Koningin en Prinses vierden het feest met de redders ter zee KIEUVS De critiek in de Kamer viel nogal mee Twee rijksdiensten te Goes opgeheven Gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke wordt morgen in gebruik genomen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zondags-rijverbod. Tal van onderscheidingen werden uitgereikt Inkrimping Rijkspolitie. Ontmanteling van Duitse industrieën vertraagd Evacuatie van Nederlandse troepen uit Indonesië. De Breede Watering Bewesten Yerseke Bedrijfschap Zuivel verdween gisteren Bakkers weigeren contri butie te betalen aan de Vakgroep. SNIPPER Mogelijk door medewerking van tal van instanties. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f. Tel. 2754; Middelburg, Korts Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1410 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 16 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.02 u., onder 16.47 u.; Maan op 3.54 u., onder 15.21 u. Hoogwater op Donderdag 17 Nov. Vlissingen: 11.15 u. 1.69 m., 23.45 u. 1.99 m.; Terneuzen: 11.44 u. 1.88 m., u. m.; Weniel- dinge: 0.27 u. 1.63 m„ 12.54 u. 1.44 m.; Zierikzee: 0.15 u. 1.44 m., 12.34 u. 1.23 m. Het thans geldende rijverbod voor auto's op Zondagen, heeft van verschillende kanten scherpe critiek uitgelokt. Men kon wel niet ontkennen, dat het zaak was zuinig te zijn met de beschikbare benzine en daarom het overbodige rijver- keer enigermate te beperken, maar toch zagen velen hier een nauwelijks te dragen aantasting van de persoonlijke vrijheid. Maar hoe dan ook, in het ver bod van de Overheid moest worden berust. Dat er ook nog is de wet Gods, die van ons eist de Dag des Heeren te heiligen en alle onnodige arbeid te laten rusten, legde geen gewicht in de schaal. A anvankelijk was er sprake van, dat na 1 Januari 1950 het tot die datum geldende ver bod, niet opnieuw zou worden ingevoerd. De noodzaak om het benzine verbruik te beperken schijnt minder dringend en bovendien zou, naar verwacht werd, de sterke verhoging van de ben- zinë-prijs een remmende in vloed uitoefenen. Later scheen er bij de rege ring de neiging te zijn alweer in verband met de benzine positie toch een nieuw ver bod in te stellen, doch volgens de laatste berichten is het waar schijnlijk, dat dit voornemen niet zal worden uitgevoerd. Er is nX sprake van, dat ten gevolge van de Unie met België, de benzineprijs opnieuw omhoog zal gaan en dat als gevolg daar van, bij de automobilisten de lust om op Zondag te rijden wel zal vergaan, in elk geval sterk zal verminderen. T T ieruit blijkt, dat alles draait 41 om de benzine. Is er voldoende benzine, dan rijden maar en rossen, naar hartelust. Het feit, dat de Zondag, de door God ingestelde en ook als een genadegave geschonken rustdag is, dat het hier gaat om de Dag des Heeren, is van geen betekenis. Dat de Overheid, die regeert bij de gratie Gods, geroepen is tot verheerlijking van Gods naam, met de heiliging van Gods dag ernst heeft te maken, en daarom de Zondagsrust zo veel mogelijk heeft te bevorde ren, komt hierbij niet in aan merking. Dat is het bedroevende in deze historie. Aan de eis van de schat kist wordt volle aandacht ge schonken. Maar de eis Gods, wordt genegeerd. NEDERLANDSE REDDINGMAATSCHAPPIJEN 125 JAAR. De herdenking van het 125-jarig bestaan van de beide Neder landse Reddingmaatsehappyen is voor onze redders ter zee 'n bijzon dere dag geworden, want zü werd bygewoond door Prinses Wilhelmina, die na een rede van de minister-president dr W. Drees persooniyk een aantal onderscheidingen aan de leden van de Red dingbootbemanningen en van de Redding Maatschappy uitreikte. Een