Republikeinen zullen R.T.C. resultaten aanvaarden. Ratifi catie soiivereiniteitsoverdracht voor eind December. Schooltandverzorging vordert gestadig in Zeeland. Vlissingen berdacht baar tijdens de bevrijding gevallen burgers. Goese padvinders hebben weer een prachtig kamp. NIEUWS Trip door Europa wordt voortgezet op notarisfiets uit Zierikzee. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Progressief." Goed geslaagde bijeenkomst te Goes. Wijkverpleegsters bijeen te Goes. SNIPPER Rex Hallett brengt bezoek aan Schouwen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Etr. 90, Tel. 2438, Giro" 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat t\ Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1402. Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 7 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.46 u., onder f? .O^Ou.Maan op 17.48 u., onder Hoogwater op Dinsdag 8 Nov.: yiisetngen: 3.04 u. 2.02 m., 15.18 u. 1.98 m.; Terneuzen: 3.32 u. 2.17 15.43 u. 2.13 m.; Wemeldinge: 4:»4 u. 1.70 m„ 17.04 u. 1.68 m.; Zierikzee: 4.39 u. 1.44 m., 16.50 u. 1.42 m. p rogressïef is in de politiek -1 van de laatste jaren, een veel voorkomend woord. Vroeger sprak ir.en vin revo- lutionnair, vooruitstrevend, ra dicaal. Na de oorlog is dat anders ge worden. Een partij, die nu onstuimig vooruitdringt in de door haar gekozen richting, noemt zich nu progressief. Oorspronkelijk had dit woord een andere betekenis; werd het althans meer ii andere beteke nis gebruikt. Progressief had aanvankelijk de betekenis van regelmatig voortschrijdend trapsgewijze toenemende voor uitgang. In die zin genomen, zou men de Prot. Chr. partijen progres sief kunnen noemen. Zij willen vooruitgang, maar op rustige, weloverwogen wijze. Geen revo- lutionnaire sprongen, geen on stuimig vooruitdringen, geen omverwerping van het bestaan de, maar regelmatige vooruit gang, rekening houdend met het gebod Gods. IT iervan getuigt de van deze 1 zijde gevoerde Indischs po litiek. V an geen der Prot. Chr. par tijen zal men, zonder met de waarheid in strijd te komen, kunnen zeggen, dat zij wat In- dië betreft, een conservatieve politiek voelden, dat zij alles bij net oude wensten te laten. Integendeel, zij wensten, zon der het gezag omver te werpen en de Indische volken aan de terreur van revolutionnaire groepen uit te leveren, afbraak en opheffing van het koloniale systeem, en een rustig vooruit gaan in de richting van de ont voogding en vrijmaking van de bevolking van Nederl. Indië. En dat was geen theorie alleen, maar volle werkelijkheid. De geschiedenis van de laatste halve eeuw getuigt er van. The Prot. Chr. partijen volgden hierin een in de goede zin progressieve poli tiek. Het is nodig dit goed vast te houden, nu van de zijde van de P. v. d. A. voortdurend getracht wordt, deze partijen in een an dere hoek te duwen. Zo geeft b.v. het „Vrije Volk" een beschouwing over de gehou den congressen van de C.H. Unie en de V.V.D. Het blad wijst er op, dat er in beide partijen een sterke opposi tie bestaat, tegen de tot nu toe gevolgde regeringspolitiek, maar dat men een breuk met het re geringsbeleid op een critiek mo ment, blijkbaar niet heeft aan gedurfd. En het voegt er aan toe: „Het is duidelijk, dat in deze partijen de conservatieve drang sterk is, en dat men de uitspra ken van Zaterdag niet als een progressieve overwinning kan beschouwen. In een progressieve coalitie om het eens zo te zeggen - zouden zij zich niet bepaald thuis voelen." TH ier is wat de C.H. Unie en de andere Prot. Chr. partijen betreft de V.V.D. laten wij nu buiten beschouwing een misverstand in het spel. Het misverstand omtrent cle betekenis van het woord pro gressief. Wordt hiermee bedoeld het steunen van een revolutionaire beweging, ja, dan heeft het „Vrije Volk" gelijk. Daarbij ge voelen deze