„Nederlandse regering heeft zelfstandig haar weg gekozen" West-Duitslaid aanvaardt verplichtingen van Riihrstatunt Lage waterstanden leggen dure stenen bloot. Britse minister van burgerluchtvaart beschuldigd van partijdigheid Begroting van bnitenlandse zaken aangenomen R.T.C. in de V.N. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG24NOV.m9 De handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw Oyer oorzaak van het ongeluk nog niets bekend Minister van Maarseveen naar Indonesië. Lags waterstand een voordeel van duizenden guldens. Gesctisnk voor Middelburg van Aucklands burgemeester Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat pi, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1417 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZDHJEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.16 u., onder 16.38 li. Maan op 13.28 u., onder 21.45 u. Hoogwater op Vrijdag 25 Nov.l Vlissingen: 5.06 u. 1.87 m„ 17.40 U. 1.91 m. Terneuzen: 5.38 u. 2.03 m., 18.10 u. 2.08 m. Wemeldinge: 6.55 u. 1.53 m„ 19.19 u. 1.66 m. Zierikzee: 6.35 u. 1.29 m., 19.03 u. 1.43 m. n. DE BESTAANDE WETGEVING. "1 nze thans (nog) geldende wetgeving bevat, zoals ik reeds aangaf, enkele regels, die als uitgangspunt dienen. Op de niet-naleving daarvan is echter geen straf gesteld; dit kan trou wens ook moeilijk. Deze regels zijn de volgende; Artikel 160 lid 1 B.W.: „De man is het hoofd der echtver eniging". Artikel 161 lid 1: „De vrouw is aan haren man gehoorzaam heid verschuldigd". Artikel 161 lid 2: „Zij is ver plicht met den man zamen te wonen en hem overal te volgen, waar hij dienstig oordeelt zijn verblijf te houden". Deze regels worden natuurlijk verder uitgewerkt. Daar het wetboek geen regels van ethiek bevat, betreft die uitwerking voor een aanzienlijk deel het huwelijksvermogensrecht. De wet gaat uit van de on bekwaamheid van de gehuwde vrouw voor wat aangaat het verrichten van rechtshandelin gen, dus het kopen en verkopen en dergelijke. Het is bekend, dat een gehuwde vrouw zonder me dewerking van haar man geen huis mag verkopen, al staat dit op haar naam. Dit stelsel van onbekwaam heid is afkomstig uit het Oud- Hollandse en het Oud Franse recht. Waarschijnlijk heeft het Christendom hierop geen andere invloed gehad dan dat het ver keerde verhoudingen wat ver zachtte. Zo kende men in de 18de eeuw nog wel de man het recht toe zijn vrouw te tuch tigen! De laatste tientallen jaren is er echter nogal enige oppo sitie gevoerd tegen deze hande- lingsonbekaamheid van de ge huwde vrouw. Er zijn dan ook reeds verscheidene uitzonderin gen daarop gemaakt. Zo kan de gehuwde vrouw bijv. zelfstandig handelingen verrichten met betrekking tut haar spaargelden bij de Rijk postspaarbank. De man kan daar zelfs niet aankomen. Ze kan ook zelfstandig beschikken over de inkomsten uit een door haar (met machtiging van haar man) gesloten arbeidsovereen komst, doch uitsluitend ten bate van het gezin. Maar over het geheel geno men kan de vrouw niets doen zonder de machtiging van haar man. Soms wordt ze veronder steld de bewilliging van haar heer-gemaal te hebben verkre- ten. 