Er is voor de boeren alle aanleiding de varkensstapel uit te breiden „Ga naar Rusland terug en vertel het Politbureau Gemeentebegroting van Vlissingen verschenen Ondanks vermindering van import kan huidige levensstandaard gehandhaafd blijven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Luitenant ter zee-vlieger uit Terneuzen met een „Firefly" omgekomen. Felle woordenstrijd in Politieke Commissie Geen verlenging van dienst plicht. Literaire prijs plagiaat Haagse drogist verkocht vergif voor azijnzuur. Hogere raming belastingopbrengsten Nederlandse componist vond vereenvoudigd notenschrift uit. SNIPPER „Langer aarzelen zou nood lottig zijn" Met laag v/ater geen auto's over de Zandkreek Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat |M, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1411 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DONDERDAG 17 NOV. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.04 u. onder 16.46 u.; Maan op 5.25 u. onder 15.36 u. Hoogwater op Vrijdag 18 Nov.t Vlissingen: 12.01 u. 1.93 m., u. m.; Terneuzen: 0.12 u. 2.18 m„ 12.31 u. 2.11 m.; Wemel- dinge: 1.24 u. 1.78 m., 13.45 u. 1.61 m.; Zierikzee: 1.10 u. 1.56 m., 13.28 u. 1.38 m. MINISTER M ANSHOLT TOT DE TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur.) De zestien sprekers die Einsdag het woord hebben gevoerd over de Landbouwbegroting konden gisteren gaan luisteren naar het geen minister Mansholt over al deze opmerkingen te zeggen had. Dat was niet zo bijzonder veel, maar daar waren de opmerkingen dan ook naar. Het was een duidelijke speech van do minister, die veelal rechtstreeks inging op de gestelde vragen. Evenals alle andere afgevaardigden bracht ook hü liet eresaluut aan onze landbouwers. Als alle krachten worden ingespannen is het, zei de minister, mogelijk het huidige levensniveau te handhaven, ondanks een vermindering van de import. Een intensivering van de bedrij ven is daarom ook volstrekt nood zakelijk. Daarenboven moeten alle factoren zoals de afzet, de pro ductie en de verwerking van de agrarische producten nader on der de loupe worden genomen om zo efficiënt mogelijk te kunnen werken. Reeds thans heeft het in- voersaldo plaats gemaakt voor een uitvoersaldo. Het hoeft geen betoog, dat dit feit de minister zeer mild deed stemmen. De prijsvaststelling vond de minister niet zo eenvoudig. DE MELK- EN VAEKENSPRIJS De melk- en varkensprijs vond hij zeer redelijk. Er is volgens hem voor de boeren alle aanlei ding om de varkensstapel uit te breiden. De afzet is verzekerd en de export wordt er mede gediend. Hij betreurde het, dat de aardap pelteelt dit jaar zo klein is. Voor de boer, die varkens houdt is het van het grootste belang, dat hij zich het volgend jaar veilig stelt. Nog eens drong de bewindsman er op aan, dat men moet zorgen voor voldoende voer èn varkens. Heel voorzichtig zeide minister Mans- holt, dat hij het met de zienswijze van zijn partijgenoot Vondeling wel eens was. De huisslachting vond de minister een probleem apart. Door een centrale slachting genieten de boeren ook van het subsidie. En die wensen zij toch wel zeer bepaald. Of de standaar disatie «'an de melk gehandhaafd moet blijven is momenteel in stu die, zo deelde de bewindsman mede. DE BRAAKMAN. De droogmaking van de Braak man (Hiervoor had de heer v. Dis (S.G.P.) Dinsdagavond gepleit), is een moeilijk vraagstuk. De bezwa ren daartegen vloeien vnl. voort uit het Schelde-statuut. De minis ter ontkende, dat er op Walcheren verzekeringsplicht bestaat. Een financieringsregeling voor de re constructie van de visserij vloot is in concept