Wordt Bach door eigen kerkgenoten herdacht Maatschappelijke ontreddering in in Duitsland een gevaar. De opheffing van kleine Zeeuwse gemeenten. EDNA EARL Lutherse Kerk wil haar grootste cantor eren. BÉDDEN en LEDIKANTEN Op de 100 mannen zijn er 170 vrouwen. Anti-Rev. jongeren in Zwolle Ijjjeen. Een lening van f 60.000.- voor liet stichten van een jeugdherberg. Uitvoering bosplan rond concoursterrein. Dinsdag 22 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 KERKMUZIEKCONFERENTIE. (Van onze Utrechtse correspondent) de gemeente dan de Bijbel. Er zijn weinig mensen die hele bijbelgedeelten uit hun hoofd De andere vijand is de luiheid. Over het algemeen schaadt men het lied door te langzaam te zingen. Voor sommige mensen gaan de begrippen ernstig en traag samen. Anderen menen, dat vlug zingen typisch vrijzin nig en langzaam zingen ken merkend orthodox is! De heer Mudde legde er tot islot de nadruk op, dat het kerk- ontelbare mensen, die grote stuk ken uit hun gezangboek kunnen Met de herdenking van Johann citeren. In ieder geval zijn er Sebastian Bach's sterfdag inmeer gelovigen gestorven met kunnen opzeggen. Maar er zijngezang geen muzikale zaak is 1950 twee eeuwen geleden is al een begin maakt. En overal bereiden concertbureau*, orches- ten, oratoriumverenigingen en aiulere instellingen van muzikale aard zich voor op de uitvoering der werken van deze componist. Waar blijft echter de Lutherse kerk? Zij is eigenlijk de eerst aangewezene om de grote mees ter te eren. In deze geest liet de heer Willem Mudde, cantor-orga nist te Utrecht, zich uit op de te Haarlem gehouden kerk- muziekconferenvie, uitgaande van de werkgroep voor Lutherse kerkmuziek. Nathan Söderblom heeft Bach „de vijfde evangelist" genoemd. Welnu, deze belangwekkende figuur, die cantor-organist te Leipzig was, behoort allereers. door zijn eigen kerkgenoten L worden herdacht. De heer Mudu. meende, dat deze herdenkmt met steun der kerk en der auto riteiten moet geschieden. Behalve over de Bach-herden- king maakte de heer Mudde in zijn openingswoord (op deze vijfde kerkmuziek-conferentie na de oorlog) enkele opmerkin gen over de muziek in de Lu therse kerk in het algemeen. Daarbij wees hij op .-de unieke positie van de Lutheranen. Het belangrijkste muzikale onderdeel van hun eredienst is de gemeen tezang. De Lutherse kerk is bij uitstek een zingende kerk. Zy mag zich in dit opzicht ry kei- weten dan de calvinistische en de Roomse kerken. De eersten hebben de koorzang niet, de laatsten missen de gemeente zang. De Luthersen kennen ech ter beide vormen. LUTHER LEERDE ZINGEN. Toch wordt, aldus de heer Mudde, bij de Lutheranen de eredienst nog teveel als een „gegarneerde haring" beschouwd. De preek is dan de haring, het kerkgezang de garnering die men desnoods laat liggen. Het gaat immers om de haring zelf! Krachtig keerde de spreker zich tegen deze dwaze opvatting. Het kerklied dient niet ter verpo zing, het is een onmisbaar be standdeel van de eredienst. Wy komen immers naar de kerk om naar God te luisteren en om Hem te antwoorden. Wij brengen Hem de offerande des lofs. In de Roomse kerk krijgt de gemeente geen kans om te zingen. Dat is niet christelijk. De oud-christelijke kerk kende wel de gemeentezang. Maar de Roomse kerk begroef het lied der gemeente. Zij vond dat leden het niet mooi genoeg konden doen en droeg aan priesters en koorzangers de vervulling van het muzikale deel van de ere dienst op. De gemeente mocht hoogstens zingen buiten de eigenlijke kerkruimte, namelijk in het kerkportaal. De gemeente kon dat echter niet verkroppen en meermalen hief zy in strijd met het ver bod toch haar liederen aan in de kerk. Want een levende ge meente wil nu eenmaal zingen. Daarom was het psychologisch zo goed gezien van Luther, dat hij de gelovigen niet alleen de Bijbel maar ook het lied terug gaf. Men zegt wel: Luther heeft meer zielen gewonnen met zijn liederen dan met al zijn preken en theologische werken!