V.iegiuig van Aero-Holland sinds gistermiddag vermist Goes wil uitbreidingsplan herzien NIEUWS Nog steeds terreur en incidenten op Java Er zgn 29 Noorse kinderen, 2 verpleegsters en een bemanning van 4 personen aan boord Renesse begroette nieuwe burgemeester De „Prins Bernhard" voor de tweede maal te water gelaten Franse hulpconsul in Polen gearresteerd De Tweede Kamer. Zonder woningen geen ontwikkeling SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maandag 21 nov. m» Wiener Sangerknaben zongen te Middelburg Minderheden betuigen trouw aan Huis van Orrnje Mevrouw M. H. de Jonge-Kwant verrichtte de plechtigheid Nieuw gasthuisbestunr te Goes Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8", TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1414 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.11 u. onder 16.41 u.; Maan op 11.28 u. onder 17. .51 u. Hoogwater op Dinsdag 22 Nov.: Vlissingen: 2.39 u. 2.45 m., 14.57 u. 2.44 m.; Terneuzen: 3.12 u. 2.62 m„ 15.27 u. 2.59 m.; Wemeldinge: 4.37 u. 2.02 m„ 16.53 u. 1.98 m.; Zierikzee: 4.23 u. 1.75 m., 16.41 u. 1.72 m. Sinds gistermiddag zes uur wordt het vliegtuig PH-TFA van de Aero-Holland N.V. vermist. Het was gecharterd en met 29 Joodse Noorse kinderen aan boord op weg van Brussel naar Noor wegen. Politie, Roode Kruismannen en duizenden vrijwilligers zijn gisteravond en vannacht op zee en te land aan het zoeken ge weest, maar op het ogenblik, dat dit nummer ter perse gaat, half zeven, ls nog niets bekend. Om vier voor zes gisteravond had het vliegtuig, een Douglas Dakota, voor het laatst contact met het vlegveld Tornebu van Oslo. Het vloog toen in Zuidelijke richting boven de plaats Moss, 50 km ten Zuiden van Oslo. De ra- diozendinstallatie van het vlieg tuig bleek niet in orde, zodat na der contact onmogelijk was. Er werd toen aangenomen, dat de machine naar Schiphol koers zet te, waar zij omstreeks elf uur gis teravond kon zijn. Deze verwach ting werd echter niet bewaarheid. Men maakte zich eerst niet zo ernstig ongerust over het lot van het vliegtuig, aangezien het vol doende benzine voor minstens ne gen vlieguren aan boord had. Het toestel was van Tunis via Mar seille en Brussel op weg naar Os lo met aan boord 29 Noorse kin deren van Joodse bloede, twee Zweedse begeleidsters en een be manning van vier koppen. De kin deren begaven zich naar Noorwe gen onder auspiciën van particu liere Israëlische organisaties. De Noorse regering heeft nl. toege staan, dat 600 Joodse kinderen in Noorwegen hun opvoeding krij gen, voordat zij zich naar hun ou ders zullen begeven, die reeds in Israël wonen. Om kwart voor elf gistermor gen arriveerde liet vliegtuig op 'I Brusselse vliegveld Meisbroek, waarvan het om zes minuten voor één vertrok, nadat de tanks ge heel met benzine waren gevuld. EEN EXPLOSIE. De eerste uren na de vermissing waren er talrijke en verwarde be richten. Zo kwam er een bericht uit Oslo, dat er e-vplosies waren gerapporteerd, die niet In de stad zelf voorkwamen en waarvan de oorzaak niet kon worden vastge steld. In verband daarmede be gonnen leden van het Roode Kruis, politieagenten en vrijwilli gers in de stromende regen gis- De Wiener Sangerknaben hebben een faam over de hele wereld en het is te begrijpen, dat ieder, die deze zangers wel eens door de ra dio heeft beluisterd, hen in een concertzaal wil horen. Vandaar, dat Zaterdagavond toen het jon genskoor in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal optrad, zelfs mensen op het podium moesten zitten. Wat deze 22 jongens onder de muzikale leiding van Peter Lavo- vich ten gehore brachten was in één woord subliem. Misschien zelfs zó, dat het voor velen wat onwezenlijk aandeed en het niet leek, of daar een stel doodgewone jochies stond te zingen. Technisch grenst hun zang