ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUWS Oost-Duitse regering bezit slechts een schijn van souvereiniteit. Zeeuwse bakkers voelen voor een landelijke weerstandskas. Sterke toename van smokkelhandel aan Belgische grens. De materiële oorlogs schaden. m SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vriendschap der volksdemocrattën wordt duur betaald. Grootste bok in Nederland omgestort. In 1952 wordt de Grondwet herzien. i.t Goudsmokkelaarseomplot in Frankrijk opgerold. Groot motorrydersfeest te Middelburg. ERRESpo^ien Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P\ TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1401 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 5 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F, E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huyssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.43 u., onder 17.04 u. Maan op 16.56 u., onder 8.30 u. Hoogwater op Zondag 6 Nov.: Vissingen: 2.03 u. 2.07 m., 14.14 u. 1.99 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.24 m., 14.41 u. 2.16 m. Wemeldinge: 3.51 u. 1.79 m., 16.02 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.39 u. 1.53 m., 15.49 u. 1.39 m. IJ et wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschaden is Donderdag door de Tweede Ka mer aangenomen m.a.s. Het ont werp moet nu nog door de Eerste Kamer worden goedge keurd, maar verwacht mag wor den, dat, na de buitengewoon uitvoerige en grondige behande ling door de Tweede Kamer, dit op hoegenaamd geen moeilik- heden meer zal stuiten. De oorlogsgetroffenen weten dan nu, waaraan zij toe zijn. Velen hunner zullen met de re sultaten niet tevreden zijn en dat ook niet kunnen zjjn. Dat ware slechts mogelijk, in dien over de gehele linie inte grale vergoeding zou worden verleend en dat is, ondanks de klemmende betogen van Kamer leden en tal van particuliere in stanties in den lande, niet het geval. De regering is niet ge zwicht voor de aandrang. Zij zegt niet verder te kunnen gaan dan zij ging, omdat anders Je economische en financiële con sequenties niet te overzien zou den zijn. Tussen de kosten, die het huidige, nu door de Tweede Kamer aanvaarde, systeem en dat der integrale vergoeding vraagt, ligt een bedrag van glo baal twee milliard. Dat is zeer veel, maar wan neer men ziet, hoe met het geld van de belastingbetalers wordt gesmeten (wij denken slechts aan de wijze, waarop millioenen guldens aan de ons vijandig ge zinde republikeinse troepen in Indonesië worden geschonken), dan rijst op zijn minst de vraag, of deze twee milliard niet ge vonden konden worden. Maar wij moeten toegeven, dat schrij ven hierover geen zin meer heeft. De beslissing is gevallen en veel zal er nu van afhangen, hoe de wettelijke bepalingen woiden toegepast en geïnterpre teerd. VT ij constateren, dat geen der Kamerleden het ontwerp als onaanvaardbaar heeft dur ven kenschetsen. Wij kunnen dit begrijpen, omdat verwerping tot gevolg zou hebben gehad, dat, behalve waarschijnlijk ern stige politieke moeilijkheden (die men dan op de koop toe had moeten nemen) de oorlogsge troffenen zelf het kind van de rekening zouden zijn geworden, doordat het ongetwijfeld weer maanden, zo niet jaren, zou hebben geduurd, voordat een bevredigender regeling tot stand zou zijn gebraeht. Het heeft nu al lang genoeg geduurd, De wet komt minstens twee jaren te laat. Tot heden werd er maar beslist aan de hand van circu laires, ministeriële beschikkin gen etc., terwijl deze geen rechtskracht bezaten in de zin als wanneer zij zijn gedekt door een wet. Deze schadevergoedingsmate rie is een uitermate ingewikkel de. Men moet heel serieuze stu die ervan hebben gemaakt om de consequenties tot in de de tails te kunnen beoordelen. Dat komt door het bijzondere ka rakter van de zeer verschillende schadecategorieën zelf, maar niet minder door het systeem van vergoeding, dat in het ont werp is gevolgd. TT ussen het allereerste ont- werp en het ontwerp, zoals het door de Tweede Kamer is aanvaard, bestaan grote ver schillen. Het is in het overleg tussen regering en Kamer min of meer een