ZEEUV/SCH DAGBLAD Ontmanteling der Duitse industrie wordt voorlopig stopgezet. Graanopbrengst kan in Europa mei 25 pCt worden verhoogd. Minister Mansholt antwoordt de Kamerleden. Chr. Woningstichting neemt 80 woningen van de gemeente Souburg NIEUWS Niet conservatief. België is tegen verzachting hezettingsstatuut. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Lesvliegtuig neergestort te Veghel. Verbouw van mais sterk geadviseerd. Dit jaar 4 pCt van het fruit doorgedraaid. Suikerbietenareaal kan nog uitgebreid worden. Binnenkort telt Souburg 6000 inwoners. SNIPPER ,-ecuwsch Dagblad", .antoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f\ Tel. 2754; Middelburg, Korte N-jordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1407 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 12 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.55 u., onder 16.53 u. Maan op 23.33 u., onder 14.29 u. Laatste Kwartier 16.47 u. Hoogwater op Zondag IS Nov.: Vlissingen: 6.27 u. 1.40 m., 19.11 u. 1.52 m. Terneuzen: 6.54 u. 1.60 m., 19.36 u. 1.73 m. Wemeldinge: 8.04 u. 1.26 m., 20.38 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.41 u. 1.06 m., 20.22 u. 1.28 m. T n het nr van 7 November heb- 1 ben wij aangetoond, dat ten on rechte aan de Prot. Chr. partijen wordt verweten, dat zij progres sief, niet vooruitstrevend zouden zijn. Wij hebben er op gewezen, dat deze partijen bij uitstek progres sief genoemd kunnen worden, al thans, wanneer dit woord in de goede zin wordt genomen. Mits daarmee niet gedoeld wordt op een revolutionnair vooruitdringen, op omverwerping van het be staande, op afwijzing van Gods Woord als regel en richtsnoer voor het gehele leven. Wij moeten dit goed vasthouden en ons niet in de schoenen laten schuiven, dat de Christelijke par tijen in een progressieve omgeving niet zouden kunnen aarden. I 1 etzelfde geldt van de beschul- 1 1 diging, dat de Prot. Chr. par tijen conservatief zouden zijn, mensen die de ogen sluiten voor alles wat nieuw is en van vooruit gang getuigt en die er een eer in stellen alles bij het oude te laten. Dat is zeker niet het geval. De vraag is slechts, wat men bedoelt als er sprake is van con- servativisme. Er is een conservatisme, dat alleen maar achteruit ziet, en dat, zonder rekening te houden met de goede beginselen en met de eisen van deze tijd, alles wat nieuw is of nieuw schijnt zonder meer afkeurt. Een conservatisme, dat alleen maar wil conserveren, bewaren, handhaving van het be staande, en dat met koppige moed of moedige koppigheid elke ver andering afwijst. Reeds Groen van Prins terer heeft dit soort conservatisme m t kracht tegengestaan. j was een leerling en tot op zekere hoogte een vereerder van Bilderdijk. Maar een blinde volgeling was hij niet. „Wij verheugen ons aldus Groen in zijn Ongeloof en Revolu tie te mogen zeggen, dat Bil derdijk tot de onzen behoort; dat hij zich der waarheid niet heeft geschaamd en, op grond zijner Christelijke overtuiging met be wonderenswaardige veerkracht en zelfopoffering, tegen de afgoden der eeuw getuigenis afgelegd heeft. Doch terwijl ik aan de voorgan ger in een plichtmatige strijd en aan de grootvorst der Nederland se poëzie de schatting mijner hul de betaal, onderschrijf ik niet al wat hij geleerd heeft in geschie denis en staatsrecht". In de fouten van Bilderdijk, wenste Groen niet te vervallen. Als Bilderdijk exclusief-monar- chale gevoelens propageert en blijk geeft niet het contrast te erkennen tussen wezenlijke mo narchie en de in de grond revo- lutionnaire autocratie, dan wei gert Groen daarin mee te gaan en wordt dit conservatisme zonder meer door hem afgewezen. Ook met de aanvankelijk reac- tionnaire denkbeelden van Da Costa, die een onbeperkt koning schap voorstond en de vrijheid van drukpers afkeurde, kon hij zich niet verenigen. Hfj aarzelde niet