Nederland kan Japanse oorlogsschade verder wel afschrijven. Uitgebreide tapijtsmokkel in Zeeland ontdekt. EDNA EARL „Voorbij is voorbij..." vinden de Japanners. GEMEENTERADEN Nationale Reserve verband „Kruiningen' geïnstalleerd. De gemeente Veere is maar slecht hij kas. Kleden worden als „wolafval" vervoerd. VOORDELEN PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever) NAGASAKI. In dezelfde kelder van de schamele stadsbibliotheek waar het perkamenten tractaat met Imposante lakzegels wordt bewaard ter bevestiging van de op 30 Januari 1636 gesloten overeenkomst tus sen de vertegenwoordigers van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie enerzijds en de keizer van Japan anderzijds, bezit men een afschrift van de tekst, welke gehouwen staat In e standbeeld, dat de herinnering aan die tijd, levend wil houden. Die tekst luidt: Hier werd de grondslag gelegd tot de vriendschap tussen Japan en Nederland, die tot In lengte van dagen zal voortduren. De conservator laat het docu ment vol liefde zien. „Driehonderd-en-vijftig jaar bestaat die vriendschap al zegt hij, noncholant de laatste oorlog voorbijgaand, terwijl hij het papier omzichtig in de oude vouwen toeslaat, „en volgend voorjaar zullen wij dit feit vie ren het feit, dat de Neder landers zich op het toenmalige eilandje Decima vestigden om handel met ons te drijven. We zouden ter gelegenheid daarvan zo graag Decima in zijn oude staat herstellen.er een his torisch monument van maken, maar De anderen in de stoffige bibli- oti.eek knikken instemmend. „Er is natuurlijk veel geld voor nodigvertolkt de burge meester Hiroshi Ohashi de me ning van de anderen, „een drie honderd millioen yen wat ongeveer overeenkomt met één millioen doilar. We hopen, dat u in Neder land en Indonesië propaganda wilt maken ervoor. Scheepvaartmaat schappijen en grote handelslicha men, die relaties met Japan on derhouden, kunnen de stoot geven tot een inzameling. De rest volgt dan vanzelfook onze eigen regering". Het valt me moeilijk om die nette en enthousiaste monumen tenbouwers zo plompverloren te vertellen, dat er de laatste tien jaren dingen gebeurd zijn, waar door er wel iets aan die vriend schap ontbroken heeft en dat het oprichten van een monument in Nagasaki nou wel een van de al lerlaatste objecten zou zijn waar we een heel millioen schaarse dol lars aan zouden willen besteden. Mislukking. Het is overigens .pvallend hoe weinig men o-'er de oorlog spreekt. In Japan beschouwt men dat allang als een voorbije zaak. En die mentaliteit wordt sterk aangemoedigd door de houding van de Verenigde Staten. Die heb ben geen andere plannen dan het land zo spoedig mogelijk volledig op de been te helpen. Het is daar om, dat men niets meer wil we ten van herstelbetalingen, ont mantelingen, restituties en andere vergoedingen voor geladen schade. „We hadden ons er veel van voorgesteld, maar er is bitter wei nig van terechtgekomen", zegt men op de Nederlandse Missie (die de plaats van een ambassade inneemt zolang er t. g geen vre desverdrag is). En de cijfers bren gen dat ook duidelijk uit. Er is voor een waarde van ze ven ii acht millioen gulden aan fa- brieksinstallaties en losse machi nes naar Indonesië vervoerd. Meer wil men daar niet eens meer hebben. Het be eft dikwijls ouderwets materieel of machines, die zoveel verbouwingen in de fa brieken eisen, dat het voordeliger is nieuwe te kopen. Met de resti tuties is het niet veel beter. Een overtuigend bewijs is nodig om iets terug te kunnen eisen. Op het overleggen van de tekeningen van de kroon en de kroonjuwelen van de Sultan van Pontianak was het niet lastig om die kostbaarheden terug te krijgen. Met de diaman ten en het goud is het echter min der eenvoudig. In de kluizen in Tokio ligt naar schatting een 230.000 karaat aan diamanten maaralle elf b rokken lan