ZEEUWSCH DAGBLAD Is Dakota met Joodse kinderen aan boord in de Oslofjord gestort? O EerstB bedrijfspensioenen werden aan Zeeuwse landarbeiders uitbetaald Middelburgse raadsleden werden het eens over opschrift oorlogsmonument Bestrijding rundveetnberculose gaat veehouders offers kosten Scheuring in Zeeuwse afdeling Dierenbescherming een feit NIEUWS Opsporingswerk wordt met tal van vliegtuigen voortgezet SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De haudelingsonbekwaam- heia van de gehuwde vrouw Het Leden van liet nieuwe bestuur verlieten de vergadering Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, TeL 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat po, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noords traat 35, Tel. admini- itratia 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1415 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 22 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga; Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.13 u., onder 16.40 u. Maan op 12.25 u., onder 10.02 u. Hoogwater op Woensdag 23 Nov.: Vlissingen: 3.25 u. 2.31 m., 15.47 u. 2.30 m. Terneuzen: 3.58 u. 2.46 m., 16.17 u. 2.45 m. Wemeldinge: 5.23 u. 1.87 m„ 17.40 u. 1.88 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.61 m., 17.26 u. 1.62 m. i. WAT DE SCHRIFT ZEGT. Bij Kon. Boodschap van 13 Oct. 1949 is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot het opheffen van de handelingsonbekwaamheid de gehuwde vrouw. Dit is een wetsontwerp, waar door gepoogd wordt een ingrij pende verandering in het Bur gerlijk Wetboek aan te brengen. Het is niet de eerste maal, dat dit sedert de bevrijding ge schiedt. Zo is vorig jaar het zgn kinderrecht aanmerkelijk gewij zigd. En ook nu kan de rege ring blijkbaar niet wachten op de algehele herziening, die door Prof. Meijers wordt voorbereid. Het heet, dat ons volk nog steeds een christelijke natie is Indien dit zo is, moet ook dit wetsontwerp daarmee in over eenstemming zijn. gaat hier over dingen, waarover de Heilige Schrift ons niet in het onzekere laat. Immers vele teksten zijn er te vinden, die de verhouding van man en vrouw behandelen en die hun beider posities jegens elkander regelen. We lezen in Col. 3 18 en 19 „Gij vrouwen, zijt uwen eigen mannen onderdanig, gelijk het be taamt in den Heere. Gij mannen, hebt uwe vrou wen lief, en wordt niet verbit terd tegen haar." En Efeze 5 21 e.v.: „Gij vrou wen, w est uwen eigen mannen onderdanig, gelijk den Heere, want de man is het hoofd der vrouw, gelijk ook Christus het hoofd der gemeente is; en Hij is de behouder der lichaams. Daarom, gelijk de gemeente Christus onderdanig is, alzoo ook de vrouwen haren eigen mannen in alles. Gij mannen, hebt uwe eigens vrouwen lief, gelijk ook Chris tus de gemeente liefgehad heeft en Zichzelven voor haar heeft overgegeven." ok het scheppingsverhaal Reuter meldde middernacht uit Oslo, dat een gevonden spoor in de richting wyst van de mogelijkheid, dat de vermiste Dakota, de PH-TFA van Aero-Holland, die 23 Joodse kinderen aan boord had en sinds Zondagmiddag wordt vermist, in de Oslofjord is gestort. Een opsporingsvliegtuig ontdekte nl. in de Oslofjord nabij Vestby olievlekken. Boten, die naar deze plek vertrokken, bevonden, dat hier olie naar de waterspiegel opborrelde. De mogelijkheid bestaat, dat het toestel onmiddellijk gezonken zou zijn zonder spoor na te laten. Daar in de omgeving slechts weinig mensen wonen zou de val onopgemerkt hebben kunnen geschieden. Duikers stellen een onderzoek op deze plek In. ander. Het zegt ons, dat man en vrouw zijn geschapen naar Gods ;eeld en dat de vrouw gescha pen is als een hulpe tegenover ue man. Zij is dus wel gelijk waardig aan de man, maar aan hem ondergeschikt. Een hulpe is ondergeschikt aan hem voor wie ze bestemd is, terwijl omge keerd hij, die zich van een hulpe bedient niet tot zijn recht komt zonder die hulpe. Alleen teza men