- BIJBEL EN GEZANGBOEK. Zou men vragen wat belang rijker is: de Bybel of het ge zangboek (de Lutheranen ken nen geen afzonderlijke psalmen en gezangenbundel maar hebben een aantal psalmen in hun ge zangboek opgenomen), dan zou iedereen zich haasten om de Bijbel de voorrang te geven, zeide de heer Mudde. Natuur lijk is dat ook zo. Toch betekent in de practyk een lied op hun lippen dan met een bijbeltekst. Zo ziet men hoe kostbaar de schat is, die de kerk in haar liederen bezit. Deze schat mag niet verwaarloosd worden. Ook hier geldt: bewaar het pand u toebetrouwd! Nu kent de gemeentezang twee vijanden: de vanzelfspre kendheid en de luiheid. De van zelfsprekendheid omdat zo wei nig wordt beseft hoe rijk een zingende gemeente kan zijn (tegenover de armoede der zwij gende Roomsen) en omdat de .gemeente zich dikwijls niet be wust is wat zij zingt. Wie is er bijvoorbeeld vrolijk, wanneer gezongen wordt: zingt vrolijk, heft de stem naar boven? maar een zuiver kerkelijke aan gelegenheid. Iedereen heeft er mede te maken. Daarom sprak hij als zijn overtuiging uit, dat elke kerk zich zelfstandig op haar kerkzang moet bezinnen, gelijk na de oorlog gelukkig ook gebeurt. Want kerkmuziek heeft te maken met liturgie en liturgie houdt verband met theo logie. De geschiedenis van de Ver eniging voor Protestantse kerk muziek die thans bijna van het toneel is verdwenen be wijst wei, dat men zulke dingen niet interkerkelijk kan behan delen. Al zijn er natuurlijk aan rakingspunten. Met het oog daar op maakte de heer Mudde met voldoening melding van de in ternationale kerkmuziekconfe- rentie, welke in 1951 wordt ge- I houden. mrdedeUn". rrtvert.) U MET CERTIFICAAT VOOR VOLLEDIGE GARANTIE- Er worden helaas ten aanzien van het vraagstuk Duitsland over het algemeen ernstige fouten gemaakt. Maar al te licht plegen de genen, die Duitsland bezoeken, zich blind te staren op overvolle etalages en geven zij kleurige beschrijvingen van het nachtleven of van de zwarte handel. Ook op economisch gebied is er in Duitsland inderdaad een opleving merkbaar, maar vooral met het oog op de toekomst Is tenslotte de maatschappelijke ontreddering van onein dig veel meer belang. En daarop wordt te weinig aandacht ge vestigd. Studenten vormen de meest weerspannige groep. De studenten. De studenten vormen de meest recalcitrante groep, die door de Aldus prof. dr P. J. Bouman, bezetters het meest in de gaten hoogleraar te Groningen, die een gehouden wordt. 95 van de jaar in Duitsland geweest is als studenten maakte eens deel uit „gastprofessoren die gedurende van da Hitlerjugend of van de dat jaar de Duitse samenleving Bund Deutscher Madel, 80 a 85 bekeken heeft door de bril van was de oorlog. Deze laag is een socioloog. moeilijk tot democratie op te voe- Het grote aantal vluchtelingen den, daar ze zeer wantrouwig en uit het Oosten schiep zeer bijzon- zeer sceptjsch staat tegenover de dere problemen. T 1 van dorpen vanujt het Westen wellicht al te zyn daardoor b.v. van katholiek, zeer genropageerde democratie, protestants geworden en omge keerd. De woningnood