Reizen is op Schouwen-Duiveland een zeer twijfelachtig genoegen. Bereiding van compost uit huis- en straatvuil in Zeeland. EDNA EARL; Verbindingen zijn uitzonderlijk slecht. Verpleging van Nederlandse T.B.C.-patiënten in Davos in gevaar. Van groot belang voor de Zeeuwse gronden. Vrijer handels- en betalings verkeer tussen Europese landen. De uitreiking van medailles en getuigschriften aan het Scheldepersoneel. ambtenarij. SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... GEMEENTERADEN zoutelande. FEUILLETON Goese padvinders in een nieuw tehuis. Vrijdag 4 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De reiziger, die van buiten Schouwen een bezoek brengt aan dit eiland, zal tot de ontdekking komen, dat de verbindingen naar, van en op dit eiland zeer veel te wensen overlaten. Behoeft de be trokken reiziger niet verder dan Zierikzee, dan is het nog te doen. O wee echter, wanneer bij één der dorpen op Schouwen en Duive- land moet bezoeken en hij is aangewezen op de publieke vervoer middelen. Tal van onaangename verrassingen wachten hem dan en hj) zal zich gaan wanen In een tydperk, dat velen, die gewend zyn aan de goede communicatie-middelen In het Westen en Oosten van ons land, reeds lang voorby achten. In vele andere streken behoren dergeiyke toestanden dan ook reeds lang tot het verleden; op Schouw»n helaas niet. NAAK ZIERIKZEE. Laten wij veronderstellen, dat onze reiziger vanuit een ander ge deelte van het land via Goes naar Schouwen wil reizen; in de meeste gevallen is dit de meest aanbeve lenswaardige route. Hij stapt dan in Goes uit de trein en kan dan voor het station ln de bus naar Katseveer stappen. Hü komt aan Katseveer en daar bus aansluit op de boot, zal hij in de meeste gevallen daar niet behoeven te wachten. Moet hij toch wachten dan blijft hij na- tuurUjk in de bus zitten totdat hij op de boot kan. De reiziger, die per fiets naar Katseveer komt en daar moet blijven wachten, is er minder goed aan toe. Een wacht kamer of iets wat daarop lijkt is er niet; deze reizigers moeten op de steiger blijven wachten. Onbe schut tegen wind en regen. Vooral nu de herfst zijn intrede heeft ge daan en de wachtende reizigers op Katseveer bijna elke dag doet rillen van de koude wind en strie mende regen en een misschien strenge winter op komst is, is dit een onhoudbare toestand. Voor het raam van het hokje van de beambte van de Stoombootdien sten prijkt een bordje: Geen wachtkamer!! De boten van de Prov. Stoom bootdiensten zijn geriefelijk; al moet de reiziger deze geriefelijk heid wel duur betalen. Het belang van Schouwen en Duiveland en trouwens van geheel Zeeland zou ln grote mate gediend worden in dien men kon komen tot verla ging van de tarieven op de Ooster- Schelde. Dan, na een genoegelijke boottocht (zij kan tenminste ge- noegelijk zijn), stapt de reiziger in Zierikzee aan wal. Moet hij dan nog verder dan beginnen de moei lijkheden en mogelijkheden pas. NAAK DE WESTHOEK. Gesteld, onze reiziger wil naar de Westhoek en hij is aangewezen op een publiek vervoermiddel. Komt hij met de boot van 7.30 u., 10 u., 16 u., 18.30 u. of 22 u. in Zierikzee aan, dan heeft hij aan sluiting; hij kan zó in de bus stappen. Komt hij echter om 13.30 uur aan, dan heeft hij dat niet, want de bus vertrok om 12.30 uur. Hij heeft dan echter nog een an dere mogelijkheid; om 13.43 uur vertrekt er een tram van de R.T. M. met eindbestemming Burgh. De reiziger doet echter goed er niet al te vast op te rekenen, dat hij deze tram kan halen, want is de boot over tijd( en in vele ge vallen is dat onvermijdelijk), dan is de tram weg. Het tramstation ligt nl. geheel aan de andere zij de van Zierikzee en weet men de weg niet in het 1100 jaar oude stadje, dan is het vrij optimistisch te menen, dat men binnen 13 mi nuten bij het tramstation is. Ech ter, hij haalt de tram. De reiziger, die voordien nog nooit Schouwen bezocht, ziet dan