ZEEUWSCH DAGBLAD Wysjinski wil vredespact tussen Grote Viji Acheson bezocht Berlijn en bood de Russen een receptie aan In Vlissingen brachten de Zeeuwen de jongens-overzee een Kerstgroet Oorlogstoestand met West-Duitsland wordt niet opgeheven. NIEUWS Stoere kerels. Zuivering in Polen DE FRANS-DUITSE TOENADERING IN GEVAAR PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Haal üw IJzeren Gordijn op en zult de vrede verster ken" was het Brits-Amerikaans antwoord Met Gen. Tsjoeikof sprak hij overde ruines Amerikaanse bezettingstroepen zijn in het belang van Duitsland. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie S347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1409 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG -5 NOV. 1949. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.01 u., onder 16.48 u.; Maan op 2.26 u., onder 15.09 u. Hoogwater op Woensdag 16 Nov.: Vlissingen: 10.18 u. 1.42 m., 23.00 u. 1.75 m.; Terneuzen: 10.46 u. 1.62 m., 23. 26 u. 1.94 m.; Wemel- dinge: 11.46 u. 1.26 m., u. m.; Zierikzee: 11.26 u. 1.08 m., u. m. ALS DE VOS DE PASSIE PREEKT.... Handvest de noodzakelijke grond slagen voor een duurzame vrede inhield. Warren Austin (V.S.) diende een Brits-Amerikaanse resolutie in, waarin er bij de leden der V.N. op aangedrongen wordt zich te onthouden van geweld of bedrei ging met geweld om hun inter nationale overeenkomsten te doen naleven. Austin noemde de Sowjet-Rus- sische resolutie „een namaak- olijftak, omgeven met doornen". Het vertrouwen in Sovvjet-Russi- sche beloften was ondermijnd door de ervaring van de afge lopen jaren, zei hij. „De plundering van Mandsjoe- rye, de gedwongen deling van Ko rea, de guerilla tegen Griekenland, de bedreiging van Turkije, het vernietigen van de vrijheid in Tsjecho-Slowakjje, de medogen- loze vernietiging van alle demo cratische oppositie in Bulgarije, Hongarije en Roemenië en thans, de onderwerping van Polen, waar een maarschalk van het Rode Le ger was geïnstalleerd als minister van defensie, waren bewijs ge noeg". „Staak uw haat-campagne tegen de wereld buiten de Kominform. Verloochen uw doctrine, dat de niet tot de Kominform behorende wereld uw vijand is en laat uw volken met de onze samenkomen om te praten over onze gemeen schappelijke problemen. Haal uw ijzeren gordijn op en u zult de vrede versterken", zo verklaarde Austin tenslotte. WYSJINSKY, de Sowjet-Russische minister van buiten landse zaken, heeft gisteren in de politieke commissie van de Verenigde Naties een voorstel ingediend tot het aangaan van een „vredespact" tussen de „Grote Vijf", Amerika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland. In een resolutie vroeg hy voorts: 1. Veroordeling „van de voorbereidingen voor een nieuv. e oorlog, «11e thans in een aantal landen, waarvan in het bijzonder Engeland en de Ver. Staten, worden genomen". 2. Onmiddellijke aanvaarding van practische maatregelen voor het onvoorwaardelijk verbod van de atoombom en instelling van een passende strenge internationale controle. Wysjinsky verklaarde, dat de „Engels-Amerikaanse meerder heid" in de Verenigde Naties tot dusver alle pogingen van de Sow- jet-Unie om de vrede te verster ken had verijdeld. „Nog woedt er een oorlogs psychose in de Verenigde Staten en andere landen, van wie wij al reeds critiek horen op de Sowjet- Russische vredelievende voorstel len", zo zeide Wysjinsky, die eveneens „de Tito-kliek" een veeg uit de pan gaf, toen hij haar in één adem noemde met de Kwo- mintang, Engeland en Amerika „van wie wij anti-Russische pro paganda horen". Het Atlantische Pact, was „openlijk gericht tegen de Sowjet- Unie"; Bevin „vergiftigde de po litieke atmosfeer bij voorbaat" en „West-Duitsland zou als een springplank voor agressie tegen de Sowjet-Unie worden gebruikt". Wysjinsky gaf overigens geen aanduidingen, hoe de tekst van het vredesverdrag tussen de Grote Vijf zou moeten luiden. BRITS-AMERIKAANS ANTWOORD. De Britse en Amerikaanse af gevaardigden