grote verrassing was het, toen na het officiële gedeelte, ter- wyi het kopje thee werd geser veerd, onzo Koningin geheel on opvallend de Ridderzaal binnen kwam. Er volgde een hartelijke begroeting tussen de Koninklijke moeder en haar dochter en daarna onderhielden zij zich elk afzonder lek met vele leden van de red dingbootbemanningen en tal van genodigden. Aardige tafereeltjes. Vele aardige tafereeltjes deden zich voor. Met name toen Prinses Wilhelmina ergens in de zaal ge zeten was met de minister van Verkeer en Waterstaat en rondom haar de leerlingen van de machi- nistenschool en de zeevaartschool te Scheveningen zich schaarden. De Ridderzaal was op zeer smaakvolle wijze met groen en bloemen versierd. Op de achter grond van het podium was een groot schilderij opgehangen, dat betrekking heeft op het redden van schipbreukelingen, terwijl ter weerszijden de vlaggen der beide jubilerende maatschappijen waren opgehangen, thans gesierd met de Koninklijke Kroon, daar de Ko ningin aan deze maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" had verleend. Voor de ingang vormden de leerlingen van de machinisten- school en de zeevaartschool te Scheveningen een erewacht. Be halve de ministers en de leden van het corps diplomatique waren bootbemanningen en de bestuurs leden der beide maatschappijen aanwezig. Gelukwens van de Prins. Nadat Prinses Wilhelmina in het midden van de zaal, tegenover het podium had plaats genomen, betrad de minister-president het podium om een rede te houden. Hij deelde mede, dat een geluks telegram van Prins Bernhard was slagen, zullen hun ontslagdatum ontvangen. De Prins, die door zien vervroegd tot 1 Januari 1950. ziekte verhinderd was aanwezig een spoedig herstel toe. Na zijn rede reikte Prinses Wil helmina persoonlijk tal van onder scheidingen uit. Dankwoorden werden hierna gesproken door de voorzitter van de N.Z.H.R.M., de heer P. E. Tegelberg en door de voorzitter van de Zuidhollandse Maatschap pij, de heer Murl Leis. 55-jarigen eervol ontslag. In het kader van do bezuini gingsmaatregelen der regering zal de sterkte van het corps der rijks- politio worden teruggebracht op 6500 man. In verband daarmee zal, op enkele uitzonderingen na, aan alle leden van dit corps, die In de loop van 1949 vijf-en-vijftig jaar zün geworden en aan hen, die deze leeftijd reeds eerder bereik ten, per 1 Januari van het vol gend jaar eervol ontslag worden verleend. Om te voorkomen, dat door het vertrek van alle 55-jarigen en ou deren de dienst zou worden ont wricht, zullen in totaal ongeveer zestig ambtenaren van 55 tot 60 jaar worden gehandhaafd. Alleen degenen op wier behoud uit een oogpunt van dienst zeer veel prijs moet worden gesteld, komen hier voor uiteraard slechts In aanmer king. Voor zover aan de betrokkenen aan dit ontslag geen recht op ver vroegd pensioen kan worden ver leend, zal dit geschieden op grond van artikel 75, derde lid van het Politie-ambtenaren-reglement, zo dat zü dan kans op wachtgeld hebben. De ambtenaren, die reeds toe stemming hadden gekregen, dat zij, op grond van het bereiken van de 55-jarige of 65-jarige leeftijd, na 1 Januari zouden worden ont- te zijn bood zijn gelukwensen aan de jubilerende maatschappijen aan. Dr Drees wenste de Prins Tweede Kamer over begroting van Landbouw. (Van onze parlementaire redacteur). De grote tyd voor de landbouwspecialisten in de Tweede Kamer Is weer aangebroken. De vele agrariërs, die deze Kamer telt; wier pen zich dan ook verwoed op de begroting van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening. Men kan wel zeggen, dat de sprekers het ln grote ïynen met elkander eens