ZEEUWSCH DAGBLAD Een Rembrandt ontdekt? Brand verwoest laboratorium. De Zwitsers kregen stroom maar ■a Holland liepen de klokken voor. Uitbreiding waterwingebied te Oranjezon. Een ton voor garantiefonds Algemeen Zeeuwse tentoonstelling 1953. Katteiidyke heeft weer een burge meester. NIEUWS „Oude man met stok" ging voor elf tientjes van de hand. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maandag u NOV. me Signatuur op doek gevonden. Verbruik zal in de toekomst tot meer dan een millloen kubieke meter stijgen. De heer A. Schipper geïnstalleerd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P"», Tel. 2754: Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e jaargang No. ijos. Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZÏHDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.59 u., onder 16.50 u. Maan op 0.59 u., onder 14.57 u. Hoogwater op Dinsdag 15 Nov.: Vlissingen: 9.01 u. 1.26 m., 21.55 u. -.53 m. Terneuzen: 9.29 u. 1.45 m., 22.19 u. 1.73 m. Wemeldinge: 10.26 u. 1.14 m„ 23.14 u. 1.49 m. Zierikzee: 10.04 u. 0.97 m., 22.59 u. 1.31 m. Oorzaak onbekend, brand wacht door rook bedwelmd. Zaterdagochtend is door onbe kende oorzaak het biologlsch- botanische laboratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen uit gebrand. Om kwart voor zes was één der leraren, Prof. Aris, nog op het la boratorium geweest, doch had niets bijzonders gemerkt. Volgens een voorlopig onderzoek is de brand ontstaan tussen het plafond van de collegezaal waar het vuur gretig voedsel vond in de houten beschotting. Terwijl de brandweer met groot materieel het vuur bestreed, wa ren de studenten bezig kostbare instrumenten uit het gebouw in veiligheid te brengen. Een kweek- installatie kon worden gered. Een der brandwachten werd door de rook onwel, ondanks zijn rook- masker, en is naar een ziekenhuis gebracht. Om half elf was de brandweer het vuur meester. De gehele col legezaal is uitgebrand. Een de monstratiezaal en projectiekamer leden grote waterschade. Koningin poseert voor portret schilders. In verschillende provincies is behoefte gevoeld om in het pro vinciehuis, de zetel van het ge westelijk bestuur, een geschilderd portret van H. M. de Koningin te plaatsen. Het liefst zag men deze portretten geschilderd door kun stenaars, die in de betreffende provincies werken. Op verzoek van enige commissarissen van de Koningin heeft Hare Majesteit zich thans bereid verklaard, bin nenkort voor deze portretten te poseren. KAMPER UI OF7 Het ziet er naar uit, dat te Kampen een werk van Rem brandt is ontdekt. Deze grote schilderij („Oude man met stok") heeft de tegenwoordige eigenaar deze week voor 150 gekocht. Het doek zat onder een dikke laag vuil, maar toen een restaurateur het oppervlakkig reinigde, werd al spoedig de signatuur Rembrandt zichtbaar. Woensdag voor veertien dagen was er op het landgoed „Ginkel- duin" te Leersum (prov. Utrecht) van de overleden mevrouw Wis boom van Giessendam een verko ping van velerlei goederen, waar toe ook de bewuste schilderij be hoorde. Ongeveer honderd anti quaren liepen aan de „Oude man met stok" voorbij, totdat één van hen, de Kampenaar J. Koops, er toch wel iets in zag. Hij kocht het doek voor f110. en nam het mee naar huis. Daar liet hij zich echter beïnvloeden door de pessi mistische mening van andere in siders en zo kwam hij ertoe de schilderij Maandag 1.1. op een vei ling te Zwolle te brengen. Hier werd er geen aanvaardbaar bod op gedaan en de heer Koops nam zijn bezit maar weer mede terug. Maandagavond