Twee doden en twee gewonden bij vliegtuigramp in Twenthe ERRES NIEUWS De brand te Groede en de telefoon Bert Mndde was te optimistisch Niet een geslaagd concert herdacht de N.C.R.V. haar 25-jarig bestaan 's Heer Hendrikskinderen gaat klein Kootwijk worden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND BedrUfsorganisatie. Spitiire ramde gebouwen na mislukte duikvlucht Benzine, water of ammoniak, h|j gaat weer aan de studie De kolendlstrilmtie F.M. zender-ontvanger voor betere radio-ontvangst. Ook programma's drie en vier op het net. SNIPPER Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Ditgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat pi, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1413 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 19 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZVWEMA Directeur: JACQ DE SMJT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.08 u. onder 16.43 u.; Maan op 8.37 u. onder 16.19 u. Hoogwater op Zondag 20 Nov.: Vlissingen: 1.10 u. 2.37 m., 13.26 u. 2.34 m.; Terneuzen: 1.40 u. 2.54 m., 13.58 u. 2.51 m.; Wemeldinge: 3.01 u. 2.02 m„ 15.20 u. 1.91 m.; Zierikzee:2.49 u. 1.76 m., 15.07 u. 1.65 m. trachten een ant- T_J et heeft by velen verbazing A A gewekt dat het wetsont werp inzake de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) door de Tweede Kamer met 55 tegen 33 stemmen werd aange nomen, en dat het juist de Prot. Christelijke partijen waren, die hun stem aan dit wetsontwerp onthielden. Het was o.a. „De Gids", het orgaan van het Chr. Nat. Vak verbond, die zijn verwondering uitsprak, en uiting gaf aan wat bij velen leefde, toen de vraag gesteld werd: „Moest dit nu zo?" Deze verbazing is enigermate verklaarbaar. De gedachte aan Bedrijfsorga nisatie is toch het eerst in Piot. Chr. kring opgekomen. Van die zijde is het denkbeeld om deze zaak wettelijk te regelen reeds jaren geleden aan de orde ge steld. Maar nu er eindelijk een wetsontwerp was en dit ont werp in de Tweede Kamer in stemming kwam, lieten juist de Prot. Chr. fracties hun „tegen" horen. Moest dit nu zo? Hadden deze fracties, ondanks zekere bezwaren, nu niet een andere houding kunnen aanne men? Wij willen gaarne op deze vragen woord te geven. Gelijk bekend is, heeft Mr Vos, destijds minister van Eco nomische Zaken, een vooront werp van wet op de bedrijfsor ganisatie ontworpen. Een puur socialistisch voor stel, dat meer gericht was op socialisatie dan op bedrijfsorga nisatie en dat niet anders be doelde dan de P.B.O. te maken tot een werktuig van de Staat Dit ontwerp kreeg geen schijn van kans en is dan ook niet ver der in behandeBng gekomen. Daarna gaf minister v. d Brink aan de commisie v. d. Ven opdracht een wetsontwerp voor te bereiden. Deze commis sie, waarin alle schakeringen van ons volksleven vertegen woordigd waren, kwam tot een bevredigend resultaat. Zij ging uit van de gedachte, dat de P.B.O. moet zijn een or ganisatie van het bedrijfsleven; en niet een orgaan van de Overheid. Om onbegrijpelijke redenen, heeft de regering de zaak ech ter omgekeerd, door te bepalen, dat de bedrijfsorganisatie in de eerste plaats het algemeen belang zou hebben te dienen," terwijl het bedrijfsbelang op de tweede plaats werd gesteld Hierdoor ontstond het gevaar, dat de z.g. product-schappen, straks zouden worden be schouwd als een voortzetting van de regeringsbureaux en van de bedrijfschappen voor d voedselvoorziening. T_I ierbij kwam nog iets anders. Door de commissie v. d. Ven, was voorgesteld, de instel ling van de bedrijfslichamen te doen geschieden bij de wet. De regering ging met dit voorstel volkomen accoord. In de toelichting verklaarde zij, dat het h.i. behalve op grond van art. 152 van de Grondwet, ook op materiële gronden nood zakelijk was, dat de instelling der bedrijfslichamen wettelijk zou plaats vinden. Zij achtte dit, als gezegd, noodzakelijk. „Immers, men kan zich thans nog nauwelijks voorstellen, welk een belangrijke plaats deze pu bliekrechtelijke