is schrik barend, de woontoestanden dik wijls erbarmelijk. Veertien milli- oen mensen streken neer in een gebied, waarin vier-en-vijftig ver woeste steden liggen. Thans on derscheiden we in Duitsland een Het anti-semietisme. Prof. Houman deelde desge vraagd nog mede, dat het anti semietisme nog steeds een leven de kracht blijkt in Duitsland, zelfs bij afwezigheid van tegenstanders, bevolkingslaag van ongeveer 20 i ïIet /eit, dat de Amerikanen top- millioen mensen, die onder de er- «W» hnrmeliikste omstandigheden ie- op sleutelposities geplaatst heb- ven omstandigheden ie wekte opnieuw haatgevoelens op. Van het Duitse superioriteits- Byna geen jonge mannen meer. gevoel van weleer is niet veel De bevolkingsopbouw is geheel j meer over, de gemiddelde Duitser scheef getrokken. De geboorte- i voelt instinctief, dat Duitsland cijfers van de jaren 1916 tot on-geen militair land van de eerste geveer 1919 waren reeds mini- rang meer kan zijn in het huidige maal. Twintig jaren later nam spel van krachten. Er is een be- Hitler zijn stoottroepen uit deze paalde drang naar emigratie waar jaargangen. Thans zijn er in te nemen. Wat de bezettende Duitsland bijna geen jonge man-macht betreft, deze wordt als op- nen meer van ongeveer 28 jaar gedrongen beschouwd en zelfs ge- tot ongeveer 35 jaar. In de leef-haat. Meer ontwikkelde Duitsers tijdsgroep 20 tot 45 jaar zijn erwillen echter wel toegeven, dat op 100 mannen 170 vrouwen. Men Duitsland het er nog niet zonder weet nog niet, wat voor effect dit kan stellen. zal hebben op de moraliteit, het gezinsleven en het arbeidsproces. De jeugd een groot probleem. De jeugd vormt een groot pro bleem. De indruk, die de zeer jon- Panamese president afgetreden De Panamese president, Daniel Chanis, is afgetreden, nadat een groep van opstandige politie-func- ge kinderen geven, is gunstig. Het tionarissen de controle over de is echter schrijnend te moeten 1 stad Panama in de loop van de vaststellen, dat er in Duitsland nacht van Zaterdag op Zondag honderd duizenden jonge kinderen hadden overgenomen en het paleis leven, die geen andere wereld van de prsident hadden doen om- kennen dan een wereld van puin. 1 singelen. Op 15- a 16-jarige leeftijd komen De vice-president, Robert Chia- echter de gevoelens van spanning ri, is tot president benoemd. Hij en wrok, het politieke elementlegde eed af als president van het breekt zich baan. Bovendien her-opperste gerechtshof. De opstan- inneren de kinderen van 16 17 dige politie erkende hem onmid- jaar zich nog de gouden tijd, waar- deliijk. Door tussenkomst van bui- Arjos wacht een grote taak. (Van onze correspondent) Men moet over veel energie be schikken om ln de ongezelligste zaal van Nederland de Buiten- sociëteit te Zwolle enthousiast te zyn. Maar Zaterdag, op de toogdag van Nationale Organisa tie van Antirevolutionaire Jonge ren Studieclubs, heeft de voorzit ter, de heer E. van Kuiler te Gro ningen, met veel geestdrift de samengekomen jongeren toege sproken. Toch waren het allesbehalve prettige dingen, die de heer Van Ruller kwam vertellen. Hij begon zijn rede met te herinneren aan de oprichting van de Arja voor- ganster van de Arjos juist twintig jaar geleden en hy stelde de vraag of de antirevolutionaire jeugd er thans zoveel beter voor staat, wat de kennis betreft, dan destijds. Helaas, men moet wel constateren, dat het met de ken nis is achteruitgegaan. Met treffende voorbeelden toon de de spreker aan, dat de jonge ren vrijwel geen notie meer heb ben van het politiek