kwam echter een Kampenaar, die zijn naam op dit ogenblik liever nog niet genoemd ziet, in de winkel van de anti quaar Koops en zijn keuze viel op het oude doek. De schilderij moest, wilde het werkelijk een sierstuk zijn, nodig opgeknapt worden en zo kwam de heer Koops de vol gende dag tezamen met de restau rateur zijn cliënt opzoeken, om eens te kijken hoeveel een restau- Europese „samenwerking" nog niet volmaakt. Vele Amsterdammers hebben zich gistermorgen bij het ontwa ken afgevraagd of hun horloges en wekkers plotseling niet meer in orde waren. Want op de elec- trische klokken in de huizen en op straat was een tijd af te lezen, die belangrijk verschilde met die van de niet-electrische uurwer ken. Nog vreemder werd het, toen men bemerkte, dat de telefonische tijdopgave wel klopte met alle nict-electrische klokken. En het bleek alras, dat in een gedeelte van ons land, hoofdzake lijk in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Limburg alle electrische klokken hetzelfde euvel vertoon den. Deze provincies zijn aange sloten op het Europees electrici- teitsnet, enerzijds omdat men overdag electriciteit te kort komt en op deze manier dus stroom im porteert, anderzijds om de elec- Spaans schip door brand vergaan. Het 3554 ton metende Spaanse s.s. „Monte Guruge" is gisteren, ter hoogte van de Noordkust van het in Zuid-Engeland gelegen graafschap Devonshire, in brand gevlogen en gezonken. De ramp vond plaats in een van de zwaar ste stormen, welke in jaren heeft gewoed. Zes van de 37 leden der beman ning zijn om het leven gekomen. De gezagvoerder van het schip be vindt zich onder de geredden. De stoomketels sprongen uit elkaar, juist nadat de bemanning het schip had verlaten. Postbode dood aan de weg gevonden. Zaterdagavond heeft een motor rijder even buiten het dorp Eiber- gen de 59-jarige postbode Biezen- beek dood langs de weg gevonden. De man had ernstige hoofdwon den. Men vermoedt, dat hij door een auto is aangereden. triciteit, die men des nachts over heeft aan Zwitserland te kunnen leveren, dat des nachts een te kort heeft. Wie met de brokken zaten, wa ren de tramlieden die, krachtens „oude tijd" op hun kamerklok van huis gegaan, volgens „de nieuwe tijd" te laat kwamen. Het Centraal Bureau van de N.V. samenwerkende electrici- teitsbedrijven heeft gisteren en vannacht alle mogelijke moeite gedaan het net „minder snel te maken". Of het lukt weten de Amsterdammers, Hagenaars en anderen pas als het blijkt, dat ze vandaag niet „te vroeg" op het werk zijn. Doek was zeer verwaarloosd. Het schilderij, dat aan Rem brandt toegeschreven wordt is ongeveer 1.40 meter hoog en stelt voor een oude man, die peinzend op een rotsblok ge zeten is. De grijsaard heeft een lange baard, draagt een rood mutsje, aan zijn voeten san dalen en om zijn benen een soort windsels. Het accent is door de schilder op het gelaat van de oude man gelegd. Het doek is zeer verwaarloosd, zo dat de achtergrond op dit ogenblik nog niet te definiëren is. Restauratie zal echter naar de mening van de Kamper an tiquair Koops, zeer wel moge lijk zijn. Het schilderij hing bo ven een der schouwen van het landgoed „Ginkelduin" te Leer sum, dat in 1932 werd gebouwd ratie van de „Oude man met stok" zou kosten. Een eerste in spectie deed hem de kosten op f 240 schatten. Raam en linnen oud genoeg. De eigenaar vond dit een hoog bedrag en hij had reeds enige spijt. Op dat ogenblik poetste de restaurateur echter terloops het hoekje van de schilderij schoon, waardoor de naam Rembrandt