vertonen zij het Beeld Gods op het schoonst. I I et huwelijksformulier, zoals 44 dat in vele kerken gebruikt wordt, is daarmee geheel in overeenstemming. De man wordt daarin voor gehouden o.m.: „Eerstelijk zult gij, man, we ten, dat God u gezet heeft tot |en hoofd der vrouw, opdat gij fiaar, naar uw vermogen ver- 8' ndig zoudt leiden, onderwij- z ii, troosten en beschermen, gely'k het hoofd het lichaam regeertBovendien zult gij uw huisvrouw liefhebben Gij zult niet verbitterd tegen haar worden, maar bij haar wo nen met verstand en aan het vrouwelijk vat, als het zwakste, eer geven En tot de vrouw klinkt het; „Desgelijks zult gij, vrouw, we ten hoe gij u naar het Woord van God zult houden jegens Uw man. Gij zult uw wettige man liefhebben en eren, ook hem ge hoorzaam zijn in alle dingen, riie recht en billijk zijn, als uw heer, gelijk het lichaam aan het hoofdonderdanig is." dus geheel naar de Schrift, wanneer we, met onze wetgeving ervan uitgaan, dat de man het hoofd der echt vereniging is, dat de vrouw aan haar man gehoorzaamheid ver schuldigd is, dat zij verplicht is met de man samen te wonen en hem overal te volgen, waar hij dienstig oordeelt zijn verblijf te houden. Onze conclusie uit het voor gaande is deze, dat man en vrouw gelijkwaardige schepse len zijn, en dat de onderlinge verhouding tussen man en vrouw is als die van hoofd en lichaam, waarbij dus aan het hoofd de leiding toekomt. Door de zondeval is deze ver houding verstoord, kwam de vrouw onder de heerschappij van de man, een heerschappij, die bij veie volken soms tot rechteloosheid van de vrouw leidde. Wij zullen er steeds naar moe ten streven in het huwelijk de oorspronkelijke verhoudingen tot zijn echt te doen komen. De wetgeving zal daarmee re kening hebben te houden. In hoever dat het ge al is net ons heersend recht en met het in de aanhef van dit artikel bedoelde wetsontwerp zullen we in vol gende artikelen zien. T. J. H, De nasporingen te land worden echter onafgebroken voortgezet. Oslo-radio riep gisteravond alle beschikbare leden van de „burger- weer" in dienst om vanmorgen in totaal met 1500 personen naspo ringen te beginnen in samenwer king met vliegtuigen en helicop ters. Nacht en dag is tot heden gezocht door het Noorse Roode Kruis, hulptroepen en politie. Gistermorgen stegen zes vlieg tuigen op voor luchtverkenningen. Berichten van de politie van Drammen suggereerden de waar schijnlijkheid, dat het vliegtuig verongelukt is in de streek van Hurum op de westelijke oever van de Oslofjord. Hier liggen nl. onbe woonde gebieden van aanzienlijke uitgestrektheid. Van het vliegveld Valkenburg stegen Mitchell's op voor onder zoek. Het 320ste squadron werd voor het opsporingswerk inge schakeld. Aan de luchtverkenning werd ook deelgenomen door een Neder landse en Deense Dakota en een Deense Catalina, alsmede door 'n Zweeds jager-eskader. Zweden heeft voorts de hulp van helicop- teres aangeboden. De Dakota PH-TFB, die met gezagvoerder Anderson eveneens 'n chartervlucht maakte met Jood se kinderen en behouden te Oslo .aankwam, heeft eveneens deelge nomen aan de speurtochten. De PH-TFA, die 3000 liter ben zine aan boord had toen het ver trok uit Meisbroek, had als vol- Mijlpaal in de geschiedenis van de landbouw.. Gistermiddag heeft in een officiële samenkomst in zaai Krijger te Goes, do heer J. Lokhorst, lid van het dagelijks bestuur vau het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, aan 22 landarbeiders uit Zeeland voor de eerste keer ouderdomspensioen uitbetaald. Een landarbeider kreeg invaliditeitspensioen, terwijl een weduwe wedu- wenpensioen ontving. In totaal werd f 9.580,75 aan pensioenen uit betaald. In de toekomst zal de uitbetaling plaats hebben via de Boerenleenbanken. Het 11 Si De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer W. Staal, voor zitter van de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Deze zei, dat gisteren de periode