'Speciaal is dit het geval bij het doen van huishoudelijke uitgaven. Een winkelier kan dus steeds terzake van door de vrouw gedane normale inkopen, als zij niet betaalt, de man daar voor aanspreken. Aangezien echter deze bewilliging slechts verondersteld wordt, geldt de veronderstelling alleen maar zo lang het tegendeel niet blijkt. Dit kan bijv. blijken uit een ad vertentie in de krant, waarm iemand te kennen geeft, dat bij niet langer de door zijn vrouw gemaakte schulden zal betelen. In dit verband wil ik nog ds aandacht vestigen op een eigen aardig artikel in de wet. Het is het zgn. pantoffelheldartikei, art. 162a B.W., dat in 1936 in r'e wet is opgenomen. Het verbiedt de man zonder machtiging van zijn vrouw huishoudelijke arti kelen op afbetaling te kopen. Hij mag dus wel een auto op afbetaling kopen, als hij de kans krijgt, maar geen stofzui ger. Dat met name dit artikel in strijd is met onze conclusies in het vorige artikel behoeft geen betoog. (Vervolg pag. 2, kol. 7.) Johnson en Montgomery confereerden. Na een bijeenkomst met Mont gomery, voorspelde Louis John son, de Amerikaanse minister van defensie, dat een defensieplan de volgende week in Parijs zou wor den aangenomen, dat West-Euro pa de mogelijkheid zou verschaf fen Amerikaanse wapenen te ont vangen. Aan de ongeveer 900 mil- lioen dollar voor militaire steun, die dit jaar door het Congres voor de Europese leden van het Atlan tisch Verbond waren gevoteerd was de voorwaarde verbonden, dat de Europese landen een inte graal plan zouden goedkeuren. Amerikaanse consul te Moek- den uitgewezen. De Chinese communisten heb ben de Amerikaanse consul-gene raal te Moekden, Angus Ward, uitgewezen. Over zijn aanhouding is d. or de Ver. Staten geprotes teerd. Ward is op 24 October met vier leden van zijn personeel te Moek den gearresteerd en heeft voor 'n communistische „volksrechtbank" terechtgestaan. Hij verd tot één jaar voorwaardelijk veroordeeld. Ongeregeldheden in Panama. Te Panama zijn ongeregeldhe den voorgevallen, waarbij 'n kind werd gedood en verschillende bur gers en politiemannen gewond werden. De politie opende het vuur, toen de voormalige presi dent Chanis, die Zondag door de politie werd afgezet, Dinsdagmid dag in de nationale vergadering zijn ontslag introk en, vergezeld van een grote menigte, naar het paleis van de president optrok. MINISTER STIKKER ANTWOORDDE DE TWEEDE KAMER. Gistermiddag heeft de minister van buitenlandse zaken, de heer Stikker, in de Tweede Kamer een rede gehouden ter beantwoording van do opmerkingen, welke bij de algemene beraadslaging over zijn begroting zijn gemaakt. Hij verklaarde, dat er geen sprake is van een antithese van het departement jegens het par lement. Waar mogelijk wil het departement steeds inlichten. Hij wees op de toenemende werk zaamheden en de vervlechting van nationale en internationale vraag stukken, tengevolge waarvan de ministers veelal buitenslands moe ten vertoeven. Buitenlandse zaken is z.i. een bij uitstek politieke por tefeuille geworden. Hij zeide het wenselijk te vinden, dat zodra de reorganisatie van het departe ment zijn beslag heeft gekregen Na de ramp met de Dakota. In het rijksziekenhuis te Oslo is men gisteren onder toezicht van de politie bezig geweest met het identificeren van de slachtoffers van de ramp met de Dakota van de Aero-Holland. Men verwachtte, dat het identificeren van de om gekomen kinderen niet moeilijk zal zijn. De politie is in het bezit van aller paspoortfoto's. Voorts verwachtte men, dat de lijken der kinderen naar de resp. tehuizen in Tunis overgebracht zullen worden voor begrafenis al daar. De Aero-Holland heeft een vliegtuig voor het transport ter beschikking gesteld. De heer M. S. Kamminga, in specteur van de Rijksluchtvaart dienst, heeft de Noorse commissie van onderzoek bijgestaan bij haar werkzaamheden. Over de oorzaak van het ongeluk konden nog geen mededelingen worden verstrekt. Drie polshorloges zouden ge vonden zijn, die echter alle op verschillende tijdstippen stilston den. Men