partijen zich niet thuis; mogen zij zich niet thuis gevoelen. Maar is hiermee bedoeld het steunen van een vooruitstreven de politiek, waarbij rekening wordt gehouden met de in Gods Woord gegeven richtlijnen, dan zijn het juist de Prot. Chr. par tijen, die in de progressieve sfeer kunnen ademen. Verantwoordelijke republikeinse kringen te Djogja hebben ver klaard, dat het thans zo goed als zeker is, dat het republikeinse kabinet de overeenkomsten van de R.T.C. zal goedkeuren. In Djogjase kringen meende men, dat na de souvereinlteitsover- dracht het belangrijkste Is de terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië en de inlijving van Nieuw Guinea In de B.I.S. HERVATTING E.C.A. HULP. OVERDRACHT SOUVE- REINITEIT. Naar Reuter seint, heeft Moh. Rum na zijn aankomst te Batavia medegedeeld, dat een nationaal voorbereidend comité, dat verte genwoordigers zal bevatten van republikeinen en federalisten, bin nenkort zal worden ingesteld om voorbereidingen te treffen voor het overnemen van de souvereini- teit door de R.I.S. De samenstel ling van dit comité zal haar be slag krijgen na de terugkomst uit Den Haag van het grootste deel der Indonesische gedelegeerden ter R.T.C. in de komende twee weken. Het comité zal de werk wijze vaststellen voor de verkie zing van een voorlopig parlement, van een president en van een ka binet voor de R.I.S. Een delegatie uit het te vormen kabinet zou naar Den Haag gaan om van Ko ningin Juliana de souvereiniteit te ontvangen. Moh Rum zeide verder, dat de ratificatie der overeenkomst tus sen Nederland en de R.I.S. door de Staten Generaal normaal zes weken zal vorderen en de de Re publikeinse en Federalistische parlementen er vermoedelijk een kortere tijd voor zullen nodig heb ben. In elk geval zou de ratifica tie haar beslag moeten hebben verkregen voor eind December, daar het einde van het jaar is gefixeerd als tijdslimiet voor de soevereiniteitsoverdracht. Aneta seint, dat Moh Rum zei- de: „Het zal moeilijk zijn, in In donesië de ter R.T.C. bereikte overeenkomsten te doen begrijpen. Wij zelf zijn niet helemaal tevre den met de bereikte resultaten, want wij blijven in een conflict positie: wij hebben onze claim op Nieuw Guinea niet opgegeven." Naar de correspondent van Aneta uit welingelichte bron heeft vernomen, wordt de hervatting van de E.C.A.-hulp aan Indonesië midden volgende week verwacht Reeds eerder werd gemeld, dat de steun rond 37.5 millioen dollar zou belopen, de E.C.A. steun zou via Nederland alleen tot aan de souvereiniteitsoverdracht aan In donesië kunnen worden gegeven, daar nadien Indonesië als souve- reine Aziatische staat niet meer voor Marshallhulp in aanmerking kan komen. „MINDERHEDEN KLAGEN AAN." In de grote zaal van Krasna- Geallieerde landing werd bij Westkapelle herdacht. Op sobere wijze werd gister morgen bij het monument te Westkapelle de landing van de geallieerde legers op Walcherens kust 'herdacht. Hiertoe was een detachement van de Engelse be zettingstroepen uit Hamburg overgekomen. Ook van de Neder landse commandotroepen was een afdeling aanwezig. Ds W. Oost hoek, Nederlands Hervormd pre dikant te Westkapelle, las Psalm 85 voor en hield een korte toe spraak. Vervolgens werden het Engelse en het Nederlandse volkslied gezongen. Door de ge meente Westkapelle, de Britse Marine en de commandotroepen werden kransen gelegd aan de voet van het monument. Nadat een Nederlandse militair de En gelse taptoe „The last post" had geblazen werd een ogenblik stilte in acht genomen, waarmee deze plechtigheid beëindigd werd. In geheel Zeeland sehooltandverzorging. Dat was het doel van de, onder auspiciën der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk belegde, vergadering welke Zaterdagmiddag de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. Dat men thans dit ideaal een