gereed. Deze regeling zal gebaseerd zijn op de Wet op de Materiële Oorlogschade. Bij de replieken merkte de heer v. d. Weijden (K.V.P.) op, dat de minister toch ook wel subsidie kon geven als er thuis of bij een plaatselijke slachterij geslacht zou worden. Minister Mansholt vroeg zich echter af of daarvoor wel voldoende personeel aanwezig zou zijn. De controle is n.l. zeer be langrijk. Hij herinnerde er aan, dat in 1947 de huisslachting is op geheven omdat het niet mogelijk was de controle technisch voor elkaar te brengen. Toch wilde hij nog wel eens bekijken wat er aan te doen is. Na mislukte deklanding op de „Karei Doorman". Aan de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl ten noord westen van Inverness (Schotland) is eergisterenochtend de Firefly „K 35" na een mislukte deklan ding op de „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, luit. t. z. vlieger 3e klasse M. J. van Wijck is hierbij verdronken. De op 11 Maart 1925 geboren marine vlieger Marcus Jacob van Wijck was ongehuwd en afkom stig uit Terneuzen. Hij trad in Maart 1945 als matroos-oorlogs vrijwilliger toe tot de Marine Luchtvaartdienst. Op 1 October 1946 werd hij leerling onderoffi cier en enkele maanden later ad- spirantofficier vlieger. Zijn be noeming tot adelborst vlieger der le klasse volgde op 1 December 1947 en 1 jaar later werd hij be vorderd tot luitenant ter zee vlieger 3e klasse. Het ongeval is hoogstwaar schijnlijk te wijten aan een vlieg- fout. De bestuurder heeft, aldus het A.N.P., terstond na de ver keerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vang net heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te ge ring, zodat dit naar stuurboord afgleed en in zee stortte. De Fire- Fly „K 35" behoorde tot het squadron no. 2, waarmee H. M.'s „Karei Doorman".thans vliegoefe- ningen houdt bij de Schotse kust. De beroving te Vlissingen. De Vlissingse politie heeft twee vrouwen, Sch.en v. d. W. geb. D„ uit Zeeuwsch-Vlaanderen, en een man A„ uit Zuid-Beveland, gear resteerd, verdacht van de bero ving op de schippersknecht, die met dit gezelschap in Vlissingen uit passagieren ging. Een bedrag van f 300, dat was omgezet in goederen is reeds ach terhaald. HET BUREAU OOGST VOORZIENING Het Bureau Oogstvoorziening bracht de gemoederen zij het zeer kalm ook nog even in be weging. De heren Vondeling (Arb.) en Kikkert (C.H.) bepleit ten liquidatie. Daarvan wilden de heren Biewenga (A.R.) en v. d. Weijden echter niets weten. Na tuurlijk moet dit Bureau eens worden opgeheven, maar op dit moment is het nog niet mogelijk. De minister sloot zich daarbij aan. Hij merkte nog op, dat dit bureau zo spaarzaam mogelijk gebruikt zal worden. De behandeling van de verschil lende hoofdstukken was weinig interessant. Besloten werd om de artikelen 1 en 3 van dit wetsont werp, die gaan over het salaris van de minister, dat gebracht is op f24.000.in stemming te brengen bij de begroting van Bin nenlandse Zaken. Minister Lief- tinck zal dan deze post waar schijnlijk verdedigen. De behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken is heden aangevangen. DE DEVIEZENPOSITIE. In een nota inzake de Neder landse deviezenpositie, naar aanleiding van het verslag der commissie voor de handelspoli tiek uit de Tweede Kamer, deelt de regering o.a. mede, dat t.a.v. het deviezenaspect van de Nederlandse landbouw politiek door de hogere produc tie in de landbouw: a. In de voedingsmiddelen sector een besparing wordt verkregen van f270 millioen; b. een importbesparing op de veeveedersector wordt verkre gen van f 100 millioen. Dit betekent in totaal der halve een