verwacht, dat horloge makers zullen uitmaken of zij af gelopen zijn of door schokken niet meer liepen. De kleine Izaak Allal zal door de politie worden verhoord zodra de dokters toestemming verlenen. Zijn wonderbaarlijke redding" wordt thans toegeschreven aan 't feit, dat hij zich op het toilet (in de staart van de machine) bevond toen het ongeluk gebeurde. Te 's-Gravenhage is van parti culiere zijde 't initiatief genomen tot oprichting van een comité, dat ten doel zal hebben hem geldelijke hulp te verlenen. een staatssecretaris wondt be noemd. Het Duitse vraagstuk zal nader in de Kamer ter sprake komen. Toekenning van bevoegdheden aan West-Duitsland moet in etap pes geschieden. Erkenning van Oost-Duitsland ligt niet in het voornemen. T.a.v. de erkenning van China zal de regering geen stappen ondernemen zonder over leg met andere regeringen. Voordat tot de jure erkenning van Israël wordt overgegaan zal overleg met Indonesië worden ge pleegd. T.a.v. het buitenlands beleid zeide spr., dat de nodige soepel heid mogelijk moet zijn. Tegen een uitbreiding van de invloed der parlementaire democratie op het buitenlandse beleid wil de minis ter zich niet verzetten. De moei lijkheid is gelegen in de afbake ning van de taak van regering en parlement. De door hem beoogde staatscommissie zou een beter in- Tijdens het debat over het Rus sische voorstel voor een vijfmo- gendht„en vredespact en de ge zamenlijk door de Verenigde Staten en Engeland ingediende ontwerpresolutie inzake „de es sentialia van de vrede" in de politieke commissie van de As- semblée van de Verenigde Na ties, heeft de Nederlandse gede legeerde, mr Van Heuven Goed hart Dinsdagmiddag de opmer kingen, die Maandag door de gedelegeerde van de Sowjet-Unie Arutiunian waren gemaakt, dat de R.T.C.-overeenkomst een accoord was tussen „Nederlandse kolonia listen en verraders van hef Indo nesische volk", beantwoord. Mr Van Heuven Goedhartnoemde dit 'n opvallend voorbeeld van ver draaiing van feiten. Hij zeide: „Vér ziende Indo nesische staatslieden, die een in openbare onderhandelingen ge sloten overeenkomst, die hen vol ledige souvereiniteit geeft, hebben verkozen boven een voortduring van een verwoestende strijd, wor den door de Sowjet-Russische ge delegeerde als verraders geken schetst. Dit toont duidelijk aan, dat de Sowjet-Unie slechts tevre den is met een politieke situatie, waarin geen vrede en geen over eenstemming bestaan". Protest van Schumachter. Kanselier Adenauer heeft thans definitief toegestemd ln toetre ding van West-Duitsland tot het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en aanvaarding van do verplichtingen van het Ruhrstatuut. Het gezagsorgaan plaatst de DuK.e industrie in het Ruhrge bied onder internationaal toezicht. Engeland, de Ver. Staten, Frank rijk en de Beneluxlanden zijn op het ogenblik lid van het orgaan. Beide partijen hebben bij de para fering van het protocol als haar mening te kennen gegeven, dat 't geen'verdrag is en daarom niet de goedkeuring van het parlement behoeft. Behalve de kwestie van het Ruhrstatuut bevat het protocol een tiental andere punten, waarop overeenstemming is bereikt. Het belangrijkste hiervan ie, dat de geallieerden toestemming geven tot de toetreding van West-Duits- Belgische professoren tegen terugkeer van Koning Leopold Honderd tachtig professoren van Belgische universiteiten hebben 'n manifest uitgegeven, waarin zij verklaren van oordeel te zijn, dat Koning Leopold III niet langer de hoogste scheidsrechter en de eer ste magistraat van België kan zijn. Zij stellen vast, dat de vorst