werd afgesloten, waarin in de landbouw de werknemer op zijn oude dag hulp moest zoeken bij één of andere vorm van maat schappelijk hulpbetoon, omdat thans werkgevers en werknemers elkaar gevonden hebben. Hij bracht dank aan de sociale verze keringscommissies, die baanbre kend werk verrichtten. Hij wenste degenen die voor deze pensioenen in aanmerking kwamen van harte geluk. Namens het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw sprak de heer P. Stokman. Hij noemde het een dag van grote betekenis, niet alleen voor de direct belangheb benden, maar voor allen, die in deze provincie in de landbouw werkzaam zijn. DE UITBETALING. Voordat de heer Lokhorst over ging tot ifïtbetaling, wees hij er o.a. op, dat ook de werkgevers on getwijfeld een warm gevoel om het hart zullen krijgen nu de land arbeiders, van wie toch voor een groot gedeelte de goede gang van zaken in de bedrijven afhankelijk is, pensioen krijgen. Daar deze pensioenen worden uitbetaald met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1947 kregen ver schillende landarbeiders een flink bedrag in handen. De pensioenen belopen ongeveer f 6 per week. Uitbetaling werd gisteren ge daan aan F. Reijerse te Wilhel- minadorp, F. Feleus en Jac. West dorp te Kattendijke, Jac. J. Koo- man te Goes, G .de Jonge en J. Dalebout te Kattendijke, D. van de Kreeke, L. Rijnhout, J. Kraak en A. Louwerse te Wolfaartsdijk, P. van Kleunen te Kattendijke, J. van der Schraaf, Jac. van Dalen P. D. Hoogstraate enD. Schipper, Kloetinge, P. Klap, J. van Hekke, D. G. Kloosterman, A. Verschuu- re, P. Bolle en J. de Kuyper te Wolfaartsdijk en P. de Laat te Kloetinge. Weduwenpensioen ont ving de Wed. H. de Puit-Fierloos te Kattendijke, terwijl de heer P. Ossewaarde te Wolfaartsdijk in validiteitspensioen ontving. Een applausje van de aanwezigen kreeg de heer P. Bolle, die niet minder dan 55 jaar werkzaam was bij de N.V. Hofstede Schenge te Wolfaartsdijk, Na de uitrei king zei de heer Lokhorst nog, dat men Goes had gekozen voor deze uitbetaling omdat uit deze streek de meeste aanvragen wa ren binnengekomen, terwijl men daar de administratie ook 't best in orde had. SPREKERS. Namens de Prov. Commissie der drie landarbeidersbonden sprak de heer J. L. Lukaart. Hij noemde deze dag een mijlpaal in de ge schiedenis en bracht aan de werk gevers de dank van de werkne mers. Verder bracht hij de heer Goeman, de secretaris van de so ciale commissie van de Stichting gende bestemming Oslo opgege ven met als noodhaven Christian- sand. Het vliegtuig kon negen uur in de lucht blijven en had een vlieghoogte opgekregen van 11.000 voet. Toen het toestel op Meis broek arriveerde, bleek een an tenne niet in orde en deze is door het personeel van de Sabena ge repareerd. De Joodse kinderen, arkomstig uit Tunesië, leden aan ondervoe ding en werden met tuberculose bedreigd. Gevreesd wordt, dat, zo enkelen hunner een val van het vliegtuig zouden hebben overleefd, zij toch de ontberingen niet zou den verdragen, indien het vlieg tuig niet spoedig ontdekt wordt. De kinderen zijn lang verwaar loosd geweest en hebben 'n moei lijk leven moeten leiden. Honderdduizendste passagier uit Engeland op Schiphol. Gisteren kwam met de Convair „Paulus Potter" uit Londen de honderdduizendste passagier na de oorlog uit Engeland aan. Tot hi lariteit van de aanwezigen op het vliegveld droeg die de toepasse lijke naam van John Buil. Hij is voorman in de spuitinrichting van de Austin Motor Cooperation te Birmingham. Hij werd officieel verwelkomd en kreeg een Delfts blauw bord namens de directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, aangeboden. DE ITALIAANSE KOLONIëN. De Algemene Vergadering der Ver. Naties keurde gisteren de aanbeveling goed om Somaiiland voor tien jaar onder Italiaans be heer te stellen. Zij hechtte met 49 stemmen en 9 onthoudingen haar goedkeuring aan de vorming van een onafhankelijk Libye, niet la ter dan 1 Januari 