waren en dat zij zich op bepaalde punten gezameiyk keerden tegen do minister. Deze critiek was ech ter niet hevig. De heer Engelbertink (K.V.P.) stak de landbouwers een pluim op do hoed. Hij knoopte daar meteen aan vast, dat het loon van de ar beiders in de landbouw nog niet altijd gelijk is aan de lonen van de arbeiders in andere bedrijfstak ken. Er was geen enkele spreker in de middaguren die het daar niet mee eens was. Met de nieuwe landbouwpolitiek, die thans een jaar wordt gevoerd, was de heer Engelbertink (K.V.P.) het eens, als ze niet leidt tot een verminde ring van de mogelijkheden voor bepaalde groepen. De heer Biewenga (A.R.) had echter wel enige critiek. Deze was voornamelijk gericht tegen de aardappelmisère van het verleden jaar en tegen het feit, dat de bin nenlandse handel in granen is vrijgegeven. Evenals verleden jaar was de grootste opposant tegen deze socialistische minister de socialist Vondeling (Arb.), die de landbouwpolitiek in de jaren 1930 —1939 beginselloos en volstrekt opportunistisch noemde. Alleen een geleide economie, waarin het evenwicht tussen vraag en aan bod, volgens een eenvoudig systeem wordt geregeld, zal de boeren zekerheid kunnen ver schaffen, vond hij. De felste bestrijder vond de heer Vondeling ongetwijfeld in de heer v. d. Heuvel (A.R.), die hem de titel gaf van „een volmaakt type van bodemrationalist". Het systeem Vondeling zal uiteindelijk leiden tot de Duitse staat. De P. v. d. A. wil in feite alleen maar grote ondernemers en arbeiders. Maar de heer v. d. Heuvel stelde zich op het standpunt, dat het in stand houden van de kleine boe renstand, ook al is het uit econo misch oogpunt niet mogelijk, vol strekt geboden is, al was het al leen maar uit volkshuishoudkun dig belang. Lonen en prijzen. Lonen en prijzen was vanzelf sprekend ook een onderwerp, waarover goed gesproken kon worden. De heer Biewenga (A.R.) deed dit wel het meest uitgebreid. Hij wees erop, dat de landbouw politiek moet passen in de loon en prijspolitiek van de regering, wel ke hU beslist onhoudbaar noemde. Het zich vast leggen op een be paalde prijs is onjuist. Het heeft er, volgens deze spreker, veel van weg, dat het bij de prijsvaststel- 'ing primair is of het tekort van, het Landbouwegalisatiefonds wordt weggewerkt. Hij vroeg de regering dan ook in den vervolge de prijs vast te stellen in overleg met het bedrijfs leven. De prijzen moeten niet zo scherp worden gesteld, dat het onmoge lijk zal zijn kapitaal te investeren. De heren Engelbertink (K.V.P.), v. d. Heuvel (A.R.), den Hartog (V.V.D.) en v. d. Weyden (K.V.P.) klaagden over de lage inleverings- prijs voor melk en varkens. VERKLARING VAN ADENAUER. Kanselier Konrad Adenauer heeft Dinsdag in het West-Duitse parlement verklaard, dat de wes telijke mogendheden hebben goed gevonden, dat de ontmanteling van Duitse Industrieën wordt ver traagd. De drie hoge commissarissen in Bonn waren gemachtigd de vol gende kwesties met de West- Duitse autoriteiten te bespreken: 1. De toestemming aan Duits land om grotere en snellere oceaanschepen te bouwen. 2. De toestemming aan Duits land om toe te treden tot bepaal de internationale organisaties. 3. De beste manier om de scha delijke gevolgen te ontgaan van de formele staat van oorlog tus sen Duitsland en het Westen. 