de kanker. Algemene beschouwingen voortgezet in de Tweede Kamer. Hst wordt een chaos in Indonesië. Drie ministerconferentie te Parijs begonnen. Beroep op de Boeren. Heel Nederland gemobiliseerd tegen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vereniging „Koningin Wilhelminafonds" opgericht. Prins Bernhard naar Zuid'Amerika. Inzittenden verongelukte „Pipercub" terecht. Student vergat zp manieren te ontwikkelen. SNIPPER Grote hinderpalen staan een oplossing van het ïMtse probleem in de weg. Adres over de vrije veren op de Schelde. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f>\ Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1405 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 10 NOV.: Hoofdredacteur: R. ZITDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.52 u., onder 16.56 u. Maan op 20.45 u., onder 13.40 u. Hoogwater op Vrijdag 11 Nov.: Vlissingen: 4.46 u. 1.74 m., 17.11 u. 1.77 m. Terneuzen: 5.15 u. 1.90 m., 17.39 u. 1.94 m. Wemeldinge: 0.32 u. 1.49 m„ 18.49 u. 1.60 m. Zierikzee: 6.12 u. 1.25 m., 18.33 u. 1.37 u. /T inictor Mnnch/>H VI inister Mansholt is voortdu rend .n de weer de land bouwers en veehouders op te wekken, om de uiterste activi teit te betrachten. En hij heeft daarbij een sterk argument. Tegen 1952 als de Marshall hulp eindigt, moet onze bodem f 700 a 800 millioen per jaar meer opleveren, dan thans het geval is. En als dan de industrie eveneens hogere opbrengsten levert, zal het met de betalings balans in orde zijn. Het is een zware eis die hier gesteld wordt. Maar geen onmogelijke eis, meent de minister, mits alle boeren volledig meewerken, waarbij ^an m de eerste plaats voor rationalisatie en mechani- satii moet worden gezorgd. IJ rof. 'tHart te Wageningen berekende, dat de graslan den wel 60 pet. productiever kunnen worden gemaakt door een effectiever stikstofbemes ting en rationele toepassing van „schrikdraad". De Nederlandse bodemop brengst ligt gemiddeld al 20 pet. boven die van andere landen, maar kan nog zeer sterk stij gen, wel bijna 25 pet. boven het huidige niveau, aldus meent onze regering. Zy voelt de nood zaak om dit hogere percentage binnen een jaar te naderen aan als een onontkoombaar iets, wil ons volk niet weer terugvallen op herinvoering van een wel zeer scheipe distributie. V ij heeft, naar gemeld wordt, wel eens overwogen in hoe verre wettelijke maatregelen nodig zouden ku inen zijn om in elk geval verspilling van kracn- ten in de landbouw door te kleine bedrijven, welke mecha nisatie (b.v. electrisch melken) in de weg staan tegen te gaan. Tot nu toe heeft zij zich bepaald tot het geven van steeds dringender adviezen aan de landbouwers en hun organisa ties Zou zij echter ervaren, dat men die adviezen niet of in on voldoende mate volgt dan zal het ogenblik kunnen aanbreken waarop de regering zich genood zaakt voelt nieuwe middelen voor te bereiden cm tot het be- ojgde doel te komen. Want vóór alles wil zij de' voedsel voorziening van ons land ook in de verdere toekomst gewaar borgd zien. n it streven verdient in het algemeen toejuiching. De vraag is echter of niet te hoog wordt gemikt en of dit plan naar alle kanten door dacht is. Stel, dat het ideaal wordt be reik Is het dan zeker, dat er straks voldoende uitvoer zal zijn? Reeds nu doen zich bij tijd en wijle allerlei moeilijkheden voor, omdat de oogstproduclen niet tijdig kunnen worden ver werkt. Dit geldt niet alleen van tuinbouw- maar ook van lana bouwproducten. En met de zui vel icbijnt het al niet anders te zijn. Bovendien, een sterk doorge voerde mecha lisatie eist de aan koop van kostbare landbouw werktuigen. Is dat, vooral met de thans gevoerde fiscale poli tiek, waarbij de burgerij tot >p het hemd wordt uitgekleed mogelijk? lij" r is ook nog dit. Mechanisatie tot het uiterste betekent, dat steeds meer arbei ders uitgerangeerd worden. Reeds nu is er in sommige streken een teveel aan arbeiders Het valt toe te juichen, dat de regering, na het door haar be vorderde