zichtbaar werd. Bij nader, zij het oppervlakkig, onderzoek is reeds gebleken, dat bij verwijdering van deze signatuur ook de onderlig gende verflaag mede verdwijnt, hetgeen erop zou kunnen wijzen, dat men hier werkelijk met een authentieke Rembrandt te doen heeft. Het raam en het linnen da teren in elk geval uit de zeven tiende eeuw. Auto reed te watert bestuurder verdronk. Zaterdagavond is te Harlingen een personenauto te water gere den. De chauffeur, de heer Wes terhuis uit Minnetsga, verdronk voor de ogen van zijn medereizi ger, de aardappelhandelaar Lont uit Berlicum, die zich door het openen van een portier in veilig heid wist te stellen. De veronge lukte Iaat een vrouw en drie kin deren achter. Ter dood veroordeelde nu vrij De sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij J. F. C. Hoosmans te Den Haas: tot de doodstraf werd ver oordeeld is door de Bijzondere Raad van Cassatie vernietigd. H„ die werkzaam zou zijn geweest als Agwehr-agent, doch van wie niet bewezen kon worden, welke werk zaamheden hij had verricht, is in middels in vrijheid gesteld. VORSTVERLETREGELING. De minister van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen een vorst verlet regeling voor de aan staande winter gezonden. Hij handhaaft het standpunt, dat bij vorstverlet door het bedrijfsleven zelf een voorziening dient te wor den getroffen. Granaat als beddekruik. Op een speurtocht naar oor logstuig kwamen twee Vughtse politiemannen tot de ontdek king, dat een oud Vughts vrouwtje zich 's avonds ter ruste begaf met een geladen anti-tankgranaat als bedde kruik. Het „kruikje" zette zij, voor het naar bed gaan „even" op de kachel, deed er wat doe ken om en kroop er mee onder de wol. B. en W. van Middelburg stellen voor: B. en W. van Middelburg hebben zich beraden over een even tuele uitbreiding van het waterwingebied te Oranjezon. Na ad vies van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening komt op 21 November een voorstel van die strekking in de raad, om reeds op korte termijn tot uitbreiding over te gaan. Men heeft berekend, dat dit prise d' eau binnen enkele jaren ongeveer 1 millloen kub. m. water per jaar zal moeten kunnen leveren. Er wordt een voor lopig crediet van f 110.000.gevraagd om het eerste deel van de voorgestelde uitbreiding te kunnen financieren. Uit het overgelegd rapport van lijke richting. het Rijksinstituut blijkt, dat een blijvende vergroting met ongeveer 123.000 kub. m. water per jaar mogelijk is, door winning van het bovenwater in het westelijk duin gebied door middel van het ma ken van een draineerkanaal. Voorts is nog een vergroting mo gelijk door gedeeltelijke verleg ging van het bestaande westelijke kanaal. Verwacht mag worden, dat op deze wijze nog 70.000 kub. m. per jaar meer zal kunnen wor den gewonnen. Een vergroting van meer beperkte omvang zal nog kunnen worden gevonden in de doortrekking van het bestaan de kanaal in oostelijke richting. De laatste jaren is meer water aan het prise d'eau onttrokken dan op de duur toelaatbaar is. Deze meerdere wateronttrekking is zowel een gevolg van het ge stegen waterverbruik in het eigen verzorgingsgebied als van de ge stegen leveringen buiten dit ge bied, zowel aan Domburg ais aan de W.M.Z. Het E.T.I. heeft berekend, dat het aantal inwoners van het ver zorgingsgebied van Middelburgs Waterleidingbedrijf in 1977 is te stellen op 26.400, hetgeen neer komt op een waterverbruik van 792.000 kub. m. tegen 570.026 kub. m. in 1948. Voorts kan worden verwacht dat het