positieve bijdrage tot de handelsbalans door import besparing van f 370 millioen. Twaalf jaar voor arts tc Kollum. De rechtbank te Leeuwarden heeft gistermorgen de arts Taeke de J. uit Kollum, aan wiens schuld het te wijten is geweest, dat de verpleegster Riemke Feenstra, door verdrinking in „De Zwem mer" bij Kollum om het leven kwam, conform de eis veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De bijkomende eis vijftien jaar ontzetting uit de bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst is verworpen. De J. was bij de uitspraak niet aanwezig. JAMES ROOSEVELT CANDI- DAAT VOOR GOUVERNEUR SCHAP. James Roosevelt, de oudste zoon van de voormalige president van de Ver. Staten, zal zich volgend jaar bij de verkiezingen candidaat stellen voor het ambt van gou verneur van Californië. McNeil had ruzie met Wysjinsky. In de politieke commissie hebben de Britse minister van Staat, Hector MacNeil, en de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wysjinsky, felle woorden gesproken naar.aanleiding van het Russisch voorstel om Engeland en Amerika te beschuldigen van oorlogsophitsing. Eerst voerde MacNeil het woord. Ga naar Rusland terug en vertel het Politbureau, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitleris- me de openbare mening in de we reld nimmer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rus land, zei hij tot Wysjinsky. De Russische regering en die alleen snijdt haar volk af van de sym pathie van de wereld. De Britse minister ontkende, dat Engeland en Amerika rondom Rusland een uitgebreid net van bases hebben opgebouwd om dat land in te sluiten. Engeland had zijn strijdkrach ten van vijf millioen tot ongeveer 750.000 verminderd, maar van een vergelijkbare vermindering aan Russische zijde was hem niets ge bleken. Waarom worden de buitenland se radio-uitzendingen gestoord op een wijze die slechts te vergelijken is met die van Goebbels?, zo vroeg McNeil. Wysjinky's antwoord. Op de hem eigen heftige wijze diende Wysjinsky van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de „oorlogspropaganda" van En geland en Amerika was uitge groeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Vele sprekers in het debat had den uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland. Als u onder deze vrees ineenkrimpt, aldus de Rus sische minister, als u werkelijk zo zenuwachtig bent, raad ik u De laatste dagen doen allerlei geruchten de ronde met betrek king tot de organisatie van het Nederlandse leger. Zo zou het in het voornemen liggen een verlen ging van diensttijd te bevorderen tot 18 maanden, zou de tweede lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconcludeerd, uit de begroting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 be horende Indonesië-bataljons niet zuilen worden opgeroepen. Het A.N.P. verneemt echter, dat een verlening van diensttijd niet in het voornemen ligt. De regering zou alleen bereid zijn een zodanige verlenging te bezien in dien de wenselijkheid daarvan zou kunnen blijken in West Europees verband. Wat de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden opge leid. Andere conclusies kon men echter hiegraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inderdaad voorzien in drie Indo nesië-bataljons, welke uit de eer ste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit het feit, dat uitzen ding naar Indonesië niet zal plaats hebben mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zuil enworden op geroepen. Omtrent de nadere be stemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. aan medisch advies te vragen. Over het storen