4. Het recht van Duitsland om consulaire en handelsmissies in het buitenland te vestigen. Mysterie rond Ginette Neveu. Zes en dertig uur voor de be grafenis van een stoffelijk over schot, dat van de vorige maand bij een vliegramp omgekomen Franse violiste Ginette Neveu zou zijn, is gisteren verklaard, dat hier een vergissing in het spel is en men met het stoffelijk over schot van een ander slachtoffer te doen heeft. De begrafenis werd afgelast nadat een broeder van Ginette verklaard had, dat het stoffelijk overschot, hem in het gemeentelijke sterfhuis te Parijs getoond, niet van zijn zuster was. De jonge vrouw in de kist had zeer lange en puntige nagels, ter wijl een violiste zeer korte nagels moet hebben. Anderzijds droeg de gestorvene om de hals een ket ting, waaraan een Egyptische me daille hing, die niet aan Ginette behoorde. Tenslotte was zijn zus ter op de dag van het ongeval in een rode pull-over gekleed, terwijl het lijk een paarse trui droeg. Nieuwe bloembollentelmachine uitgevonden. Een bloembollentelmachine is uitgevonden door de heer J. Cre- mer uit Amsterdam en geconstru eerd door de firma J. Bouwman uit Groningen. De machine kan in een uur tjjds niet minder dan 30.000 bloembol len geteld afleveren. Een prestatie waar anders een werkman een ge hele dag voor nodig heeft. GROTE BRAND TE DACCA. Gisteren is te Dacca, in Oost- Bengalen, brand uitgebroken, waardoor binnen drie uur een za kenwijk geheel in vlammen op ging. Meer dan 900 winkels wer den in de as gelegd. De aangerich te schade wordt op 20 5 50 mil- lioen gulden geraamd. Dit is de grootste ramp die de stad sinds jaren overkomen is. BRAND BIJ BRCYNZEEL. Door het wegspringen van een vonk van een lasapparaat ont stond gisteren bij de N.V. Neder landse potioodindustrie Bruynzeel te Zaandam een brand, die een loods potloodhout en gereedgeko men producten vernietigde. NEDERLANDSE TANKER GEZONKEN. Gisteravond raakte, ter hoogte van North Foreland (Engeland) het Britse schip „Sedulity" in aanvaring met een kleine Neder landse tanker, de „Mercurius". De opvarenden van de tanker kon den echter alle gered worden. De evacuatie van Nederlandse troepen in de stad en het district Soerakarta is beëindigd. Zfj ver liep zonder incidenten, overeen komstig het onlangs hieromtrent gesloten accoord, onder auspiciën van de UNCI. De evacuatie van de residenties Madioen en Klaten in Midden Ja va is nog in gang. Van andere züde wordt verno men, dat het gemengde militaire bureau in het district Bantam 'n overeenkomst bereikte over een geleideiyke evacuatie van Neder landse troepen uit dit gebied. Bü de republikeinse troepen berust reeds de controle over het zuide lijke deel daarvan. Volgens deze overeenkomst zal de evacuatie op 19 December beëindigd zijn. Ten slotte hebben volgens een voor lopig accoord, dat te Palembang bereikt, werd de Nederlandse troepen een aanvang gemaakt met de ontruiming van verscheidene locaiiteiten in het republikeinse gebied in Zuid-Sumatra. SOLDAAT eerste klasse Goede- gebaan van 3-3-R.I. heeft zo zijn eigen manier om aan ieder een mee te delen, dat het voor hem afgelopen is. Met grote let ters had hij het woord „habis" op de klep van zijn vechtpet aangebracht. Wat het betekent weten we niet precies, maar dat-ie blij is kan men wel aan z'n gezicht zien! ALLE BUITENGEWONE WERKEN UITGEVOERD Oorlogsschade hersteld. Gistermiddag vergaderden „De Prins van Oranje" te Goes, onder voorzitterschap van de dijk graaf, de heer P. J. J. Dekker, de Ingelanden van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke". Na de vergadering te hebben ge opend, deelde de heer Dekker mede, dat G.S. de gratificatierege ling 1949 voor het personeel van het Waterschap hebben goedge keurd. Op zijn verzoek is de sluis wachter M. de Witte van zün taak ontheven en is H. Smits te Kattendijke in zijn plaats be noemd. De storm van 26 Oct. j.l. heeft zo goed als geen schade aange richt, zei de heer Dekker. Na 20 maanden van rust, is het stoom gemaal thans in werking geko men. De glooiing van de Dam te Yerseke is gereed. De kosten wa ren meegevallen. De begroting was f 124.945 en de uitgaven wa ren f 121.966. Een bedrag van f4800.