verleden. De heer Van Ruller had zelf steek proeven genomen, maar wat hij door jongeren hoorde beweren over figuren als Kuyper en Coljjn, ontnam hem de weinige illusies, welke hij ten aanzien van de ken nis der jongeren nog had. Spr. wees vervolgens op de moeilijkheden in Indië. Niettegenstaande alles mag geen onverschilligheid ten opzich te van Indonesië ons bekruipen. Want de mogelijkheden daar zijn nog groot, wanneer we alleen maar denken aan Nieuw-Guinea. Nu komt het or op aan, dat wij tonen het beste voor te hebben met het land dat wij vroeger mochten besturen. Onze moedig- ste en kundigste mensen moeten er heen. Moeilijkheden zijn er om te overwinnen, gevaren om te trotseren. Niet het slagen is hoofdzaak. Nadat de heer Van Ruller de jongeren had opgeroepen tot het geloof, dat de voorgangers heeft bezield, leverde ds J. C. Maris, Chr. Geref. predikant te Haarlem- Noord een referaat over het nut en de eis van beginselstudie, welk referaat uitnemend paste op het woord van de voorzitter. In de middagvergadering sprak 1 ds J. C. Koningsberger van Am- sterdam over de jongens in Indo nesië. Hij vroeg bepip voor de mi litairen overzee, die daar sedert 1 Augustus in doelloosheid verke ren. Als gevolg daarvan is een ge weldige demoralisering over het leger gekomen. Er zijn streken waar het moreel der troepen angstwekkend zakt, al is de situa tie naar het uiterlijk beter dan enige jaren terug. Maar met onbevredigende ge voelens zullen ze straks terugke ren. Het komt er dan op aan, ze op de goede manier te ontvangen en begrip te tonen voor hun om standigheden. Daarvoor gaf ds Koningsberger vele nuttige wen ken. Het veelzijdige programma van 'de toogdag was hiermede niet ten einde. Prof. dr I. A. Diepenhorst in de plaats van prof. mr. P. S Gerbrandy, die aanvankelijk zou spreken hield een rede over de internationale roeping van het Calvinisme. Nog twee andere sprekers heb ben het woord gevoerd op de i toogdag, namelijk de heer A. Sta pelkamp, namens de A.R.-Tweede Kamerclub en de heer G. Nijen- huis, namens de federatie van C.H.-jongerengroepen. Declamatie door de heer Jo Nobel uit Leeu warden wisselde het gesprokene af. in ze in het kader van de Hitler jugend op vrije middagen met mu ziek en zang de natuur introkken, het gezangboek vaak meer voor I beschadigd waren. de tijd, waarin de steden nog on- had. tenlandse diplomaten heeft men kunnen voorkomen, dat er een bloedige botsing in de stad plaats Middenstandsexamen. Rond 44 pet. afgewezen. Voor het in de j.l. zomer ge houden middenstandsexamen zijn naar de „N. Haagsche Crt." ver neemt 15.788 van de 27.145 ge- examineerde candidaten geslaagd, dit is 56 pet. Het aantal inge schrevenen bedroeg 29.218, van wie er 27.145 werkelijk aan het examen deelnamen. Bij het schrif telijk gedeelte werden 7587 en bij het mondeling examen 4370 can didaten afgewezen. Het percen tage gezakten (44 pet.) wijst er wel op, dat men zich voor dit examen terdege moet voorberei den. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY K1VING 187) o— „Er is geen ledige plaats, me neer. Dierbare herinneringen gaan er voortdurend in om, en vlechten er guirlandes van im- morellen zoete zangen neu riënd van dagen en jaren die nooit en nimmer sterven kun nen. Hiernamaals zal ik trach ten, die kostbare inwoners van mijn hart te koesteren, die er nu reeds bezit in hebben geno men, en waaraan ik niet meer verlang toe te voegen. Het verleden heerst over mijn hart, het tegenwoordige en de toekomst zijn het koninkrijk waarin mijn geest