ZEEUWSCH DAGBLAD Regering diende Tweede Kamer van repliek. .NIEUWS Koning Leopold's lot beslist. Chr. Besturenbond te Middelburg vierde 35-jarig bestaan. Classis Middelburg van de Ned. Herv. Kerk vergaderde. Krakende wagens. Minister Drees verdedigde de eenheid "an het kabinet. Geen rijverbod, wél... Uitstel voor de bewoners van Vossenbos. SNIPPER Volksraadpleging onmogelijk voor 5 Januari. verbod tot verbruik van benzine. Huurverhoging uitgesteld. De heer Vermeulen sprak namens het G.N.V. Burgemeester J. C. Vogelaar gaat Zeeland verlaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f. Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. A lr 't waar is, dat krakende wagens het .angst blijven rijden, dan ziet het er met de Rooms-rode coalitie in ons land nog met zo slecht uit. Het kraakt aan alle kanten En het schijnt niet onmogelijk, dat het gekraak in da toekomst nog heviger zal worden. De Inaische politiek heeft beide partijen noodgedwongen bijeen gehouden. Wat dit betreft, heeft de K.V.P. zich aan de rode leiding niet willen onttrekken naar het schijnt. T_T ierbij moet echter niet uit het oog worden verloren dat deze zaak ook voor de K.V.P. van veel belang was. Het is toch aan prof. Romme en zijn fractiegenoten gelukt, door zijn vaak onverklaarbare houding, Indonesië voor Rome een be langrijke goodwill te kweken. Dat de belangen van Neder land en Indië beide, door het be reikte accoord in belangrijke mate zijn geschaad is buiten kijf. Nederland heeft financieel en economisch, maar cok moreel, een klap gekregen die raak is. En een groot deel van de Indi sche bevolking zal nog lang te lijden hebben onder de gevolgen van dit accoord. Maar Rome heeft een goede beurt gemaakt. T n een te Hengelo gehouden 1 vergadering van een groep Roomse intellecluëlen met en kele Indonesische leden van de R.T.C. werd verklaard, dat de katholieke missie en het katho licisme in Indonesië een goede toekomst tegengaan, omdat men van ""ome goede verwachtingen hee, Als men dergelijke dingen leest, dan wordt, wat in de hou ding der Kath. fractie in de Tweede Kamer onverklaarbaar scheen, enigszins verklaarbaar. En het is ook verklaarbaar, dat men aan die zijde, ondanks al les, de band met de P.v.d.A. niet wil doorsnijden. mgekeerd kan de P.v.d.A. haar speciale doeleinden niet bereiken zonder de steun van de K.V.P. Er zijn tussen beide partijen allerlei geschillen. Tegenstellin gen soms. Het kan er kraken. Maar het lijdt geen twijfel of de krakende wagen zal al kra kende blijven rijden. Het Kabinet-Drees kan gerust zijn. VRIJDAG II NOV. 1949 5e JAARGANG No. 1406 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Franco ner nnst f i Directeur: JACQ DE SMIT 1 Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. Middelhnre- n<! a Advertentieprijs 16 cent per m.m. Vlissingen* J S Hoek Middelburg* T ir,,,,,,,.. Gruppen, Biezelmge; Ds J. S. Hartjes, Rubriek Kabouters 5 cent per woord H. Jansen,' Meliskerkej Ds J. Karel'se/ Goes; J. Laport, G^es; Ds C.' MeVlafr,' S'dsT G.' A^TwSThTem Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.54 u., onder 16.54 u. Maan op 22.07 u., onder 14.08 u. Hoogwater op Zaterdag 12 Nov.i Vlissingen: 7.10 u. 1.39 m., 19.37 u. 1.57 m. Terneuzen: 5.56 u. 1.76 m., 18.29 u. 1.87 m. Wemeldinge: 7.10 u. 1.39 m„ 19.37 u. 1.57 m., Zierikzee: 6.49 u. 1.17 m„ 19.20 u. 1.36 m. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren kwam de Regering aan het woord om te antwoorden °P de vragen die haar in de loop van deze week zijn gesteld over de Rijksbegroting 1950. Minister-President Drees wees er aller eerst op, dat de Regering onbescheiden zou zjjn wanneer zjj op alle punten van het debat zou Ingaan. Daarmede doelde hij na tuurlijk op de redevoeringen over de verhouding tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. Hjj stelde nog eens uitdrukkelijk vast, dat geen enkele fractie aan het Kabinet gebonden is. Ook zjjn er geen on derlinge afspraken gemaakt. Dit Kabinet is dus inderdaad extra parlementair. Alle Ministers z(jn gelijkwaardig. Geen van hen heeft het gevoel dat hij niet meetelt omdat h(j afkomstig is uit een kleinere partij. Dr Drees sprak zelfs van een uitnemende persoon lijke verhouding en een zeer goede, ja zelfs vruchtbare, samen werking. Er is volgens hem een redelijke eenheid in het beleid verkregen. Hij somde op welke belangrijke wetten deze Regering in het af gelopen jaar tot stand heeft ge bracht, daarbij betreurend dat men bij de behandeling van de Interim Regeling voor Suriname was uitgegleden over een bana nenschil! De opmerkingen over de Zondagsrust verwees hij naar de begroting van Binnenlandse Za ken, maar, zo zeide hij, de heren Schouten en Zandt moeten be grijpen, dat de Sabbath gemaakt is voor de mens en de mens niet voor de Sabbath. INDONESIË. Sprekende over de kwestie Meijerink merkte de bewindsman op, dat het bedanken van deze A.R.-afgevaardigde ais lid van de R.T.C.-delegatie door hem zeer betreurd werd. Temeer, door de heer Meijerink op zeer vruchtdra gende wijze in de Kamer heeft gewerkt. Het Reglement van Or de liet het afleggen van een ver klaring op de slotzitting echter niet toe. Als er een fout is ge maakt, is dat geschied bij het op stellen van dit Reglement. Wel licht ware er nog een tussenop lossing geweest als de heer Meije rink aan hem een brief had ge schreven die hij dan als voor zitter van de conferentie als ngekomen stuk had kunnen be handelen. Aan een oplossing in de ze geest had hij gaarne willen me dewerken. Men moet er echter oog voor hebben dat de Regering de laatste dagen van de conferen- fllt jaaP WOPdt lliot moor otoi Hoewel men het aanvankelijk en vooral in Koningsgezinde kringen voor mogelijk hield, dat de volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België reeds op 18 Decem ber a.s. gehouden zou kunnen wor den, Is men het er thans te Brus sel wel algemeen over eens, dat deze niet eerder dan na 15 Janu ari doorgang zal kunnen vinden. Het door de Senaat reeds goed gekeurde voorstel tot het houden van Je volksraadpleging zal, voor dat het in de kamer van volks vertegenwoordigers in behandeling zal komen, allereerst door de ka mercommissie van binnenlandse zaken worden bestudeerd. .leze -commissie zal waarschijn lijk niet eerder dan 15 November gereed zjn met haar rapport. De debatten in de kamer over het voorstel zouden dan op 16 Novem ber een aanvang kunnen nemen. De discussie zal, zoals dit ook in de senaat het geval was, waar schijnlijk een drietal dagen in be slag nemen. Wanneer het voorstel eenmaal door de kamer is goedgekeurd kan het volgens de grondwet eerst op zijn vroegst in werking treden 30 dagen na de publicatie er van in het Belgische staatsblad. Aannemende dat de debatten in de kamer op 18 November geëin digd zullen zijn, zou de volksraad pleging theoretisch dus op 18 De cember gehouden kunnen worden. In verband met de technische voorbereiding van de volksraad pleging acht men deze datum practisch evenwel niet houdbaar. Rekening houdend met de Kerstdagen en de jaarwisseling en NIET TE ROYAAL ZIJN. Aangekondigd is. de afschaffing van het rijverbod op Zondag. En dat is juist. Ingaande 