— hier van, dat ais oorlogsschade aangemerkt kan worden, zal als vergoeding teruggevraagd wor den. De brug in de Kokuitsweg zal begin Dec. voor het verkeer worden opengesteld en Landbouw- herstel is bezig de duiker tussen de W.A. Polder en de Breede Wa tering te verwijderen. Voor het opruimen van munitie door de ir. 'jnopruimingsdienst is een ge deelte van de Oude Leiding bij de Kapelsestraat drooggelegd. De gebreken aan het metselwerk aan de heul over hetzelfde water zün verholpen. Het bestuur wil enkele wegvakken, de Lange Oostweg te 's-Heer Abtskerke en de Oude Polderweg, de Reepweg en de Binnendijk te Wemeldinge in eigen beheer verbeteren. Daartoe zal dezer dagen 300 ton steenslag worden gekocht. Voorts is nog 800 ton zuilenbasalt in bestelling voor de zeeweringen. ALLE SCHADE HERSTELD. De belangrijkste mededeling, die de heer Dekker voor het laatst bewaard had, was, dat thans alle buitengewone werken aan het Waterschap uitgevoerd zijn en alle oorlogsschade Is hersteld. In verband daarmee zal de tü- delüke opzichters per 1 Dec. eer vol ontslag verleend worden, waarmee de technische dienst weer op de vooroorlogse sterkte is gebracht; en bestaat uit een waterbouwkundig ambtenaar en 2 vaste opzichters. Als ingekomen stuk was er een verzoek van de gemeente Kapelle om 24 meter watergang langs de Goese straatweg te mogen dem pen en rioleren. Op voorstel van het bestuur gingen alle ingelan den er mee accoord, dit verzoek in te willigen. De heren P. J. J. Dekker, Joh. de Groene en K. M. Straub, werden benoemd tot afge vaardigden in de Dqkraad van de nieuwe „Waterkering van de ca- lamiteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina (Zuid-Beveland)". De vergadering werd besloten met een opmerking over de slech te staat van de Koedük. Deze zaak heeft de aandacht, ant woordde de voorzitter hem en de kwestie zal ook bij „De buitenpol ders van Nisse en 't Waterschap 's-Gravenpolder, eveneens belang hebbenden, ter sprake gebracht worden. Terugkeer tot normale verhoudingen. Naar de heer A. Schoep, secre taris van de Nederlandse Bak- kersbond mededeelt, hebben ongeveer 1200 bakkers in ons land gedurende de laatste weken een dagvaarding ontvangen, om dat zij nalatig zijn met betrek king tot het voldoen van de contributie voor hun vakgroep. De Nederlandse Bakkersbond heeft zijn leden thans geadvi seerd de contributie voor de vakgroep niet te betalen. De bond meende dit advies te kun nen verstrekken omdat, zoals de secretaris het uitdrukt, „het hier gaat om een beginsel kwestie". Landhaaien in Vlissingen. Een schippersknecht, die Zon dagmiddag in Hansweert de wal opging om zich wat te vermaken, ontmoette twee dames en een heer by wie hy zich aansloot. Het ezelschap begaf zich naar Vlis singen, ging daar wat dansen en dronk vrij veel. De schippers knecht, die zich zeer tot een der vrouwen voelde aangetrokken, ontdekte de volgende morgen, dat zijn gezellin verdwenen was en men hem van 'n bedrag van ruim f 500 had beroofd. De politie doet thans haar best de „dames" te vinden. ECONOMISCHE CON TROLE OP 1 DECEMBER Met Ingang van 1 December zal, naar wy vernemen, het in de Leliestraat te Goes gevestigde bureau van de Economische Con troledienst, het laatste ln Zeeland, opgeheven worden. Dit betekent echter niet, dat hiermede een eind komt aan de uitoefening van controle door deze dienst. Want met ingang van December zullen vanuit het district Rotterdam, waartoe Zee land behoort, enkele