waterverbruik voor industriële doeleinden zal stijgen tot 300.000 kub. m„ het geen betekent een toekomstig ver bruik van 1.200.000 kub. m. per jaar. Bij de doortrekking van het westelijk kanaal kan de capaciteit van het prise d'eau opgevoerd worden tot 923.000 kub. m. per jaar, zodat er nog altijd een te kort zal zijn van 277.000 kub. m., wat door de verdere kleinere uit breidingen kan worden vermin derd tot rond 200.000 kub. m. Er zijn reeds thans onderhandelingen gaande met de W.M.Z. om dit te kort, dat langzamerhand zal ont staan op te vangen, door water inkoop van deze Mij. Op grond van deze uiteenzetting stellen B. en W. voor om op korte termijn over te gaan tot de doortrekking van het draineerkanaal in weste- In het voorstel wijzen B. en W. tenslotte nog op een belangrijke factor n.l. de steeds verder gaande duinafslag bij Oostkapelie, het geen op de duur, ais geen afdoende maatregelen zullen worden ge troffen, een ernstige bedreiging van de waterwinplaats betekent. Liefde op „de eerste foto". Een Duitse brunette, weduwe van een in de oorlog om het leven gekomen kapitein ter zee, en wier foto in het Amerikaanse tijd schrift „True" was verschenen, ontvangt thans meer dan 150 brieven per dag, waarin Ameri kanen van diverse pluimage haar ten- huwelijk vragen. Voorts wordt ze overladen met geschenken. Aan vier van de briefschrijvers heeft zij thans een antwoord gezonden, meldt Reuter. Vrouw onder strobaal. De vrouw van de landbouwer J. W. te Meppen (Dr.) kreeg Zater dagochtend, toen ze zich achter haar woning begaf, en zij voorbij eeq stapel stropakken kwam, waar juist een arbeider werkzaam was, een pak stro op haar hoofd. Met een halswervelfractuur werd zij in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen over gebracht. Tito breekt met Albanië. Joego-Slavië heeft het laatste verdrag, dat haar nog enigermate aan de Kominform bond, n.l. het verdrag van vriendschap en we derzijdse bijstand met Albanië verbroken. Het is de eerste maal dat dit land het initiatief tot een dergelijke stap heeft genomen; de andere vriendschapsverdragen werden door de Kominformlanden opgezegd. ACHESON BEZOCHT HEUSS. „De Britse, Franse en Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken, hebben de Hoge Commis sarissen hunner landen in Duits land verreikende bevoegdheden verleend", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson giste ren, toen hij in de West-Duitse hoofdstad Bonn aangekomen een bezoek bracht aan de president dr Theodor Heuss. KINDJE DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. Een uit 3 personen bestaand ge zin is door de politie te Hooge veen, in hun woonschuit in be wusteloze toestand aangetroffen. Kolendamp was de oorzaak. Een kindje van 10 maanden is aan de gevolgen overleden. Westerstorm; Loodsdiensten gestaakt. Wegens de zware Westerstorm werden de loodsdiensten buiten gaats Vlissingen, te IJmuiden en Hoek van Holland gestaakt. Schaken. De voor de hoofd klasse van de K.N.S.B. gespeelde schaakwedstrijd Eindhoven—Mid delburg is door Eindhoven met 91 gewonnen. Door duisternis misleid, ge raakte Zaterdagavond de 51- jarige IJzendoorn uit Rotterdam in de Rotte en verdronk. NA 35 JAAR TERUG. Johann Hetlinger, die in 1918 op de lijst van gesneuvel den stond, is dezer dagen, na een afwezigheid van 35 jaar, te Neunklrchen in Neder-Oosten- ryk bij zijn vrouw en zijn 40- jarige zoon teruggekeerd. Hij werd in de eerste wereldoorlog door de Russen gevangen geno men en naar een kamp in Si berië gezonden. Al zijn pogin gen