iilrovinri»3^/«f «KORT Voorzichtigheid geboden bij eigen domsrechten op grond. EDNA EARL NOTEERT EVEN? GEMEENTERADEN Mr Ri* over de nieuwe P chtwet. Examen Rjjkswerkplaats voor Vakontwikkeling Middelburg. feuilleton Maandag 21 November 1949 P'- i HSTANTS CHRISTELIJK DAGBI AD Pagina 2 (Van onze Utrechtse corres pondent.) voorzitter van de C.B.T.B., viel Ir Wansink bij. Hij wees er voor al op dat de vorming van kleine bedrijven mogelijk moet blijven. Anders wordt voor de landarbei- Op de conferentie, gewijd aan demwereW hetnïtzicht weggeno- paoht- en grondzaken en belegd ™en; Een landarbeider d-jr de C.B.T.B., heeft Mr W. Tc e,'gS Rlp gesproken over vraagstokken die tan de orde komen b() de ^lem beS'™en- nieuwe pachtwet. Men had moei- van de*e lUk deskundiger voorlichting kun- ™m1r,g£n' hand" nen ontvangen, want Mr Rip T" maakt zelf deel uit van de com- 1 §d 7°°J?^eF n. de Pacht" missle, welke met het ontwerpen ^LSSSSSST van een nieuwe pachtwet is be ten de pachtruil voorstelden, v f wenste hij het stellig niet. Maar de ervaringen btf de ruilverkave- Al kon de spreker uiteraard ling (o.a. Staphorst) zijn ook geen verslag geven van hetgeen moedgevend ten opzichte van de er in de commissie verhandeld is, pachtruiL hij was toch in staat om op en-Natuurlijk dient voor landarbei- kele belangrijke vraagstukken in ders de mogelijkheid open te blij- te gaan. ven om zich op te werken. Maar Een korte uiteenzetting over de grote voorzichtigheid is op dit lt£ BINNENHAVEN VAN BERGEN OP ZOOM gaat weldra ver- begrippen dwangpacht en pacht- pujlt geboden. Het aantal noodlij- dwang bracht hem op het pro- denden behoeft niet te worden bleem van deeigendom. In beide vermeerderd door uitgifte van begrippen voelt men de gedachte, dat het eigendomsrecht zoveel mogelijk moet worden uitgehold. In beginsel lag dit ook in de Her- verkavelingswet Walcheren. Dwangpacht en pachtdwang tasten ln ernstige mate het eigen domsrecht van de verpachter aan. Om practische redenen maar vooral uit principiëel oogpunt ver zette de heer Rip zich hiertegen. Hij ontpopte zich wèl als een gematigd voorstander van pacht ruil. In sommige provincies heeft veertig tot vijftig procent der be drijven zijn land liggen op vijf of meer plaatsen. Deze versnippering van pachtgronden moet worden tegengegaan, want ieder kan zich indenken hoeveel energie er ver loren gaat tengevolge van deze stukjes grond waarop het onmo gelijk is een bestaan te vinden. dwjjnen. Aan de gemeente is een crediet verleend van f 243.000 voor het dempen van de tot in het hart van de stad doordringende stankplaats. Voor scheepvaart is deze haven onbruikbaar doordat hij danig is verzand. Uit hygiënisch oogpunt Is de demping zelfs zeer wenselijk omdat een riool ln dit haventje uitmondt. Zeven metselaars en zes timmerlieden geslaagd. Van 712 November j.l. werd door zeven Jaarvergadering Ver. „Het Goese Lyceum". De Ver. „Het Goese Lyceum" hield vorige week haar jaarver- Vergadering Oorlogsgraven stichting in Zeeland. De directie der Oorlogsgraven stichting wil het contact met haar plaatselijke comité's ver stevigen, teneinde te geraken tot een goede samenwerking. In de eerstkomende weken zullen in verschillende gemeen ten in Zeeland vergaderingen worden gehouden ter kennisma- gadering in het schoolgebouw te 'cing .bespreking Xf,1? de werk- Cloes zaamheden der Stichting m Ne- De' voorzitter, de heer C. d J derJaJJd en daarbuiten en alles metselaars en zes Bruin, liet de hoogtepunten van hiermede samenhangt. afgelopen verenigingsjaar De inwoners van die gemeen ten, waar tot dusver nog geen onpractische situatie. Het is ge- timmerlieden, voormalige cur- tiet wenst, dat de Grondkamers zichgisten van de Rijkswerkplaats