De Rondetafelconferentie is geëindigd. De besluiten der Rondetafelconferentie Rex Hallett, Engels journalist, werkt in mosselkokerjj te Yerseke. Hnisraadsckaderegeling wordt in de wet opgenomen. Internationale Vriendschapstrein kwam naai' Zeeland. NIEUWS Maar de minderheden hehben zeer ernstige bezwaren. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regeling der militaire zaken. Mr A. J. van der Weel opende de expositie te Middelburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L- Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P", Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1390 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 8 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vry'dag: Zon op 7.39 u. onder 17.07 u.; Maan op 16.28 u. onder 6.04 u. Hoogwater op Vrijdag 4 Nov.: Vlissingen: 1.08 u. 1.93 m., 13.17 u. 1.85 m.; Terneuzen: 1.34 u. 2.11 m., 13.44 u. 2.03 m.; Wemeldinge: 2.46 u. 1.73 m„ 14.58 u. 1.57 m.; Zierikzee: 2.34 u. 1.49 m., 14.44 u. 1.32 m. (Van onze parlementaire redacteur.) Voor de tweede en tevens voor de laatste maal was gisteren de Ridderzaal voor een groot deel gevuld met de grote „ronde tafel", waaraan bijna alle leden van de Nederlandse, republi keinse en B.F.O.-delegaties waren geschaard. Eén stoel in de Nederlandse delegatie was onbezet. Het was de zetel van mr Meijerink (A.R.), die als lid van de Nederlandse delegatie had bedankt, omdat het hem niet was toegestaan in deze plenaire zitting een verklaring voor te lezen. Een betreurenswaardig feit, waarvan men zich terecht kan afvragen, of dit in overeen stemming is met het reglement van orde van de Rondetafel conferentie, waarin de positie van de „negen mannen" Is ge regeld. de, dat de ratificatie van deze overeenkomsten in de betrokken volksvertegenwoordigingen niet geheel zonder moeilijkheden zal kunnen plaatsvinden. Neen, het was zeker geen rozengeur en maneschijn. Dit bleek ook uit de ingeko men stukken, door minister Drees voorgelezen, dat de ver tegenwoordigers van de Neder landse minderheden geen aan leiding hebben kunnen vinden om op deze slotzitting aanwezig te zijn. Voorzitter Drees betreur de dit, doch stelde zich op het standpunt, dat de minderheden voldoende zijn gehoord. In ieder geval was het duide lijk, dat op deze slotzitting alles rozengeur en maneschijn moest zijn. Geen enkele openbare dis sonant mocht worden gehoord. Men zou dit struisvogelpolitiek kunnen noemen. Temeer nog, daar minister-president Drees er in zijn slotrede van gewaag- De heer J. P. P. Doorenbos te Middelburg ter aarde besteld. Gistermiddag is op de Alge mene Begraafplaats te Middel burg het stoffelijk overschot van de bekende journalist J. P. P. Doorenbos ter aarde besteld. Vele vrienden, bekenden en col lega's hadden zich rond de groe ve geschaard. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. mr A. J. v. d. Weel, deputaties van verenigingen, waarvan de heer Doorenbos jarenlang bestuurslid is geweest en de collega's van de Zeeuwse bladen. Namens de directie van de „Prov. Zeeuwse Courant' sprak de heer F. v. d. Velde, die dank bracht voor de beschei den wijze, waarop dhr Dooren bos steeds zyn werk heeft ge daan en voor de trouwe plichts betrachting. Hij roemde zijn gedegen kennis van de geboorte stad Middelburg. Namens het administratief personeel van de „P.Z.C." sprak de heer W. de Pagter, die o.m. zei, dat de krant het leven van de heer Doorenbos beheerste. De hoofdredacteur der „P.Z.C.", de heer G. Ballintijn, sprekend na mens de redactie, zei, dat de heer Doorenbos een mensen leeftijd lang voor Zeeland heeft gewerkt. Hij noemde de over ledene