lichamen, in dien zij met zorg worden voor bereid en met een open oog voor de diversiteit der verhoudingen worden ingevoerd, in het maat schappelijk leven zullen gaan innemen. Het is daarom nood- z a k e 1 ij k, dat de Staten- Generaal aan de instelling van deze lichamen meewerken." Plotseling echter, ging de re- ring op aandrang van en kele leden overstag en werd voorgesteld de instelling te doen geschieden bij Kon. Besluit. Niet alleen de Prot. Chr. par tijen, maar ook de V.V.D. en de heer Weiter kwamen hiertegen in verzet. Afgezien van andere argu menten, legde hierbij vooral de stricte bepaling van de Grond wet, gewicht in de schaal. Ernstig is gepoogd deze hin dernis tegen medewerking weg te nemen. De regering was echter niet te vermurven. Zij was niet be reid op dit punt de Grondwet te handhaven. Gistermiddag om kwart over twaalf is een Spitfire van het vliegveld Twente na een mislukte dnikoefening tegen een massief stenen gebouw, waarin de K.L.M. en de Ryksluchtvaardienst zijn gevestigd, gevlogen. De piloot, de eerste luitenant-vlieger J. v. Huisstee, uit Gilze Rijen, de enige inzittende, kwam daarby om het leven. Het toestel sloeg met enorme snelheid in het gebouw waardoor een van de leden van het personeel van de Ryksluchtvaartdienst op slag werd gedood. Twee andero personen werden zwaar gewond. bers uit Lonneker en Scheygrond, Piloot machteloos? De verongelukte Spitfire van de jachtvliegschool van de Lucht macht Nederland, welke op deze vliegbasis gestationneerd is, was 's morgens met een andere Spit fire opgestegen voor het uitvoeren van enkele duikaanvallen op het vliegveld. Deze duikaanvallen worden regelmatig ondernomen als onderdeel van het lesprogram ma van de jachtvliegschool. Het verongelukte toestel is van grote hoogte op het doel gedoken en Is daarbij te ver doorgegaan. Even voor de duik had de piloot verschillende malen de verkeerstoren opgeroepen, het geen een aanwijzing moge zjjn, aldus deelde de-Luvo ons mede, voor het feit, dat er iets niet in orde was met het toestel. De piloot heeft op het antwoord van de toren niet gereageerd. Dicht bij de grond gekomen pro beerde hij uit alle macht het toe stel nog uit de duik op te trekken. Het lukte hem echter niet. De Spitfire raakte de grond, schoot met grote snelheid door en sprong daarna uit elkaar, waarbij een der gebouwen van het vliegveld, waarin de kantoren van de K.L.M. en de Rijksluchtvaartdienst ge vestigd zijn, beschadigd werd. IN ENKELE SECONDEN. Dit alles greep plaats in enkele seconden. De brandweer en de ge neeskundige dienst van het vlieg veld snelden onmiddellijk toe. In het gebouw brak brand uit die onmiddellijk door militairen met schuimblussers werd bestre den, en .later door de brandweer van Enschedé werd bedwongen. In de loods waar het toestel op terecht kwam, werd de heer Schurer, die daar werkzaam was onmiddellijk gedood. Van de twee andere employé's, de heren Eng- Grenskommies trof collega bij achtervolging van smokkelaar. Aan de Duitse grens bij Emmer- Compascuum heeft zich een ern stig ongeval voorgedaan, waarbij de grenskommies H. Hams zwaar werd gewond en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Emmen moest worden overge bracht. De grenskommiezen Hams en J. Rechtop achtervolgden een smokkelaar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde pas seren, en ondanks herhaalde som maties op de vlucht sloeg. De commies Rechtop trok zijn revol ver. Hij kwam ongelukkigerwijs te vallen, waarbij een schot afgin; en de kogel zijn collega Hams in de buik trok. De smokkelaar wist hierbij te ontkomen. DIPHTHERIE OP KLEUTER SCHOOL. Op advies van de Geneeskundige Dienst te Santpoort is daar een Christelijke kleuterschool geslo ten, waarvan twee leerlingen diphtherie hadden gekregen. Een der patiëntjes is Donderdag over leden. Erger nog. Bij monde van de regeringscommissaris, mr van der Grinten, werden de grond wettelijke bezwaren gebagatel liseerd. Een amendement om art. 67 in grondwettelijke zin te wijzigen, werd