de revue passeren en was van ltjn'w?.a,r 101 dusver nog geei daarmede bemoeien en een plan voor Vakontwikkeling te Mid-mening, dat de school zich in Plaatselijk comité werd opge opstellen voor betere groepering delburg, examen afgelegd. een grote sympathie zowel van worden verzocht ook van van de bedrijfspercelen. jja hun opleiding op deze Zuid- als Noord-Beveland mag hu" belangstelling blijk te geven. Richtlijnen nuttig, werkplaats waren zij geuuren- verheugen. vergaderingen worden ge- I de ongeveer twee jaar in de Bij de, bestuursverkiezing tiouden: op 23 November 7.30 uur innen ™or de n^tnh^ de h^1 prartyfby verechiulnde aan- 1 werden de heren C. de Bruin te te Haamstede in het Gemeente- Rir» pvpnmln bezwaar Mits men nemefs werkzaam geweest en Kloetinge, H. M. Kramer le kuis e*J. te ^.riS?ee aan Z to^iin^^Vn neeïSvo°r een week waren zij terug- Goes en N. C. de Regt te Hem- Concordia; op 24 November 7.30 Wd ?u artikel fl vatThet huidfge gekomen om ten overstaan van kenszand herkozen, terwij. in uur„KteG°es in „de Korenbeurs"; nacbthesiuit toevoert dat ook een commissie, bestaande uit de vacatures ontstaan door het °P 25 November 7.30 uur te Mid- met de rrfeliike brfwaen van te vertegenwoordigers van werk- bedanken van de heren H. C. delburg m Hotel de Burg en te TCrnartter gèrekendfhent tewor- gevers en werknemers uit het de Kater te Wissekerke, A. Domburg m „de Dolphyn en verpacnter gerexena aieni ie wui Weststrato te Kvn ninven en F den. Vervolgens maakte de heer Rip opmerkingen over de verzeke ringsplicht, over de verwaarlozing van gronden en over de verlen ging van de pachtovereenkomst. Aan het slot van zijn betoog kw„-o de spreker echter terug op de eigendomsrechten. te heren J. M. Mullie te Kortgene, I L. J. Goedbloed te Krulningen ven van bekwaamheid af leggen. Na afloop van het examen en Th. de Klerk te 's-Graven- kon de voorzitter van de exa- polder. mencommissie, de heer Th. J. In de pauze was er gelegen- Schuitemaker, mededelen, dat heid de docenten te spreken en In hoeverre mag men inbreuk aan alle candidaten het diploma de lokalen te bezichtigen, maken op de rechten der eige- kon worden uitgereikt. Hij wees Na de pauze hield de heer H. naars vroe7 hij. Men moet niet or op, dat velen die in het M. van der Spoel, leraar aan het alle nieuwe maatregelen te dezen bouwbedrijf werkzaam zijn, zo-. Lyceum, een inleiding over wel werkgevers als werkne- „Schilderkunst uit het eind van mers, sceptisch staan tegenover de 19e eeuw". Deze inleiding deze scholingscursussen. De re- werd geïllustreerd met licht- aanzien contrabande achten. Evenmin is het gewenst niet elke r' >tiwe maatregel onmiddellijk met gejuich binnen te halen. Al deze dingen behoort men te V zien in het licht van de Heilige Schrift. Nu is de Bijbel geen wet boek voor de pacht. Doch wie op merkt hoe in de Mozaïsche wet ten, ja In heel het Oude Testa ment over de eigendom gedacht wordt, ontdekt dat de eigenaar rechten heeft op de grond en dat deze rechten geëerbiedigd moe ten worden. Aan de andere kant heeft de eigenaar ook plichten tegenover de gemeenschap. Want de private eigendom mo ge een groot goed zijn, men zal toch ook oog moeten hebben voor de sociale eisen. En bovenal er- kenne men, dat de rechten van eigenaar en pachter ten diepste s" hts relatieve rechten zijn. Uit eindelijk is leder rentmeester. De absolute eigenaar is God. Domme voorvaderen? Bij de bespreking van deze ma terie keerde inzonderheid de ad junct-secretaris van de C.B.T.B., Ir. G. Wansink, zich tegen Mr Rip. Althans op het punt van de pachtruil. De heer Wansink was daar helemaal niet enthousiast voor. Men kan, zo zei hij, gemakke lijk op kaarten uitmaken hoe de bedrijven moeten