aan het volmaak te en of het nu daardoor kwam weten wij niet, maar het scheen wel, alsof deze zang af en toe wat buiten het leven stond, zo (we zouden haast zeggen) gediscipli neerd klonk het. Dat heel de entourage (de leuke pakjes, de op commando uitge voerde knikjes bij het applaus en de snuitjes van de jongens) mede werkte ter verhoging van het ef fect is een factor, die bij een con cert door deze knapen een woord je meespreekt. Er moet wel een grondige en harde training aan het optreden in concertzalen zijn voorafgegaan. En als wij, niet tegen de zang, maar tegen de wijze, waarop deze groep kinderen wordt gebruikt om voor het publiek op te treden, bezwaar moeten hebben, dan is dat een bezwaar van paedagogi- sche aard. Worden op deze ma nier nl. wel harmonische mensen gevormd Over de zang zelf, we zeiden 't reeds, niets dan lof. Er waren geen weifelingen en vergissingen te ontdekken en men kwam onder de bekoring van deze zuivere, hel dere en zo voortreffelijk op el kaar afgestelde stemmen. Begonnen werd met een viertal geestelijke liederen, nl. twee van T. L. da Vittoria en twee van Jac. Gallus. Het leek hierbij, of in een grote kathedraal een orgel mees terlijk werd bespeeld, een donkere bas als achtergrond voor de hoge melodie. Voor een tweetal soli, die daar na volgden, waren werkjes van Duitse meesters gekozen en het laatste stuk voor de pauze was de komische opera in één acte van Mozart: „Bastien en Bastien- ne". Verkleed als herders en her derinnetjes werd het stuk uitge voerd, zingend en spelend. En hierbij bleek, dat er onder de kna pen enkele goede acteurtjes zijn. Het bekende „Standchen" van Frans Schubert en „Barcarolle" van Joh. Brahms volgden na de pauze. Ook hierbij weer: een tot in elk detail verzorgde uitvoering. Na de volksliederen „Abend- gang" en „Sie gleicht wohl einem Rosenstock" kwam de wals „Ro sen aus dem Süden", vlot en le vendig gezongen. Enkele toegiften volgden en daarvan vonden wij het tere „Schlafe, mein Prinzchen, schlaf' ein" het hoogtepunt van deze avond. teravond onmiddellijk het heuvel achtig gebied in de omgeving van Grefsen b(j de buitenwijken van Oslo af te zoeken. WAT KOPENHAGEN MELDDE. Kopenhagen meldde, dat de Deense luchtvaartinstanties op normale wijze in verbinding ston den met het vliegtuig, toen het over Deens grondgebied naar het Noorden vloog. Ook de controle bij het verlaten van Deens gebied verliep op de gewone wijze. On geveer dertig minuten later ont vingen de Denen nog steeds ant woorden van het vliegtuig. Toen op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen bekend werd, dat het contact met het toestel was verbroken, werden alle ha venplaatsen langs de Westelijke kusten van Denemarken gewaar schuwd. Alle vuurtorenwachters, de reddingbootbemanningen en anderen die aan de kust wonen, werden verzocht te luisteren naar het geluid van vliegtuigmotoren. Men achtte het mogelijk, dat op deze manier zou kunnen worden vastgesteld of het vliegtuig inder daad teruggekeerd was naar Ne derland. De bemanning bestaat uit vier Nederlanders, nl. de heren L, Frouws, gezagvoerder, 31 jaar te Rijswijk (Z.-H.); A. v. d. Touw, 2e bestuurder, 34 jaar, eveneens te Rijswijk; M. Westenberg, radio telegrafist, 28 jaar, Amsterdam en K. Stukje, boordwerktuigkun dige, 31 jaar, Den Haag. Een nieuw „volksleger" opgericht. Uit verschillende plaatsen op Java komen de laatste dagen be richten over terreur en Incidenten, Uit Bandoeng meldt Aneta, dat ook ln Zuid-Garoet de terreur van van de Darul-Islam tot groot on gerief van de bevolking en de daar gevestigde ondernemingen aanhoudt. Avond aan avond wordt de he mel verlicht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. In één nacht werden op een on derneming 600 rubberbomen ver nield. In dit gebied hebben thans alle ondernemingen een gedeelte van hun ondernemingswacht ter beschikking gesteld van de politie. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat rampokkers Donderdagavond een kantoor te Rangoet zijn binnenge drongen. De kantoorbewaking, be staande uit 6 man, werd gebon den, waarna de rampokkers hun 6 karabijnen, een telefoontoestel en 5 fietsen medenamen. Te Malang werden op één dag 3 moorden gepleegd: op een oude Indonesiër, een Indonesische poli tieagent en een Chinees. Eveneens in het Malangse ont wapende een gewapende bende 4 ondernemingswachters van een rijstpellerij, waarna zij met de buit verdwenen. Radio Warschau bericht, dat André Simon Robineau, Frans hulpconsul in de Poolse haven stad Szczecin (Stettin), is gear resteerd en bekend heeft zich aan spionnage-activiteit schuldig ge maakt te hebben. Hij zal voor een Poolse rechtbank terechtstaan. Aan de Franse ambassadeur te Warschau, Jean Baelens, is een nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat Robineau Vrij dag werd gearresteerd toen hij op het punt stond Polen per vliegtuig te verlaten. De nota zegt verder, dat een employé van het Franse consulaat te Wroclaw (Breslau) reeds eerder gearresteerd werd en tevens terecht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Re- naud, tolk van de Franse ambas sade te Warschau, en een andere Fransman, die werden ontmas kerd als medeplichtigen in 'n spi- onnagecomplot, Polen zullen ver laten. De Franse ambassadeur te War schau heeft officieel geprotesteerd t gen de arrestatie van Robineau. A.F.P. meldt, dat ergens op W. Java drie vooraanstaande partij gangers van de Trotskistische lei der Tan Malakka, op 14 October de oprichting afgekondigd hebben van een volksleger, dat de mili taire organisaties, die tegen de verzoeningspolitiek van de repu blikeinse regering gekant zijn, zou omvatten. De opstellers van de proclama tie eisen de vernietiging van het accoord van de R.T.C., evenals de erkenning van de Indonesische re publiek over de gehele archipel. Zij zijn bovendien gekant tegen de onderhandelingen met de Ne derlanders alvorens alle Neder landse strijdkrachten zijn terug getrokken. Dit nieuwe leger omvat gewa pende afgescheiden groepen, die in de provincie Bantam opereren. Voorafgegaan door een drum band en hoornblazers marcheer den Zaterdagmiddag ruim 2.000 personen door de Haagse binnen stad naar het Plein. Zy hadden gevolg gegeven aan de oproep van de delegaties van de Persatoean Timor Besar-Twapro, de verte genwoordiging van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa, om door een laatste appèl aan 't geweten van het Nederlandse volk te bewerken, dat deze minderhe den zouden bhjven behoren tot 't Koninkryk der Nederlanden. Op het Plein werd door de dele gatie een krans gelegd bij het standbeeld van Willem de Zwy- ger, waarna de heer Polhaupessy een korte toespraak hield. Hy zei o.m.: „Nu de band met Neder land, bezegeld met ons goed en bloed, thans door de ongunstige loop der geschiedenis wreed ver broken dreigt te worden, vragen wij niets meer dan met de Neder landers en naast hen te mogen voortleven, in het Koninkryk on der onze Koningin, by wie wy on ze vrijheid het best beschermd en verzekerd weten. Vier jaar lang hebben wy het gevraagd. Vergeefs. Wy doen het nu by het standbeeld van hem, die eens uitriep: „Je Maintiendrai Nassau!" De Albanese regering heeft 'n nota van de Ver. Naties van de hand gewezen, waarin haar werd verzocht maatregelen te treffen, opdat een einde zou komen aan de aanvallen, die van Albanees ge bied uit op waarnemers der Ver. Naties worden ondernomen. VLIEGRAMP IN TWENTE EISTE VIER DODEN. In het R.K. ziekenhuis te En schede zyn de twee zwaargewon den van het vliegtuigongeluk op het vliegveld Twente, de 28-jarige B. F. Scheygrond en de 