zich vrijwillig in handen heeft ge steld van de vijand en dit tegen de raad van al zijn ministers in. De:e persoonlijke daad van de Koning was het bewijs van diens wil tot persoonlijke macht. Stelende Afrikanen te Harwich veroordeeld. Zoals wij enige tijd geleden be richtten, stalen twee Zuid-Afri kanen, de 18-jarige L. H. uit Krugersdorp en de 22 jarige W. J. K. uit Durban, een fototoestel var ongeveer duizend gulden uit de auto van de Schiedamse fotograaf, die hen naar de boot in Hoek van Holland bracht. Bij douane-onder zoek in Harwich is het fototoestel te. voorschijn gekomen. Thans zijn zij ieder te Harwich veroordeeld tot een boete van tien pond, sub sidiair een maand gevangenis straf. Hun was smokkelarij ten laste gelegd. Het fototoestel zal naar de eigenaar worden terug- ;estuurd. land tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Schumacher, leider van de soc.- dem. oppositie-partij in het West- Duitse parlement, heeft deze aan sluiting bij het Ruhrstatuut reeds ongrondwettig genoemd. Acht varkens in een luxe auto. Op de Chaamseweg te Baarle- Nassau trof de politie onbeheerd een luxe auto aan. Het onderzoek van het interieur leverde niets bij zonders op. Toen de ambtenaren echter het deksel van de berg plaats aan de achterzijde van de luxe wagen oplichtten, deden zij een merkwaardige ontdekking. Zij vonden deze keer namelijk geen nylons, of ander textiel, maar acht varkens als haringen in een ton en met de poten aan elkaar gebonden. Het betrof hier blijkbaar frau duleuze export van levend vlees naar België, die door een defecte motor evenwel verhinderd was. De chauffeur bleek onvindbaar. De 8 varkens zijn onverwijld uit hun benarde positie bevrijd en door een bevoegde instantie >ver- genomen. De luxe auto is in be slag genomen. DOODSTRAF GEëlST TEGEN POOS EN SLAGTER. De Proc.-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie heeft gis teren de doodstraf geëist tegen de twee S.D.-helpers Poos en Slagter uit Den Haag. Door hun toedoen werden 20H goede Nederlanders om het leven gebracht. Uitspraak over 6 weken. zicht kunnen verschaffen. De Raad van Europa bespre kend, zeide de minister, dat de beslissingen door twaalf ministers genomen worden, waarbij een ze kere mate van voorzichtigheid is geboden. DE ROL VAN NEDERLAND. De in wezen diepste vragen, waar de wereldpolitiek in deze ja ren voor geplaatst is, zijn ener zijds of er vrede kan worden be waard tussen het Russische en 't Westerse blok, anderzijds hoe de oplossing te vinden is voor een nieuwe harmonische verhouding tussen Amerika, West-Europa en Zuid-Oost Azië, aldus de minister. Speelt Nederland in het eerste probleem in eerste aanleg een be trekkelijk ondergeschikte rol, in het andere vraagstuk is de hou ding van Nederland in' vele op zichten van beslissende betekenis. Daaraan, zo zeide de minister, zou Ik nog willen toevoegen, dat indien Nederland een andere hou ding had aangenomen, dit ook diepgaande gevolgen in de ver houding tussen het Russische en het Westerse blok zou hebben ge had. Ongetwijfeld hebben tal van nevenbelangen invloed uitgeoe fend, doch de Nederlandse rege ring heeft uit eigen hoofde en zelfstandig, dikwijls tegen de me ningen van andere regeringen in, haar weg ia deze problemen ge- koze Bij de replieken diende de heer Stokman (K.V.P.) een mede door V.V.D., C.H., A.R. en P.v.d. A. ondertekende motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat, in afwachting van de totstandkoming van een defi nitief accoord tussen de Joodse en Arabische staten, nadere voorlo pige voorzieningen moeten worden