moet vertoe- Ven, en myn handen arbeid geven." Met een zucht nam hy af scheid, en zy nam de brieven op en begon ze te lezen. Vele wa ren van vreemdelingen, en zij deden haar veel genoegen en moedigden haar aan, maar ein-| delijk opende zij een, wiens on-' dei-tekening aan haar -vluchtige blik tot nu toe was ontgaan. Het was een schrijven van meneer Hammond en hield een verslag (n van meneer Murray's beves tiging. Zij las en herlas die met een half verbijsterde uitdruk king op haar gelaat, want de vreugde scheen haar bijna te groot om te geloven. Zij keek opnieuw naar de datum en de handtekening, en met haar hand haar ogen uitwrijvend, vroeg zij zich af, of zy het wel goed ge zien had. Zij liet de brief in haar schoot vallen, en een kreet van vreugde klonk door de ka mer. „Gered, gelouterd voortaan Gode gewijd, en Zijn heilig werk? Een dienstknecht van Christus? O, barmhartige God, ik dank U! Mijn gebeden zijn met een zegening beantwoord, waar ik nooit op had durven hopen, noch ooit van had kun nen dromen! Zou ik daar ooit dankbaar genoeg voor kunnen zijn? Een prediker van Gods goedertierenheden, met gelou terd hart en geheiligde handen! Gode zij dank, nu zijn al mijn zorgen voorbij; nu is alle smart van my geweken. O! wat een heerlijke toekomst breekt er voor mij aan! Wat doet het er toe, al zie ik zijn aangezicht op aarde hier nooit weer! Ik kan er zeker van zijn, dat ik hem aan gindse zijde van het graf aanschouwen zal!" Zij zonk op haar knieën neer voor het open raam, en voor de eerste maal sedert de dood van Felix rolden de tranen haar over de wangen. Tranen van ge luk mengden zich met uitroe pen van vreugde; het scheen wel een voorsmaak van de he melse vreugde. Zij was zo onuitsprekelijk ge lukkig en dankbaar gestemd, dat zij van louter vreugde de slaap niet kon vatten. En zy bleef maar zitten staren over de zee, terwijl haar gelaat een bij na bovenaardse glans aannam. De overgang van de geduldige hopeloosheid en stille stryd tot deze geheel onverwachte en za-' lige verhoring harer gebeden was te plotseling en te over- weldigend, zodat het haar dui zelde voor de ogen. Zij was niet in staat dit grote geluk te dragen, zoals zij steeds haar verdriet had gedaan, en nu en dan moest zij zelf glimlachen, dat de tranen nu zo rijkelijk vloeiden uit haar van geluk stralende ogen. In de tijd dat meneer Murray zich geheel had overgegeven aan de zonde, had hij in dolle overmoed iemand van het leven' beroofd en was ook nog de oor- j zaak dat een ander leven ver loren ging, maar de golven die daar buiten hoog opbruisen, zei-' den haar in oorverdovende ge- j luiden, dat zij misschien twee mensenlevens had gered, hen de weg des verderfs, die zij dolzin-' nig bewandelden, had afgesne den. En 't was haar, of daar boven in de flikkerende sterren ge schreven stond: „oordeel niet opdat gij niet geoordeeld wordt"; en de eeuwenoude ber-, gen schenen haar toe te fluiste- ren: „Sta stil op uwen weg, en zie de reddende hand Gods!" en vanuit de dankbare ziel van de eenzame vrouw klonk het ant woord: „Ja, mijn God, ik dank U. Uw almacht en wijsheid zijn wonderlijk. Mijn ziel knielt in sprakeloze aanbidding voor U neer." HOOFDSTUK XXXVII. Liefde en vertrouwen. Onmiddellijk na haar terug keer in New York, begon Edna haar studies met vernieuwde ijver, en zij kon bemerken, dat haar lichamelijke krachten wa ren toegenomen, en haar geest door de rust geheel verfrist was. Haar liefde tot Hettie gaf haar aanleiding nog bij mevrouw An drews te blijven in haar functie