ZEEUWSCH DAGBLAD Tweede Kamer aanvaardde wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschaden. NIEUWS Er komt geen speciale regeling voor Walcheren. De Goese Daad sprak lang en breed over het dempen van de kade. De bevrijding van Vlissingen herdacht PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een zwarte dag. SNIPPER Adjudant P. Hendrikse jubileerde. Uitgave lichting „Zeeuwich Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P\ TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1400 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per nmn. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 4 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsscn, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.41 u., onder 17.06 u. Maan op 16.40 u. onder 7.18 u. Volle Maan 22.09 u. Hoogwater op Zaterdag 5 Nov.: Vlissingen: 1.35 u. 2.03 m., 13.44 u. 1.94 m. Terneuzen: 2.03 u. 2.20 m., 14.13 u. 2.11 m. Wemeldinge: 3.19 u. 1.78 m., 15.30 u. 1.62 m. Zierikzee: 3.07 u. 1.52 m., 15.17 u. 1.36 m. \y oensdag 2 November 1949 zal in de historie van ons land als een zwarte dag worden aangetekend. Op die dag is nl. het Neder lands-Indonesische accoord tot stand gekomen. Na tien weken onderhandelen is een overeenkomst gesloten, die in feite niets anders bete kent, dan dat het Koninkrijk wordt uiteengscheurd en dat met de Kroon een smadelijk spel wordt gespeeld. Als we het geheel overzien, dan kan worden gezegd, dat Ne derland over heel de linie capi tuleerde en dat de revolutio naire elementen, die zichzelf als heersers over Indië hebben uit geroepen, hun wil hebben door gedreven. \T an Nederlandse zijde met uitzondering van de P. v. d. A. is steeds vooropgesteld, dat het Unie-statuut niet een volken rechtelijk, maar een staats rechtelijk karakter zou dragen. Het resultaat is echter, dat wij hebben gekregen een overeen komst tussen twee vreemde mo gendheden. De band tussen Ne derland en Indië is finaal cn definitief verbroken. Dit blijkt o.a. uit het bepaalde omtrent de Kroon. T n de Tweede Kamer is hier- 1 over bij de jongste grond wetsherziening een breed debat gevoerd. Door de heer Tilanus, die in elk geval de positie van de Kroon veilig wilde stellen, en die dit als voorwaarde voor verdere medewerking stelde, werd een amendement voorge steld, luidende: „De Kroon der Unie wordt gedragen door Ko ningin Juliana". Uit het getroffen accoord blijkt nu echter, dat hiervan niets is overgebleven. Bepaald werd: Het hoofd der Unie is H. M. Koningin Juliana en bjj opvolging Hare wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Het hoofd der Unie heeft een zuiver symbo lische betekenis. Het Uniestatuut drukt dit uit door de woorden: „Het Hoofd der Unie verwezen lijkt de idee van vrijwillige en duurzame samenwerking". De Kroon, een symbool, een ornament, zonder wezenlijke inhoud. Een bepaling vierkant in strijd met de bedoeling van de Grondwet en een belediging van de Kroon. Het zou honderdmaal beter zijn geweest hieromtrent niets te bepalen, dan deze inhoudloze en voor de Kroon beledigende formule op te nemen. T ang en breed is onderhan- J—deld over de vlootbasis Soerabaja, die Nederland niet wenste prijs te geven. Maar het eind is geweest, dat ook wat dit betreft, de Unie haar zin heeft weten door te drijven. Deze kwestie, zo verklaarde de „Maasbode", raakt de eer van onze marine. Inderdaad Maar wie spreekt bij deze sma delijke overeenkomst nog van eer? Inzake de status van Nieuw- Guinea is er schijnbaar nog niets bereikt. Bepaald is n.l., dat de beslissing hierover een jaar is uitgesteld. Waarom, is niet duidelijk. Van te voren staat toch wel vast, dat ook wat dit betreft een tegemoetkomende houding zal worden aangeno men. \V^e financieel economische