Irovinii^wf SÉIWW: AVOHTUIEH wmm Uil®!!-, Mmmm' nmforiBB# NOTEERT U EVEN? Regering en Middenstand. Wat we thans voor varkens vlees betalen. VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Vrouwentransport keert terug uit Sowjei-Uuiè. Maandag 7 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD BIJVOEGSEL Oplichters gepakt, je Rijkspolitie te Yerseke, in ^menwerking met di® te Baar land, heeft in arrest gesteld T. J. v. L. en J. v. L., beiden te Rotterdam. Zij hebben zich te Yerseke, Kloetingi en Kruiningen schul dig gemaakt aan verkoop van karpetten. Voor kleden, welke voor l 70.en f 100.werden Ingekocht, werden bedragen ge maakt van f300.— en f400.—. Verschillende mensen zyn de dupe geworden van deze op lichterspraktijken. De daders zijn naar Middelburg overgebracht. Cursus Vakbekwaamheid voor de Detailhandel in Aard appelen, Groenten en Fruit. Woensdagavond werd in de bo venzaal van lunchroom Van Ham op de Markt te Middelburg bo vengenoemde cursus geopend. Mevr. de Piek, leidster van de Stichting Vakonderwijs voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit sprak een inlei dend woord en hoopte, dat de cur sisten allen met lof zullen slagen. De lieer C. Oele inspecteur van Centraal Belang sprak er zijn blijdschap over uit, dat het nu eindelijk mogelijk is in Zeeland 'n cursus te houden. Vorige jaren was er telkens te weinig belang stelling en nu kan men beginnen met 17 cursisten. De heer G. Pol derman uit Vlissingen heeft al meer geijverd voor vakonderwijs en was verheugd dat de cursus kon beginnen. Verder ging men over tot de eerste les. De heer M. Wattel, tuinbouwvakleraar, behandelt het tuinbouwgedeelte, terwijl de heer W. Verstraate de producten vanaf de veiling tot by de consument zal behandelen. Katse Veer heeft wel een wachtkamer. In het artikel dat Vrijdag jl in ons blad werd geplaatst: „Reizen is op Schouwen-Duiveland een zeer twijfelachtig genoegen" werd gezegd dat Katse Veer geen wachtkamer heeft. Naar wij thans nader vernemen van de zij de der Prov. Stoombootdiensten kan het veerhuis door de reizigers als wachtkamer worden gebruikt. Er is dus een wachtkamer. Mis schien zou het aanbeveling ver dienen, op de een of andere manier de aandacht van de wach tende reizigers op deze wachtka mer te vestigen. Geref. Mannen in Middelburg bijeen. Donderdagavond vergaderde te Middelburg de Kring Walcheren van de Ger. Mannenverenigingen. De vergadering stond onder lei ding van de heer De Klerk, voor zitter van de Kring. Na opening en geb:d sprak de voorzitter een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot de heer H. Brouwer uit Amster dam, 2e voorzitter van de Bond, die refereerde over: „De Kerk en de sociale kwestie". Spr. begon met twee vragen te stellen: „Heeft de Kerk met de sociale kwestie van doen?" en „Zo ja, wat heeft de Kerk daarin te doen?" Spr. zette uiteen, dat de sociale kwestie is het samen stel van allerlei factoren, die zich in ons leven voordoen, waaruit de scheve verhouding blijkt tussen God en ons. Ieder moet zich goed bewust zijn, dat we rentmeester zyn van hetgeen God ons heeft gegeven. Telkens komen we in de Schrift plaatsen tegen, die ons daarmee in aanraking brengen: Mozes-wetten, gelijkenissen, Pau- lus' brieven, Jacobus enz. De Kerk, die het Evangelie in zijn rijkste omvang moet prediken, heeft dus wel degelijk een taak op het gebied van de sociale kwestie. De Kerk kan hierin juist een grote kracht openbaren, op ver schillend terrein: in de samen komsten der gemeente, op cate chisatie, huisbezoek, enz. Dat scheef getrokken leven tussen God en ons moet terecht komen, ook in de arbeid. De Kerk moet J ook in deze haar roeping verstaan I door het volle Woord Gods te brengen. Niet altijd heeft ze ge noeg begrepen en gepredikt, dat ezus ook is de redder van het even. Nadat de heer Brouwer nog u-schillende vragen had beant- oord, dankte de voorzitter hem oor zijn boeiend betoog, dat met rote aandacht werd