van gouvernante, hoewel haar positie in het gezin al lang op gehouden had die van 'n vreem de te zijn. Vijf uren van de dag werden gewijd aan de opvoeding van het meisje, die, hoewel veel minder begaafd dan haar broertje, toch een ijverig en bui tengewoon lief kind was, en ten volle de liefde waard, die de gouvernante betoonde. De overige uren van de dag verdeelde Edna over studie, muziek en haar zeer uitvoerige correspondentie, die ook nog bij de dag toenam. Zij ging weinig uit, daarvoor had zij weinig ty'd over, en zy was ook weinig geneigd om hele ochtenden aan allerlei beuzela rijen te besteden; maar zij gaf een avond in de week om haar talloze vrienden te ontvangen, en ook de vreemden, die haar wensten te bezoeken om kennis met haar te maken. Deze bijeen komsten waren aangenaam en leerzaam, en het werd als een bijzonder voorrecht beschouwd aan deze reünies deel te mogen nemen. (Wordt vervolgd.) Een Spitfire van het vliegveld Twente is Vrijdagmiddag na een mislukte landing tegen een massief stenen gebouw te Enschede, waarin de K.L.M. en de Rijksluchtvaartdienst zijn gevestigd, gevlogen. Het blussingswerk na het ongeval. Vergadering afd. Zeeland Bond van Gemeente ambtenaren. Op een vergadering van de Afd. Zeeland van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren in Hotel „Centraal" te Goes, heeft de heer M. J. te Boekhorst, Rijksinspec teur van de Gemeente-financiën, uit Den Haag een inleiding gehou den over het onderwerp: „Samen voeging van gemeenten of samen werking". De vergadering, die onder voor zitterschap van burgemeester J. C. Vogelaar van Hoedekenskerke stond, herdacht, voordat men de huishoudelijke zaken afwerkte, staande het heengaan van de heer F. Bazen te Goes, in leven o.a. secretaris van de onderafdeling Zuid- en Noord-Beveland. In zijn inleiding noemde spreker de gewijzigde sociaal-economische omstandigheden en de meer dan gewone belangstelling, die sommi ge Colleges van G.S. voor dit pro bleem aan de dag leggen: argu menten voor de huidige Interesse van samenvoeging van gemeenten. Hierbij komt nog, dat de minis ters over het algemeen van me ning zijn, dat gemeenten beneden de 1000 inwoners voor opheffing in aanmerking komen, alsmede 'n aantal gemeenten tot 3000 Inwo ners, wanneer daar de bestuurs kracht te wensen overlaat. Ons land telt 117 gemeenten beneden 1000 inwoners. Spreker, die bezwaar maakte tegen opheffing van een kleine gemeente op grond van het kleine zielental, wees er op, dat de me ning, dat kleine gemeenten finan- tieel zwak zouden staan, geens zins opgaat, gezien het feit, dat 7 van de 18 gemeenten beneden de 500 zielen geen bijzondere Rijks uitkering nodig hebben. Ze hebben weliswaar met gebrek aan ge schoold personeel te kampen, doch aan dat euvel lijden de grotere gemeenten ook. Voor de Zeeuwse gemeenten achtte hij de grens van 3000 zielen voor een „eenheids gemeente" te hoog. Hij meende dat een interprovinciale commis sie de gedragslijn van de ophef fing zal moeten bepalen. De sa menwerking tussen de gemeenten, die niet mag worden gezien als een „uiting van armoede", noem de spreker een reden om de kleine gemeenten te laten voortbestaan. Dat opheffing besparing van kosten zou geven, achtte spreker uit de tijd. Burg. Vogelaar nam afscheid. Burgemeester Vogelaar, die de spreker met enkele hartelijke woorden bedankte, nam vervol gens, in verband met zijn vertrek POLITIEK RAPPORT. Bij het algemeen begrotings debat in de Tweede Kamer, heeft de P. v. d. A. haar roomse bondgenote, de K.V.P., een