flinke stap genaderd is, ls wel In de eerste plaats te danken aan het uitstekende betoog van de heer F. J. J. Scherphuis, tandarts te Zaandam en secretaris van do Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde. Nadat deze dit on derwerp ingeleid had, bleek de vergadering unaniem van mening, dat niet langer gewacht mag worden. polsky werd Zaterdagmiddag te Amsterdam een openbare bijeen komst gehouden onder de titel: „Indonesische minderheden kla gen aan". Als sprekers voerden het woord de heren J. Verboom, L. Polhaupessy, Vigeleyn, Maks- julien, Undap en Zacharias. Tot besluit van de bijeenkomst sprak de heer Polhaupessy als volgt: „Men heeft ons geken schetst als waardevolle belangen, doch men heeft met ons omge sprongen als waardeloze belangen. Het is een staatkundige misdaad dat wij tegen onze wil uit het Nederlandse staatsverband zouden wcrcen gestoten. Wij zijn inten ser Nederlander en trouwer aan vorstenhuis en de Nederlandse zaak dan menig Nederlander is zo riep spreker uit. Belgische socialisten tegen volksstemming over konings kwestie. De Belgische socialistische par tij heeft in haar gisteren te Brus sel gehouden jaarlijkse partij-con gres besloten een beroep te doen op de Belgische arbeiders „om zich, met alle te hunner beschik king staande middelen, te verzet ten tegen een terugkeer van Ko ning Leopold op de Belgische troon". Op het congres is voorts een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat, indien de bestaande plannen der Belgische regering om een volksstemming te doen houden over het al dan niet terugkeren van Koning Leopold op de Belgische troon, zullen wor den uitgevoerd, „de organisaties van socialistische arbeiders haar plicht zullen vervullen door met alle haar ter beschikking staande kracht de democratie te verdedi gen". In de resolutie wordt verder nog verklaard dat de socialistische partij zioh niet verzet tegen het koningschap in België, doch dat zij er slechts bezwaar tegen heeft dat Koning Leopold weer op de Belgische troon zou terugkeren Vrijdagmiddag vergaderde in hotel „de Korenbeurs" te Goes de Zeeuwse Bond van Wijkverpleeg sters onder leiding van Zr. F. de Roo uit Middelburg. Na afhandeling van de huishou delijke zaken, waarbij o.m. beslo ten werd in het komende voorjaar een excursie naar Noord-Brabant te organiseren, hield de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren dr G. Wagenaar, een lezing over de tuberculose onder het rundvee. In een interessant betoog zette hij uitvoerig uiteen hoe de ver houdingen op het gebied van de runder t.b.c. in de diverse pro vincies liggen. Zuid Holland, waar het meeste vee verhandeld wordt, heeft het grootste aantal besmette koeien. Zeeland en Friesland zijn prac- tich t.b.c.-vrij. In onze provincie is een strenge controle, die anders een maal per winter plaats vindt, doch thans drie keer. Men kan echter niet overgaan tot afslach ting van alle dieren, die besmet zijn, omdat dan de melkvoorzie- ning voor de grote steden in de war zou lopen. Het pasteuriseren van de meïk, wat op alle fabrie ken niet evengoed geschiedt, is een voorbehoedmiddel voor ver spreiding van de bacillen. Na de lezing van dr Wagenaar wezen enkele verpleegsters nog op het gevaar van de nonchalance bij de huisslachtingen. De samenkomst werd besloten jnet een bezichtiging van het la boratorium van de Gezondheids dienst. De heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die een openingswoord sprak, had met de geneeskundig Inspecteur van de Volksgezond heid in Zeeland, dr v. d. Borgh, de mogelijkheid besproken om aan het eind van het jaar in geheel Zeeland de sehooltandverzorging ingang te doen vinden. Walcheren en West-Zeeuwsch Vlaanderen zijn gereed, Schouwen-Duiveland eveneens. Maar de Bevelanden zullen hopelijk volgen. Naast dr Scherphuis kon hij