een vervoermid del, dat in deze moderne tijd ei genlijk een museumstuk moest zijn. Niet alzo echter op Schou wen; daar legt het nog elke dag loeiend en stoeiend zijn weg af; doet het de reiziger, die instapt, zich onwillekeurig afvragen, of en waneer dit materiaal ooit nieuw is geweest en brengt het hem on willekeurig het fameuze „Boemel- tje van Purmerend" in de gedach ten. De reizigers voor Schudde- beurs, Zonnemaire, Brouwersha ven en Eikerzee zijn uitsluitend op deze tramlijn aangewezen. DE AANSLUITING. Met het belang dat de reizigers zouden hebben bij aansluiting op de Prov. Boot is blijkbaar in de dienstregeling van de R.T.M. in het geheel geen rekening gehou den. Zo vertrekt b.v. een tram om 9.58 uur uit Zierikzee, terwijl er een boot aankomt om 10 uur. Een reiziger voor bv. Zonnemaire komt dus om 10 uur aan in Zierikzee en moet tot 12.28 wachten alvorens te kunnen vertrekken! Dit is slechts een voorbeeld van de vol komen absurde dienstregeling, die door de R.T.M. wordt verzorgd en waarbij het belang van de reizi gers blijkbaar totaal geen gewicht in de schaal legt. Een ander voor beeld ter onderstreping van dit betoog is wel het geval van ie mand uit Goes, die des middags om 3 uur in Renesse moest zijn. Wilde hij zeker zijn tijdig in deze plaats te arriveren, dan moest hij om half negen uit Goes vertrek ken. Het zou gemakkelijk zijn deze enkele voorbeelden uit te breiden met nog een aantal ande re, want ook in omgekeerde rich ting lijken de dienstregelingen van bus en tram gemaakt te zijn met 't doel de reizigers 'n zo groot mogelijke tijd in het ongetwijfeld zeer gastvrije Zierikzee te laten doorbrengen. DE VERBINDINGEN MET EN OP DUIVELAND. De verbindingen met nog een ander deel van het dubbel-eiland vragen eveneens de aandacht, nl. die met Duiveland. Zou het b.v. niet mogelijk zijn om de autobus sen voor ZierikzeeKerk- werve-Noordgouwe-Dreischor-Sir- JanslandBlauwe Keet en v.v. en Zieri kzee-Capelle-Ou werkerk te laten vertrekken vanaf de aan legplaats van de Prov. Boot? Zou het ook onmogelijk zijn om hen daarop te laten aansluiten? Momenteel lijkt het daar totaal niet op. Een tram is nu eenmaal gebonden aan rails, maar wan neer de R.T.M. werkelijk iets zou j willen doen voor de verbetering van de communicatiemiddelen op Schouwen, moet het toch, o.i. mo gelijk zijn, dat de bussen via de Nieuwe Haven rijden. Ook de trams, die als einddoel Zijpe heb ben, hebben geen enkele aanslui ting op de Prov. Boot, doch zijn enkel ingesteld op de veerboot naar Anna Jacobapolder. GOEDE WIL. Dit artikeltje bedoelt niet de lezers te vertellen, dat de ver bindingen op Schouwen en Duive land slecht zijn. Ze zijn slecht en dat is voldoende bekend. Dit ar tikel is slechts bedoeld om aan te tonen dat met goede wil van de zijde der directies van de ver voersondernemingen de verbindin gen nog heel wat zijn te verbete ren. Men dient bij de samenstel ling van de dienstregelingen er rekening mede te houden, dat de belangrijkste route naar Schou wen nog steeds over de Ooster- Schelde loopt. Zeeland is, doordat het uit verschillende eilanden be staat, in evenzovele delen ver deeld. Daarom kan het een alge meen Zeeuws belang worden ge noemd de afstand tussen de ver schillende delen zoveel mogelijk te overbruggen, welk belang in de eerste plaats door zo goed moge lijke verbindingen wordt gediend. Het is te hopen, dat ook de on dernemingen, die niet gevestigd zijn in Zeeland, oog hebben voor dit Zeeuwse belang en daarmee ook werkelijk rekening gaan houden. Hoezeer de devaluatie van de gulden sommigen onzer landge noten in financieel opzicht hoofd pijn mag hebben bezorgd, nie mand zal zijn moeilijkheden willen ruilen voor de 330 Nederlandse longlijders, die kosten noch moeite hebben gespaard om zich een plaatsje te verwerven in het prachtige Nederlandse Sanato rium te Davos en die thans ver nomen hebben, dat de verlenging van hun