exa mentje afgenomen. De P. v. d. A. wilde weten of de K.V.P. nog wel vasthoudt aan de progressieve basis van sa menwerking op economisch, so ciaal en Indonesisch gebied. In het „Vrije Volk" maakt mr van der Goes van Naters thans de uitslag van het overgangs examen bekend. Een bijzonder gunstig rapport is het niet, maar het kan er toch nog mee door. Er waren wel zwakke plek ken, met name wat betreft de ordening, de belastingpolitiek en enkele andere punten, maar.... „de algemene over- heidsleiding (bedrijfsorganisa tie?) werd uitdrukkelijk aan vaard en de progressieve basis op economisch, sociaal en Indo nesisch gebied (hulde aan Romme!) bevestigd". Dat is dus in orde. Doch wat b.v. de belasting- politiek betreft de K.V.P. vraagt nota bene lagere lasten is het ver van goed. En zo zijn er nog een paar rode cij fertjes. De eindconclusie is echter, dat de K.V.P. naar het volgende begrotingsjaar overgaat. Voorlopig mag zij mits ze haar best blijft doen nog met de rode klas mee. (Ingez. mededeling, advert.) Dat chagrijnig gedrein van Kheumatische Pyn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel ende goede verstandhouding ln Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloed zuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een won der, die weldadige Invloed van Kruschen. Dat doen de zes mine rale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverhe- naar Nieuwerkerk a. d. IJssel, af- den, die Uw pijnen veroorzaken, scheid van de afdeling. Hij zal, zo worden regelmatig en op natuur- zei hij, steeds de aangenaamste herinneringen aan het Zeeuwse bondsleven bewaren. Het hoofd bestuurslid de heer J. Ph. Koene richtte tot slot enkele hartelijke woorden tot hem. lijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Krusehen-kuur, tot heli van Uw hele gestel. Kruschen ls verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. mededeling, advert.) PiUlultend verhrljgbMr bij polb«k«'l. droQlil«n «II d» jp^ciMlbrmch». Gemeenteraad Axel. In de vorige week gehouden raadszitting werd instemming betuigd met het besluit van de gemeenten Zuiddorpe en Philip pine om te bereiken, dat de verhoogde radiotarieven voor deze gemeenten niet zullen gel den, zolang de aangeslotenen geen keuze kunnen doen uit drie of meer stations. Wegens herhaalde klachten over de slechte gasvoorziening ln Axel bracht de gascommissie een rap port uit. Van het hoofd van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht was eveneens een rapport verschenen i.v.m. herhaalde klachten over gebre ken aan nieuwe woningen in de Bylocquestraat. Op een vraag van het raadslid de Feyter betreffende electrifi- catie der buitenwijken, ant woordden B. en W., dat daar aan niet kan worden gedacht wegens stroom- en materiaal gebrek. De heer C. van Bendegem cri- tiseerde het rapport der gascom missie en wees op de slechte toestand van het buizennet. Ook het rapport inzake de woningen ontmoette ernstige critiek bij dit raadslid. B. en W. vonden dit rapport ook hoogst onbevredigend en men zal een nieuw en duidelijker rapport vragen. Wethouder P. J. van Bende gem zei, dat de gasvoorziening eerst dan zal bevredigen, wan neer deze vanaf Sluiskil ge schiedt. Met de P.Z.E.M. zal de elec- trificatie dér buitenwijken wor den besproken. De heer C. van Bendegem klaagde over het feit, dat het zo lang geduurd had, eer de aanstelling van gemeente-perso neel in vaste dienst zijn beslag had gekregen. Aan de heer H. Duym werd eervol ontslag verleend als lid van het Burg. Armbestuur. In