antwoordden op het voorstel van Wysjinsky, dat het ]\/r oh. Katta, de leider van de republikeinse delegatie naar de Ronde Tafelconferentie, heeft voor zijn terugkeer naar Xndië, aan de pers zijn indrukken weergegeven. Hij verklaarde daarbij o.m. en hij deed dit volgens een der verslaggevers met een lachend gezicht „Vroeger waren de Nederlanders stoere kerels, die de moed hadden een risico te aanvaarden, maar tegenwoordig kan er geen sprake meer zijn van risico nemen." Een helaas! maar al te juiste opmerking. Bij de behandeling van de In dische kwestie ontbraken de stoere kerels en voorzover ze er waren, kwamen ze niet aan bod. Vroeger was dat anders. Hatta had dat goed gezien. Vroeger hadden we in het Oud-Hollandse gezin stoere knapen, die niet bevreesd waren risico's te nemen: Janmaat, Jan Contant, Jan Cordaat, Jan Com pagnie. En zeker, in die gouden eeuw was er ook wel Jan Salie, een slappe ontaarde zoon, die geen risico kon en durfde aanvaarden, maar hij zat dan ook onderaan aan de tafel, hij had geen stem in het kapittel en zijn voorland was het hofje. TA e wakkere jongens van Jan en Jannetje zouden zeker niet uit de weg zijn gegaan voor Amerikaanse bemoeiingen of voor aanwijzingen van de Vei ligheidsraad. En het revolutionair optreden van de Soekarno's zou hun niet van de vijs hebben gebracht. Zij zouden voet bij stuk heb ben gehouden en er niet in heb ben berust dat de Nederlandse driekleur op zo smadelijke, zo eerloze wijze, zou zijn gestre ken. Zij zouden pal hebben gestaan voor de eisen van het recht en de eer van het land en zijn Vorstin. Vroeger.en dan denken we aan Prins Willem van Oranje, die nooit versaagde, die de moed had door alles heen vol te houden, die geloofde in zijn roeping en die, hoe hoog de nood ook mocht stijgen, de moed niet verloor. En hij kón dat deen, omdat hij niet steunde op eigen kracht, maar omdat hij met de Heer der Heeren een vast verbond had gemaakt. Wij denken aan een figuur als Stadhouder Willem III, die, toen de regering radeloos was, het volk redeloos en toen het land reddeloos scheen, niet aarzelde, maar dapper stand hield. En hij kón dit doen, omdat hij zijn kracht zocht bij God, Die hem sterkte in zijn heroïsche worsteling voor vrijheid en recht. Vanaf vandaag 's Morgens meer nieuws door de radio. In afwijking van het in de radiobladen aangekondigde, zal de Nieuwsdienst vanaf heden 's-mor- gens om 8.30 uur na het uur ladio-stilte geen vijf minuten, doch tien minuten nieuwsberich ten uitzenden. Kinderen werden beschoten op Java. Gisteren te half zeven 's mor gens werd een bus met schoolkin deren van de suikerfabriek „Krembung" beschoten. Het vuur was slecht gericht, waardoor geen der kinderen werd getroffen, hoe wel de bus werd geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onderneming tussen Porong en Krembung be schoten. Hierbij werd een korpo raal van de bezetting gewond. Deze is thans aan zijn verwondin gen overleden. Tegen Kotalla werd weer de doodstraf geëist. „Deze man is een misdadiger, gespeend van alle menselijke ge voel, die weerloze en uitgeputte mensen heeft mishandeld en velen van het leven heeft beroofd. Hem behoort de zwaarste straf te wor den opgelegd", zo sprak de pro cureur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie, die concludeer de tot verwerping van het beroep van J. J. Kotalla, de ter door ver oordeelde ex-commandant van het Duitse concentratiekamp Amers foort. Het doodvonnis werd door de Utrechtse kamer van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam uitge sproken. Geconcludeerd werd tot ver werping van het beroep tegen het doodvonnis. Met een haastige hamerklop bepaalde de president de uitspraak van de raad op 5 December. „Boef" riep iemand uit het tal rijke publiek Kotalla na, toen deze werd weggevoerd. Op 10 November heeft de conservatieve president van Colom bia Mariano Ospina Perez de staat van beleg afgekondigd en een strenge censuur ingesteld. Hij nam deze maatregel nadat tijdens