verpleging in 1950 en daarmee het herwinnen van hun 1 gezondheid aan een zijden draadje is komen te hangen. I De kosten per zieke per dag I stegen van f 9,02 tot f 12,86, niet j alleen voor de 130 patiënten in 't Sanatorium zelf, doch ook voor de 200 in de bijgebouwen. Het gevolg is, dat de door de stichting inge zamelde gelden per 1 Januari zul len zijn gebruikt. Gezien de ur gentie van deze zaak heeft de stichting hulpactie besloten on middellijk haar plan de campagne uit te voeren. Dezer dagen wordt aan 400 der grootste instellingen, j bedrijven en verenigingen hier te i lande een miniatuur ziekenhuis- bed toegezonden, compleet opge- maakt met lakentjes, dekentjes en een hoofdkussentje. Geen goed koop bedje. De prijs bedraagt f 1190,per stuk, waarmede het thans gestegen aandeel, dat de vereniging neemt in de betaling der verpleegkosten voor één pa- tiënt voor een half jaar gedekt is. De bedoeling is, dat grote be drijven onder hun personeel een inzameling houden voor de koop van een dergelijk bedje. De kunstmest heeft een grote stijging der opbrengsten van land bouwproducten veroorzaakt en is daardoor tot grote zegen geweest. Men mag echter niet zonder meer aannemen, dat het gebruik van kunstmest het probleem van een tekort aan meststoffen heeft op gelost. Want het biykt, dat door een eenzydlg gebruik van kunst mest verstoringen kunnen optre den in het evenwicht tussen or ganische en anorganische stoffen' in de grond, welk evenwicht voor een goede structuur van de grond en de kans op een behoorlijke op brengst der producten nodig is. Organische bemesting kan niet[ worden gemist, maar de vraag is nu, waar die ln belangrijke mate vandaan moet worden gehaald, uitgezonderd dan de natuurlijke mest der boerderyen. Eén der beste methoden, om aan deze stoffen te komen, be- staat ongetwijfeld in het verwer- ken van huis- en straatvuil tot j compost. In de dorpen en steden, maar vooral in de laatste, gaan zeer grote hoeveelheden organi- sche stoffen in het huisvuil ver- loren. Vele gemeenten zitten met het probleem van de afvoer. Som mige grote steden verbranden het vuil, maar daarmede gaan vele organische stoffen geheel verlo ren. Dit geldt ook voor het geval men tot ophoging van gronden met huis- en straatvuil overgaat. Wanneer men overgaat tot com- posteren dient 't huis- en straat vuil eerst te worden gesorteerd. Het verteerbare vuil kan verza meld worden en door een broei- proces wordt een organische stof verkregen, die zeer waardevol is. j Als voorbeeld dient te worden ge- i noemd de gemeente 's-Gravenha- ge, die dit systeem reeds enkele jaren met succes toepast. Dage- lijks rydt vanuit Den Haag een gesloten lange trein naar Drente, naar het plaatsje de Wijster, waar dit vuil tot compost wordt verwerkt, door de V.A.M., de Vuil Afvoer Maatschappij. Op de Drentse zandgronden in de omgeving kan men de schitte rende resultaten van de bemes ting met deze stof aanschouwen. Het spreekt wel vanzelf, dat voor het kopen van deze compost grote belangstelling bestaat. OOK VOOR ZEELAND VAN BELANG. Het is ook voor de provincie Zeeland van groot belang, dat aan deze kwestie wat meer aandacht wordt besteed. Uiteraard is hier de situatie niet eenvoudig met de moeilijke verbindingen, want het spreekt vanzelf, dat hoge trans portkosten voor dit huis- en straatvuil niet gemaakt mogen worden. Aan de andere kant moet echter worden bedacht, dat het te betreuren is, dat zoveel vuil zon der meer verloren gaat en boven dien vuilnisbelten bij steden en dorpen niet alleen onfris ruiken, maar ook voor de volksgezond heid nu niet bepaald bevorderlijk zijn. Hoe het zij, de zaak is alle moeite waard nader bekeken te worden en als wij wel zijn inge licht, geschiedt dit momenteel reeds. EEN IN S PER PER SOON PER JAAR. Men kan gevoegelijk aannemen, dat er per persoon en per jaar 1 kubieke meter huisvuil vrij komt. Wanneer men dit cijfer al leen