Tweede Kamer begon aan de begrotings< debatten. NIEUWS Opmerkingen nit de Tweede Kamer. Van Groede's toren rest slechts een zwartgeblakerde stomp. Ondanks belofte van regering moest de heer Meyerink zwijgen op slotzitting R.T.C. Krijgen we een zaGhte winter? Vaste Commissie Europese Assemblee contra Comité van Ministers. Polen maken zicii ongerust over Rokossofsky's benoeming. Diesel ramde vracht auto. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het vee vrjj van T.B. C. Marinegezinnen voorlopig niet meer naar Indonesië. De valse gulden-affaire. Schade geschat op meer dan een ton. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1404 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 9 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.50 u., onder 16.57 u. Maan op 19.32 u., onder 13.00 u. Hoogwater op Donderdag 10 Nov. Vlissingen: 4.08 u. 1.88 m., 16.26 u. 1.89 m. Terneuzen: 4.37 u. 2.03 m., 16.53 u. 2.05 m. Wemeldinge; 5.57 m. 1.58 m., 18.09 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.39 u. 1.34 m„ 17.54 u. 1.42 m. Gisteren i» de Tweede Kamer begonnen met de algemene be schouwingen over de rijksbegroting 1950. In de zitting van gisteren voerden verschillende fractievoorzitters het woord. In zijn rede protesteerde de heer Schouten ertegen dat het de heer Meyerink onmogelijk was gemaakt zijn mening te uiten op de slotzitting van de R.T.C. Dit in tegenstelling met de belofte van de regering dat leden van het z.g. college der „Negen mannen" hun eventueel van de Ned. delegatie afwijkende mening over de ter conferentie be reikte resultaten, zouden mogen kenbaar maken. Een 10-tai mi nisters woonden de Kamerzitting van gisteren bij. ROMME. De heer Romme (K.V.P.) vroeg naar het tijdschema ten aanzien van een generale grondwetsher ziening. Al is er geen parlemen tair kabinet, toch kan de rege ring een algemene overeenstem ming constateren. De basisver breding is z.i. het kabinet ten goe de gekomen. Daar er geen parle mentair kabinet is, ziet spr. geen gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Hem en zijn partijge noten, zo verzekerde hij, is een streven om te komen tot een ka binet zonder de Partij van de Ar beid vreemd. De progressieve ba sis op sociaal, economisch en In donesisch gebied zal de K.V.P, niet loslaten. De economische lijn van het beleid van minister van den Brink heeft sprekers instem ming en hij verklaarde, dat het hem zou verheugen als de Partij van de Arbeid de steven van haar tactiek enigermate zou willen wenden in een koers meer naar wat verenigt dan naar wat scheidt. Tenslotte bepleitte spr, de noodzakelijkheid tegemoet te komen aan de nood der kleine zelfstandigen met grote gezinnen, desnoods door een voorlopige re geling, waarvoor 40 a 50 millioen nodig zouden zijn. v. cl. GOES v. NATERS, De heer v. d. Goes van Naters (Arb.) betreurde de versplintering in Nederland, die thans leidt tot een schandelijk sectarisme. Hij verklaarde dat het voor zijn partij onaanvaardbaar zal zijn om de belastingen op het hoger inkomen te verlagen. Uitdrukkelijk stelde hij vast dat het succes op de R.T.C. bereikt is zonder toedoen van de K.V.P., want deze partij heeft zich destijds gedistancieerd van de verantwoordelijkheid voor de politiek die moest leiden tot deze conferentie. SCHOUTEN De derde spreker was de heer Schouten (A.R.). Het regerings beleid, aldus de A.R. fractievoor zitter, loopt herhaaldelijk uit op de vervlakking van de beginselen en de vervaging van de principiële verschillen. De regering krijgt in zeer belangrijke gevallen slechts eendracht door een offer te bren gen aan de vervlakking en de ver vaging. De heer Schouten betoogde dat na de P. v. d. A. en de K.V.P. de andere in het kabinet vertegen woordigde partijen op het tweede of derde