re geling betreft, heeft Neder land zeer belangrijke concessies gedaan, door maar even een be drag van TWEE MILLIARD GULDEN kwijt te schelden. Voor onze onderne m i n g e n in* Indië betekent deze overeenkomst het begin van het einde. Ze mogen blijven, mits ook Indonesiërs in de lei ding een plaats krijgen. Is dit eenmaal gebeurd, en zijn de In donesiërs wegwijs gemaakt, dan kunnen de ondernemingen wor den genationaliseerd, en mogen de Nederlanders voorzover ze dan nog niet zijn vermoord, verdwijnen. De dag waarop dit verdrag werd gesloten, mag met recht een ZWARTE DAG worden ge noemd. (Van onze parlementaire redacteur.) Na de uitgebreide nota van wijzigingen, die het resultaat was van het overleg tussen de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden, en de rege ring, was voor beide partijen de room van het wetsontwerp eraf. Slechts zeven amendementen waren nog overgebleven, die alle werden ingetrokken of verworpen. Vier en een half uur debateren heeft gisteren dus opgele verd, dat er niets meer aan het ontwerp werd veranderd en dat het werd aangenomen. Afscheid ds H. van Leeuwen ,lrIn e,en tjokvolle kerk nam Woensdagavond ds van Leeuwen afscheid van de Chr. Geref. te Tholen, wegens vertrek naar Delft. Ds v. Leeuwen had 1 Jesaja 14 32. De hoofdgedachte der prediking was: Een bemoedigende bood schap uit de hemel voor het volk des Verbonds. Na deze met aandacht beluis terde predikatie richtte spr. het woord tot de gemeente, catechi santen, organisten en koster verenigingen ds Gruppen het college van B. en W., afgevaar digden van Delft, ds v. d. Wiel en ouderlingen der Ned. Herv Kerk, afgev. kleuterschool en hoofd Chr. Nat. school. Na deze toespraken voerden het woord ouderling van Bendem namens gemeente, catechisanten en ver enigingen, cis Gruppen namens de classis, de heer Dijkslag na mens de besturen der Kleuter en Chr, Nat. school en ds v. d. Wiel als collega en vriend. De scheidende leraar werd toegezongen Ps. 121 4 en Ps. 712 gewijzigd. Over een paar zaken werd echter nog vrij lang gesproken. Daar was allereerst de heer v. d. Wetering (C.-H.), die een ver goeding wilde toekennen aan Nederlanders, die in Indonesië schade hebben geleden. Minister Lieftinck en met hem de heren IJsselmuiden (K.V.P.) en ten Hagen (Arb.) voelden daar niets voor, omdat deze steun in strijd is met het karakter van de wet. De motie werd daarop ingetrok ken. Het intrekken van amende menten was gisteren schering en inslag. Pal daarop kwamen de communisten met een motie om de regering uit te nodigen zich bezig te houden met de positie der Indonesische oorlogs slachtoffers. Besloten werd deze motie op een geschikt tijdstip in behandeling te nemen. De communisten hielden de Kamer ook lang bezig met een amendement om geen uitkering te geven aan slachtoffers, die zich gedurende de oorlog on vaderlands hebben gedragen. Als norm wilde de heer Hoogcarspel (comm.) daarvoor stellen een vonnis van de bijzondere recht spraak. Hij noemde dit amen dement een „schade-door-schuld kwestie". De heren IJsselmuiden en ten Hagen vonden het wel een beetje pijnlijk, dat zij, die de zaak van het volk niet hebben gediend, door deze wet worden geholpen. Maar in geen geval wilden zij oud-politieke deliquenten dubbel straffen. Min. Lieftinck was het daar mede wel eens, maar hij vond de uitkering aan deze personen meer een gunst dan een recht. Op deze woorden dankte baron v. d. Feltz (C.H.) hem. „Als het een gunst is", aldus spr., „dan kan men die gunst onthouden zonder een dubbele straf toe te passen. Alleen bij recht zou het niet-uitkeren een dubbele straf betekenen". Het amendement werd verworpen met 771 stemmen. Vóór: de communisten en de heren v. d. Feltz en Rit meester (V.V.D.). INTEGRALE