zijn. Het kost weinig moeite om ideale bedrij ven op de kaart te tekenen. Maar de ervaringen (b.v. in Zuid-Hol- lar wijzen er wel op, dat men bo. wgrond niet als een straten plan kan behandelen met alle maal rechthoekige stroken. De kwalite. van de grond maakt het 3oms noodzakelijk, dat kromme dijkjes en bochtige sloten de grens j aangeven, inplaats van rechte lij nen. Onze voorvaderen, die deze percelen hebben gevormd, waren nog zo dom niet, al denkt men dat tegenwoordig wel. De heer C van den Heuvel, sultaten, die spr. en de andere leden van de examencommissie hier bij deze en de beide vorige examens gezien hebben, kunnen de toets der critiek zeker door staan. Op de candidaten deed spr. een beroep het hierbij niet te laten, doch zich verder zowel theoretisch als practisch te be kwamen. Nog verschillende sprekers voerden het woord, waarbij er o.a. op werd gewezen, dat ver schillende van de nu geslaagde candidaten zich om deze cursus te volgen grote opofferingen hadden getroost, met name die uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die maandenlang dagelijks om ongeveer half zes des morgens bouwbedrijf en een ambtenaar Weststrate te Kruiningen en F. °P 26 November 15.00 uur te van de Stichting Vakopleiding J. L. Visser te Goes werd voor- -luist in de Graanbeurs en te Bouwbedrijf verschillende proe- zien door de benoeming van de Oostburg in du Commerce. Huisslachtingen op Tholen. Naar wij vernemen is de kans bijna zeker, dat de voor huis slachting bestemde varkens voort aan ook te Tholen zelf kunnen worden geslacht. Een vertegen woordiger zal dan aanwezig zijn, om de geslachte dieren te wegen, opdat men de astgestelde premie kan ontvangen. GOES. Excursie naar Suikerfabriek te Dinteloord. Vrijdagmiddag maakten de leerlingen uit de 4e klasse van de „Burgemeester van Dussvldorp- school", een excursie naar de sui kerfabriek te Dinteloord. Onder deskundige leiding en met zeer veel interesse werd de productie van suiker bekeken Meer excursies, die alle zijn op genomen in de recreatielessen, zullen nog volgen. KLOETINGE. C „oval. De chauffeur V., momenteel werkzaam bij de heer Chr. Kole, geraakte dezer dagen, toen hij 's avonds omstreeks tien uur zijn wagen binnen wilde rijden, be kneld, toen hij op de treeplarui stond. Op zijn hulpgeroep scho ten na enige tyd enkele perso nen toe, die V. uit zijn benarde positie wisten te bevrijden. Hij kwam er met enkele lichte ver wondingen af. '-HEER ARENDSKERKE. Raadsvergadering. Maandag 28 Nov. a.s. om half drie zal de gemeenteraad bijeen komen. O.m. komt aan de orde een verzoek van de heer C. Minder- houd om eervol ontslag als secr.- penn. van het Burgerlijk Armbe stuur per 1 Jan 1950. B .en W. stellen voor dit ontslag eervol te verlenen. Dan komt een voorstel in be handeling om de Burgemeester Lewestraat te Lewedorp van het Rijk over te nemen. Belangrijke voorstellen zyn die tot het bouwen van een nieuwe school te Nieuvvdorp, tot het ver bouwen van de bestaande nood- school tot verenigingsgebouw en tot het bouwen van een lagere landbouwschool te 's-H. Arends- beelden. Polderbenoemingen in Zeeland. Benoemd zijn tot: lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze Jonk- vrouw-Annapolder, J. Vogelaar te Kortgene, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomas, E. P. M. Thomaes te Hoofdplaat; lid van het bestuur der water kering van het calamiteuze wa terschap Walsoorden, P. Dumo- leijn te Hontenisse; lid van het bestuur der water van huis moesten vertrekken en kering van de calamiteuze Leen- dert-AbrahampoIder, M. W. van Arenthals te Kats (Kortgene); lid van het bestuur der water kering van het calamiteuze wa terschap Scherpenisse, J. Rysten- bil Hzn. te Scherpenisse, uiter lijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij zeventig jaar zal eerst zeer laat des avonds te rugkeerden. Namens de candidaten werd dank gezegd, in het bijzonder aan de beide werkmeesters, de heren J. van Driel en J. P. Em- maneel en de magazijnmeester J. van Langeraad, verder aan de Directeur van het A.B., de exa-zUn geworden mencommissie en allen die eri toe hadden medegewerkt om Een collecte voor de Ned. Bond hen de beginselen van het door van Doofstommenverenigingen hen gekozen vak bij te brengen, heeft te Goes opgebracht f 333.39. (Ingez. mededeling, advert.) Naar het Amerikaan» door BESSY KIVING 186) o— Zij zelve verdroeg het gedul dig en stil, en toen het gevaar voorbij scheen, en zij in staat was te slapen, zonder de wer king van een slaapmiddel, toen was het ogenblik aangebroken dat mevrouw Andrews de hope loze kalmte van de patiënte niet langer kon aanzien. Geen zinspeling op Felix werd er gemaakt, toen zij zover was, dat zij weer op kon staan en uit rijden kon gaan; maar toen een keer op een dag meneer Man ning haar wat bloemen bracht, keek zij bedroefd naar de Oranjebloesem, wier sterke geur haar deed verbleken, en zij zeide zacht: „Ik zal er nooit meer van kunnen houden, noch van viooltjes. Neem ze weg, Hettie, en breng ze uit mijn gezicht; breng ze op je broertjes graf, want zij dragen voor mij de geuren des doods." Van die dag af aan spande zij al haar krachten in om zich te beheersen en weer het gewone op een stapeltje, op de tafel leven te beginnen. De naam van neer en zette het gesprek voort, Felix kwam evenwel nooit over; waar zij opgehouden waren, haar lippen; ofschoon zij uren; Mevrouw Andrews was naar doorbracht, gebogen over een het graf gegaan, waar het lijk klein manuscript, dat zij gevon- van haar zoon tijdelijk begra- den had tussen zijn boeken, enven lag, en Edna was alleen met aan haar gericht was om na te, de uitgever, zien. j „Je moet je brieven eens in- „Verhalen voor kreupele jon-, zien, ze bevatten interessant gens", was de titel, die hij er - nieuws voor je. De twintigste aan gegeven had en zij was ver- uitgave van je boek is uitver- baasd over de schone gedach- kocht, en je lof wordt door ge- ten en het innig, diep gevoel, heel je geboorteland gezongen, dat uit enkele gedeelten sprak. Als ooit een vrouw gelukkig zou Met zorg zag zij het na en kunnen worden door vleierijen, schreef het over; ze voegde er, en, zeer vergeeflijk daarop trots een korte schets van de schrij-j zou zijn, dan zou jij die geluk- ver aan toe en schonk het aan kige wel zijn. Je talrijke lezers zijn moeder. Ongeveer een maand na Fe lix' dood, scheen de gouvernante geheel hersteld te zijn, en me vrouw Andrews deelde haar mede, dat zij plan had naar Duitsland af te reizen. Meneer Manning had een overeenkomst aangegaan, die hem naar Frank rijk riep, en op de laatste dag van hun verblijf te Genua, kwam hij als gewoonlijk, de avond bij Edna doorbrengen. Een groot aanta1 brieven en paperassen waren uit Amerika gekomen; en toen hij haar het pakket gaf, dat haar deel be- hebben alreeds gevraagd, wan neer er een nieuw boek zal ver schijnen." Zij leunde met haar hoofd te gen de stoel, en haar kleine handen streek zij liefkozend over elkaar, terwijl zij op haar knieën lagen, op haar gelaat viel een uitdrukking van nede rige dankbaarheid te lezen over de weldaden Gods, dat zy haar werk zo bekroond mocht zien; maar zij bleef zwijgen. „Neen, mer.eer. Het schijnt te genwoordig vanzelf te spreken, dat ieder die naar Europa gaat en maar wat schrijven kan, het vatte, keek zy vluchtig de' lezend publiek moet vergasten adressen na, legde ze ongeopendop wat hij gezien en wat hij niet gezien heeft. Er zijn al zoveel