den eisen er een deel van op. Goud idem. Op het gebied van zilver hebben we meer succes ge had. Uit de kelders van de Java- se Bank in Bandoeng hebben de Japanners indertijd 187.000 kilo gram zilver in guldens en rijks daalders weggesleept. Dat is in gesmolten toestand in Tokio te ruggevonden. Een opgave van het gehalte van die klompen bleek te kloppen en Nederland was weer drie-en-een-half millioen dollar aan zilver rijker. Maar met de opbrengsten van rubber en tin en een heel schip heeft Nederland in totaal toch niet meer dan twin tig millioen dollar aan schade vergoeding gekregen. Geen handel. Met de handel wil het evenmin. Twee-en-twintig Nederlandsegeschreven handelshuizen hebben een verte genwoordiging in Japan gevestigd toen verleden jaar een wederzijds handelsverdrag tot een waarde van negentig millioen dollar ge sloten is. Van het verdrag is ech ter practisch niets terecht geko men door het intrekken van de Marshall-steun na de tweede poli tionele actie. Een pikante bijzon derheid daarbij is overigens, dat de textiel, welke in de door het Nederlandse leger bezette gebied aan de bevolking uitgedeeld werd, uit Japanse fabrieken afkomstig was. Maar met dat al steeg het productie-overschot van de Ja panse industrie nog meer dan reeds het geval was. „Er is op het ogenblik niets te belevenklaagt men in Ne derlandse handelskringen. Men heeft er echter een zeer realis tische kijk op de zaak. Evenmin als Europa Duitsland uit kan schakelen kan Azië Japan buiten sluiten. Als Indonesië straks sou- verein is zal het geld nodig heb ben. De enige mogendheid, die dat verstrekken kan, is Amerika. En indien er zekere waarborgen aan wezig zijn zal het ook graag geld in Indonesië investeren. Een van de voorwaarden zal echter onge twijfeld een nauwer handelsver keer met Japan zijn. Amerika helpt daardoor niet alleen Indone sië en Japan maar uiteindelijk ook zichzelf. Het is nog alt'jd de Ame rikaanse belastingbetaler, die de tekorten van de Japanse staats huishouding moet bijpassen. Mis schien is het voor vele mensen een onplezierige gedachte weer met de Japaners zaken e moeten doen maarde wereld houdt nu eenmaal geen rekening met per soonlijke grieven. Tegen communisme. Een inniger samenwerking tus sen Indonesië en Japan is de al gemene verwachting. En niet al leen op economisch gebied. Nu het vasteland van Azië practisch af kan worden blijft Amerika niets anders over dan van Japan, de Philippijnen en In donesië een soort voorste linie te gen het communisme te vormen. Militair heeft deze linie natuur lijk weinig waarde met drie lan den, die alle moeite zullen hebben met hun interne problemen. Maar wel bestaat er een mogelijkheid om te voorkomen, dat ook deze landen geheel communistisch worden. Het is Amerika niet ge lukt in China het communisme te stoppen. Het heeft lang geduurd voor men datzelfde gevaar in In donesië kon onderkennen. Nu men het echter heeft begrepen kijkt men in het Verre Oosten met be langstelling en tegelijk ook met bezorgdheid toe of Uncle Sam zich in Indonesië in de luren zal laten leggen. Het hoeft niet. Maar met de di lettantistische Amerikaanse poli tiek in Azië moet men wel op al les voorbereid zijn. EnChina is het zuiverste bewijs, dat men niet uitsluitend met dollars de wereld kan regeren. (Nadruk verboden). 