kwestie van touw trekken geweest. En op verschil lende punten heeft de Kamer overwinningen behaald, al moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat het principe van het ontwerp niet is gewijzigd. Toch is minister Lieftinck <>p tal van punten veel verder ge gaan dan hij eerst van plan was en door overname van verschil lende, nogal ingrijpende amen dementen, is hij op vele plaat sen aan de wensen der Kamer leden tegemoet gekomen. Vooral de laatste, de vierde nota van wijzigingen, toont de bereidheid van de minister zo ver te gaan als dat hem, met behoud van het uitgangspunt van het ontwerp, mogelijk was. Speelde bij de heer Lieftinck hierbij de vrees van verwerping van het ontwerp een rol of had hij van tevoren al een bedrag van enkele slordige millioenen achter de hand gehouden voor het geval de nood (voor hem) aan de man zou komen en hij dan zou kunnen fungeren als de milde schenker? Hoe het zij, voor de op het laatste ogenblik aangebrachte wyzigmgen (met name in art. 8) mag men dankbaar zijn. Het is merkwaardig, dat de regering plotseling alle bezwaren die zij eerst had tegen een onafhanke- hjke beroepsinstantie, over boord zette en een betreffend amendement overnam. En zo zouden er nog meer dingen te noemen zijn. P" nkele speciale opmerkingen over Walcheren mogen niet ontbreken. Het was te verwach ten, dat de door de heer v. d. Feltz bij amendement voorge stelde speciale behandeling van Walcherense schadegevallen geen genade zou kunnen vinden in de ogen van de minister. Hoe de Een overheersend feit in de ontwikkeling der Duitse regering in de Sowjet-zone wordt in Berlijn geacht de zorgvuldigheid, waarmee de Sowjet-Unie heeft getracht de gealliëerde overeen komsten te ontzien. De Sowjets hebben geen pogingen gedaan om de schijn van voortbestaan van de gealliëerde bestuursraad aan te tasten. Zij en de volksdemocratieën hebben hun verte genwoordiging bij de nieuwe regering gevestigd zonder te bre ken met het slapende orgaan van het vierzijdig bestuur. Ook Berlijns internationale status is zorgvuldig ontzien. De in de Sowjet-zone ingestel de „Duitse democratische rege ring" is nu een maand oud en als verdere feiten, die de ont wikkeling in deze periode heb ben gekenmerkt, worden in West-Berlijnse politieke kringen genoemd: 1. Het uitblijven van defini tieve Russische toezeggingen tot een werkelijke vermindering van de bezettingsdruk. Het optreden van de meest orthodoxe communist Walter Ul- bricht als werkelijke leider der regering in plaats van Grote wohl. 3. De versterkte druk op de burgerlijke partijen, die zich vergeefs hebben verzet tegen de instelling van een voorlopig parlement zonder verkiezingen. Over de grote vooruitzichten, die de overdracht van de souve reiniteit op de Duitse regering volgens de voorspellingen der propaganda opende, heeft men in de afgelopen maand niet veel meer gehoord. PRIJS DER VRIENDSCHAP. Ook over vermindering der herstelleveranties wordt nog hardnekkig gezwegen. Daaren tegen wordt consequent geha merd op de erkenning van de Oder-Neisse-grens met Polen als „vredesgrens". Er wordt geen geheim van gemaakt, dat de vriendschap der volksdemocra tieën, die door vele telegrammen en beloften van diplomatieke betrekkingen is bezongen, onder meer met deze prijs betaald is, In de regering zelve is reeds gebleken, dat Walter Ulbricht als vice-premier in werkelijkheid de teugels in handen houdt. Zo juist is gemeld, dat Ulbricht, een communist met een vjjftienjari ge Moskouse ervaring, de leiding heeft genomen van de staats controlecommissie, waaronder ook het beheer der volkspolitie zal vallen. De rechtstreekse lei ding van dit beheer heeft even eens een uit de Sowjet-Unie komende communist, n.l. Fischer. Met een geweldige klap Is Don derdag Nederlands grootste dr jj vende bok, de Heroj, die in op dracht van Zuid-Slavië was ge bouwd, by het proefhysen omge stort. Dit geschiedde op de werf van de firma Lanser, die de bok heeft gebouwd. De hijscapaciteit van de bok was 350.000 kg. Tijdens het proef- hijsen was de last tot deze capa citeit opgevoerd om de betrouw baarheid te testen. Plotseling