een man met een zeld zaam edel karakter. Tenslotte sprak hij enkele woorden namens de Zeeuwse Journalisten Kring en de Neder landse Journalisten Kring. Nadat de heer Chr. Mazure als voor zitter van het Middelburgs Mu ziekcorps had gesproken, dank te een broer van de overledene voor de belangstelling. De baar was gedekt met bloemstukken van de admini stratie en redactie van de „P.Z.C.", van de Z.J.K. en N.J.K. en van enkele vereni gingen. Begin van brand te Middelburg. Toen gistermorgen een schil der bezig was met het afbran den van een raamkozijn van het pand Nieuwe Haven 49 te Mid delburg, bleek er een rotte plek in het hout te zijn, waardoor een steekvlam door het kozijn naar binnen drong. Hierdoor ge raakten de gordijnen in brand, doch toen de gealarmeerde brandweer ter plaatse verscheen, bleek de schilder er in te zijn geslaagd de brand te blussen nadat hij de ruit had vernield. De bewoonster van de boven kamer, waartoe het raamkozijn behoorde, was afwezig, zodat dit de enige mogelijkheid was de brand te blussen. De schade bleef beperkt. Dinsdag moest de brandweer ook al uitrukken, daar er een begin van brand ontstond in de garage van de N.V. „Stoomtram Walcheren" aan het Suikerplein. Ook daar bleek de brand te zijn geblust voor de brandweer ter plaatse verscheen. Drie en vijftig jubilarissen bij „De Schelde". Op de gebruikelijke en reeds traditioneel geworden wijze heeft op 1 November j.l. de uitreiking van medailles en getuigschrif ten plaats gehad aan die leden van het personeel der N.V. Kon. Mij „De Schelde", die op die datum 40 of 25 jaar bij deze maatschappij in dienst waren. Ditmaal droeg de uitreiking een bijzonder feestelijk karak ter, niet slechts doordat de or kesten van Ambtenarenvereni- ging en Personeelsvereniging hun medewerking verleenden, maar tevens doordat de burge meester van Vlissingen aan twaalf leden van het Schelde- personeel die 50 of 40 jaren in dienst der K.M.S. waren ge weest, een eremedaille van de Orde van Oranje Nassau kon overhandigen. De jubilarissen werden toe gesproken door de heer J. W. Hupkes, directeur der K.M.S., ir M. de Vink, voorzitter van het dep. Zeeland van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en door burgemeester mr B. Kolff. De heer W. van Wijnen dankte namens de gehuldigden. De namen der jubilarissen pu bliceren wy morgen. Hij itelde daarom voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Zulks geschiedde, zonder dat er maar één gedelegeerde was, die over dit netelige punt iets wilde zeggen. Daarna begon men aan de mantelresolutie. Hatta ver klaarde zich accoord met de tekst, terwijl Sultan Hamid II en minister van Maarsseveen eveneens bereid waren deze re solutie te ondertekenen. De ondertekening van de mantelresolutie bracht enig le ven in de zaal. De voorzitters van de drie delegaties, Van Maarseveen, Hatta en Sultan Hamid, namen plaats op drie stoelen naast de voorzitter, be legerd door een groot aantal persfotografen. Toen zij verschil lende handtekeningen hadden gezet, was het de beurt aan de leden van de Unci, die echter eerst de drie delegatie-voorzitters langdurig de hand schudden. Hierna tekenden nog voorzitter Drees en de secretaris-generaal van deze conferentie, de heer Prinsen. Tot slot sprak minister Drees nog een kort woord. Daarmede was de R.T.C. ten einde. Of men haar als geslaagd moet beschouwen zullen de volks vertegenwoordigingen moeten uitmaken. SOUVEREINITEITSOVERDRACHT VOOR 1 JANUARI 1950. De overeenkomsten, bereikt ter Rondetafelconferentie, liggen vervat in de ontwerpen van het charter der souvereiniteitsover- dracht, van het Uniestatuut en in de andere