ZEEUWSCH DAGBLAD Nederland bereidt zich voor op luchtverdediging Vrouwen zullen worden ingeschakeld Gerestaureerd kerkgebouw te Hoede kenskerke in gebruik genomen Dertig Nederlandse boerenzoons keren uil Amerika terug. Landbonwhnishoudschool te Kruiningen officieel geopend NIEUWS Roep om recht. Onenigheid tussen Zeeuwse dierenbeschermers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Landen W.E.Unie gaan Engels systeem toepassen Altj. Ned. Bond van gepensio neerden Straks treden zü zelf als gastheren op. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat po_ ft!. 2754: Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1412 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m,m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 18 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tboien. Op- en ondergang /an Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.06 u. onder 16.44 u.; Maan op 7.00 onder 16.19 u. Hoogwater op Zaterdag 19 Nov.: Vlissingen: 0.26 u. 2.18 m., 12.44 u. 2.16 m.; Terneuzen: 0.53 u. 2.36 m., 13.13 u. 2.34 m.; Wemeidinge: 2.10 u. 1.89 m„ 14.32 u. 1.78 m.; Zierikzee: 1.58 u. 1.65 m., 14.18 u. 1.5v m. Uk, GEEN MOSTERD NA DE MAALTIJD, MAAR NATIONALE ZAAK. "i.mu Ret X A pc is een kwade zaak voor een land als het recht ver treden wordt. Gods Woord bevat dienaan gaande krasse uitspraken. Het recht is van God. Bij Hem is geen onrecht. En de mensen en dat geldt in de eerste plaats van de Overhei I zijn geroepen het recht voor te staan en te handhaven. Wee het land, waar met het recht een loopje wordt geno men. TT elaas moet worden gecon- stateerd, dat dit in ons land het geval is. Aan de Indische volken was niet eens, maar herhaaldelijk, de stellige belofte gedaan, dat met hun belangen niet zou wor den gespeeld, maar dat het zelf beschikkingsrecht zou worden gehandhaafd. Dat stond vast. Daarop kon worden gerekend. Hun recht zou veilig worden gesteld. De volkeren van Ambon, de Minahassa en Timor heb ben die belofte voor ernstig ge nomen. Zij hebben op de toe zeggingen van de regering dien aangaande vertrouwd. En in dat vertrouwen hebben zij de regeringspolitiek ge steund. Zij hebben meegeholpen in Indië orde en rust te hand haven en de revolutionnaire woelingen tegen te gaan. Tot grote woede van de repu blikeinen, die geen gelegenheid zuilen voorbij laten gaan um zich op deze straks weerloze minderheden te wreken. Maar helaas, hun vertrouwen is beschaamd. Nu puntje bij paaltje komt, laat de rege ring c'e minderheden aan hun lot over. Bij de R.T.C. kregen zij geen stem in het kapittel en hadden zij niet de kans hun belangen te bepleiten. Zij hebben zich gewend tot de regering om voor hun rechten te waken. Tevergeefs. Zij heb ben een beroep gedaan op de Volksvertegenwoordiging wel in de eerste plaats geroepen op te komen voor de rechten van de zwakken maar hun stem vond bij de grote partijen geen gehoor. En nu hebben tenslotte deze a tevaardigden een laatste be- r. ep gedaan op het Nederlandse v ik. •n roep om recht! h et is een droeve historie. Deze mannen gaan terug naar hun volken, met de zeker heid, dat zij met hun goed en leven in het grootste gevaar verkeren. Zij moeten daar berichten, dat hun beroep op het recht, bij de Nederlandse regering en een groot deel van de Volksverte' genwoordiging geen gehoor heeft gevonden en dat zjj prac tisch aan de republiek zijn uit geleverd. Diep teleurgesteld keren zij naar Indië terug. DAT DE OORLOG geen zaak meer ls van legers, maar van ge hele volken, waarin mannen zowel als vrouwen worden Ingescha keld, is In de jongste oorlog wel genoegzaam bewezen. Van dit standpunt uitgaande heeft de minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst", waarbij zowel mannen als vrouwen zullen wor den ingedeeld, en dat zal ressorteren onder het Commando Lucht