even toepast op het aantal inwoners van de beide Walcherse steden komt men tot een totaal van ruim 40.000 kubieke meter. Men kan voorts aannemen, dat bij goede bewerking van dit vuil per kubieke meter 80 procent aan compost overblijft. Dit wordt dus 32.000 kubieke meter. De normale bemesting bedraagt 40 a 50 ton per H.A.. Er zouden dus jaarlijks op Walcheren 700 H.A. kunnen worden bemest. Men ziet: hier ligt een groot en belangrijk ter rein voor Zeeland nog braak. Daarbij mag niet worden verge ten, dat een bemesting met com post gedurende vijf 5 zes jaren haar vruchten afwerpt, terwijl deskundigen van mening zijn, dat de opbrengst der gronden ten zeerste noeneemt. Wanneer men tot nadere uit werking van deze belangrijke j zaak zal overgaan, zal uiteraard de medewerking der gemeenten noodzakelijk zijn. Gehoopt mag j worden, dat deze ook wat de fi nanciën betrft, in staat zijn deze medewerking te verlenen. Ook de j technische zijde als b.v. het trans port moet dan nauwkeurig wor den geregeld, opdat het zo eco nomisch mogelijk geschiedde. Toeristenboekjes voor vacantiereizen. In 1950 zal een geheel nieuwe regeling gelden voor hen, die één of meer vacantiereizen naar het buitenland willen maken. De K.N.A.C. deelt nl. mede, verno men te hebben, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar één der Scandinavische lan den, België, Frankrijk en Enge land een toeristenboekje zal wor den uitgereikt, waarop een bedrag van f 350 aan deviezen beschik baar wordt gesteld. De houder van zulk een boekje kan deviezen verkrijgen voor elk der genoemde landen tot een totaal van f 350 hetgeen dus wil zeggen, dat men niet meer gebonden is het gehele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobilisten zullen voor het gebruik van hun auto een extra bedrag van f 100 krijgen. De Raad van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking heeft gisteravond goedkeuring gehecht aan een plan voor vrijere Europese handel, dat beoogt het tot stand komen van economische eenheid in Europa te bespoedigen. Paul Hoffman merkte in de bij eenkomst op, dat het thans op daden aankomt. De wijze, waarop de aangenomen resoluties zullen worden uitgevoerd, zal beslissend zijn voor Europa s geschiedenis in de komende honderd jaar, zo zei hij. Volgens het plan stellen de le den van de O.E.E.S. zich ten doel uiterlijk 15 December as. de be perkingen op minstens 50 procent van hun particuliere invoer uit andere deelnemende landen af te schaffen. De landen, die op grond van hun interne economische of financiële siutatie niet in staat mochten zijn deze maatregel te nemen, dienen voor genoemde da tum hun redenen hiervoor aan de organisatie mede te delen. Voorts besloot de Raad, dat ge streefd zal worden naar een vrijer betalingsverkeer tussen de deel nemende landen, dat gezocht zal worden naar middelen om het euvel der dubbele prijzen te eli mineren. Koning Faroek van Egypte bood te Cairo de Arabische Liga leden een lunch aan. Bij zijn wel komstwoord wees hij op een lege zetel en zei glimlachend: „Dit is de plaats van Palestina". (Ingez. mededeling, advert.) Korte Berichten. Tienduizend nationalistische Chinese soldaten zijn thans be klemd tussen de oprukkende com munistische legers en de grens van de Portugese kolonie Macao. Er woedt een felle strijd. Geen overeenstemming heeft men in Engeland kunnen berei ken over de kwestie van de lonen, welke men aan de kosten van levensonderhoud wil aanpassen. Hierbij zijn ongeveer twee mil- lioen arbeiders betrokken. Meer dan honderd personen zijn deze week in Columbia gedood door bandieten, die, misbruik ma kend van de politieke spanningen in het land, plotseling roofover vallen op afgelegen stadjes doen. De nieuwe Franse regering heeft in principe besloten de minst betaalde arbeiders een pre mie van 3000 fr. toe te staan. Ongeveer 100.000 bewoners van Litrtauen zijn door de Russen ge deporteerd naar kampen voor sla venarbeid in de Sowjet-Unie. Al dus een memorandum van het „Littause bevrijdingscomité" aan de V. N. De stadhuisramp van Heusden (waarop 4 November 1944 130 personen de dood vonden, toen de Duitsers het gebouw opbliezen), zal Zondag worden herdacht. 