1 Januari a.s. vervalt het bestaande verbod. Dit betekent echter niet, dat men dan naar hartelust zal kun nen rijden. Naar verluidt wordt door Eco- voorbereid, dat voor de Zondag een benzine-verbruiksverbod in houdt. Naar verluidt, schijnt men aan Economische Zaken sterk reke ning te houden met buitenlandse Inmenging. Het buitenland schijnt namelijk Nederlands benzinever bruik angstvallig gade te slaan en de opvatting te hebben, dat Ne derland niet te royaal mag zijn. Tegen de in voorbereiding zijn de maatregel hebben wij geen be zwaren. Alleen maar jammer, dat het buitenland hier de weg moet wijzen en dat wij blijkbaar tot het nemen van dergelijke hoog nodige bezuinigingsmaatregelen niet in staat zijn. overwegende dat een veertiental dagen nodig is voor het houden van bijeenkomsten door voor- en tegenstanders van de koning, neemt men te Brussel dan ook aan, dat de Belgen wel niet eerder dan 15 Januari ter stembus zullen tijgen. Hoewel men in regeringskringen er op heeft aangedrongen de pro pagandacampagne in een geest van waardigheid te voeren, ge looft men noch in anti- noch in pro-koningsgezinde kringen dat hiervan veel zal terecht komen. Men is in het algemeen van oor deel, dat de tegenstellingen reeds te ver op de spits zijn gedreven en verwacht wordt, dat vooral van linkse zijde in de dagen, die aan de volksraadpleging vooraf zullen gaan, een felle perscam pagne tegen de Belgische vorst gevoerd zal worden. Karei de Grote gedemilitariseerd. Het standbeeld van Karei de Grote voor het stadhuis te Aken is gisternacht van een van zijn voornaamste attributen beroofd: n.l. de wereldbol, welke samen met de degen en de kroon de macht van de keizer verzinne beeldt. Reeds enkele tijd geleden was de keizer gedemilitariseerd door wegneming van zijn degen. tie zeer druk bezet was. De ont wikkeling der Indonesische kwes tie bracht mee, dat de souverei- niteit nu moet worden overgedra gen. Uitstel zou zeer ongunstig zijn, zowel voor Nederland als voor Indonesië. Wij staan niet al leen aan het eind, maar ook aan het begin van een nieuwe periode. Dit begin zal positief benaderd moeten worden. Minister Drees kon de bezwaren van Mr Oud te gen het verbieden van de N.J.V.- vergadering in het Kurhaus niet onderschrijven. Uit het oogpunt van gastrecht moest men enige bescherming verlenen. Jhr v. d. Goes v. Naters had geklaagd over achterstelling van de P. v. d. A. bij de burgemees tersbenoemingen, doch dr Drees was van mening, dat dit verwijt niet opgaat, daar deze partij in talloze grote plaatsen de burge meesterszetel heeft bezet. KINDERBIJSLAG. Het vraagstuk van de kinder bijslag voor de zelfstandigen houdt de Regering actief bezig. Voor een noodregeling voelde de be windsman niets. De kinderbijslag moet door het bedrijfsleven ge financierd worden. Het zou dus niet juist zijn daarvoor 40 a 50 millioen uit de schatkist te put ten. Bovendien dit bedrag door de heer Romme genoemd zou juist zijn als het ging om een bij slag van het derde kind af. Wil men deze bijslag echter doen in gaan met het eerste kind, dan zal de gehele regeling ongeveer 120 ring vindt het de beste oplossing als deze kinderbijslag per bedrijfs tak geregeld wordt. In het slot van zijn rede ge waagde de bewindsman van de financiële economische problemen. Hij deed dit uiterst sober. Wel was zijn mening, dat ons volk over het algemeen boven zijn stand leeft. We zullen beperkin gen moeten opleggen, ook op mi litair gebied. Iedereen roept thans over belastingverlaging. En wel een verlaging over de gehele linie. Dat is natuurlijk een onmogelijk