overgeble ven ambtenaren gedirigeerd wor den. Tevens zullen van tijd tot tyd en by büzondere gevallen ge specialiseerde „brigades", be staande uit enkele mensen, uit, rukken. Dit alles om controle uit te oefenen op pachten, huren lo nen en vestigingsvergunningen. Het bureau te Goes is het laat ste dat opgeheven wordt, want reeds eerder verdwenen de bu reaux te Terneuzen, Oostburg en Zierikzee. Gemiddeld hebben in Zeeland rond 40 mensen gewerkt bü de prijzen- en economische controle. Langzamerhand zakte dit aantal tot 30 en momenteel is er nog een 16-tal, waarvan ook de meesten ontslagen en zo zij geen betrekking kunnen vinden, gedu rende acht maanden op wacht geld gezet worden. Voor 1947 had de prüzencon- tróle, zoals het toen heette, over het gehele land 66 afdelingen met 1400 man personeel. Met ingang van 1 December zijn er echter vijf districtsbureaux, met thans nog 400 man. Na 1947 werd de dienst die een half jaar geleden gereor ganiseerd werd en waarby van de prijzencontróle en de z.g. Cedek de Economische Controledienst gemaakt werd, steeds meer inge krompen. Men begon hiermee het eerst op het platteland. Het publiek kan dus over 14 dagen niet meer met eventuele klachten op het bureau te Goes terecht. Het kan zich echter nog steeds wenden tot de piaatsehjke prijzencommissie en tot de Rüks- en Gemeentepolitie. Vooral in Zeeland valt het niet mee voor de ontslagenen werk te vinden, een gelukkige omstandig heid is echter dat er een behoor- ïyke wachtgeldregeling voor de werkloze ambtenaren is, althans voor degenen, die langer dan drie jaar in overheidsdienst zün ge weest en dat is in Zeeland het ge val. BEDRIJFSCHAP ZUIVEL. Een andere dienst, die met in gang van gisteren opgeheven is, is het Bedrijfschap Zuivel, gevestigd aan de Grote Markt te Goes. Deze dienst waarover Ir. J. D. Dorst laatstelijk de leiding had, werd in Juli 1940 opgericht en had de controle op aanvankehjk een 1300 meikslyters, 3000 karnver- gunningshouders en 9 zuivelfa brieken. Door de bemoeiingen van de Duitsers mochten in de oor logstyd nog slechts een 800 ge zinnen in Zeeland karnen; de an deren moesten aan de fabrieken leveren. Door verschillende oor zaken, onder andere de distribu tiebepalingen, liep het aantal meikslyters in de loop der jaren terug tot 800 op het ogenblik. Timmerman viel van steiger. Gistermiddag is de 19-jarige timmerman P. de Rüke te Mid delburg, werkzaam by de bouw van een pand aan de Koorkerk straat van een steiger van 5 m. hoogte gevallen en ernstig gewond het ziekenhuis opgenomen. De Rijke was op een 7 m. hoge stelling aan het zagen en men vermoedt, dat een stuk hout is gevallen op een twee meter lager gelegen „schriksteiger" en hy bij een poging dit hout te pakken het evenwicht heeft verloren. Dr Schuling verleende de eerste hulp. „Ik zal de Heere met myn ge zang loven: Psalm 28 7". Dat staat in vergulde letters op de galery van de nu geheel herstelde en gerestaureerde Ned. Hervorm de Kerk te Hoedekenskerke, die Donderdag a.s. in een speciale dienst, welke 's avonds om half zeven aanvangt, weer in gebruik genomen zal worden. Meer dan vijf jaar is het nu ge leden, dat de vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen weggeschoten grana ten insloegen in de kerk van Hoe dekenskerke. De kleine toren op het dak van het gebouw werd daardoor zwaar gehavend, terwyi op verschillende plaatsen gaten geslagen werden. Op zich zelf was deze oorlogs schade niet zo heel zwaar, maar het was te ernstiger, omdat het 14e eeuwse kerkgebouw toch al nodig gerestaureerd moest wor den. Door de oorlogsjaren kwam hier echter niets van. Direct na de bevrijding