1952. Principiële bezwaren tegen verloting tijdens Zeeuwse tentoonstelling in 1953. Do Middelburgse gemeenteraad is gistermiddag op liet laatste moment uit de impasse, die dreigde te ontstaan, doordat de voor stellen van B. en W. betreffende het opschrift voor het Oorlogsmo nument werden afgewezen, geraakt, toen de heer A, J. Schuitema (Arb.) voorstelde twee regels uit het 13de couplet van het Wilhel mus aan te brengen nl. „Standvastig is ghebleven, Mijn hert in tegenspoed". Het debat over het opschrift werd geopend door de heer L. A. Schenk (V.V.D.), die het voorstel van B. en W. volkomen verwierp. De heer L. J. Breel (Arb.) deelde zijn mening, waarna mr P. van Empel (C.H.), als commissielid voor deze zaak een overzicht gaf van de werkzaamheden. Spr. be titelde de inzendingen met „ule- vellenpoëzie" en ook hij adviseer- Zeeuwse veestapel moet T.B.C.-vrij worden. Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland vergaderde. In de vergadering van de Stich ting Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren, die gistermid dag in Hotel Centraal te Goes ge houden werd heeft de directeur dr G. Wagenaar, belangrijke me dedelingen gedaan over de be strijding van de rundertuberculose en de daarmede in verband staan de provinciale verordening, zoals deze in de zomerzitting van de Provinciale Staten is aangeno men. Het gevolg van deze ver ordening is voor de veehouders niet zo aangenaam, want er ko men voor hen grote financiële of fers uit voort. Deze maatregelen móéten echter genomen worden, wil men de Zeeuwse veestapel spoedig t.b.c.-vrij maken. De vergadering werd geopend door de heer A. Geschiere JHzn., die o.m. de secr. van de Gezond heidscommissie voor Dieren, de heer L. P. de Vries uit Den Haag en de inspecteur van de Veeart- senijkundige dienst de heer v. d. Born, welkom kon heten. Tekort over 19481949. De begroting over het boekjaar 19481949 toonde bij een totaal bedrag van f 109.717.een tekort van f 10.864. De begroting over liet jaar 1949- '50, werd na enige discussie goed gekeurd en toont een totaalbedrag in uitgaven en ontvangsten van f 209.047.waarbij o.m. geraamd werd, dat door aangeslotenen f 66.000.wordt bijgedragen. Bij de uitgaven worden de kos ten voor runder-t.b.c. onderzoek geschat op f30.150, zijnde 6700 stallen a f 4,50, terwijl de bij drage per rund op f 0.60 werd ge nomen. Voor het opruimen van reageerders op Walcheren wordt een bedrag van f 7100. geraamd. Voor dit eiland geldt 'n afzonder lijke regeling omdat daar, inge volge een overeenkomst met de Rijksdienst voor Landbouw- en de heer P. Langevelde, inspec teur van 't Bedrijfspensioenfonds, dank voor hun werk. Namens de pensioentrekkers dankte de heer P. D, Hoogstraate. Namens de ge westelijke sociale commissie feli citeerde de heer Balkenende uit Wolfaartsdijk de pensioentrek kers. Namens de C.B.T.B. sprak drs J. J. Knibbe en namens de Z.L.M. de heer J. M. Klompe. De heer Staal dankte tenslotte de heer Lokhorst. herstel, alle reageerders, open lij ders of niet, moeten worden af geslacht. Het lopende T.B.C.-onderzoek. Dr Wagenaar, die vervolgens verslag uitbracht over het lopen de T.B.C.-onderzoek deelde mede, dat op 6563 bedrijven in totaal 48.272 dieren zijn onderzocht, waarbij in totaal 6174 dieren rea geerden. Hij noemde het slordig aanko pen van mestvee wel een der voornaamste oorzaken, dat zoveel T.B.C. óp de bedrijven komt. Dit gevaar blijkt ook uit de vol gende cijfers. Op Schouwen rea geerde 28 procent, op Tholen 22 procent, op Zuid-Beveland, Oost en Noord-Beveland 29 procent en op Zuid-Beveland West 24 pro cent. Walcheren heeft relatief het beste percentage n.l. 3.2 procent. Ook over de kunstmatige inse minatie deelde dr Wagenaar nog het één en ander mede. Er is, op verzoek van het Ned. Trekpaar denstamboek, een onderzoek inge steld naar het insemineren van paarden en men acht de voorlo pige resultaten niet ongunstig. Voorts besprak dr Wagenaar de runderhorzelbestrijding waarvoor, zoals hij zeide, nog niet te veel be langstelling bestaat. De T.B.C.