal was da enige in de Dakota van Aero-Hol- lancl, <lle zijn veiliglieidsgordel aan had en dat heeft hem onge twijfeld het leven gered, aldus een officiële verklaring -an de politie nadat deze de jongen had ver hoord. Do jongen, die rustig in zijn bedje zat, vertelde, dat een lid van de bemanning kort voor het ongeluk door het vliegtuig liep en do kinderen zei hun veiligheids- gordel vast te maken. „Ik had liet gevoel, dat de grote mensen erg zenuwachtig waren", zei Izaak. Een paar minuten later moesten allen hun veiligheidsgordel weer losmaken, doch Izaak hield de zijne vast. „Ik kon de grond niet zien en ook geen lichten", zo zeide Izaak. „Plotseling begon het vliegtuig over de boomtoppen te strijken en toen kwam er een harde plof". Izaak daoht eerst, dat sommigen uit het toestel gesprongen waren om zich in veiligheid te brengen, doch na ondervraging gaf hij toe, dat zij door de schok uit 't vlieg tuig waren geslingerd. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond Veel bewolking. Zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of motre gen. Zwakke tot matige Noord oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1