met grote meerderheid verworpen. Het Rooms-rode bloc bleek niet tot toegeven bereid. Uj"n 20 was er voor de bezwaar- de partijen, die aan deze schennis van de Grondwet niet konden en mochten meewerken, geen andere keus, dan hun stem aan het wetsont werp te onthouden. Op de vraag van „De Gids" en van vele anderen: „Icon dit nu niet anders", moet dan ook worden geantwoord: dit k o a niet anders. De eed op de Grondwet mocht niet gebroken worden. ER KOMEN LATERE VERBINDINGEN. IN OOSTBURG werd gister middag een bespreking gehouden tussen de inspecteur van de brandweer, commandeur le kl. B. Meenhorst uit Breda, de direc teur van het telefoondistrict P.T.T. Breda de heer W. M. Schei demans, met diens assistent en de burgemeesters uit W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, zulks naar aanleiding van de ernstige brand in Groede, waarbij de toren werd verwoest en waarbij diverse organisatori sche gebreken aan het licht zijn go'mmen. van de grootste grieven wa.-. dat de telefonische verbin ding niet goed functionneerde, waardoor in de alarmering van brandweerkorpsen uit de omlig gende plaatsen grote stagnatie ontstond. Dit onderwerp werd uit voerig besproken met als resul taat. dat van heden af de kanto ren te Oostburg en Breskens tot 's avonds 11.00 uur zullen zijn ge opend, waardoor de verbindingen van andere gemeenten, waar de telefoonkantoren vroeger gesloten zijn, tot 11.00 uur over Oostburg en Breskens kunnen lopen. Daar na wordt Terneuzen ingeschakeld voor hen, die een zogenaamde doorverbinding hebben. Het ligt in de bedoeling, om de brandweer en de politie een aparte lijn te geven, waardoor stagnatie op deze lijnen uitgesloten wordt. Over de aanschaffing van een magyrus- ladder voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal een volgende maal een bespreking worden gehouden, zulks in verband met de organi satie van de burgerverdediging. wist de laatste, hoewel zwaar ge wond, uit de bovenverdieping van het beschadigde gebouw te sprin gen. Hij werd door een tweetal redders opgevangen. Beiden zijn, na eerst op het vliegveld te zijn behandeld, naar het R.K. ziekenhuis te Enschedé overgebracht. De weersomstandigheden waren juist gisteren voor het verrichten van genoemde duikaanvallen uitermate gunstig. Drie militairen van de lucht strijdkrachten, die aanwezig wa ren in het beschadigde gebouw, werden slechts licht gewond. Zij behoren tot de Meteo-dienst. De zwaargewonden werden onmiddel lijk ter plaatse door de genees kundige dienst behandeld. Ongeval op onbewaakte overweg eist tweede slacht offer. Zoals reeds gemeld heeft eer gisteravond op de onbewaakte overweg op de Scherpendrechl- sekade te Rotterdam een aanrij ding plaats gehad tussen een dieseltrein en een personenauto met drie inzittenden. Een der inzittenden werd op slag ge dood. Thans vernemen wij, dat de 37-jarige C. J. van Nus, adjunct- directeur van Thomsen's haven bedrijf, gisternacht aan de be komen verwondingen is over leden. Meyer Schwencke terecht. A. Meyer, alias Meyer Sehwen- ke, die enige dagen geleden ont vlucht is uit een zenuwinrichting te Franeker, waar hij als gedeti neerd patiënt verblijf hield, is thans weder terecht. Hij heeft zichzelf aangemeld in een zenuw inrichting in het Zuiden des lands, waar hij enige jaren geleden lan ge tijd verpleegd is. Het pad eens uitvinders gaat niet over rozen. HET PAD EENS UITVINDERS gaat niet over rozen. Dat is al vaak genoeg gebleken en Bert Mudde uit Leidschendam, de 18 jarige M.T.S.er, die beweerde een uitvinding te hebben gedaan, waardoor een auto op water en ammoniak zou kunnen ryden, maakt hierop geen uitzondering. Zijn uitvinding, die werkelijk aan het ongelofelijke grenst, plaatste hem in het centrum van de belangstelling. Ja, zelfs uit het buitenland kwam men met hem praten. Doch nu is hij in zulke ingewik kelde en onverkwikkelijke situa ties verward, dat hij niets meer over auto's, ammoniak en benzine wil horen. Een onderzoek in een laboratorium van de Staatsmijnen