29-jarige H. J. Engbers, aan hun verwon dingen bezweken, zodat dit on geval aan vier mensen het leven heeft gekost. Begrotingsarbeid. De Tweede Kamer is Vrydag gereed gekomen met de algemene beschouwingen over de begroting van Binnenlandse Zaken. Het wa ren vooral twee punten die daar- by de aandacht vroegen, nJ. de Binnenlandse Veiligheidsdienst, oftewel de in Augustus j.l. inge stelde geheime ln'' .htingen-dienst, waarbij volgens de minister alle nadruk moet vallen op inlichtin gen en de inkrimping van de Rijkspolitie, welke zaak zoals de minister meedeelde, nog nader bekeken wordt. Republikeins kabinet keurt Haags accoord goed. Het republikeinse kabinet heeft het accoord van Den Haag goed gekeurd, zo heeft radio Djogja- karta gemeld. Het parlement zal 5 December in plenaire vergade ring byeenkomen, ter bekrachti ging van het accoord. Naar het schynt, is deze bekrachtiging ver zekerd, daar de drie partyen, die de meerderheid vormen, hun in stemming hebben betuigd met de resultaten van de R.T.C. Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland. Vergadering te Goes. In „De Landbouw" te Goes ver gaderde Zaterdagmiddag de Prov. Raad van de L.J.G. in Zeeland onder voorzitterschap van de heer J. Cevaal uit Serooskerke, die deze dag voor de eerste maal de voorzittershamer zwaaide. Op deze vergadering is o.m. gespro ken over de ontwikkelingsdag op 3 December a.s. in Zaal Kryger te Goes, waar o.m. de landelyk secretaris, de heer A. Hartman, zal spreken over „Vorming en ontwikkeling van de Plattelands jongeren". Tot vice-voorzitter werd geko zen de heer J. Dhont uit IJzen- dijke, tot leden van de redactie van het blad „Boerenjeugd", de heren N. Filius te Kortgene en J. J. de Putter te Zaamslag, welke laatste eveneens gekozen werd tot redactielid van het P.J.G.N.-or- gaan, het landelyke kaderblad. Goese Ouden van Dagen vierden gezellig feest. Het was een gezellig feest, dat de Bond van Ouden van Dagen zyn Goese leden Zaterdagmiddag in Zaal Kryger te Goes heeft aan geboden. Het programma werd geopend met een kort propagan distisch woord van de heer W. v. Beek, hoofdbestuurder uit Schie dam, die met trots gewaagde van hetgeen reeds door de Bond tot stand is gebracht en, naar men hoopt, nog tot stand gebracht zal worden. De toneelschetsen, opgevoerd doör het gezelschap van Jan Brouwer hadden grote belangstel ling. Er werd hartelijk gelachen en zelfs lustig meegezongen met het dames-accordeonduo, „Les deux cheries", dat dan ook niet ten onrechte aller harten won. Grofe belangstelling voor installatie van mr G. F. Lun singh Tonckens. Renesse's bevolking heeft Zater dag haar nieuwe burgemeester, mr G. F. Lunsingh Tonckens, on der grote belangstelling inge haald. Aan de grens der gemeente werd hy met zijn echtgenote op gewacht en sprak de heer J. Vrie- sendorp, als voorzitter van het ontvangst-comité een hartelijk welkomstwoord. In een open auto werd de nieu we burgemeester naar het ge meentehuis gereden, voorafgegaan door de plaatselyke muziekvereni ging, terwyl de ruiters, schoolkin deren en andere verenigingen zich by de stoet aansloten. Voor het gemeentehuis zongen de schoolkinderen 'n welkomstlied. Voor de openbare raadsverga- ring bestond zeer grote belang stelling. Tal van autoriteiten wa ren aanwezig. Wethouder De Roo opende de vergadering, waarna de secretaris het K. B. voorlas. Hierna nam de heer De Roo nogmaals het woord. Hy verze kerde de nieuwe burgemeester de volle steun van de wethouders, de raad, het gemeentepersoneel en het onderwijzend personeel. Hy bracht verder naar voren, dat in Renesse een uitgebreid vereni gingsleven bestaat, het dorp een belangryke rol speelt bij het vreemdelingenverkeer en besprak tenslotte de geestelyke belangen in de gemeente. Nadat hem de ambtsketen was omgehangen