heid. MINISTER LIEFTINCK. Het was Minister Lieftinck ge geven om verder in te gaan op de vele beschouwingen op financieel en economisch gebied. Hij was het eens met de heer Schouten dat het teleurstellend is, dat de stroom van devaluaties niet is aangegrepen om tot liberalisering van het internationale handels verkeer te komen. Als het verloop van het prijspeil bekend is dan zal de Regering beter haar ge dragslijn kunnen bepalen Het staat wel vast dat men een tijde lijke uitbreiding van het subsidie systeem zal krijgen. Ook was de bewindsman het eens met de heer Oud, dat de devaluatie geen op lossing brengt voor de fundamen tele monetaire en economische moeilijkheden. Integendeel, deze worden juist nog moeilijker. De Staatsschuld is door de de valuatie met f990 millioen geste gen. Daar staat echter tegenover een winst op goud en op deviezen. In de avondzitting kreeg de Kamer gelegenheid tot repliek. Prins Bernhard naar België, Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zal Dinsdag 15 No< vember a.s. de receptie in de Rid derzaal te 's-Gravenhage bijwonen die door de regering ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan der Noord-Hollandse Reddingmaat schappij en de Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen aan het red dingwezen wordt aangeboden Daarna vertrekt Prins Bernhard naar België voor de reeds aange kondigde jachtpartij met Prins regent Karei van België. De ministers van buitenlandse zaken der grote drie hebben hun bespreking over Duitsland van nacht om twee uur beëindigd. Na afloop werd een communique uit gegeven. In de vergadering der Twee de Kamer heeft de minister president medegedeeld, dat het er niet naar uitziet, dat de voorgestelde wijzigingen in de loon- en inkomstenbelastingen nog dit jaar door de Tweede Kamer zullen kunnen worden behandeld. In verband daarmede zal de huurverhoging moeten worden uitgesteld. RUIM EEN JAAR GELEDEN nam een familie uit Wierden, die als „woning" een varkenshok en een koestal had, wederrechtelijk haar intrek in het voormalige kamp van de Arbeidsdienst „Vos senbos". Andere families, die al even slecht behuisd waren volg den dit voorbeeld. Hoewel de barakken verre van ideaal zijn, voelen de bewoners zich volkomen tevreden. Zij hebben er de dage lijkse lange wandeling naar het dorp voor over. Reeds enkele malen ontvingen zij sommaties het kamp te verlatefl. ^roneK^Mi®1 rebege ren. Zij hadden echter een schrijven van de minister van financiën ontvangen, waarin zij werden gelast de barakken te ontruimen vóór 15 November a.s. De tien families waren radeloos, want de burgemeester van Wier den kan in zijn overbevolkte ge meente geen woongelegenheid aanbieden. Met angstige spanning zien deze mensen, waaronder 3 a.s. moeders, de vijftiende Novem ber dan ook. In verband hiermede heeft het Tweede Kamerlid de heer van Vliet (K.V.P.) de minister giste ren gevraagd of hij bereid is het ontruimingsbevel te doen intrek ken of opschorten, totdat andere woonruimte beschikbaar komt. De minister heeft hierop geant woord, dat men het kamp nodig k°?vion van woonruimte niet ioi zijn taak behoorde. Hij had echter zijn betrokken ambtsgenoot op het geval gewe zen en het ontruimingsbevel is voorlopig opgeschort. Deze op schorting betekent echter geen opheffing van het bevel, aldus de minister, die echter de nodige consideratie toezegde. Nederlandse Spitfire maakt noodlanding. De Spitfire H 25 van de jacht- vliegschool van de Nederlandse luchtmacht op Twenthe, bestuurd door de sergeant vlieger P. P. A. van Eijsden, heeft gistermiddag