gevolgd. Kringvergadering Geref. Meisjesverenigingen. Donderdagavond hielden dt Kringen Walcheren Noord en Zuid van M.V. op G.G. een ge combineerde vergadering in de Hofpleinkerk te Middelburg, o.l.v. mej. M. van Sparrentak uit Vrouwenpolder. Mej. F. Groot Nibbelink van Grypskerke behandelde een in leiding over „Blijdschap"; ter wijl de avond verder werd ge vuld met declamatie van de heer Scholten te Utrecht. In de pauze werd gecollecteerd voor S i?4,. Steunf°nds". De heer gebed e'ndlgde met clank- GOES. Demping van de Oude Haven Opnieuw is het vraagstuk van de demping van de Oude Haven in de gemeenteraad aan de orde geweest. ae B. en W. hadden naar aanlei ding van een verzoek van omwo nenden verklaard, dat van dem ping geen sprake kan zijn, alleen reeds in verband met de hoge kosten, geraamd op 3 ton. De commissie van financiën vond di: wel wat erg simpel. Zn wilae er meer van weten en vroeg nadere gegevens. Deze werden in de vergadering van Donderdag verstrekt en daaruit bleek, dat 't uitbaggeren, de aanvoer van zand, ie bestrating enz. een uitgaaf van mgeveer 3 ton zal eisen. Dh opt ngeveer met de berekening van voor de oorlog, toen de kosten op ongeveer I ton werden geraamd. Door de heer Zuidema, werd er echter de aandacht op gevestigd, dat het hier niet alleen een finan ciële kwestie is. Door de omwo nenden werd de demping en in richting tot parkeerterrein mede gevraagd, omdat het Noordelijk stadsdeel dreigt afgesnoerd te worden, wat voor de daar wonende middenstanders e.i hen die daar bij betrokken zijn, funeste gevol gen moet hebben. Vandaar dat hij er op aandrong, dat B. en W. ook aan deze kant van het vraagstuk aandacht zouden schenken. Door de heren Vermaire, Sepers en an deren werd dit nader geaccentu eerd. B. en W. bleken hiervoor niet ongevoelig. Zij deelden mee dat aan een nieuw uitbreidingsplan wordt gewerkt en dat daarbij aan de belangen van het Noordelijk stadsdeel ernstig aandacht zal worden geschonken. Voor de om wonenden een goede tijding. Het wachten is nu op een nader rap port. Ned. Chr. Vrouwenbond. Onder leiding van mevr. Maas de Vos, vergaderde Vrijdagavond in de bovenzaal van „De Prins van Oranje" de afd. Goes van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Op deze zeer druk bezochte sa menkomst hield mevrouw Flinter man een boeiende inleiding over het bekende boek „De Mantel". Dat het interessante betoog de volle belangstelling had bleek wel uit de drukke bespreking. Gevonden voorwerpen. In de maand October 1949 zijn aan het Bureau van Politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar nadere inlichtingen be treffende deze voorwerpen te bekomen des voormiddags van 9 tot 12 uur. 1 blauwe studentenmuts, 1 zakmes, 5 portemonnaie's met en zonder inhoud, 1 bruine schoen (sandaal), 1 paar zwarte rijwieltassen met inhoud, 1 kiu- derceintuur, 3 muntbiljetten van f 2,50, 1 muntbiljet van f 1 1 bankbiljet van f 100, 1 hang slot met sleuteltjes, 1 combina tietang, 1 broche met steentjes, 1 kinder-zonnebril, 2 vulpen nen, 2 capuchons (van regen jas), 1 zilveren schakelarmband, 1 sjaal of hoofddoek, 1 dames gabardine regenjas, 1 rode haar strik met speldje, 1 rolfilm 6x9, 1 bruin lederen riem, 1 sleuteltje, verm. contactsleu teltje, 1 bruine sportschoen, 1 crème zeemlederen dameshand schoen, 2 breinaalden met bol letje, rode wol, 1 groen vulpot lood, 1 paar geel lederen hand schoenen, 2 donkerblauwe alpi nomutsen, 1 zwart lederen za deldek, 1 kindermuts (Lindberg cap), 1 zwart gitten halsketting met kruisje, 1 rol drijfriemen, 1 haarkam, 1 wollen sjaal, stoffen-wollen dassen, rood bruin ceintuurtje, 1 wollen das, 1 zilveren rozenkrans, 1 paar wollen wanten, 1 bruin lederen etui met schrijfbehoeften, een aantal vleesbonnen. 