plan komen. Overigens liet hij aan de C.H.U. en de V.V.D. over om deze positie nader te be zien. Wel wenste hij vast te stel len Üat de A.R. nimmer in een dergelijke psitie wenste te ver keren. Haar politieke positie is in geen enkel opzicht bepaald op het deelnemen in het Kabinet. Deze positie is dus zuiver. Maar als men eventueel de A.R. in de sa menwerking zou willen betrekken moet men van het principe uit gaan, dat deelneming alleen mo gelijk is ais zij een gelijkwaardig partner is. Buiten deze twee belangrijke punten behandelde ook de heer Maar niet overdrijven. In de afd. der Tweede Kamer werd door veie leden gewezen op het grote belang van de t.b.c.-bestrij ding. Er werd ook betoogd, dat geen onbillijkheden mogen worden begaan tegenover de veehou ders, die reeds lang op eigen kracht en kosten hun vee vrij van t.b.c. kregen. Gevraagd werd, of de Minister mededeling wil doen van het besluit, waarbij het houden van runderen verboden wordt, indien men niet is aangesloten bij een provinciale gezondheids dienst en of het strafbaar is, wanneer men zich wegens ge wetensbezwaar niet bij deze dienst wil aansluiten? Zo ja, wat is dan de maximale straf' Wat houdt voorts het zich aan sluiten bij een gezondheidsdienst in? Is dit beperkt tot het onder zoek op tuberculose of houdt het ook in, dat men het niet zieke vee tegen allerlei ziekten moet laten inenten? Indien dit laatste het geval is, zouden deze leden willen vra gen een mogelijkheid te openen, waarbij gewetensbezwaarden worden vrijgesteld van het teke nen voor deze gezondheids diensten. Schouten verschillende andere za ken. Hij pleitte voor beter over leg tussen de regering en de Ka mer als het gaat om de besteding van de Marshall gelden. Uitvoerig sprak de heer Schou ten nog over de positie van zijn fractiegenoot MeiJerink op de R.T.C. De regering heeft destijds in de Kamer verklaard dat de leden van de commlr ie van negen mannen een verklaring zouden kunnen afleggen over hun stand punt t.a.v. de R.T.C. Toen het er echter op aan kwam is het de heer Meijerink geweigerd een ver klaring af te leggen. De heer Schouten was van mening, dat de regering een derg. wijziging in de status van de commissie van ne gen mannen aan de Kamer had moeten voorleggen. De regering heeft die niet gedaan. Hierover moest h(j zijn ernstige afkeuring uitspreken. Zulk een behandeling is nu niet bepaald geschikt om het vertrouwen in de regering te versterken. Het is een schending van het gegeven woord. TILANUS. De heer Tilanus was het daar mede niet eens. Ieder delegatielid had wel een verklaring willen af leggen. Iedereen loopt met moei lijkheden. Minister van Maarse- veen moest kiezen tussen de ver klaring, die hij destijds in de Ka- Als uitvloeisel van de militaire overeenkomsten, gesloten op de Ronde Tafelconferentie, is de ver wachting gewettigd dat personeel der Koninklijke Marine voorlopig niet voor lange duur naar Indo nesië zal worden gezonden. Dit brengt een aantal conse quenties met z-ieh mee voor het marinepersoneel en de gezinnen daarvan, waarvan de voornaamste is, dat voorlopig geen gezinnen van militairen der zeemacht voor Rijksrekening naar Indonesië zul len kunnen gaan. De reeds hier voor verleende vergunningen wor den ingetrokken, voor zover de gezinnen later zouden vertrekken dan op 18 December met het m.s. „Oranje". De Koninklijke Marine bereidt een regeling voor, volgens welke een tegemoetkoming zal worden verstrekt aan gezinnen die reeds onkosten hebben ge maakt. Lopende verzoeken om vergunning tot uitzending van het gezin voor Rijksrekening worden niet verder behandeld. Rook waaide over de weg; autobestuurder gedood. Door het verbranden van aard appelloof sloeg de rook over de verkeersweg Dalen-Oost Drente en belemmerde het uitzicht. Een