getroffen, welke het behoud van de heilige plaatsen daadwerkelijk waarborgen. Deze motie werd z.h.s. aanvaard. De begroting werd daarna aange nomen. De C.P.N. stemde tegen. Dinsdag komt de Kamer weer bij een. Lilienthal neemt ontslag. David Lilienthal heeft heden ontslag genomen als voorzitter en lid van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie. Het ont slag gaat in op 31 December. In een brief aan president Tru man schrijft Lilienthal, dat één van de voornaamste redenen voor zijn ontslagaanvrage is vrijer te kannen deelnemen aan de open bare discussie en openbare aange legenheden. De president heeft het ontslag node en met de grootste spijt aan vaard. Dinsdag a.s. beginnen besprekingen over „Fritalux". Aanvankelijk zouden Vrijdag a.s. te Parijs door Frankrijk, Ita lië, Nederland, Luxemburg en België besprekingen worden be gonnen over het ontwerp voor een tolunie. Op verzoek van de Nederlandse regering zijn deze besprekingen enkele dagen uitgesteld en zullen zij eerst Dinsdag a.s. beginnen. Als reden voor dit uitstel had Ne derland niet alleen een aanvullen de bestudering van de kwestie, maar tevens een raadpleging van zijn Beneluxgenoten aangevoerd. Naar aanleiding van de mede deling, dat minister van Maarse veen voornemens is in aanslui ting op de souvereiniteitsover- dracht een bezoek aan Indonesië te brengen, wordt van welinge lichte zijde het volgende verno men: Zoals bekend streeft de rege ring ernaar de formele overdracht van de souvereiniteit te doen plaatsvinden op 27 December a.k Een delegatie van de alsdan ge vormde regering var de R.I.S. zal hiertoe naar Nederland komen en onmiddellijk na de overdracht, wellicht nog op dezelfde dag, te rugkeren naar Indonesië waar na aankomst van deze delegatie de feitelijke overdracht zal geschie den. Minister van Maarseveen heeft de bedoeling met deze dele gatie naar Batavia te gaan om aldaar deze feitelijke overdracht bij te wonen. ACHTTIEN „VLIEGTUIGBREUKELINGEN" VEILIG AAN LAND. Vorige week stortte een Amerikaanse B-29 Superfort ongeveer 650 km. ten Noord-Oosten van de Bermuda's in zee. De beman- ning werd gevonden na dat zij drie dagen inrubberboten op zee had gedreven. Twee leden der bemanning werden gedood toen de staart van het vliegtuig afbrak. De piloot Grable ver telde later, dat talrijke vliegtuigen over hun rubberbootjes vlo gen zonder hen op te merken. Het eerst werden zij ontdekt door een B-I 7 bommenwerper en een oorlogsschip. Met de Canadese oorlogsbodem Haida werden zij naar Hamilton (Ber muda's) gebracht. Eén der vliegtuigbreukelingen wordt van boord gehaald. Onrust in Oost-Java neemt toe De premier van Pasoendan, Djoemhana, heeft verklaard, dat de binnenlandse toestand zeer zorgwekkend is. Sedert de tot standkoming van do Negara Pa soendan is de groep, die terugkeer naar de Republiek jo. laat, al tijd sterk geweest. Thans is de controverse tussen deze groep en die, welke de Negara wenst te handhaven, dermate toegespitst, dat, indien deze toestand voort duurt, het mogelijk is, dat in het land ongeregeldheden ontstaan. Ten aanzien van de T.N.I. meende Djoemhana, dat dit leger, dat de kern van de strijdmacht der R.I.S. wordt, van nu af niet alleen de Republiek Indonesia moet besehermen, doch ook tot taak moet hebben de veiligheid der andere Negara's, zoals Pa soendan en Indonesia Timoer te handhaven. Djoemhana meende, dat Soe- karno en Hatta zo spoedig moge- üjk naar Batavia dienen te ver huizen, opdat, inplaats van Djogja Batavia het centrum van de poli tieke en nationale activiteit zou zijn. In Oost-Java, in het