o.m. welkom heten de burgemees ter van Goes, de Inspecteur van het L.O. de heer C. Kuiper uit Goes, en mevr. Francke en de heer Jaastra, welke namens de Centrale Raad aanwezig waren. Van de Inspecteur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs dr K. Hui- zinga was een schrijven binnenge komen waarin deze zijn volledige instemming betuigde met het doel van de bijeenkomst en zijn volle dige steun toezegde. Het betoog van dr Scherphuis noopte wel tot' nedenken. Hij noemde een slecht gebit een ge vaar voor de volksgezondheid en besprak uitvoerig de methode welke men in het begin zal moe ten toepassen. Bij de schooljeugd van 6 tot 12 jaar moet men beginnen. Dit is mogelijk, omdat men hen, dank zij de leerplichtwet, georganiseerd kan bereiken. Men begint het eer ste jaar met de eerste klasse, neemt het jaar daarop de tweede klas erbij, zodat men na zes jaar de gehele lagere schooljeugd on der behandeling heeft. De taak der ziekenfondsen wordt hiermede aanmerkelijk verlicht, daar 80 pet. der kinderen reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten. Voor schoolartsen, tandartsen en on derwijzend personeel ligt hier een mooie taak. De Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde heeft richtlijnen uitgestippeld, waaraan strikt de hand dient te worden gehouden. Dr Scherphuis gaf in zijn inleiding uitvoerige cijfers over het ontzettende tandbederf in ons land. In een hoogste klasse had men by 95 pet der kinderen zieke tanden geconstateerd. De practyk heeft geleerd, zei spreker, dat met sehooltandver zorging 93 pet. der kinderen een gaaf gebit hadden behouden! By de resterende 7 pet. bleek tand heelkundige hulp niet meer te ba ten. De behandeling vraagt 15 mi nuten per kind per jaar en dit weegt zeker wel op tegen het door een slecht gebit veroorzaakt absentisme. Ook aan de hand van andere cijfers toonde hij overtui gend aan dat sehooltandverzor ging verantwoord is. De kosten zullen gemiddeld f 2.50 per jaar per kind op het platteland bedra gen en f 2.per kind per jaar in de steden. Een verplaatsbaar in strumentarium kost ongeveer f 3000.—. Na de pauze werd spr. nog ge vraagd hoe hy dacht het probleem van de nazorg aan te pak ken. Dr Scherphuis antwoordde, dat men allereerst zal moeten be ginnen met de sehooltandverzor ging. Daarna kan men aan de na zorg gaan denken, terwyl men tenslotte kan aanvangen met de zorg voor de kleuters. De komende ministerbijeen komst te Parijs. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft thans officieel bekend gemaakt, dat de byeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van En geland, Frankrijk en de V.S. Woensdag zal worden geopend. Voorlopig bestaat het voornemen de byeenkomst Donderdag te be ëindigen. Arrestaties te Buenos Aires. Meer dan duizend personen zyn te Buenos Aires gearres teerd, die een door de commu nisten georganiseerde vergade ring ter herdenking van de Rus sische devolutie bijwoonden. Een vergunning voor de vergadering was geweigerd omdat de gekozen zaal ongeschikt zou zijn. Het ontmantelingsvraagstuk. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt, dat waarne mers te Parijs voorspellen dat een der voornaamste onderwerpen van bespreking tijdens de büeen komst te Parus van de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken het ont mantelingsvraagstuk zal zy'n. Klaarblijkelijk is een aanzien lijk gedeelte van de Fransen, die goed op de hoogte zy'n van de huidige ontwikkelingen, ervan overtuigd dat niet met de ont manteling in West-Duitsland moet worden voortgegaan en dat in de eerste plaats uit politieke overwegingen. Te Den Haag slaagde voor het derde deel examen candidaat no taris de heer H. van Es te Mid delburg. Onderhandelingen over „tijdelijk politiek" bestand. De president van de algemene vergadering der V.N., Carlos