's-GRA VENPOLDER. Boeddlsten vervullen hun godsdienstplichten in KVVANNON tempel in Tokio. de ASAKUSA Dank z(j zeer knap recherche werk van enige rechercheurs van de ambulante dienst der douane te Sluiskil ls het na wekenlang speuren gelukt een smokkeicom- plot te ontmaskeren, waarbij aan het licht is gekomen, dat duizen den tapijten Zeeuwsch-Vlaanderen zijn binnengesmokkeld. De ontdekking van een zeven tigtal tapijten door de douane aan het veer te Perkpolder, was aan leiding voor de „motorduivels" van Sluiskil, zoals dit korps wordt genoemd, eens grondig „schoon schip" te maken aan het Zeeuwsch Vlaamsche tapijtensmokkelfront. Toen na moeizaam speuren de rechercheurs aan de weet waren gekomen, welke Antwerpse fabri kant meer dan duizend tapijten aan zekere C. T., bijgenaamd „Kees den Hollander" ex-varens gezel, chauffeur-monteur, bar keeper en caféhouder in den Haag had verkocht en zij de namen wisten van enkele personen te De Klinge België) aan wie deze ta pijten op gefingeerde Belgische douanepapieren waren gezonden, was dit voor hen na samenwer king met Belgische recherche diensten aanleiding de aanhouding van T. te verzoeken. Een telexbericht was voldoende en prompt twaalf uur later hiel den douanebeambten te Roosen daal T. aan, die per P.D.-trein naar Antwerpen wilde vertrekken. De rechercheurs hadden reeds ontdekt dat T. te Antwerpen een dure flat „bewoonde" met een Poolse weduwe, die reeds dagen lang door hen werd geschaduwd. Nadat T. acht dagen lang in de n—rechaussée-kazerne te Hulst nog even ver. T. zweeg als het graf. Daarna werd T. overgebracht naar Middelburg. Dag en nacht A.R.-conferentle voor de propaganda. Tijdens een tweedaagse confe rentie te Oosterbeek van propa gandisten der A.R. partij, die on der leiding stond van prof. dr J. Waterink, werd aan de propagan- dacentrale opdracht gegeven een propagandaplan op te stellen, dat werd doorgewerkt. Alle mogelijk-ter goedkeuring zal worden voor heden werden nog eens bestu deerd en eindelijk was succes ver zekerd. Verhoor aan de grens. De 28-jarige vrachtrijder W. J. B. uit Hulst werd ontmaskerd als tijdelijke opslaghouder van de ta pijten die in de „manege" werden gebracht. De Tilburgse vracht rijder G. O. vervoerde de tapijten als „wolafval" in grote balen per auto over de Schelde, evenals de chauffeur De G. uit Gouda, aldus „Het Vrije Volk". In Rijswijk werd de „wolafval" verborgen in de garage van P. V. 't VV. Van daaruit werden de „vloerkleedjes" voor prijzen, meestal variërend van honderd tot driehonderd gulden, over ge heel Nederland gedistribueerd. Ook diverse landbouwers in de omgeving van Hulst, Clinge en St Jansteen hadden de verleiding niet kunnen weerstaan en lieten des nachts hun landbouwschuur- vloeren met enige tapijten bedek ken. Bovengenoemde chauffeurs haalden ze dan ongemerkt de vol gende dag weer weg. Tot tweemaal toe werd in Clinge een grensconfrontatie gehouden (aan de grenspaal, waarbij de Ne derlandse beambten en verdach- gelegd aan het Centraal Comité. Een vijftal conclusies ais richt lijnen hiervoor werden aanvaard. Referenten waren de heren R. Gosker, prof. mr P. J. Verdam en T. Wever te Franeker. (Ingez. mededeling, advert.) Zie morgen adv.-pagina. Het uitbreidingsplan werd besproken. De raad van 's-Gravenpolder heeft een verzoek om uitkering bij overlijden van een onderwijzer afgewezen. Op het verzoek van de vereniging voor Wijkverple ging om het haar toegekend sub sidie over te geven aan het „Groene Kruis" werd in principe gunstig beslist. Besloten werd om de nog open liggende percelen langs de School straat af te rasteren. De woning Bosseweide A 83 werd onbe woonbaar verklaard. Na enige discussie werd besloten deel te nemen in de gemeenschappelijke regeling voor schooltandverzor- ging op Noord- en Zuid-Beveland. Een wijziging in de begroting '49 werd vastgesteld, terwijl de be groting voor 1950 werd aangebo den. Deze laatste geeft met een post voor onvoorziene uitgaven van f 365,27 geen rooskleurig beeld. Voorts werd een verorde ning vastgesteld tot heffing van rechten voor het gebruik van de douchecellen in de nieuwe school door particulieren. Besproken werd het ontwerp van een uit breidingsplan in hoofdzaak, het welk door Ir. 