VERGOEDING. In de nota van wijzigingen heeft de regering zich bereid verklaard de bouw van één eigen woning integraal te ver goeden, mits de betrokkene geen vermogen heeft groter dan f 20.000.De bepaling van art. 8, dat de bouwkosten van deze woning in Mei 1940 niet hoger mogen zijn dan f5000. bleef echter van kracht. Dit zelfde geldt voor een woning met een bedrijfspand. Daarvan mogen de bouwkosten niet hoger zijn dan f8000. Baron van der Feltz had een tweetal amendementen inge diend om deze bedragen te ver drievoudigen en de vermogens grens te schrappen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) wilde de voor oorlogse bouwkosten van een woning met bedrijfspand gesteld zien op f 10.000.—Deze drie amendementen moesten alle sneuvelen. De heer v. d. Heuvel trok het zijne in, om „de Kamer niet het genoegen te doen het amendement verworpen te zien". De heer v. d. Feltz hield echter het been stijf. Zijn eerste amen dement (verdrievoudiging) werd met zitten en opstaan verwor pen. Vóór waren alleen de C.H. (uitgezonderd de heer Tilanus) en van Dis (S.G.P.). Het tweede amendement kreeg alleen de stem van de heren v. d. Feltz en van Dis. Dit laatste was geen wonder, want de minister had het „volstrekt onaanvaardbaar" uitgesproken. En dan maakt een amendement, vooral in deze goede sfeer, nu de minister mil- lioenen heeft prijsgegeven, wei nig kans. Het amendement-Droessen om de waardevermindering van de grond integraal te vergoeden, werd eveneens ingetrokken. Treinbotsing tussen Coevorden en Gramsbergen. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag zijn op het spoortraject CoevordenGrams- bergen twee treinen op elkaar ingereden. Een goederentrein, komende uit de richting Coe vorden, raakte in botsing met een olietrein van de B.P.M. De botsing is het gevolg van een verkeerde stand van de wissels. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt en de wagens ontspoorden en kwamen door elkaar te liggen op de rails. Enkele vielen de berm af en geraakten op het weiland naast het spoorwegtraject. Ook de oliewagens raakten van de rails af. Eén der ketels werd door het geweld der botsing van de wagen afgeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machinisten konden op tijd van de machines springen en zo het leven redden. Olie-installatie in Oostenrijk vloog in de lucht. Bij de door de Russen beheerde olie-installaties te Neusiedl ten zuidoosten van Wenen is een ont ploffing voorgekomen, waarbij 'n gebouw van 60 meter lengte in de lucht is gevlogen. Verschillende personen zouden zijn gewond en een brand zou zijn begonnen, die verschillende uren duurde. WALCHEREN. De grootste verrassing leverde deze middag de heer v. d. Feltz, toen hjj zijn amendement om een aparte regeling voor Walche ren te verkrijgen, introk. In zijn schriftelijke toelichting op het amendement vroeg hij „om de schadegevallen op Walcheren, die anders liggen dan elders, ook anders te behandelen, echter niet volgens een bijzondere al gemene regeling, maar geval voor geval". De heer v. d. Feltz was bereid zijn amendement terug te ne men, wanneer de minister wilde verklaren, dat het in zijn voor nemen lag nogeens bijzondere aandacht aan de zwaargetroffen gebieden te schenken. „Ik ver klaar gaarne, dat dit voornemen inderdaad in mijn voornemen ligt", zo zeide minister Lieftinck. Daarmede was deze zaak van de baan en kon het hele wets ontwerp zonder hoofdelijke stem ming worden aangenomen. Dinsdag a.s. gaat de Kamer beginnen met de algemene be schouwingen op de Rijksbegro ting, waaraan tevens het deva luatiedebat zal worden ge koppeld. Bonn hoofdstad van West- Duitsland. De Westduitse „Bundestag" (Tweede Kamer) heeft met 200 tegen 176 stemmen bij 3 onthou dingen besloten Bonn tot hoofd stad van de Westduitse republiek te maken. 