1 capuchon van kindermanteltje, 1 zakmes, 1 damesrijwiel maat, 3 baai- zakken, 1 paar regenpijpen, 1 kinderbril met wit metaal mon tuur, 1 blauw kinderregenkapje, 1 doos met pakjes Zwitserse kaas, 1 wollen kindersokje, 1 ceintuur van linnen regenjas, koffer inhoudende petten en stalen, 1 rood lederenzak, 1 etui met schaartjes, 1 paar kinder wanten, 1 kilometerteller, zelfbinder in zakje. ZOUTELANDE. Filmavond „Het Hoogeland". Evenals in vele andere plaatsen i werd ook te Zoutelande de film I vertoond van de stichting „Het Hoogeland". De avond stond on der leiding van de Ned. Herv. predikant ds Wagener. Mej. J. de Wolf ontving als de 2000ste be zoekster een zilveren theelepel. BIERVLIET. „De Jongo Kerk" vergaderde. Op een bijeenkomst van „De Jonge Kerk" ten huize van ds Wiebosch heeft cand. Bouwen, hulpprediker uit IJzendijke, een inleiding gehouden over de „Re formatie der Hervorming". Er volgde op deze inleiding een ge animeerde, bespreking. De collecte van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bracht te Veere f 29,96 op. r".-r OVEZANDE. Subsidies voor verschillende organisaties. De gemeenteraad van Ovezan- de heeft besloten de Kroon te verzoeken de gemeenschappe lijke regeling van 1894 tot onder houd van de Steigerweg onver bindend te verklaren, daar Ove- zande geen enkel belang meer heeft bij deze weg en de steiger. Tot lid van de Commisie tot We ring van Schoolverzuim werd in de vacature P. Bouma benoemd de heer B. Kuipers. Een subsidie-aanvraag van de Ned. Ver. voor Dierenbescher ming werd afgewezen. Op een verzoek om het gemeenteperso- neei it verbieden het beroep van assurantie-agent uit te oefe nen weid afwijzend beschikt. Het ambtenaren-reglement geeft vol doende waarborgen, voor het vervullen van nevenfuncties door emeente-amblenaren in het be lang der gemeente. Het ontwerp gemeenschappe lijke regeling voor schooltand- verzorging ontmoette bezwaar en werd z.h.s. aangenomen. De gemeenterekening 1948 werd aangeboden met de volgen de cijfers: gewone dienst ont vangsten f 161.271.24, uitgaven f 155.719,43 en een batig slot van f 5.551,81. De kapitaaldienst sluit met f363.673,65. B. en W. stelden voor aan het muziekgezelschap Juliana op hun verzoek f 100.subsidie te ver lenen. De raad besloot echter tot f 150.Aan de Par. Bibliotheek werd f 25.subsidie verleend, aan het Kath. Paedagogisch Be roepskeuze Bureau f 10.ter wijl de subsidie voor het Wit Gele Kruis met f 200.verhoogd wordt. Besloten werd het onderhoud van de secundaire weg Ovezan- de's-Gravenpolder voor zover buiten de kom gelegen, aan de provincie over te dragen en de jaarlijkse bijdrage af te kopen voor f 31.160.Voor deze en voor de uitgaven van alle vroe gere wegsverbeteringen zal een geldlening van plm. f 150.000.- worden aangegaan. De rekening van het Burg. Armbestuur 1948 werd goedge keurd met de volgende cijfers: gewone dienst, ontvangsten f8991,16, uitgaven f7685,13, alzo een batig slot van f 1306,03. De kapitaaldienst sluit met f 473. De begroting voor 1950 werd aangeboden. Over verschillende posten werd reeds nu gediscus sieerd, o.m. over het bedrag per peerling voor de bijzondere scho len voor 1950. In de rondvraag werd B. en W. gevraagd waarom er dit jaar geen caroussel op de kermis is verschenen. Dit lag niet aan de hoge belasting, maar naar het oordeel van B. en W. aan het feit, dat de exploitanten geen conct -entie wensen en dan weg blijven. Ds H. Pol. Naar wy vernemen is ds H. Pol, die sinds 1925 de arbeid vanwege de Geref. Zendings- bond in de Ned. Herv. Kerk in Tana-Toradje op Zuid-Celebes ononderbroken diende gerepa trieerd wegens gezondheidsrede nen. Hij woont thans Matthijs Sterklaan 20 te Zwanenburg (N.H.). Beroepbaar. De heer P. N. Kruyswijk, cand. en hulpprediker bij de Geref. Kerk van Borne zal gaarne met ingang van 10 Nov. a.s. een e.v. beroep in over weging nemen. Zijn adres is Wensinkweg 13 te Borne, telef. 344. De Belgische Chr. Zendingskerk. Naar wij vernemen heeft de synodale raad van de Belg. Chr. Zendingskerk in haar jongste vergadering het verzoek van de generale synode der Geref. Ker ken hier te lande om overleg te plegen over de vraag of de Vlaamse gemeenten van deze kerk zouden kunnen komen lot samensmelting met de Geref. Kerken in België behandeld. De synodale raad nam nog geen beslissing maar besloot met de Vlaamse gemeenten nader sa men te spreken. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van November op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer J Ph. Salomé te Terneuzen als technisch ambtenaar bij de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland. De Uniecollecte bracht te Zou telande op f 112,49. ass OPBOUW WATEliiOHEN VAN OOSTBURG. Kort voor de oorlog werd West- Zeeuws Vlaanderen aangesloten aan het waterleidingnet van Oost-Zeeuws Vlaanderen. Hier door werd het noodzakelijk een installatie te bouwen om de druk te verhogen. In 1939 begon men met de bouw van een moderne watertoren. Toen in 1940 de Duitsers ons land binnenvielen, was slechts het voetstuk gereed. De Duitsers hadden er echter voordeel bij het bouwwerk te voltooien. Met bekwame spoed werd de watertoren afgebouwd, en in dienst genomen als uitkijk toren. Echter gelijk met de te rugtocht der Duitsers uit het „land van Cadzand" werd de fraaie toren opgeblazen. Thans wordt de watertoren weer opge bouwd. De werkzaamheden vor deren al aardig. Credietverlening en rationalisatie. Het ligt in het voornemen bij zondere credietfaciliteiten in liet leven te roepen om tegemoet te komen aan de vaak moeilijke 11- quiditeitspositie van de midden stand. Met deze soort van crediet verlening Is voor de oorlog gun stige ervaring opgedaan. De re gering is zich bewust van de druk van de belastingen op het gebied van de middenstand. Het onlangs bekendgemaakte voornemen der regering om tot trapsgewijze af schaffing van de ondernemings belasting te geraken is niet In de laatste plaats ingegeven door de overweging, dat deze belasting in het bijzonder op de kleine be:, ven een zware druk legt, aldus 'e M. v. A. Inzake de Kijksbegro- ing. Van de noodzaak van een mid- denstandspolitiek -op langere ter mijn is ook de regering overtuigd. Wettelijke regelingen dienaan gaande zijn in voorbereiding. De venselijkheid van sociaal-econo- ïlsche rationalisatie van het :leine middenstandsbedrijf moet geheel worden onderschreven. In verband hiermede wordt overwo gen, in 1950 meer middelen be schikbaar te stellen voor het Eco nomisch Instituut voor de Mid denstand. Wat de middenstandspolitiek betreft moge voorts worden opge merkt, dat de regering in deze een belangrijke taak ziet wegge legd voor organisaties, als voor zien in het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie. In het verle den is het helaas nooit mogelijk gebleken, een belangrijk gedeelte van de ondernemers in het klein en middenbedrijf in organisaties verenigd te krijgen. In een be drijfsorganisatie op publiekrech telijke grondslag zal dit anders zijn. Hierdoor zal het tevens mo gelijk worden, dat zulk een be drijfsorganisatie de belangen van de daarbij betrokkenen behartigt en zo nodig door te treffen bin dende regelingen voldoende verze kert. Onderwerpen als onderwijs, research en voorlichting, passen typisch in de sfeer van een be drijfsorganisatie, waarbij de be moeienis van de bedrijfsorganisa tie niet steeds hierin zal behoeven te bestaan, dat zij de behandeling zelf ter hand neemt, doch ook deze kan wezen, dat zij de ont wikkeling stuwt en daaraan fi nanciële steun verleent. Verlagingen van 0.40—0.70 per kilogram. Zoals bekend is zijn thans alle maximumprijzen voor vleeswaren vervallen, behalve die voor var kensvlees en daaruit bereide vleeswaren. De nieuwe maximum prijzen voor de verbruikers be dragen per kg (tussen haakjes de oude maximumprijs)fricandeau f3 (f 3,40); magere lappen f 3 (f 3,40)carbonade f 2,70 (f 3,20) vers vet spek f 1,90 (f 2,60)vers mager spek f 2,10 (f 2,60); kin nebaklappen f 1,90 (f 2,60); vette lappen f 1,90 (f 2,60); poten f 0,80 (f 1,20); staarten f 0,80 (f 1,20); rauw vet f 1,80 (f 2,60); Voorwaardelijk goedgekeurd var kensvlees mag tegen ten