Indië-drama, dat onze economische positie in niet ge ringe mate zal benadelen, po gingen aanwendt opdat we eco nomisch weer op eigen benen kunnen staan. Maar bestaat niet de moge lijkheid, dat het hier aangepre zen middel straks zal blijken erger te zijn dan de kwaal? Het Is thans ongeveer een jaar geleden, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina het voor het Nederlandse volk belangrijke besluit heeft genomen om het als nationaal huldeblijk ingezamelde be drag van ruim f 2.000.000.te bestemmen voor de kankerbestrij ding en dat kapitaal onder te brengen In een stichting, aan wel ke de naam is gegeven van „Koningin Wilhelminafonds". Verwacht mag worden, dat het centrale plan voor kankerbe strijding, tot welker samenstelling de minister van sociale zaken onlangs opdracht gaf, de kankerbestrijding in Nederland in nieu we banen zal leiden en dat het Koningin Wilhelminafonds de gel den beschikbaar zai kunnen stellen om aan dit spoedig te ver wachten plan een eerste uitvoering te geven. HET DOEL DER VER ENIGING. In de toekomst zullen grote be dragen nodig zijn voor uitbreiding van verpleegruimte, voor inrich ting van laboratoria, voor ver nieuwing en uitbreiding van appa ratuur, voor opleiding van specia listen, voor onderzoekingen en voor tal van andere middelen, welke dringend aandacht vragen. Voor al deze uitgaven zal het be schikbare kapitaal niet voldoende zijn. Wil dus de direct door H.K.H. en indirect door het Nederlandse volk verleende finantiële steun voor de kankerbestrijding op den duur effect hebben, dan zal het „Koningin Wilhelminafonds" jaar lijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Om dit doel te bereiken is met instemming van H.K.H. een aan de stichting ge lijknamige vereniging opgericht. Deze vereniging wil trachten de grote belangstelling welke, zoals gebleken is, bij het Nederlandse volk voor de kankerbestrijding bestaat, te organiseren en om te zetten in een voortdurende steun en daarmede bereiken, hetgeen in vele andere landen reeds be reikt is, n.l. een organisatie van honderdduizenden leden, die teza men de wetenschap in staat stel len zich tegen deze vreselijke ziekte teweer te stellen. KRACHTIGE BESTRIJDING NOODZAKELIJK. Ieder jaar sterven ruim 12.000 Nederlanders aan kanker en an dere kwaadaardige gezwellen, ieder jaar worden 18.000 a 19.000 nieuwe gevallen geconstateerd, ieder jaar moet ruim f 2.500.000. worden uitgegeven voor verple ging van lijders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen in ziekenhuizen. Ieder jaar heerst dus in 18.000 a 19.000 Nederland se gezinnen grote vrees en in ruim 12.000 gezinnen diepe droefenis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederlandse volk in al zijn geledingen worden bestreden. De vereniging het „Koningin Wilhelminafonds" doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Nederland gevestigde onderne mingen om hieraan hun onont beerlijke steun te verlenen, door toe te treden als lid der vereni ging (minimum contributie f2.50 per jaar) of door de vereniging schenkingen te doen. De eerste duizend leden zijn reeds geboekt, doch wil het doel worden bereikt, dan zal dit aan tal tot meer dan honderdduizend moeten worden opgevoerd. Het bureau van het Koningin Wilhelminafonds is gevestigd Sin gel 453 te Amsterdam en het giro nummer is 26000. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, zal in aan sluiting op zijn reeds aangekon digde bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname in Januari 1950 een officieel bezoek brengen aan resp. Venezuela, Brazilië en Mexico. De regeringen van ge noemde landen zijn van dit voor nemen in kennis gesteld en heb ben hiermede reeds hun instem ming betuigd. Volgens het voor lopig reisprogramma zal Z.K.H. na zijn bezoek aan de Antillen, aan boord van Hr Ms kruiser „Ja cob van Heemskerck" naar Cara cas, de hoofdstad van Venezuela vertrekken. Daarna zal het bezoek aan Su riname worden gebracht en ten slotte zal Prins Bernhard zich per vliegtuig