11 stemmen waren ongeldig. Alle regeringsbureaux, die thans nog in Frankfort werken, zullen naar Bonn worden over gebracht. O.m. hierdoor zal in Bonn ongeveer 50.000 vierkante meter kantoorruimte nodig zijn. Voorts zullen 20.000 personen, die direct of indirect met de regering verbonden zijn, in Bonn ondergebracht moeten worden. Dit zal tenminste een jaar duren. Amnestie voor alle politieke gevangenen. De Nederlandse autoriteiten hebben gisteren bekend gemaakt, dat amnestie zal worden verleend aan alle politieke gevangenen en degenen, die wegens overtredin gen, voortvloeiend uit het conflict tussen Nederland en de Repu bliek, gevangen waren. Deze amnestie wordt vandaag van kracht. De R.T.C. niet eenstemmig. Bij de slotzitting van de R.T.C. was de groep der Neder landse minderheid in Indonesië afwezig omdat zij het niet met alle besluiten der conferentie oens waren. Ook de heer Meye- ring (A.R.) was thuis gebleven. j voorzitter ver zocht een verklaring te mogen afleggen. Toen dit geweigerd werd besloot hij ontslag te nemen. De republikeinse premier, Hatta, was wel aanwezig maar bleek ernstig bezwaar te hebben tegen de beslissing inzake Nieuw-Guinea. Minister Stikker is gisteren per luchttaxi naar Parijs vertrokken, waar hij een bijeenkomst van het comité van ministers van de Raad van Europa zal bijwonen. Vaarlustig jongmens stal motorsleepboten. Voor de Rotterdamse recht bank is gisteren 4 maanden ge- eist met aftrek tegen de 19-ja- rige schippersknecht v. d. Hoofd, die op 20 Mei er met een sleep boot vandoor ging om deze in België te verkopen en nadat hij gesnapt was, het nog eens met een boot uit Haarlem probeerde. „Varen is alles voor me" zei verdachte ter zitting. „En omdat je geen boot had, stal je er maar een", zei de pre sident, die verdachte „een klein kind" noemde. MIJNWERKER VIEL 20 METER IN SCHACHT. Een mijnwerker van de Oranje Nassaumijn te Heerlen is aan de dood ontsnapt. Hij viel op de on derste verdieping in de mijn schacht, stortte 20 meter omlaag, doch liep, doordat een laag gruis zijn val brak, slechts lichte kneu zingen op. G. Moll, lid dagelijks bestuur C.N.V. In de gisteren gehouden buiten gewone algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakver bond, werd tot lid van het dage lijks bestuur gekozen de heer G. Moll, voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Utrecht. De heer Moll, die in 1894 ge boren werd, trad op 3 November 1919 in dienst van de christelijke vakbeweging, als lid van het cen traal bestuur van de bouwarbei dersbond, waarvan hij voordien één der vooraanstaande leden was geweest. Van 1937 tot 1947 was hij penningmeester van deze or ganisatie en na 1947 voorzitter. De heer Moll zal als penning meester van het C.N.V. optreden. LERAAR CHR. H.B.S. TE HOOGEVEEN DOOR AANRIJDING GEDOOD. De 48-jarige W. Buisman, le raar aan de Chr. H.B.S. te Hoo- geveen, is Woensdagavond op de grote Yselbrug te Deventer door een vrachtauto aangereden en gedood. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". In de te 's-Gravenhage gehou den gewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Stoomvaart-Mij „Zeeland", Kon. Ned. Postvaart N.V., gevestigd te Vlissingen, werden het ver slag over 1948 en de jaarstuk ken over dat jaar ongewijzigd vastgesteld. Het dividend op de 4% pre ferente winstdelende aandelen, alsmede een dividend van 5 op gewone aandelen serie A, B en C, zal mitsdien binnenkort betaalbaar worden gesteld. Ter voorziening in de vaca ture in de raad van commissa rissen, ontstaan door het over lijden van de heer B. E. Ruijs Sr werd met algemene stemmen benoemd B. E. Ruijs Jr te Rot terdam. Tevens werden her benoemd de heren E. A. Alberts te Middelburg en O. C. A. van Lidt de Jeude te 's-Gravenhage. Het echtpaar C. Bustraan Schipper te Goes, vierde gisteren onder grote belangstelling het 40- jarig huwelijksfeest, De Oranjevereniging te Kam perland vertoont hedenavond het bekende filmwerk „De slag om Arnhem" in de Geref. School. Dit i.v.m. de bevrijdingsherden king. Stijlvolle plechtigheid op landingsplaats en in St.