ontwerp-overeen- komsten. In het ontwerp-Unie-statuut staat o.m., dat aan het hoofd der Unie staat Koningin Juliana en by opvolging naar wettige op volgers in de Kroon der Nederlanden. Ministersconferenties zullen tweemaal per jaar en zonodig vaker bijeenkomen; hieraan ne men drie ministers van elke partner deel. Besluitvorming op deze conferenties 'geschiedt met eenparigheid van stemmen. Een permanent secretariaat van de Unie zal worden inge steld. Een Unie-Hof van Arbitrage zal kennisnemen van rechts geschillen tussen de deelgenoten. Hierin hebben voor elke deel genoot drie leden zitting. Be slissingen vallen bij meerderheid van stemmen. De UNCI of een ander orgaan van de V.N. zal in Indonesië toezien op ds nakoming van de op de R.T.C. bereikte overeen komsten. Beide deelgenoten zullen hun staatsbestel baseren op de be ginselen van democratie en zul len streven naar een onafhan kelijke rechtspraak. Beide er kennen de fundamentele mense lijke rechten en vrijheden. Bepaald is, dat beide regerin gen over en weer Hoge Commis sarissen zullen benoemen. MARINE. Voor de beveiliging ter zee van Indonesië zal uitsluitend de R.I.S. verantwoordelijk zyn. Nederland is bereid, op ver zoek van de R.I.S. steun te ver lenen voor zover de R.I.S. nog niet in staat is deze taken met eigen middelen te vervullen. Deze steun is van aflopend karakter. Nederland is bereid steun te verlenen bij de opbouw van de Marine der R.I.S. De Nederlandse zeestryd- krachten zullen binnen één jaar worden teruggetrokken, tenzij in onderling overleg, anders wordt overeengekomen. LANDMACHT. De K.L. zal na de overdracht van de souvereiniteit binnen de kortst mogelijke tijd uit In donesië worden verscheept. Leden van het K.N.I.L. wordt gelegenheid gegeven naar de krijgsmacht van de R.I.S. of naar het Nederlandse leger over te gaan. Deze reorganisatie zal geschieden binnen zes maanden nadat de voorwaarden tot dienst neming bij de R.I.S. bekend ge maakt zullen zyn. LUCHTMACHT. De Nederlandse luchtstrijd krachten zullen worden terug getrokken. De Nederlandse re gering is echter bereid op ver zoek van de R.I.S. dezelfde steun te verlenen als bij de Marine. Souvereiniteitsoverdracht. In het ontwerp-charter van de souvereiniteitsoverdracht wordt o.m. bepaald: Het Koninkrijk draagt de vol ledige souvereiniteit over Indo nesië uiterlijk 30 December 1949 onvoorwaardelijk en onherroepe lijk over aan de R.I.S. en erkent deze mitsdien als een onafhan kelijke en souvereine Staat. De R.I.S. aanvaardt deze sou vereiniteit op de voet van de be palingen van haar Constitutie. Ten aanzien van de residentie Nieuw-Guinea is overeengeko men, dat de status quo zal wor den gehandhaafd met de bepa ling, dat binnen een jaar na de datum van overdracht van de souvereiniteit aan de R.I.S. het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhan delingen tussen de R.I.S. en het Koninkrijk der Nederlanden. 200.000 ballen gehakt zonder bon verkocht. Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde de slager P. E. van T, uit Rotterdam tot een boete van f 2.500,subs. 6 weken gevange nisstraf, omdat hij 200.000 ballen gehakt zonder bon heeft verkocht. De Rotterdamse rechtbank had de slager tot f 4.000,boete veroor deeld. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof had be vestiging van deze straf gevraagd. De Rotterdamse grossier in vleeswaren J. S., behield, overeen komstig de conclusie van de pro cureur-generaal, de boete van f 500,waartoe de Rotterdamse rechtbank hem had veroordeeld. S. was één van de afnemers van de slager van T. Hij heeft 52.000 ballen gehakt van hem gekocht. Jongen uit trein gevallen en gedood. Gisterochtend omstreeks kwart over 10 uur is de 16-jarige G. van Eer uit Utrecht tussen Koekangen en Echten uit de D.E. exprestrein, die te 8.57 uit Zwolle naar Groningen vertrok gevallen. De jongen heeft om tot nu toe onbekende redenen, tijdens de rit, het portier ge opend. Dit werd door de langs de trein strijkende wind gegre pen en opengemaakt met het noodlottig gevolg, dat de jon gen naar buiten werd geslin gerd. De trein werd tot stilstand gebracht en de ernstig verwonde in de trein opgenomen om naar Assen vervoerd te worden. Bij aankomst aldaar was hij echter reeds overleden. Een di rect ingesteld onderzoek wees uit, dat de sluiting van het por tier geheel in orde was. Finland's doel is vriendschap met de Sowjet-Unie. Karl Fagerholm, de sociaal democratische minister-president van Finland, heeft op een congres van zijn partij te Helsinki ver klaard: „Het belangrijkste doel van onze buitenlandse politiek is vriendschap met onze grote buur man, de Sowjet-Unie". Fagerholm ontkende, dat Fin land in onderhandeling is met de westelijke mogendheden. „De regering heeft generlei voorstel len vart politieke aard van de westelijke mogendheden ontvan gen en wij hebben niets te ver bergen". Fagerholm kondigde aan, dat de regering 1 Maart haar ontslag zal indienen de dag, dat de nieuwe Finse president in functie treedt. Dit is in overeenstemming met de traditie. Intermezzo op voettocht Engeland—Denemarken. MOGEN WIJ U VOORSTEL LEN? Rex Hallett, Engels auteur en journalist, zonder duit op zak vanuit Engeland op weg naar Denemarken. En, dat moet wel in zo'n geval, alles wande lend. We ontmoetten hem gister avond in Yerseke. Daar was hij 's middags het dorp binnen gestapt met als enige bagage een plunjezak. Nu maken kleren nog altijd de man en of het nu aan zijn veertiendaags ringbaardje lag wist hij niet, maar met het vinden van onderdak liep het Wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschaden. Er komt een onafhankelijke beroepsinstantie. De commissie van voorberei ding op het wetsontwerp mate riële oorlogsschaden heeft over de 71 amendementen met de regering overleg gepleegd. De regering heeft als gevolg daar van een reeks wijzigingen in het ontwerp aangebracht, terwijl tijdens het overleg reeds diverse amendementen zijn teruggeno men of gewijzigd. De voornaamste resultaten van het overleg zijn de volgen de: De regering gaat er mede accoord, dat schade, welke mocht ontstaan tengevolge van de oor log, na het inwerkingtreden der wet, wordt vergoed, mits deze op of na 10 Mei 1940 werd ge leden. Bezwaar bestond tegen een amendement om aan Nederlan ders, die in Indonesië schade hebben geleden, onder bepaalde voorwaarden vergoeding toe te kennen. Een amendement, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, een bijdrage ten dele aan de erfpachter en ten dele aan de blote eigenaar uit te keren, werd overgenomen. Het amendement van de heer Hoogearspei; geen vergoeding toe te kennen aan hen, die zich op on-Nederlandse wijze hebben gedragen, werd afgewezen, om dat het constateren daarvan niet aan de administratie behoort te worden overgelaten. EIGEN BEWONING. Tijdens het overleg werd het amendement van de heer v. d. Heuvel, om de eis van eigen bewoning, resp. eigen bedrijfs uitoefening, te doen vervallen, zodat de vervangingswaarde zal worden vergoed aan ieder eige naar t.a.v. één woning en één bedrijfspand, resp. één schip, vervangen door een ander amen dement, volgens hetwelk de ver mogensgrens op f 20.000.wordt gesteld. De regering nam dit amendement over. In verband daarmede sprak de commissie zich uit tegen een ander