-bestrijding. De verordening, zo deelde dr Wagenaar mede, houdt in, dat al het vee, dat aangekocht wordt T.B.C.-vrij moet zijn. De aange sloten veehouders is het derhalve verboden vee aan te kopen zonder verklaring, uitgezonderd jongvee met brede tanden, dat dan echter direct ingespoten moet worden. Toegestaan is voorts aan de vee handel reagerende dieren te ver kopen. Mestvee mag eveneens zonder verklaring aangekocht worden, doch zal volkomen apart gehou den moeten worden. Wie zich niet aan deze maatregelen onderwerpt, zal met schade en schande wijs moeten worden. Tot dusver vond men onder de reageerders 2% pet. open lijders. Dat getal moet hoger liggen, meende dr Wagenaar. Er steekt een massa werk en tijd in om dit te onderzoeken, vooral ook omdat het een paar maal per jaar zou moeten geschieden. Men heeft thans 20 jonge hulp krachten opgeleid, die met dit werk belast zijn. Dr Wagenaar erwaehtte, dat men deze winter ongeveer 500 koeien met open tu berculose zal vinden. Dit geeft de dienst geen extra kosten omdat de honoraria dei- helpers wordt afgehouden van het salaris der vee-artsen. Vele problemen. De mededelingen stelden de ver gadering voor vele problemen. De vraag was, wat men dan met de open lijders zal moeten doen, te meer, daar, zoals de secretaris, de heer Cappon mededeelde, de f 50 subsidie van het Rijk is komen te vervallen. De heer L. P. de Vries deelde, na een desbetreffende vraag me de, dat het bedrijfschap zal trach ten met medewerking van de re gering in het gehele land taxatie- markten op te richten. Het was enigszins een pleister op de wond. Men was namelijk over het algemeen van mening dat, hoewel het geen gevaar voor de volksgezondheid oplevert, geen slager het vlees van een open lij der zal accepteren. De schilling is gedevalueerd. Het Oostenrijkse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd. De nieuwe basiskoers van de dol lar is thans 14,40 schilling en voor het pond 40,32 schilling. Voorts is er een gemengde koers vastge steld van 21,36 voor de dollar en 59,80 voor het pond en een spe ciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72,80 voor het pond. De scheuring in de afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren is een feit. De leden van het z.g. nieuwe be stuur hebben gisteravond de door het hoofdbestuur der vereniging uitgeschreven vergadering in de Bogardzaai te Middelburg, on danks veie dringende verzoeken zieh ais bestuursleden candidaat te stellen, verlaten. Daarop hebben de aanwezigen een nieuw bestuur der afdeling gekozen, dat thans bestaat uit de beide oude be stuursleden mej. C. C. M. M. Barends en de heer G. D. Remijn en de nieuwe leden, de heren J. P. Coppoolse, die 35 stemmen kreeg, J. Davidse (33 st.), VV. Geertse (32 st.), I. J. van Sluijs (32 st.), mej. F. C. Ripmeester (31 st.), de heer E. J. Glerum (34 st.) en de heer II. van Waard (33 st.). Eerstgenoemde 5 personen had den ook zitting in liet oude bestuur, maar traden in de vergadering van 28 September jl. af. De vergadering van gisteren werd geopend door de heer J. F. Vermeulen, alg. secretaris der vereniging, die zei het te betreu ren, dat hij voor deze zaak naar Middelburg moest komen .In het belang der dieren wenste het hoofdbestuur naar recht en eer lijkheid een beslissing te nemen. Over de vergadering van 28 Sept. zei hy, dat de toenmalige voor zitter het bestuur schriftelijk voorstelde en bloc af te treden. Toen mr J. Moolenburgh vroeg, wie namen van nieuwe bestuurs leden wilde opgeven, kwam de heer C. Jongepier, die als bezol digd beambte in dienst der afde ling sto-.d, met de namen van de leden der prop.