heeft n.l. uitgewezen, dat zijn kos tenberekening van de nieuwe autobrandstof te laag was. Hjj zelf had namelijk gedacht, dat hij met zijn uitvinding een zeer goedkope brandstof kon produceren. Voor lopig zal dat echter niet wel mo gelijk zijn.. Bert heeft thans ingezien, dat aan een en ander wel wat te vroeg en in te optimistische zin bekend heid is gegeven. Hij heeft thans besloten voorlopig niet verder te gaan. Wanneer hij is uitgerust van De normale uitreiking van toe wijzingen voor brandstoffen ten behoeve van nieuw gevestigde ge zinnen, vestigingen uit het bui tenland, kamerbewoners (na-uit- reiking) inkwartiering van mili tairen en gevallen van tijdelijke voorziening voor uit het buiten land hier te lande verblijvenden zal met ingang van 28 November a.s. geschieden door de toewij zingskantoren vnn het RJjkskolen- bureau, in plaats van door de plaatselijke distributiediensten. Geen uitreiking zal na 26 No vember plaats vinden ter vergoe ding van vermiste brandstoffen- kaarten. Evenmin zal na laatst genoemde datum gelegenheid be staan tot ruiling van bon 06 voor schippers en anderen, die deze bon niet tijdig hebben ingeleverd. Ook voor grote gezinnen, schippers en schippersknechten, die permanent aan boord verblijven en voor hen, die tijdelijk buiten hun woonplaats verblijven zullen geen brandstof- fenbonnen meer worden uitge reikt. Tenslotte zal ook de uit reiking voor aanstaande moeders worden beëindigd. Het heeft derhalve geen zin zich inzake het bovenstaande tot het C.D.K. of de distributiediensten wenden. alle spanningen, zal hij zijn studie weer ter hand nemen. Aan de verbetering van zijn uitvinding zal hij blijven werken. Het zal echter niet meer zijn enige en voornaam ste doel zijn. Daar hij bovendien ook nog zijn dienstplicht moet vervullen, zullen er nog wel en kele jaren overheen gaan voor dat hij in staat zal zijn om zijn verbeterde uitvinging aan te bie den. Op zijn eerste aanvrage is nog geen octrooi verleend. Zoiets duurt namelijk gemiddeld ander half jaar. Nieuw Eerste-Kamerlid. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vaca ture-van Voorst tot Voorst (K.V.P.) de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer. Winkels langer open voor St.-Nicolaas en Kerstmis. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen, geduren de de dagen, onmiddellijk voor afgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van economische zaken evenals vorige jaren de colleges van burgemeester en wethou ders van alle gemeenten ge machtigd, ontheffing te verle nen van de wettelijke voor schriften inzake de winkelslui ting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December a.s. Vyf en twintig jaar geleden, op 15 November 1924, werd de Nederlands Christelijke Radiovereniging gesticht. De vereniging heeft niet willen volstaan met da Sonsbeekfeesten van deze zomer maar ook de stielitingsdag zelf willen herdenken met een jubileum concert in het Concergebouw te Amsterdam. Het concert werd met een wel komstwoord door de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen ge opend, die de wens uitsprak, dat dit concert niet alleen voor alle aanwezigen tot de schone herinne ringen huns levens zou mogen be horen, maar dat het ook zou mo gen medewerken tot lofprijzing P.T.T.-service voor abonné's op het radiodistributienet, Binnen niet ai te lange tyd zullen de, op de radio-distributie aangesloten, bewoners van Seliouwen-Duiveland, Zeeuwsch Vlaan deren en Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal van de nu nog storende invloed van Radio Leipzig verlost worden. In s-Heer Hendrikskinderen zal namelijk een Frequentie-Modulatiezender die de abonné's door middel van een directe geplaatst worden, lijnverbinding met waarborgen. De situatie in Zeeland ligt na melijk thans zo, dat de plaatsen op Zuid-Beveland ten Westen van het Kanaal en Walcheren via het P.T.T.