's Werelds rijkste vrijgezel, de Canadese geoloog dr John T. Williamson, is met zijn privé- vliegtuig op weg naar Amsterdam, bezig aan een reis door Europa. Hij is eigenaar van een der groot ste diamantmijnen ter wereld. De bruinkoolbriketten worden duurder! De groothandelprijs is verhoogd met f 5,per ton. Daarom is ook de in- en verkoop prijs voor de detaillisten met f 5 per ton of f 0,50 per eenheid ver hoogd. H.M. de Koningin heeft gister ochtend de voorzitter ter ronde tafelconferentie, drs Mohammed Hatta, in audiëntie ontvangen. Op slag gedood werd Woensdag de 55-jarige wielrijder v. d. Mark uit Paterswolde, toen hij bij Peize ten zuiden van Groningen, tegen een onverlichte wagen reed en daardoor onder een juist passe- dende vrachtauto geraakte. (Ingez. mededeling, advert.) jé, we zijn tteuze geslaagp. en oe kosten vielen mee. we nebben ze ge kocht BIJ TELEFOON 200 <K II02> Zoals wij reeds meldden wer den dezer dagen aan 53 jubilaris sen der Kon. Mij „De Schelde" medailles en getuigschriften uit gereikt, wegens een groot aantal jaren van trouwe dienst. Vijf ambtenaren, twee bazen en werklieden kregen de gouden me daille van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" met bijbehorende grati ficatie. Het waren de ambtenaren C. M. Janse; dr A. Staverman; T. Smit; F. C. Tielrooy en M. Vader, de bazen J. W. Daamen en H. M. Hufkes, de werklieden L. Back; D. Boogert; W. Bostelaar; M. Janse; C. J. Kloeg; H. C. Lagen dijk; T. P. Leeuwenburg; J. de Nooyer; J. C. van Sprang en R. J. van Wijk. De zilveren medaille van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" met bijbehorende gratificatie voor 25 jaiige dienst werd verleend aan één ambtenaar en één baas, resp. de heren K. A. Traast en P. J. dc Brabander. Het vererend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel met de zilveren medaille en de gratificatie van de Kon. Mij „De Schelde" voor 25-jarige dienst werd uitgereikt aan de vol gende 29 werklieden: H. v. Beek; A. van Bemmlen v. d. Plaat, A. C. Boone; P. C. Dingemanse; T. P. van Geenen; J. W. Groenen- berg; F. Harinck; J. A. Huser; C. P. Janse; I. Janse; A. G. Koke laar; M. C. Kroon; P. A. Leeuwen burg; A. J. Luyten; A. Marinis- sen; G. Meerman; J. de Nooyer; I. Paardekooper; A. Poppe; J. J. Poppe; H. Raats; J. C. Radder; W. de Ridder; A. P. Rouffaer; H. J. Schreurs;; M. Verhage; J. J. vim In de „Vrije Amsterdammer" vond ik een verhaaldat als het niet zo in-treurig was, een lach bui zou kunnen veroorzaken. Een zakenman liet zijn werk een dag in de steek, om in Den Haag enkele bureaux te bezoe ken. Hij trof het echter niet. In een der bureaux bleken even 12 uur alle heren en da mes aan de lunch te zijn, maar gelukkig was men zo welwillend hem te vertellen, dat zijn dos sier naar een andere afd. was verhuisd. Toen hij daar, na de lunch, verscheen, bleek, dat de betrok ken ambtenaar om 2.30 nog niet aanwezig was. Dan maar eerst naar een an dere afd., maar daar was om 2.45 het bureauhoofd nog niet op komen dagen, Eindelijk na veel sjouuien en telefoneren, kreeg hij iemand te pakken die hem zou kunnen helpen. Maar deze, een 30-jariye jongeman, verklaarde, dat hij nog geen tijd had gehad de kwestie te bestuderen. Terug naar een andere afd., waar hij ook nog iets te regelen had. Hier kreeg hij na 20 milt. wachten te horen, dat uen be gonnen was met zijn zaak te be handelen, maar dat men ontdekt had, dat ze eigenlijk op een an dere afd. thuishoorde. Weer naar een ander bureau, maar ook hier was de betrokken ambtenaar nog niet terug. De lunch was zeker wat zwaar ge weest. Om toch iets te bereiken, werd toen nog een ander bureau be