om kwart voor vijf ten Noorden van Lichtenvoorde een noodlan ding gemaakt. De reden was dat het vliegtuig een hoogspannings kabel raakte. De vlieger is onge deerd. Het vliegtuig werd bescha digd. Vijfduizendste inwoner in de Noord-Oost-Polder. Gistermorgen tien uur werd op het gemeentehuis te Emmeloord Noord-Oost-Polder aangifte gedaan van de geboorte van Jo hannes Wilhelminus Kater, zoon van W. N. A. Kater en E. Kwak man, te Emmeloord. Deze vijfduizendste inwoner werd door het openbaar lichaam een spaarbankboekje verstrekt met f50, van de Nutsspaarbank in Emmeloord kreeg hij een boek je met f 10. Koe veroorzaakte hersen ontsteking met dodelijke afloop. De veehouder F. Hautsma uit Wonserweren, een gehucht in de buurt van Makkum (Fr.) kreeg dezer dagen bij het melken infec tie aan zijn handen. Hij werd ver vangen door zijn zoon, maar deze overkwam hetzelfde. Als derde ging de zestienjarige dochter de koe melken. Ook zij werd besmet en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar zij over leed. Het bleek dat het meisje, haar vader en haar broer, met koepokken waren besmet. Het meisje, dat nooit was ingeënt, heeft tengevolge van deze pokken hersenontsteking gekregen en is daaraan overleden. Dat mensen door koeien met koepokken worden besmet komt wel vaker voor, zo vernemen we nader over dit geval. Dat hersen ontsteking tengevolge daarvan op treedt is echter een zeer grote zeldzaamheid. Enige honderden leden der aangesloten afdelingen hebben gister avond in een feestelijke bijeenkomst in de overvolle Sehuttershof- zaal te Middelburg liet 35-jarig bestaan van do Christelijke Be sturenbond gevierd. De voorzitter, de beer P. Meliefsto kon in zijn openingswoord o.m. welkom heten Ds M. van Empel, de oprichter van de Besturenbond, de predikanten A. de Vries en P. van Til, van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk, wethouder A. J. Berenpas namens het gemeentebestuur, Dr K. Huizinga namens de A. R. kiesvereniging, terwijl hij een bijzonder woord van welkom richtte tot de weduwen der overleden bestuursleden. REDE VAN DE VOOR ZITTER. De heer Meliefste gaf een uit voerig historisch overzicht, tijdens welke hij ook de namen der ge storven bestuurders noemde, het geen door de aanwezigen staande werd aangehoord. Voorts herdacht spreker wijlen de heer C. Sturm, lid van de Christelijke Metaalbe- werkersbond die door de Duitsers werd omgebracht en die stierf ook voor de vrijheid van de Christelij ke vakbeweging. Tenslotte ging spr. nader in op de onoverbrug bare tegenstelling tussen het le ven uit de beginselen van Marx en uit de geopenbaarde waarheid Gods. REDE VAN DE HEER VERMEULEN. mens het C.N.V., bij ontstentenis van de voorzitter, de heer M. Ruppert, de heer H. Vermeulen, voorzitter van de bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden en hoofdbestuurslid van het C.N.V. Hij bracht de hartelijke geluk wensen over en wees op het baan brekende werk, dat de ontslapen bestuursleden deden, en de huidi ge bestuursleden nog doen. God geeft reden tot grote dankbaar heid, aldus spr. voor de zegen die de Christelijke vakbeweging voor ons volk is geweest in de strijd voor vrijheid en recht van de ar beidende stand en voor de arbei dende mens individueel. Ook deze spreker ging nader in op de leer stellingen van Marx als de klas senstrijd en de eis van Gods gebod tot samenwerking op het sociaal terrein. Als taak voor de toe- In deze samenkomst sprak na- komst schetste spreker het voort durend blijven rekenen met Gods geboden in de arbeidsverhoudin gen en als practische kwesties