-commissie. De stemming daarover geschiedde niet schriftelyk en dat was vol gens het reglement onwettig. STANDPUNT VAN NIEUWE BESTUUR. De heer Vermeulen las vervol gens een schrijven voor van het onwettige bestuur, waarin werd medegedeeld, dat op 28 Sept. jl. niemand der aanwezigen zich te gen het voorstel van het bestuur om en bloc af te treden heeft ver zet. Een enkele candidaatstelling achtten zy voor iedere vereniging wettig, behalve schijnbaar voor deze vereniging, zo werd gezegd. Er werd verder in medegedeeld, dat, wanneer de vergadering van gisteren zou besluiten hun bestuur niet te erkennen, zy hun functies zouden neerleggen, omdat zij hun tijd voor de dierenbescherming beter kunnen gebruiken naast de ze vereniging, terwyl zij tevens hun lidmaatschap zouden opzeg gen. Een tweede brief was ontvan gen van de inspecteur, de heer Jongepier, waarin deze verklaarde het „nieuwe bestuur" als wettig te erkennen. Indien de vergade ring dit niet zou doen, zou hy be danken als lid en inspecteur. DRINGEND BEROEP. Vervolgens voerde het hoofdbe stuurslid, mr dr W. Hugenholtz, het woord. Hü verklaarde, dat het hoofdbestuur tegen niemand der nieuwe bestuursleden bezwaar had en dat het niet ging om de vraag, of het oude bestuur het niet goed deed en het nieuwe be stuur wel. Het hoofdbestuur stel de zich op het standpunt, dat het oude bestuur nog wettig is. „We leven in een gedisciplineerde ver eniging en zou het niet veel beter zijn, dat het nieuwe bestuur zich by de beslissing van het hoofd bestuur neerlegt en zich candi daat stelt deze avond?" zo vroeg spreker. De voorzitter van het nieuwe bestuur, de heer J. E. Witte, handhaafde echter zyn standpunt, dat men wettig gekozen was en zich dus niet candidaat kon stel len. De heer A. Jobse verzocht de heer Witte zijn schrijven te ver scheuren en als „echte Zeeuw" te handelen. De vergadering werd daarop geschorst om het nieuwe bestuur gelegenheid te geven zijn standpunt nader te bepalen. GEEN COMPROMIS. Na de heropening gaf mej. Ba rends eerst een uitvoerig over zicht van alles wat sinds de ver gadering in Maart was gebeurd. Tydens haar mededelingen ston den de leden van het nieuwe be stuur op om de vergadering te verlaten, maar dit werd voorko men. Daarop verklaarde de heer C. Joziasse, dat tydens de schor sing der vergadering was afge sproken, dat de zes nieuwe be stuursleden zich verkiesbaar zou den stellen en dat hijzelf de ze vende candidaat wilde zijn. Nu hy echter de mededelingen van mej. Barends had vernomen weigerde hy met haar in een bestuur zit ting te nemen. Nadat nogmaals een poging der nieuwe bestuursleden om te ver trekken was onderdrukt verzocht de heer J. P. Bakker mej. Barends en de heer Remyn vrywillig af te treden. Mej. M. J. Mullié stelde voor, dat het hoofdbestuur de lei ding der afdeling voorlopig op zich zou nemen en zy merkte op: „Zolang er een oude dame met een idéé fixe behept blijft, komt het nooit goed". Zy doelde daar mede op mevr. Wed. L. C. Hoek- van Hoek, tot wie even later de heer J. Davidse, oud-penningm. der afd. zich richtte, omdat zy in de onwettige vergadering van Donderdag jl. hem beschuldigd had van onbetrouwbaarheid. In brieven zou zij de heer Davidse ervan beschuldigd hebben gelden te eigen bate te hebben aange wend, terwyl soortgelyke beschul digingen ook door de heer Jonge pier waren geuit. De heer David se heeft wegens laster een aangif te by de politie ingediend. Hy wilde deze intrekken, indien me vrouw Hoek hem zijn excuses aanbood. „BANG VOOR DE STEMBRIEFJES". Zover is het echter niet geko men, want na enige discussie deel de de heer Witte mede, dat hy en de zynen zich niet candidaat stel den. Hij wilde niet het risico lo pen, dat niet allen gekozen zou den worden. In dat geval zouden ook de gekozenen voor de eer be danken. Zy verlieten daarop de vergadering. By hun vertrek merkte de heer Hugenholtz op; „Jullie zyn bang voor de stem briefjes. Ga nu maar een eigen vereniging stichten". Hierna had de vergadering een, vlot verloop. Zoals reeds gezegd: er werd een nieuw bestuur geko zen, dat alle medewerking van de zyde van het