begeven naar Bra zilië en Mexico voor een officieel bezoek. Te Ransart nabij Charleroi is op 106-jarige leeftijd de oudste vrouw van België Marie Purnod, over leden. Begroting levert een geflatteerd beeld. Op de tweede dag van de alge mene beschouwingen over de rijksbegroting kwamen hoofdzake lijk de financiële experts aan het woord. De heer van de Wetering (C.H.) betoogde dat deze begroting wezen nog inflatoir is. Hij betwij felde of bij de militaire uitgaven de juiste efficiency wordt betracht en hij meende, dat deze uitgaven, een kwart der begroting, niet te dragen zijn. Hij sprak als zijn oor deel uit, dat bij de belastingpoli- tiek er rekening mee moet wor den gehouden, dat er investe ringsmogelijkheden overblijven. De heer Gortzak (C.P.N.) ging uitvoerig in op de internationale verhoudingen, waarbij hij te ken nen gaf, dat het communisme voor een duurzame vrede zal zor gen. De heer Hofstra (Arb.) vroeg zich af of de honderden millioenen die voor ons leger worden uitge geven op de juiste wijze worden besteed. Ook hij achtte het be grotingsbeeld geflatteerd. Deze spreker drong er bij de regering op aan om vast te houden aan de huidige financiële politiek. Voor die politiek had hij groter waarde ring dan voor de economische. Het standpunt van Prof. Romme (K, V.P.) om ook kinderbijslag toe te kennen aan kleine zelfstandigen, Tito gelooft niet aan Russische aanval. In een interview heeft Tito o.m. gezegd, dat de Sowj et-Unie naar zijn mening, niet tot een gewapende actie tegen Joego slavië zou overgaan, daar de Russen zeer goed wisten, dat een losstaande gewapende actie tegen Joego-Slavië onmogelijk was. Volgens Tito zou de Sowjet-Unie geen derde actie tegen Joego slavië ondernemen in aansluiting op de economische blokkade en de propaganda-oorlog. Wel zou de Russische activiteit langs de grenzen voortgezet worden en ook zou de Sowjet-Unie geheime agenten naar Joego-Slavië blij ven zenden „om een scheuring in onze gelederen te veroorza ken." „Wij kunnen niet in het Wes terse kamp gedreven worden. Wij zjjn communisten", aldus Tito. Op de vraag of hij geloofde in de mogelijkheid van een ver zoening met Rusland, antwoord de Tito ontkennend. 10 millioen dollar voor nooddruftige kinderen. Het dagelijks bestuur van het internationale kindernoodfonds van de Ver. Naties heeft op nieuw 10.640.000 dollar gevo teerd, boven het reeds op 2 No vember uitgetrokken bedrag, ten behoeve van nooddruftige kinderen in het Midden Oosten, Europa, Azië en Zuid- en Mid den Amerika. Kolonel Somer met de „Oranje" in Nederland: Enkele uren later dan verwacht was, meerde gistermorgen het vlaggeschip van de Maatschappij Nederland, het m.s. „Oranje" te IJmuiden. Aan boord van liet schip bevonden zich verscheidene passagiers van importantie. Onder hen was Kolonel Dr J. M. Somer, die omdat hij zich niet langer met het regeringsbeleid in Indonesië kon verenigen, ontslag heeft genomen als hoofd van de Inlichtingen dienst in Indonesië. een zeer belangrijk gewicht in de schaal. De Republiek Djogja, ver volgde kolonel Somer, ziet het communistische gevaar wel doch leeft in de overtuiging het te kunnen beheersen, maar dit zal een idee fixe blijken. De economi sche verhouding NederlandIn donesië zal in de toekomst een zeer onaangename verrassing op leveren, meende de kolonel ten slotte. Economische verhouding NederlandIndonesië belooft onaangename verrassing PESSIMISTISCH. Over de situatie in Indonesië, in het bijzonder nu de R.T.C. tot resultaat heeft geleid, was kolonel Somer bijzonder pessimistisch. Hy noemde de stemming in Indo nesië verbitterd. Men heeft daar het gevoel zo zeide hij dat het Nederlandse volk zowel door zy'n kranten als door zy'n regering zeer slecht is voorgelicht en daar om nimmer tot een reactie tegen het beleid van de regering is ge komen. Over de toekomst van Indonesië was de kolonel uiterst kort. „Het wordt een chaos", zo zeide hy, „en dat komt omdat de T.N.I. de si tuatie onmogelijk kan beheersen. Een accoord