-Jacobskerk. Honderden Vlissingers waren gisteravond naar de plaats ge trokken, waar vijf jaar geleden Colonel Dawson met zijn manl schappen landde om de Scheldestad te bevrijden van de Duit sers. Op deze plaats vond een plechtige herdenking plaats van de landing der gealliëerde soldaten op 1 November 1944, die gevolgd werd door een herdenkingssamenkomst in de St.- Jacobskerk. Eén en ander was voortreffelijk georganiseerd door de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen". Onder de vele autoriteiten die de plechtigheid op de landings plaats bijwoonden, bevonden zich de vertegenwoordiger van de chef van de Marine-Staf, Kapt.-Lt. ter Zee F. Kripps, van de Commandant Zeemacht Kapt ter Zee J. Jobse en van de Bevelhebber in het derde mili taire Gewest, Kol. F. Peters, terwijl als eregasten aanwezig waren Commander G. James, de Marine-attaché van de Britse Ambassade en Colonel R. Daw son met zijn echtgenote. Nadat met een boot van het Loodswezen, op welke een grote verlichte V was aangebracht, de fakkel was overgebracht van Bresens, waarmee Col. Dawson het bevrijdingsvuur aanstak bo ven het gedenkteken, verwel komde burgemeester mr B. Kolff in 't bijzonder de twee eregas ten, die de een meer, de an dere minder meegewerkt heb ben aan Vlissingens bevrijding. Mr KOLFF. Burgemeester Kolff releveer- in k°rt de gebeurtenissen op die gedenkwaardige Novem berdagen, die ook naar Chur- chills woorden dagen van „bloed en tranen" voor Vlissingen ge worden zijn. De vreugde, die wij over de bevrijding voelen, zal op de Novemberdagen levendig moeten blijven tot in lengte van jaren. Het is een vreugde, die gepaard gaat met dankbaarheid jegens onze bevrijders van het Commando en de 52ste Lowland Division, jegens onze Binnen landse Strijdkrachten en de ille gale werkers en gepaard gaat met weemoed bij de gedachte aan hen, die in de strijd het leven lieten. „Uit vreugde, dankbaarheid en weemoed bestaat deze plechtig heid. Door haar tot een jaar lijkse traditie te maken zullen wjj de betekenis van de gebeur tenissen van de eerste Novem berdagen van 1944 ook voor hen, die na ons komen, en voor wie de herinnering zou gaan ver vagen, steeds duidelijk doen blij ven spreken", aldus spr. Ten slotte richtte hij zich wederom tot Col. Dawson, daarbij de wens uitsprekende, dat het nageslacht samen met alle volken werk zaam zal zijn voor een vrediger, rechtvaardiger en gelukkiger wereld. COLONEL DAWSON. Vlissingens bevrijder, Colonel Dawson, herinnerde aan de ge meenschappelijke strijd voor de b vrij ding. Het was noodzakelijk wanho pige beslissingen te nemen en het viel niet moeilijk ons in te denken hoe verschrikkelijk zwaar het was de dijken van Walcheren op te blazen. „Had den wij niet met reden enige wrok kunnen verwachten over deze ontzettende daad?" vroeg mr Dawson. „Maar neen! Van het eerste ogenblik af, dat we voet aan wal zetten in Vlissingen, be- ten, die ver van hun land in groetten zijn fiere en onver schrokken burgers ons, verzorg den en ondersteunden ons. Wij zelf, die in die dagen uit Bres- kens kwamen, zoals deze sym bolische vlam, waren nog nooit te voren zo bezield geweest door de vastberadenheid van hen, die we kwamen bevrijden. Er is niemand onder ons, die niet zijn leven lang met eerbied zal terugdenken aan de flinke en edele houding van uw bevol king". Hij herinnerde er aan, dat de