Ro- mulo van de Philippijnen, heeft Zaterdagavond onthuld, met ver tegenwoordigers van de Westelij ke mogendheden eij het Sowjet- russische blok onderhandelingen te voeren over een tijdelijk poli tiek bestand „en zo mogehjk een permanente oplossing". Ro- mulo zeide op een byeenkomst van de Engelssprekende Unie, dat „ons onmiddeliyk doel is de be vordering van een politiek bestand meer in het bijzonder het toe roepen van een halt aan de dode- ïyke wedloop van atoombewape ning." Men moest er in slagen de Üzeren ring van impasse te ver breken. Romulo zeide, ieder mid del te zijner beschikking aange grepen te hebben om de tegen gestelde opvattingen te verzoenen omtrent enkele van de meest ex plosieve vraagstukken, waarvoor de V.N. zich geplaatst zagen. „Ik ben uitgegaan van de onderstel ling", aldus Romulo, „dat wü bo ven al een verlichting van de in ternationale spanning moeten hebben, een adempauze, geduren de welke wij onze gedachten zou den kunnen herzien en al onze krachten verenigen voor wat wel eens de laatste uiterste poging zou kunnen blijken van de mensheid om een duurzame vrede te ves tigen." Gedenksteen op Noorderbegraafplaats onthuld. cobskerk en in een tuin aan de Hendrikstraat, zün ze naar hier gebracht; 25 mensen, waarvan 12 by de bevrijding vielen. De ont hulling van de gedenksteen, het middelpunt van deze extra ver» zorgde graven, is voor het ge meentebestuur een grote voldoe ning, zei burgemeester Kolft, die de wens uitsprak dat de graven en de steen het medeleven zullen doen zien met de nabestaanden van hen die hier rusten. In tegenwoordigheid van niet vele burgers en enkele autoritei ten, zoals Burgemeesters en Wet houders, ds J. Smeenk, vroeger Geref. predikant te Vlissingen en dr Jens, werd Zaterdagmiddag op de Noorderbegraafplaats te Vlis singen een eenvoudig gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de gedurende de bevrijdingsdagen overleden Vlissingers. Het was een zeer sobere en kor te plechtigheid, die aangevangen werd met het „Ecce quomodo mo- ritur", gezongen door Vlissings Mannenkoor D.O.M. In een korte toespraak bracht de burgemeester van Vlissingen, Mr B. Kolft, in herinnering dat vele honderden burgers van Vlissingen, de bevrij ding niet hebben beleefd, terwyl ze daar toch zo vurig op gehoopt hadden. Bijzonder tragisch was echter dat zq die tot het laatst gewacht hadden, die wisten dat de bevrij ding nog slechts een kwestie van enkele dagen, enkele uren was, in die eerste Novemberdagen het leven verloren. Hun teraardebestelling had men gaarne anders gewild. Van hun rustplaats achter de St. Ja Velen gaven belangeloze medewerking. De padvinders en welpen van de Goese groepen, Jaeoba van Beierengroep en Jacob Valckegroep, hebben thans weer de be schikking over een prachtig kamp aan de Sehansedijk. Terwijl trompetklanken weerklonken en plechtig het rood-wit- blauw werd gehesen, ontsloot de Schutspatroon van de Goese pad vinders, de heer Joh. Pilaar, Zaterdagmiddag met een met de rood-witte kleuren versierde sleutel het toegangshek en stelde hy zo het kamp in gebruik. De overdracht vond plaats in een naby gelegen loods van de fa. de Dreu. Na een welkomstwoord van de ass. districtscommissaris, de heer van Zee hy gewaagde met dankbaarheid van de vele belan geloze hulp die men van diverse zijden had mogen ontvangen sprak de 'heer Joh. Pilaar. Hy nam zijn talrük gehoor een 40-tal jaren terug en vertelde op geestige wijze, 'hoe, tijdens de landbouwtentoonstelling Z. K. H. Prins Hendrik, hem verzocht had - en „bevolen" -schutspatroon te worden. Voorts bracht hy, wethouder J. J. v. Melle, die namens het ge meentebestuur aanwezig was, dank voor de medewerking. Spr. besloot met een krachtig woord tot de jongens om ook in het da gelijks leven de padvinderswet te gehoorzamen. Weth. van Melle noemde het Bazar Bond van oud-O.V.W.