hoogste f 1,65 (f 2.00) per kg worden ver kocht. De prijs voor poulet en ge hakt is gelijk gebleven nl. f 2,20. De prijzen van vleeswaren, uit sluitend bereid uit varkensvlees, zijn naar evenredigheid verlaagd. Gaan we meer vlees eten? Tot nu toe was het rantsoen voor de consument 2 'A ons zon der been per persoon per week. In de kringen van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees verwacht men, dat deze consumptie zal toe nemen met 1 V2 ons en 4 ons zal worden. In dien deze verwachting werkelijkheid wordt, betekent dit, dat Nederland in het komende jaar ongeveer 75.000 ton vlees zonder been meer gaat gebruiken dan in het laatste jaar. Het kan zijn! Maar wie zal dat betalen bij in de Zuiveringen in T sjecho-Slowakije. Het aantal gearresteerden de jongste zuiveringsacties TsjeCho-Slowakije overtreft 50.000. Omstreeks half November zal de golf van arrestaties het platteland bereiken om ook de boeren te vangen, die zich tegen de collectivisatieplannen verzet ten. In Praag zelf, aldus de in formatiedienst van Vrij Tsjeoho- Slowakije, heeft de politie syste matisch straat na straat bezet en winkeliers en andere slachtoffers uit hun winkels en huizen ge haald. Zij werden in vrachtauto's onder strenge bewaking wegge voerd. Het merendeel der gearres teerden werd naar een dorp op 25 km afstand van Praag gezon den. In het dorp werden vooraf vele gebouwen ontruimd en een cordon van politie en bewapende a'bc-idersmilitie houdt het afge sloten van de buitenwereld. Soor'gelijke maatregelen wer den door de Duitsers genomen na de dood van Reichsprotektor I-foydrich. Nader wordt uit Praag gemeld, dat prominente figuren, die on langs gearresteerd zijn, onmiddel lijk naar Nitra (Slowakije), een nieuw kamp, werden gezonden. Er staan vrachtauto's gereed om hen op ieder gewenst ogenblik naar de U.S.S.R. te vervoeren. Splitsing in de V.V.D.? Naar de „N. Haagsche Crt" verneemt, zal er naar aanleiding van de beslissingen van de alge mene vergadering van de V.V.D te Amsterdam inzake het Indo- nesië-beleid gevallen, aanvankelijk binnen de partij een oppositie-cen trum worden opgericht, met uit eindelijk doel, te komen tot de formering van een nieuwe, libe rale partij. Men rekent op de steun van 95 procent van de kie zers, die in 1948, geleid door de leuze „Het roer moet om", het aantal V.V.D.-Kamerleden bracht van 6 op 8. Van nu af aan alleen maar „elastische" stations. De Ned. Spoorwegen houden er rekening mee, dat het moderne verkeer zich dusdanig zal kunnen ontwikkelen, dat sommige sta tions sterk uitgebreid of ver plaatst moeten worden. Er wor den dan ook geen stations meer gebouwd, die de eeuwen trotseren kunnen. Men rekent in de toekomst op 'n zeer frequent snelverkeer (men noemt zelfs atoomlocomotieven), dat op massavervoer is afgestemd. Eenvoudige gebouwen met grote hallen zijn hiervoor 't meest ge schikt en ze moeten een zekere „elasticiteit" bezitten. Men is op het ogenblik bezig aan de stations te Vlissingen, Lei den, Eindhoven en Arnhem en er bestaan plannen voor Enschede, Zutphen, Den Bosch, Nijmegen Venlo en Rotterdam. van v!r 101. „Kijk 'es hier", zei de Sprinkhaan, „daar ligt een boomstam by de weg! Laten we daar even gaan zitten. Dan kunnen we op ons gemak even praten. Nu, Van Bergen, hoe kom je hier zo opeens uit de lucht vallen?" En Van Bergen vertelde. En de soldaten luis terden allen met grote belangstelling. „Die beide boosdoeners hadden me vast hele maal uitgeschud als jullie niet gekomen waren!" zei Van Bergen toen zijn verhaal uit was. „En ik mag wel vragen: „hoe komen jullie zo uit de lucht vallen?" 102. „Wy? We maken een verkenningstocht. We moeten zien of er ook vijanden ln de buurt zijn. 