van buitenland se radio-uitzendingen zei Wysjins ky „Als wij al die minderwaardige onzin in Rusland toelieten, zou ons volk in zulk een verontwaar diging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNneil en al degenen, die er naar smachten dat deze uitzen dingen ongehinderd kunnen ge schieden. Tenslotte beschuldiging Wy sjinsky het Westen „onder het mom van journalisten" geheime agenten in Rusland te willen ves tigen. Daarna werd het debat tot he den verdaagd. Negentienjarige scholier schreef een boek letterlek over. De Haarlemse Uitgevers Mij. Boom-Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uitgeschreven voor een meisjesboek. Zij ontving bij de inzendingen een manuscript van een negentienjarige Haar lemse „letterkundige" W. de G„ die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, geti teld „Wij bouwen ons een toe komst". De jury kende hem de tweede prijs van f500 toe. Thans is gebleken, dat deze jongen met uitzondering van de naam der hoofdpersonen en de titel van het boek zijn manuscript van de eer ste tot de laatste letter heeft overgeschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 bij Meulenhoff te Amster dam verscheen, 't Boek „Wij bou wen ons een toekomst" is inmid dels al uitgegeven en 700 exem plaren zijn reeds in de handel. De „auteur" is terzake van oplich ting in verzekerde bewaring ge steld. De uitgeverij heeft waar schuwingen doen toekomen aan andere uitgeversbedrijven, omdat men vermoedt, dat de knaap nog andere plagiaten op zijn naam staan. De schrik van zijn leven. Een Haagse drogist aan de Paul Krugerlaan heeft waarschijnlijk de schrik van zijn leven gehad, toen een onbekende dame hem verzocht 300 gram azijnzuur te leveren en hij des avonds tot de ontdekking kwam, dat hij in- plaats daarvan accuzuur had ver kocht, een zeer gevaarlijk gif. Een extra-politiebericht werd nog via Hilversum en de plaat selijke radiodistributie omgeroe pen, doch geen resultaat. Gistermorgen trok de Haagse politie er met een radiowagen op uit om in de omtrek van de Paul Krugerlaan het bericht verschil lende malen om te roepen. Dit had succes. In de Pretoriusstraat meldde zich de bewuste dame. Zij had een gedeelte voor de inmaak gebruikt. Het resterende deel werd door de recherche in beslag genomen. De dame spreekt en verstaat de Nederlandse taal onvoldoende en had het radiobericht niet begre pen. Zij werd door de buren op de hoogte gebracht toen de politie het bericht omriep. Postpakketten voor Indonesië inbeslaggenomen. Nederlandse postpakketten, waarin shag en rolfilmpjes zou den zitten, bleken Nederlands bankpapier en Zwitserse horlo ges te bevatten. De dienst In voerrechten en Accijnzen heeft enige tientallen postpaketten uit Nederland in beslag geno men en zal ze terugzenden. Het Deviezeninstituut heeft medegedeeld, dat de afzenders in Nederland hiervan v^einig plezier zullen beleven. De con trole zal in Indonesië verscherpt worden voortgezet, waardoor mogelijk vertraging zal ontstaan in de aflevering van de Sinter klaas- en Kerstpakketten. DE GEZAMENLIJKE BEMANNING van de N.Z.H.R.M. heeft aan de directie van deze maatschappij ter gelegenheid van het 225-jarig jubileum, een glas in lood raam ten geschenke gegeven. Links van het raam W. Klijn, inspecteur; aan de andere kant v.l.n.r. schipper Tot, de heer II. Th. de Booy, directeur der N.Z.H.R.M. en schipper Mees Toxopeus. „Staak verdere uitzending van gezinnen". Zes organisaties richten adres aan regering. De organisaties: „Voor Onze Militairen Overzee", Gem. Actie Ned. Vrouwen, Bond Militairen uit Indonesië, het Nat. Jongeren Verbond, Nieuw