-gebouw te Goes verbinding hebbeh met Hilversum, evenals Terneuzen en Zierikzee, die door een kabel over de Ooster- en Wester-Schelde met Goes zijn verbonden. De plaatsen, die deze verbinding niet hebben, beluisteren de pro gramma's via een plaatselijke ont vanger en deze heeft, evenals de gewone radiotoestellen, last van de zender Leipzig. Reeds lange tijd werd naar een oplossing van dit probleem ge zocht. Tenslotte werd besloten, achter het café „Oranjeboom" te 's-Heer Hendrikskinderen een F- M-zender te plaatsen. Het zal daar een klein Kootwijk worden. Want niet alleen zal er een zendermast verrijzen, maar ook twee ontvangmasten. Men wil namelijk ook trachten de abonné's te voorzien van de programma's drie en vier, waar- schyniijk Brussel en Engeland. Deze programma's zullen dan hier ontvangen worden en weer uitge zonden. Voorlopig begint men met een ontvang- en een zendauto. Op het binnenplein van het Hilversum een storingsvrije ontvangst moet P.T.T.-gebouw te Goes zijn tech nici van „Radio-Scheveningen" thans druk bezig de zendwagen in te richten, met voor de leek, erg moeilijke en ingewikkelde ap paraten met vele draden en knop pen, terwijl men voorts ook bezig is met de bouw van de masten. Mocht dit experiment in de toe komst gaan voldoen want het is niets meer dan dat en het is geen regionale zender al zal men wellicht hieraan denken, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat men hier een definitief gebouw zal plaatsen. Voor de abonné's zijn echter de ze experimenten voldoende om te begrijpen, dat de P.T.T. ook op dit gebied hun zijn service niet wil onthouden. OFFICIEEL zai Sint Nicolaas pas over> twee weken in Nederland aankomen. Maar iedereen licgrypt, dat de Sint met zjjn Pieten in de luttele tyd die hem dan nog tot zijn verjaardag rest, niet met zijn inkopen kan klaar komen. Daarom is de Sint met Piet per motor scooter (de oude heiligman gaat met zjjn tyd mee!) naar Neder land gereden om alvast de cadeaux in te slaan. Hy werd onmid dellijk door de Nederlandse jeugd herkend en uitbundig begroet. Ook een dienaar van Hermandad herkende de goede heilige. Plicht ging by hem echter boven sentiment en daarom sommeerde hij Sint Nicolaas te stoppen en zijn rybewijs te tonen. Met ingang van heden, zal des Zaterdags het strijdkrachtenpro gramma van 13.00 tot 13.30 uur uit de aether verdwijnen. De tot nu toe over Hilversum I uitge zonden groeten van militairen in Indonesië zullen nu zoveel moge lijk dagelijks in het avondpro gramma van 18.30 tot 19.00 uur worden verwerkt. Deze maatregel is genomen i.v.m. de beperking van het stroomverbruik. Giste ren werd te Heerlen de zestig duizendste inwoner geboren. Va der Joosten, kraanmachinist op de Oranje Nassau I, kreeg van de burgemeester een spaarbankboek je met f 60.—. Nog een bericht uit Heerlen. Daar hebben n.l. twee ingezetenen een nieuw type sta len steiger ontworpen. Op een de monstratie werd door enkele werklieden in 20 minuten tijds een steiger van 8.40 m. opgebouwd. En het mooiste: onder aan het ge vaarte kunnen rubber wielen wor den bevestigd, zodat het geheel kan rijden. In Den Haag heeft minister Joekes gisteren het be stuur van het Alg. Werkloosheids fonds, het orgaan, dat met de be drijfsverenigingen de werkloos heidswet zal uitvoeren, geïnstal leerd. Naar aanleiding van het bericht over de aanstaande op richting van een corps lucht wachtdienst heeft de directeur der Nationale Reserve, Kol. J. Ter- maten verklaard, dat reeds met diverse vrouwenorganisaties con tact is opgenomen en in het hoofdbestuur „Steun Wettig Ge zag" drie vrouwen zitting hebben gekregen, die representatief ge acht worden voor de verschillende geestelijke stromingen onder het Nederlandse volk. Per 1 De cember zullen door de P.T.T. te gen een speciaal tarief luchtpost bladen de zgn. „Air mail letter" worden uitgegeven, waarmede men op snellere wijze dan voor heen zijn post naar het buitenland kan verzenden. P.T.T. geeft na dere inlichtingen. De K.N.A.C. heeft in een adres opnieuw bij de min. van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op spoedige be ëindiging van het Zondagsrijver bod. Een zekere dr Walter, van het neurologisch instituut te Bristol, beweert „een denkend stuk speelgoed" te hebben uitge vonden. „Het" is ongeveer 45 cm. lang, bezit een „geheugencel", kan dansen, lopen, springen en slapen, heeft een hekel aan koud weer en geeft, wanneer het geïrriteerd is, een electrische schok. Het komt volgend jaar op de markt voor 10 Benoeming Nederlandse Rijnvaartgedelegeerde. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van de heer M. Nele man tot Nederlands afgevaardig de naar de eerlang te houden In ternationale Rijnvaartconferentie te Duisburg. Hij zal de enige Ne derlander zijn en het gehele Ne derlandse bedrijfsleven vertegen woordigen, aldus „Het Parool". De heer Neleman is directeur van de Nederlandse Stoomboot rederij Rederij Akkermans te Rotterdam. Algemene vergadering Chr. Lyceum voor Zeeland. Zaterdag 26 November a.s. zal in het Schuttershof te Goes de algemene ledenvergadering plaats vinden van de Vereniging voor Chr. Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs in Zeeland, het Chr. Lyceum. Deze vergadering begint om kwart voor twee en zal geopend wor den door de voorzitter de heer J. Laport. Hierna zal prof. dr A. H. Edelkoort uit Utrecht spreken over de nieuwe natio nale Bijbelvertaling. Ds J. Ka relse uit Goes zal het slotwoord spreken. Na deze algemene ver gadering, die ook toegankelijk is voor belangstellende niet- leden, zal de huishoudelijke vergadering plaats hebben. De Tweede Kamer heeft zich Donderdag bezig gehouden met de begroting van Binnenlandse Za ken. Tal van punten kwamen daarbij aan de orde, o.a.: de verhoging van de pensioenen, de ministers salarissen en de Woonruimtewet, die de heer Beernink (C.H.) spoe dig op de helling wilde zien, daar zij practisch geen beroep kent op de rechter. Een ander C.H.-afgevaardigde pond sterling. Ja, ja, zo'n neuro-'de heer Krol ging zijn bezwaren loog! De vice-president der V.S. Barkley, die a.s. Donderdag 72 jaar wordt, is gisteren in het hu welijksbootje gestapt met een 38 jarige weduwe. Bij de cycloon, die laatst boven Madras heeft ge woed zijn, naar thans is gemeld, 780 personen gedood, meer dan 263.000 huizen vernield en meer dan 30.000 stuks vee verdronken. De afdeling van het Internatio nale Roode Kruis in Polen is door de Poolse regering het land uitge wezen. Een „Globemaster" van de Amerikaanse luchtmacht is met een bemanning van 13 leden en 90 passagiers naar Engeland gevlogen. Het is het grootste aan tal personen, dat ooit in één vlieg tuig de Oceaan is overgevlogen. Een Amerikaans Superfort, die in Florida startte om de bij de Bermuda verongelukte Superfort te gaan zoeken is zelf te Tampa in Florida neergestort. Vijf inzit tenden werden gedood. Gisteren is aan alle afdelingen van de Amerikaanse luchtmacht bevel gegeven om aile Superforten aan de grond te houden, teneinde de motoren eens duchtig na te zien. Men vindt dat er de laatste tijd teveel ongelukken zijn gebeurd. Een Spaans zeilschip is in Brazilië aangekomen met 48 passagiers, die verklaarden, uit Spanje te zijn gevlucht. uiteen zetten tegen de handel wijze van de regering ten opzichte van de gelden van de Nat. Land stormcommissie, bezwaren, die door de heer Verkerk (A.R.) nog eens dik werden onderstreept. Over de samenwerking en sa menvoeging van de gemeenten is ook wel het een en ander gezegd. De meeste afgevaardigden waren de mening toegedaan, dat samen voeging wel geoorloofd is, wan neer de bevolking zich ër niet te gen verzet. Dit standpunt hoor den we van de heer Maenen (K. V.P. en Beernink (C.H.). Ir Van Dis was beslist voorzichtiger in zijn uitlatingen. In het algemeen voelde hij niet veel voor samen voeging. Fel keerde deze afge vaardigde zich tegen de zeden verwildering, de bioscopen, de in enting en de lectuurvoorziening. Daarbij werd hij gesteund door ds Fokkema (A.R.), die naar aan leiding van de uitlating van dr Drees tijdens de algemene be schouwingen gedaan, dat de Sab bath er is voor de