volkswagen, rijdende in de rich ting Dalen en een dumpvrachtwa gen, komende van Dalen, reden in de dichte rook tegen elkaar op. De bestuurder van de volkswagen, de heer Terpstra uit Groningen, was op slag dood. Zijn naast hem zittende echtgenote bekwam in wendige kneuzingen. De chauffeur van de dumpwagen werd uit de wagen geslingerd, maar kwam er overigens goed af. mer heeft afgelegd en het Regle ment van Orde deze beiden waren met elkander in strijd en de heer Tilanus kon best be grijpen dat de Minister zich aan het Reglement van Orde heeft ge houden. Per slot van rekening was de slotzitting slechts een formali teit. De heer Tilanus vond geen bij zondere reden aanwezig voor een scherp offensief of defensief op treden. Hij geloofde niet dat er iets in de houding van het Kabinet is veranderd gedurende het afge lopen jaar. Dat de regering bijzondere aan dacht zal besteden aan de midden stand verblijdde spr. Naar zijn oor deel bestaat er bij het Nederland se volk te weinig begrip voor de moeilijke financiële positie van ons land. In de avondvergadering werd nog het woord gevoerd door de heren Oud (V.V.D.), Welter (N.K. P.) en Lukas (K.V.P.). Nieuwe gezichtspunten brachten echter niet te berde. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het instituut voor weersver wachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Duitsland) heeft op 2 October 1949 bekend ge maakt, dat het verwacht, dat de komende winter in Centraal Euro pa (waaronder men ook de Bene- lux-landen rekent) niet streng zal zijn. Behalve deze verwachting zijn elders in de Nederlandse pers verwachtingen uitgesproken, waarin tot uitdrukking wordt ge bracht, dat de komende winter zacht zal zijn. Naar aanleiding van boven staande merkt men in De Bilt op dat critische studies en verdere onderzoekingen, die op het K.N M.I. zijn verricht, hebben geleid tot de conclusie, dat de mogelijk heid om verwachtingen op langere termijn op te stellen, nog als zeer dubieus moet worden aangemerkt Men late zich dus door bovenge- deze noemde publicaties niet tot een ongegrond optimisme verleiden. Ministers zouden eenmaking van Europa belemmeren. Men verwacht, dat de 28 leden van de vaste commissie van de Europese Assemblee vandaag een brief zullen ondertekenen, waar- In de Europese ministers van Buitenlandso Zaken ervan beschul digd worden het tot stand komen van de Europese eenheid te belemmeren. De vaste commissie heeft na melijk een offensief ingezet tegen de ministers van buitenlandse za ken, die, aldus voert men aan, de vrijheid van de Assemblee om al les, wat de politieke en economi sche eenmaking van Europa be treft te bespreken, strak aan de teugel willen houden. Onmiddellijke aanleiding tot de ontevredenheid van de vaste com missie is het door het comité van ministers vorige week gegeven antwoord op de aanbevelingen van de Assemblee naar aanleiding van haar bijeenkomst te Straatsburg in Augustus j.l. De brief van de vaste commis sie aan het comité van ministers zou het volgende inhouden: 1. Eis, dat de organisatie voor Europese economische samenwer king antwoordt op het economisch rapport van de Assemblee en Dodelijk ongeval bij Zuidlaren. Nabij Zuidlaren gebeurde gis termorgen een ernstig verkeers ongeval, waarbij de controleur van de rijksgebouwendienst te Zwolle, de heer R. Kanning, dode lijk werd verwond. Een personen auto, die bestuurd werd door de heer K., wilde een zandkar in halen, doch slipte door de glad heid van de weg. De wagen slingerde over de weg, reed tegen een boom en kwam vervolgens in een sloot te recht. Door omstanders konden de beide inzittenden, de heer Kan ning en de heer A. Timmermans, assistent van de heer K. uit het water worden gehaald. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Groningen is de heer K. aan de bekomen verwondingen overleden. Landbouwherstel. Terugvordering uitbetaalde schadeloosstellingen. Dcor zeer vele leden werd in de afd. der Tweede Kamer de aandacht gevestigd op de terug vordering van door de Dienst Landbouwherstel uitbetaalde schadeloosstellingen. Er is hier over, aangezien het op grote schaal plaats heeft, grote onge rustheid en ontevredenheid. Ve len zijn eenvoudig niet in staat deze terugbetalingen te doen en worden erdoor zelfs met on dergang bedreigd. Welke maat staven legt men hier aan? Waar om werden de uitkeringen ge daan, indien dit, zoals nu in vele gevallen zou blijken, ten onrechte is geweest? rechtstreeks contact zoekt met de economische commissie van de Assemblee. 2. Betwisting van het gezag van het comité van ministers waar dit verklaarde, dat de economische commissie van de Assemblee niet eerder bijeen moest komen dan drie weken voor de aanstaande algemene vergadering van de As semblee in Augustus of Septem ber van het volgend jaar. 3. Aanvechting van het besluit van de ministers, hun eigen aan bevelingen te doen aan de Unesco en het internationaal arbeidsbu reau over de eenheid in culturele en sociale aangelegenheden en verzoek aan de ministers, binnen een bepaalde termijn te antwoor den op de suggestie van de vaste commissie inzake een algemeen Europees paspoort. Nederlandse politie verrichtte nieuwe arrestaties. De zaak van de in België ge drukte valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op het ogenblik bevinden zich niet minder dan 23 personen achter slot en grendel. Na de ontdekking van de drukkerij te Luik, waar de valse coupures van honderd gulden werden vervaardigd, kregen de Nederlandse en Belgische re cherche, die in deze zaak ten nauwste samenwerken, de in druk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal drukken van vals Nederlands bankpapier. Dit ver moeden werd bewaarheid toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel andere serie. Hoewel men nog niet weet, of deze tweede zaak een even grote omvang zal aannemen als de eerste, blijkt reeds vast te staan, dat de leidende figuren niet de zelfde zijn. De Nederlandse politie zou in de tweede zaak een 38-jarige caféhouder en een 34-jarige transporteur, beiden uit Maas tricht, gearresteerd hebben. Het onderzoek wordt in Nederland voortgezet. Verliezen in Indonesië. De gisteren door de regering bekend gemaakte verlieslijst ver meldt de namen van 6 militairen van het K.N.I.L., allen afkomstig uit Indonesië. De Koninklijke Landmacht leed geen verliezen. Zilveren jubileum van N.C.R.V. In de N.C.R.V.-studio aan de Schuttersweg te Hilversum waren gistermiddag het bestuur en het voltallig personeel in intieme kring bijeen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum bood de heer J. de Jong Czn., voorzitter der personeelvereniging, namens alle medewerkenden een fraaie staan de klok aan, die in de hall werd onthuld door mevr. Roosjen, echt genote van de voorzitter van het algemeen bestuur mr A. J. Roos- jen. Deze laatste roemde in zijn dankwoord de eendracht, die het aanbieden van dit geschenk moge lijk maakte, een eendracht, die het schoonste en integrerende be standdeel is van het werk van de omroep. Na deze korte plechtigheid ver enigde men zich aan een diner in het Hof van Holland. Een kunst avond in Grand Theatre Gooiland, besloot de dag. Waarom Rijkscontroleurs? In de afd. der Tweede Kamer werd door enige leden de aan dacht van Minister Mansholt gevestigd op het feit, dat er thans vier Rijkscontroleurs ter zake van de naleving van de Paardenwet in functie zijn, ter wijl de controle vóór de oorlcg placht te geschieden door tot controle-ambtenaar beëdigde functionarissen der stamboek verenigingen. De huidige toe stand is in strijd