Parijs momenteel centrum van politieke bedrijvigheid. NIEUWS Drie ministers gaan ontmanteling bespreken. Indonesië krijgt weer Marsballhalp. Merkwaardige personeelspolitiek bij Economische Zaken. Kerktoren te Groede door bliksem inslag getroffen. Scherpe aanklacht. Duitse dames in hoge rangen. Damast voor Prinses Elisabeth van Engeland SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 8 NOV. me Toewijzingen alleen via Nederland. Waar blijft de bezuiniging? Toren totaal verbrand, kerk kreeg veel waterschade. Atoomexploisie veranderde loop der rivieren. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1408 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjqs, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Wqensdag:Zon op 7.48 u., onder 18.59 u., Maan op 18.32 u., onder 12.06 u. Hoogwater op Woensdag 9 Nov.: Vlissingen: 3.35 u. 1.96 m., 15.50 u. 1.94 m. Terneuzen: 4.03 u. 2.11 m., 16.16 u. 2.09 m. Wemeldinge: 5.25 u. 166 m„ 17.34 u. 1.66 m. fierikzee: 5.07 u. 1.41 m„ 17.20 u. 42 m. 1A e Ronde Tafelconferentie is i-J tot een accoord gekomen. Maarzonder dat met de rechten van de minderheden ïr. Indië rekening werd gehouden. De democraten van professie, de mannen van de progressie, hadden het nu eens voor het zeggen en het gevolg is geweest, dat in strijd met alle eisen van de democratie een accoord is getroffen waarin de rechten van de kleinen die in rust en vrede onder het Nederlands gezag wensen te leven, worden ver trapt. 1 a verband daarmee is Zater- dag te Amsterdam een grote bijeenkomst gehouden, waar on geveer 1000 vertegenwoordigers van Indische minderheden stel ling namen tegen de jongste be sluiten van de Ronde Tafel Con ferentie en zich scherp kantten tegen opname in de republiek Indonesia. Men heeft ons, zo werd daar geklaagd, gekenschetst als waar devolle belangen, doch men heeft met ons omgesprongen als waardeloze belan gen. Wij protesteren met ver ontwaardiging tegen de gedwon gen aansluiting van honderd duizenden Nederlandse onder danen bij de R. I. S. Wij eisen zelfbeschikkingsrecht voor deze volkeren en verlangen een ple bisciet om deze volkeren in de gelegenheid te stellen te doen blijken welke politieke status zij verlangen. Tj" en en ander vormt een felle 1 aanklacht tegen het optre den van onze regering en de meerderheid van onze volksver tegenwoordiging. De regering is krachtens de Grondwet geroepen de be langen van alle onderdanen te bevorderen. Zij heeft het niet geuaan. Krachtens het statuut van de V.N. is de regering verplicht te waken voer het welzijn van alle inwoneis der koloniale ge bieden en mgt name ook van de minderheden. Maar zij heeft haar plicht verzaakt. In strijd met gedane toezeg gingen, in strijd ook met alle regelen van het recht, heeft zij er aan meegewerkt, dat Je min derheden, die nu blootstaan aan de terreur van de republiek, hun belangen niet konden ver dedigen. TA e regering heeft zich volko men onaandoenlijk getoond vooi de wensen, die er leven bij de mindei heden in de archipel, trouwe onderdanen, die zich nu door hun beschermers in de steek zien geilden. Krachtens het gebod Gods, is zij geroepen het recht te handhaven; op te komen voor de rechten der verdrukten. Zij heeft het niet gedaan. Zij heeft het onderstaan te spelen inet menselijke en God delijke wett"n. TJ" en scherpe aanklacht tegen het gevoerde -egeringsteleia vormt de te Amsterdam genou den verguaering. E:i de vress is gegrond, dat de meerderheid van de volksver- teg -nwoordiging, die krachtens haar aard behoort te zijn een schild vorr de zwak ken, ondanks alle gebazel over democratie en r 'ressie, aan deze rechtskrenking haar sanc tie zal geven. Uitzending troepen naar Indonesië. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Goedhart (P. v. d. A.) betreffende opschorting van verdere uitzendingen van troepencontingenten naar Indone sië, totdat de resultaten van de Rondetafelconferentie bekend zijn heeft de minister van overzeese gebiedsdelen als volgt geant woord In de tweede helft van 1949 zijn een zelfstandige infanteriebrigade en drie bataljons volgens het nor male uitzendingsschema naar In donesië gezonden. Deze uitzending is thans vol tooid. Uitzending van organieke troe- penonderdelen zal voorshands en ook later, wanneer de resultaten der Rondetafelconferentie zijn be krachtigd, niet meer plaats heb ben. Het schema voor uitzending van Nederlandse troepen naar Indone sië in de loop van 1950, waarin in de ontwerp-begroting voor 1950 nog wordt voorzien, werd opge steld lang voor de Rondetafelcon ferentie, zodat met de vooruit zichten, weike door deze confe rentie worden geopend, uiteraard toen nog geen rekening kon wor den gehouden. Da ministers van buitenlandse zaken van frankrijk. Engeland en de Ver. Staten komen Woensdag te Parijs bijeen. Vernomen wordt, dat de kwestie Duitsland de hoofdschotel van de bespre kingen zal vormen. Het is waarschijnlijk, dat belangrijke beslis singen zullen worden genomen inzake W'est-Dultsland en de ont manteling. Na de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal Acheson een bezoek aan Duitsland brengen. Voor z(jn vertrek uit de V.S. heeft Acheson een kort onderhoud gehad met de gezanten te Washington van de drie Beneluxlanden. Een woordvoerder van het State Department zei dat de bijeen komst van de grote drie te Parijs eventueel tot drie dagen zou worden verlengd. Pensioensverzekering voor zelfstandige tuinders. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft in over leg met de standsorganisaties in de tuinbouw een plan ontwor pen om tot pensioensverzekering voor zelfstandige tuinders te ge raken. Het ligt in de bedoeling een zodanige premieheffing in te voeren, dat deze varieert met de veilingomzet van de aangesloten tuinders. Deze premie zou 2 pet. van de omzet bedragen met een minimum van f 60.— en een ma ximum van f400.per jaar tus sen het 25ste en het 65ste levens jaar. Ook voor weduwen en wezen is een regeling ontworpen. Indien in tuinderskringen voldoende be langstelling voor dit nieuwe fonds bestaat, is men voornemens dit per I Januari 1950 in werking te laten treden. DE ONTMANTELING. Reuter vernam gisteren van een hoge Duitse regeringsfunctionaris dat de West-Duitse regering de geallieerde hoge commissie in een officiële nota heeft medegedeeld, dat zij bereid is onderhandelingen te openen over het vinden van vol doende „veiligheidswaarborgen" voor de geallieerden, om een stop zetten van de ontmanteling in West-Duitsland te bereiken. Deze nota is afgezonden, nadat besprekingen tussen vertegen woordigers van de West-Duitse regering en van de geallieerde ho ge commissie, waarop zou worden gepoogd tot gedetailleerde voor stellen van Duitse zijde te komen, strekkende tot het verrichten van herstelbetalingen in een andere vorm, dan door het ontmantelen van fabrieken, geen resultaten hadden opgeleverd. Een woordvoeder zette uiteen dat, indien de geallieerden ertoe over zouden gaan om ter wille van de samenwerking met de West-Duitse regering, de ontman teling stop te zetten, de regering te Bonn vrijwillig duurzame en bindende beloften ter waarborging van de veiligheid moet afleggen, welke eenzelfde karakter zouden moeten dragen als overeenkomsti ge bepalingen in een vredesver drag. Het voeren van onderhan delingen hierover zou wellicht enige tijd kosten. De Amerikanen zouden er voor zijn gedurende dien tijd de ontmantelingen stop te zetten. DEFENSIEPROBLEMEN. Gisteren hebben de vijf minis ters van buitenlandse zaken van de Westerse Unie vergaderd. Zij bespraken verschillende defensie problemen. Volgens een officiële woordvoerder is er geen sprake van wijziging te brengen in de positie van Montgomery als per manente militaire voorzitter van de commissie van opperbevelheb bers van de Westerse Unie. Naar vernomen wordt, hebben de lan den van de Westerse Unie ge gronde redenen om de defensie van die Unie gescheiden te hou den van die voor de Westelijke groep binnen het Atlantische plan. De Westerse Unie, zo werd be sloten, zou nauw worden