zocht. Maar hier kwam hij telaat. De persoon die hem zou kunnen helpen, ging n.l. extra vroeg naar huis, omdat hij an ders de begeerde sneltrein niet zou kunnen halen. Meer dan vol-daan over de heilzame werking van de .ge leide economie" werd tenslotte de terugreis aanvaard. (Ingez. mededeling, advertentie.) als wonden niet gemakkelijk dichtgaan} (En de kans op Infectie is dan natuurlijli veel en veel groter). Maar als U Akker^ Kloosterbalsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meei Een wondbalsem die snel geneesl wonden zuivert en nieuwe huidvormini bevordert, dat is AkkeTs Kloosterbalsen al 3 geslachten lang. Niet zonder redei zegt men dan ook algemeen„Akker'! Kloosterbalsem - geen goud zo goed' De Heremastate te Joure zal worden gerestaureerd als stadhuis voor de gemeente Haskerland. Versteeg; E. Voet en J. v. Zalen. Bovendien hadden voor 1 No vember de 50-jarige dienst be reikt vijf werklieden, nl. J. D. Jel- derda; A. F. van Luyk; A. da Pagter; J. de Pagter en W. van Wijnen. Zij werden afzonderlijk door de directie gehuldigd. In totaal ontvingen tot dusver bij de Kon. Mij „De Schelde" 499 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medaille van de N.V. voor veertig jarige diensttijd, 245 ambtenaren en bazen de zilveren medaille voor 25-jarige diensttijd, 1371 werklieden de zliveren me daille met vererend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en 80 ambtenaren, ba zen en werklieden de gratificatie der Mij voor 25-jarige dienst. om die grond te bebossen. Tergeruststelling van de grond gebruikers kan worden gezegd, dat reeds nu gehandeld wordt over het toedelen van andere per celen grond aan hen, die daar door hun grondgebruik zullen Er komt een sportveld. Onder voorzitterschap van bur gemeester D. Kodde vergaderde de raad. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. om in be ginsel bereidheid tot medewerken missen te verklaren, dat vanwege de ge-' Daarna wordt meente een sportveld wordt aan-geheime zitting, gekocht of in beheer wordt ver-1 kregen en ter beschikking van de sportverenigingen gesteld tegen nader te stellen voorwaarden. Het voorstel wordt na een bre de discussie zonder stemming aangenomen, overgegaan in NISSE. Begroting 1950 vastgesteld. De raad kwam Woensdag ln openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge- Vervolgens kwam aan de orde meester J. D. Jansen, een voorstel van B. en W. tot j Goedgekeurd werd het aangaan verhoging van de keurlonen voor van een rekening-courant-over- Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 172) -o— J jsindelijk, een flauwe kreet, slakend, die door geen enkel oor j gehoord werd, dan alleen door t Hem, die nooit sluimer:, trok Edna haar ogen los van de pleki waar meneer Murray zat, en sloeg ze op naar het beeld van i de Christus, waarvan de kleur-® loze lippen schenen te lispelen: ,Hebt goede moed! Wie vol harden zal tot het einde, die zal zalig worden. Wat ik doe, weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan." De predikant, die onder 't schilderij van de Meester stond, Dien hij diende, sloot de B uel, en eindigde zijn rede met zijn tekst nog eenmaal als een donderslag te laten vallen tus sen de menigte die naar hem op keek: „En broeders en zusters, denk onder alle omstan digheden aan de verschrikke- li :e vermaning van Jezus:, „Cordeelt niet, opdat gij niet ge- oordeelr wordt Het orgel dreunde en dc lof-, zang werd aangeheypn, de zegen van God viel als dauw op _on- daar en op bekeerling én onder het plechtig spel van liet orgel verliet de verzamelde menigte het kerkgebouw. Met beide handen op haar hart gedrukt, leunde Edna zwaar over de leuning der ga lerij. „Morgen ga ik voor altijd ver trekken. Nooit -.al ik zijn gelaat hier op aarde weer aanschou wen. O! ik moet het nog een maal zien." Toen hij de kerk doorliep, wierp meneer Murray zijn hoofd lichtelijk achterover, en zijn ogen