merkten de enkele tientallen men sen, die aanwezig waren, dat er iets mis ging. De bok knikte even later door de 35 meter lange poten en sloeg voorover in het water. Verschil lende mensen moesten in het wa ter springen om zich te redden Gelukkig bleef persoonlijk letsel beperkt tot schaafwonden van 3 der aanwezigen. De bovenbouw van de bok is echter zo goed als geheel vernield. ogf stukken in de Kamer zelf lagen is moeilijk te beoordelen. Waar- sehijnlijk heeft de heer v. d. Feltz over de wetenschap be schikt, dat zijn amendement geen kans had in de Kamer en NederlandNieuw-Guinea. Naar uit New-York gemeld wordt, tonen kringen, die Invloed hebben op de openbare mening in Amerika, begrip voor het Neder landse standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea. Men begrijpt, dat Nederiand in de Pacific een ge bied wil behouden als uitlaat voor Nederlands kapitaal, Nederlandse energie, werkkracht en ervaring en tevens als toevlucht voor de veie duizenden Indische Neder landers, die Indonesië willen ver laten na de overdracht van de souvereiniteit. De verwachting schijnt gerecht' vaardigd, dat Amerika en Austra lië in het komende jaar het Ne derlandse standpunt in de kwes tie-Nieuw-Guinea zullen blijven steunen, eventueel in dier voege, dat Nederiand wordt belast met het trusteeship der Ver. Naties over Nieuw-Guinea. dat hij het toen maar heeft in getrokken. Walcheren zal dus op precies dezelfde wijze worden behan deld bij de vergoeding der ma teriële oorlogsschaden als de andere landsdelen. Dit is bui tengewoon te betreuren. Niet alleen voor Walcheren, maar ook voor Schouwen en guiveland, Tholen en Sint- rrniipsland, waar de schade gevallen nu eenmaal anders en moeilijker liggen dan in andere plaatsen. Walcheren moet ge noegen nemen met de medede ling van minister Lieftinck, dat mor, r f ,m zÜn voorne- men ligt speciale aandacht te gebieden".381* zwaar8etr°««n Op de resultaten is nu liet wachten. y MEER DRUK. Een stroom van berichten is in de laatste weken in Berlijn ontvangen waaruit blijkt, dat de liberale en de christelijke par tij in de Sowjet-zone nog ster ker onder druk gezet zijn. Men rekent er op, dat voor de verkiezingen van October 1950 zal worden aangestuurd op het opgaan van de liberale en wel licht ook van de christelijke partij, in de nationaal-democra- tische partij, welker leider, mi nister Lothar Bolz, bekend is als een in Moskou getrainde com munist. Grote drie gaan vergaderen Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten midden volgende week te Parijs zullen bijeenkomen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de bespreking Woensdag begint. De woordvoerder zeide, dat de bijeenkomst voornamelijk belegd was ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Hij kon niet de berichten bevestigen, dat ook kwesties inzake het Verre Oos ten op de agenda zullen prij ken. Het was practisch zeker, dat de gealliëerde Hoge Com missarissen in West-Duitsland haar zouden bijwonen. West-Europese overeenkomst aangekondigd. Naar de correspondent van de „Derniere Heure" te Parijs meldt, heeft de Franse ambas sadeur in de Ver. Staten, Hen ri Bonnet, in een toespraak tot het nationaal congres van bui tenlandse handel te Parijs aan gekondigd, dat Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden waar schijnlijk binnenkort een regio nale overeenkomst zullen teke nen, die de vrije omwisselbaar- heid der munten tussen deze landen mogelijk zal maken en vele beperkingen uit de weg zal ruimen, die op het ogenblik nog de handelsvrijheid belemmeren. Deze overeenkomst zou vol gens Bonnet binnen 2 of drie weken "oor de belanghebbende landen getekend worden. Besprekingen over de ontmanteling. Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., heeft Donderdag tij dens zijn bezoek aan Frankfort met de Hoge Commissarissen Mocloy en Robertson overleg gepleegd over de ontmantelings kwestie. In gealliëerde kringen te Frankfort neemt men aan, dat dit overleg als basis zal dienen voor de verdere behandeling van het probleem. In het algemeen is men in gealliëerde kringen van oordeel, dat de tijd thans gunstig is voor een herziening van het ontman- telingsprogramma. Amerikaans stoomschip in de Schelde aan de grond gelopen. Het Amerikaanse stoomschip „Fiying Enterprise" van de Is- brandsen lijn, groot 6711 brt., ko mende van Antwerpen, is bij de „Konijnenschaar" voor de Wal- cherse kust aan de grond gelopen. Sleepboten van Antwerpen zijn ter assistentie uitgevaren. De regering ls doordrongen van het belang, dat een alge mene herziening van de Grond wet uiterlijk ln de zomer van 1952 haar beslag zal hebben ge kregen. Zij zou al wel een com missie ter voorbereiding van die herziening hebben benoemd, als het niet wenselijk had geleken daarmee te wachten tot de nieu we verhouding tot Indonesië zou zijn geregeld. Alleen in geval van volstrek te noodzaak zal nog vóór 1952 een grondwetsherziening in ver band met de Nederlands-Indo nesische Unie tot stand worden gebracht. Het is immers juist de bedoeling van de art. 210 en 211 der Grondwet een dergelijke tus sentijdse herziening, nodig voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde, te voorkomen. Aldus wordt meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegroting. Benoemingen bij Waterschappen. Benoemd tot: gezworene van het waterschap Stavenisse. C. M. A. Steendijk te Stavenisse; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Bijleveldpolder, M. A. Kloet te Nieuw- en St.-Joos- land; lid van het bestuur van het waterschap De Prins Hendrik polder, A. M. van Dijke te Steen bergen; dijkgraaf van de calamiteuze Oost-Bevelandpolder, A. Minder- houd en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf C. Lindenbergh, beiden te Wilhelminadorp (Kat- tendijke) gezworene van de Bontepolder, J. Dekker te Sluiskil (Terneu zen); lid van het bestuur der water kering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, P. L. Kre- pel te Bruinisse; heemraad van het waterschap Schouwen, C. A. Boogerd te Noordwelle. SLOTZITTING DER RONDE TAFEL CONFERENTIE. De slotovereenkomst wordt getekend door de voorzitters der drie delegaties van de UNCI. Van links naar rechts minister Van Maarseveen, Z.H. Sultan Ha- mid II van Pontianak en drs Ilatta. Daarachter de UNCI-leden Cochran, Critchley en Romanos. Nederlandse walvisvloot slaat goed figuur. De Nederlandse walvisvloot slaat dank zij haar goede uit rusting en kundige bemanning, een uitermate goed figuur, verge leken met die van andere landen, waarmede zij moeten concurreren en die vaak veel langer met het bedrijf vertrouwd zijn, aldus Ba ron Collot d'Escury, voorzitter van de raad van commissarissen, in de gister gehouden vergadering van aandeelhouders der Maat schappij voor de Walvischvaart, waarin het dividend werd vast gesteld op 7 pet. over het boek jaar 1948-'49. Staatssecretaris van Oorlog naar Indonesië. Naar het A.N.P. verneemt zal de staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, zich waarschijnlijk aan het eind van deze maand naar Indonesië begeven ter voortzetting van de taak, die hij tijdens de Ronde tafelconferentie in de militaire commissie heeft vervuld. Meisje bood voor 1000 gestolen zilver te koog, aan. De Amsterdamse recherche heeft een 27-jarig kamermeisje uit Eindhoven gearresteerd, daj in Amsterdam bij een juwelier getracht heeft een honderdtal stuks tafelzilver te verkopen, ter waarde van ongeveer f1000. Dit zilver bleek in 1947 gestolen te zijn van de burgemeester van Val- kenswaard. De dader van de dief stal was tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Na zijn vrijheid herkregen te hebben werd een deel van de buit weer opgegraven en door hem en het meisje aan de man gebracht. Na een onderzoek van ver schillende weken is de Franse politie, in samenwerking met de Nederlandse en Belgische er in geslaagd een einde te maken aan de activiteit van een inter nationale smokkelbende, die minstens twee ton goud in Frankrijk heeft binnengesmok keld. Zoals bekend is de rijkspolitie op Schiphol de eerste geweest, die lucht kreeg van deze goud smokkel. De smokkelaars beschikten over een luchtvloot van 8 twee- motorige ,,Beechcraft"-toestellen. De bendeleider Frederic