om gedurende de Russi sche revolutie naar Oostenrijk te gaan, mislukten en tenslotte vestigde hij zich in Moekden (Mandsjoerije) als kleermaker. Hij deed daar goede zaken tot hij door de Chinese communis ten werd verdreven. Via Sjanghai is hij nu als straat arme vluchteling weer in zijn vaderland aangekomen. Zijn vrouw herkende hem niet meer. EEN CHINESE ORGANISATIE in New York heeft voor de Chines nationalistische regering een aantal gebruikte legertanks aangekocht. De tanks worden in Philadelphia aan boord geladen van het onder Hondurese vlag varende vrachtschip „Aristocratie". RAADSVOORSTELLEN MIDDELBURG. Eindelijk een opschrift voor Oorlogsmonument. De verordening waarbij het ver boden is sterke drank te verkopen op de verjaardag van H. M. de Koningin in <de oude verorde ning nog 31 Augustus zal moe ten worden gewijzigd. Verder zal het verboden worden om elders dan op het terrein van het Ge meentelijk Slachthuis een „slach terij, vilderij of penserij" op te richten. Schooivoorzieningen. De Middelburgse gemeenteraad zal op Maandag 21 November weer bijeen komen. Onder de vele voorstellen, treft men o.m. aan een tot deelname in het garantiefonds voor de Alge meen Zeeuwse Tentoonstelling, die in 1953 i.v.m. het feit, dat Middelburg 850 jaar geleden voor het eerst in de geschiedenis werd genoemd, zal wordei^ gehouden. Verder komt aan de orde het definitieve opschrift voor het in 1950 te onthullen oorlogsmonu ment. Voor het garantiefonds is aan de hand van de opgemaakte werk- begroting een bedrag nodig van f 100.000.Zonder enige binding is gedacht aan de volgende ver deling Provincie Zeeland f 40.000, gemeente Middelburg f 25.000. Kamer van Koophandel f 10.000, de georganiseerde landbouw f 10.000, de gezamenlijke Zeeuwse gemeenten f 10.000 en diverse or ganisaties, bedrijven en personen f 5000. Opschrift monument. Zoals we reeds eerder hebben gemeld is de prijsvraag voor een opschrift van het in 1950 te ont hullen oorlogsmonument mislukt. Geen der 87 inzendingen was bruikbaar. Buiten mededinging naar de prijzen heeft het comité dat de inzendingen moest beoor delen zelf enkele ontwerpen ge maakt, die onder pseudoniem zijn ingezonden. Dertien van deze ontwerpen vergezellen het voorstel, terwijl B. en W. adviseren om daarvan te kiezen: „Der burg'ren goed en bloed, verteerd in strijd en gloed, blyv' in gedachtenis na de her rijzenis". Andere voorstellen. Vervolgens is er het voorstel voor het leggen van een riool in de Kerksteeg ('t Zand). Er wordt hiertoe een crediet ge vraagd van f 3770. Verder wordt voorgesteld een kasgeldle ning voor 1950 aan te gaan, groot f4.500.000. De gronden, die zijn aangekocht aan de Veerseweg en thans niet voor woningbouw wor den aangewend, zuilen worden verpacht. Zaterdag werd de nieuwe bur gemeester van de gemeente Kat- tendyke, de heer A. Schipper, ge ïnstalleerd. Er bestond voor deze installatie grote belangstelling, vooral van de zijde van de P. v. d. A., bij welke partij de heer Schipper is aangesloten. De nieuwe burgemeester is op originele wijze ingehaald. Terwijl de inwoners van Kattendijke en Wilhelminadorp het rood-wit blauw In de bolderende wind hin gen, begaf de Raad en de feest commissie zich op weg naar Katse Veer om de heer Schipper van daar met de „Katsplaat" over de Schelde en door het kanaal van Goes naar Wilhelminadorp te be geleiden, waar in het verenigings gebouw „De Veehoeve" de instal latie plaats vond. In de vrolijk gepavoiseerde, tot verenigingslokaal ingerichte schuur van deze oude