bloedige politieke onlusten ongeveer duizend slachtof fers gevallen waren. Volgens de laatste berichten is de toestand in het land weer rustig, terwijl de militairen het straatbeeld beheersen. Militaire patrouilles trekken door de straten van Bo gota, de hoofdstad van Colombia. Dit is een der eerste foto's, die uit Colombia werden ontvangen, sinds de afkondiging van de staat van beleg. Persconferentie stelde teleur. De persconferentie, die minister Acheson gistermorgen in het Amerikaanse hoofdkwarteir te Berlijn heeft gehouden, is voor de journalisten in zoverre een teleur stelling geworden, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken met geen woord heeft wil len reppen over de conferentie te Parps. Arbeid in banketbakkerijen. De minister van sociale zaken heeft toegestaan dat in banketbak kerpen, niet tevens zijnde brood bakkerijen door mannelijke arbei ders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tot en met 26 No vember 1949 gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week, alsmede op 20, 21, 27 en 28 December 1949 gedurende 10 uren per dag arbeid verricht wordt. Deze arbeid dient echter zo te geschieden, dat: a. met uitzondering van de Za terdag, de arbeidstijd in zijn ge heel is gelegen tussen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tussen 7 en 22 uur. Indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht mag hij in dezelfde week, hetzij op ten minste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verrichten. gtoere kerels waren het, die ons volk hebben groot ge maakt. Sterke figuren die leef den bij Gods Woord. Maar nu, in deze tijd, nu met Gods Woord schier niet meer wordt gerekend en het huma nisme zijn triomfen viert; in deze tijd van doorbraak en af braak, nu met de grondwet wordt gespeeld en de Kroon door de modder wordt gesleurd, ontbreken dergelijke stoere ke rels of worden ze naar het ach terste gelid verwezen. De hoon van Hatta was ver diend. Wilt U op Uw gemotoriseerde fiets naar het buitenland? Zorg dan eerst voor de documenten. Bezitters van rijwielen met hulpmotor, die het plan koesteren zich naar het buitenland te bege ven, moeten in het bezit zijn van een internationaal rij- en num- merbewijs. Voordat men deze ech ter verkrijgt, moeten de aanvra gers in het bezit zijn van de nationale documenten. Opzichter viel door twee zolderingen. De 58-jarige H. Brands, opzich ter van bouw- en woningtoezicht te Deventer, is gisteren bij het zoeken naar een lekkage door de zoldering der tweede en eerste verdieping van een verwoest pand aan de Nieuwe Markt te Deven ter gevallen. Hij kreeg een sche delfractuur en is 's middags aan de verwondingen overleden. Acheson hield een algemene toe spraak over het Berlljnse pro bleem en stak de Berlijners een hart onder de riem door te zeg gen, dat de Verenigde Staten voort zullen gaan deze stad, die van een symbool van verzet tegen de blokkade tot een symbool is geworden van de voortdurende strpd tussen Oost en West, zover mogelijk te helpen. Hij maakte echter hetzelfde voorbehoud als hij gisteren te Bonn heeft gedaan, n.l. dat de voorwaarde voor het slagen van de Amerikaanse hulp is, dat de bevolking zich geheel inspant om zichzelf te helpen. Hij refereerde in dit verband aan het probleem China. Snello rit door Berlyn. 's Middags maakte minister Acheson een uiterst snelle tocht door Berlijn, waarbij hij ook de Sowjet-Russische sector bezocht. Gisteravond is hij weer per vliegtuig vertrokken. Voor zijn vertrek had hij op een cocktail party een ontmoeting met gene raal Vassili Tsoeikof, hoofd van de Sowjet-Russische controle commissie in Duitsland. Gen. Tsjoeikof was hierbij vergezeld van vele hoge Russische officie ren. Ook generaal Kotikof, de Sowjet-Russische commandant van Berlijn, was op de receptie aanwezig. De Russen bleven een uur. Generaal Tsjoeikof was via een tolk een kwartier in genoeglijke conversatie gewikkeld met Ache son. Zij schertsten over minister Wysjinsky's verkoudheid