't Hooft ter verga dering werd toegelicht. De huur voor het gebruik van een stuk gemeentegrond door de Kolen- vereniging „De Kolenmijn" werd verhoogd tot f 7,50 per jaar. Het verzoek van de gymnastiekver eniging D.A.W. om toestemming tot het gebruik van het gemeen telijk gymnastieklokaal op Maan dag werd ingewilligd. Bij de rondvraag vroeg de heer Tissing aandacht te willen beste den aan de winkelsluiting, de rio lering en de maximum-snelheid. De heer Op 't Hof vroeg naar de definitieve vaststelling der ont eigeningsvergoedingen en naar de vergunning voor het gebruik van de nieuwe school voor een tuinbouwcursus. BAARLAND. Begroting 1950 werd behandeld. Vrijdagavond ji. vergaderde de raad. Ingekomen aanvragen om subsidie, ni. van de Rijkskweek school te Middelburg voor kleu teronderwijs, van de 'Ver. tot Be scherming van Dieren, van het Schoolmuseum en van de Ver. van de Kath. Blindenzorg, werden al len afgewezen. Bij de verkiezing voor leden commissie van advies Woonruim- tewet, werden alle 5 raadsleden herkozen. De rekening-courant Bank van Ned. Gemeenten werd voor 1950 verlengd, waarvan f 15.000 kan worden opgenomen. De gemeenschappelijke regeling voor schooltandverzorging werd na bespreking van enige bezwaren m.a.s. aangenomen. Besloten werd om de vervallen muur van de dorpsvate te laten herstellen, kos ten f 196. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot verhuur van sportterrein en bouw van kleed lokaal. De heer Elenbaas stond op het standpunt, dat het hier betreft 'n particuliere aangelegenheid. Zo veel mogelijk moeten de sport liefhebbers betalen en de gemeen te mag geen kosten hebben. De heer Van Damme deelde dit standpunt gedeeltelijk, maar kon In hotel „De Korenbeurs" had de installatie-bijeenkomst plaats van het verband „Kruiningen" ten aan Nederlandse zijde en de j der Nationale Reserve, omvattend Belgische ambtenaren en verdach- de gemeenten Kruiningen, We ten aan de Belgische zijde stonden opgesteld). Toen was ontkennen niet meer mogelijk en de ene be kentenis volgde op de andere. Erkend werd dat tapijten ter v aarde van meer dan honderd duizend gulden zijn binnenge smokkeld op valse facturen. Enkele verdachten wachten nu thuis, en de hoofdverdachten in het Huis van Bewaring te Middel burg op berechting en ook de fis door de douane-rechercheurs aan cus zal te zijner tijd wel zijn deel de tand was gevoeld, waren ze in deze zaak opeisen. (Ingez. mededeling advert.) meldlnge, Kattendijke, Yerseke, Rilland-Bath, Waarde en Kapelle (Schore). Burgemeester Vogelaar van Kruiningen opende met een wel kom aan de vele aanwezigen o.w. vele burgemeesters uit het ver band en verdere autoriteiten en in het bijzonder aan Kolonel Terma- ten, directeur der Nationale Re serve, Overste de Feijter, com mandant district Zeeland en de heer G. W. Eisma, aig. secretaris van „Steun Wettig Gezag". Laatstgenoemde wees in een toespraak op het Ijzeren gordijn en wat zich daarachter afspeelt en op de communistische propa ganda. We moeten uit voorzorg paraat zijn en eigen huis en haard Beveiligen. Ook de huisvrouwen hebben een grote taak. Kolonel Termaten zei o.m. dat FEUIllEIOH Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 181) o— Hij had haar wel meer zien schreien, wanneer het ogenblik haar geschikt voorkwam, en hij antwoordde daarom slechts glimlachend: „Ja, Agnes, je hebt het ver woest en er op getrapt in de poel van zonde; maar ik heb het weer opgebouwd, en Gode zij dank, ik hoop dat ik ook gerei nigd ben. En nu hoor, vrouw 1 toen jij de tempel van mijn hart deed ineenstorten, heb je tevens je eigen beeltenis c'.at daar in stond tot gruizel geslagen; en dat stof heb ik reeds lang gele den weggevaagd en overgegeven aan de onverzadigbare wind, en nu kun je over mijn hart niet meer heersen! De enige koningin, die het heeft gekend, sedert die vrese- „Edna Earl! een puriteinse dweepster! Neen, een Farizesel Een koude, preutse, harteloze blauwkous! Een met verstand, maar