- ers te Vlissingen. De afd. Vlissingen van de Zeeuwse Bond van oud-oorlogs- vry'willigers heeft in „Concordia" Donderdag en Vrijdag een bazar gehouden, die f 177.49 opbracht. Zaterdagavond werd ten besluite een feestavond georganiseerd, verzorgd door de leden van de Bond. Op deze avond dankte de voorzitter de heer Ph. van Zutfen, de Vlissingse middenstanders voor het beschikbaar stellen van ge schenken voor de bazar. verheugend, en een groot voordeel dat het kamp thans ook aan het water ligt. De heer Meyboom, districts commissaris wees op de grote waarde die het bezit van een kamp voor de jongens vertegen woordigt en noemde de ingebruik name een symbool voor de op leving der padvindery. Namens een „culturele Instel ling" zegde de heer M. Haasdonk nog meerdere steun toe. Mevr. Is raël deed, naast haar felicitatie, een beroep op het gemeentebe stuur ook de padvindsters niet te vergeten. Nadat tenslotte de heer B. J. Albers, hoofdopzichter van de Ned. Heide Mij zijn gelukwensen had uitgebracht sprak hopman K. van Dyk een woord van dank. Na de openstelling werden de beide gebouwen en het terrein be zichtigt. De talrqke bezoekers waren vol bewondering voor de fraaie, kunstzinnige en grappige versieringen die door de jongens zelf waren aangebracht. Tenslotte genoten de aanwezi gen van een zeer gevarieerd pro gramma. C.J.M.V, ringwerkvergadering te Goes. Zaterdagmiddag hield het C.J M.V. een ringwerkvergadering te Goes. De heer J. C. Gordeau, districtssecretaris van het C.J. M.V. in de Zuidelijke provincies behandelde in deze samenkomst op de hem eigen boeiende wijze, het onderwerp: C.J.M.V. werk, het kan en moet. Een flets kan ln bepaalde omstandigheden een zo begerenswaar dig artikel zyn, dat men er zeer veel onaangenaamheden voor voor lief neemt. Zo ook Rex Hallett, de Engelse journalist, waar over wy in ons nummer van Donderdag j.l. reeds schreven, dat hy in een mosselkokery in Yerseke werkte. Nu valt het iemand, die dat werk niet gewend is, ontzettend moeiiyk en alleen de nood zaak een flets te moeten verdienen, deed hem in Yerseke biyven. Tot zyn grote blydsohap kon hy echter de Yersekse mosselen vaarwel zeggen daar hy op een gemakkelyker manier in het bezit van een fiets kon komen; notaris Klaassen uit Zierikzee stelde n.l. een flets voor hem beschikbaar. Thans verblyft Rex Hallett in Zierikzee en doet daar stof op voor krantenartikelen en misschien zelfs voor een boek over Schouwen. Het artikel in ons blad over Rex Hallett trok o.a. de aandacht van burgemeester W. Baas van Kerkwerve. Deze burgemeester, die steeds op de bres staat voor de belangen van zyn eiland, zag door middel van deze Engelse journalist een mogelijkheid Schou wen-Duiveland meer bekendheid te geven. Na enkele telefoontjes en mede dank zij da directie van onze cou rant, die het reisgeld voor de reis van Yerseke naar Zierikzee be schikbaar stelde en daarmee be wees oog te hebben voor de be langen van Schouwen-Duiveland, kon Rex Hallett naar Zierikzee vertrekken om daar stof op te doen voor artikelen in zyn bladen. Zoals bekend was het doel van Rex om in Yerseke een fiets te verdienen om zodoende op gerie felijker wijze zijn .weg te kunnen ver.'o.gën. In Zierikzee' was ech ter ook een fiets voor hem be schikbaar: notaris J. Klaassen had n.l. zoveel waardering voor de sportieve reis van deze En gelsman dat hy een tweedehands (nog een zeer goede, waarmee hy niet alleen Kopenhagen kan be reiken, maar waarmee hy prae- tiseh gesproken de gehele wereld kan doorkruisen) fiets ter be schikking stelde. ENTHOUSIAST. Toen wy onze Engelse collega Zaterdagmorgen in Zierikzee op zochten, bleek dat hy zeer ont vankelijk was voor de bijzondere aantrekkelijkheden van het 1100- jarige stadje. Wanneer men in Zierikzee met vreemdelingen sn-eekt komen als