verbon den met de defensieorganisatie van de Atlantische Unie. Zolang het Atlantische plan nog niet in detail was uitgewerkt, was er alle reden om de bestaande organisa tie van de Westerse Unie te hand haven. OOST-DUITS LAND. De vijf ministers hebben ook van gedachten gewisseld over de politiek jegens het nieuwe com munistische regiem in Oost-Duits- land, zo wordt van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen. De korte duur der bijeenkomst doet vermoeden, dat de ministers wei nig moeite hebben gehad hun standpunten met elkaar in over eenstemming te brengen. In een na de bijeenkomst uitgegeven communigue wordt onder meer gezegd, dat de consultatieve raad vastbesloten is de samenwerking op maatschappelijk en cultureel gebied verder te ontwikkelen. Het probleem van de economische sa menwerking tussen de vijf landen zal worden bestudeerd op een ver gadering van de vijf ministers van financiën, die in de naaste toe komst zal worden gehouden. Waarschijnlijk zal tegen het einde van deze maand een verga dering worden gehouden van de vijf ministers van defensie van het Brusselse verdrag. Zij zullen spreken over het verband tussen de militaire organisatie van de Westerse Unie en het Noord-At lantisch defensiepact een kwes tie, die gisteren door de vijf mi nisters van buitenlandse zaken aan hen is overgedragen. Russisch maarschalk benoemd tot opperbevelhebber in Polen. De Russische maarschalk Ro- kossofsky is benoemd tot-opper bevelhebber van het Poolse leger. Hoewel Rokossofsky in Polen ge boren is, is hij door zijn opleiding en carrière geheel gerussificeerd. In Westelijke geallieerde kringen beschouwt men de benoeming van deze Russische maarschalk tot hoofd van de gewapende Poolse macht als een stap naar meerdere Sovjet-Russische controle van on afhankelijke regeringen in Oost- Europa. Bovendien ziet men er een teken in van een toenemende agressiviteit in de Sovjet-Russi sche buitenlandse politiek. Edouard Bonnefoud, de voor zitter van de commissie voor bui tenlandse zaken van de Franse nationale vergadering zeide, dat het gevaar van Titoïstisehe reper cussies in Centraal- en Oost- Europa duidelijk is. „Wij kunnen thans zien, dat de Sowjet-Unie niet langer bevreesd is om zelfs officieel haar satellietstaten van de laatste overblijfselen hunner onafhankelijkheid te beroven." De Economic Cooperation Administration maakte gisteren be kend, dat de als gevolg van de succesvolle beëindiging van de Ronde Tafel Conferentie tussen Nederland en Indonesië ontstane omstandigheden een onmiddellijke hervatting van de Marshallhulp aan Indonesië mogelijk maken. Naar de mening van de E.C.A. zal de hulp, welke Indonesië thans geboden kan worden, ln hoge mate bjjdragen tot de vol voering van het Europees herstelprogramma als geheel. Een en ander is in overeenstem ming met de voorstellen gedaan door het O.E.E.C., welk lichaam in zijn aanbevelingen ten aanzien van de hulp-verdeling voor het belastingjaar 1949-1950 een be drag van 40.000.000 dollar (f 150.000.000) had gereserveerd voor hulp aan Indonesië geduren de de periode tot 1 Januari 1950, waarin de souvereiniteitsover- dracht aan de Verenigde Staten van Indonesië zal plaatsvinden. Evenals gedurende de eerste phase van de E.H.P. hulp aan In donesië zullen ook thans de toe wijzingen ten behoeve van Indo nesië aan het Koninkrijk der Ne derlanden gedaan worden. Granaatontploffing. Gistermorgen om elf uur is op het Buiten Beeckempiein onder de gemeente Velsen bij het uit baggeren van een vijver een gra naat mede opgehaald. Toen het nog niet opgemerkte projectiel tegelijk met de bagger op een vrachtauto zou worden geschept, stootte de arbeider L. Marcelis uit Bloemendaal met een schop op het projectiel, waardoor het ont plofte. De man werd op slag ge dood. Zijn mede- arbeider B. Sii- vies uit Haarlem, werd zwaar ge wond en moest in zorgwekkende toestand naar h t Antonius zie kenhuis in IJmuiden worden over gebracht. De man, die het leven verloor was 48 jaar, gehuwd en vader van 