Vlissingse vlag, hun geschonken, in een kerk in Birmingham hangt en van zijn latere bezoe ken aan Walcheren en zijn ont moeting met H. M. de Koningin, die onbevreesd voor mijnen gevaar, met een amphibie-voer- tuig de bewoners van het eiland bezocht. De meest op de voorgrond tredende ondervinding van hen, die hier vijf jaar geleden land den, zal altijd blijven de waar digheid van de burgers en de toegenegenheid die ze ons be toonden. Met een Leve de Ko ningin! besloot mr Dawson zijn sympathieke toespraak. Hierna werden het Engelse, Franse en Nederlandse volkslied gespeeld, waarbij de vlaggen van het Commando en der drie landen gehesen werden. Na het spelen van de Last Post, ston den de vele getuigen van deze plechtige herdenking twee mi nuten roerloos; in gedachten bij hen, die hun leven offerden voor de vrijheid. Bij het monument, waarboven de gasvlam wapperde, legden de burgemeester en andere auto riteiten kransen, terwijl school kinderen en burgers een groot se bloemenhulde brachten. IN DE KERK. Na de plechtigheid op de lan dingsplaats waarbij ook aanwe zig waren deputaties van ver zetsstrijders en de Poolse solda- Vlissingen een tehuis hebben gevonden, ving de herdenkings dienst in de St.-Jacobskerk aan, met een openingswoord van de Ned. Herv. predikant ds J. S. Hartjes, die het samenzijn zag als een teken van intense dank baarheid aan God, die mensen wilde gebruiken om ons de vrij heid te hergeven. De herdenkingsrede werd uit gesproken door burgemeester Kolff. Deze bepaalde eerst de aandacht bij degenen, die hun leven bij de bevrijding gaven en het ideaal, dat hen tot dit offer dreef: een harmonische ge meenschap der volkeren en het hooghouden van de beginselen van waarachtigheid en naasten liefde. De bevrijding heeft gro tere wederkerige hulpvaardig heid en samenwerking gebracht, een toenadering, die, zonder we zenlijke verschillen van opvat ting te miskennen, heeft geleid tot een betere onderlinge waar dering. Laat ons die geest in ere houden, zo besloot spr. en met Gods hulp zullen wjj in geestelijke en stoffelijke zaken tot een gemeenschap kunnen komen, waarvoor wij ons niet behoeven te schamen tegen over onze bevrijders, die in leven zijn, noch tegenover de nagedachtenis van de bevrijders, die sneuvelden. Tenslotte sprak namens de R.K. geestelijkheid pastoor C. A. Ouwendijk, die als thema had gekozen, dat de vrijheid waar voor geleden en gestreden is, zijn fundament alleen in Chris tus vindt. Aan deze dienst, die besloten werd met het gezamenlijk zin gen van het Wilhelmus, werkte mede het Westkappels Dames koor o.l.v. de heer P. de Rooy. Met een muzikale wandeling en een door de burgemeester ont stoken vreugdevuur op de Bou levard Bankert, werd de dag besloten. Verzoek kadebewoners werd afgewezen. Hoewel de raadsleden het zeer klaarblijkelijk volkomen met elkaar eens waren tijdens de vergadering van de Goese ge meenteraad gisteren, had men toch veel woorden en tijd nodig om elkaar althans enigszins te begrijpen. Zoals te verwachten was, leverde het verzoek van diverse inwoners om over te gaan tot demping van de haven kom, de meeste discussie op. En dat, terwijl een ieder toch wist, dat het plan vooreerst nog niet te verwezenlijken is. „Want", zo zeide burgemeester Ten Kate in zijn antwoord op het verzoek van de financiële commissie, om nu eens precies te vertellen hoe het bedrag van drie ton in elkaar zit, „de riolering moet eerst klaar. Als we daar mee wachten dan komt de gemeente straks voor grote financiële stroppen te staan". De burgemeester las de onkostenbegroting voor, die door de wnd.