tijdens de conferentie te Parijs de afge lopen zomer en spraken verder over de ruïnes van Berlijn. Acheson was de eerste van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie, die een officieel I A. Stapelkamp over P.B.O. Onder presidium van de bonds voorzitter, de heer C. van Baren Jr., heeft de bestuursraad van de Ned. bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders gisteren te 's-Gravenhage een vergadering gehouden, waar de heer A. Sta pelkamp, lid van de Tweede Ka mer en oud-voorzitter van het C.N.V., heeft gerefereerd over „Publiekrechtelijke Bedrijfsorga- 'nisatie". Spreker concludeerde, dat wij ons wel moeten hoeden voor het wekken van overdreven verwach tingen, doch dat wij toch ook met blijdschap mogen constateren, dat met deze wet een nieuw hoofdstuk begint, om te komen tot een beter overleg tussen werkgevers en werknemers. Weer bijna bij Liepen eergisteren alle electri- sche klokken in een gedeelte van het land voor, gistermorgen scheelde het nog maar 28 secon den of zij waren weer „bijtijds" geweest. De afgelopen nacht, zo vertelde de directeur van het Am sterdamse energiebedrijf, ir L. Vos, zijn de klokken gelijk ge draaid. IJsselmeervissers vissen niet. Gistermorgen is uit de Harder wijkerhaven geen enkele botter ter visvangst uitgevaren. Naar van de zijde der vissers werd me degedeeld is de reden hiervan dat die nog met grote voorraden dure koelhuissnoekbaars zitten de prijs van de verse snoekbaars onrede lijk drukken om zodoende even wicht te verkrijgen. Er wordt niet meer dan 18 cent per kg betaald voor de verse snoekbaars, een prijs, die door de vissers veel te laag wordt geacht. Dameshoedje dreigt Bijenkorf 30.000 te gaan kosten. Gisteren mocht de Economische Politierechter te Amsterdam, mr Hassoldt, zich bezig houden met het vergrijp van de Bijenkorf-di rectie, die in 1946 een partij wol- viltklosjes, het grondmodel van een dameshoed, te duur had inge kocht. De Tuchtrechter voor de prijzen had destijds f 30.000 boete geëist en de officier van Justitie eiste bevestiging van dit vonnis. De Bijenkorf heeft acht dagen tijd om cassatie aan te tekenen. Overschot pootaardappelen uit de markt. Binnenkort worden telers van pootaardappelen in de gelegenheid gesteld, aangeboden, doch niet verkochte pootaardappelen, die aan de keuringseisen voldoen, over te dragen aan het pootgoed- egalisatiefonds. Gestreefd wordt naar een gelijkmatige afname, terwijl rekening zal worden ge houden met export-mogelijkheden in het komende voorjaar. Indien de teler niet direct kan afleveren, wordt een voorschot verstrekt. Voorts zal een oplopende bewaar- vergoeding tot een rijksdaalder per 100 kilogram worden gege ven. Definitief overgeschoten pootgoed zal worden gedenatu reerd, bijvoorbeeld door stomen voor de veevoederproductie. Volgens „Het Laatste Nieuws" zal de benzineprijs in België van fr. 5.95 tot fr. 4.95 worden ver laagd. Jhr mr A. F. C. de Casembroot: „Tot in het diepst van ons hart leven wij met II mee". IN HET KADER van de Kerstuitzending voor de militairen in Indonesië werd gisteravond in het Concertgebouw te Vlissingen een muziek- en zangavond georganiseerd. Een gedeelte van deze avond werd opgenomen en zal met opnamen uit andere provincies op eer ste Kerstdag via regionale zenders in Indonesië voor de militairen in Indonesië worden uitgezonden. Deze samenkomst van familie leden en verloofden van militairen alsmede genodigden, werd ge opend door burgemeester B. Kolft, die in zijn toespraak zich met een kort maar hartelijk woord tot de jongens richtte en zijn bewonde ring uitsprak voor de manier waarop zij hun taak vervullen. Ook de Commissaris der Konin gin, Jhr mr A. F. C. de Casem broot, richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de Zeeuwse jon gens. Het was de derde en misschien Boerderijbrand te Holwerd. Gistermorgen vroeg is de boer derij van de heer Okkinga te Hol werd tot de grond toe afgebrand, doordat een petroleumlamp, die gebruikt werd