8 minderjarige kinderen. Het tweede slachtoffer, dat in zeer zorgwekkende toestand verkeert, is 61 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen. Deze bijstand zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van schenkingen en door de Ê.G.A. te verstrekken aanvullende leningen. De fondsen zullen worden aange wend voor de financiering van voornamelijk in de V.S. te ver richten aankopen van voedings middelen, textielproducten en an dere dringend benodigde ver- bruiksgoederen, welker aflevering aan Indonesië zo spoedig mogelijk zal plaatsvinden. De mogelijkheid bestaat echter, dat de levering van sommige goe deren eerst na de datum van de souvereiniteitsoverdracht zal kun nen geschieden, zulks tengevolge van de tijd, weike benodigd is voor de fabricage en verscheping van bedoelde goederen. Evenals tevoren zullen ook thans tussen de betrokken regeringen schikkin gen worden getroffen ten aanzien van de storting van tegenwaarde fondsen en het gebruik, dat er naderhand in Indonesië van ge maakt zal worden. Het tegen waarde-fonds is een speciale re kening, waarop het equivalent in Nederlandse courant van de dol lar-schenkingen wordt gestort. Deze speciale rekening wordt ge bruikt voor de financiering van projecten, verband houdende met het economisch herstel, in elk der aan het E.H.P. deelnemende lan den. De N. Haagsche Crt. bevat een merkwaardig, tevens droevig verhaal, omtrent de personeelspolitiek by Economische Zaken. Er klopt iets niet, zegt het blad. En zo schjjnt het ook inderdaad. Na de oorlog is door de Econo mische Voorlichtingsdienst van departement van Economische Zaken het initiatief genomen tot de oprichting van de Stichting Economische Publiciteit, een zelf standig lichaam, waaraan de staat echter een zeer belangrijke subsidie verleent. De Stichting heeft geen winstoogmerk. Verscheidene hoofdambtenaren van Economische Zaken zijn bij deze Sichtlng gedetacheerd, die, behalve het dagblad Economische Voorlichting (dat per 1 Januari a.s. weer weekblad wordt, omdat de dagbladen geacht worden weer voldoende ruimte te hebben voor economisch en financieel nieuws) ook elke 14 dagen de in de aan hef genoemde Duitse publicatie „Die Weltwirtschaft" uitgeeft. In 1947 werd -al. het plan ge opperd om ter bevordering van de wederopleving van de handel met Duitsland als ons natuurlijk ach terland, dit op de hoogte te bren gen van onze economische ont wikkeling en vooruitgang. Con tact werd gezocht met het „Han- delsblatt" te Diisseldorf, dat be reid gevonden werd, een Neder landse bijlage elke 14 dagen er in op te nemen. Op aandrang even wel van de Britse Bezettingsauto- rlteiten mag het specifieke Neder landse nieuws in deze bijlage ten hoogste 20 pet. bedragen. En nu komen wij tot een hoogst merkwaardig staaltje van perso neelspolitiek bij deze onderafde ling van Economische Zaken. Want voor de selectie van het economisch nieuws en het verta len daarvan in het Duits, van 3 pagina's kopU elke 14 dagen, heeft men in dienst een referendaris, een hoofdcommies en twee secre taressen. De hoofdcommies is een gehuw de ambtenares, Duitse van origi ne, getrouwd met een volkomen integer hoofdambtenaar van het departement van Buitenlandse Zaken. Deze hoofdcommies nu heeft 1% jaar geleden een vriendin, Frauleln dr V„ aanbevolen als leidster dezer afdeling. Deze werd graag afgestaan door de redactie van het DUsseldorfse „Handels- biatt". Deze Duitse econome heeft maar eventjes de rang van refe rendaris. De merkwaardige figuur doet zich dus voor, dat deze beide Duit- Radiouitzending over demobilisatie. Wanneer straks vele duizenden militairen uit Indonesië terugke ren zal hun demobilisatie ons volk voor verschillende problemen stel len. Hierop zal de aandacht worden gevestigd in een speciale radio uitzending, die in samenwerking met de nationale demobilisatie- raad tot stand is gekomen. Deze uitzending, die in het pro gramma van de N.C.R.V. zal val len van Woensdag 9 November te 21.15 uur, zal worden ingeleid door