byzonder in de omgeving van Malang, neemt het aantal overvallen en berovingen toe. Een auto van de gemeente Ma- lang, die Dinsdag naar Kotalama reed voor het uitbetalen van ar beiders, werd door een bende van zes man overvallen. Zy maakte zich meester van twintigduizend gulden en van de auto. 12 ondernemingswachters van de landbouw-proeftuin te Pakoe- koehan bij Modjosari werden door een bende ontvoerd. Deze nam alle wapens mee. Twee nachten tevoren- werden in deze omgeving drie politiebe ambten met hun wapens ontvoerd. De hoofdagent van politie van het Marine-etablissement te Soe- rabaja is vermoord, Het ïyk, waarvan het hoofd overdekt was met kapwonden, werd uit de ri vier gehaaid. Twee agenten, die hem begeleidden, zijn eveneens verdwenen, alsook een drietal automatische wapens en een hoe veelheid munitie. Niwin-Kers (pakketten wel op tijd. Van officiële zijde is dezer da gen medegedeeld, dat de afleve ring van Kerst- en Nieuwjaars pakketten naar Indonesië moge- iijkervvyze enige vertraging zal hebben, i.v.m. een strengere dou ane-controle op de inhoud. Het centraal bureau Niwin stelt naar aanleiding hiervan, er prijs op te verklaren, dat deze vertra ging niet geldt voor de Niwin- Kerstpakketten. Deze pakketten zijn nl. onder douane-controle verpakt, zodat de garantie bestaat, dat alle Niwin- Kerstpakketten tijdig zullen wor den uitgereikt. Een eigenaardige liefhebberij. De Rykspolitie uit Goudriaan en Nieuwpoort heeft een einde ge maakt aan 'n merkwaardige lief hebberij die een ingezetene uit Goudriaan tot strafbare praktij ken bracht. Een gehuwde vrouw zond van tijd tot tijd aan de ad ministraties van verschillende taladen anonieme advertenties, waarin nu eens een verloving, dan een ondertrouw van te goeder naam bekend staande personen werd aangekondigd. Ze koos haar slachtoffers zodanig, dat ze b.v. een gehuwde man in ondertrouw deed gaan met een andere gehuw de vrouw. Zy schepte behagen in de verwikkelingen', die er na pu blicatie uit voortkwamen. Infor maties bij de betrokken bladen brachten dan wel aan het licht, dat een onbekende de advertentie had opgegeven, doch het spoor liep meestal dood en de betaling der advertenties bleef achterwege. Kortgeleden liep de zaak echter fout voor deze dame. Toen er weer een dergelüke advertentie aan de „Schoonhovense Courant" ter plaatsing werd ingezonden kwam het schriftuur in handen der politie. Deze slaagde erin de afzendster op te sporen. Zy be kende. Haar echtgenoot bleek ge heel buiten de affaire te zyn ge houden. Vier en dertig koeien verbrand. Gistermorgen brak brand uit in de grote boerderij van de heer O. Sytsma te Oxwerd by Noorddyk (Gr.). De brand is vermoedeiyk ontstaan door kortsluiting in de schuur. De vlammen vonden gre tig voedsel in het zeer brandbare materiaal in de schuur. Vier en dertig koeien kwamen in de vlam men om, terwyi tevens veel land bouwwerktuigen en veevoeder verloren gingen. De lage waterstand in het Oos telijk deël van ons land heeft veel last veroorzaakt. Voomameiyk waren het de schippers, die hin der ondervonden van het bykans drooglopen van enige waterwe gen. Het moge daarom paradoxaal klinken, doch het Ryk profiteert juist van de lage waterstanden. In de Waal, en ook elders, bevin den zich nog steeds een aantal strekdammen, hoewel er de laat ste jaren reeds veel zyn opge ruimd, omdat deze van geen nut waren. In de loop der jaren zyn deze kribben mede door onvol doende onderhoud gaan afbrok kelen, zodat grote stukken basalt en stortsteen aan de voet der dammen zijn terechtgekomen. Nu liet water in sommige waterwegen