hoeve, heeft de muziekvereniging „De Echo" een welkom geblazen, zongen de schoolkinderen en sprak de direc teur van de Maatschappij „De Wilhelminapolder", de heer A. Minderhoud, een welkomstwoord. „We zijn een hardwerkend een voudig volkje", zei hij ondermeer, „en we kennen geen strijd op poli tiek, maatschappelijk en kerkelijk terrein". Hij hoopte, dat de nieuwe bur gemeester zich spoedig thuis zou zijn echtgenote veel geluk in de nieuwe werkkring. Naar Kattendijke. Nadat de heer Schipper met en kele hartelijke woorden had be dankt voor de vriendelijke ont vangst, was het dorp Kattendijke aan de beurt de nieuwe burge meester te verwelkomen. Dit geschiedde voor de school. Nadat het Wilhelmus was ge speeld, de schoolkinderen hadden gezongen en bloemen waren aan geboden, spraken daar de voorzit ter van het Oranjecomité, de heer L. C. Nieuwenhuijse, namens de burgerij en de plaatselijke ver enigingen, de wethouder Van Waarde en Ds Breek, de Her vormde predikant. „Al woon ik in Wilhelminadorp, zei de heer Schipper, de sprekers dankend, ik zal Kattendijke ze ker niet vergeten". Hij zegde dan ook zijn volle steun en medewer king toe inzake de restauratie van de kerk en de opbouw van het verenigingsleven. Hierna vond in de O.L.-school een receptie plaats, kwamen vele inwoners met hun nieuwe burge meester kennis maken en zongen de schoolkinderen hem nogmaals een welkom toe. Do installatie. Hierna vertrok men weer naar Wilhelminadorp, waar de heer Schipper in een openbare raads vergadering officieel werd geïn stalleerd. De tot raadszaal geme tamorfoseerde zolder van de Vee mogen voelen en wenste hem en hoeve was tot in alle hoeken ge vuld toen de heer Schipper werd binnengeleid. De wnd. burgemees ter, de heer Burger, hing hem na een hartelijk welkomstwoord de ambtsketen om. De nieuwe burgemeester verze kerde met alle hem ter beschik king staande krachten zich aan zijn taak te zullen wijden. Spre kend oyer zijn sociaal-democrati sche gezindheid, beloofde hij „de raad in onpartijdigheid te geven waar ze recht op heeft". Hij deed een beroep op allen, de mooie ge meenschap te dienen en vertrou wen te hebben in zijn ijver en goede wil. Nadat namens het secretariepersoneel, de wnd. secretaris, de heer Kranendonk, een gelukwens had uitgesproken en hij aan „schipper" Schipper zijn taak had overgedragen, voer de een stroom van sprekers het woord. Daar waren de burgemees ters van Zierikzee, Ouwerkerk, Zuidzande- en Woifaartsdijk, de secretaris van Bruinisse, vele vrienden, de hoofdcommandant van de Groep Kloetinge van de Rijkspolitie en wethouder van Oorschot van Vlissingen. Deze wenste hem namens het gewest Zeeland van de P. v. d. A. geluk. Hij hoopte, dat deze, tweede uit de P. v. d. A. voortgekomen, bur gemeester in Zeeland, zijn taak, in deze hoofdzakelijk uit arbeiders bestaande bevolking, zou ver staan. Nadat de heer Burger nog een schriftelijke gelukwens van de oud-burgemeester Jhr van Doorn had voorgelezen en de nieuwe burgemeester bewogen had ge dankt voor de vele woorden, volg de een drukke receptie en werd het verdere gedeelte van de dag op vreugdevolle wijze doorge bracht. B. en W. stellen voor om een zesde leslokaal thans nog tij delijk in gebruik bij de landbouw- huishoudschool ter beschikking te stellen aan de vereniging voor Gereformeerd onderwijs. Ook wordt een crediet gevraagd van f 500,90 voor het aanschaffen van leermiddelen voor handenar beid voor de Chr. school aan 't Zand. Aan Mej .J. W. Gabriëlse zal per 1 Januari 1950 eervol ont slag worden verleend ais onder wijzeres aan de O.L.