met het opvoe dend karakter, dat aan de Paar denwet 1939 op dit punt was ge geven, en vergt bovendien uit gaven tot een bedrag van f 34.500, terwijl de controle het Rijk voorheen niets kostte. BEGROTING VAN LANDBOUW. In de afd. van de Tweede Kamer werd bij de behandeling van de Landbouwbegroting het krachtig herstel van de land bouw hartelijk toegejuicht. Vele leden gaven uiting aan hun bezorgdheid, dat de regering zich van dit terrein zal terug trekken, waarvan het gevolg zal zijn, dat de belangrijk verbe terde verhouding met andere bedrijfstakken weer verloren zal gaan. Men keurde het af, dat als het gaat over landbouwprijzen nog steeds een schriele houding wordt aangenomen. Door sommige leden werd er op gewezen, dat het Marshall plan voor onze landbouw min der mooi is dan het schijnt, om dat wij daardoor gebonden zijn veel van het benodigde grqan uit Amerika te betrekken, voor prijzen, die reeds nu te hoog blij ken te zijn. Terwijl uit andere exporteren de landen de tarwe wordt aan geboden voor lagere prijzen, zijn wij voor vier jaar gebon den aan prijzen, die door de devaluatie met 40 pet zijn ver hoogd. In verband met het feit, dat het nodig is de productie op te voeren, zal het gewenst zijn, naast de voorlichting ook con trolerende bevoegdheden aan het consulentencorps te geven. Verder werd aangedrongen op mechanisatie en verbetering in de bedrijfsorganisatie, een jaarlijks productie-schema, en Zij vrezen dat hun land geheel in Rusland zal opgaan. De benoeming van Rokossofsky tot bevelhebber van het Poolse leger blijft ln Berlijn grote be langstelling wekken. Zeer welin gelichte Poolse kringen te Berlijn deelden mede, dat te Warschau de benoeming van maarschalk Rokossofsky tot bevelhebber van het Poolse leger geenszins onver wacht is gekomen. ONGERUSTHEID. Deze nauw met het Poolse re giem in verbinding staande krin gen verklaarden, dat de overne ming van het bevel over het Pool se leger door de Russische maar schalk te Warschau grote zorgen baart. Deze kringen, die in poli tieke beschouwing uitgaan van de overweging, dat in de huidige om standigheden voor Polen geen an dere politiek dan die van vriend schap met de Sowjet-Unie moge lijk is, spraken onomwonden hun vrees uit, dat de voortduring van de tegenstellingen tussen Oost en West voor hun land in een volle dig opgaan in de Sowjet-Unie zal eindigen. Rokossofsky's benoeming wordt niet alleen door Westelijke waar nemers doch ook door met het huidige bewind samenwerkende Polen gezien ais een belangrijke stap in deze richting. Vrijwel algemeen wordt Rokos sofsky's verhuizing .van Mecklen burg, waar hij tot dusverre zijn hoofdkwartier had, naar War schau, gezien als een maatregel om Titoïstische gevaren in Polen te voorkomen. Ook van Poolse zijde werd deze opvatting beves tigd. Vrijwel alle beschouwingen leg gen er de nadruk op, dat de maar schalk ondanks zijn Poolse af stamming in Warschau geen graag geziene figuur kan zijn. Ro kossofsky's zegevierende opmars in Polen heeft namelijk, zo wordt opgemerkt, voor al te veel Polen niet het karakter van een vriend schappelijke bevrijding gehad. TERUGTREKKING VAN STRIJDKRACHTEN Een andere opvatting is, dat de Parlementaire enquête commissie. De Tweede Kamer heeft gister middag de termijn van werkzaam heid der parlementaire enquête commissie inzake het regeringsbe leid 19401945, welke op 12 Nov. 