hoofdbestuur kreeg toegezegd. Een juridische kwestie kan zich straks nog voordoen, wat betreft een bedrag van f 900, de opbrengst der collecte op Dieren dag. Deze werd georganiseerd door het onwettige bestuur en de rechtbank zal waarsehynlijk nu moeten uitmaken, of het geld voor hen blijft of aan de officiële ver eniging zal worden toegewezen. Behandeling Goudse gemeen tebegroting opgeschort. Plotseling tekort van f 159.100. Gisteravond zou de gemeente raad van Gouda de begroting voor 1950 behandelen. Groot was ech ter de verbazing, toen de burge meester, mr dr K. F. O. James, mededeelde dat hij van de minis ter van Financiën bericht had ontvangen, dat de opbrengst uit omzetbelasting over 1950 voor Gouda niet geschat moest worden op f 510.000, zoals de minister op 15 Augustus had medegedeeld, maar op f 350.100, hetgeen een plotseling tekort van f 159.100 betekent. Deze wijziging was ont staan na het overleg met de in specteurs van de belastingen iri Gouda en Leiden. Besloten werd de behandeling op te schorten. DE BILT ZEGT: geldig tot Weersverwachting vanavond: Enkele buien. Wisselend bewolkt met plaatse- lyk enkele buien. Matige tot vrij krachtige, aan de kust latei- krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. De ministers Stikker en Van Schaik vertrekken binnenkort naar Batavia voor bespreking van vraagstukken i.v.m. de souverei- niteitsoverdracht. Ook het on derwyzend personeel zal een gra tificatie krygen van twee procent van het salaris per 1 Juli 1949, met een maximum van f 50. Den Haag heeft het bericht over de Stichting van een departement voor de buitenlandse handel te gengesproken. De secretaris van de vereniging „Recht voor alle gebrekkigen", de violist J. L. Grooters, heeft de ministerraad medegedeeld met Kerstmis a.s. in staking te zullen gaan, indien dan geen wet bestaat, die de gebrek kigen bestaanszekerheid ver schaft. M.i.v. 1 Februari a.s. is voor de vestiging van een groot handelsbedrijf in voedselvoorzie ningsproducten geen bedryfsver- gunning meer vereist. De raad van beroep voor de perszuivering heeft dr H. W. v. d. Vaart Smit tot 5 Mei 1965 ontzet uit het recht een journalistieke functie te bekleden. M.i.v. 1 December a.s. zal voor in Frankrijk ingeschre ven auto's, die in ons land rijden, geen motorrijtuigenbelasting meer geheven worden. De leerlingen van 94 Amsterdamse scholen heb ben 200.000 bestellingen aan Kin derpostzegels tot een bedrag van f 100.000 ingeleverd. —In 't gezin van A. J. v. Slingerland te Leiden is gisteren 'n drieling geboren, nl. 2 meisjes en 1 jongen. Het par lement van Oost-Indonesië heeft de R.T.C.-overeenkomst geratifi ceerd en de ontwerp-grondwet van de R.I.S. aangenomen. De reizende ambassadeur der V. S., dr Jessup, zal een bezoek aan Ba tavia brengep. Het soc. Franse vakverbond heeft voor 25 Novem ber a.s. een 24 uur-staking afge kondigd. De treinen zullen dan niet rijden. President en mevr. Auriol van Frankrijk zullen begin Maart 1950 een officieel bezoek aan de Britse Koninklyke familie brengen. Zeven mannen en twee vrouwen verloren gisteren het le ven, toen het 293 ton metende Noorse stoomschip „Trigon" by Kristipr.sand by zware zee lek sprong en zonk. de B. en W. het voorstel terug te nemen. Liever zag spr. eenvoudig de jaartallen 19401945 op het monument aangebracht. DE VONDST. De heer A. J. Schuitema maak te daarop een voorstel van bo venstaande regels uit het Wilhel mus, aan te brengen met de jaar tallen 1940 en 1944. De heer J. S. Hoek (A.R.) sprak waarderende woorden over de commissie, doch adviseerde B. en W. de stadgeno ten nogmaals de kans te geven oplossingen in te zenden, terwyl hy verder van mening was, dat de door de heer Schuitema voor gestelde versregels niet volkomen weergaven hetgeen door het mo nument wordt uitgebeeld. Wet houder Kögeler (A.R.) voelde er weinig voor om nogmaals een prijsvraag uit te schrijven, doch beter vond hy het voorstel Schui