zonder gevoel, die van niets houdt, dan van haar eigen roem en die niet met jou kan meeleven. Norman, ben je dwaas? Heb je dan de brief van Estelle aan je moeder niet gezien, waarin zij schreef, dat Edna in Februari zou gaan trouwen met die be roemde meneer Manning, die al op weg was om haar aanzoek te doen." „Heb je die brief gezien?" „Ja." „En je hebt het niet geloofd? Verblindheid, dwaasheid, zoals het mij ook ging in lang ver vlogen dagen! Edna Earl bestaat niet langer; zij is al een maand geleden getrouwd. Hier lees zelf maar, of je zou nog denken, dat ik het verzonnen had." Zij hield hem een courant voor de ogen, en hij zag een be richtje dat met inkt was aange streept: „Huwelijk in onze litte raire kring": Onze zo vertrouwde corres- lijke avond, nu drie en twintig' pondent van New York jaren geleden, toen mijn geloof, hoop en liefde, alle drie tegelijk in een ogenblik werden vernie tigd, de enige koningin, die mijn hart sedert die tijd heeft gekend, is ene, die in haar rein heid gelijk een engel ver verhe ven is boven jou en mij, en haar geliefde naam is Edna Earl." schrijft ons uit Rome, dat do Amerikanen in Rome vol be langstelling zijn voor het huwe lijk, dat a.s. Donderdag zal plaats hebben in de woning van de Am.rikaanse predikant. De zo opzienbarende partijen zijn mej. Edna Earl, de begaafde en bui tengewoon populaire schrijfster, wier boeken haar een benijdens waardige reputatie hebben be zorgd, zelfs tot aan deze zijde van de Atlantische Oceaan, en meneer Douglas G. Manning, de welbekende en bekwame uitge ver van het tijdschrift. Het gelukkige paar zal on middellijk na de trouwplechtig heid afreizen naar Griekenland en het Heilige Land." Meneer Murray nam de cou rant en keek naar de datum, en zijn donker gelaat werd bleek, toen hij zijn hand boven de ogen hield. Mevrouw Powell kwam dich ter bij, en raakte opnieuw zijn hand aan; maar met een gevoel van afkeer duwde hij haar terug. „Ga weg, vrouw! Geen woord geen woord meer! Je bent niet waard mijn lievelingsnaam op de lippen te nemen! Zij moge dan Manning's vrouw zijn wat God verhoede! of zij moge in haar graf rusten, ik weet alleen, dat ik haar verlo ren heb, maar als ik haar lief, engelachtig gezicht in deze we reld nooit meer zal aanschou wen, dan zal het zijn tengevolge van mijn zonden en van de jouwe; en door Gods genade hoop ik haar eindelijk in de eeuwigheid te zien. Verlaat mij nu, Agnes! Laat mij niet de eed vergeten, die ik vandaag gezwo ren heb in de tegenwoordigheid van de gemeente en mijn Schep per. Bljjf in de toekomst mij uit de weg, die de jouwe niet meer zal kruisen; wek niet weer bij mij op de oude haat, die ik tegen over je gevoelde, en die ik zo getrouw mogelijk trachtte te overwinnen. De eerste keer, dat ik na al die droeve jaren van zonde en wanhoop weer naar de avond maalstafel ben gegaan, vroeg ik mij af „heb je wel recht op het sacrament van het Heilig Avondmaal? Kan ik God ont moeten en zeggen, ik heb Agnes Powell vergiffenis geschonken?" Tenslotte na een moeilijke strijd, heb ik uit het diepst van mijn hart tot mij zelf kunnen zeggent „evenals ik op vergiffenis hoop en die nodig heb, zo kan ik ook haar ten volle vergeven." Let wel, het was mijn eigen schande, waarvoor ik vergiffenis zocht, jouw trouweloosheid, die ik vergaf. Maar denk er om, dat er een droeve waarheid in die woorden schuilt. Er is geen ver geving voor een ontheiligd ideaal! Eens in de volle bloei van mijn jeugd, koos ik jou als ideaal van mooie, ware vrouwelijkheid; maar je bent van dat voetstuk gevallen, waarop ik in het vuur van mijn jeugdliefde je ge plaatst had, maar je hebt mij naar beneden getrokken, zo laag, dat ik bijna de liefde en barm hartigheid Gods had moeten dervenl" (Wordt vervolgd.) de taak der Nationale Reserve uitsluitend plaatselijk is en be staat in het