zyn plaats werd gekozen de heer A. J. M. Kesbeke. De leden der woonruimtecommissie werden allen herkozen. Aan de heren van Wiemeersch en Caessens werden 2 percelen bouwgrond verkocht in plan- Oost en aan de P.Z.E.M. een stuk grond achter de Polen straat, voor het bouwen van een transformatorstation. Aan de directie der Zuid-Ned. Asfalt Mij werd een stuk grond in plan-Oost in huur gegeven voor f 30.per jaar. Aan de garagehouders Gebr. Esselbrugge te Axel werd een stuk grond, groot 400 c.a., in huur gegeven voor de tijd van 25 jaar en voor f 80.per jaar voor het plaatsen van een ben- zinetankstation, mits de om geving niet wordt ontsierd door een autokerkhof, zulks op straffe van f 2000.boete en opzegging huur door het gemeentebestuur. Ten behoeve van de te bou wen Jeugdherberg werd van de Ver. van Zeeuwse Fokkers een stuk grond gekocht op het con coursterrein, groot 1 ha. 60 a., waarvoor een prijs van f 2400. wordt gevraagd met verschillen de rechten.' I.v.m. de voorgenomen gedeel telijke omlegging van het zij- kanaal AxelHulst, steldenB. en W. voor, van diverse eige naars van gronden, gelegen ten zuiden der gemeente, percelen grond te kopen en daarvoor een lening van f 5.000 aan te gaan. Beide voorstellen werden z.h.s. aangenomen. Verder werd in principe be sloten B. en W. te machtigen te onderhandelen over de aan koop van percelen grond achter de Zeestraat en van grond, ge legen tussen Kanaalkade en Polenstraat. Ook werd in prin cipe besloten om t.z.t. de eigen gasproductie te stoppen en met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het betrekken van gas van de cokesfabriek te Sluisk 1. Voor de te Axel te houden jaarmarkt werd een bedrag van f 200.gevoteerd. Z.h.s. werd aangenomen het voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 60.000 voor het bouwen van een jeugd herberg. Het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gel den voor het u> ivoeren van een bosplat in de omgeving van het concouvstetrein werd z.h.st. aan vaard. Tot uitvoering van deze plannen werd ongeveer f 10.000 nodig geacht. Ten behoeve der uitbreiding van het gasbuizennet in Axel en Terneuzen werd de destijds hiertoe aangegane geldlening, groot f25.000 verhoogd tot ma ximaal f 50.000. Bij de rondvraag wees de heer Scheele op de torenbrand te Groede, waarbij het gemis van een magirusladder was gebleken. Spr. drong er op aan, dat de O.Z.-Vlaamse brandweren een dergelijke ladder zouden aan schaffen. Deze vraag zal worden doorgegeven naar de Brandweer inspectie. De heer Hamelink bepleitte betere straatverlichting in de buurtschap Axelse Sassing. De heer C. van Bendegem critiseerde de bouw van een betonnen garage in de Prins Hendrikstraat, hetgeen z.i. niet strookt met de opvattingen van moderne architectuur. Erger vond hij het, dat zulks geschiedt door een ambtenaar in ge meentedienst. Hij vroeg hierover een nader onderzoek en een degelijk antwoord. Na bijna 80 uur gered. Bemanning van Amerikaanse bommenwerper dreef rond op vlotten. Bijna tachtig uur, nadat hun vliegtuig in zee stortte, zijn 18 manschappen van de Woensdag jl. bij de Bermuda eilanden neerge storte Amerikaanse B-29 door de Canadese torpedobootjager „Hai- da" opgepikt van vlotten. Men meent, dat er twee slachtoffers (de bemaning was twintig kop pen sterk) te betreuren zijn, die vermoedelijk werden gedood, toen het toestel het water raakte. De 18 waren te verzwakt om nog in staat te zijn de toedracht van het ongeluk te beschrijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2