te verklaren, dat revolutie en reactie takken zijn op één stam. ■pr is dan ook geen sprake van, •*-' dat de volgelingen van Groen zich tot de reactie aangetrokken zouden gevoelen. Maar dat is nog iets anders, dan dat zij alles wat in de progres sieve winkel wordt uitgestald zou den aanprijzen. Wanneer b.v. de Rooms-rode partijen met de Grondwet een loopje gaan nemen, dan zijn het de Prot. Chr. groepen, die rich daartegen verzetten. Het waren deze partijen die na de oorlog, in tegenstelling met de z.g. progressieven voor handha ving van de volksinvloed voort durend het pleit hebben gevoerd en die zich bij de behandeling van de P.B.O. in de Tweede Kamer met kracht verzet hebben tegen het streven om de Grondwet, waarin onze volksvrijheden zijn verankerd, terzijde te schuiven. f n één ding zou men de Prot. -*■ Chr. partijen conservatief kun nen noemen. Als het gaat om de door God in Zijn Woord gegeven beginselen. Als er een streven openbaar wordt, om Gods Woord en Wet voor het staatkundige leven uit te schakelen. Als het gaat om het hooghou den van het door God gestelde ge zag. Als de vrijheid van gezin en school en kerk wordt aangerand. Als getracht wordt de rechten der ouders aan te tasten en heel het leven aan de Staat te onder werpen. Dan, wij erkennen het gaarne, zijn wij conservatief. Maar in de overtuiging, dat dit „conservatisme", waarborg is voor een waarlijk vooruitstrevende, voor een gezonde progressieve politiek. Men verwacht dat de ontmanteling van West-Duitse fabrieken zal worden geschorst gedurende de tijd dat de door de grote drie Ingestelde Duits-geallieerde commissie te Parjjs over de conclusies van de ministers zal onderhandelen. In Londense diplomatieke kringen merkte men echter op, dat een schorsing van de ont manteling als voorlopig moet worden beschouwd, zolang do con clusies van de commissie niet aan de geallieerde regeringen zjjn voorgelegd. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat, zo men besloot de ontmanteling van vier grote staalfabrieken in West- Duitsland te staken, het toegestane productievermogen van 18,4 millioen ton tot 16,5 millioen ton zou stijgen. Ofschoon de Franse regering het eens is met staking van de ontmanteling in ruil voor nieuwe veiligheidswaarborgen van de zij de van Duitsland, blijft de alge mene indruk, dat een totale op heffing van de ontmanteling, zoals door Acheson bepleit voor de Franse publieke opinie te veel zou zijn en vooral, dat een dergelijk voorstel door de nationale verga dering niet zou worden goedge keurd. INSTRUCTIES HOGE COMMISSARISSEN. De drie Hoge commissarissen voor Duitsland verlaten Parijs met de volgende instructies, van de conferentie der grote drie, zo verluidt in Parijs: 1. Spoedig ondehandelingen met de Duitse regering te Bonn aan te knopen. 2. Duitsland staking der ont manteling aan te bieden in ruil voor effectieve veiligheidsgaran ties. 3. Kanselier Adenauer mede te delen, dat de Westelijke bezetten de mogendheden zowel als de Raad van Europa bereid zijn Duitsland als een toegevoegd lid van de Raad van Europa toe te laten. EEN DODE, EEN ZWAAR GEWONDE. Gistermiddag circa half twaalf is te Veghel (N. Br.) een Har vard lesvliegtuig van de Rijks luchtvaartschool te Gilze-Rijen naar beneden gestort. Het toestel kwam terecht op een weiland. De bestuurder die bij het on geluk om het leven kwam, is Eugene Verspoor, geboren te Ba tavia, woonachtig te 's-Graven- hage. De verwondingen van de andere leerling-vlieger Prins, blijken niet van ernstige aard te zijn. De heer Prins is ook te 's-Gra- venhage woonachtig. Het toestel was geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het toestel is niet in brand gevlogen. AANSLAGEN DUREN VOORT. Vijf personen werden gedood en acht gewond toen Donderdag een goederentrein van Soerabaja naar Madioen op trekbommen liep. De slachtoffers waren remmers en clandestien op de bordessen van de wagens meerijdende passagiers. Aan de Westpunt van het Toba- meer is een pastoor, die met twee catechisanten te Bekara werk zaam was, aangevallen. De pastoor wist te ontkomen, de ca techisanten werden met mes- Leken gedood. 