verdediging bij de Luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofd zaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten. Men wil namelijk niet de fout herhalen van de Meidagen van 1910, toen vliegtuigen van vreem de nationaliteit boven ons land gesignaleerd werden. Over het ge hele land zal daarom, net als tij dens de oorlog en nu nog in En geland, een net van „luchtwacht- posten" worden gespannen. De mannen zullen hier de vliegtuigen observeren en hun meldingen zul len via de telefoon naar „mel dingscentra" gaan, waar vrouwen met het registreren beiast zijn. Dit systeem is in de luchtoorlog boven Engeland van zeer grote strategische waarde gebleken. Dat men meisjes voor dit werk wil aanwerven komt, omdat zij deze taak met meer accuratesse en animo kunnen vervullen. Daar om doet Nederland in navolging van Engeland, de V.S. en andere landen der West-Europese Unie een beroep op hen. OP BASIS NAT. RESERVE. Bij de werving van het manne lijk en vrouwelijk personeel, dat geschiedt op basis van de Natio nale Reserve, zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van de bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meisjes, die op deze „meldingscentra" te werk worden gesteld, zal de Nederland se Luchtmacht eerstdaags een nanvang maken. Zij treden in vrijwillig dienst verband en krijgen gedurende de avonduren en vrjjo Zaterdagmid dagen een opleiding van bekwame Instructeurs. Wanneer zij in dienst zjjn dragen zjj het blauwgrijze uniform der luchtmacht. Of zij een baret, „cap" of iets anders op het hoofd zullen dragen is nog een verrassing. De verbandacte wordt aangegaan voor tenminste twee jaar. Aan de verbintenis gaat een me disch en psychologisch onderzoek vooraf. De meisjes worden getest op moreel en intellect en gepolst omtrent team-geest en verant woordelijkheidsbesef. Een Mulo opleiding is op zijn minst vereist. In tijden van oorlog of dreigend oorlogsgevaar zal het personeel geheel worden ingeschakeld. De oprichting van het Korps Luchtwachtdienst is geen „Mos terd na de maaltijd" maar een nationale zaak, zodat Nederland, waar het de luchtmacht betreft, evenals andere landen van de Europese Unie, niet alleen kan rekenen op de steun van de Ne derlandse man, maar ook op die van de vrouw. Binnenkort zullen nadere berichten bekend worden gemaakt aangaande de aanmel ding van recruten. Oost-Indonesisch minister bekladde het Wilhelmus. Tijdens de debatten over een aanvullende begroting van het Oost Indonesische ministerie van voorlichting, wijdde minister Doko onder andere een beschouwing aan het Indonesische volkslied „Indonesia Raya". Hij zeide, dat dit volkslied niet kan worden ver geleken met liedjes als „Bo lede bo", „Sinom" en „het Wilhel mus"!! De R.K. afgevaardigde Emstede verklaarde hierop, dat hij zich niet met het beleid van deze mi nister kon verenigen. Het Nederlandse volkslied in één adem te noemen met „liedjes" als „Sinom" enz., getuigt van ge brek aan eerbied voor het natio nale volkslied van Nederland en is voor mij aanleiding, om mij niet accoord te verklaren met het be leid van deze minister, aldus de beer Emstede. Lagerhuisdebat geopend. De Britse minister van buiten- ïdse zaken, Ernest Bevin, heeft er gisteren bij het Lagerhuis op aangedrongen „zeer bezadigd" te werk te gaan bij de behandeling van de kwestie van Duitslands wederopneming in de Europese familie. „Wij hebben bittere herinnerin gen aan de oorlog van 1914 en aan wat daarna gebeurd is en in Frankrijk zit dit gevoel nog die per", zei hij. De leider van de Conservatieve oppositie, Winston Churchill, drong er bij de regering op aan de toelating van Duitsland tot de Europese Assemblee te bespoedi gen. Voorzover zij Christenen zijn en die zijn er onder hen zullen zij denken aan het woord van Psalm 146: Ver trouwt niet op prinsen, op 'a mensen kind mij hetwelk geen heil is. Maar in diezelfde Psalm le zen wij ook: Welgelukzalig is hij, die de God Jacobs tot zijn hulpe heeft, de God, die trouwe houdt in eeuwigheid; d i den verdrukten rech doet! .zelfstandige afd. Noord- en Zuid-Beveland opgericht. Gistermiddag ls op een vergade ring te Goes door de sectie Noord en Zuid-Be veland van de afd. Zee land van de Alg. Nederl. Bond van Gepensioneerden een zelfstandige afdeling Noord- en Zuid-Beveland opgericht. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van de afd. Zeeland, de heer F. G. Wijsveld uit Vlissingen mede, dat de afdeling Zeeland momenteel 771 leden telt, waar van er 139 woonachtig zijn op N.- en Z.-Beveland. Er zullen streeksgewijze afde lingen worden opgericht. In Schouwen-Duiveland is dit reeds gebeurd, Noord- en Zuid-Beveland thans ook, terwijl ook Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen aan de beurt komt. De leden van West Zeeuwsch-VIaanderen kunnen zich daarbij aansluiten of bij de afd. Walcheren blijven, terwijl de le den op Tholen en St. Philipsland zich bij Noord- en Zuid-Beveland! dan wel bij Bergen op Zoom kun nen aansluiten. By de bestuursverkiezing werd de heer G. P. de Beaufort te Hein- kenszand tot voorzitter der nieu we afd. benoemd. Tot bestuurs leden de heren J. de Mol en J. Schouwenaar te Goes, de heer J. Prins te Wemeidinge en de heer J. (ie Moor te Kamperland. De heren J. de Mol en J. Prins werden resp. benoemd tot secre taris en penniningmeester. Blijde dag voor Hervormde gemeente. Gisteren was het voor de Hervormde gemeente van Hoe dekenskerke een grote dag, want 's avonds werd het ge restaureerde kerkgebouw ii gebruik genomen. Onder de vele genodigden be vonden zich de heer C. Philipse, lid van G.S., architect Rothuizen, vertegenwoordigers van de Gen. Synode, Prov. Kerkbestuur, Clas sis en Ring, het gemeentebestuur, verschillende kerkeraadsleden uit Zuid- en Noord-Beveland en de kerkeraad der Geref. Gemeente Met Psalm 138 1 werd het samenzijn geopend, waarna de president-kerkvoogd, de heer J. Boogaard het kerkgebouw over droeg aan de kerkeraad, er daar bij in een toespraak aan herinne rend, wat er vanaf de bevrijding tot nu toe Is gebeurd. Hij dankte allen, die medewerkten aan de bouw: te weten Monumenten zorg, de gemeenten op Z.- en N.- Beveland en Rozenburg, die adop teerden, de architect, de opzichter de heer In 't Hout en de uitvoer der de fa. Le Grand. Tenslotte zegde hij ds Hulsbergen dank voor zijn vele werk en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij als pre dikant nog voor zijn vertrek de eerste dienst houden mocht. Ds S. J. M. Hulsbergen aan vaardde daarna uit naam van de kerkeraad het gebouw, waarna gezongen werd uit Psalm 66: de herinnering aan benauwde dagen, waarin water en vuur de gemeen te bedreigden, maar ook aan de verlossing door de Allerhoogste. Er werden weinig toespraken gehouden. Namens alle burgerlijke instanties sprak burgemeester J. C. Vogelaar; en namens alle ker kelijke instanties ds Odé van Goes. Terwijl het orgel speelde brach ten de kerkeraadsleden het doop bekken, avondmaalstel en kansel bijbel binnen. Uit deze bijbel las ouderling van Doeselaar enkele verzen voor uit Joh. 1. De gemeente antwoordde hierop met Ps. 119 vers 53. In de kerk dienst ging ds Hulsbergen voor. Na votum, zegen, schuld- en ge loofsbelijdenis werd een gedeelte uit Haggai 2 en Joh. 10 voorge lezen, waarna de zegen des Heren gevraagd werd voor de herstelde kerk. Het Woord werd bediend uit Joh. 10 vers 22 en 23. In zijn pre diking wees ds Hulsbergen erop, dat hoewel deze kerk mooi, stijl vol en fraai als kerk van vijf eeuwen geleden is herrezen, de heerlijkheid van Gods Huis toch Gods genade in de liefde van Christus is, die in dit voorhof wandelt. Met het Gebed des Heren, Gez. 93 