amen- dement-v. d. Heuvel, om het maximumbedrag van f 8000. voor een woning, tevens bedrijfs pand, door f 10.000.te ver vangen. Een amendement van de heer v. d. Feltz tot verdriedubbeling van de maxima wees de rege ring af. Ook de andere commis sieleden konden zich er niet mee verenigen. De voorsteller wilde nader overwegen, of hij zijn amendement zou handhaven. Het amendement de hoofd zaken der regeling van de huis- raadschade in de wet vast te leggen, nam de regering, zelfs nog uitgebreid, over, al wees zij erop, dat ev. wijziging der rege ling moeilijker zal worden. Een amendement-Droessen (gewij zigd), om de kernfactor t.a.v. huisraadschade voor grote gezin nen te verhogen, nam de rege ring over, mits de verhoging van 0,025 op 0,05 eerst bij het vijfde kind i.p.v. reeds bij het derde zou gaan werken. Een verdere tegemoetkoming bij de huisraad- schade kan beslist niet worden gegeven. WAARDEVERMINDERING GROND. Krachtig bestreed de regering een amendement-Droessen om blijvende waardevermindering van de grond volledig te vergoe den. Dit zou integrale vergoe ding voor schade aan alle land betekenen. De commissie meen de in meerderheid, dat het amendement met het oog op de kosten niet aanvaardbaar was. Overgenomen werd een amen dement om toewijzing van een schip alleen met toestemming van de belanghebbende te doen plaatsvinden. Op aandrang der commissie verklaarde de regering zich be reid in de tekst van art. 72 nog een kleine verbetering te bren gen ten gunste van het herstel van bedrijfspanden of gedeelten. De heer Oud en de mede-onder tekenaars der amendementen, die hierop betrekking hadden, namen met de gedane concessies genoegen en trokken hun amen dementen in. Een amendement ter bevorde ring van de herbouw van ver woeste kernen heeft de regering in de nieuwe tekst van art. 71 opgenomen, waardoor het is vervallen. Dit is ook het geval t.a.v. het amendement, om vast te leggen, dat de aanvullende bijdrage ook wordt uitgekeerd, indien de be langhebbende het bedrag daar van reeds uit eigen middelen heeft besteed. De regering zal die n.l. in de nieuwe tekst ver werken. Aan de wens de grens van f 1000.(t.a.v. het hoofdstuk aanvullende bijdragen met be trekking tot schade aan bepaal de bedrijfspanden en aan be drijf suitrusting) te vervangen door een grens van f 100. kwam de regering enigermate tegemoet door de grens op f 500 te stellen, doch dan met dien verstande, dat voor alle bedrij ven, ook die, welke meer dan f 1000.schade hebben geleden, een aftrek van f 500.— zal gel den. Deze concessie brengt reeds meerdere uitgaven mede tot een bedrag van meer dan f 30 mil- lioen, zodat niet verder kan worden gegaan. BEDRIJFSUITRUSTING. Bij het voortgezette overleg werd t.a.v. de amendementen tot verhoging der aanvullende bijdrage voor bedryfsuitrusting door de regering toegezegd de toeslagcoëfficiënten voor onder nemingen met bedrijfsvermogen beneden f 25.000.en voor die tussen f 25.000.en f 50.000. resp. ter brengen van 2 op 2.5 en van 1.75 op 2. De regering verklaarde zich bereid de mogelijkheid van be roep bij een onafhankelijk De Internationale Vriendschapstrein ls in Zeeland en heeft een standplaats gekregen op liet stationsemplacement te Middelburg. Mr A. J. van der Weel, die de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die door ziekte verhinderd was, verving, sprak gistermorgen de openingsrede uit, waarby hy tevens de N.S. dank bracht voor hetgeen zjj de laatste t\jd voor Zeeland hebben gedaan. Opdat men niet vergeet Ter gelegenheid van de komst van de trein as gistei. orgen 'n klein gezelschap in de Stations restauratie bijeen. Mr. v. d. Woei