sprak de heer Lun singh Tonckens voor het eerst de gemeenteraad toe. Na H. M. de Koningin en haar raadslieden dank te hebben gebracht alsmede de heer De Roo voor zyn harte- lyke woorden stippelde hij de po sitie van de burgemeester uit. Hy was ervan overtuigd, dat voor Renesse zyn benoeming een grote verandering betekent. Im mers het dorp is 33 jaar lang door burgemeester Scholder op uiterst kundige wyze bestuurd en hy bracht hem dan ook dank voor het vele goede voorbereidende werk dat burgemeester Scholder verricht had. Met de woorden: „Mog God zegen op onze arbeid rusten", sloot hy de vergadering. Na de raadsvergadering heb ben nog vele genodigden de nieu we burgemeester met zijn benoe ming geluk gewenst. GELUKWENSEN. Als eerste spreker voerde oud burgemeester Scholder het woord. Hy hoopte, dat het zyn opvolger mogelijk zou worden gemaakt zijn werk met dezelfde blijmoedigheid te mogen verrichten als hij het zelf mocht. De gemeente-secretaris, de heer J. W. dc Jonge, bracht namens 't gemeentepersoneel zyn gelukwen sen uit en hy wees tevens op het belang van Renesse als badplaats. Namens de Ned. Herv. Gemeen te sprak ds Kramer. Hy hoopte, dat de plaatselyke overheid ter- wille van haar roeping niet neu traal zou zyn noch haar eigen ge kozen wereldbeschouwing zal voi re burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Sehuurbeque Boeije sprak namens de burgemeesters en secretarissen op het eiland. Na hem sprak Generaal Dürst Britt, bevelhebber 4e Militaire Gewest mede namens de staf waartoe de nieuwe burgemeester, voordien als reserve-officier en rechtskundig adviseur aan zijn staf verbonden geweest Voorts spraken de adj.-com- mandant van de Rykspolitie Ha- verhoek, de voorzitter van V.V.V., de heer J. Stevense, de heer L. de Ruiter, namens de Oranjevereni ging en het bestuur van de Stich ting Land- en Tuinbouw en wachtmeester De Jonge van de Rykspolitie. Een forse slag en het laatste beletsel, dat de nieuwe veerboot „Prins Bernhard" op de helling van de Kon. Mij „De Schelde" op het „Eiland" te Vlissingen hield, viel Zaterdagmiddag weg. Het zusterschip van Europa's grootste veerboot „Koningin Juliana", gleed onder gejuich en gegil van stoomfluiten uit de grote, holle loods het water van de binnenhaven in, waar sleepboten het Jong ste „Schelde-product" opvingen en naar de Kade dwongen. Heel wat autoriteiten woonden deze vlotte tewaterlating by. De Commissaris der Koninging jhr mr A. F. C. de Casembroot was er met de heren mr A. J. v. d, Weel, C. Philipse en A. Schout, leden van G. S., de Griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen en de referendaris ter Prov. Griffie de heer J. van Tuinen. De directeur van de Prov. Stoombootdiensten de heer G. J. de Jonge met zyn echtgenote, die de tewaterlating verrichtte ,was er, evenals de di recteuren van „De Schelde", de heren A. Smit, ir Hupkes en ir H, W. van Teijen. Namens de Ryks- waterstaat waren er de heren ir Th. J. Heyblom, ir J. Mol en ir A. Wiebes en namens de Prov. Wa terstaat ir H. D. J. Swaters. Met nog meerdere genodigden verzamelden zy zich vooraf in 't „Wooidhuis" waar de Sehelde-di- rectie haar gasten, waaronder ook heel wat dames, verwelkomde en een „lopende" lunch gebruikt werd. OP DE WERF. Met een tweetal bussen vertrok het gezelschap naar de Eiland- werf, waar alles gereed was voor de gebeurtenis. Evenals met de „Carbet" gingen ook nu allen aan boord van het vaartuig. Het was een bly en opgeruimd gezelschap, dat op het rydek van de „Prins Bernhard" luisterde naar de zwa re slagen waarmede de stutten onder het schip weggeslagen wer den. Om twee uur zou het schip het zilte nat moeten kiezen. Zo was het vastgesteld. En het ge beurde ook. Zodra had mevrouw M. H. de Jonge-Kwant de laatste verbinding niet doorgehakt of „de