't Is maar een oefening, hoor!" vertelde de Sprinkhaan. „Ziezo, Van Bergen, nu moeten we verder! Kunnen we samen reizen?" Ja, dat kon. Maar niet lang. Na een half uur ging er een weg links en de Sprinkhaan zei: „Die weg moeten we op, Van Bergen!" „Nu", zei Van Bergen, „dan schelden hier onze wegen, want ik moet recht uit! Dag, heren! Nog maals dank voor je hulp, hoor!" NEDERLANDSE DEMOBILI- SANTEN NAAR NIEUIV- ZEELAND. Vandaag zullen 50 gedemobi liseerde Nederlandse militairen per gecharterd vliegtuig van de K.L.M. als emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrekken, waar zij in de landbouw tewerk wor den gesteld. Zij zijn allen onge huwd. Nederlandse troepen in de omge ving van Bukittinggi, Pajakomboh en Pariaman zullen worden teruggetrokken. In de zesde zitting van de plaatselijke gemengde commis sie te Bukittinggi is overeenge komen, dat de Nederlandse troe pen in de omgeving van Bukit tinggi, Pajakomboh en Paria man tussen 4 en 6 November zullen worden teruggetrokken. SUFERFORT STORTTE NEER BIJ BERMUDA. Een superfort van de Ameri kaanse luchtmacht is bij de kust van Bermuda brandend in zee ge stort. Tien van de veertien inzit tenden waren onmiddelijk dood. Een van de vier overlevenden, die door een roeiboot waren opgepikt, stierf op weg naar het ziekenhuis. BRITSE JAGER NEER GESTORT. Op het Luton-vliegveld is een Hawker Tempest jachtvliegtuig neergestort. De 32-jarige test piloot Sutcliffe werd gedood. MAANDAG 7 NOVEMBER. GOES: Schuttershof 8 uur, A.R. Kiesvereniging, spreker A. Schout. DINSDAG 8 NOVEMBER. ZIERIKZEE: Herv. Vereni gingsgebouw 8 uur, A.R. Kiesvereniging, spreker A. Schout. Leestafel. Dogmatische Studiën. Ge loof en Volharding, door Dr G. C. Berkouwer. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. In een der vergaderingen van de Generale Synode der Geref. Kerken, is ook aandacht ge schonken aan de armoede in tal van pastorieën en aan de nood zakelijkheid om daarin verbete ring te brengen. Bij deze ar moede gaat het niet alleen en misschien niet in de eerste plaats over de voorziening in de dage lijkse behoeften, al is dat ook een punt, dat in deze tijd van toenemende duurte de volle aandacht verdient. Maar ook al is er geen armoede in de gewone zin dan kan er toch zijn een ar moede, die het leven van pre dikant en gemeente beide raakt. Aan de predikanten worden hoge eisen gesteld. Oók deze eis, dat zij een duidelijk inzicht heb ben in wat Gods Woord ons heeft te zeggen. Van de predi kanten wordt gevraagd, dat zij de gemeente zullen leiden in de grazige weiden van Gods Woord. Zij moeten oude en nieuwe schatten te voorschijn brengen en die aan de gemeente uitde len. Daarvoor is nodig, dat zij kunnen studeren. Een welvoor ziene bibliotheek is voor hen nodig als brood. En zo gezien kan het wel niet anders of er moet in tal van pastoriën van broodsgebrek worden gespro ken. Een gebrek waarin zij met een schamel tractement niet kunnen voorzien. Ik denk hierbij o.m. aan de Dogmatische Studiën van prof. Berkouwer, die bij Kok te Kam pen worden uitgegeven en waar van thans drie delen versche nen zijn. Een hoogst belangrijke uitgave, maar er verschijnen in totaal 19 delen waarvan de aanschaffing aan het budget zware eisen stelt. Laten de ge meenten dat niet uit het oog verliezen. Wat nu het werk van Prof. Berkouwer betreft, nadat in de eerst verschenen delen is gehan deld over de verhouding tussen „Geloof en Rechtvaardiging" en „Geloof en Heiliging", komt in het thans verschenen derde deel de verhouding tussen „Geloof en Volharding" aan de orde. Een naar de schrijver opmerkt, voor het geloof en de ganse kerk, uiteist belangrijk vraagstuk. DE ZORGELIJKE FINANCIëLE TOESTAND. Vermindering Overheids- werkzaamheden. Minister Lieftinck heeft in de schriftelijke begrotingsstukken aan de Tweede Kamer antwoord gegeven op de vraag wat hij be doelde met de uitspraak, dat de gulden goed op weg was, een har de valuta te worden. Zij steunde op de economische en financiële toestand van het land, zodat voor afzonderlijke devaluatie geen aan leiding was. Het achterwege blij ven van internationaal overleg bij de devaluaties betreurde de mi nister. Hij komt op tegen het verwijt als zou hij zich te gemakkelijk