en de zegenbede werd deze eerste dienst besloten. Ernstig ongeval te Hoofdplaat. De heer M. Engels uit Biervliet is Woensdag op de modderige ka de te Hoofdplaat uitgegleden en op de beschoeiing van een drie meter lager liggend schip gestort. Met ernstige inwendige kneuzin gen is hij in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Het ongeval geschiedde toen E. de zijkleppen van een te lossen en daarvoor aan de rand van de ha ven geparkeerde vrachtwagen van zijn schoonvader, de heer D. Michielsen wilde losmaken. Twee vliegtuigen op elkaar gebotst. Twee B-29-superforten zijn gistermorgen in Californië met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge van de mist. Tot nog toe zijn zeven overlevenden ge vonden. Men vreest, dat ver scheidene inzittenden de dood hebben gevonden. Garry Davis, de zelfbenoemde wereldburger, die In September vier maal voor de gevangenis ge post heeft, waar een principiële dienstweigeraar was opgesloten, is door een Parijse rechtbank vrijge sproken. Vergadering van de Stichting Maatschappelijk Werk Walcheren. Constructief werk gaat door. In de gistermiddag gehouden vergadering van het voorlopig be stuur van de Stichting Maat schappelijk Werk op Walcheren, onder leiding van de directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, de heer C. Lijnzaad, kwam men tot volledige overeenstemming over de organisatie en de uitvoering daarvan. De nota, die hierover was opgesteld door de Stichting Zeeland, werd volledig aanvaard. Het is zeer verheugend, dat hier een interkerkelijke samenwerking is verkregen, waarbij zich ook de gemeentebesturen, landbouworga nisaties en Kruisverenigingen aangesloten hebben. Hierdoor zal het mogelijk zijn binnen afzien bare tijd het platteland van Wal cheren de gezinsverzorging te ge ven, die het zo zeer behoeft, ter wijl de organisatie voorziet in een uitbouw van andere takken van het zo gecompliceerde maatschap pelijke werk. Vermoedelijk zullen binnen enkele weken de statuten van de Stichting Maatschappelijk Werk op Walcheren verleden kun nen worden. Prins Bernhard heeft bronchitis. De aanval van griep, die Z. K. H. Prins Bernhard dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwik keld. Als de dieren het konden horen Bestuurskwestie oorzaak van rumoerige vergadering. „Als de dieren ons hier hoor den, zouden zij zich voor ons schamen". Deze opmerking werd gister avond gemaakt in de samenkomst in de Bogardzaal te Middelburg, belegd door het zich noemende „nieuwe bestuur" der afd. Zee land-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, onder leiding van de heer J. E. Witte. Dit bestuur, de vroegere propa- ganda-commissie, beschouwt zich als wettig gekozen, tijdens de ledenvergadering van 28 Sept. j.l. toen het oude bestuur en-bloc zou zijn afgetreden en het „nieuwe be stuur" bij enkele candidaatstel- ling m.a.s. gekozen werd. Dit blijkt echter niet zo te zijn, want tijdens de discussie van gis teravond werd door een der oude bestuursleden medegedeeld, dat 2 oude bestuursleden mej. C. C. M. M. Barends en de heer G. Remijn, hiermede niet accoord gingen en dit in deze vergadering aan de oude voorzitter schriftelijk mede deelden. Zij beschouwden de sa menkomst dan ook niet als een wettige vergadering, maar als een „onderonsje" om stemming te ma ken tegen de actie van deze oude bestuursleden en de stemming op de door het hoofdbestuur der ver- Zes maanden gingen a ls in een roes voorbij. De dertig jonge Nederlandse boerenzoons, die onder leiding van Je Rijkslandbouwconsulent in Zeeland, Ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, gedurende een half jaar in Amerika hebben ver toefd, zuilen morgen de terugreis naar huis aanvaarden. De tijd, die deze jonge boeren in Amerika hebben doorgebracht, is ais in een roes voorbijgegaan. Overal waren