Ebel, werd op 23 October j.l. te Parijs gearresteerd. Donderdag werd een zijner medeplichtigen, de Parijse effectenmakelaar Daniel Moreau, aangehouden. Het vliegveld van Amsterdam was het smokkelknooppunt van de bende. Benevens goudsmokkel wordt Ebel het bezit van door Duitsers gestolen effecten ten laste ge legd. Deze effecten zijn thans in een Londense bank geblok keerd. TWEE BRITSE VLIEGTUIGEN BOVEN KANAAL NEER GESTORT. Twee vliegtuigen van de RA.F. zijn bij nachtoefeningen boven Het Kanaal neergestort. Het zijn een viermotorige „Lancaster een viermotorige „Lancaster"- ning van zeven en een „Mosquito" gevechtsvliegtuig, met een piloot en een navigator. Er zijn geen overlevenden. Te Solo zijn 39 politieke gevan genen vrijgelaten. De strafgevan- genen zullen worden overgegeven aan de republiek. Chr. Bakkerspatroons ve rgaderden te Middelburg. Donderdagmiddag werd in het Chr. Militair Tehuis te Middel burg een vergadering van de Bond van Chr. Bakkerspatroons in het Gewest Zeeland gehou den, waarbij tal van actuele onderwerpen aan de orde zijn gesteld. Na het voorlezen van Zondag 10 en gebed sprak de voorzitter, de heer C. Douw een kort ope ningswoord, waarbij hij o.m. ver welkomde de heren J. van Oostende, redacteur van het Bakkersweekblad, en H. L. M. Sikken, inspecteur van het sta tion voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Door de tweede voorzitter, de heer C. de Wolf uit Middelburg, werd, daar hij wegens ziekte afwezig was, schriftelijk de vraag aan de orde gesteld of de leden iets voelden voor een weerstandskas, zoals die ook door de Nederl. Bakkersbond in het leven wordt geroepen. De afd. Zeeland van deze laatste bond zag gaarne, dat samen met de leden der Chr. organisatie, een provinciale weerstandskas werd opgericht. De bijdragen aan deze kas zou den bestaan uit een heffing van f 0.05 per baaltje bloem. Uit de hierover ontstane discussie bleek, dat allerwege vesl werd gevoeld voor zo'n fonds, dat bedoelt, die bakkers, die eventueel in een broodstrijd gewikkeld zouden kunnen raken door oneerlijke concurrentie, van welke zijde dan ook, schadeloos te stellen voor eventueel voor hen daaruit voortvloeiende verliezen. Beslo ten werd dat de heer Douw als hoofdbestuurslid namens het ge west op de eerstvolgende hoofd bestuursvergadering zou voor stellen een landelijke en geen provinciale weerstandskas te vormen. ACTUELE PROBLEMEN. De heer van Oostende stelde hierna enkele actuele problemen aan de orde, zoals de betaling aan de vakgroep, waarbij hij mededeelde, dat pogingen om deze contributie niet te voldoen, door de kantongerechten worden verijdeld, en de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Wat de contributie aan deze laatste aan gaat, zei spr., dat maximaal de helft van die contributie in min dering van de bondscontributie mag worden gebraeht, hetgeen voor de nog niet georganiseer- den wellicht een stimulans zal zijn om zich bij de vrije orga nisatie aan te sluiten. Verder wees de heer van Oostende op het loffelijke werk van de Ne derlandse Bakkerij Stichting, terwijl hij de aanwezigen aan spoorde steeds er voor te zorgen dat hun administratie in orde is. Betreffende de vrije prijzen zei spr., dat er door de afdelings besturen in gezond overleg moet worden getracht plaatselijke re gelingen tot stand te brengen om zodoende oneerlijke concur rentie te voorkomen. De heer van Oostende wees er tenslotte op, dat een zegelactie of cadeau stelsel in strijd is met bestaan de verordeningen en hij wekte de aanwezigen op, het liever te zoeken in kwaliteit en service dan in deze dingen. Tenslotte pleitte spr. voor een hechte or ganisatie omdat de minister naar het ledental zal gaan zien bij het verdelen van de zetels in de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Na enige discussie sprak de heer Sikken, die de voordelen van aansluiting bij het station voor bakkerij en maalderij te Wageningen uiteen zette. Verder zette de heer Sikken de service uiteen, die steeds door het station wordt geboden en hij wees er tenslotte op, dat Zeeland in tegenstelling met Friesland nog steeds heel weinig