41 pet. van veestapel op Goeree-Overflakkee met T.B.C. besmet. De heren Frijlink, dierenarts te Middelharnis, en den Eerzamen, hoofd der lagere landbouwschool te Sommelsdijk, hebben gegevens verzameld omtrent de verbreiding van de tuberculose onder de vee stapel van Goeree-Overflakkee en zfj hebben hun bevindingen neer gelegd in een vrij opzienbarend rapport. In dit rapport wordt gesteld, dat veertig procent van de vee stapel van het eiland tuberculeus is en dat er zo goed als geen T.B.C.-vrije bedrijven voorkomen. De rapporteurs menen te mogen concluderen, dat de veelvuldig voorkomende gevallen van T.B.C. onde de bevolking een gevolg zijn van de besmetting der veestapel. Naar verder verluidt, is in het algemeen opdracht gegeven om de bestaande staat van oorlog te be ëindigen, voorzover het de betrek kingen tussen de federale regering en de Westelijke bezettende mo gendheden betreft. BELGIE GERESERVEERD. In kringen, die in nauw con tact staan met het Belgische ka binet, worden de resultaten van de conferentie te Parijs met veel reserve beschouwd. België, aldus deze kringen, tweemaal in 25 jaar slachtoffer van Duitse agressie, is tegenstander van elke neiging om de voowaarden, die ten aanzien van Duitsland zijn neergelegd in het bezettingsstatuut, minder streng te maken. Men was van mening, dat deze neiging op de besprekingen te Parijs tot uiting kwam. Paul van Zeeland, de Belgische minister van buitenlandse zaken, was ver- Tienduizendste schip in Rotterdam. Kapitein Shaw: „In Nederland krijgt men goede service". Het tienduizendste schip dat binnen een jaar tijds voor het eerst na de oorlog gisteren de Rotterdamse haven binnenvoer, was een Amerikaan, de South- port". De voorzitter van de Stich ting Havenbelangen heeft de ge zagvoerder, kapitein Shaw uit San Francisco toegesproken en hem een glaspaneel overhandigd. Hij vond het erg prettig zei hij, dat het schip een Amerikaans schip was. Shaw beantwoordde dit compliment met een ander en zei, dat de Amerikanen graag naar Rotterdam en Holland ko men „omdat de service daar zo goed is". De gezagvoerder en de beman ning kreeg een hartelijk onthaal ten stadhulze, welk onthaal met de nodige geschenken gepaard ging. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke LandmachtGesn. 30 October: Soldt. H. J. Bever- dam, afk. uit Almelo en soldt. G. Dijkstra, afk. uit Wijmbriseradeel (Fr.). Het Koninklijk Ned. Ind. Leger verloor drie van haar leden tij dens acties. Britse kolenindustrie werkt met winst. De minister voor de brandstof fen, High Gaitskeli, heeft in het parlement verklaard, dat de Brit se staats-kolenmijnen in de eerste 6 maanden van dit jaar een winst hebben gemaakt van 6.500.000 p. st. Hij was van mening, dat deze tendens zich in het derde kwar taal zou voortzetten. In 1947, het eerste jaar van de nationalisatie, heeft de kolenin dustrie een verlies geleden van 23.255.586 p. st. in 1948 had men een overschot van 1.651.965 p. st. re van voldaan over de resultaten van de deelneming van de minis ters van buitenlandse zaken der Beneluxlanden aan de besprekin gen der grote drie, aldus deze kringen. FRANS COMMENTAAR. De Franse reacties op de „Help Duitsland"-politiek, die door de grote drie is uitgewerkt, zijn over het algemeen genomen niet zeer ongunstig. De meeste bladen ge ven toe dat toenadering tussen Frankrijk en Duitsland nodig is. Ofschoon de herbewapening van West-Duitsland niet officieel op de conferentie van de grote drie besproken is, neemt men in welingelichte Franse kringen aan, dat de drie Westelijke geallieer