neerleggen bij de zorgelijke finan ciële toestand. Het bezwaart de regering in hoge mate, dat een zeer groot deel van het nationale inkomen nodig is voor dekking van openbare uitgaven. Men be seft te weinig de opeenstapeling van taken, waartegenover de re gering gesteld is, maar zij erkent, dat vermindering van de Over- heidswerkzaamheden geboden is. ZONDAGSRUST EN ONTSPANNING. Nieuwe Zondagswet. In de M. v. A. betreffende de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting, zegt de regering met betrekking tot bovenstaand onderwerp: Indien de opmerking juist is, dat de laatste jaren de verstoring van de Zondagsrust sterk is toe genomen, betreurt ook de rege ring deze toeneming. Ook zij acht het van groot belang, dat de Zon dagsrust zoveel mogelijk wordt bevorderd en zij streeft er naar in deze zelf het goede voorbeeld te geven. Dit moge blijken uit het antwoord, door de minister van Oorlog en van Marine gegeven op de vragen, door het lid Kamer, de heer Roosjen, gesteld, over de op Zondag gehouden snelheidsproe ven. Het met vertegenwoordigers van de kerken gepleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieuwe Zondagswet na dert zijn einde. De regering hoopt het ontwerp binnen niet al te lange tijd bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het notwerp zal er naar ge streefd worden een juiste afba kening te vinden tussen het be lang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op die dag. Duitse verpleegsters en tele fonistes worden nog steeds vast gehouden. In beklagenswaardige toestand zijn 660 Duitse vrouwen uit Rus land in Göttingen aangekomen. Britse artsen constateerden, dat bijna alle vrouwen aan honger oedeem leden. Deze vrouwen, die tussen 1 en 60 jaar oud zijn, waren door de Russen gevangen genomen in Oost-Pruisen, Silezië en andere delen van Oost-Duits land. Velen hebben vier jaar lang in kolenmijnen en metaal- fabrieken in de Oeral gewerkt. Zij sliepen in kampen, omgeven door prikkeldraad Mannen en vrouwen moesten, I I aldus de „Daily Telegraph", 1 Na een inleidend artikel over Uur per dag werken in de mijnen de actualiteit van dit onder- 0p een rantsoen van twee porties werp, gevolgd door een hoofd- soep en 350 gram brood. Ér vie stuk over de strijd, over de vol-!ien talrijke slachtoffers. Negen harding, wordt verder in de tig percent van de vrouwen die brede gehandeld over drie con- j jn Göttingen zijn aangekomen, traversen; die met de Remon- lijdt aan hartziekten. Velen heb- stranten, en met Rome en de ben kwalen, veroorzaakt door controvers tussen Luthersen en gebrek aan vitaminen en voed- Gereformeerden. Daarna volgen se]. Volgens deze vrouwen wer Volharding en Vermaan, Vol- ken er nog 150.000 Duitsers in harding en Verzoeking, de troost Rusland. Tot nu toe zijn geen der Volharding en de werkelijk- j vrouwen die in het Duitse leger heid der Volharding. I waren, teruggekeerd. De duizen Wie nu zou denken, dat we <jen verpleegsters en telefonis hier met een droge dogmatische j ten, die door de Russen krijgs- studie te doen hebben vergist gevangen werden gemaakt, zijn zich. Het is een met warmte ennog steeds in hun handen, bezieling geschreven betoog, dat eindigt in een loflied: „Want deze prediking, die het Evange lie tot inhoud heeft, gaat in volle en levende actualiteit tot de gelovigen uit en dringt hen tot de verwondering over deze Wat brengt de radio? Dinsdag 8 November. HILVERS. I (301,5 M.) AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Radio-ochtendblad. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Radio-ochtend- blad. 8.40 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gram. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Populair concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole orkest. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Gram. 17.45 Het rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia- nosp 1. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare orkest. 