-school J. Aan de O.L.-school aan 't Zand daarentegen moet een derde leer kracht worden benoemd, waar voor B. en W. voorstellen: 1. de heer J. den Hollander te Groede; 2. Mej. F. Klapwijk te Velp. Tenslotte komen nog enkele be noemingen aan de orde. Ter vervulling van de vacature Corneiisse zal tot lid van het be stuur van de Burgerlijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg een keus moeten worden gemaakt tussen W. Klopmeyer en H. Jo- ziasse. Verder wordt voorgesteld te benoemen tot voorzitter van het scheidsgerecht mr A. J. W. v. Royen, rechter bij de Arrondisse mentsrechtbank. De inwoners van Gennep en omgeving zijn beslist erge pret makers, want dit stadje heeft procentsgewijze de hoogste op brengst aan vermakelijkheidsbe lasting op haar naam staan. Een curieus record. Zo sprak ook waarschijnlijk de voormalige di recteur van de Verenigde Pers- bureaux, A. Meyer Schwencke, toen hij uit de psychiatrische in richting te Franeker ontsnapte, waar hij gedetineerd was. Hij moest binnenkort voor de pers zuivering verschijnen. „Curieus" zal ook de Britse functionaris van de bestuurscommissie, die uit Duitsland was teruggekeerd, ge zegd hebben. Hij vond namelijk op zijn bagage, die hem was na gezonden, een zegel met adelaar en hakenkruis. Vreemd. Desal niettemin zal de 47-jarige voor malige leidster van de 15 miilioen georganiseerde vrouwen van de Nazipartij, Gertrud Scholtz, U weet wel, hét voorbeeld van Duit se vrouwelijkheid, Donderdag te Tubingen gelijk met haar 52- jarige echtgenoot, de voormalige generaal der S.S. terecht staan. Giuliano heeft de oorlog tegen de politie hervat. Gisteren werden twee carabinieri gewond in een hinderlaag, doch wist men een ge wonde bandiet te arresteren, die reeds twee jaar werd gezocht. Voor het eind van het jaar zal, volgens Reuter, de dienstplicht in de Sowjetzöne worden ingevoerd. Alle Duitsers tussen 17 en 39 jaar zouden twee jaar bij de „Voiks- politie" moeten dienen. De Amerikaanse luchtmacht beschikt thans over een bommenwerper, die met een topsnelheid van 640 km./u. met een lading van twaalf ton bommen meer dan een kwart van de aardbol kan rondvliegen. En omdat men het nog niet he lemaal vertrouwt, heeft men tevens een zelfrichtend raket projectiel vervaardigd, dat de poëtische naam „Vuurvogel" draagt en aangewend zal worden tegen door duisternis en wolken onzichtbaar geworden vijandelijke vliegtuigen. En tot slot: Brieven voor de jongens, huiswaarts ke rend op de „Joh. van Oldenbarne- velt" moeten uiterlijk 21 Novem ber op de post. Ambachtsscholieren te Mid delburg deden goed werk. De leerlingen van de afd. Met selen van de Ambachtsschool te Middelburg hebben zich weer eens van hun beste kant laten zien. Onder de deskundige leiding van hun ieraar, de heer P. Verhage, hebben zij, in opdracht van liet gemeentebestuur een tweetal mu ren opgemetseld, n.l. een muur bij een van de mooiste piekjes van Middelburg de Kuiperspoort en één achter de huizen van de GroenmarktKorte Burg en La tijnse Schoolstraat, die beiden in zeer desolate toestand verkeerden. Met gebruikmaking van oude steen werd een keurig staaltje metselwerk tot stand gebracht. De loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler en de wnd. directeur van gemeentewerken, de heer W. H. M. Bleyenberg, namen Zater dagmorgen het werk in ogen schouw, waarbij van de zijde van de school de bestuursleden, de heren A. C. Julianus en K. J. van Loo, benevens de directeur, de heer