werden noodherstellingen aangebracht, opdat de gemeente in elk geval zou kunnen kerken. Vanzelfspre kend waren alle ramen stuk en dus werden de „open gaten" qp enkele na, waar broeikassenglas in gestopt werd, met planken dichtgespükerd. In die tyd, van November 1945 tot April 1949, werd dankbaar gebruik gemaakt van het kerkgebouw der Geref. Gemeente. Na April betrok men de provisorisch herstelde kerk weer. Het gebeurde echter nogal eens, dat van luisteren niet veel kwam, omdat men alle aandacht had voor het lekkende dak. Er moest dan ook wel eens van plaats veranderd worden, wilde men niet met een nat pak uit de kerk komen. In Juli 1947 kwam er nog een euvel bü. Het herstel begon. Toen werd n.l. een aanvang ge maakt met het herstel en de res tauratie van het gebouw. En zo kwamen de gemeenteleden tussen de in de kerk staande steigers te zitten. Juli 1948 stapten de Her vormde Hoedekenskerkenaren 's Zondags echter niet meer de ge heel in de steigers staande kerk binnen, maar vonden ze 'n plaats je in het inmiddels gereedgeko men Verenigingslokaal, dat achter de kerk gebouwd is. En tot j.l. Zondag zyn daar het Woord en de Sacramenten be diend. Morgen zal de Hervormde Gemeente echter weer ter kerke gaan in de kleine, hoge kerk, die door de restauratie zeer fraai is geworden. (Zie vervolg rp pag. 4). Een slager in Berlü'n, die vroe ger lid was geweest van de door de communisten geleide S.E.D. is gistermorgen op het kantje af aan een ontvoering ontsnapt. Drie „agenten van politie" stapten zün winkel binnen en vroegen hem mee te gaan. Buiten zag hy, dat hun auto een Oost-Berlijns num merbord droeg. Hij riep luidkeels om hulp, waarop voorbijgangers hem bevrijdden. In Engeland is een vroeger piloot van de R.A.F. gearresteerd, verdacht van moord op een autohandelaar. Hü zou diens lichaam in stukken gesne den hebben en de stukken met een gehuurd vliegtuig in zee hebben gegooid. De „Carbazol" waar over wü gisteren in dit rubriekje schreven, is geen explosief bbjkt thans, doch een bijproduct van teer. Een opluchting temeer dus. In een vliegtuig van de Scan dinavische luchthjnen is gisteren boven de Oceaan een baby gebo ren. Een dokter op een Schots vliegveld heeft telegrafisch de stewardes, die by de bevalling hielp, instructies gegeven. De Franse regering heeft twee Tsjechische diplomaten het land uitgewezen. De Italiaanse poli tie heeft een 46-jarige Armeen en 24 leden van zün terroristenbende gearresteerd. Zü bedreven spion- nage in het groot en smokkelden springstoffen. Doel: het omver werpen van regeringen. Een machinist van een Amerikaanse trein heeft zijn passagiers doen schrikken door in een eenzame streek plotseling te stoppen. Toen men hem verschrikt kwam vragen wat hij deed, liep hy langs de rails te zoeken naar zün gebit, dat hü bü een niesbui had verloren. Hij vond het en de trein reed verder. Een Amerikaans schip van een particuliere maatschappij is gis teren aan de mond van de Jangtse beschoten. -• Montgomery zal vandaag naar Amerika vertrek ken, om daar de problemen voor de West-Europese verdediging te bespreken. In 1946 werden de bemoeiingen van het Bedrijfschap uitgebreid tot Goeree-Overflakkee. Maxi maal werkten op het bureau te Goes 2025 personen. 