Guinea Vooruit en De Nat. Ver. Voor Ned. Volks planting in Nieuw Guinea hebben de regering en Staten Generaal een adres gezonden waarin ver zocht wordt de Europeanen in In donesië en het trouwe deel der Indonesische bevolking, onder te brengen in de rayons in welke ook de Nederlandse troepen zullen worden samengetrokken. In verband hiermede wordt te vens verzocht de verdere uitzen ding van gezinnen vanuit Neder land te willen doen staken. Voorts worden maatregelen gevraagd, teneinde de veiligheid van onze militairen en burgers bij ongere geldheden te waarborgen. Af schriften van het adres zijn ge stuurd aan de H.V.K. en de leger commandant in Indonesië. ZEEUWEN OP WEG NAAR HUIS. Met de „Tabinta", die op 4 Nov. j.l. uit Tandjong Priok vertrok en die op 3 Dec. 1949 te Amsterdam hoopt te arriveren, komen de vol gende Zeeuwen naar huis: E. Janse, B 47, Biggekerke. C. Maas, Griete C 93, Zaamslag. H. Beeke, Nw. Sabingepolder B 141, Wolfaartsdijk. J. J. Janse, Oude Dorp 10, Nieuwland. I. de Bree, v. Hoorn. v. Nurg- straat, Vlissingen. J. P. Davidse, Schuttershof 8, Arnemuiden. J. v. d. Poel, A 115, Waarde. P. Murre, C 69, Wolfaartsdijk. E. de Paepe, Trumanlaan 48, Hulst. W. Flipse, lepelstraat B 57, Serooskerke. G. F. Opdorp, KI. St. Alberts- polder, Sas van Gent. D. Goethals, Dorpsstraat 48, Schoondijke. B. en W. van Vlissingen hebben reeds thans kans gezien de ge meentebegroting voor 1950 aan de raadsleden aan te bieden. Deze begroting bergt weinig verrassingen in zich. Zoals reeds in de laatste gehouden raadsvergadering is meegedeeld, zal met ingang van 1 September 1950 de industrie en huishoudschool worden ge opend. De opbrengst uit de vermakelijkheidsbelasting, die vorig jaar op f 65.000.was geraamd, schatten B. en W, thans op f 60.000. daar een teruglopen van het bezoek aan voorstellingen e.d. wordt verwacht. Industrie en Huishoudschool op 1 Sept. 1950 in gebruik. Het nadelig slot van de alge mene dienst bedraagt in deze be groting f234.098,40 (vorig jaar f228.084,99). Het hoofdstuk Open bare Veiligheid geeft een nadelig slot te zien van f 61.028,52 (v.j. f60.158,39). Onder de inkomsten van dit hoofdstuk, die f 221.709,26 belopen is inbegrepen de rijksbij drage in de kosten van de eigen politie ad. f 204.321. Volksgezondheid en Hulsvesting. Onder de uitgaven voor de volksgezondheid treffen we o.m. aan de geraamde kosten voor de schoolartsendienst in 1950, zijnde f 5393.de kinderuitzending f 2205.en de schooltandverzor- ging f 2000.terwijl voor sub sidies een bedrag van ongeveer f 6000.— is uitgetrokken. Het to taal der uitgaven bedraagt hier f26.282.waardoor een nadelig slot ontstaat van f19.922.(v.j. f 17.928.—). De kosten van de woningdienst (hoofdstuk Volkshuisvesting) be dragen f 31.820.Het nadelig slot, dat dit hoofdstuk te zien geeft is f 2000.groter dan vorig jaar n.l. f 58.036.37. Wat de open bare werken betreft, het onder houd van straten en pleinen is be groot op f 76.886.het onder houd van de 249.460 ma plantsoen op f 42.308.De lonen en sala rissen van de ambtenaren en per soneel in dienst der gemeentewer ken benaderen de f 300.000.Het hoofdstuk sluit met een nadelig slot van f 203.667.65 (vorig jaar f 218.270.03) als inkomsten staan in dit hoofdstuk f30.000.uit de reinigingsrechten, f 8000.begra fenisrechten en f 65.000.op brengst van andere belastingen. Het onderwijs. De kosten voor het lager onder wijs zijn voor 1950 begroot op f71.873.80, voor het middelbaar onderwijs op f46.784.33, het ho ger onderwijs op f 2900.terwijl het Nijverheidsonderwijs een uit gaaf vergt van f 72.192.25. Wat de industrie en huishoudschool