den schreden op een pad hebben gezet, dat binnen betrekkelijk korte tijd tot dit resultaat moet leiden. De drie Hoge commissaris sen, aldus deze kringen, zijn reeds gemachtigd met de West-Duitse regering te spreken over de vor ming van een West-Duitse politie- en beveiligingsmacht. Joego-Slavlë tegen de gehele wereld. Maarschalk Tito heeft te Bel- gado tot journalisten gezegd, dat Joego-Slavië „de gehele wereld tegen zich heeft", aldus het offi ciële Joego-Slavische persbureau. „De kominformlanden willen ons in de armen van het Westen drijven, doch wij zullen koppig stand houden in onze strijd, zodat ons land zal winnen", zo zeide Tito. De Joego-Slavische journalisten moesten hun critiek op het kapi talistische systeem niet staken, doch zij moesten scheldwoorden niet met scheldwoorden beant woorden. Ouden van Dagen vragen Kersttoeslag van 25 Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond voor Ouden van Dagen, heeft zich tot de minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek „de mogelijkheid te overwegen" aan degenen, die uit kering ontvangen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening een toeslag op die uitkering te verlenen van 25 als „Kerst toeslag". van het Europese bouwland reeds onder cultuur is. In het rapport werd meegedeeld dat de tien graan producerende landen hun opbengst gemiddeld met 25 pet. kunnen vergroten door verdere ontwikkeling en het gebruik van mais. De deskundigen zijn van mening dat, alhoewel het gebuik van mais in de verschillende gebieden zal uiteenlopen, het een vermeerde ring van gemiddeld 25 pet. zal betekenen, hetwelk thans in de Ver. Staten moet verkregen wor den. Zij achten een vermeerdering van 50 pet. in sommige gebieden mogelijk. Opgemerkt wordt, dat het graan-areaal uitgebreid zou kun nen worden in de Pontijnse moe rassen in Italië en dat de rogge, die thans op de lichtere en war mere gronden van Nederland, België, Noord-Frankrijk en Duits land wordt verbouwd, zou kunnen vervangen worden door mais. Gisteren werd het rapport be kendgemaakt, dat over de graan producerende landen over het E.H.P. (Europese Herstel Pro gram) werd samengesteld. Dit ge schiedde onder de auspiciën van de O.E.E.C. (Organization for European Economie Cooperation). Ten aanzien van Nederland wordt de wenselijkheid beoogd, dat ons land de mogelijkheid on derzoekt de rogge, die thans op de lichtere gronden verbouwd wordt, te vervangen door „hybrid corn", een maissoort, waarmee men in de Ver. Staten goede re sultaten heeft. Medegedeeld wordt, dat de Nederlandse ver bouwers belangstelling hebben voor mais, voornamelijk in ver band met de graanopbrengst, daar zij de mening zijn toegedaan, dat wortelgewassen meer veevoeder zullen opleveren. Het samenstellen van het rap port sloot aan op het program van de O.E.E.C., om de voedsel productie in de landen onder het E.H.P. op te voeren. Daarbij streeft men er in hoofdzaak naar de opbrengst per oppervlakte te vergroten, daar het grootste deel Voornamelijk slecht kwaliteit. In zijn Memorie van Antwoord heeft minister Mansholt medege deeld, dat de hoeveelheden z.g.n. doorgedraaide groenten in de ja ren 1946, 1947 en 1948 resp. 1.3 pet., 2.3 pet., en 2.6 pet. van do totale productie bedroegen. Er zijn geen redenen om aan te nemen, dat het percentage in 1949 hoger zal zijn dan in de af gelopen jaren. In dezelfde jaren waren de percentages voor fruit niet noemenswaard. Verwacht wordt, dat in 1949 bij een produc tie van 500 millioen kg fruit de totale hoeveelheid aan de veiling doorgedraaide producten niet ho ger dan 20 millioen kg of 4 pet. van de productie zal bedragen. Dit kwantum heeft dan nog voor namelijk betrekking op de min ste kwaliteiten van het zomer fruit, welke voor industriële ver werking ongeschikt zijn. Begrafenis A. P. Wouters. Oud-wethouiler van Veere. Maandag