bij het tanken van een landbouwtractor, vlam vatte. Spoedig sloeg het vuur over op een vat benzine, dat uit elkaar sprong, zodat spoedig de gehele boerderij in lichter laaie stond. De brandweer kon niets meer uitrich ten. Het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Een Godsvrede in België tijdens der verkiezings campagne? Op een vergadering te Brussel van de Katholieke Volkspartij, heeft de minister van binnenland se zaken, de Vleeschauwer, de so cialisten voorgesteld in de dagen, die aan de volksraadpleging over de terugkeer van de koning voor afgaan, een Godsvrede te betrach ten en geen betogingen voor of tegen de vorst te organiseren. Volgens de minister zou de volksraadpleging op 18 December gehouden kunnen worden, indien de behandeling er van in de com missie van binnenlandse zaken en in de Kamer van de volksverte genwoordigers niet meer dan 2 weken in beslag nam. „GNEISENAU" WORDT GELICHT. De Poolse maritieme autoritei ten hebben besloten het wrak van de grote Duitse kruister „Gneise- nau", die aan het eind van de oorlog gezonken is, weg te halen uit een van de haveningangen van Gdynia. de laatste keer, dat hij tot hen sprak, aldus jhr de Casembroot „Ik wil U echter zeggen, dat wij tot in het diepst van ons hart meeleven, dat wij U allen bewon deren en ik vraag alle Zeeuwen: Bidt God, dat Hij U steun geeft". Hij was er van overtuigd, dat de taak, die de Zeeuwse jongens in Indië te vervullen hebben, zwaar der is dan ooit enig ander onder deel van het geallieerde leger heeft gehad. Voordat het programma van muziek en zang, verzorgd door het muziekgezelschap „Ons Genoe gen", o.l.v. de heer P. de Rooij, met medewerking van het Tam boer- en Pijperscorps en een Vlis- sings dameskoor, o.l.v. mevr. J. W. A. Ditmarde Vos, aanving, gaf de programma leider van het geluid-technisch bureau uit Den Haag, de heer J. v. Leeuwen, een uiteenzetting. Uit de op de sound-millerband opgenomen gedeelten van dezé avond wordt een 75 minuten du rend programma samengesteld, dat op le Kerstdag via de zenders Batavia, Soerabaja, Makassar, Se- marang, Bandoeng, Medan, Pa- dang en Palembang, uitgezonden wordt. In Nederland zijn deze uitzen dingen niet te beluisteren, omdat de zenders te zwak zijn. Na de afwerking van het pro gramma, bestaande uit marsen, voksliederen en Kerstliederen, sprak burgem. Kolft een dank woord. Hij bood mevr. Ditmar een bouquet bloemen aan. Nog altijd slachtoffers van de ramp van Mei 1940. Bij graafwerk op de Nieuw Terbregse weg, waar in 1940 gro te hoeveelheden puin van de ramp van Rotterdam waren gestort, hebben twee arbeiders een verza meling beenderen gevonden, ver moedelijk afkomstig van slacht offers van het bombardement van Mei 1940. Lid van Politbureau uitgesloten De Poolse communistische par tij maakt een zuivering onder de vooraanstaande leden van de partij bekend. Het lid van het Po litbureau Marian Spychalski is uitgesloten van alle leidende func ties, doch niet geroyeerd als partijlid. In een gelijktijdig door het par tijhoofdbestuur uitgegeven com muniqué heet het, dat Spychalski „niet te vergeven politieke blind heid aan de dag legde, die leidde tot een verkeerd opportunisme. Dit maakte het mogelijk, dat vij andige agenten, die voor vreemde inlichtingendiensten werkten, op verantwoordelijke posten door drongen". De vergadering koos in het partijhoofdbestuur maarschalk Konstantin Rokossofsky, die vo- bezoek aan de West-Duitse repu-1 rige week minister van defensie bliek bracht. geworden is. De Westelijke mogendheden hebben thans van de gedachte om de staat van oorlog met West- Duitsland te beëindigen afgezien, „omdat daardoor de rechtvaardi ging voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Duits land zou komen te vervallen", aldus heeft een woordvoerder van de West-Duitse regering medege deeld. De verklaring van de woord voerder was een commentaar te genover de pers, op het bezoek, dat Acheson gisteren aan Bonn heeft gebracht. De West-Duitse regering