vertegenwoordigde 't provinciaal bestuur, wethouder A. J. Beren pas het gemeentebestuur van Middelburg, terwijl verder aan wezig waren de bestuursleden van de Stichting 1940—1945, leden van het bestuur van de G.O.I.W. en enkele functionarissen van de Spoorwegen. Namens N.S. Namens de Nederlandse Spoor wegen sprak de hoofdinspecteur van de aid. Tractie, de heer Vin- ke, nadat de tweede voorzitter van het Provinciaal comité van de Stichting 19401945, de heer J. M. Maljers, de aanwezigen had welkom geheten. De heer Vinke zei o.m., dat niemand het Neder landse volk meer de herinnering aan de bezettingsjaren zal kunnen ontnemen. Spr. zei verder dat men zich in deze dagen vooral moest concentreren op hetgeen de spoor wegmensen hebben gedaan, zowel zij, die in Nederland bij de spoor wegen werkten als ook elders. Hier, aldus de heer Vinke, is nog eens in concrete vorm uitgebeeld, hoe de spoorwegmensen op aller lei wijzen hebben getracht de be zetters een hak te zetten. Geluk kig, aldus spr,, dat de vele spoor wegverzetsmensen over het alge meen niet het eigen belang op het oog hadden. De heer Vinke wees de aanwezigen er vervolgens op, dat men zich moet afvragen, waarom zij, die in het verzet zijn gevallen, omkwamen en wij, die nog in leven zijn, niet. Spr. ver zekerde, dat een levend maken van dit besef ten grondslag ligt aan hetgeen in de trein wordt uit gebeeld. Anderzijds zei de heer Vinke, dat het niet in zijn bedoe ling lag een permanente haat op te wekken, doch hij wilde er uit sluitend op wijzen, dat men toch ook niet mag vergeten, hetgeen de Duitsers het Nederlandse volk hebben aangedaan. De heer Maljers dankte hierna de N.S. voor het feit, dat deze trein ook naar Zeeland kon ko men en voor het bijzonder goed gekozen tijdstip, n.l. in de bevrij- dingsweek van Walcheren. Spr. zag in de komst van deze trein een demonstratie van vriendschap en verbondenheid, waardoor ook de Benelux zal kunnen worden ge stimuleerd en hij sprak de hoop uit, dat het bezoek bevredigend zal zijn. De opening. Mr A. J. van der Weel begon met te zeggen, dat het doel en de gedachte, die bij de tournee van deze trein had voorgezeten, ook in sterke mate bij het pro vinciaal bestuur van Zeeland leeft. Deze trein, aldus spr., rijdt over een ijzeren weg en smeedt daar door ijzeren intergeallleerde vriendschapsbanden. Mr van der Weel memoreerde verder, hoe men vijf jaar geleden in angstige span ning in de kelders leefde in af wachting van de bevrijding. Ook herinnerde spr. aan het ondergronds verzet, waarby stand en politiek werden vergeten en de heer v. d. Weel deed een beroep op de aanwezigen, om zich dit juist in deze dagen weer levendig voor de geest te halen, mede door een bezoek te brengen aan deze trein. Tenslotte sprak de heer van der Weel zijn dank uit jegens de directie van N.S., daarbij herin nerend aan het geblindeerde treintje van nu bijna vijf jaar ge leden en de Diesels, die nu langs db Zeeuwse lijn snellen, voor alles wat de Spoorwegen vooral dit jaar voor Zeeland hebben gedaan. Na het gebruik van verversin gen, bezocht het gezelschap de trein, waarby men werd voorge licht door hen, die deze tournée meemaken. Bovendien werd in een filmpje over een Belgisch concentratie kamp de herinnering aan deze wrede tijd teruggeroepen. De expositie zal ook vandaag, 's middags en 's avonds, geopend zijn. scheidsgerecht open te stellen, doch niet dan nadat het beroep op de minister volgens art. 89 is gedaan. Hoger beroep is dus mogelijk voor allen (ook voor hen, wier zaken reeds zijn afgewikkeld), die van de bestaande beroeps mogelijkheid gebruik hebben gemaakt, maar wier beroep is