overleed plotseling de heer A. P. Wouters Sr., een in Veere en omstreken welbekende figuur, in de ouderdom van ruim 80 jaar. De heer Wouters, die de laatste jaren niet meer op de voorgrond trad, nam voorheen in het ge meentelijke politieke leven een vooraanstaande plaats in. Ruim 30 jaar was hij raadslid, waarvan vele jaren wethouder. Tot voor enkele jaren was hij ambtenaar van de Burg. Stand. Vele Veere- naren en oud-Veerenaren zullen zich herinneren, dat hun huwelyk door hem gesloten werd. Gistermiddag had de begrafenis plaats. Aan de groeve werden door ds Gruppen woorden van troost gesproken. Namens de ge meente werd het woord gevoerd door de burgemeester, die de ver diensten van de overledene in het licht stelde. De heer A. P. Wou ters Jr. dankte voor de betoonde belangstelling. Zeepost naar Indonesië kan met de „Oranje" worden verzonden mits op 16 November gepost. Naar Curagao met het s.s. „Breda" (20 November posten); naar Suriname met de „Hecuba" (24 November posten). BEGROTING LANDBOUW, VISSERIJ EN VOEDSELVOORZIENING. Reeds drie dagen nadat de Tweede Kamer het voorlopig verslag over de begroting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft doen verschijnen, heeft minister Mansholt zjjn antwoord op dit verslag aan de Kamerleden gezonden. De mi nister heeft in deze memorie van antwoord wel zeer uitvoerig de vragen en opmerkingen van de Kamerleden beantwoord en heeft met genoegen kennis genomen van het krachtige herstel van onze landbouw. Ten aanzien van het landbouw beleid merkt minister Mansholt op, dat de devaluatie geen invloed zal hebben op de doelstellingen van het landbouwbeleid, echter wel op de uitvoering van het be leid. Hij beperkt zich tot de me dedeling, dat de prijsverhogingen van de importgrondstoffen van de landbouw, alsmede van het brood graan en de margarine-grondstof fen, voorlopig in de vorm van subsidies zullen worden opgevan gen. Nederland blijft voor een aanzienlijk deel der broodgraan behoefte aangewezen op de im port van broodgraan uit de dol lar-gebieden. Uit andere landen kan practisch geen graan geïim- porteerd worden. De minister merkt op, dat de belangrijke kwestie van de aard- appelafzet wel wat te eenvoudig gezien wordt door sommigen.Hij wijst er bovendien op, dat hem nog geen enkel ander, meer doel treffend en uitvoerbaar middel aan de hand is gedaan, dan de maatregelen die de regering ver leden jaar heeft genomen om het vraagstuk tot algehele oplossing te brengen. Verder zegt de minister, dat het niet in zijn bedoeling ligt, de prij zen van melk en bacon, zoals die thans zijn vastgesteld, voor het oogstjaar 1950 te veranderen. Hy meent, dat de verhoging van de graslandproductie wetenschappe lijk goed doordacht is, maar geeft voor wat de bemesting betreft voorkeur aan een organische be mesting. Wat de export aangaat, wordt er naar gestreefd een gecentrali seerde export op te heffen, zodra d^ desbetreffende markt dit toe laat. De agrarische export naar Amerika en Canada, die de eerste 8 maanden van 1948 15 millien dollar bedroeg, bedraagt over de zelfde periode van dit jaar 17.6 millioen dollar. AKKERBOUW. Het ligt in het voornemen voor die producten in de agrarische sector waarvan de prijs voor 17 September 1949 was vrijgelaten, de prijsstop geleidelyk op te hef fen. Ten aanzien van het areaal suikerbieten wordt opgemerkt, dat dit in de jaren 1934 t.m. 1944 varieerde van 40.000 tot 50.000 ha. In het jaar 1945 bedroeg de oppervlakte met suikerbieten ver bouwd slechts ruim 18.000 ha. In de na-oorlogse jaren is deze op pervlakte regelmatig toegenomen en dit jaar is een areaal bereikt van 67.476 ha. De minister acht het overigens gewenst, dat het bietenareaal nog enigermate wordt uitgebreid, met name in die gebieden, waar thans weinig bie ten worden verbouwd. Het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed is besloten over te gaan tot het instellen van een areaalheffing voor pootaardappe- len ten bedrage van f 50 per ha. voor de voor keuring aangegeven pootaardappelen uitgezonderd de eerste ha. In de betreffende ver ordening is niet voorzien in een restitutie van deze heffing wan neer het gewas wordt afgekeurd. Het is de minister bekend, dat zulks bezwaren ontmoet, maar hy meent echter te mogen ver wachten, dat voor een volgend seizoen naar een betere oplossing zal worden gestreefd. VEEHOUDERIJ. De minister ziet de uitbrei ding van de melkproductiecon trole als bevredigend. Thans is ongeveer 47 pet. van de koeien in Nederland onder controle, waarmede een peil is bereikt, dat .bv. weinig verschilt van dat in Denemarken gedurende de laatste jaren. Bij de herfstregistratie is de volgende kippenstapel geregis treerd: hennen, geboren in 1949 6.369.000, oudere hennen 6.408.000. De minister stelt zich voor toe stemming te geven tot het doen uitbroeden van 20.000.000 kuikens in het voorjaar 1950, derhalve 5.000.000 meer dan in het vorige jaar. Afschaffing van de meik- standaardisatie (die in Zeeland nóg niet doorgevoerd is) op dit ogenblik is niet mogeiyk, omdat dit de prijs der consumptiemelk met enkele centen per liter zou doen stijgen..Het vraagstuk van de melkstandaardisatie in de toekomst is in behandeling by een commissie. De kosten voor het aanvoeren van de z.g. aanvullingsmelk naar de tekortgebieden waartoe ook Zeeland behoort bestaan de in een bepaalde vergoeding, welke de bedrijven in deze ge bieden tot aankoop en aanvoer in staat moet stellen, kan voor het zuivelproductiejaar Mei 1949--JVIei 1950 worden geschat op 8 a 8,5 millioen gulden. Een ontwerp van wet, rege lende de uitbetaling van de melk naar kwaliteit, geldende voor het gehele land is in voor bereiding. Ten einde te komen tot een samenwerking van overheid en bedrijfsleven ten aanzien van de sanering van de kleine bedrij ven, is door de minister een kleine boerencommissie in het leven geroepen. Het ligt in de bedoeling behalve landelijk, ook in de provincies tot samenwer king te komen. Hiervoor was echter nodig, dat in iedere pro vincie door de provinciale stich ting voor de landbouw, kleine- boerencommissies zouden wor den gevormd. Deze commissies zijn nog slechts in enkele pro vincies tot stand gekomen (waaronder Zeeland niet valt). Wat de afdeling Visserij be treft deelt de minister nog mede, dat voor modernisering en herstel van de vissersvloot vreemde valuta beschikbaar werden gesteld voor rederijen, die mede dank zy deze moge lijkheid in staat waren over te gaan tot uitbreiding en/of ver nieuwing van haar vloot. In het debat over de overname van 80 woningen van het gemeen telijk Woningbedrijf te Souburg door de Christelyko Woningstich ting Walcheren heeft de burge meester van deze gemeente, de heer A. H. S. Stemerding, gister middag meegedeeld, dat vermoe delijk deze maand Souburg 6000 Inwoners zal tellen. De fractie van de P. v. d. A. voelde weinig voor een dergelyke overname door een Christelyke Woningstichting. De heer A. W. Bouff, die eerst namens deze fractie het woord voerde, vroeg of het economisch verantwoord was dat van de 200 woningen, die by het gemeentelyke woningbe drijf in exploitatie zijn, er 80 wor den overgedragen. Spr. zei, dat een woningstichting beter zelf woningen kan bouwen in plaats van de reeds gebouwde van de gemeente over te nemen. Boven dien zag de heer Bouff een ge vaar, n.l. dat deze 80 woningen op de duur alleen maar zouden mo gen worden bewoond door leden van het C.N.V. De heer A. J. Arendse, sprekend namens de A.R.