handhaven en herstel len van de inwendige veiligheid tegen een 5e colonne, alsmede het onmiddellijk aangrijpen van een gelande afdeling, voordat deze zich tot grotere verbanden kan verenigen. Daartoe dienen be langrijke punten bezet te worden gehouden. De Nationale Reserve dient niet om als territoriale troepen op te treden tegen de gelande en op andere wijze geïnfiltreerde vijand, die zich geheel of gedeeltelijk heeft verzameld. Om deze aan te vallen of te verslaan zullen troepen nodig zijn met een geoefenheid overeenko mend met die van een leger te velde, in hoger verband (b.v. in brigades) georganiseerd, een gro te mobiliteit bezittend en bewa pend voor 'n voldoende gevechts kracht-ontwikkeling. Deze troe pen zullen in de eerste plaats uit het normale leven moeten voort komen. In de verdere toekomst zouden aparte eenheden Nationale Reserve hieraan kunnen deelne men indien en voorzover reser visten zich beschikbaar zouden gaan stellen en deze eenheden een voldoende mate van geoefendheid zouden hebben bereikt om een ruimere en minder locale taak in de territoriale verdediging te ver vullen. Overste de Feijter ging daarna over tot de installatie van de troep vrijwilligers. „Wij zullen de chelde als een begeerlijk object voor de vijand, als echte Zeeuwen zelf verdedigen en laten dat niet aan een ander over", zo sprak hij. Na de pauze werd een film ver toond. Burgemeester Vogelaar dankte de sprekers voor deze be langrijke avond en mooie film. Hij sprak de hoop uit, dat elk der aanwezigen ln eigen kring propa gandist zou zijn voor de Nationale Reserve. zich bij liet voorstel neerleggen. Het kle dlokaal is door de ge meente aangekocht voor f 720. Na stemming werd met 1 stem tegen b -sloten het terrein aan de sportvereniging te verhuren. In de vacature Burgerlijk Arm bestuur werd herkozen de heer J. Traas Pzn. Daarna werd de algemee be schouwing gehouden over de be groting 1950. Besproken werden de uitgetrokken posten voor ver enigingsgebouw, wijziging bouw plan, aanschaffing trekker motor brandspuit, bestrating van de Zuidhoek, Noordhoek en Noord- weg. Daarna werd besloten verschil lende straten een oficiële naam toe te kennen en wel de Zuid straat, de Noordstraat, de Dorps straat ,de Noordvveg en de Nieu we weg. De heer De Vriend wees op ver betering van de wijzerborden aan de toren en pleitte voor verwijde ring van de kastanjeboom in de burgemeesterstuin uit veiligheids oogpunt. Wethouder De Mol feliciteerde de voorzitter met diens benoe ming als burgemeester van de ge meente Nieuwerkerk aan de IJsel en sprak de wens uit, dat hij straks nog het nieuwe sportter rein zal kunnen openen. GROEDE. Er werden plannen gemaakt voor de herbouw van de toren. Burgemeester Everaars van Groede kon in de een dezer dagen gehouden raadsvergadering, de heren Messer, architect, aan wie de opdracht gegeven was de her bouwplannen van de toren te be spreken en H. Ornée en Kramer van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht welkom heten. Voordat de agende werd afgewerkt, sprak de burgemeester namens Groede zijn dank uit aan allen, die Groede voor een grote ramp hielpen besparen in de nacht van de torenbrand. De heer De Lijs, brandweer- comandant te Groede, werd ter vergadering geroepen waar de ge hele raad de heer De Lijs huldigde voor het dappere werk, dat de brandweer verrichtte. In zijn per soon huldigde men de gehele brandweer. Nadat de burgemeester, diep ontroerd verschillende personen en instanties hulde had gebracht vroeg de heer Vermeulen (Arb.) naar aanleiding van de brand het woord. Hij dankte namens zijn fractie de burgemeester voor zijn activiteit, en de liefde voor Groe de, waarmee hij overal steeds pre sent en paraat was. Anders was het met de wethouders, die met de handen In de zakken, de brand stonden te bekijken. Vooral de loco-burgemeester