deelde de mening, dat de verdere aan wezigheid van bezettingstroepen, „hoezeer dergelijke troepen nade lig zijn voor een land", in het be lang van Duitsland is. En wel wegens de „bewapening" van de volkspolitie in de Sowjet-Zone en de „militaire betekenis" van de benoeming van maarschalk Kon stantin Rokossofsky tot opperbe velhebber van het Poolse leger, aldus de woordvoerder. De westelijke ministers van buitenlandse zaken hadden er zich echter mee accoord verklaard dat bepaalde juridische consequ enties van de staat van oorlog, welke de vrijheid van handelen van de West-Duitse regering hin deren, „langzamerhand moeten worden verwijderd naar gelang er speciale wensen door de West- Duitse regering worden geuit". Hij zei, dat er vandaag officiële onderhandelingen zouden begin nen tussen dr Adenauer en de hoge commissie over de voorstel len van Adenauer, hetgeen het voornaamste resultaat was van de Parijse conferentie. „Dit be tekent", zo zei hij, „dat de kan selier er door zijn voorstellen in geslaagd is, een eind te maken aan de periode van eenzijdige ge allieerde besluiten ten aanzien van Duitsland en een periode te openen van onderhandelingen, ge baseerd op wederzijds vertrou wen". Prins Bernhard heeft lichte aanval van griep. Prins Bernhard zal zich, ten ge volge van een lichte aanval van griep, enige dagen moeten ont zien. Derhalve zal Z. K.H. ook niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prins-Re gent Karei van België hem had uitgenodigd. DE REGERINGSVERKLARING, die de bondskanselier Adenauer vandaag in de West-Duitse bonds dag zal afleggen, wordt met grote belangstelling tegemoet gezien, vooral in verband met de toezeg gingen, die Adenauer aan de drie westelijke ministers van buiten landse zaken heeft gedaan. De leider der oppositie in de bonds dag, dr Schumacher, heeft er geen geheim van gemaakt, dat hij van plan is op de felste wijze te rea geren. Voor zover deze reactie het verwijt aan Adenauer betreft, dat hij te eigenmachtig is opgetreden, kan zij worden beschouwd als een binnenlandse Duitse aangelegen heid. De sociaal-democratische leider heeft er echter geen twijfel aan laten bestaan, dat zijn critiek ook de kern van de zaak betreft. Schumacher meent, dat Adenauer in zijn toezeggingen te ver is ge gaan en dat industriële invloeden achter de kanselier zowel in Frankrijk daaraan niet vreemd zijn geweest. Hij heeft dan ook aangekondigd, dat hij voor de bondsdag „onthullingen" zal doen. Dat hij in de huidige Franse po litiek generlei vertrouwen stelt, heeft Schumacher in de laatste dagen ondubbelzinnig laten blij ken. Men vraagt zich hier niet HET CONFLICT AdenauerSchumacher. zonder bezorgdheid af, of hij ook voor de bondsdag dezelfde dras tische taal jegens Frankrijk zal spreken. Zo ja, dan zal de Frans- Duitse toenadering er zeer na delige invloeden van kunnen on dergaan. In tal van persbeschou wingen is de sociaal-democrati sche leider dan ook voorgehouden, dat een uitdragen der Duitse me ning, slechts gewenst in de sfeer der internationale betrekking, grote gevaren inhoudt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft, tijdens zijn bezoek aan Bonn, Schumacher en zijn naaste medewerker afzonderlijk gespro ken. Of bij die gelegenheid ook het conflict Adenauer-Schumacher ter sprake is gekomen, weet men niet. Wel is er van Amerikaanse zijde met enige nadruk op gewe zen, dat het Schumacher tot na denken zal moeten stemmen, dat zijn critiek door de communisten met applaus is ontvangen. Ook in sommige kringen der sociaal democratische partij is men zich van deze gevaren bewust. De bondsdag kent de geheimen van het accoord van Parijs niet. Het is niet geheel onmogelijk, dat Adenauer vanmiddag een tipje van de sluier zal oplichten. De Nederlandse journalist Van Wijk, die in Noorwegen was ge arresteerd, is inmiddels vrijgela ten. Wegens een „rituele moord" is een stamhoofd van de Basoetonegers in Zuid-Afrika te rechtgesteld. Hij had een „100- jarige vrouw