zelfs zo laag staat, dat bijvoor beeld woonarken op het droge zit ten, zijn de strekdammen geheel bloot gekomen om deze steen anders duur en met veel deviezen gekocht te bergen. Voor duizenden guldens basalt Nieuwe huwelijkswet in Tsjecbo-Slowakije. In de nieuwe huweiykswel in Ts.ifcho-Slowakije wordt bepaald, dat de toekomstige echtgenoten, ind en zy dit wensen, elk hun eigen familienaam kunnen behou den of dat het nieuwe paar de meisjesnaam van de vrouw kan dragen. Op het ogenblik, dat het huwelijk gesloten wordt zullen de toekomstige echtgenoten ecliter moeten mededelen, welke naam de kii ceren, die uit hun huweiyk zullen voortkomen, zullen dragen. De ecl tscheidingsprocedure wordt zeer heme eilijkt, vooral ln geval het paar, dat eclitscheiding aan vraagt, kinderen heeft. Hij wil gehele verantwoorde lijkheid voor ramp met de „Nijmegen" op piloot leggen. De president van het liof van onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen", T. P. MacDonald, heeft de Britse minister van bur gerluchtvaart, Lord Pakenham, in een brief ervan beschuldigd te trachten zonder bewijzen de ge- helo verantwoordelijkheid voor de ramp te leggen op de piloot, wij len Parmentier. In de brief zegt de president: „Daar nóch u nóch de staatsse cretaris in het vliegtuig waren op het ogenblik van het besluit van de piloot, kan er geen feitelyke basis voor een dergeiyke houding zyn, welke, indien ik het zeggen mag, de gehele procedure van on partijdig openbaar onderzoek waardeloos, zo niet tot een onge paste klucht, maakt. Het is mij duidelijk, dat het doel van deze verklaring is, de gehele verant woordelijkheid, zonder bewyzen, te leggen op een dode, een piloot met een smetteloze dienststaat en ongeëvenaarde ervaring". Gisteren heeft George Lindgren, parlementair secretaris van het ministerie van burgerluchtvaart, in antwoord op vragen betreffen de het rapport over de ramp, in het Lagerhuis verklaard, dat Lord Pakenham byzonder bezorgd was over deze beschuldiging. De mi nister was zich er heel goed van bewust, dat de omstandigheden van het ongeluk het niet mogelijk maakten tot een definitieve con clusie te komen aangaande de oorzaak en dat dingen als woelig heid van de lucht en motorstoring, waarnaar in het rapport wordt verwezen, niet uitgesloten konden worden geacht. Lindgren zeide verder, dat Lord Pakenham ervan overtuigd was, dat geen lid van het personeel van de luchtver- k. rscontrole of de meteorolo gische diensten enige verantwoor- delykheid voor het ongeluk droeg. De waarnemende president van het nationalistische China, Li Tsoeng Jen, zal naar de Ver. Sta ten gaan om te trachten huip te krygen voor een nationalistische splintergroep onder zijn leiding. Hy zou de verbindingen met Tjsang Kai Sjek verbreken. Al le gewesten van Tsjecho-Slowa- lcye zullen historische stenen zen den naar Praag voor een stand beeld van Stalin. De „Prawda" heeft functionarissen van party en staat beschuldigd valse statistie ken te hebben samengesteld. YVysjinsky heeft in de Alg. Ver gadering der Ver. Naties medege deeld, dat Rusland de Chinese de legatie niet langer beschouwt als vertegenwoordigster van het Chi nese volk. Zweden heeft tot heden een bedrag van bijna 3 mil liard kronen aan giften en lenin gen aan Europese landen ver strekt. -■ Meer dan 200.000 myn- werkers in Oost-Duitsland protes teerden tegen wat zy noemen „de bloedige terreur van de Britse ko loniale politie by de stakende mijnwerkers in Brits Nigeria". Hatta wordt morgen voor een be zoek van enkele dagen te Batavia verwacht. Palar zal waarschyn- lyk een diplomatieke functie voor de Republiek Indonesia Serikat te New York of Washington krijgen. Zaterdag zal te Batavia de eer ste vergadering worden gehouden van 't nationale comité van voor bereiding, waaraan de B.F.O. en republikeinse vertegenwoordigers deelnemen. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de Amsterdammer F. W. Koot, voormalig lid van de colonne Henneicke, ter dood ver oordeeld. Op 1 December a.s. zal prof. dr G. A. van Es, hoogle raar te Groningen, worden be ëdigd als reservekapitein der Nat. Reserve. By de Rotterdamse po litie heeft zich vrywillig gemeld de 60-jarige caféhouder Ph. J. Seton, tijdens de bezetting lid van de N.S.D.A.P. en andere steensoort wordt nu op geslagen, om waar nodig, elders te worden gebruikt. In sommige bestekken van wer ken, door de Rijkswaterstaat aan besteed, komt daarom de clausule voor, dat als de aannemer deze soort steen moet verwerken, deze te betrekken is op die en die plaats. De lage waterstanden mo gen dan voor de schippers en an deren een nadeel zyn, voor het Ryk daarentegen zyn zy een om standigheid, die groot voordeel oplevert. Morgen komt K.L.M.-be- manning het aanbieden. Op 18 November jl. kwamen 50 Nederlandse gedemobiliseerde mi litairen uit Indonesië met de K.Li. M.-Skymaster „Aalsmeer" uit Ba tavia in Auckland (Nieuw-Zee- land) aan. Zy zyn van plan zich' daar een nieuwe toekomst op té bouwen. Reeds de avond na hun aankomst bleken allen een be trekking gevonden te hebben, al dus de K.L.M.-gezagvoerder Van Messel, onder wiens commando deze emigranten-machine van Ba tavia naar Auckland was vertrok ken. De jeugdige emigranten zijn thans zonder uitzondering werk zaam ln het zuivelbedrijf, waar men veel werkkrachten kan ge bruiken. Op 't ogenblik maakt de „Aals meer" nog een reis tussen Bata via en Auckland. Ditmaal onder gezagvoerder Le Good om een andere groep Nederlandse emi granten over te brengen. Ter gelegenheid van deze eerste vlucht werd namens de gemeente Middelburg door gezagvoerder Van Messel een geschenk, be staande uit een ets van het Mid delburgse stadhuis, aan de burge meester van Auckland aange boden. Het ligt in de bedoeling, dat morgen de voltallige K.L.M.-be- manning onder gezagvoerder Van Messel aan het gemeentebestuur van Middelburg een geschenk zal aanbieden, dat Auckland's burge meester op zjjn beurt heeft ge schenken. WIJZIGING MIDDELENWET. O.m. f 10.400.000 voor herverkaveling Walcheren. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 18 December 1947, de Middelenwet. De uitgaven, die krachtens de met de regering van de V. S. be reikte overeenstemming met be hulp van de vrijgegeven f 240 mil- lioen gefinancierd zijn, hebben be trekking op 4 projecten, die van groot belang zijn voor de weder opbouw van ons land en zijn volkshuishouding, welke ten laste van de begroting voor 1948 ko men. In de eerste plaats kan f 30.300.000 worden bestemd voor de Noord-Oost Polder. Voor de fi nanciering van de bouw van ar beiderswoningen in de verwoeste gebieden van Limburg, Walcheren en de Betuwe, alsmede o.m. in de steden Rotterdam, Arnhem en Nijmegen, kan f 181.800.000 wor den bestemd. Voorts f 17.500.000 te bestemmen voor de financie ring van de ontwikkeling van de landbouw en tenslotte wordt f 10.400.000 bestemd voor de fi nanciering van de herverkaveling van Walcheren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond: Nog weinig verandering. Veel bewolking met voorname lijk in het Zuiden van het land enige regen. Meest matige Ooste- lyke wind en nog weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1