had, volgens de heer Vermeulen, paraat en op zijn post moeten zijn. Speciaal laakte hij het gedrag van vorig jaar van enkele raadsleden, en bracht hun onder ogen, dat voor Groede de gevolgen zonder deze goede spuit, rampzalig geworden zouden zijn. De onkosten waren vele malen groter geweest dan de aansohaf- fingskosten der spuit. Voorts diende de heer Vermeu len enkele moties in aangaande de aanschaffing van een magirus- ladder. Tevens kwam van deze zijde de suggestie naar voren aan de brandweercorpsen, die actief aan de brandblus deelnamen, een oorkonde aan te bieden, waarin de dank van Groede tot uiting zou komen. Architect Messer zette hierna uiteen, dat de toren van Groede binnen drie weken in de commis sie voor Monumentenzorg behan deld zou worden. Hij tracht nu zoveel mogelijk gegevens te verza melen, om de extra kosten van de brand te kunnen begroten, en stelde voor enkele noodvoorzie ningen te treffen, o.a. een houten eenvoudige kap, ter voorkoming van verwering en vorstschade. Op de plaats waar nu de luid- bei is, zal een betonnen vloer ge legd worden. Er werd een kasgeldlening groot f 10.000 S 1 S Cr rente aan gegaan, om deze noodvoorzienin gen en het uurwerkherstel moge lijk te maken, en de onkosten van de brandblussing te kunnen be strijden. Voor de Wederopbouw van de toren werd een crediet ge vraagd groot f 53.000. Men hoopt dat dit bedrag door de verzeke ring gedekt zal worden. Het crediet werd verleend op voorwaarde, dat iedere uitgave in de raad gebracht zal worden, wat ten stelligste werd toegezegd. Architect Messer vertelde dat Monumentenzorg 65 %van de res tauratiekosten van de Souburgs® toren betaalde, en sprak de wens uit dat ook Groede prettig behan deld zal worden. Om extra bouwvolume werd reeds een verzoek gericht tot da Hoofdingenieur van de Weder opbouw. Op de nieuwe toren zal een bliksemafleider geplaatst worden. Daarna begon men aan de af werking van de agenda. Onder de ingekomen stukken was een dank betuiging van de Ned. Herv. Ge meente, voor al wat het gemeen tebestuur deed het kerkgebouw te sparen. Aan het adres der gemeente Philippine inzake verhoging radio distributie werd adhaesie betuigd. Ingevolge beschikking van de minister moest de raad f 40 per leerling bijdragen in de exploita tiekosten der Chr. schooi. De gemeenterekening 1946 werd voorlopig vastgesteld, terwijl de begroting 1948 enkele wijzingin- gen moest ondergaan. Verbetering kleuterschool, aanschaf nieuwe brandspuit practisch onmogelijk, staatbelasfing zal worden ingevoerd. Voordat de raad van Veere met lijk was de percelen tuingrond in zijn werkzaamheden begon, heeft burgemeester jhr I. F. den Beer Poortugael het plotseling ver scheiden van het oud-raadslid en wethouder, de heer A. P. Wouters herdacht. Hierna deelde hij mede, dat van het ministerie van O., K. en W. mededeling was ontvangen, dat voor de restauratie van de foudraal van de Beker van Maxi- miliaan van Bourgondië f 89 sub sidie zal worden verleend. Uit een drietal rapporten van de school- artsendienst bleek o.m., dat het lokaal van de kleuterschool te klein wordt geacht. Ook ont breekt voldoende speelruimte. De slechte financiële toestand van de gemeente laat echter geen her stel toe. Dit geldt ook voor de aanschaf van een nieuwe brand spuit. De oude is afgekeurd, een nieuwe kost met trekker man- schappenwagen f 8750. Nu ook gebleken is dat Monumentenzorg geen geld wil of kan verstrekken, zal deze kwestie nog eens worden bezien. De verhoging van de rechten voor de veerpont over het Ka naal door Rijkswaterstaat door gedreven treft vooral de land bouwers aan de overzijde, die eveneens inwoners van Veere zijn. Op verzoek zal deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk schrifte lijk aan Domeinen worden voor gelegd, terwijl tevens een sugges tie van de gemeente wordt