-fractie stelde het op prijs, dat particulier initiatief de woningexploitatie van de ge meente overnam, daar deze ge meentelyke aangelegenheid toch eigenlyk maar een noodzakelyk kwaad was. De heer Arendse zei verder, dat het zeker niet in de bedoeling van de stichting ligt om de woningen alleen maar beschik baar te stellen voor de leden van het C.N.V. Ook de heer G. Janse (C.H.) vond het verkeerd, dat de gemeente woningen bleef exploi teren en ook hij juichte dit par ticulier initiatief toe. TOCH NOG TEGENSTAND. Burgemeester Stemerding vond ook, dat de gemeentelyke bemoei ingen 'met de woningen een blok aan het been zyn. Wethouder M. A. v. d. Putte (A.R.) zei, dat van het stichtingsbestuur geen enkele Hersenschudding bij vecht partij te Yerseke. Gistermorgen sloeg by een stoeiparty in een sorteerloods te Yerseke de 18-jarige H., de 19- jarige A. zo hard, dat hy achter over op de cementvloer viel en een zware hersenschudding op liep. De Politie heeft de zaak in onderzoek. Eén millioen grote oesters naar Frankrijk. De Nederlandse handelsattaché te Parijs is er in geslaagd, een exportorder voor voorlopig 1 mil lioen oesters af te sluiten, die in December kunnen worden verzon den. Vanzelfsprekend een verheu gend bericht voor de oesterhande laren in Zeeland en Parijs. De beide wethouders van Har- dinxveld hebben salarisverhoging gehad. Reeds 2 jaar voert de raad van Hardinxveld actie daarvoor; thans hebben Ged. Staten van Zuid-Holland het salaris van deze heren vastgesteld op f 650.per jaar. Dit betekent een salarisver hoging vaneen kwartje per jaar. Pech had die Venloënaar, die nog juist op Nederlands ge bied een haas wist neer te leggen. Van de overzyde van de grens kwam n.l. een jachtopziener die hem onder bedreiging met een re volver sommeerde wapen en jachtbuit af te geven. Het laatste lachte echter onze landgenoot en hij lachte ook het best, want hy kreeg zijn eigendom terug. Drie Zaanse journalisten brachten f2880.byeen ten bate van Ne derlandse longlijders, die in Davos worden verpleegd en die tengevol ge van de devaluatie in moeilyk- heden verkeren. Het Rode Kruis heeft het Kruis van Verdienste toegekend aan de thans 125 jaar bestaande reddingmaatschappyen. Een half jaar gevangenisstraf kreeg de Chinese stoker, die trachtte 12 kg. opium in Rotter dam binnen te smokkelen. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland bracht gisteren een bezoek aan het Amerikaanse oor logskerkhof te Margraten. Het demobilisatiecentrum van de K.L. zal van Huis ter Heide worden overgebracht naar Amersfoort. Alle beperkingen op de varkens handel zyn opgeheven, behalve in het grensgebied. De Tsjecho- Slowaakse regering heeft een commissie ingesteld, die de gees- telykheid zal moeten opvoeden. Na afloop van de gehouden Ge menebest-besprekingen werd gis teren te Canberra medegedeeld, dat het voornaamste doel was ge weest het bespoedigen van het Japanse vredesverdrag. De Amerikaanse staalstaking is, na 42 dagen geduurd te hebben, tot een einde gekomen. De Ameri kanen willen "de aether boven Rusland verzadigen", zij maken plannen voor een netwerk van radiozenders over de gehele we reld. 598 industrieën en 991 huizen in Oost-Berlyn zyn tot volksbezit verklaard, zy be hoorden voorheen toe aan oor logsmisdadigers en actieve nazi's. De Amerikaanse regering maakt plannen om in geval van nood de regeringszetel naar elders te verplaatsen. Ook het opperbe vel van de gewapende macht zou in een dergelijk geval worden ver plaats t. willekeur kan worden verwacht betreffende het verhuren aan al of niet leden van het C.N.V. Ver der deelde spr. mede, dat de Stichting ook zal bouwen, indien bouwvolume zal worden toegewe zen. Burgemeester Stemerding hield hierna nog eens een krach tig pleidooi om dit particulier ini tiatief te steunen door aanneming van het voorstel, terwyl hy ver der als zyn mening te kennen gaf, dat hy de oprichting van meerdere woningbouwverenigingen in Sou burg, die ook de andere nog bij de gemeente in beheer zynde wo ningen, zouden overnemen, ten zeerste zou toejuichen. In stem ming gebracht