be treft zeggen B. en W. in hun toe lichting op de gemeentebegroting: Verwacht wordt, dat 1 Septem ber 1950 de Industrie en Huis houdschool in gebruik zal worden genomen. Ter zake kan nog geen definitieve raming worden ge maakt, zodat voorshands cijfers worden opgenomen, welke geacht kunnen worden de realiteit zoveel mogelijk te benaderen. In de loop van 1950 zal een definitieve ra ming bij suppletoire begroting worden opgezet. De totale kosten voor deze school worden in de be groting geraamd op f 5386.25. Onder het hoofdstuk Onderwijs zijn ook ondergebracht de kosten van musea e.d. n.l. f 6959.on derhoud van muziektenten en speeltuinen f750.terwijl de sportterreinen de gemeente in 1950 naar schatting f 4500.zul len kosten. Het totale nadelige saldo van het hoofdstuk onderwijs bedraagt tenslotte f27.264.67 te gen vorig jaar f 25.330.21. Maatschappelijke zorg. Het hoofdstuk Maatschappelijke steun en voorzorg, dat sluit met een nauelig slot groot f 285.513.58 geeft o.m. aan, de kosten voor overbrenging, plaatsing en verple ging van krankzinnigen ten be drage van f 108.500.Daarnaast is aan subsidies voor de godshui zen uitgetrokken f 31.400.en de kosten van het armbestuur wer den geraamd op f 165.335. Inkomsten. Van de inkomsten kunnen in de eerste plaats de belastingen wor den vermeld. De opbrengst van de 190 opcenten grondbelasting voor gebouwd is geraamd op f 110.000.— (v.j. f95.000.—). De opbrengst der grondbelasting voor ongebouwde eigendommen (110 opcenten is geraamd op f 2600. Ook de inkomsten uit de Perso nele belasting fl55/215 opcenten) zullen vermeerderen. Was deze opbrengst vorig jaar geraamd op f 47.200.thans ramen B. en W. dit bedrag op f 55.2C.De Hon denbelasting staat voor f 1000. minder op deze begroting dan voor 1949 n.l. f 5500. De opbrengst der ondernemings belasting voor de gemeente Vlis singen is zeer aanzienlijk hoger en komt van f 152.712.in 1949 op f 231.000.voor 1950. Uitkeringen. De algemene uitkering is ge raamd op f 369.100.de belas tinguitkeringen op f 62.000.(v.j. resp. f343.000.— en f68.600). De rijksbijdrage is begroot op f 698.400.terwijl een bedrag van f 177.900.is toegevoegd aan de algemene reserve, die op de kapitaaldienst voorkomt. De ge wone dienst sluit tenslotte met 'n totaalbedrag van f5.224.344.12, de kapitaaldienst met een bedrag van f 6.138.355.57, terwijl een post van f 22.989.41 voor de te ver wachten onvoorziene uitgaven voorkomt. Wat de bedrijven betreft is al leen de begroting van het Grond bedrijf en het Vismijnbedrijf slui tend. Het waterleidingbedrijf heeft een nadelig slot van f 19.500 de gemeentereinigingsdienst komt f 101.699.tekort, voor de Vee- en Vleeskeuringsdienst is een te kort van f 5100.begroot, ter wijl dit bedrag voor het Badbe- drijf f 621.84 en voor het Woning bedrijf f9371.60 bedraagt. De raad zal Vrijdag 2 December des namiddags twee uur bijeen komen. Door het Instituut „Klank kleuren" te Bodegraven, wordt thans propaganda gemaakt voor een vereenvoudigd notenschrift, dat de naam „Musicolor" draagt. Dit notenschrift werd enkele jaren geleden uitgevonden door de componist Johan Algra. Bij dit vereenvoudigd notenschrift wordt geen gebruik gemaakt van de no tenbalk, doch van een zogenaamd „octaafsysteem". Hierbij is één gestreept octaaf met zwart aangeduid, twee ge streept octaaf met rood, drie ge. streept octaaf met blauw, vier gestreept octaaf is zwart gestip peld. Klein octaaf is groen, groot octaaf bruin en contra-octaaf paars. De noten zelf worden met cij fers aangeduid en de vingerzet ting met letters. De verhoging wordt aangegeven met een streep naar boven