van de Sultan van Djogjakarta met de communisten heeft de activiteit van deze laat ste voorlopig opgeschort. Een tweede oorzaak behalve het communistische gevaar die kolonel Somer zag voor de zijns inziens te verwachten chaotische toestand, is de houding van de Ambonnezen, de Timorezen en de Menadonezen, de minderheden van de Grote Oost. Deze mensen, zei hy, voelen zich letteriyk verkocht en verraden en zullen zich nimmer neerleggen bjj een bestuur van Java uit. In de toekomst ziet kolonel Somer nameiyk de Republiek Djogja d.w.z. de Javanen, ais de heersers en hy acht het uitgeslo ten, dat de 39 andere volken van de Archipel zich by deze over heersing zullen neerleggen. Wat de buitenlandse invloeden in In donesië betreft, merkte kolonel Somer op, dat de Amerikanen nog veel slechter zyn voorgelicht dan het Nederlandse volk en nimmer hebben begrepen wat zich in In donesië afspeelde. De Chinese invloed in Indonesië acht kolonel Somer uiterst ge- vaarlyk. Het communisme onder de Chinezen breidt zich uit als een rode vlam. En daar de Chinezen in de In donesische wereld een volkomen onmisbare economische factor vormen zy zy'n de middenstand legt hun politieke overtuiging De twee inzittenden van een Piperclub van de militaire lucht vaart, die op 22 October j.l. een noodlanding maakten in de om geving van Pajakumbuh, op Su matra, waarby het vliegtuig werd vernield, doch de twee inzittenden ongedeerd bleven, zyn op 8 No vember door de T.N.I. in goede weistand aan de plaatselijke Ne derlandse autoriteiten te Fort de Koek uitgeleverd. Het zyn de lui tenant Pikkert en de korporaal van Looyen. (Deze noodlanding betreft niet de vermissing der twee Mustangjagers, die sedert 13 October op een vlucht van Medan naar Batavia spoorloos zyn ver dwenen). Philippijnse lening voor de Republiek. De regering van de Philippij- nen heeft een renteloze lening van 1 millioen Amerikaanse dol lar aan de Indonesische repu bliek verstrekt. De lening is be stemd voor de betaling van de installaties voor de wederop bouw afkomstig uit de oorlog- surplusgoederen, welke binnen de eerstkomende maanden naar Indonesië zullen worden ver scheept. Zege voor Trumans politiek. De „Fair Deal" van president Truman heeft een grote zege behaald in de vorm van een grote democratische meer derheid waarmede de voorma lige gouverneur Lehman geko zen werd tot senator voor New- York en de New Yorkse burge meester, O'dwyer, in zijn functie werd herkozen. vond hy niet onjuist, maar hy vroeg zich af hoe men deze 40 a 50 millioen moet dekken. Ds Zandt (S.G.P.) wijdde een groot deel van zyn rede aan het Roomse gevaar. Daarbij kregen ook de A.R. en de C.H. een veeg uit de pan. De heer Andriessen (K.V.P.) opmerkend, dat het probleem van lonen en prijzen door de devalua tie van nog groter betekenis is geworden, vroeg welke politiek de regering wil voeren om tot een oplossing te geraken. Tenslotte sprak de heer Hoog- carspel (C.P.N.). Smokkelende ambtenaren gearresteerd. Wegens hulpverlening aan vee smokkelaars zyn in Noord-Bra bant twee ambtenaren van het bureau van de provinciale voed- selcommissaris gearresteerd. Deze ambtenaren waren werk zaam op de doorlaatposten te Dongen en Tilburg. Op de geleide biljetten, die voor he_t vervoer van koeien van Nederland naar Frank rijk vereist zyn, tekenden zij meer koeien aan dan er in werkelyk- heid over de grens gingen. Er bleven daardoor koeien in Neder land over, die zonder al te veel risico over de grens gesmokkeld konden worden. De ambtenaren ontvingen van de smokkelaars een geldelijke beloning voor hun medewerking. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet, Vader en zoon doodgeschoten bij stropen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in de Veldhoek tussen Ruurlo en Zelhem de va der en zoon Lievenstroo doodge schoten door een wachtmeester van de rijkspolitie, groep Ruurlo en een boswachter. Volgens de politie te Doetin- chem werden beiden op heterdaad by het wildstropen betrapt. V.S. willen R.I.S. erkennen. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk zeer binnenkort na de souvereiniteitsoverdracht aan de R.I.S. deze staat erkennen, al dus hebben autoriteiten van het State Department medegedeeld. Een van de voornaamste vraag stukken, waarmede men zich be zighoudt is, hoe de Indonesiërs in feite in staat zullen zyn in hun gebied recht en orde te handha ven en hoe snel zy onder eigen gezag stabiliteit kunnen vestigen. Autoriteiten van het State De partment voorspelden, dat econo mische bijstand aan de nieuwe In donesische republiek wellicht op komst zou zyn. -v HirS Bovenstaande foto toont hetgeen er overbleef van de toren van de Ned. Herv. Kerk te Groede, die zoals bekend, Maandagavond door de bliksem werd getroffen. Zoals van deze foto blijkt werd de toren grotendeels verwoest, doch kreeg de kerk weinig schade, ALS SCHILLER GELEEFD HAD.... De Arnhemse rechtbank heeft 12 maanden gevangenisstraf ge- eist tegen een student uit Nijme gen. Deze was aan de grens be trapt op het smokkelen van ny lonkousen die prompt in beslag werden genomen. De student had later aan de douane-ambtenaren een brief geschreven, waarin hy de veronderstelling uitte, dat „Als Schiller in deze tijd had geleefd, hy door het gedrag dezer douane beambten tot het schrijven van ,die Rauber" zou zijn geïnspi reerd". De douane had dit „com pliment" allerminst gewaardeerd, en diende een klacht in. Het bleef niet by dit geval, want de student had later met een vals stempel en een valse paraaf op zijn pas poort bezijden de waarheid inge vuld, dat hy by een bankinstelling een bedrag van 450 Zwitserse francs zou hebben gestort. De student, die 25 jaar oud is, op 17-jarige leeftijd zijn eigen studie verdiende en in de illegali teit op de hoogte kwam van ver schillende vervalsingsmethoden, werd dit jaar failliet verklaard met een schuld van f 10.000.Er loopt nog een zaak tegen hem we gens deviezensmokkel en hij is voorts betrokken in een twijfel achtige postzegel-affaire. De Officier van Justitie, mr. de Vries, beoordeelde de beledigende brief als een kras staaltje van brutaliteit. Deze verdachte heeft wel zyn verstand ontwikkeld, maar niet zyn manieren. Hij lijdt aan hevige zelfoverschatting en kan een gevaarlijk mens worden. Zelfs de reclassering ziet geen heil in hem, zei hij. Classicale vergadering te Middelburg. De classis Middelburg van de Ned. Herv. Kerk kwam Woens dag in buitengewone vergadering te Middelburg bijeen. Door de ver gadering, die onder leiding stond van Ds A. de Vries, werd gehan deld over een rapport van een commissie der classis met betrek king tot het vraagstuk van de vrouw in het ambt. Bovendien werden enkele ordonnanties van de nieuwe kerkorde besproken In ons blad van morgen hopen wij nader op deze vergadering terug te komen. Zeeland bouwde in September 135 woningen. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Sep tember j.l. 3752 nieuwe wonin gen in ons land gereed, waarvan in Zeeland 135, tegen in Augus tus 200. Explosie in laboratorium te Amsterdam. Gistermorgen vroeg werden de patiënten in het burgerzie kenhuis te Amsterdam wakker geschrikt door een hevige ex plosie in een achter het zieken huis liggend pharmaceutisch la boratorium, welke tal van rui ten in de omgeving deed sneu velen. Gelukkig deden zich per- persoonlijke ongelukken niet voor. De oorzaak was een opeenho ping van stikstofwaterstofzuur, Woensdagmorgen is te Parijs de conferentie van Bevin, Schunian en Acheson, de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. begonnen. Iedere minister was vergezeld van do leidende functionarissen van de regeringsafdeling, die spe ciaal met de zaken van Duitsland en West-Europa belast is. De voornaamste hinderpalen, welke moeten worden overwonnen voor het vinden van een voor alle vier de belanghebbende partyen bevredigende oplossing, inzake het Duitse probleem, zijn de volgende: 1. De kwetsbare positie van de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, die by elke stap, welke hy in het verloop van de onderhandelingen doet, rekening moet houden met de houding van de Franse kamer van Afgevaardigden ten aanzien van 't vraagstuk van de veiligheid tegen eventuele nieuwe Duitse dreigin gen. 2. Minister Bevin is by vorige gelegenheden de voorvechter ge weest van het doorzetten van de ontmanteling van West-Duitse fa brieken. Dit maakt het voor hem moeilijk thans toe te stemmen in een stopzetten der ontmanteling, tenzij Duitsland bereid is volko men onaantastbare waarborgen voor de veiligheid der geallieerde te verstrekken. 