'zou aflopen, verlengd tot 31 Dec. 1950. Van <le 48 nieter hoge toren, die eens Groede sierde, is thans nog slechts een ongeveer 20 me ter hoge ruïne van zwartgebla kerde stenen overgebleven. Een geblakerde torenstomp, verbrandde in het rond versprei de balken, een kletsnatte kerk met door de hitte gesprongen rui ten en een bemodderd marktplein: dat is de troosteloze aanblik die de Ned. Herv. Kerk van Groede, eens de trots van dit dorpje, mo menteel biedt. Met 10 heldere slagen vanuit de als een fakkel brandende to ren nam de torenklok Maandag avond afscheid van haar oude, vertrouwde omgeving. Angstig en toch ook bemoedigend klonk dit geluid de mensen in de oren. Deze klanken schenen te vertellen, dat de toren weliswaar verbrandde, maar dat het kerkelijk leven van Groede nimmer door vlammen zou kunnen worden verwoest. Het klonk als een afscheid; voor hoe lang? KERK LIEP VEEL WATER SCHADE OP. De kerk liep veel waterschade op en het prachtige nieuwe pla fond lekte als een mandje. De kerk, waaraan de restauratie werkzaamheden zo juist waren voltooid, wachtte slechts op een electrische verwarming om weer in gebruik te kunnen worden ge nomen. Deze verwarming was juist Maandagmiddag gearriveerd. Zorgzame handen brachten dit kostbare materiaal elders in vei ligheid, zodat het niet verloren ging. Ook het interieur van het kerkgebouw bood een troosteloze aanblik. Op de vloer stond wel 30 cm. bluswater, ook de zolders stonden blank en dit water drup te eentonig naar beneden. Tussen op elkaar gestapelde banken en op een hoop gegooide stoelen prijkte als een rustpunt in de de chaos de oude mahoniehouten kansel, deze liep geen schade op. Daar het orgel zich aan de tegen overgestelde kant van de toren bevindt liep dit ogenschijnlijk geen waterschade op, het is echter on mogelijk dit te beproeven daar men vreest voor kortsluiting in dien de leiding onder stroom komt. Deze ligt n.l. door het kletsnatte plafond. KLOK BLEEF HANGEN. Tot op de eerste zolder brandde de toren verdiepingsgewfjs geheel uit. Het uurwerk en de luidklok zijn echter onbeschadigd in de overgebleven stomp blijven han gen. Hoewel het een moeilijke karwei zal zijn, wil men toch trachten deze kostbare stukken veilig op de begane grond te bren gen. De toren zou volgend jaar met steun van Monumentenzorg ge restaureerd worden en men acht zich thans gelukkig, dat deze res tauratiewerkzaamheden indertijd zijn uitgesteld. Daar de kerk een troetelkindje is van Monumentenzorg heeft men alle hoop dat de toren weer zal worden herbouwd. Het mag een wonder heten dat de brand tot de toren beperkt is gebleven. Was de brandende spits op de kerk gevallen in plaats van op het Markplein, dan zou de kerk onherroepelijk verloren zijn geweest en ook de daarachter staande woningen» zouden groot gevaar gelopen hebben. Groede bleef voor een nog grotere ramp gespaard. Het uitstekend georga niseerde blussingswerk en het feit dat onmiddellijk groot alarm werd geslagen -heeft hiertoe in niet ge ringe mate bijgedragen. Ds Boere hoopte het kerkge bouw begin December in een spe ciale dienst weer in gebruik te nemen. Deze speciale dienst zal nu wel enkele jaren moeten wor den uitgesteld. De architect, de heer Messel, die reeds ter plaatse was om de gevolgen van de brand in ogen schouw te nemen schatte de scha de op het eerste gezicht op meer dan een ton. De kerk was voldoende verze kerd en ook de toren, die eigen dom is van de burgerlijke ge meente was tegen brand verze kerd. Werkloosheid in October was in Zeeland zeer gering. In de maand October nam het aantal bij de arbeidsbureau's ge registreerde mannelijke werklo zen toe van 41.236 tot 49.246. De vraag naar mannelijk per soneel daalde van 25.109 tot 21.688. Eén en ander is het ge volg van het seizoen, terwijl de toenemende concurrentie oor zaak is van een scherpere se lectie bij het aannemen van per soneel en vaak ook van reorga nisatie van de bestaande per soneelsformatie. Wordt het verloop der werk loosheid in de provincies nage gaan, dan blijkt de werkgele genheid vrijwel overal gedaald te zijn en wel het sterkst in de agrarische gebieden. In Limburg, waar enkele nieuwe bedrijven werden geopend, valt een lichte daling van de werkloosheid waar te nemen. Het hoogste aan-al werklozen per 1000 mannelijke inwoners vertoont de provincie Drentae n.l. 18, gevolgd door Noord- Brabant met 14. Zeeland ver toont met 4 per duizend het laagste werkloosheidscijfer. Het gemiddelde voor Nederland be draagt 10. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6.228 tot 5.759. De vraag naar vrouwelijk personeel nam toe van 17.341 tot 17.420. Russen door deze stabilisering van hun militaire positie achter de Oder-Neisse grens de weg zou den willen openen tot een gelei delijke verzwakking van hun strijdkrachten in Oost-Duitsland. Rokossofsky en Tsjoeikof, die met de leiding van de Russische con trolecommissie en met het bevel over de Russische bezettings troepen belast zijn, worden als persoonlijke vrienden geken schetst. Zulk een politiek zou overeenstemmen met de opvatting dat de Russen vooreerst genoegen zouden willen nemen met een sta bilisering van hun huidige posi ties. Daarbij menen zij, zo wordt opgemerkt, beter te kunnen steu nen op Polen dan op Oost-Duits land, waarvan zij weten, dat- zij er nog slechts een zeer smalle politieke basis hebben verworven. Ned. Chr. Vrouwenbond. Te Den Bommel, Doetinchem, Raamsdonksveer en te West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn afde lingen opgericht van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die het aantal aangesloten afdelingen daardoor zag stijgen tot 358. De fruitveiling te Tiel onder vindt grote moeilijkheden doordat men niet genoeg spoorwagens ter beschikking heeft om het voor ex port bestemde fruit te vervoeren. Dinsdagmiddag had men 350 ton waarmee men geen weg wist. Doordat men dit fruit buiten moet zetten, lijdt de kwaliteit van dit fruit zeer. Tussen Nederland en Joegoslavië is een nieuwe han delsovereenkomst afgesloten. Door deze handelsovereenkomst wordt voorzien in een goederen uitwisseling ter waarde van 106 mill, gulden. Volgend jaar eind Juli of begin Augustus zal Gen nep zijn 1000-jarig bestaan vieren. Donderdag a.s. wordt het troe pentransportschip „Empire Brent" met repatriërende militairen in Amsterdam verwacht. Op 6 April 1950 zal op Texel een monu ment worden onthuld ter herden king aan de ongeveer 550 Russen, die daar in 1945 sneuvelden. Deze Russen waren door de Duitsers als troepen ingelijfd en kwamen in opstand, toen zij tegen de ge allieerden zouden worden ingezet. Aan de Russisch-Perzische grens heeft zich een incident voor gedaan. Tijdens een schietpartij werden twee Perzische soldaten gedood, naar verluidt zouden ook drie Russen zijn gedood. Bij de „Kleine Assemblee" is een voor stel ingediend om de vijfde Mei van elk jaar als „Europese dag" te vieren. Op deze dag werd dit jaar het statuut van de Raad van Europa getekend. Twee poli tieke vluchtelingen die trachtten met een sportvliegtuig Tsjecho- Slowakije te-ontvluchten werden door de Russen gearresteerd toen hun vliegtuig een noodlanding moest maken in de Russische zo ne van Oostenrijk. Vijftien per sonen werden gedood, toen twee treinen op elkaar botsten op een afstand van 15 km. van Madrid. De Christelijk-Democratische Partij heeft aan de geallieerde autoriteiten verzocht om de Duit sers het dragen van wapenen op de jacht te willen toestaan. In verband met de demilitarisatie- n aatregelen was dit de Duitsers tot nog toe verboden. Voor de eerste maal in dit winterseizoen js in geheel Zwitserland sneeuw gevallen. '.f een meer afdoend marktorde- nend optreden door de Overheid en de bevordering van een lo- i de landbouwproductie. in dit verband werd er op gewezen, dat inzonderheid aan dacht dient te worden geschon ken aan de prijzen en da afzet. Er zijn toch tal van gevallen, waarin een grote oogst, de ren tabiliteit bedreigt. De landbouw is