zwierven op naar de ga lerij en ontmoetten de hare. Het was een langdurige, ernstige, hartdoorgrondende blik. Zij zag een gelaat nog indrukwekken der dan vroeger; want de spot lach was er van verdwenen, de bitterheid, de uitdrukking van de roekeloosheid, hadden plaats gemaakt voor een droevige be slistheid, en de verzachtende schaduw van diep berouw en mannelijke smart rustten op de trekken, waarop vroeger ruw cynisme zo zijn stempel had ge drukt. De aantrekkingskracht van Norman's ogen was nooit inne mender dan wanneer zij rustten op het schone witta gelaat der vrouw, die hij zo innig lief had, wier rustige, grote ogen blon ken als die van een engel, als zy zo droef in de zijne keken. In het mystieke violette licht waar in de rijk-gekleurde ruiten der kerk hulden, leek zijn gelaat haar nog onweerstaanbaarder. Toen hij nader bij de deur kwam, ging zij verder over de leuning hangen, en een sneeuw witte crocus, die zij op haar boe zem droeg, brak van haar sten gel en viel neer op meneer Murray's schouder. Hij greep de bloem, en terwijl er een gebed brandde in zijn schitterende ogen glimlachten de hare hem en droevig vaarwel toe. Door de menigte werd hij voortgdrongen, tot onder de pi laren van de galerij en zij had den afscheid genomen. „In het diepst van zijn hart [droeg wel ieder van ons Een geliefkoosde wens soms ten [grave; Dat die dorst eens een Engelen- [hand lave!" HOOFDSTUK XXXIV. Toewijding. „Ik ben erg blij dat u weer terug bent! Ik ben geheel uit geput van vermoeienis om aan al Felix' wensen te voldoen, en uw plaats te vervullen. Hij is op zijn minst wel tien pond afge vallen; en als je nog een maand langer zou weggebleven zyn, geloof ik, dat Felix 'tniet lan ger zou uitgehouden hebben, want hij heeft in zijn hart van u een afgod gemaakt. Hij kreeg bijna een zenuwtoeval de vorige week, toen vader hem vertelde, dat hij aan uw afwezigheid zou moeten wennen, want dat u wel nooit meer aan het leven in een kinderschoolkamer zou wennen. Ik maak me erg bezorgd over hem; zyn gezondheid is minder goed dan die geweest is sedert dat hy vijf jaren oud was. Mijn lieve, u weet niet half, hoe wij u hier gemist hebben! Uw be wonderaars kwamen in grote getale informeren, wanneer u weer terug zou zijn; en ik over drijf niet in het minst, als ik zeg, dat er wel een mand vol brieven boven ligt, die voor u in die tijd gekomen zijn. U zult die opgestapeld vinden op uw schrijftafel in uw kamer. „Waar zijn de kinderen?' vroeg Edna, de zitkamer rond kijkend, waar mevrouw An drews haar verwelkomd had. „Hettie is vandaag bij Lila Manning, die pas herstellend is van roodvonk, en Felix pro beerde wat te slapen op de rust bank in de bibliotheek. Hy heeft vandaag weer last van de ge wone zenuwhoofdpijnen. Arme jongen! Hij doet zoveel moeite de laatste tijd om zijn prikkel baar gestel te beheersen en ge duldig te zijn, dat ik met de dag meer van hem ga houden. Wat ziet u er vermoeid en verreisd uit. Ga eerst even zitten, ik zal u wat verkwikkens laten brengen. Neem eens een glas port, en dan zal ik gauw wat thee voor u laten zetten." (Wordt vervolgd.) Je huisslachtingen. De heer De Visser dacht dat het in de tijd van huisslachtingen wel mee zou vallen met de kos- komst met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te Den Haag voor het jaar 1950 tot een bedrag van f 5000. Ook het voor ten, want dan gaan de keurmees-1 stel tot verlenging van de kas- ters van de een naar de ander. geldlening groot f 30.000 A V/2 Is 't geen grof geld wat gevraagd met de Postspaarbank van Cura- wordt? De voorzitter zei, dat met de keurlonen de onkosten zijn be taald, behoudens die, welke door de voedselcommissaris gevraagd worden. cao voor het jaar 1950 met be voegdheid tot vervroegde aflos sing werd aangenomen. Het voor stel tot verlenging van de over eenkomst met Fraude risico- onderlinge voor Gemeenten, waar- Ook dit voorstel wordt zonder j