en de verlaging met 'n streep naar beneden. Viool- en bassleutel zijn bij dit systeem ko men te vervallen. Het systeem is speciaal bedoeld voor wat oudere mensen, die moeite hebben met het gewone notenschrift en voor degenen, wie de tijd ontbreekt om dit rustig onder de knie te krijgen. Alle composities kunnen er in over gezet worden. Hoewel op het ogenblik dit nieuwe systeem alleen nog bij piano- en harmoniumstudie dienst kan doen, is de directeur, de heer J. Vreeken, van plan, het ook spoedig tot zang- en koorwerken uit te breiden. De heer Vreeken wil in ons land 800 leraren aanstellen, die dit nieuwe systeem aan hun leerlin gen kunnen onderwijzen, waarbij hij in de eerste plaats aan ge diplomeerde muziekleraren denkt. De leerboekjes zullen niet in de handel worden gebracht, maar uitsluitend door bovengenoemde leraren te verkrijgen zijn. George Stam, directeur van het conservatorium te Utrecht, is in de plaats van Simon C. Jansen gekozen tot algemeen voorzitter der Nederl. Organistenvereniging. Radar-installatie voor de scheepvaart op de Schelde. Reeds is gemeld, dat te Ant werpen, ten behoeve van de scheepvaart op de Schelde, een radar-installatie zou worden aan gebracht. Met de inmiddels aan gebrachte installatie is, in aan wezigheid van talrijke havenauto riteiten, een demonstratie gehou den, waarbij het Britse m.s. „Na vigator" zijn medewerking ver leende. Een bewijs dat men vlug ver geet in deze wereld: Anton Prei singer, die is gekozen om de Christus-rol te vertolken bij de passiespelen, is, zo is thans ge bleken, een fel nazi geweest, die er in 1933 niets verkeerds in zag om met een stormtroep een kloos ter aan te vallen. De burgemees ter van Oberammergau. wist dit; maar ja, „hij spéélt zo goed En dan dat Duitse meisje dat in Aalten op een textielfabriek werkt. Ze was onlangs jarig en haar collega's hadden haar ma chine versierd o.a. met de Neder landse vlag. „Gretchen" bekeek de versiering en tekende een ha kenkruis op de vlag. Ze snapt nog niet waarom ze ontslagen werd. Hooirieken en harken kwamen er aan te pas toen in de Peel enkele ongenode gasten, vreemdelingen, die in de ontginning werken, de keuken binnendrongen en de dienstmaagd aan het gillen brach ten. Het werd een heel gevecht, dat eindigde bij de dokter. Deze maand bestaat de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen een halve eeuw. Gisterochtend is het doodvonnis voltrokken te gen S. van Droffelaar en J. Lam berts, voormalige S.D.-agenten te Assen. Post, bestemd voor de „Groote Beer" moet uiterlijk 17 November op de bus gegooid wor den. Van het dak gevallen en overleden is gisteren de 42-jarige Heidema uit Kollum. Alg. Bondssecretaris Chr. Midden standsbond sprak voor Chr. middenstanders te Goes. Voor de afdeling Goes en om streken van de Chr. Midden standsvereniging sprak gister avond in de Prins van Oranje de alg. bondssecretaris, de heer Hol- lebrandse, over de noodzakelijk heid, dat de christelijke midden stand zich in een landelijk geheel organiseert, wil men het bedrijfs leven niet met rasse schreden zien ondergaan. Geboeid luisterden de talrijke aanwezigen naar het interessante referaat, door inleider getiteld: „Langer aarzelen zou noodlottig zijn". Hij ging allereerst de ont wikkelingsgang na van het hui dige wetsontwerp op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Vaststellend, dat van prot.