b.v. veel meer gebaat met een matige aardappel oogst, die voor lonende prijzen afgezet kan worden, dan een grote oogst, welke juist door die grootte slechts afbraakprijzen opbrengt. De bedoeling van deze op merking was te doen uitkomen, dat het eenzijdig nadruk leggen op rationalisatie allerminst een panacee is voor alle land- en tuinbouwkwalen. Vele leden informeerden, waarom de regering deze zomef op het allerlaatste moment de handel in inlandse granen behalve tarwe heeft vrij gegeven. Welke voornemens, zo werd gevraagd, heeft de minister met betrekking tot de teelt van suikerbieten? Zal meer dan voor heen. een prijs worden gegaran deerd? Wat betreft de pootaardappe- len werd gevraagd of na afkeu ring door de N.A.K. restitutio van heffing plaats vindt. Be zwaar werd gemaakt tegen de vrijstelling van deze heffing voor een areaal kleiner dan 1 ha. Krachtig werd er op aan gedrongen, dat de regering de export van tuinbouwproducten, met name ook de export naar Duitsland zal bevorderen. Inzake de mechanisatie wordt naar som migen meenden de tuinbouw bij de landbouw achter gesteld. Vele leden waren van oordeel, dat op het gebied van het land bouwonderwijs min of meer een verzadigingspunt is bereikt. Al leen ten aanzien van de Prot. Chr. landbouwscholen is er nog een grote achterstand. Bestuurder bleef ongedeerd. Gisterochtend is op de Sloedam de vrachtrijder P. Looq uit 's Gra venpolder door de dieseltrein, die om 10.20 uit Goes in de richting Vlissingen vertrekt, gegrepen en op het nippertje aan de dood ont komen. Met zijn vrachtwagen was hij in de zgn. Jacobspolder in een schaapskooi mest wezen Iaden. Terugkerend naar de Rqksweg stak hij de onbewaakte overweg over toen hfi plotseling bemerkte dat de diesel op hem afstoof. L. remde sterk evenals de ma chinist van de trein. Bij de botsing die echter volgde werd de vracht auto by de kop gegrepen en opzij gegooid. Boven wonder kwam de bestuurder er goed af. Zelfs was het nog mogelqk met zqn, welis waar beschadigde, auto zon der hulp de reis voort te zetten. Het zicht op de onbewaakte overweg is zeer ruim. Nieuwe C.O.A.K.-lichting te Middelburg. Het was een alles behalve zon nige ontvangst die de nieuwe lich ting, die gistermorgen voor de op leiding bij de C.O.A.K. naar Mid delburg kwam, ten deel viel. In de stromende regen marcheerden ze in kleine groepen door de stad naar de kazerne. Neen, een zonnige indruk kre gen ze niet van hun nieuwe gar nizoensstad. Het waren 320 soldaten, die op deze wyze gistermiddag Middel burg binnenrukten. 260 zullen de opleiding voor officier-administra teur gaan volgen en een zestigtal de cursus voor fourier. die voor de eerste maal aan de C.O.A.K. ia toegevoegd. Zoals bekend gaat in tussen de officiersopleiding ge woon door, daar de duur van de cursus voor officier langer duurt dan die voor onderofficier. GOES. Veiling van Dinsdag 8 November 1949. Appels: Goudreinet 1548: Jo nathan 1249; Sterappel 827.50 Cox 1267; Allington Pippin 27 38; ZureBellefleur 726; Lady I-fenneker 17 20; Bramley Seed ling 1417; Golden Delicious 9 26; Zoete Eringaard 828; Zoete Bellefleur 716; Zoete Campagne 718; Pomme d'Oranje 1923; Goudreinet grof 27.2027.30; Kroetappels 7.80—8.10. Peren: Br. Alex Lucas 3551; Comtesse de Paris 638; Gieserwildeman 721; Zw. Wijnpeer 416; St. Remy 818.50; Kleipeer 15; Con ference 1051.90; Winterlouw- tjesp 3—12; Nouveau Porteau 7— 14; Pondspeer 812; Wintersui- kerij 311; Doyenne dus Commi- ce 3145; alles pgr 100 kg. Di versen: Mispels 1826 p. kg. No ten 4.503.80 p. 100 st. DE BILT ZEGT: Afnemende buiïgheid. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking en afnemend buiig. Zwakke tot matige naar Zuidwest of Zuid draaiende wind. In de middag iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1