ze welkom, men vertelde hun alles wat ze weten wilden en door hun verblijf zijn de ideeën, die zij van de Ver. Staten hadden, teniet gedaan. Hun woordvoerder, Ir. van Bee kom, zeide, dat zij ervaren had den, dat niet „alle Amerikanen rijk zijn, maar dat zij allen hard werken voor de luxe, zoals auto's, die zij genieten". In de zomer als er volop werk op de akkers te doen is, dan werken de Ameri kaanse boeren van zonsopkomst tot zonsondergang, ook gedurende de weekends De indruk die sommige Euro peanen hebben als zouden de Amerikanen geen ander ideaal na streven dan de verering van de dollar is onjuist. Ir. van Beekom zeide „Wij zijn diep onder de in druk gekomen van de vele man nen en vrouwen, die plaatselijke leiders van de gemeenschap zijn en die hun tijd en energie geven aan hun clubs, niet voor geld maar uitsluitend omdat zij het prettig vinden dit te doen". De 4h clubs hadden het vorige jaar in totaal 1.829.000 leden, allen jongens en meisjes uit landbou werskringen. Het devies dat de 4h's met hun hoofd, hart en handen en „health" voorstaan, luidt: „Mijn hoofd moet helderder denken, mijn handen moeten meer diensten verrichten, mijn gezond heid moet mij een beter leven la ten leiden voor mijn club, mijn dorp en mijn land". De Nederlandse boeren, die hier in April j.l. arriveerden onder auspiciën van het plan-Marshall, vertelden de persmensen, dat zü blijvende vrienden gemaakt had den onder de Amerikaanse boeren. Velen van hun Amerikaanse vrien den hebben beloofd, hen in Neder land op te zoeken, en minstens 20 van de Nederlanders verwach ten in eigen land als gastheren van hun nieuwe vrienden op te treden. GROTE GASTVRIJHEID. „Wat de gastvrijheid betreft, zeiden de Nederlandse bezoekers: „Deze deed niet onder voor en was soms zelfs groter dan die van ons eigen volk". Ir. van Beekom zeide „alles stond voor ons open". Wij werden in vele huizen te eten en to logeren gevraagd". Wat, volgens de heer van Beekom heel prettig aandeed was het ont breken in Amerika van klassen onderscheid, dat in Europa nog steeds bestaat. „Niemand is min der dan een ander en iedereen wordt door anderen gerespecteerd omdat hij zijn werk goed doet". Gedurende hun verblijf in de V. S. bestudeerden de jonge boeren en boerenzoons de veefokkerij, de mechanisatie van het boerenbe drijf, de bestrijding van vee- en plantenziekten en het tegengaan van epidemieën en onkruid. Zij bezochten fabrieken van landbouw machines en vleesverwerkende bedrijven. Sommigen van hen volgden drie cursussen aan uni versiteiten in hun speciale bran che. Ir Van Beekom, de groeps leider, maakte een uitgebreide studie van de uiencultuur in alle voornaamste uiencentra van het land. De korenaanplant, de fruit teelt en de landbouwmethoden waren andere speciale onderwer pen die door individuele leden van het gezelschap bestudeerd wer den. De bezoekers kregen practische opleiding in Amerikaanse arbeids- methoden op de bedrijven zelf, in de hoop dat deze bij zal dragen tot een verhoogde landbouwpro ductie in hun moederland. Nadat zij naar huis teruggekeerd zijn zullen zij hun bevindingen en aan bevelingen in een rapport aan hun regering sturen ter verbetering van de Nederlandse landbouw methoden. Op Oost-Zuid-Beveland grote belangstelling voor landbouwhuish oudonderwijs. Gistermiddag iiad in Kruiningen de officiële opening plaats van de Landbouwhuishoudsehool, uitgaande van de Z.L.M. Dit feit maakte de dag van gisteren voor de Z.L.M., de gemeente Kruinin gen en voor geheel Oost-Zuid-Beveland tot een bljjde dag. Tal van autoriteiten, waaronder de burgemeesters van de dorpen op Oost- Zuid-Beveland gaven dan ook van hun belangstelling blijk. In zijn openingswoord gaf de voorzitter van het hoofdbestuur van de Z.L.M., Ir. M. A. Geuze, allereerst een terugblik op het ontstaan en de ontwikkeling