bij de gemeente gelden met inbe stemming aangenomen. grip van de gelden van burgerlijk B. en W. stellen voor om aanarmbestuur worden verzekerd te- het bestuur van de Chr. Boeren-1 gen benadeling voor plaatselijke en Tuindersbond Zeeland voor ambtenaren en bedienden tot een elke leerling uit deze gemeente, I bedrag van f 3000 werd eveneens die de daardoor geëxploiteerde aangenomen. Landbouwwinterschool bezoekt,Goedgekeurd werd de rekening per jaar f 25 te geven tot weder-van het burgerlijk armbestuur opzeggens, aldus wordt besloten.over 1948. Aangenomen werd een De heer Wisse wil aantekening gemeenschappelijke regeling tot dat hij er tegen is. deelname aan de schooltandver- Aangenomen werd het voorstel zorging op Zuid- en Noord-Beve- om het recht van uitweg hetwelk ten behoeve van het van de heer L. D. Verschuur aangekochte per- land. Voor elk kind van verplicht verzekerden draagt het Zieken fonds jaarlijks f 2,50 bij, voor kin ceel rust op een perceel hetwelk1 deren van niet-verzekerden moet eigendom is van de heer Anth. j dit bedrag, bij deelname door de Francke, tegen betaling van f 25 ouders worden betaald. Van de j af te staan. gemeente zal het eerste jaar een Bij de rondvraag vroeg de heer j bedrag van pim. f 1,50 per kind Riemens of het al bekend is wan neer het uitbreidingsplan ln ex ploitatie genomen wordt. De voorzitter zei, dat de ge meente eerst over de gronden zal moeten beschikken. Dus dat zal eerst dan aan de orde komen. Indien echter de heer Riemens doelt op de grond tussen de Lan- gedamse straat en de Noorden- dolfer, dan kan hij wel medede len dat het in de bedoeling ligt worden gevraagd. De gemeente-begroting 1950 werd behandeld en zonder wyzi- ging voorlopig vastgesteld. De| pomp die op het dorpsplein staat zal worden gerestaureerd. Voor de plaatselijke brandweer die zich moet bedienen met slangen op de waterleiding was ook een bedrag op dc begroting, maar dan moet zes maal per jaar geoefend wor-| den, tot op heden werd er nog van de Herverkavelingscommissi» geen enkele keer geoefend. Het nieuwe Padvinderskamp van de Goese Padvinders, is thans gereed gekomen en zal a.s. Zater dag met enige plechtigheid in ge bruik worden genomen. Met deze ingebruikstelling ko men de Hertog van Beierengroep en de Jacob Valckegroep de christelyke padvinders weer ln het bezit van een kamp dat er zyn mag. Nadat in jle oorlogsjaren, de jeugdstorm het kamp aan de Heernisseweg had „georgani seerd", de Duitsers het met hun zware kislen nog verder hadden geiuïneerd en de Engelsen liet nog eens dunnetjes over hadden gedaan, was van de lokaliteiten niet veel meer over. Met vereende krachten wist men echter met fi nanciële steun o.m. van Weder opbouw de zaak op te knappen. En juist toen men ging denken dat alles voor elkaar was ging da gemeente Goes uit haar jasja grreien, en verzwolg het nieuwe bouwplan Oost het hele terrein. Dat was in 1947. Na lang zoe ken vond men eindelijk een ter- iein dat geschikt was. Namelijk de flinke strook grond tussen da Schansedijk en de nieuwe zwaai- haven. Met man en macht is men. na dat de gemeente haar fiat had verieend, toen gaan werken, en is het door de padvinders C. Potter en M. Jobse getekende plan wer kelijkheid geworden. Het terrein is niet alleen groter dan dat aan de Heernisseweg, het bezit ook twee speel- en instruc- tie-terreintjes, twee hordeplaat- sen terwyl ook voor „De Stam" gevormd door de oudere verken ners uil beide"groepen, 'n „Stam- hut" gebouwd zal worden. Het terieii. is onder leiding van de Heide Mij opnieuw door da jongens zelf beplant. De Fa Drijf hout uit Goes en de Fa Van der Have uit Kapelle leverden het plant- en zaaimateriaal. Trou wens, vele Goese inwoners hebben hen met grote en kleine giften gesteund. Zaterdag betrelften de Goese padvinders hun nieuwe tehuis. We wensen hen gaarne een „goed spool" toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2