Z.K.H. Prins Bernhard, voor zitter van de nationale demobili- satieraad. Octoberrevolutie herdacht. Vrijwel over de gehele wereld hebben de communisten gisteren herdacht, dat op 7 November 1917 dus juist 32 jaar geleden de Oc toberrevolutie uitbrak. In Moskou werd o.a. een grote militaire pa rade gehouden. Meer dan een mil- lioen demonstranten trok achter de militaire colonnes over het Rode Plein. Het hoofdthema van de slagzinnen, die op allerhande spandoeken werden meegedragen, was: Wij zijn sterk en vol ver trouwen en bereid de vrede tegen alle oorlogsstokers te verdedigen. Gisteravond is de bliksem Ingeslagen in de toren van de dorps kerk te Groede. Hoewel vanuit geheel West-Zeeuwsch Vlaanderen de brandweren werden gealarmeerd, mocht het niet gelukken de toren to behouden; deze is totaal uitgebrand. Men Is er wel ln ge slaagd om de middeleeuwse kerk te behouden; deze kreeg echter veel waterschade. se dames over Nederland voorlich ting verstrekken, zonder enige verdere controle door de Neder landse overheid. En juist via een oud-redactrice van het „Handelsblatt" heeft dit blad dus ln feite een redactie-afde ling in Den Haag zitten, die gro tendeels door de Nederlandse over heid wordt betaald Men vraagt zich af, of het de partement van Economische Za ken, met name de afdeling Eco nomlsche Voorlichting, niet zelf beschikt oVèr bevoegde en kundi ge krachten voor dit vertaalwerk. Bovendien lijkt een dergelijke grote uitgave in een tijd, die om bezuiniging schreeuwt en waarin aan hetzelfde departement hon derden ambtenaren-met-gezinnen ontslagen worden, vrij overbodig. Want ook de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland heeft een Duitse uitgave van haai orgaan „Contact". Enhet is zeer de vraag, of men in Duits land om officieel economisch nieuws uit Nederland bepaald ver legen is, aangezien vele Westduit- se bladen reeds eigen correspon denten in ons land hebben. En voor de overige kopij (het groot ste deel van de inhoud) heeft men noch in Düsseldorf, noch elders in Duitsland, het Nederlandse de partement van Economische Za ken nodig. Woest Sowjetland wordt goud blonde akker, zegt Duits blad. De Russen hebben atoomener gie gebruikt om de loop van vier rivieren te veranderen en daardoor uitgestrekte woeste go- bieden ten Oosten van de Kas pische Zee voor de landbouw geschikt te maken. De Oostber- lijnse bladen „Nacht Express" en „Neues Deutschland", die on der Russisch toezicht verschij nen zeggen, dat door een serie atoomontploffingen een stuk uit het Oeralgebergte is weggesla gen om een verbinding tot stand te brengen tussen de rivieren Oeral en Tobol. Het water van deze rivieren, dat tot nu toe al tijd naar 't Noorden heeft ge stroomd, zal gedeeltelijk worden afgevoerd voor de bevloeiïng van een gebied tussen het Aral- meer en de Kaspische Zee, dat een oppervlakte heeft zo groot als Frankrijk. Langs de rivier Oeral wordt een bos aangelegd van 1000 kilometer lengte om erosie te voorkomen. Volgens de Berlijnse „Nacnt- express" zijn de Russen blijk baar van plan in de Westsiberi- sche vlakte een nieuw industrie centrum te vormen. Het woeste land ten Oosten van de Kaspi sche Zee zal over enige jaren worden omgetoverd in een „bloeiende boomgaard en goud blonde akkers". Vrijwel de gehele avond woedde gisteravond boven West-Zeeuwsch Vlaanderen een hevig onweer. Om ongeveer 9.15 moet de bliksem de toren reeds getroffen hebben, eerst om ongeveer half 10 werd echter de brand ontdekt. Toen sloegen de vlammen fel uit. De brandweer van Groede werd on middellijk gealarmeerd en bond direct de strijd met het vuur aan. Daar men echter aldus het vuur niet voldoende kon bestrij den verzocht en kreeg men assis tentie van verschillende andere brandweren uit West-Zeeuwsch Vlaanderen. In totaal namen acht brandwe ren aan de blussingswerkzaamhe- den deel. De brandweer van Mid delburg die met een speciale boot van de Prov. Stoombootdiensten de Schelde overstak, kwam te Iaat aan om nog een werkzaam aandeel in de blussing te