3. De federale West-Duitse re gering loopt het risico van een vijandelijke bejegening, zowel door de oppositie van het West- Duitse parlement, ais door de openbare mening in Oost-Duits- land, indien zij de indruk zou wek ken een politiek van concessies tegenover de bezettende mogend heden te volgen. Men is er te Parijs alom van overtuigd, dat het onmogelijk zal zyn een oplossing te vinden voor de meest dringende Duitse vraag stukken, tenzy de regering te Bonn bereid is een positieve hou ding aan te nemen tegenover een nieuwe politiek van de Westelijke geallieerden. G. M. uit Raamsdonkveer, die in Juli 1947 te Breda poogde zijn ex-verloofde door een bomaanslag uit de weg te ruimen, werd door het Bossche Gerechtshof tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld. In Amsterdam was de opbrengst van „Klaprozendag 1949" f25.409.48. - Op de Rijks- weg ArnhemEde reed gister avond een luxe Skoda auto in vol le vaart op een geparkeerde vrachtauto. Van de 4 inzittenden werden er 2 levensgevaarlijk ge wond, terwijl de beide anderen zwaar gewond werden. Een 29- jarige vrouw te Rotterdam, van wie haar twee kinderen waren ontnomen, heeft kans gezien deze kinderen, resp. 134 en 234 jaar oud tijdens een bezoek aan het kindertehuis, waar de kinderen werden verpleegd, te ontvoe ren. De politie slaagde er niet in de vrouw te achterhalen. Te Nijmegen werd een wielrydster gedood, toen twee auto's, die el kaar naderden, slipten, waardoor de ene auto op het rijwielpad te recht kwam. Terwijl arbeiders gisteren bezig waren met het gra ven van een sleuf voor de riole ring te Brunsum, deed zich een instorting voor. Een arbeider werd gedood. Een groep Ame rikaanse diplomatieke en militaire functionarissen zal Donderdag naar Europa vertrekken om de wapenbehoeften der West-Europe se landen te bespreken. In de commissies voor buitenlandse za ken en landsverdediging van de Belgische Kamer is dit jaar geen enkele communist opgenomen. Naar in Belgrado wordt vernomen zou de Joegoslavische regering zich ernstig ongerust maken over de mogelijkheid dat de Komin- formlanden parachutisten boven Joegoslavië zouden uitwerpen met het doel allerlei sabotage te be drijven. Drie Noorse zeelieden werden in Portland (U.S.A.) tot 10 dollar boete veroordeeld omdat zij zongen „Wy houden van Jo seph Stalin". Naar in Melbour ne verluidt hebben de Australi sche vakbonden nog geen beslis sing genomen over opheffing van de Australische boycot op de Ne derlandse scheepvaart tussen Australië en Indonesië. Volgens berichten uit Hongkong zouden 2 nationalistische maatschappijen met 21 vliegtuigen zijn overgelo pen naar de communisten. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een enkel buitje. Mati ge tot krachtige en in de middag plaatselijk harde Westelijke wind. Zachter. Jubileum ds A. Gruppen. Onder grote belangstelling heeft Woensdag ds A. Gruppen, Chr. Geref. predikant te Biezelinge zijn 25-jarige ambtsbediening, te vens zyn 25-jarige echtvereniging herdacht. Nadat 's middags een receptie was gehouden, heeft de jubilaris 's avonds een gedachtenisrede uit gesproken. De kerk was geheel bezet. Voor de preekstoel waren tal van bloemstukken geplaatst. Ds Gruppen had tot tekst ge kozen Ps. 48 10. Het thema was: de gedenkplaats van Gods welda digheden. Achtereenvolgens werd gehandeld over de ereplaats, de genadeplaats en de dankbaar heidsplaats. Na de prediking werd het woord