van het landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland. In 1934 was men zover, dat men de eerste landbouwhuis houdsehool in Zeeland, de Prinses Julianaschool te Zierikzee, kon openen. Sindsdien zijn er daar verschillende aan toegevoegd. In Kruiningen bestaat, naar thans reeds is gebleken, grote belang stelling voor het landbouwhuis houdonderwijs. Spr. noemde on derwijs het beste middel tegen vervlakking. Hij bracht dank voor de ondervonden medewerking aan de minister van O., K. en W. en in het bijzonder aan het hoofd van de afdeling Nijverheidsonderwijs, mr ir M. Goote, die voor deze ge legenheid zelf naar Kruiningen was gekomen. Ook bracht hij dank aan het Prov. Bestuur, in het bijzonder de Commissaris der Koningin in Zeeland en de heer A. Schout, mej. E. E. M. Bergervoet, inspectrice van het Landbouw huishoudonderwijs, B. en W. van Kruiningen, in het bijzonder bur gemeester Vogelaar, de raad van Toezicht waarvan in het bijzonder mevr. Vogelaar, het bestuur van de kring O.-Z.-Beveland van de Z.L.M. en de Bond van Platte landsvrouwen. Ook richtte ir. Geuze waarderende woorden tot mej. Scheele, die als eerste cur susleidster pionierswerk verricht te op het gebied van het land bouwhuishoudonderwijs in Krui ningen. Tenslotte sprak hij ook mej. Boogerd, de nieuwe direc trice, zeer hartelijk toe en sprak zijn beste wensen uit voor de ont wikkeling van de school en van de landbouw op O.-Z.-Beveland. SPREKERS. Als eerste spreker voerde daar na het woord mr ir M. Goote, hoofd van de afdeling Nijverheids onderwijs van het minister van O. K. en W. Hij bracht hulde aan het bestuur van de Z.L.M. en aan de burgemeester van Kruiningen. Hij zeide, dat op deze dag geschie denis werd gemaakt voor het landbouwhuishoudonderwijs en voor Kruiningen. Hij wees op de ontwikkeling, die zich heeft voor gedaan In het landbouwhuishoud onderwijs. Hij zei tenslotte toe de school zoveel mogelijk zijn steun te zullen blijven geven. De vol gende spreker was de heer A. Schout, lid van G.S., die sprak na mens de Comm. der Koningin, en het Prov. Bestuur. Na zijn harte lijke gelukwensen te hebben over gebracht wees deze spreker op het enorme belang, dat een der gelijke school kan uitoefenen. Ook sprak hij zeer waarderend over het werk van burgemeester Vogelaar en zijn wethouders. Bur gemeester Volgelaar sprak zijn grote blijdschap uit over de offi ciële opening van de school, hij riep een bijzonder welkom toe aan de heren Goote en Schout. Hij releveerde de verschillende moei lijkheden die zich voordeden bij de oprichting van de school. Nu telt de school reeds 149 leerlingen. Hij wees ook op het belangrijke werk, dat mej. G. G. Sikkens, Z.L.M.- consulente en mej. Scheele ver richtten bü de stichting van deze school. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer P. Scheele— de Putter, voorzitter van de Kring O.-Z.-Beveland van de Z.L.M., mevr. Vogelaar, presidente van de Raad van Toezicht, Ir. J. Versteeg, directeur van de R.L.W. school te Goes, mevr. Kostense, presidente van de Prov. Bond van Platte landsvrouwen, de heer Goedbloed, hoofd van de O.L. school en ULO- school te Kruiningen. Mej. C. Boogerd, de directrice, bracht dank vöor alle felicitaties en an dere attenties. Zij deelde mede, dat de primaire cursus door 30 leerlingen wordt bezocht, terwijl de naaicursussen door 65 en de kookcursussen door 45 meisjes gevolgd worden. Tenslotte sprak de heer C. Kui per, inspecteur van het L.O. te Goes. Nadat daarop een verversing was gebruikt, ging men gezamen lijk naar de school, waar mevt. Goote het lint doorknipte en daar mede de officiële opening ver richtte. Nadat men het schoolge bouw en het daarin uitgestalde werk van de leerlingen had be zichtigd, bracht men nog enige tijd gezellig door in hotel „De Korenbeurs". Verraad van 10 jaar