kunnen nemen. Reeds vrij spoedig kwam de torenspits naar beneden; daar de kerk echter geisoleerd op het kerkplein staat en de spits niet naar de zijde van de kerk viel, veroorzaakte deze echter geen uitbreiding van de brand. Stuks gewijs verbrandde de gehele bo venbouw van de toren. De klok bleef echter nog vrij lang in de toren hangen. Omstreeks 12 uur was de ge hele toren uitgebrand. Een geluk kige omstandigheid was dat er weinig wind stond, anders zouden ook de dichtstbijstaande huizen veel groter gevaar gelopen heb ben. De kerk werd van buiten nat gehouden, terwijl ook van binnen de torenzijde met een straal werd bespoten. Dientengevolge is de waterschade in de kerk aanzien lijk. Om ongeveer een uur vannacht was men de brand meester; na dien was men echter nog geruime tijd bezig met nablussingswerk- zaamheden. De kerk was zojuist gerestaureerd en zou over 14 da gen weer in gebruik worden ge nomen. Volgende algemene vergadering der V.N. in Edinburgh? De Britse delegatie te Lake Success trof gisteren voorberei dingen voor een officiële uitnodi ging tot de Verenigde Naties om de volgende algemene vergadering te Edinburgh te doen houden voor het geval er geneigdheid zou be staan het volgende jaar niet in de Verenigde Staten bijeen te komen. Het verluidt echter dat de Brit se uitnodiging slechts in het geval dat ook Cuba een uitnodiging tot de Verenigde Naties zal richten, om de volgende algemene verga dering te Havanna te doen hou den, zal worden gedaan. Er is nog geen officieel voorstel aan secretaris-generaal Trygve Lie gedaan. Indien zowel Groot-Brittannië ais Cuba hun uitnodigingen offi cieel doen, zijn, volgens functiona rissen der VerenigdeNaties, de kansen van beide staten op aan vaarding gelijk. Gistermorgen heeft de Neder landse ambassadeur te Londen het huwelijksgeschenk van Prin ses Wilhelmjna voor de Hertog en de Hertogin van Edinburgh aan Prinses Elisabeth in Clarence House doen toekomen. Dit geschenk van Nederlands vroegere Koningin werd Prinses Elisabeth van Engeland bij gele genheid van haar huwelijk met luitenant ter zee Philip Mount- batten in November 1947 toege zegd.. De aanbieding kon evenwel niet eerder plaatsvinden, daar de patronen van de tafellinnens ontleend aan de historische be trekkingen tussen Engeland en Nederland voor deze gelegen heid ontworpen werden en de ver vaardiging zeer tijdrovend was. Naar ideeën en aanwijzingen van Prinses Wilhelmina zelve, werden de tafellinnens ontworpen door de Nederlandse kunstenares, mejuf frouw K. van der Myil Dekker, ontwerpster van de linnenfabrie- ken E. J. F. van Dissel te Eind hoven, in welke fabriek de linnens ook werden geweven. Een uitvoe rige beschrijving van het geschenk zal binnenkort bij de Bezige Bij verschijnen. Het was de uitdrukkelijke wens van Prinses Wilhelmina, dat in het patroon de verbondenheid tussen Nederland en Engeland en beider vorstenhuizen tot uitdruk- Goed nieuws voor degenen, die veel in restaurants eten: de vlees loze dagen zijn opgeheven en de grootte der vleesporties zijn niet meer beperkt. Een Amsterdam se visser heeft een hengel gecon strueerd met een dobber, waarop, als een vis bijt, een lampje gaat branden. Op 17 Mei 1950 zal het 600 jaar geleden zijn, dat Naarden werd gesticht. Dit jubi leum zal volgend jaar gevierd worden tijdens een feestweek van 20 tot 26 Augustus. Een 80- jarige dame te Bolsward raakte Zaterdagavond in brand toen zij met een in terpentijn gedrenkte lap de kachel poetste. Zij overleed in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. Naar een Ant werps blad meldt wordt de Ant werpse fabrikant H. D. ervan be schuldigd de leverancier te zijn van de tienduizenden Belgische tapijten die na de oorlog uit Bel gië naar ons land werden gesmok keld. Z.K.H. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan het voor Noorse rekening op de werf van de N.D.S.M. gebouwde m.s. Oslofjord. In Amsterdam werd tot nog toe ongeveer f 50.000 bijeengebracht voor de kerstpak- kettenactie van de Niwin. Men hoopt echter een bedrag van f 100.000 in te zamelen voor dit doei. Op Curacao werd geld bij eengebracht, voldoende voor de verzending van 6863 Niwinpak- ketten naar Indonesië. Enkele maanden geleden zonden de Ne derlandse troepen op Curacao reeds 1.175.000 cigaretten naar hun wapenbroeders in de Oost. De havenarbeiders van Marseille zijn een 24 uurstaking begonnen. Zij stellen looneisen en willen geen oorlogsmateriaal verwerken voor Indo-China. Voormalige leden van de Belgische verzets beweging hebben geprotesteerd tegen het optreden van drie Duit se vocalisten in Antwerpen. Koning Faroek van Egypte heeft bij koninklijk decreet de Kamer van afgevaardigden ontbonden. Waarschijnlijk zullen in de eerste week van Januari in Egypte al gemene verkiezingen worden ge- "louden. Generaal Smuts heeft verklaard, nooit mee te zullen werken aan een coalitie tussen zijn partij en de nationalistische partij van premier Malan. king werd gebracht. Als symbool hiervan is de figuur van Willem III gekozen, niet alleen ais stad houder-koning van Nederland en Engeland, maar evenzeer als dq staatsman, die inzag dat, voor het behoud van het Europees even wicht, een samengaan van Neder land en Engeland noodzakelijk was. Als uitdrukking van de ook thans weer gevolgde poli tiek van nauwe vriendschap en bondgenootschap, is in de tafel lakens voor Prinses Elisabeth het leven van de stadhouder-koning uitgebeeld. Familie-bijeenkomst A.R. Kies vereniging te Goes. De A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Goes, hield gisteravond onder leiding van de heer R. Zuidema in het Schutters hof een familie-bijeenkomst, die goed bezocht was. Het was een gezellige vergadering, waarop door mevrouw van Donkv. d. Velden en mej. M. Stam gedecla meerd werd; de heren W. Everse, D. W. den Herder Jz. en G. van Haaften voor de muzikale noot zorgden en een politieke hersen gymnastiek de aanwezigen in spanning hield. Het voornaamste punt was echter wel de „Politieke rondblik" van de heer A. Schout te Vlissingen, lid van Ged. Staten. Deze wees er op dat we in een geweldige tijd leven, maar het schijnt dat het Nederlandse volle er geen besef van heeft. Was dat wel het geval dan zou heel Neder land verleden week toen de R.T.C. eindigde op de kop heb ben gestaan. Een zelfstandige buitenlandss politiek voeren we niet meer, zei de heer Schout, we zijn meege sleurd in de controverse Amerika- Rusland. Na zo in 't kort de bui tenlandse politiek te hebben be sproken, ging de heer Schout over tot de binnenlandse, waarover hij o.m. opmerkte dat deze beheerst wordt door de coalitie R.K.-P. v. d. A., die niet bij elkander horen en waarvan hij ook niet geloofde dat ze bij elkaar zouden blijven. Tenslotte wees de heer Schout op de grote betekenis van de komen de statenverkiezingen en vertelde hij een en ander van het werk van het college van Ged. Staten. Beschonkene ging er met taxi vandoor. Een beschonkene ging er in Nieuwerkerk a. d. IJssel met eeq taxi vandoor. Zigzaggend ging de wagen in de richting Rotterdam. Twee tegenliggers, werden er de dupe van. Niettemin bleef de taxi nog altijd rijden. De taxichauffeur had inmiddels met een vrachtauto de achtervolging ingezet. Het ge lukte hem de taxi tot stoppen te dwingen. Bij deze manoevre werd de wagen flink beschadigd. Toen de ongewenste passagier de taxi niet wilde verlaten, sleurde de op gewonden chauffeur hem uit de wagen en gaf de ma i een paar op stoppers, die zo hard aankwamen, dat deze met een hersenschudding in een ziekenhuis terecht kwam. Het woord is nu aan de justitie. Mej. L. Breel, hoofd van de Chr. Bewaarschool te Goes, heeft tegen 1 Maart 1950 ontslag aange vraagd. Vijftien rechters van de Franse Hoge Raad zijn in staking gegaan omdat het gerechtsgebouw niet wordt verwarmd. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavondWisselende bewolking met voornamelijk in de kustpro vincies nu en dan buien, plaatse lijk met hagel en sommige met onweer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1