noemde hij de loonvraagstukken, de rechtspositie van de arbeiders, en de medezeggenschap in de be drijven. DE CHR. VAKBEWEGING EN MIDDELBURG. Wethouder A. J. Berenpas wees op de belangrijke plaats die de Christelijke vakbeweging in het gemeentelijk leven inneemt. Wat de verheffing van de stad betreft heeft Middelburg veel aan de C.B.B. te danken, niet in het minst ten aanzien van de volks huisvesting. REDE Ds VAN EMPEL. Na de pauze sprak Ds M. van Empel een rede uit. Na enkele herinneringen aan de oprichtings vergadering te hebben opgehaald, zei spr. dat de oprichting van de C.B.B. noodzakelijk was. Men kon werkelijk niet anders dan een Christelijke vereniging oprichten. Voor het woord Christelijk was spr. overigens huiverig, al moest hij van de in St. Michielsgestel uitgedachte samenleving niets hebben. Wel wees hij er op, dat ieder lid der Chr. Vakbeweging zich ernstig rekenschap moet ge ven van het feit, dat er anderen zijn, die dezelfde Heiland belijden, maar die over deze dingen anders denken. „Wij zeggen toch niet zo ge makkelijk: Wij 4jn Christenen", aldus spr. „Ais wij het toch doen, moeten wü met al onze plannen, handelingen en begeerten, in het oordeel komen bij Hem, Wie na te volgen en te dienen ons leven to taal moet beheersen." Tenslotte wees spr. op het bewarende ka rakter van de Chr. vakbeweging. De laatste spreker was Dr K. Huizinga, die er op wees, dat de C.B.B. en het C.N.V. werken aan de vervulling van de oudste op dracht, die God de mens gaf: De onderwerping der aarde tot Zijn eer en tot welzijn der mensen. Er was deze avond goede zang te be luisteren van de Chr. zangver eniging „Valerius" tc Veere, o.l.v. de heer W. Gast, terwijl de aan wezigen konden genieten van de clamatie en solozang van de pen ningmeester van de C.B.B. Van diverse zusterverenigingen waren bloemstukken ontvangen. Mede gedeeld werd nog, dat op 31 Ja nuari a.s. in de Schouwburg de nieuwe C.N.V. film zal worden vertoond. Aan de uitgang werd een collecte voor het T.B.C. fonds „Draagt Elkanders Lasten" ge houden. H. M. Koningin Juliana beschermvrouwe van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Naar wij vernemen heeft H. M. Koningin Juliana het bescherm vrouweschap van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg aanvaard. burg de Classis Middelburg o.I.' ds A. de Vries in buitengewone vergadering bijeen. Aan de orde werd o.m. gesteld een bespreking van het door de Commissie ad hoe opgesteld rapport over het vraag stuk: De Vrouw en het Ambt. De commissie ving haar rapport aan met de woorden: Het is on mogelijk om de resultaten van ons gesprek neer te leggen in een lijst van pro- en contra-argumen ten. Deden wij dit, dan zou het gesprek ter Class. Verg. worden gedood en op het plan worden ge bracht van een kiezen vóór of té gen de pro- en contra-argumenten door de commissie opgesomd, waarbij het eigenlijke vraagstuk van de vrouw en het ambt juist aan onze aandacht zou ontsnap pen. Dit door de commissie beoogde hogere niveau heeft de vergade ring tot op zekere hoogte weten te bereiken en het grote aantal sprekers deed duidelijk uitkomen de Intense belangstelling der ver gadering voor dit vraagstuk. De commissie had in haar rap port onderscheiden de ambten der Kerk en de bedieningen der Kerk, waarbij geconstateerd werd, dat aan het ambt verbonden lag de regeermacht, terwijl de diensten van meer charismatische kracht geacht werden te zijn. Dit gevoe len werd door de vergadering uit voerig besproken, alsook het ge voelen van de commissie dat de vrouw haar plaats dient te heb ben en haar