tema. Tenslotte stelde wethouder A. J. Berenpas (Arb.) voor een dichter te vragen een opschrift te vervaardigen. Ook daarvoor voelde de raad niets en het vol gende ogenblik nam men een stemmig het voorstel van de heer Schuitema aan. Er ontstond ech ter. opnieuw een debat over de vraag of als jaartallen zouden worden vermeld 19401944 of 19401945, al dan niet met toe voeging van data. De bespreking resulteerde ten slotte ill liet besluit om onder de versregels aan te brengen: 10 Mei 19406 November 1944. Daar de versregels als inzending op de prijsvraag waren binnengekomen, liefst twee gelijkluidende moest worden beslist over toe kenning van de prijzen. Besloten werd aan beiden f 50 uit te keren. Na afloop bleek, dat de heren mr J. Moolenburgh en jlir mr Tj. A. J. W. Seliorer de gelukkigen wa ren. PRINCIPIëLE DISCUSSIE. Aan de behandeling van het opschrift was een vry uitvoerige principiële discussie voorafgegaan, daar enkele raadsleden was ge bleken, dat aan de grote Zeeuwse tentoonstelling, die in 1953 in Middelburg zal worden gehouden een verloting was gekoppeld. B. en W. stelden nl. voor f 25.000 te storten in het garan tiefonds van f 100.000 voor deze tentoonstelling. De commissie van financiën vond het bedrag rijkelijk hoog en men had zich afgevraagd, of bij een dergelijk hoog risico het houden van de tentoonstelling wel verantwoord was. De heer Köge ler antwoordde hierop, dat 100.000 gulden nodig is als werkkapitaal. De heer M. Wattel (A.R.) juichte de tentoonstelling toe, doch vond de begroting optimistisch. Hij op perde bezwaar tegen de aan de tentoonstelling gekoppelde verlo ting. Verlotingen, aldus spr., zyn een voortwoekerend kwaad, waar tegen hij zich verzette, temeer daar hij ervan overtuigd was, dat van de zyde der deelnemers ook wel bezwaren zouden rijzen. De heer A. J. Schot (S.G.P.) was het met de heer Wattel eens en ook de heer Hoek (A.R.) betreurde 't, dat een verloting zal worden ge houden. Spr. vroeg B. en W. te bewerkstelligen, dat dit geen twistappel zou worden. Tenslotte verklaarde zich ook de heer P. Meliefste (A.R.) tegen de verlo ting, waarna de heer L. A. Schenk (V.V.D.) mededeelde, dat hij lijn recht tegenover de principiële be zwaren stond. De voorzitter zei hierop, dat in 't tentoonstellings comité de begroting is behandeld en dat er niemand bezwaar had gemaakt tegen de verloting. Na dat de heer Wattel de heer Schenk had geantwoord dat de protestantse bevolking van Zee land de verloting zal afkeuren, zei wethouder Kögeler ,dat hy gaarne zag, dat het voorstel met een stemmigheid aangenomen werd. Het werd aangenomen met al leen de lieer Schot tegen, terwijl ais voorwaarde daaraan verbon den werd, dat de bezwaren der resp. raadsleden ter kennis van de commissie zullen worden gebracht met bet verzoek namens deze le den de verloting te schrappen. WATERWINPLAATS. By de behandeling van 't voor stel om een crediet van f 110.000 beschikbaar te stellen voor de uit breiding van het prise d'eau te Oranjezon, zei de heer Hoek, dat hij niet kon begrijpen, dat de di recteur van de gemeentebedrijven het door het Rijksinstituut van Drinkwatervoorziening begrote bedrag ad f 95.000 met f 15.000 had verhoogd, zonder daarvoor 'n duidelijk argument te bezigen. Mr P. van Empel was van me ning, dat de begrotingscijfers van de gemeentebedrijven altyd uiter mate scherp gesteld zijn en hy twyfelde er niet aan, of de direc teur had het in dit geval by het juiste eind. De heer Meliefste en de heer Breel waren het daarmee eens, waarna het voorstel m.a.s. werd aangenomen. Ook over de riolering van de Kerksteeg werd breedvoerig gesproken. De com missie van financiën was van me ning, dat deze straat zo spoedig mogelyk in beheer van de ge meente moest overgaan, waarvoor volgens de voorzitter al onder handelingen gaande zyn met de bewoners. Tenslotte werd een cre diet van f 3770 verleend.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1