gelede zal te Middelburg worden berecht. In Maart 1940 hebben Jacob Eskens, Abraham Baart en Jo hannes Jacobus Brandenburg, al len destijds woonachtig te Vlissin gen aan het Duitse gezantschap te Den Haag en ook andere Duit se instanties doorgegeven hoeveel Franse en Engelse schepen er Vlissingen in die dagen passeer den, alsmede of er zich in de Zeeuwse wateren al dan niet En gelse oorlogsschepen bevonden, Deze zaken, tegen genoemde ver dachten, zullen op 28 November worden berecht door de Bijzon dere Strafkamer bij de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg. Jacob Eskens, zo blijkt uit de dagvaarding, ls nergens meer te v.inden. Baart woont te Vlissin gen en Brandenburg verblijft in de cellenbarakken te Schevenin- gen. eniging tegen Maandag a.s. uitge schreven wettige buitengewone ledenvergadering te beïnvloeden. RECHTSKUNDIG ADVIES. Het „nieuwe bestuur" heeft rechtskundig advies ingewonnen van mr F. Adriaanse, die hen als wettig gekozen beschouwt, ter wijl de beide oude bestuursleden als rechtskundig adviseur mr W. H. Vermaas hebben, die zegt dat het nieuwe bestuur niet wettig is omdat het niet schriftelijk is ge kozen. Het „nieuwe bestuur" deelde aan het einde van de avond mede, dat het zijn standpunt: „wettig gekozen" handhaaft en dat het zich niet opnieuw candi- daat zal stellen voor de vergade ring van Maandag. De vergadering had een zeer ru moerig verloop. Men bleef in de discussie niet zakelijk maar wierp elkaar tal van persoonlijke bele digingen, insinuaties en hatelijk heden voor de voeten. Er werd niet alleen critiek ge leverd op het vroegere bestuur, maar aan het slot van de verga dering bleek, dat sommige aan wezigen het dit „nieuwe bestuur" ten zeerste kwalijk namen, dat het deze vergadering uitschreef. Enkele pogingen tot verzoening van beide oude bestuursleden met het „nieuwe bestuur" liepen op niets uit, omdat eerstgenoemden terecht op het standpunt bleven staan dat pas Maandag beslist kan worden of het „nieuwe be stuur" aan blijft, dan wel door een ander wordt vervangen". DE BILT ZEGT: Meer wind. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met later op de dag enige regen. Iets hogere hemperaturen. De Kaiser Frazer fabrieken te Rotterdam willen een autoped met motor in de handel brengen, die, als wedstrijdwagen gebruikt, een zeer grote snelheid kan ont wikkelen. In Olst werd het l'A jarig dochtertje van de fam. Ren- sen, dat op de rijweg speelde, door een trailer overreden en gedood Op een onbewaakte overweg onder de gemeente Raalte, raakte gisteren een jeep onder de per sonentrein AlmeloZwolle. De bestuurder en enige inzittenden werden op slag gedood. In Rot terdam werd op de Scherpens- drechtse kade een personenauto door een dieseltrein gegrepen. De 37-jarige Van Nus, onderdirecteur van Thomsen's havenbedrijf werd zwaar gewond, evenals de 34-jari- ge van Reewijk. De echtgenote van de heer Nus werd gedood. Enkele wandelaars alarmeerden gisteravond het vliegveld Schiphol met de mededeling dat ze, toen ze op de Rijksstraatweg Den Haag- Amsterdam liepen, een vliegtuig een noodlanding hadden zien ma ken. Reddings- en brandweerploe gen, eerste hulp en Rijkspolitie rukten uit doch konden niets vin den. De wandelaars hadden, zo vertelden ze, twee lichten over een veld in de buurt van Benne- broek zien hobbelen. Men vond de lichten. Ze zaten vast aan een tractor die overwerk verrichtte! In de Sowjet-Unie bevinden zich nog 400.000 Duitse krijgsgevange nen, waaronder 175.000 vrouwen. Van deze 175.000 werden er 150.000 door de Russen ontvoerd. Frau Soholtz, de vml. leidster van de Duitse Nazi-vrouwenorga- nisatie, is gisteren door de recht bank te Tübbingen onder de „grootste oorlogsmisdadigers" ge rangschikt, veroordeeld tot 19 maanden gevangenisstraf met af trek en zodoende op vrije voeten