taak te vervullen in de Kerk. De discussie liep dan ook In de tweede plaats over de vraag: Behoort de vrouw alleen tot de diensten der Kerk geroepen te worden of ook tot de ambten met de daaraan verbonden re geermachten. Het vraagstuk van de vrouw en het ambt werd besproken. Zoals we reeds gisteren meld den kwam Woensdag te Middel DE BESPREKING. Velen waren de mening toege daan, dat deze onderscheiding van ambt en dienst niet zo scherp ge steld mocht worden, dat de plaats der vrouw naar Bijbelse voorstel ling sterk cultureel bepaald was. Gewaarschuwd werd er voorts te gen een ambtsoverspanning, die RtAr Lu x werd, hoe de nieuwe Kerkorde aan de vrouw zoveel mogelijkheid ruimte tot arbeid biedt, dat de vraag bijna niet urgent meer genoemd kan worden, ten ware het niet, dat ook hier centraal staat de vraag: Wat is recht voor God en de vraag naar de gehoor zaamheid aan de H. Schrift. De vrouw staat niet te dringen naar het ambt. Desondanks blijft de vraag onvermijdelijk; en wanneer het een zaak van gehoorzaamheid dat de vrouw ook het ambt der Kerk bekleedt, dan moet te zijner tijd het antwoord komen. De bespreking resulteerde ten slotte in de conclusie, dat het vraagstuk urgent blijft, gezien ook het feit, dat de Generale Sy node Zich nog op dit vraagstuk bezint. Afgewacht dient te wor den tot welk een inzicht de Gene rale Synode tenslotte komt. In verband daarmede wordt de com missie voor het vraagstuk van de vrouw en het ambt gecontinueerd. NIEUWE KERK. De vergadering behandelde voorts de ordinantiën 5, 7, 8 en 9 der nieuwe Kerkorde. Na voor stellen tot formele wijzigingen werden deze door de vergadering aanvaard, waarbij ter kennis van de Generale Synode gebracht zul len worden: 1. Een verzoek om een afzon- derlijko ordinantie met betrekking tot de geestelijke vorming der Gemeente, de zogenaamde voort gezette catechese en het jonge- Iidmatemverk. 2. De zondagschool, die zulk een oude en brede plaat inneemt on der ons volk, met name te noe men in ordinantie 9. 8. Het verzoek der Classis om tezamen met ordinantie 8 te doen uitgaan een Generaal advies van pastorale strekking tot voorlich ting van de kerkeraden in de vele vragen met betrekking tot de Doopspraktjjk. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan Kopenhagen ge bracht in zijn particulier vlieg tuig. Gisteren kwam het door de Nederlandse regering gechar terde Engelse s.s. „Empire Brent" met 700 man repatriërende troe pen in Amsterdam aan. Dat de door de Engelsen geboden acco- modatie voortreffelijk was, bleek wel uit de uitspraak van een sol daat: „Elke man voelde zich pas sagier." Het eerste proces tegen de Jehova's getuigen werd giste ren in hoger beroep voor de Hoge Raad behandeld. De Jehova's ge tuigen werden vrijgesproken. In dit geval hadden zij te Zwolle een bijbellezing aan de openbare weg gehouden. Een jaar gevangenis straf werd geëist tegen een Haag hoofdagent van politie, die zich had laten omkopen. Het troe pentransportschip „Tabinta" is gisteren uit Tandjong Priok ver trokken met repatriërende mili tairen. Gisteren is in de Rot terdamse haven het 10.000ste schip in dit jaar binnengelopen. 1949 is het eerste jaar na de be vrijding waarin 10.C00 schepen de Rotterdamse haven binnenkwa men. - Enkele Noren overwegen om Noorse sneeuw naar Londen te brengen en dan daar skiwed strijden te houden. De laatste tien maanden kwamen iedere maand gemiddeld 1000 vluchtelin gen uit Oost-Duitsland en Polen illegaal Zweden binnen. De Ni zam van Hyderabad heeft bekend gemaakt, dat hij er in toestemt dat zijn land toetreedt tot India. Wysjinsky heeft verklaard dat Rusland geen voorraad atoom bommen vormt, doch de atoom energie slechts aanwendt voor constructieve doeleinden. Onder leiding van Herriot wordt in Pa rijs een nationaal vredescongres gehouden. 