Prins" gleed al; de champagne druipend langs de boeg. Mevrouw de Jonge beschouwde het feit, dat zy deze tewaterlating mocht ver richten, als een bewys van waar dering voor de pogingen van haar man om de provinciale vloot weer sterk te maken. Dankbaar nam zij enkele fraaie oude Zeeuwse sieraden aan van de heer A. Smit, waarby deze er aan herinnerde, dat reed- in 1938 de besprekingen over de bouw van deze boot be gonnen. April 1939 werd het con tract getekend en 2 October 1940 werd de kiel gelegd. Onder het oog van de Duitsers zonder Naar B. en W. van Goes aan de gemeenteraad meedelen, ls ln de practijk gebleken, dat herziening van het uitbreidingsplan, zoals dat ln 1948 werd gewjjzigd, noodzakelijk is. Een concept daarvan is thans aan do gemeenteraad overgelegd. Aan een toelichtende beschry ving van de directeur van Ge meentewerken is 't volgende ont leend. Op de voorgrond wordt gesteld, dat dit plan geen wyziging van het „moederplan" 1942 inhoudt al zullen enkele partiële wijzigingen of aanvullingen niet achterwege kunnen blyven en dit als gevolg van de ontwikkeling der omstan digheden van de laatste jaren. Hierby wordt er verder de na druk op gelegd, dat de ontwikke ling der gemeente direct of indi rect, verband houdt met het voorzien in de woningbehoefte, waarby vanzelf de vraag aan de orde komt, of de gronden welke men kan of wil bebouwen, eigen dom van de gemeente zyn. Het westelijk deel der gemeente. Voor wat het westelyk deel der gemeente betreft, wordt opge merkt, dat daar de bouw van z.g. woningwetwoningen zal kunnen plaats vinden. Daarvoor kan naar verwacht mag worden een spoed- onteigening worden verkregen van grond terzijde van de Zuid- vlietstraat, welke grond, financi eel gesproken, een goede exploi tatiebasis kan opleveren. Hierby wordt opgemerkt, dat het zeer ge wenst is, dat by de industriegrond woningen worden gebouwd. En het oostelijk deel. Wat het Oostelyk deel der gemeente betreft, wordt opge merkt, dat binnen de bestaande grenzen van eigendom niet veel althans te weinig woningen kun nen worden gebouwd welke uit de huidige en de te verwachten bouw- volumina kunnen worden gehono reerd. Hierby is o.a. gedacht aan de z.g. strookbouw aan de ontwor pen Bergweg. Deze strookbouw vergt veel grond, welke, zoals het zich laat aanzien, dringend nodig is voor normale bouw. In verband met de stygende kosten, verbonden aan het bouw- ryp maken, is gezocht naar een verlaging daarvan en het meer in tensief bebouwen. Daarvoor is de Van Dusseldorp- straat inplaats van 2-banig, enkel- banig geworden en is de zeer kostbare midden-plaats van be planting vereenvoudigd door weg- beplanting aansluitende aan de voortuinen. Ditzelfde geldt ook voor de Bergweg, waar de combi natie verkeersbaanwoonstraat met een doorgaande plantsoen- strook, hoe fraai overigens ook, te kostbaar moet worden geacht. Voorts is op verschillende gron den, het vrij grote plantsoen ter zijde van de Bergweg by het te stichten Chr. Lyceum, meer dan gehalveerd. Teneinde de gronden beschik baar ais bouwterrein meer inten sief te doen bebouwen is de Bergweg geprojecteerd tussen de woningen van de heren Reyn- houdt en Van Melle. Op deze wyze ontstaat een aanmerkelijke winst aan beschikbaar bouwterrein. Drie en dertig woningen meer. Er wordt verder nog op gewe zen, dat in het oude plan (1947) max. 607 woningen gebouwd zou den kunnen worden en in het thans ontworpen plan tenminste 640. By toepassing van verdiepings- bouw aan de Bergweg wat in de bedoeling ligt kan dit aan tal worden opgevoerd tot 700. Op deze wyze kunnen de grond- kosten (plm. f 1800 a f 1900) worden teruggebracht tot max. 1400. Scholenbouw. Wat betreft de scholenbouw blykt het in de bedoeling te liggen de grond aan de linkerzyde van de Bergweg te besiemmen voor de bouw