vermoord" om van haar bloed en beenderen een „toverdrank te maken". «- De thee- en baconrantsoenen zullen in Engeland met 25 verhoogd worden. Voorts begint men in Engeland vandaag met de actieve recrutering voor de Engelse bur gerdefensie ter bestrijding van „nieuwe aanvalsmethoden". Doordat een vrachtauto, op weg van Le Havre naar Lyon en ge laden met eieren, omsloeg had men zeven uur nodig om de weg schoon te maken. Bolwerken, samengesteld uit rollen kranten papier zuilen speciale schuilkel ders in het gebouw van de „Chi cago Tribune" beschermen in ge val van een atoombom-aanval. Australië telt thans acht millioen inwoners. De eerste verjaardag van Prins Charles zoon van Prin ses Elisabeth en de Hertog van Edinburg, is gisteren onofficieel gevierd. „Carbazol" is de naam van een zeer explosieve stof, die in Berlijn wordt vervaardigd en gebruikt wordt bij de productie van de atoombom. Er zou al 200 kg. van dit goedje naar de Sowjet- Unie zijn vervoerd. Wordt de voorraad atoombommen waar de V.S. in 1952 over zullen beschik ken, geschat op 850 stuks, de Rus sen zullen er op die tijd niet meer hebben dan 100. Aldus een Ameri kaans blad (In goed vertrouwen). JeugdconcSrt te Middelburg. Enige honderden leerlingen der Middelbare scholen waren gister middag in de Concert- en Gehoor zaal bijeen, waar ze een jeugd- concert bijwoonden, dat was ge organiseerd door de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. Het waren de bekende fluitist Johan Feitkamp met mevr. Janny van Wering, aan de vleugel, die dit concert verzorgden. Allereerst werd een sonate voor fluit en klavier van G. Ph. Tele- mann, (een tijdgenoot van J. S. Bach) uitgevoerd. De heer Feit kamp vertelde daarbij een en an der over het werk van deze com ponist. Vervolgens was een sonate van de beroemde Franse fluitist M. Blavet aan de beurt, die deze so nate opdroeg aan de Franse in specteur van de muziek, de heer Lumagne, een tijdgenoot van de componist. Voor de pauze volgde nog een sonate van Bach. Mevr. van Wering gaf direct na de pauze een goede vertolking van Childrens corner van C. A. De bussy, terwijl het concert werd besloten met het Joueurs de flüte, voor fluit en piano van de Fran se componist A. Roussel. Centrale A.R. Kiesvereniging Middelburg vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde in het C.J.M.V.-gebouw de Cen trale A.R. Kiesvereniging o.l.v. dr K. Huizenga. Er was een goede opkomst. Naar aanleiding van het rapport van het Prov, Comité werd het voorstel om hij de a.s. Statenverkiezing met één lijst uit te komen besproken. De kiesverenigingen werden geadviseerd om in alle centrales als no. één op de lijst te plaatsen de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, terwijl over de volgorde van 2 tot 6 in de verenigingen moet worden gestemd. Voor dé nummers 9 tot en met 12 zullen in elke Centrale 4 verschillende namen mogen worden genoemd. Vóór 1 December moet de uit slag van elke kiesvereniging bij de secretaris van de Centrale worden ingediend. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake de propaganda. De heer Groot Nibbeling van Grijpskerke eindigde met dank gebed. Notaris benoemd te Heinkenszand. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Mid delburg, ter standplaats de ge meente Heinkenszand, de heer D. C. van Werkum, notaris te Over- schie. DUIKER TE MIDDELBURG AAN HET WERK. Sedert enkele weken is men be zig met de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe Stations- brug over het kanaal te Middel burg. Gisteren werd voor de werkzaamheden onder water een duiker ingeschakeld, hetgeen na tuurlijk nogal enige publieke be langstelling trok. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. Weersverwachting geldig tot vanavond. Haif bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buien. Aan de kust tijdelijk nog matige overi gens matige tot zwakke wind tus sen West en Noord. Koude och tend later ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1