E. Visscher, aanwezig waren. Na de wandeling langs de objec ten was men nog enige ogenblik ken in hotel 't Raedhuys bijeen, waar de heer Visscher namens de Ambachtsschool het werk over droeg. De directeur zei daarbij, dat zijn streven er op gericht is, zoveel mogelijk te werken voor de ge meenschap. In de toekomst zullen we steeds voor het gemeentebestuur klaar staan, zo besloot de directeur. De heer Kögeler noemde in zijn dank woord de ambachtsschool voor de gemeente „een toevlucht" en eeij „gelukkig bezit". Hij sprak de hoop uit, dat de goede verstand houding zal worden bestendigd. BEHENDIGHEIDS WEDSTRIJDEN VIELEN IN HET WATER. De door de Motorclub Schelde- gouwen, ten bate van de sportuit- wisseling MiddelburgAmers foort te Middelburg georganiseer de behendigheidswedstrijd is Za terdag in het water gevallen. De vele honderden belangstellenden waren dan ook vlug verdwenen. Men hoopt nu maar op beter weer en een herhaling! Jubileumvergadering der Gereformeerde jeugdleiders organisatie in Zeeland. Deze vergadering werd in de Hofpleinkerk te Middelburg ge houden, onder voorzitterschap vai) de heer Chr. de Bruin, die een herdenkingswoord sprak en het werk der afgelopen 25 jaar memo reerde. Ds S. Greving van Zierikzee, sprak een gelukwens en refereer de vervolgens over „De moeilijk heden van de jeugd en de moei lijkheden met de leiding". Op dit boeiend betoog volgde een drukke bespreking. De heer Fraanje te Lewedorp, feliciteerde namens bestuur en le den de voorzitter, die ook per soonlijk jubileert door zijn 25- jarige bestuursfunctie als secre taris en als voorzitter. Hij bood een tweetal boeken aan. Daarna werden verschillende verenigings zaken behandeld en de contributie voor 19491950 vastgesteld op 10 cent per jaar per lid. GEHKELSCURSUS BEËINDIGD In de Rijkskweekschool te Mid delburg werd Zaterdag een laat ste bijeenkomst gehouden door het onderwijzend personeel, dat het afgelopen jaar onder leiding van de heer C. Schijve uit Oost burg de Gehrelszangmethode be- stueerd had te Goes, Middelburg en Vlissingen. Deze samenkomst verliep geheel volgens het karak ter der Gehrelsprincipes. Na ope ning door inspecteur Leenhouts werd een ode aan Gehrels gezon gen en werd al zingend en impro viserend hulde gebracht aan de heer Schijve en zijn echtgenote. De middag werd verder gevuld met zang van de cursisten. Voorts sprak de directeur der Rijks kweekschool, de heer de Jong een dankwoord tot de heer Schijve en sprak de heer Schijve de leerlin gen nogmaals toe. Ring Goes der Ned. Herv. Kerk bijeen. In de Prins van Oranje te Goes kwamen Zaterdag de kerkeraads- ieden van de Ring Goes der Ned. Herv. Kerk bijeen onder voorzit terschap van ds S. P. de Roos. Deze sprak er in zijn openings woord zijn voldoening uit, over het regelmatig contact. Op deze bijeenkomst heeft ds Strating het woord gevoerd over de mogelijkheden van het ouder ling- en diakenambt. Hij liet een waarschuwing horen tegen tradi tionalisme en sleur en wekte de aanwezigen op het kerkeraads- werk met frisse moed aan te pak ken. In de geanimeerde bespreking die volgde, kwam duidelijk tot uiting, dat men nog meer van deze samenkomsten belegd zou willen zien. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Colijnsplaat, ds W. S. Hugo van Dalen te 's-Gravenhage. DE BILT ZEGT: Afnemend buiïg. Weersverwachting geldig tot vanavond. Meest matige wind tussen Noord en West. Half tot zwaar bewolkt met aan de kust in de ochtend nog enkele buien. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1