van 2 lagere scholen, met daartussen een gymnastieklokaal, terwyl als reserve een terreintje blyft voor kleuterschool. Het zou gewenst zijn by deze scholen flinke ontspanningsruimte te ontwerpen, maar dat is finan cieel gesproken niet mogelyk, ter wyl er ook verkeerstechnische be zwaren zyn. By het ontworpen industrieterrein zal hier een uit weg moeten worden gevonden. De nieuwe toegangswegen. Tenslotte wordt nog aandacht geschonken aan de nieuwe toe gangswegen door de nieuwe bouw plannen. Volgens het bestaande plan, mondt de Bergweg via de Heer- nisseweg uit op de Oostsingel, wat meebrengt, dat een aantal woningen worden geliquideerd. Er wordt daarom de voorkeur aan gegeven de gehele Bergweg aan te leggen, waarvan dan aan de linkerzyde van de Anjelier straat een doorbraak gemaakt zal moeten worden naar de Oostsin gel, op ongeveer dezelfde wijze als in het moederplan 1942 aan gegeven. Vandaar is men binnen de kortst mogelijke tijd op de brug by de Oude Haven, terwyl de bestaande wegen aldaar van een zodanige breedte zyn dat ze zonder be zwaar als hoofdverkeerswegen kunnen worden aangemerkt. Deze verbinding door Oost is als een directe verbinding met de hoofdverkeersweg Patljnweg Wllhelminastraat te zien, met het noordelijk gedeelte der gemeente. De Amerikanen gaan 'n krach tige radiozender bouwen te Salo- niki, om het programma „De stem van Amerika" in de Oost-Euro- pese landen te doen klinken. Als eerste land is België begon nen treinen op de lyn Brussel Charleroi te voorzien van een ra dio-telefooninstallatie, door mid del waarvan reizigers iedere abon- nê in het land kunnen opbellen. De Amerikanen zyn van plan de luchthaven van Frankfort am Main tot Europa's grootste lucht vaartcentrum te maken. Prin ses Elizabeth is naar Malta ver trokken, waar haar man bij de Marine werkzaam is. Zij blyft daar tot 5 December en in die tussentyd is haar zoontje, Prins Charles, onder de hoede van zyn tante, Prinses Margaret. Het Italiaanse P.T.T.-personeel heeft een proteststaking van 24 uur ge houden. Polen heeft de leider van het internationale Roode Kruis in dit land verzocht te ver trekken, omdat het werk als ge ëindigd wordt beschouwd. Rus land en Oost-Duitsland hebben besloten handelsvertegenwoordi gers uit te wisselen. Veldmaar schalk Von Manstein heeft tenge volge van een val zijn sleutelbeen gebroken. Zes Britse oorlogs schepen zullen van Singapore naar Hongkong vertrekken. De Chinese communisten staan thans op 10 km van Tsjoengking. By relletjes in Nigeria zyn 18 perso nen gedood en 31 gewond. —Za terdag vond in het Vorstendom Monaco de plechtige troonsbestij ging plaats van Prins Reinier III. Telkenjare zal in September te Antwerpen een Beneluxjaar- beurs worden gehouden. De Be nelux- en enige andere landen heb ben zich om een stemmingskwes tie uit de internationale omroep organisatie teruggetrokken. U hebt altijd gedacht, dat Barendz Spitsbergen ontdekte. Maar dat is niet juist volgens de Russen. Die eer komt volgens hen toe aan de Russische zeevaarder Losjkin, die er in het begin der 16e eeuw voor anker ging en die ook het eerst om Nova Zembla voer. Dr Van Roy en gaat binnenkort weer naar Ottawa om zyn taak als ambassadeur aldaar te her vatten. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Ouden van Da gen ontving bericht, dat geen ex tra Kersttoeslag aan de ouden van dagen zal worden gegeven. De sedert Donderdag jl. stakende Amsterdamse stadsreinigings chauffeurs gaan vanmorgen weer aan het werk. De Zondagen 4 en 25 December a.s. zullen gelden als rij-Zondagen. deze nochtans uitgenodigd te heb ben! werd door de directeur der Stoombootdiensten op 5 Juli 1941 de tewaterlating verricht. In 1944 werd het schip tot zinken gebracht in de monding van de Buitenhaven van Vlissingen. 