-chr. zijde hieraan reeds heel vroeg aandacht was besteed, wees hij op de noodzaak, dat de christelijke middenstanders uit hun midden thans reeds figuren dienen te kie zen, die in het bedrijfschap de vraagstukken uit christelijk oog punt kunnen belichten. Om dit echter te kunnen doen, dienen de middenstanders in hun plaatselijke afdelingen deze vraagstukken eveneens te bespreken en juist hier wordt nog teveel geaarzeld. Voorts besprak hij het vraagstuk der lonen en prijzen. De midden stand wordt hier wel zeer in de hoek gedrukt. Van de 24.280 krui deniers bijvoorbeeld blijken er thans nog 22.700 nog geen f 3750 's jaars te verdienen. Wat de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen betreft, hier heeft de chr. middenstandsbond zich op het standpunt gesteld, dat, indien de regering de remmen, die de ontwikkeling van het bedrijfs leven ongunstig beïnvloeden, weg neemt, er geen behoefte aan een dergelijke regeling bestaat. Spreker, die voorts de wet op de ondernemingsbelasting en het cadeaustelsel besprak, drukte aan het eind van zijn betoog zijn toe hoorders op het hart, toch vooral niet te vergeten, dat ook op maat schappelijk terrein de christelijke beginselen moeten overheersen. Na zijn betoog kreeg de heer Hollebrandse een kruisvuur van vragen te beantwoorden. De ver gadering, die door voorzitter J. Snoodijk was geopend, werd door inleider met gebed gesloten. Momenteel kunnen met laag water geen auto's met de pont KortgeneWolfaartsdijk overge zet worden, omdat men bezig is do laagste brug van de steiger to Kortgene en die te Wolfaartsdijk te vernieuwen. Dit is voor het toch al lastig te bereiken eiland een grote han dicap. Wanneer men nu tegen laag water met de pont over wil, doet men het beste de auto niet mee te nemen, daar men niet eer der met het voertuig terug kan voor het water zo hoog is geste gen, dat de middelste brug ge bruikt kan worden. Motorrijwielen en fietsen kunnen overgezet wor den; zij het dan ook met de no dige moeite. De Kring Noord- Beveland van de Zeeuwse Land- bouwmij., die gisteren te Kortgene vergaderde, heeft in verband hier mee een telegram gezonden aan Ged. Staten. Het luidt als volgt: „De Kring N.-Beveland der Z.L.M. in alge mene vergadering bijeen, ver zoekt U beleefd, doch zeer drin gend maatregelen te treffen, op dat het autoverkeer, ondanks het werk in uitvoering aan de steigers van het veer KortgeneWol faartsdijk, niet wordt lamgelegd. Éénstemmig met het Brugcomité is zij van mening, dat de huidige toestand niet langer geduld kan worden". Oudervereniging Stedelijk Gymnasium Middelburg. Dinsdagavond hield deze ver eniging haar jaarlijkse ledenver- adering in het Schuttershof te Middelburg, onder leiding van de voorzitter, de heer H. W. Colmjon. Na de opening en de afhandeling der gewone verenigingszaken gaf de rector, dr H. W. Fortgens, ver slag over het afgelopen cursus jaar. Hierna sprak de heer J. Scheltens over Psychotechniek. In een boeiende en rijke causerie gaf deze een populaire uiteenzetting van de bedoeling, de werkwijze en de resultaten van de psychotech nische methoden, toegelicht door veie ervaringen uit zijn praktijk. Na de pauze was er voor de ouders gelegenheid met de docen ten te spreken. Hiervan werd door velen een dankbaar gebruik ge maakt. „Vrederust". In de bestuursvergadering der Ver. „Vrederust" werd gisteren de heer A. J. Koppe te Yerseke ge kozen tot lid van het dagelijks be stuur. Hij zal de functie van 2e secretaris vervullen als opvolger van de heer J. J. Duvekot, die gekozen werd als tweede voorzit ter in de plaats van ds A. Scheeie van Domburg. DE BILT ZEGT: Enige regen. Over het algemeen veel bewol king met in de ochtend hier en daar nevel of mist. Af en toe enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord of Oost. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1