vanzelf de eeuwfeesten van deze zomer ter sprake. Wanneer men dan by Zie- rikzeeënaars in huis is, komen de foto's op tafel uit deze week, toen de bewoners wat betreft hun kle ding de klok 1100 jaar hadden teruggezet. Onze collega was en thousiast; geen wonder, de foto's waren prachtig en gaven een goed beeld van de idylle van het Mid deleeuwse stadje in de 20ste eeuw. Voor zyn geestesoog zweef den reeds visioenen van artikelen, die hy denkt te schrijven voor de bladen, waarvoor 'hy werkt. Schouwen-Duiveland zal daar door binnen de gezichtskring van honderdduizenden Engelse kran tenlezers worden gebracht. Het ligt in zyn bedoeling om nog enkele dagen op Schouwen te blijven. Gedurende die dagen wil hij zich dan verder op de hoogte stellen van de toestanden op ver schillende gebieden. Zeer zeker zal dan de rijke historie van het eiland, waarvoor hy zich zeer ge voelig toonde, nog meer indruk op hem maken. Dan zal hij ook opmerkzaam worden op de offers die Schouwen-Duiveland bracht in de strijd, die hy als R.A.F. officier op zo heel andere wijze streed te gen dezelfde vijand. In burgemeester Baas zal hij ongetwijfeld een zeer deskundige gids hebben. Vele bewoners van Zierikzee, Schouwen en Duiveland zullen on getwijfeld deze Engelsman (hy heeft een nogal opvallend uiter lijk) in de eerst komende dagen zien op hun eiland. Waneer hy zyn trip vervolgt zal een Zierik- zeese notarisfiets hem als trouwe reisgenoot vergezellen, tevens een stoffelijke herinnering aan Zee land, in het bijzonder aan Zierik zee, waaraan hij, naar hij vertel de, tot nog toe niet anders dan zeer goede herinneringen heeft. Rex, op je verdere trip wensen wij je: „Good Luck!" Zaterdagavond keerde de vroe gere commandant van de zee macht Indonesië, vice-admiraal A. S. Pinke, in Nederland terug. Vrijdagavond werd op het sta tion van de N.S. te Meppel een roofoverval gepleegd. Hij wist er met f 528.vandoor te gaan. - Twee mannen trachtten Vrijdag avond een Rotterdamse winkelier te beroven. De betrokken winke lier liet zich echter niet van zijn stuk brengen en men wist de twee adspirant-roofovervallers in te rekenen. De Haagse recherche heeft een 47-jarige candidaat- notaris gearresteerd, die sinds 1942 naar schatting voor f 100.000 heeft verduisterd. - op 14 No vember zal een gezelschap van 12 Nederlandse arbeiders naar Ame rika vertrekken voor een studie reis. Elk der drie grote vakver bonden vaardigt 4 van zijn leiders af. Een 14-jarige jongen uit Apeldoorn werd Zaterdagavond dodelijk gewond toen in zijn on middellijke nabijheid een benzine lamp ontplofte. - Volgens het Duitse blad „Telegraph" is in Oost-Duitsland een verzetsbewe ging tegen het communistische re giem werkzaam in het Sovjet- leger. Voor het centrale station te Geneve overleed enkele dagen geleden een Italiaanse straatmuzi kant. Toen de politie bij hem thuis eens een kijkje ging nemen bleek hij een nalatenschap te be zitten van ongeveer 145.000 gul den. Naar verluidt zijn tussen de 600 en 700 personen gedood tengevolge van een typhoon, die vorige week Maandag woedde bo ven de Philippijnen. Ongeveer 450.000 personen zouden dakloos zijn geworden. Duizenden Bel gische communisten hebben gis teravond in Brussel gedemon streerd ter gelegenheid van het feest van „De rode vaan". Amerika telde op 1 Juli j.l. 148.720.000 zielen. Sinds 1940 nam de bevolking met 12.9 pet. toe. West-Duitsland telde in Octo ber 1.316.249 werklozen, het aan tal nam in October toe met 2558. De traditionele jaarlijkse drink- wedstrijd te Warzenried bij Pas- sau in Beieren werd dit jaar ge wonnen door een 82-jarige grijs aard. Deze wist in een avond 31 pinten bier naar binnen te slaan en bovendien oqk nog op eigen benen naar huils te lopen. DS SMEENK. Nadat het Mannenkoor „Boven de sterren" gezongen had, sprak ds G. Smeenk, de