goede boeken over gepubliceerd, waarin een volledige beschrij ving van het vasteland te vin den is, dat ik geen lust gevoel en ook geen aanspraak maken wil, om de beschrijvingen van deze oude wereldpiekjes te verbe teren of ook maar aan te vullen". „Maar Edna, je zult toch niet bij je besluit blijven en voortaan zwijgen! Het publiek is een dankbaar werkgever, en je eigen eerzucht zal je aanzetten; en nu je eenmaal de hand aan de literaire ploeg hebt geslagen kun je moeilijk achterom zien. De wereld is een ongeduldige opeiseres van de scheppings kracht van een schrijver." „Ja meneer, maar hij die ploegt, moet ploegen in hope; en als ik het gehele arbeidsveld overzie, en de blinkende ploeg schaar getrouw tot het eind er door gedreven heb, dan, maar ook eerst dan, zal ik het aandeel van mijn zomeropbrengst leve ren. En ook ben ik niet van plan oppervlakkige, ondiepe voren aan de mensen op te dringen." Tenslotte, toen meneer Man ning opstond en haar goede nacht wenste zag hjj de gouver nante ernstig aan en vroeg: „Edna, zou Lila nu niet de le dige plaats in je hart kunnen innemen?" kerke, die aan de C.B.TJB. zal worden verhuurd. In deze vergadering zal voorts de heer G. M. de Schipper als gemeentesecretaris worden be ëdigd. WESTKAPELLE. Vjjf jaar na het bombardement Bij het leggen van fundamen ten voor nieuwe woningen in de Bartstraat heeft men thans het stoffelijk overschot gevonden van de echtgenote en de zoon van de heer H. van Rooijen, die bij het bombardement op 3 Oct. 1944 om het leven kwamen. Het persoonsbewijs maakte identifi catie mogelijk. GRIJPSKET <E. Vergadering „Groene Kruis". Vorige week hield de afd. van „Het Groene Kruis" een alge mene vergadering. De wnd. voorzitter, burge meester Bouwman, opende met gebed en schriftlezing. De heer Joh. Louws bracht verslag uit van de algemene ver gadering der Prov. Zeeuwse Ver. De penningmeester, burge meester Bouwman, gaf een over wicht van de financiële toestand over de laatste 10 jaar. De magazijnmeester-bode, de heer Joh. Meijer, werd voor een jaar herbenoemd. De inkomsten en uitgaven van de vereniging werden begroot op f 410.50 en voor de T.B.C. Ver. op f 809.50. Het bestuurslid C. W. Bierens wenste wegens zijn hoge leeftijd geen bestuursfunctie meer te aanvaarden. In zijn plaats werd gekozen Ds J. v. Winterswijk De aftr. bestuursleden, de he ren J. H. Marinussen en Jac. de Wolf Wz„ werden herkozen. Na sluiting van de vergadering die slecht bezocht was, bezichtig den de aanwezigen o.l.v. dokter Bom en de -wijkzuster ir.ej. van der Slikke van Oostkapelle het nieuwe wijkgebouw in het Dorpshuis en het daarin geplaat ste nieuwe materiaal. SINT LAURENS. Geref. Mannenvereniging. Vorige week hield de Geref. Mannenver. haar 15e jaarverga dering o.l.v. de heer G. T. Wee- da. Het lid J. Riemens hield een bijbelinleiding over Job. De jaar verslagen werden uitgebracht in de varm van een samenspraak. Het ledental bleef gelijk (20) en het tekort in de kas werd door een collecte tijdens de vergade ring gedekt. Voorts was er zang van een koor, bestaande uit leden der Mannen- en Meisjesvereniging, familiecompetitie en voordracht. Felicitaties werden uitgebracht door afgevaardigden van de ker- keraad, Kring Walcheren, Vrou wenver., M. en J.V. De heer Riemens eindigde met dankgebed. SOUBURG. Christelijke Metaalbewerkers bijeen. Vrijdagavond hield de afd. Souburg van de Christelijke Me- taalbewerkersbond in het jeugd, gebouw een ledenvergadering o.l.v. de heer A. Arendse Mz. De bestuursverkiezingen die hierop volgden, hadden tot re sultaat dat de aftredende tweede voorzitter, de heer P. A. v. d. Putte, de le penn. J. v. Schijn del en de alg. adj., A. Tissink bij acclamatie werden herkozen. In