ge vraagd omtrent het ln te voeren tarief, waarin begrepen een even tueel abonnementstarief. De landbouworganisaties zullen in kennis gesteld worden en ad vies zal worden ingewonnen. Het verzoek van de Ned. Ver eniging voor Dierenbescherming om subsidie werd afgewezen In verband met de restauratie van de Campveerse Toren, het stadhuis, en de 'bijdrage aan de Ned. Herv. Kerk voor de restau ratie van haar kerkgebouw en de brandweer zal straatbelasting worden Ingevoerd. Bovendien be staat nog het gevaar, dat, als deze belasting niet wordt ingevoerd, de rijksuitkering met f 1050, zal worden verminderd, Ingevolge de1 kortingsregeling. Bij de be handeling van de begroting zal hieromtrent nog nader worden be raadslaagd. Bij de rondvraag informeerde de heer Bakker of het niet moge- (Ingez. mededeling, advert.) PROEFNEMINGEN MET GE LEIDE PROJECTIELEN. De „Boeing Aircraft Cy" heeft een rapport uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat reeds tientallen projectielen ln werking zijn ge steld, die op een afstand bestuurd worden. De projectielen zijn snel-J Ier dan het geluid en blijven ii- ten het bereik van ieder bestaand vliegtuigtype, £>e proeven zijn in 1947 te Ala- magordo, in New- Mexico geno men, Zij zbn spits en ongeveer drie meter lang. de oude kaai in kleinere perceel tjes te verdelen om meer gega digden te kunnen helpen. Het voorstel van de heer Bak ker om twaalf perceeltjes tuin grond daarvan te maken werd met algemene stemmen aangeno men. De verpachting zal in een volgende vergadering aan de ord® worden gesteld. De heer Mesu vestigde tenslotte de aandacht op de rijwielpaadjes naast de Veerseweg. Unie van Chr. onderwijzers. De 53e algemene vergadering van de Unie van Chr. onderwijzers enz. zal naar wij vernemen, 28 December a.s. in Noord-Brabant te Utrecht worden gehouden. In de morgenvergadering komen da huishoudelijke zaken aan de ord®. In de middagvergadering wordt de nieuw gekozen vrijgestelde, dhr W. Figgen geïnstalleerd en van zijn voorganger, de heer A. P. Jungcurt, die met pensioen gaat, afscheid genomen. Ook van het afgetreden H.B.-lid, de heer A. Muntingh te Groningen ,die het onderwijs gaat verlaten, zal af scheid worden genomen. Aan het jaarverslag van d® Unie ontlenen we dat het leden tal steeg van 1453 op 30 Septem ber 1948 op 1483 op 30 September jl. Het aantal donateurs bedraagt 106, In Nijmegen ontstond een nieuwe afdeling terwijl die te Apeldoorn herleefde. Verblindende fietsverlichting is uiterst gevaarlijk. Er bereiken de A.N.W.B. nog steeds zeer vele klachten over verblinding door rijwieliantaarns. Het voeren van een verblinden de verlichting is zowel voor het overige verkeer als voor de fiet ser zelf buitengewoon gevaarlijk en daarenboven verboden. Een rijwielverlichting is in da zin van het wettelijk proza ver blindend, indien de hoogte van da lichtbundel boven het straatsop pervlak, op een afstand van tien meter vóór het rijwiel, méér be draagt dan de helft van de hoogt® van de onderkant van de lantaarn tot het wegdek. In de praktijk betekent dit, dat het schijnsel van een fietslantaarn binnen de twintig meter vóór het rijwiel de weg moet raken. 6 produc1en der &y- glimiabbiek avifisSHJI Mosselhandel. De mosselhandelaren ontvin gen 12 Nov. 1.1. van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom bericht, dat, gezien het vergevordere seizoen en de huidige kwaliteit vai da mosselen, het noodzakelijk was, het percentage toelaatbare tarra inclusief kleine mosselen boven 10 pet., te stellen op 16 pct„ indien de mosselen be stemd zijn om machinaal te wor den schoongemaakt. Voor ieder procent tarra bo ven 12 pet. zal bij de verreke ning 2 pet. worden afgetrokken. Partijen mosselen, welke meer dan 10 pet. pokmosselen bevat ten, zullen worden afgekeurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2