11 September 1947 werd voor de tweede maal aan de bouw van het schip begonnen, nadat het vaar tuig in gedeelten was gelicht. ONDERGEDOKEN. „f 1.325.000 zou het schip kos ten toen wij het bestelden, maar nu is het heel wat meer", zei jhr de Casembroot, die „De Schelde" erg dankbaar was voor de mooi# inrichting. Overigens wilde da Commissaris van die luxueuze in richting, zoals vele mensen te recht opmerken, nog wel iets meer zeggen. Tegenwoordig zou 't bestellen van zoiets, onverant woord zyn, maar voor deze boot was al het meubilair reeds voor de oorlog gekocht. „De Schelde" had het de bezettingsjaren door laten onderduiken ln Holland. De Commissaris complimenteerde tenslotte de directie van „De Schelde" met de goede tewater lating „die het college van G. S. compleet deed blyven". Onderwijl deze woorden gesproken werden was het schip gemeerd en kon het gezelschap de bus weer inklim men om in het „Wooidhuis" nog enige tijd gezellig bijeen te zijn. De „Prins Bernhard" is 74 me ter lang, 14.25 meter breed en 4,20 meter diep. 2800 passagiers en rond 70 auto's kunnen op dit uiterst moderne vaartuig met zijn 4 motoren van 2500 pk. in totaal. Door de niet herkiezing van de heer Stoel Feuerstein, als raadslid trad deze tevens af als lid van het Goese Gasthuisbestur. Daar na vroeg de heer Visscher, die zich niet met het beleid van B. en W. wat betreft hun toeziende taak op het Gasthuisbestuur kon ver enigen, ontslag, welk voorbeeld door de heer J. Nieuwenhuijse, arts te 's-Gravenpolder, werd ge volgd. Daar als gevolg hiervan de overblijvende leden, de heren Haeck, de Kruijter en Polderman, niet meer in staat waren beslui ten te nemen, meenden zij goed te doen eveneens ontslag te vra gen, echter onder mededeling dat zij een herbenoeming zeer zeker in overweging zouden nemen. In verband daarmede is thans door B. en W. de volgende aanbe veling voor de benoeming van be stuursleden opgemaakt: Vac. Stoel Feuerstein: E. N. C. van Riesen en J. W. Godeschalk; vac. Visscher: Ph. Haverhoek en P. de Munck; vac. de Kruijter: J. de Kruijter en J. Th. Bleuze; vao. P. J. Polderman: P. J. Polder man en mr J. Sepers; vac. Haeck: A. Haeck en drs J. J. Knibbe. Voorgesteld wordt goedkeuring te verlenen aan de begrotingen van het Burgerlijk Armbestuur en het Gasthuisbestuur voor 1950. Voor het Burgerlijk Armbestuur is de gemeentelijke bijdrage ge raamd op f 45.000 (vorig jaar f 50.000) en voor het Gasthuis op f 30.000 (vorig j. f 41.255,45). De gemeenteraad zal Donder dagavond a.s. om 8 uur bijeen komen. Goese Oratoriumvereniging gaf uitvoering ten bate van de Niwin. Ten bate van de Niwin gaf de Goese Oratoriumvereniging met medewerking van de Kralingse Orkestvereniging Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een uitvoering van het oratorium „Das Paradies und die Peri" van Robert Schumann. Voor de aanvang van het ora torium speelde de Kralingse or kestvereniging een ouverture van Mendelssohn o.l.v. haar eigen diri gent. Daarna werd o.l.v. Jan Kou semaker het oratorium uitgevoerd waarby noch koor, noch orkest blijk gaven de materie te beheer sen. De uitvoering van dit lang niet gemakkelijke werk stond dan ook niet op hoog peil. In het algemeen zouden wij de Goese Oratoriumvereniging de raad willen geven de grens van 't kunnen goed in het oog te hou den. Dr Doeleman dankte namens het Niwin-eomité de beide vereni gingen voor hun medewerking en bood de damessolisten bloemen aan. De avond, die niet druk be zocht was, werd door de voorzit ter van de Oratoriumvereniging de heer L. Overgaauw met een kort woord gesloten. DE BILT ZEGT: Toenemende Zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen en in de och tend nog hier en daar mist. Aan vankelijk matige, later krachtig toenemende, Zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1