Geref. predi kant uit Breda, die de gehele oor log in Vlissingen heeft gestaan, een herdenkingsrede. Geen vlag gen, geen lachende jongens en meisjes zagen wy toen we na de bevrijding van Vlissingen uit onze schuilplaatsen kropen, zei ds Smeenk, maar een stad als Pom pei. Wel duur was de bevrijding gekocht, maar dat het té duur was, had de predikant niemand horen zeggen. Nadat de doden be graven waren, konden wy begin nen aan het herstel van de ver nielde stad. Hoe voorspoedig en goed dit echter ging, de knapste was niet in staat om het verlies te hersteilen van hen die het dier baarste verloren. Wij voelen diep met hun mee, maar zij moeten toch geen troost en de oplossing van vele vragen verwachten van mensen. Troost kan alleen van Boven komen, van Jezus. Als één kan troosten is Hij het. Tenslotte wees ds Smeenk er in zijn gevoelvolle, van groot mede leven getuigende toespraak op, dat de gestorvenen niet tever geefs hun leven hebben gegeven, wanneer wij vechten tegen alle degeneratie en een gezond volk zijn met een sterke en reine jeugd. „Laten wij elkaar hier beloven om ons volk en tegelijk Europa te versterken en te dienen, 't Ster ven van de onzen heeft dén zin, als hun bloed het zaad mag zijn waaruit nieuw leven, nieuwe volkskracht geboren wordt." De driekleur, die het eenvoudi ge gedenkteken, aangeboden door de gemeente, bedekte, werd door Isabelle van der Weijden wegge nomen, waarna in diepe stilte de doden herdacht werden. De plechtigheid werd besloten met een bloemenhulde, gebracht door de burgemeester, een depu tatie van het Rode Kruis afd. Vlissingen, de Bond van Buurt verenigingen, de leerlingen van de Ohr. U.L.O. school en burgers, terwyl het Mannenkoor nog het Wilhelmus zong. Radiokerkdienst vanuit Goes. Naar wij vernemen zal het I.K.O.R. op Zondag 11 December a.s. in haar serie kerkdiensten „De Jonge Kerk hoort het oude Woord" een dienst uitzenden uit de Ned. Herv. Kerk te Goes. Voorganger in deze dienst zal zijn Ds Visser uit Amsterdam, de landelijk voorzitter van de Jonge Kerk. Afscheid ds van 't Hooft te Biezelinge. Zondagavond nam Ds van 't Hooft afscheid van de Ned. Herv. gemeente te Biezelinge. Tot tekst voor zijn predicatie had zijne eerwaarde gekozen Filippen- zen 1 36 en 9. Na de prediking volgden toespraken waarin de kerkeraad dank werd gebracht voor de ondervonden steun, tot de leiders van jeugdorganisaties en Zondagschool, de organist, de ver tegenwoordigers van het gemeen tebestuur, Ds A. Gruppen en de ringbroeders. Daarna werd liet woord gevoerd door ouderling Molhoek namens de kerkeraad, de heer de Vrie namens de kerk voogdij, burgemeester H. G. van Suijlekom, namens de burgerlijke gemeente, Ds Jebbink uit Kapelle namens de ringbroeders en Ds Oost namens de classis en als consulent. Staande werden hem 2 verzen van Gezang 263 toegezon gen. Van de geboden gelegenheid om na de dienst persoonlijk af scheid te nemen van Ds en Mevr. van 't Hooft werd door velen ge bruik gemaakt. KERKELIJKE VERKIEZING TE GOES. Tot gemachtigde voor het Kies college der Ned. Herv. Gemeente te Goes werden herkozen de he ren J. A. Flink, W. C. Jeremias- se, Iz. Gunst, Ds J. de Vries, K. Goudzwaard, C. Kuijper, C. de Graaft Gz., Joh. J. Duvekot en W. Sinke en gekozen de heren T. Geense, D. Barends en M. P. Bruijnzeel. BEVRIJDING VAN MIDDEL BURG HERDACHT IN DE KERKEN. De bevrijding van Middelburg werd gisteren in de verschillende kerken herdacht. In de Ned. Herv. Kerk herdacht Ds de Vries deze gebeurtenis in de avonddienst, in de Geref. Kerk herdacht Dr Ous- soorn de bevrijding in de morgen dienst. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovincies nu en dan enkele buien, plaatse lijk met hagel, hier en daar met onweer. Meest matige wind hoofd zakelijk uit Zuidwestelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1