14 ïqn er thans op wachtgeld komen te staan. Overigens betekent de opheffing van het bureau te Goes, ook eert centralisatie. Want over het ge hele land zijn vier afdelingen. Eén te Tilburg, voor Zuid-Nederland, één in Zwolle voor het Oosten, in Leeuwarden voor het Noorden en in 's-Gravenhage voo- het Westen van het land. Hier is tevens de hoofdadministratie gevestigd. Het was in de kantoorlokalen gisteren een drukte van belang. Voor verschillenden, die zonder werk op straat komen te staan, is de opheffing van beide diensten niet prettig. Voor het land bete kent het echter een terugkeer tot normale verhoudingen. Rampendepót in Vlissingen. Door het rampenfonds van het Ned. Rode Kruis is in Vlissingen als één der eerste plaatsen in Ne derland een z.g. rampendepot in gericht. Dit depót bestaat uit 8Ó bedstellen met toebehoren en ver- plegingsmiddelen en is bestemd om by rampen, wanneer de aan wezige ziekenhuisruimte te klein mocht zün, te worden gebezigd bij de inrichting van een noodzieken huis. De afdeling Vlissingen vart het Rode Kruis had tüdens de oor log en in de bevrüdingsdagen al haar materiaal verbruikt. Thans is zü weer beter ingespannen dart voor de oorlog. Het ligt in de be doeling, dat men meer van deza depóts inricht, ovér het hele land verspreid. Dat Vlissingen hiervan één der eerste plaatsen is, komt waarschüniyk omdat het Vlissing- se publiek zo gul heeft geofferd by de Rode Kruiscollecten van de laatste jaren. TEWATERLATING „PRINS BERNHARD". Naar wij vernemen zal de echt- enote van de directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zee land, mevr. de Jonge, op Zater dagmiddag 19 November a.s. op de werf van de K.M. „De Schelde te Vlissingen de officiële plechtig heid van de tewaterlating van de nieuwe veerpont „Prins Berri- hard" verrichten. RIJDEND POSTKANTOOR „VOOR HET KIND". Ook dit jaar zal de stichting „Voor het kind" ter stimulering van de verkoop van kinderzegeig, gebruik maken van een rijdend postkantoor, een autobus der N.S., die in de onderstaande plaatsen verbiyf zal houden. 19 Dec. Middelburg, 20 Deo, Breskens, Terneuzen en Hulst, 21 Dec. Bergen op Zoom. Centrale A.R.-Kiesvereniging Goes. Dinsdag vergaderde de Centrale A.R.-Kiesvereniging in de Kies kring Goes, onder leiding vajl haar voorzitter de heer R, Zuidema. De vergadering was druk be zocht. Bü'na alle kiesverenigingeh waren aanwezig. Het voornaamste punt van be handeling was de bespreking vart het voorstel van het Prov. Comité inzake de candidaatstelling Prov, Staten. Na brede bespreking wer<J met grote meerderheid beslotert aan de kiesverenigingen te advi seren met één candidateniyst voot héél de provincie uit te komenf met ais no. 1 de heer A. Schout te Vlissingen. De kiesverenigingeft zullen hierover en over de voof- gestelde candidaten, hebben te bé- slissen in een vergadering, die vóór 1 December a.s. moet worden gehouden. Plattelandsvrouwen te Goes bijeen. Gistermiddag hield de afd. Zuid-Beveland-West van d6 Bond van Plattelandsvrouwen een vergadering in het Schut tershof te Goes. Nadat Mevr. van Oeveren— de Jonge de vergadering had geopend hield Mej. G. G. Sik- kens een inleiding over: Wat aoet de Bond van Plattelands vrouwen. Verder werd de mid dag op gezellige wijze doorge bracht met voordracht, zang, samenspraak, hersengymnas tiek, enz. Mevr. van Oeveren sloot tenslotte de vergadering. Het herstel van de Rijksweg door Goes. Gemeente kan niet wachten op minister. Zeer velen zullen met grota vreugde geconstateerd hebben, dat de dienst Gemeentewerker ta Goes, de Ryksweg door de 1 (de Wilhelminastraat) onder v den heeft genomen. Het is niet de oplossing die én het gemeen tebestuur van Goes én wy graag hadden gezien, doch wel een ver betering. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist. Droog weer men overdrijvend^ wolkenvelden en in de ochtend op vele plaatsen mist, welke hier en daar vrij hardnekkig kan zijn. Zwakke wind uit Oostelijke rich tingen. Over het algemeen iet* lagere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1