aangeslotenen telt. De heer Zuidhof, die op deze vergadering zou spreken, kon door omstandigheden niet eerder verschijnen dan tegen het einde der vergadering, die te.nslotte met een korte rondvraag werd besloten. EEN GEVOLG VAN DE DEVALUATIE. Huishoudelijke artikelen in Nederland minstens 40 pet goedkoper. Do smokkelhandei-in-het-klein bloeit welig aan de Belgisch Nederlandse grens. Dagelijks pas seren duizenden Beïgen do doua ne-posten, om in het zoveel goed kopere Nederland hnn inkopen te doen. Vooral de Belgische huis moeders uit de steden en dorpen langs de grens trekken er dage lijks op uit om zich in do winkels even over de grens te bevoorraden met boter, margarine, tafelolle, groeno zeep, vvaspoeder enz. Alle artikelen die zy minstens 40 goedkoper betalen dan in hun ei gen land. Vooral de Nederlandse boter is in trek en men kan zich een oor deel vellen over het voordeel dat schuilt in het aankopen daarvan in Nederland, wanneer men weet, dat deze in België om en nabij de fr. 90 per kg kost tegen slechts vier gulden of ongeveer fr 50 in Nederiand. Verleden Zaterdag werden al leen aan de grenspost Eisden in twee uur tijd niet minder dan 1200 Belgische auto's uit de pro vincie Luik geteld, die enkele uren later weer uit Nederland terug keerden, vol met boodschappen en een volle benzinetank. Wanneer men de verhalen ge loven mag, trekt een Belgische winkelierster er zelfs met een kinderwagen vol guldens op uit, om haar klanten langs de weg te bedienen. Al deze guldens zouden worden geleverd door „commissi- onnairs", die dikwijls een omzet van 25.000 tot 50.000 per week bereiken. Zij rijden iedere dag naar Brussel, waar zij zich bevoor raden bij „speciale" agenten. De Belgische winkeliersstand ziet deze gang van zaken natuur lijk met lede ogen aan en heeft via de vereniging voor de midden stand een krachtig protest laten horen bij de regering. Het gevolg hiervan is geweest, dat de laatste dagen nieuwe maatregelen wor den toegepast bij het grensver keer. SPORT. Voortaan wordt, in het grens verkeer, van iedere Belg, die zich naar Nederland begeeft en iets mee wil terugbrengen, een invoer vergunning vereist, waarvoor hij fr. 10 moet betalen en welke slechts één dag geldig is. Al wil men slechts een sigaar invoeren, men heeft niettemin een dergelij ke invoervergunning nodig. Im porteert men goederen, die een waarde hebbeny van meer dan fr. 200, dan wordt een omzetbelas ting geëist van 5.5 Hoewel de Belg in principe een ware afkeer heeft van het invullen van admi nistratieve papieren. Veel minder is het grensverkeer door de opgesomde maatregelen niet gewordenDe Belg vindt deze grenssmokkel een te lucra tieve sport dan dat hij zich zou laten afschrikken door het invul len van een papier, waarvan hij allang gemerkt heeft, dat het slechts een formaliteit is. De devaluatie van de munt blijkt intussen ook haar uitwer king niet gemist te hebben op de smokkelhandel-in-het-groot, aan gezien ook de veesmokkel de laat ste tijd weer op onrustbarende wijze toeneemt. Zaterdag 12 November zal de Middelburgse markt in een feest terrein herschapen zyn. Die mid dag zal nameiyk de motorclub „Scheldegouwen" haar aan het Sportuitwisselingscomité Middel- burg-Amersfoort gedane belofte, Iets te doen voor de kas van dit comité, gestand doen. Er is een grootscheeps organi satie opgezet, waaraan alle Mid delburgse sportverenigingen hun medewerking verlenen. De hoofd schotel bestaat uit een behendig heidswedstrijd. Daartoe wordt op het middenterrein van de Markt een dubbele baan van ca. 150 me ter lengte uitgezet, waarin zich verschillende moeilijkheden bevin den. Paarsgewijze zuilen de deel nemers trachten deze baan zonder strafpunten uit te rijden, hetgeen hen vermoedelijk wel niet zal luk ken. Bovendien speelt ook de voor de baan benodigde tijd een rol, want deze wordt eveneens in strafpunten omgezet. Het publiek zal dan kunnen genieten van motorbehendigheid, maar vaak ook kunnen lachen om de zonderlinge capriolen, wel ke door de rijders gemaakt moe ten worden. Daarnaast vermeldt het programma nog enkele sen sationele nummers, zoals motor- acrobatiek en het springen door een brandend scherm. Deze laat ste stunt zal door niet minder dan negen leden van „Scheldegouwen" tegelijk worden uitgevoerd. Aan de toeschouwers zullen steunbonnen ten bate van de sportuitwisseling ten verkoop worden aangeboden, waaraan een tombola is verbonden. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het vol gend verlies in Indonesië is ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht, Gesneuveld 30 October 1949: Sergeant W. M. J. J. v. d. Loo, afkomstig uit 's-Gravenhage. Het K.N.I.L. had géén ver liezen. GEREF. KERK GOES. In tegenstelling tot wat in dg predikbeurten van gisteren waf vermeld, zij medegedeeld, dat in de Geref. Kerk te Goes oir 9.30 uur ds Flinterman zal voor gaan en om 6 uur ds Stam. Ter ere van de opheffing van de vleesdistributie zal Maandag de vlag in top gaan op de veemark ten van Utrecht en Rotterdam. Men verwacht een grote ople ving van de veehandel. Op een in de haven van Rotterdam liggende tanker heeft de politie een grote opium-smokkel ont dekt. 9 kg. opium werd in be slag genomen, terwijl verschei dene Chinezen, die deel uitmaak ten van de bemanning, werden gearresteerd. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben besloten dat in 's-Hertogenbosch het Bra bants orkest zal worden geves tigd. Wie nog post wil ver zenden aan de met de „Volen- dam" uit Indië terugkerende militairen moet deze uiterlijk 10 November op de post bezor gen. Majoor Flinterman, die zich bekend heeft gemaakt door zijn record-vluchten, heeft een verzoek om demobilisatie inge diend. Marshall-gelden ter waarde van 400 mill. D.M. zijn beschikbaar gesteld voor de bouw van nieuwe electrische centrales in het Ruhrgebied. Gisteren werd een moordaanslag gepleegd op de president van Equador, Galo Plaza. In En geland kan men thans reeds wed denschappen afsluiten over de volgend jaar te kiezen premier. Churchill blijkt daarbij sterk favoriet te zijn. In Zuid- Frankrijk heeft men de ruïnes van een Oud-Romeinse stad ge vonden. Bij verkiezingen om een gemeenteraadszetel van Kensington (Noord-Londen) heeft Labour een overwinning behaald. Volgens de „Prawda" is in Joego-SJavië een nieuwe revolutionnaire arbeiderspartij gevormd, die de strijd zal aan binden tegen de „corrupte partij van Tito". Aanhangers van de communistische en nationalis tische regeringen van China voe ren in Parijs strijd om het bezit van de Chinese Ambassade. De communisten slaagden er in de eerste verdieping te bezetten, Volgens Milvan Djilas, hoofd der Joegoslavische missie bij de V.N. heeft wijlen Georgi Dimi- trof hem eind April 1948 gewaar schuwd zich schrap te zetten tegen de pressie van hert bolsje wistische centrale comité van de Sowjet-Unie. De „Astri" van Vlissingen naar Antwerpen. Het Zweedse stoomschip „As- tri" dat bij Zeebrugge aan de grond gezeten heeft en in de bui tenhaven van Vlissingen gesleepf was, ia gistermorgen van Vlissin gen naar Antwerpen vertrokken, geassisteerd door de 4 sleepboq- ten en enkele bergingsvaartuigen, Hella S. Haasse besprak haar boeken te Middelburg. In de bovenzaal van de Fa van Benthem en Jutting, welke ge heel bezet was, sprak Donder* dagavond de schrijfster Hella Haasse over haar onlangs veft schenen historische roman „Het Woud der verwachting". De novelle „Oeroeg" het boe kenweekgeschenk 1948, is ook één van haar werken. Op onderhoudende wijze ver telde de schrijfster enige dingen uit het bewogen leven van de hoofdpersoon uit haar boek „04 hertog Charles d'Orleans", die 'A tijdgenoot was van Jeannè d'Arc. Deze man, een neef van de krankzinnige Franse koning Karei VI, is een van FrankrijkS grootste dichters geweest, aldu* mej. Haasse. Mej. Haasse droeg een van d'Orleans mooiste gedichteri „Compleintes de France" als mede enige rondelen voor. Tot slot las zij uit haar boek, dat het leven van de hertog vafi Orelans beschrijft, enige frag menten. (Ingez. mededeling, advert.) zijn onveranderlijk goed j DE BILT ZEGT: Overdrijvende wolkenvelden. Droeg weer met enige over drijvende wolkenvelden. Meest matige Zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1