19.25 Tone: eschouwing. 19.40 „Paris vous Parle". 19.45 Surinaamse muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gev. programma. 21.30 Hammondorgel spel. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Z. Amerikaans orkest. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERS. II (415 M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Muziek voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtba ken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Gram. 11.30 „Als de ziele luis tert". 11.40 Studentenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solist. 12.30 Mededelingen. 12.33 Promenade-orkest (vervolg) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicita ties. 17.45 Amusementsorkest en vocaal ensemble. 18.20 Sport- praatje. 18.30 V.U.. 19.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Ra- diophilharm. ork. en solist. 20.50 „Beeldende kunsten", causerie. 21.10 Radiophilharm. orkest (ver volg) 21.35 Kamermuziekgezel schap en solisten. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram Officiële Publicaties. Bekendmaking. IJ. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis; dat voor personen be neden de 2 jaar gelegenheid bestaat tot duurzaamheid. Eeil verwonde- j kosteloze inenting tegen pokken en voor ring, die de diepste grondslag personen boven de 2 jaar tot kosteloze zal zijn en blijven van de dank-^Rinen!ing ,Egf" ,P°kkcn. 0" dinsdag baarheid, die het leven vervult l unaemouwa: op weg naar de toekomst". Juiiauaiaaa 4. ven, 25 j. en L. A. Otterloo, 40 j. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Bevallen: M. v. Dierendonck-van den Berge, z. G Boekema-de Boer, tweelingen d. en z., J. B. Schrier-van Stee, z., E. B. ten Hacken-Minderhoud, z., H. Maas-Bassle, d„ H. E. Vader- Lagaaij, z„ A. C. van Gelderen- Bijsterveld, z., C. C. C. Goethart- van Sprang, z„ K. Boel-Faber, z., J de Vos-Daane, d„ A. M. Dlnge- manse-de Blok, z. Ondertrouwd: C. P. Pleters, 26 jr en M. Meijaard, 27 jr, H. J. Kersten, 41 jr en M. H. Pusch, 21 jr., L. van Ham, 20 jr. en P. P. van den Broeke, 26 jr., C. van Vlaanderen, 26 jr. en M. T. A. v. Oost, 37 j.; J. E. Geleyn, 27 j. en C. J. v. Oosterhout, 25 j. Gehuwd: B. Araszewlcz, 43 j. en A. Meulenberg, 36 j. Overleden: A. M. de Mul, 85 j„ wed. v. A. Overhoff; J. M. Luij- mes, 83 j., wed. v. B. Snikkers; J. D. van Blemen, 86 j., echtg. v. J. Schuiten. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo ren: Izaak W„ z. v. I. W. de Jonge en W. Bessie. Maatje M. Cornelia, d.v. P. van Eenennaam en C. E. Rood. Cornelia J., d.v. W. Joosse en D. J. Wouters. Cornelia J„ d.v. J. v. d. Meer en E. v. d. Heijde. Ondertrouwd: J. C. Leuvellnk, 22 jr. en J. E. Braet, 19 jr., J. de Graa, 36 jr. en L. Lijnse, 35 jr. J. de Keijzer, 34 jr. en M. Marijs, 21 jaar. Gehuwd: H. P. W. Adriaansens, 26 jr. en C. Bimmel, 25 jr. Overleden: S. Versprille, 69 jr., wed. v. P. Padmos, M. van der Meer, 53 jr., echtg. van M. A. Eversdjjk. WESTKAPELLE. Geboren: Je- rina \V„ d.v. P. Boone en M. Cij- souw, David, z.v. D. Jongepler en M. Faase, Jacobus, z.v. J. van Vaardigem en P. Jobse. Overleden: Aa. Hulbregtse, 89 jr., wed. van H. Heijt. SEOOSKERKE (W.) Geboren: Pieter, z.v. L. Jongepler en N. Meijers. Adrlaan, z.v. C. Sturm en J. Tisslnk. Jan, z.v. W. Meliefste en N. Wondergem. Ondertrouwd: Abr. den Hollan der, 26 jr. en A. M. Wage. Gehuwd: C. F. Schaap, 27 jaar en T. M. de Jonge, 30 jr. P. Die- leman, 28 jr. te St. Laurens en J. Kluijfhout, 25 jaar. Overleden: L. Passenier, 77 jr., echtg. v. J. Schrijenberg. J. J. Cappon, 74 jr., echtg. v. M. Maas. GRIJPSKERKE. Geboren: Wil- öemlna C., d.v. J. J. Geertse en L. Dlngemanse, Jan, z.v. J. Slnke en C. Boone. ST. LAURENS. Geboren: Johanna M., d. v. L. Koole en S. Huibregtse; Marcus, z. v. G. de Regt en A. v. d. Broeke; Adria ns, d. v. C. Verhage en M. Bos- sehaart. Ondertrouwd: J. D. Walra-

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3