mensen en dat de mensen ér niet zijn voor de Sabbath een exegese ten beste gaf over Marcus 2 27. Beide afgevaardigden keerden zich even fel tegen negatie van de Begrafeniswet, die thans door de lijkverbranding zonder straf wordt geschonden. van Hem, Wien te verheerlijken het doel is van de N.C.R.V. Voor de pauze bracht het Con certgebouworkest onder leiding van E. van Beinum de ouverture Egmond van Ludwig von Beet hoven ten gehore en de „Sympho- nia Sacra Super Psalmos" van Ernest W. Mulder. Dit werk is het resultaat van een opdracht der N.C.R.V. In 1947 gaf zy namelijk een aantal com ponisten, onder wie Ernest W. Mulder hoofdleraar voor com positie en muziektheorie aan het Amsterdams Conservatorium opdracht tot het schrijven van orkestwerken, gebaseerd op the ma's uit de literatuur van het Protestantse kerklied. De N.C. R.V. had voor haar programma behoefte aan een veelzijdige ont wikkeling van het kerklied en dus ook aan een ontwikkeling in symphonische trant. Mulders „Symphonica Sacra Super Psalmos" bestaat uit drie delen. Het eerste deel is geba seerd op melodieën van Psalm 105, het tweede heeft als thema de melodie van Psalm 86 en aan het derde deel liggen melodieën van Psalm 25 ten grondslag. Na de pauze werd onder leiding van dr Anton van der Horst het „Magnificat" van Johann Sebas tian Bach uitgevoerd door het Concertgebouworkest en de geza menlijke koren van de N.C.R.V. en de Ned. Radio-Unie. Piet Bakker over de slag in de Javazee. Wanneer Piet Bakker schrijft, weet hij de mensen te boeien, maar wanneer hy spreekt even eens. Dat bleek gisteravond wej in het Goese Schuttershof, waar deze bekende auteur een causerie hield, die zelfs de hoogst gestem de verwachtingen niet beschaam de. De slag in de Javazee is een onderwerp, waar iedere Nederlan der van gehoord heeft, doch waat weinigen het rechte van weten. Piet Bakker lichtte in zyn cause rie een tip van die sluier op. Hij vertelde van de drie maanden du rende maritieme activiteit van d^ Nederlandse vloot ln Indië, diq zich wel ontladen moest in een heroïeke strijd. Hij vertelde vaii de moordende tegenslag, een op eenvolging van „toevalligheden", die duurde tot Doorman en de zijnen bij het eiland Bavean ten onder gingen in hun strijd om de Jappen te verhinderen op Java en in Australië te landen. Het be tekende de redding voor Australië. Het deed hem dan ook „zo pret tig aan, dat dit land op zo'n fijn gevoelige wijze blijk geeft van zijn appreciatie". Beschamend vond de heer Bak ker het, dat het Nederlandse volk zo weinig belangstelling aan dé dag legt voor dit heroïsche gebeu ren. Zelfs wilde onze „landrotten- regerlng" de herdenking van de slag koppelen aan de nationalë herdenkingsdag. Ter aanvulling van zijn betoog, las de heer Bakker nog gedeelten uit zijn „op stapel staand" boek over de slag in de Javazee. En iit zijn causerie én in de voorgeiezert gedeelten van zijn roman, legdé hij in 't bijzonder de nadruk op de méns, in de militair, met zijn angst en toch bewonderenswaar dige moed en plichtsbetrachting in de meest hachelijke situaties. Dr J. Nieuwenhuyse sprak een openings- en slotwoord. Ongeval eist een dode. Gistermorgen om acht uur is op de viaduct Valkenoord té Rotterdam een personenauto, die uit de richting Dordrecht kwam, in botsing gekomen met een autobus doordat de luxe auto slipte. Een der inzittenden, de 45- jarige J. H. GrossouwPoort man, te Amsterdam, verloor hierbij het leven. Haar echtgenoot, die aan het stuur zat, werd licht gewond, terwijl een derde inzittende on gedeerd bleef. E.V.O. cursus gestart. Gisteravond startte in de „Prins van Oranje" te Goes de cursué voor de opleiding voor het zilve ren chauffeursdiploma B van de E.V.O. Deze cursus, de derde, wordt op drie plaatsen in Zeeland gegeven, n.l. in Goes, Vlissingen en Terneuzen. -vf/' maar iproduclen zijn onveranderlijk goed! DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot .matige wind tussen Zuid-Oost en'Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1