de plaats van de heer L. Fran cois, die bedankte als 2e secre taris werd gekozen de heer L. Welleman. De heer J. Lodder, districtsbe stuurder, hield een inleiding over „Wachtgeldregeling en Werke loosheidregeling". THOLEN. Eindles en wedstrijd van slagers. Vorige week vond te Bergen op Zoom de eindles plaats van de cursus, uitgaande van de Slagers vakschool te Utrecht, waaraan te vens een wedstrijd was verbon den voor het opmaken van vlees schotels en het garneren van ga- lantineschotels. Van de 40 deel nemers behaalde in Tholen Mevr. v. d. Eijk de tweede prijs, de heer C .van Oeffelen de tweede en Mevr. Slager de vierde prijs. Opening Bazar. Donderdagavond j.l. werd in 't Hof van Holland de bazar ge opend van de Algemene Kleuter school. De presidente van het Or ganisatie Damescomité, mej. W. Roda, heette ln het bijzonder welkom de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de heer M. Verduit. Hierna sprak de voorzitter van de Kleuterschool, de heer A. J. Llefaard. Geslaagd voor het te Utrecht gehouden examen voor land bouwwerktuigenkennis M. J. v. Beek te St.-Annaland. De klaprooscollecte heeft in de gemeente Kruiningen opge bracht 164.23. In het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Oosterland zijn herkozen: A. Stoutjesdijk, C. v. Dyke Wzn, Ant. Kwaak en L. v. d. Veer. De heer J. L. Fonteine te Kerkwerve (Moriaanshoofd) werd herkozen tot notabel der Ned. Herv. Kerk, terwyl de heer G. van der Schelde geko zen werd tot notabel der Ned. Herv. Kerk te Serooskerke. Personeel en leerlingen der Chr. Nat. School te Kerkwerve (Moriaanshoofd), die op 28 Oc tober j.l. de 70-jarige schrijver W. G. van de Hulst te Utrecht, feliciteerden, ontvingen een per soonlijke dankbetuiging van hem. De collecte voor de Unie „Een School met de Bijbel" heeft te Goersdyk f 132.50 en te Zoute- lando f 112.63 opgebracht. Vrijdagmorgen i* te Tholen In gesloten ln de cel de o.a. 26-Jarlge onderwijzer te Poortvliet J. St., verdacht van ontuchtige hande lingen met aan zijn zorgen toe vertrouwde leerlingen. HEDEN, MAANDAG 31 NOVEMBER 1949. MIDDELBURG, 8 Bogardzaal: Buitengewone ledenverga dering afd. Zeeland-Noord der Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren. 8, Chr. Mil. Tehuis: AH.- vergadering. GOES, 1.30 „Centraal": Jaar lijkse alg. verg. Stichting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. 2.30, Zaal Krijger: Uitrei king eerste pensioentoeken ningen landbouw. 8, Stationsrestaurant: Jaar vergadering Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plant kunde. DINSDAG 22 NOV. a.s. MIDDELBURG, 7.45 Schut tershof: N.C.R.V.-steravond. WOENSDAG 23 NOV. a.s. MIDDELBURG, 8 Ned. Kof fiehuis: Vergadering Ver. Ziekenhuisverpleging Wal cheren. VLISSINGEN, 8 „Concordia": Oprichtingsvergadering Ver. voor Veilig Verkeer. ZIERIKZEE, 7.30 „Concordia": Vergadering Oorlogsgraven stichting. HAAMSTEDE, 7.30 Gemeen tehuis: idem. MINDER POLITIE? In de tijd dat de Schermer- iiornse fantasterij bij de rege ring hoogty vierde, werden aan tal van gemeentebesturen po- litie-agenten OPGEDRONGEN. Hoewel burgemeesters ver- j klaarden, dat ze geen man meer j konden gebruiken, werd toch j uitbreiding van het korps voor geschreven. Het geld MOEST rollen. I Op dit ogenblik waait de wind i uit een andere hoek. Er moet bezuinigd worden. De vorige week kwam het be richt, dat de rijkspolitie in be langrijke mate moet worden in gekrompen en nu heeft de rege ring meegedeeld, dat ook de gemeentelijke politiekorpsen be zuiniging en inkrimping zullen moeten plaats vinden. Voor de betrokkenen een on- aangenaam bericht. i Want vervroegd ontslag be tekent vervroegd, d.w.z. ver- minderd pensioen. Vanzelf komt hierbjj de vraag op, of deze maatregel