-directeur van Gemeen tewerken, de heer Oranje, is opgesteld. Daaruit bleek o.m., dat bijv. de verlichting, de ver andering van het brugdek en nog enkele werkzaamheden niet in het bedrag waren opgenomen Voorts zal de parkeergelegen heid zeker niet veel geld in het laadje brengen. De burgemees ter vertelde ook, dat de heer Oranje druk bezig is aan een nieuw gewijzigd uitbreidings plan, dat de gemeente zeker ten goede zal komen. Nieuwe school met acht klassen. En de gemeente heeft nog meer uitgaven in de toekomst, die urgent zijn. Er is o.m. grote kans, dat zij toestemming krijgt een nieuwe school met acht klassen te bouwen. Dat kost f 135.000.—. De diverse raadsleden waren het er volkomen mee eens. De heer de Roo (V.V.D.) vond ech ter het rapport van de heer Oranje wat eenzijdig, omdat deze alleen de kosten bereken de als de zaak gedempt wordt. Hij kwam met een fantasietje en dacht al aan een overdekt zwembad. Schenk ook de kade bewoners eens aandacht. De heer R. Zuidema (A.R.) bekeek de zaak uit een ander oogpunt. B. en W. hadden de adressanten toch zeker wel een beetje tegemoet kunnen komen, vond hij. De middenstand zit daar nu eenmaal in een dooie hoek en wil dat graag veran derd zien, hoe dan ook. De heer M. Bakker (K.V.P.) kwam met een voorstel een com missie ad hoe te benoemen, ten zij B. en W. een onderzoek wil len instellen. De heer Visscher (Arb.) vond, dat als een kade gedempt werd, er een middel gevonden moest worden dit ob ject rendabel te maken. „Wel", zei de heer Merison (Middenst.) „het parkeergeld, dan komt er iets binnen". „En de bezoekers van Goes wegjagen?" zei de heel de Roo, dat nimmer". Hoessein Sirry Pasja, deEgyp. tische premier, heeft een nieuw Kabinet van- partijlozen samen gesteld, enkele uren, nadat het vorige Kabinet was afgetreden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zeer binnenkort te Parijs be sprekingen zullen beginnen tus sen de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. Austra lische en Britse geleerden zijn begonnen met uitgebreide proef nemingen met geleide projectie len en andere moderne wapens op het raketterrein Woomera in Z.-Australië. De bekende Duit se vliegtuigontwerper prof. Mes- serschmidt heeft aangedrongen op opheffing van het Duitsland opgeiegde verbod vliegtuigen voor de burgerluchtvaart te bou wen. De V.S. zijn bereid op een redelijke basis Joego-Slavië benzine en onderdelen voor burgervliegtuigen te leveren. De rantsoenen voor textiel en vele levensmiddelen in O.-Duits land en O.-Berlijn zuilen wor den verhoogd. In een spion- nageproces te Praag werden twee personen ter dood en drie personen tot dwangarbeid ver oordeeld. De elf van samen zwering beschuldigde Ameri kaanse comm.leiders zijn giste ren op borgtocht vrijgelaten. Het bestuur van het „Congres voor Burgerrechten" stortte hier voor een bedrag van 260.000 dol lars. Uit een nader onderzoek gebleken, dat de berichten over arrestatie van Soekarno's moeder en zuster te Blitar, uit de lucht zijn gegrepen. De debarkatie van de „Waterman" begint morgenochtend negen uur te Rotterdam. Die van de -Empire Brent" Donderdag a.s. te Amsterdam. De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr E. M. A. Schokking, zal op 2 December a.s. worden geïnstal leerd. Joh. Scheepmaker te Den Haag heeft een electrische verfbrander geconstrueerd, die de mogelijk id van brand bij het afbranden van verf uitsluit. Geen commissie benoemenl Wethouder Roose (K.V.P.), die zich als kadebewoner bij dit debat zoals hij zei, „kiplekker" voelde, en ook op het standpunt bleef, dat „dat gat" dicht moest, wees erop, dat B. en W. volko men diligent zijn. Hij achtte het 't beste het plan, dat de heer Oranje in voorbereiding heeft en dat ook o.m. beoogt de nieu we zwaaihaven meer leven in te blazen, af te wachten. Dat was tenslotte ook de mening van de heer Zuidema (A.R.), die niets bleek te voelen voor in stelling van