gevoerd door ouderling Slabbekoorn namens kerkeraad en gemeente; een afgevaardigde van de classis en de gemeente Middelburg; afgevaardigden van de gemeenten Vlissingen, Zwaag- westeinde en Eindhoven; ds van der Leek als collega en vriend; de lieer Zuidema namens liet Zeeuwsch Dagblad: de heer La- port namens het Chr. Lyceum, waarvan ds G. curator is; de heer de Jager namens de A.R. Kies vereniging en de burgemeester namens de burgerlijke gemeente. Op verzoek van ouderling Slabbe koorn werd toegezongen Ps. 124 1. Met een kort gepast woord wer den de verschillende sprekers door ds G. beantwoord. Na de dienst volgde nog een zeer druk bezochte receptie. Van verschillende zijden, o.a. door de gemeente, werden tastba re blijken van waardering aange boden. Uitreiking B.O.V.A.G. diploma's te Middelburg. Gisteravond zijn in de Caljouw- zaal van de Ambachtsschool te Middelburg aan de geslaagden van de onlangs gehouden B.O.V.A.G.- examens voor leerling-monteur en hulpmonteur de diploma's uitge reikt. De directeur der school, de heer E. Visscher, heette in zijn openingswoord o.a. welkom de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, wethouder A. J. Beren pas en de heren G. van Neder- veen en S. Caijouiv namens het schoolbestuur. Spr. schetste het nut van de B.O.V.A.G.-opleiding die nog niet zo heel lang bestaat. In Middelburg heerste, aldus dé heer Visscher tot voor kort nog een chaos op dit gebied en het plaatselijk B.O.V.A.G. bestuur, dat ook vertegenwoordigd was, komt de eer toe dit onderwijs te hebben ingesteld. Spr. deelde ten slotte mede dat thans ook een 3-jarige dagopleiding voor leer ling monteur en hulpmonteur be staat. De heer Kögeler, die daarna de diploma's uitreikte, noemde de jongeren, die hun vrije tijd opof ferden om meer vakkennis te ver gaderen „kerels waar pit in zit", mensen die het ver zullen bren gen in deze wereld. Zij strooiden het zaad waarvan zij in hun later leven de vruchten zullen plukken. Directeur en leeraren, aldus de loco-burgemeester, verdienen evenals het B.O.V.A.G.-bestuur, dank voor deze opleiding. Ten slotte bood "hij de geslaagden zijn hartelijke gelukwensen aan en raadde hij hen aan op de ingesla gen weg voort te gaan. Namens het B.O.V.A.G. bestuur bracht dé heer J. Sukkel dank aan allen, die medewerkten aan het tot stand komen van dit vakonder wijs, waarna de heer Visscher de bijeenkomst sloot. Op de namen van de geslaagden hopen wij na der terug te komen. In het Britse Lagerhuis is een vraag gesteld over de ramp met de Nijmegen bij Prestwick. Het Zeeuwsch Vlaamse comité ,Geen veergeld op de Wester- schelde", vertegenwoordigende de verschillende politieke groepering in Zeeuwsch Vlaanderen, heeft zich met een adres tot de leden der Staten-Generaal gericht. In dit adres wordt er de aan dacht op gevestigd, dat men in Zeeuwsch Vlaanderen met grot? bezorgdheid heeft kennis genomen van de plannen der regering om weer over te gaan tot invoering van het heffen van veergelden op de Westerschelde, temeer omdat de bevolking vrije veren over de Westerschelde beschouwt als een recht, in 1946 door de rege ring erkend en omdat men deze veren ziet als een factor van niet te schatten betekenis om het ge- isoleerde landsdeel met overig Nederland te verbinden. Voorts wijst men erop, dat er bij „vele Zeeuwsch Vlamingen nog herinneringen zijn aan vroegere achteruitstelling en dat niet al leen reeds voor nationale belan gen, doch ook om economische, culturele en sociale redenen vrye veren over de Westerschelde voor Zeeuwsch Vlaanderen van het grootste belang zijn en hierdoor de zich ontplooiende industrie, de vooraanstaande landbouw en de opkomende tuinbouw een sterke rugsteun krijgen, zonder welke zij een uitzonderlijk ongunstige positie tegenover het gehele land komen. Het comité verzoekt tenslotte met klem aan de leden der Staten Generaal bij de regering op te willen komen voor handhaving der vrije veren op de Westerschel de.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1