gesteld. Toen ze de rechtszaal ver liet lachte ze uitdagend. De 23 jarige IJmuidense dienstbode, die dit jaar haar pasgeboren kindje in het Noordzeekanaal verdronk is tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld met ter beschikkingstel ling van de regering. „SCHIP IN NOOD". De heer v. d. Hidde sprak voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes. Een groot aantal leden van de Vereniging voor Algemene Weten schappelijke Belangen luisterde gisteravond in het Schuttershof te Goes naar de heer v. d. Hidde, die vertelde van het prachtige werk, dat de Nederlandse sleep boten verrichten voor in nood ver kerende schepen. De heer v. d. Hidde, een bij uitstek deskundige, die ook verleden jaar voor de ver eniging heeft gesproken, ging in zijn boeiende causerie eerst in op de zeer verschillende oorzaken, waardoor schepen in nood kun nen komen te verkeren. Dat kan zijn door het verliezen van een schroef, wat in de vorige eeuw! vaak, doch ook nu nog wel ge beurt, het losslaan van een luik. waardoor het zeewater in het schip slaat en het onklaar raken van 't roer. Storm zal echter de grondoorzaak zijn. De heer v. d. Hidde vertelde van de betekenis der radio, waar velen aanvankelijk niet aan wil den, maar dat toch al dra het enige middel bleek om een in nood verkerend schip hulp te kunnen bieden en van zijn zeer vele er varingen op de „op station liggen de" sleepboten. Sinds 1922 waren op verschillende plaatsen langs de kusten van de Atlantische Oceaan en de Noordzee, Nederlandse sleepboten gestationneerd, die daar een hele winter lagen. Steeds was de marconist op zijn post om noodseinen op te vangen en wan neer dat het geval was, werd da veilige haven verlaten en voer de sleepboot, soms meer onder dan boven water, naar het in nood ver kerende schip. Zo zijn in de jaren 1922 tot 1940 tal van schepen ge red. Na de oorlog kwamen er geen sleepboten meer „op station" té liggen; ze waren er eenvoudig niet. Wat vooral boeide waren da humoristische voorvallen op zee, waarvan de heer Hidde, er heel wat wist te vertellen. Na de pauze vertoonde hij een serie zeer fraaie, en vaak zeldza me, onder de moeilijkste omstan digheden opgenomen lantaarn plaatjes. De heer B. v. d. Berg sprak een welkomstwoord en eert dankwoord. N.C.V.B. afd. Middelburg liet ouden van dagen genieten. De Ned. Christen Vrouwen Bond afd. Middelburg heeft gistermid dag in de Bogardzaal een bijeen komst georganiseerd, waartoe da Middelburgse ouden van dagen van 65 jaar en ouder waren uit genodigd. Ongeveer 275 oudjes hadden aan de uitnodiging gehoor gege» ven. De presidente van de N.C. V.B., mevr. Blaauw, opende de bij eenkomst. Het podium van de zaal was smaakvol versierd met palmen en een geluidsinstal latie was aanwezig, zodat zelfs de hardhorenden konden meegenie ten. Mevrouw Dekker-van Oyen droeg enkele gedichten voor, terwijl mej. A. van Dijk na de eer ste pauze een verhaal vertelde, waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Tenslotte werd een tableau door de leden opge voerd. Mevr. de JongBikker sprak een slotwoord, waarin zij d» oudjes wees op het feit, dat de N.C.V.B. iets anders had willen bieden, dan de wereld, n.l. het Evangelie van Jezus Christus. Die oudjes, die slecht ter been waren, werden met auto's geheel belangeloos gehaald en gebracht. Geen wonder, dat vooral in de pauze's toen thee en door de le den zelfgebakken cake werd rond gedeeld, terwijl in de tweede pau ze chocolademelk werd gedronken en de mannen een sigaartje kre gen, de oudjes dankbaar waren gestemd jegens het bestuur van de afd. Middelburg der N.C.V.B. die deze middag spontaan en ge heel belangeloos voor hen hadden georganiseerd. Vermoedelijk, dat begin 1950 opnieuw een dergelijke middag zal worden georganiseerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1