stemden alleen de heren L. Ch. Jansen en M. Pie- rens, beiden P. v. d. A., tegen. ANDERE PUNTEN. Vooraf waren de voorstellen tot het aangaan van een kasgeldle ning, groot f 250.000, aankoop van enkele percelen e.d. goedgekeurd. De heer M. v. d. Vies te Vlissin gen werd benoemd tot onderwy- zer aan de Openbare Lagere School. Verder werd een voorstel aangenomen om deze school met twee lokalen uit te breiden en banken aan te schaffen. Een ver zoek van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren om een jaariykse bydrage werd afgewe- A1 zijn de dieven nog zo snel de radio achterhaalt ze wel. Dat ondervonden ook twee Zuid-Afrikaanse jongens. En kele dagen geleden bracht een Schiedamse fotograaf, waar zy wat foto's hadden laten ont wikkelen, hen op hun verzoek naar de „Meckelenburg" waar mee zij van Hoek van Holland naar Engeland zouden overste ken. Op de terugweg betreurde de goedhartige fotograaf zijn goede daad bitter, want uit een koffer in zyn wagen bleek een fototoestel van 1000 gulden te zijn verdwenen. Met behulp van politie en marechaussee kwam men ach ter de namen en een radio- telefoontje naar het schip deed de rest. Nu zitten belden in .en Engelse cel. Afd. Zeeland van de Ned. Ver. voor weer- en sterren kunde opgericht. Gisteravond is in de Ryks- kweekschool te Middelburg de oprichtingsvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde. De ver gadering stond onder leiding van de voorzitter van het voorlopige comité, Ds J. S. Hartjes. Het doel van deze vergadering was een definitief bestuur te kie zen en de opgestelde statuten en huishoudelyke reglementen goed te keuren. Na enige discussie wer den de statuten behoudens enkele onbelangrijke wyzigingen onver anderd aangenomen, terwyl bij acclamatie als bestuursleden wer den gekozen: Ir G. Pieterse, voorz. J. Sohier, secr. en Ir J. S. Suur- mond. penningm. Ds Hartjes sprak by het overdragen van zijn functie aan de nieuwgekozen voorzitter enkele woorden, waar- by hy o.m. opmerkte dat thans in Zeeland op dit gebied een ach terstand is ingehaald. Hy wenste de afdeling een goede toekomst toe. Ook Ir Pieterse zei zich te verheugen over de oprichting van de afdeling. Het is, aldus de voor zitter, niet gemakkelijk geweest een dergelijke afdeling op te rich ten, hetgeen voor een deel zijn oorzaak vindt in.«de excentrische ligging van onze provincie. Des ondanks geloofde hy in een grote bloei. Aan het slot van de byeenkomst hield Ir Pieterse een interessante lezing over de grondslagen der sterrenkunde, waarin hij op dui delijke wyze de beginselen der astronomie belichtte. KERKELIJKE VERKIEZING TE MIDDELBURG. In de gisteravond gehouden vergadering .van het kiescollege zijn tot ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk te Middelburg herbe noemd de heren S. J. den Boer, Th. J. Geleyns, C. P. de Jongh, S. Paauwe, A. P. Stufkens. Voor de eerste maal werden benoemd de heren Ir W. L. Harmsen, J. van Sluys, D. Botje, A. Breas, en P. C. Visser. In twee vacatures, waarin in deze vergadering nog niet kon worden voorzien zal bin nenkort in een nieuwe vergade ring van het kiescollege worden beslist. Herbenoemd werden als diaken de heren A. Flipse en J. Ova, terwyl voor de eerste maal als zodanig benoemd werden de heren J. Huissoon en A. de Jonge. REKENMACHINE VOOR BLINDEN. Ir Hcrweyer te Haren heeft een rekenmachine geconstrueerd, waarmede blinden snel en gemak kelijk wiskundige berekeningen kunnen uitvoeren. Hierdoor wordt mogelyk gemaakt dat zy ais be- dryfscalculator of loonadministra- teur kunnen gaan optreden. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, maar van uit het Zuidwesten uit tijdelyke opklarin gen. Matige en langs de kust van Zuid-Holland en Zeeland af en toe krachtige wind tussen Zuidwest en West. Aanhoudend zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1