850 Franse en buiten- andse afgevaardigden nemen er aan deel. Bij zijn aankomst in Karatschi heeft Moh. Hatta ver klaard, dat Indonesië bereid is communistisch China te erkennen in ruil voor erkenning van Indo nesië door Mao tse Toeng. Benoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk a. d. IJssel. De heer J. C. Vogelaar, burge meester van Hoedekenskerke, Baarland en Oudeiande gaat Zee land verlaten. Hij is n.l. bij Kon. Besluit met ingang van 1 Decem ber a.s. benoemd tot burgemees ter van Nieuwerkerk aan de IJs sel. Met burgemeester Vogelaar vertrekt ook een lid der Prov. Staten, waarin hij voor de Chr. Hist. Unie zitting had, uit Zee land. De heer Vogelaar werd op 6 Augustus 1909 te Dinteloord ge boren. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar ter secre tarie van Puttershoek op 1 No vember 1927. Van October 1928 tot Juli 1931 was hy secretarie ambtenaar te Spijkenisse en He kelingen en daarna, tot 1938, be kleedde hjj de rang van commie^ bij het Openbare Lichaam „D4 Wieringermeer". Op 1 November 1938 volgde met to"WSai«énl1«g',van"mA"nlaft gemeestersambt der gemeente Hoedekenskerke. Bjj K.B. van 2 April 1946 werd hij met ingang van 16 April d.a.v. benoemd tot burgemeester van Baarland (her benoeming) Hoedekenskerke en Oudeiande, welke functie hij tot heden bekleedt. Burgemeester Vogelaar is do cent aan de Zeeuwse cursus ter opleiding voor het diploma ge meente-administratie en -finan ciën. Na de bevrijding was hij lid van de z.g. commissie-Portheinë, die belast was met het instellen van onderzoek naar de houding der Zeeuwse burgemeesters tip dens de bezetting. De heer Vogelaar is orthodox Hervormd en heeft vier kindereb, Dr Bernhardi te Stavenisse overleden. Gisteren is na een kort lijden overleden in de ouderdom van 6a jaar Dr J. L. Bernhardi. De overledene was sedert 1 MeJ 1910 gemeentegeneesheer vail Stavenisse, voorts was hij secrei taris van het Groene Kruis en van Dorpsgemeenschap en ere voorzitter van de Oranjevereni ging. Sinds 1 Januari 1949 was hfl schoolarts. Op 26 November a.4f zou het 40 jaar geleden zijn dat hij het artsendiploma behaalde. De gemeente Stavenisse ver? liest in Dr Bernhardi een bè? kwaam arts en een zeer geacht ingezetene. School met de Bijbel te Krabbendijke bestond halve eeuw. Het vijftigjarige bestaan van da school met de Bijbel is deze week te Krabbendijke op feestelijke wij ze herdacht. Na een openingswoord van da voorzitter der schoolvereniging da heer P. Cok, hij herdacht o.m. de totstandkoming der school werden de aanwezigen in een vlotte samenspraak, nog ëens aan „de oude school" herinnerd en het onderwijs uit 1800. Vervolgens trad op niet onver dienstelijke wijze eeh dubbel- kwartet op, zag men de hoogste klassen aan het werk en herdacht men in rijmvorm het onder wijzend personeel. Het hoofd der school, de heer Hordijk, sprak vervolgens over „Het is de Heere". Hij gewaagde met dankbaarheid van het werk van de grondlegger van de school Ds de Koning en bracht dank aan God. Na de pauze waarin het dubbel- kwartet weer optrad verscheen „De school in woord en beeld" op het witte doek. Het was reeds laat toen Ds de Bruyn de goed be zochte bijeenkomst met dankge bed sloot. DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog weer. Meest matige Z.W. wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1