een commissie ad hoe. Toen trok de heer Bakker zijn voorstel maar gauw in en werd het verzoek afgewezen. Men wacht nu op 's heren Oran jes plan. Voordat het verzoek van do kadebewoners aan de orde kwam gingen nog enkele andere voor stellen, o.m. dat van de salaris herziening gemeentepersoneel onder de hamer door. Wij ko men hierop morgen terug, even als op de rest van de vergade ring. Gisteren was het 40 jaar ge leden, dat de heer P. Hendrikse te Middelburg, districtsadjudant van de Rijkspolitie op Walche ren, in dienst van de politie trad. De heer Hendrikse, die at' komstig' is uit Vrouwenpolder, kwam op 3 November 1909 bij de gemeentepolitie te Middel burg. In 1917 ging hij over naar de Rijksveldwacht, waaraan hij als brigadier-majoor tot 1941 ver bonden bleef, waarna hij ais adjudant bij de Rijkspolitie werd ingedeeld. De jubilaris viel id het gebouw van de Rijkspolitie aan de Dam te Middelburg eert huldiging ten deel, die werd bij* gewoond door tal van burge meesters van Walcherse gemeen ten, door de kolonel van da Rijkspolitie H. G. van Everdin- gen, gewestelijk commandant, door mr P. van Empel en mr J. G. v. d. Dussen, door de com missaris van politie te Middel burg, de heer M. A. Renemart en het personeel van de Rijks politie. Kol. van Everdingen wees In een toespraak op het bijzondere van dit jubileum ert zei, dat adj. Hendrikse altijd hard had gewerkt. Hij sprak dé hoop uit, 'dat dit zo zal blijven in de jaren, die nog resten. Da majoor G. H. van Helden sprak als districtscommandant van dé Rijkspolitie In Zeeland en ge/ waagde van de goede leiding, die van de heer Hendrikse iS uitgegaan. Als blijk van waar dering bood maj. van Helden, namens de districtsstaf, de ju- bilaris een papiersnijder aan. Vervolgens voerde wachtmees ter Baas uit Vrouwenpolder het woord als voorzitter van de afd'. Walcheren van de Ned. Politie bond, die adj. Hendrikse eelt verzilverde sigarenkoker aan bood. Verder spraken nog da heer Constandse van de C.C.D., de opperwachtmeester van de parketwacht D. Bolier, de heet C. J. v. Burg te St.-Laurens, dié boeken en bloemen aanbood, waarna de adj. van Wijk een gedicht voorlas. Namens dé burgemeesters van Walchereif sprak de heer J. L. Drogmans, burgemeester van Koudekerkè en Biggekerke, waarna de corpsi chef uit Zierikzee, de heer vart As, een wandtegel aanbood. NS- dat een dochter van de jubilaris haar vader had toegesprokeh, dankte de heer Hendrikse voCjf de vele blijken van waardering. Weer begin van brand te Middelburg- Voor de derde maal in d ris dagen tjjds moest de Middel burgse brandweer gistermiddag omstreeks half één opnieuw uif rukken. In het in aanbouw ziji de gebouw vgor de drukker van de Fa G. W. den Boer aa, de Zusterstraat sloeg de vlarj in een ijzeren pot met kokend mastiek. Het geval liet zicfl eerst ernstig aanzien, daar ef vooral veel rookontwikkeling was. Met een slang op de water leiding en door het werpen vart enkele schoppen grond in de pot kon het vuur nog bijtijds wordefi gedoofd, zodat schade aan het gebouw kon worden voorkomefti Vlissingen is nieuwe Industrie(tje) rijker. Gisteren heeft Burg. mr B. Kolff, door het omdraaien van een schakelaar een nieuwe wa- felfabriek van de heer A. J. Guerant te Vlissingen geopend. De burgemeester, vergezeld door de heren Poppe, van Pope- ring en de gem. secretaris, noem de het verheugend, dat zijn stad weer een klein-industrie rijker is geworden. De eigenaar dankte de burge meester en drs Verburg van het E.T.I. voor hun belangstelling en medewerking. DE BILT ZEGT: Meer wind. Overwegend droog weer met ~u en dan overdrijvende wol kenvelden. Langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders meest matige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1