nu werke lijk goed doordacht is. Anders lopen we de kans dat over een paar jaar weer een an dere koers wordt gevolgd. En dat alle narigheid aan ie huidige bezuiniging verbonden, overbodig zal blijken te zijn. GRIJPSKERKE. Geen bijdrage in kosten van aanleg electrische aansluiting; In de vorige week gehouden raadszitting werd o.m. medege deeld, dat van de heer J. Ja- kobsen Lzn., een dankbetuigin, was ingekomen voor het ge schenk op 30 Aug. j.l. De afbraak van het oude brandspuit- en lijkenhuis is ge gund aan de heer C. de Voogd voor resp. f 52,50 en f 7,50. Afgewezen werd een subsi dieaanvraag van de r.k. blin denzorg „St. Anthonius van Padua". Besloten werd niet toe te tre den als lid tot de Ver. van Lei ders van Openbare Diensten en Instellingen voor Sociale Zorg te Rotterdam. Een verzoek van de Zeeuwse C.B.T.B. om een jaarlijkse sub sidie voor leerlingen der land- bouwwinterschool werd, nadat de heer Cevaal voorstelde f 50 te geven en de heer Js Francke f 100 bij te dragen, ingewilligd. Tot wederopzeggens toe zal f 100 per leerling per jaar betaald worden. Het voorstel van B. en W. om f 165 te verlenen werd verwor pen met 3 tegen 4 st. Het subsidie aan de A.N.W.B. zal niet verhoogd worden. Aan het Instituut Bestuurs wetenschappen zal geen bijdrage verleend worden. De Ver. tot Bescherming van Dieren zal een jaarlijks subsi die ontvangen van f 10. Beslo ten werd niet in te willigen het verzoek van het bestuur voor opleiding kleuteronderwijzeres- sen te Middelburg om f 60 per jaar te mogen ontvangen. De Ver. „Kon. Wilhelmina- fonds" zal jaarlijks een bijdrage van ct. per inwoner worden verleend. Van de heer P. Sanderse was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de kosten van aan leg ondergrondse electrische aansluiting. De heer Cevaal kon begrijpen, dat de heer Sanderse dit aan vroeg. Heeft de gemeente wel eens meer bijgedragen? De voorzitter zeide, dat de ge meente voor het eindtekort de garantie op zich neemt zoals voor Buttinge I en II en Pop- pendamme. Voor de heer San derse zou het misschien f3 per jaar gedurende 15 jaar worden. De heer Ton meende, dat de heer Sanderse de dupe is van zijn buren. Hij wenste, dat die alsnog worden opgezocht door het gemeentebestuur. Zij wer- aanmerking. Deze is nu gepas seerd. In gelijke geest sprak de heer A. Francke. De voorzitter zette het stand punt van B. en W. nader uiteen en de redenen, welke ertoe heb ben geleid, dat aan Dronkers geen van deze woningen werd toegewezen, terwyl hem reeds tweemaal een andere woning werd toegewezen. IJZENDIJKE. Conflicten tussen raad en college van B. en W. De nieuwe raad van IJzen- dijke moet nog leren hoe hij, zonder grof te worden, een pret tige bespreking kan voeren waarin toch ieder vrijuit zijn mening kan vertellen. Aan de motie van de gemeen te Philippine inzake de verho ging der radiodistributietarie- ven werd adhaesie betuigd. Aan de R.K. Meisjesschool „Maria Stella" te Dongen werd f 100 subsidie per jaar toegezegd voor iedere leerlinge uit iJzen- dijke. Voor de aanschaffing van nieu we leermiddelen voor de R.K. Jongens- en Meisjesschool werd 1577.94 uitgetrokken. De grondruil met gesloten beurzen van een perceel grond groot 3000 vierk. m., aangekocht door het Rijk t.b.v. de bouw van politiewoningen op een perceel van 2000 vierk. m., liggende in de Gaaipersweide, kon geen ge nade vinden in de ogen der raadsleden. Het politiebureau en de vier dienstwoningen zagen B. en W. liever in het dorp en niet zoals aanvankelijk geprojecteerd, er buiten. De raad was het er niet mee eens en zag de woningen liever bouwen bij de marechaus- séekazerne. De voorzitter wees er op, dat hier twee diensten zyn, n.l. politie en grensbewa king, terwyl bij het bouwen aan de Gaaipersweide men tegelijk een mooie ontsluiting krijgt en een keurige afsluiting van de Koninginnestraat. De raad onthield echter met 2 stemmen voor en 4 tegen de goedkeuring aan dit voorstel. De voorzitter betreurde dit zeer. Hij zal het Rijk mededelen, dat niet op de uitgezochte plaats mag worden gebouwd. De vraag is, wat G.S. van dit raadsbesluit zullen zeggen. Nog dit jaar moet de bouw aan besteed en gegund zyn. Zo niet, dan worden de gelden elders ge voteerd. Ook de overname van het Rijk van de woningwetwonin gen kon niet de goedkeuring van den allen aangeschreven in de raad krygen. By na alleraads- 1948, doch niemand liet van zich leden kantten zich in scherpe horen. Het verzoek van de heer San derse werd niet ingewilligd. Het bestuur der bijz. school bewoordingen tegen dit voorstel. Toen de voorzitter echter uit legde, dat het hier ging om nog geen tiende gedeelte van het verzocht de vergoeding per bedrag, dat de noodwoningen leerling van f 18 te verhogen het Rijk kosten, werd het voor- i.v.m. de stijging der kosten van stel met 4 stemmen voor, 1 leermiddelen. In 1950 zal nu f 25 stem tegen en 2 onthoudingen per leerling worden gegeven, j aangenomen. Wijziging vond plaats van dei Bij de rondvraag informeer- gemeenschappelijke regeling1 de de heer Riemens naar de slachthuis Middelburg en van bouw van een woning, die door de verordening op de keurings- j extra bouwvolume beschikbaar dienst van vee en vlees te Mid-kwam en nu door de gemeente delburg Inzake huisslachtingen.gebouwd wordt. Hy had dit lie- Voor een varken wordt dit f 5,ver door een particulier zien voor een schaap f 2 en voor eengebeuren, daar er nog velen zyn, geit of bok f 1. I die wensen te bouwen. De voor- Medegedeeld werd, dat de aan- zitter merkte op, dat het hier leg van de Nieuwstraat in klin- over een ambtenarenwoning kerbestating is opgedragen aan ging en er nog geen particulier de fiJ. D. Janse te Colijnsplaat gevonden wordt, die voor da voor f 10.320. gemeente een woning bouwt. Op het punt van aansluitingVan de zijde van de raad werden van deze straat met de nieuwe in verband hiermede scherpa weg naar Serooskerke zal een opmerkingen gemaakt en de ge- electrische lantaarn worden ge- dachte werd geopperd, dat het extra bouwvolume toch wel was plaatst. Met enkele wijzigingen in de gekomen, zonder de ambtenaren- gemeenschappelijke regeling woning. schooltandverzorging werd ac-j De heer Taelman kwam terug coord gegaan. op een vraag in de vorige raads- De heer Cevaal zei, dat hij vergadering en verzocht om in- hiertegen was en de heer Ge-lichtingen aangaande de woning- schiere merkte op, dat deze re- bouw. geling in de vorige vergadering i De voorzitter was bereid deze werd aanvaard. I inlichtingen te geven indien de De vaststelling vond plaats heer Taelman de bij deze vraag van de tarieven voor gebruik geuite belediging, als zou den B. en Dorpshuis. iW. met leugen en bedrog om- In de rondvraag vroeg de t gaan, terugnam. heer Tael- heer Ton naar een financie- j man weigerde dit echter, waar- ringsplan voor de diverse objec ten. Hij kreeg de toezegging. op de voorzitter de gevraagde inlichtingen onthield. De heer Cevaal meende, dat de dr S. R. Beertastraat nodig De opbrengst van het verjaar- hersteld moet worden. Hy vroeg dagsfonds voor het Groene Kruis Inlichtingen over de toewyzingte St. Annaland bedroeg over het van de in aanbouw zynde zes!3e kwartaal f287.05. woningwetwoningen en wie Een huis aan huis collecte voor deze toewyst. Z.i. kwam de heer de P. H. (Practische Hulp) te P. Dronkers in de eerste plaats Groesbeek bracht te Goes op voor één van deze woningen in f 193.70.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2