afgewezen. Die dit niet doen kunnen daar op niet terugkomen. De heer Hofstra trok daarop zijn amen dement in. Een amendement van de heer van der Feltz tot invoeging van een artikel 100a, betrekking hebbend op het eiland Walche ren wees de regering af. De commissie wil zich haar oordeel nog voorbehouden totdat het bij de openbare behandeling be sproken is. Gistermiddag werd in de Tweede Kamer met 4413 stem men besloten, dat vanmiddag om één uur deze zal worden hervat. Kruisverhoor van Von Manstein ten einde. Het kruisverhoor van von Manstein, die voor een Britse militaire rechtbank te Hamburg terecht staat wegens oorlogsmis daden, is gisterochtend beëin digd. Het heeft 5% dag geduurd. Hij werd ondervraagd door eerste aanklager sir Arthur Comyns Carr. Toen von Manstein het ge rechtsgebouw verliet, had zich buiten een zeer grote menigte verzameld. Toen de auto van de Britse legerstaf met von Man stein passeerde, namen de man nen hun hoeden af en zwaaiden daarmee als stille sympathiebe tuiging. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Aanvankelijk weinig wind, later voornamelijk langs de kust matige Zuidwestelijke wind. Vooral in het Noorden van het land tamelijk veel bewolking, maar overigens droog weer. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. De schoonmaak van het Krem lin als deel van de ingrijpend ste restauratie sinds de bouw van de Moskouse citadel, 450 jaar geleden, is thans bijna ten einde. Een Italiaanse corres pondent is uit Joego-Slavië ge wezen wegens het „verzinnen van onjuist nieuws". Bij Far- ges in O.-Frankrijk heeft een stier een dieseltrein aangevallen. De trein ontspoorde. De stier werd gedood en de treinbestuur der ernstig gewond. Te Sin gapore is een conferentie begon nen tussen 22 Britse militairen en Aziatische experts. Het is thans bekend geworden, dat in de Skymaster, die bij Washing ton neerstortte, alle inzittenden, 55 personen, om het leven kwa men. «- Waarschijnlijk zullen op 6 Juli 1950 in Engeland ver kiezingen worden gehouden. Koenin, die begin October als Bulgaars minister van financiën werd ontslagen, is uit de comm. partij gestoten. Hongarije heeft de Engelse en Amerikaanse be sehuldigingen als zou het de menselijke rechten in het vre desverdrag geschonden hebben, verworpen. De Tsjechoslo- waakse regering heeft een uit breiding aangekondigd van de amnestie voor geestelijken. De Britse regering heeft beslo ten een uiterste limiet van 760 millieen pond sterling te stellen op defensie-uitgaven voor het financiële jaar, dat in Maart a.s. eindigt. Tussen Ierland en ons land is een handelsovereenkomst voor 1 Juli 19491 Juli 1950 geparafeerd. In de Rotterdam se Waalhaven is gisteren de baggermolen „Noordzeehaven" doordat een opgehaalde paal een gat in de bodem stootte, gezon ken. Als opvolger van prof dr J. A. J. Barge te Leiden, die ontslag nam als lid der Eerste Kamer, komt in aanmerking de heer H. J. Kuiper te Maartens dijk. In de Tweede Kamer werd gisteren de heer C. J. v. d. Ploeg (K.V.P.) als opvolger van de heer Steinmetz geïnstalleerd. niet zo best. Dat wil natuurlijk geenszins zeggen, dat die van Yerseke niet gastvrij zijn. Alleen ze weten graag wat voor vlees ze in de kuip hebben. Toen echter eenmaal bekend was, dat hij in een mosselkoke rij werk had gevonden kwam de zaak, dank zij de bereidwil ligheid van de hotelier van de „Oesterbeurs", snel voor elkaar. Waarom hij speciaal in Yer seke kwam werken, was onze vraag, toen hij daar, verschansd achter een bord onversneden Hollandse snert, het doel van zijn reis vertelde. Hallett lachte eens, boog zich wat voorover en zei: „Ik wil een fiets verdienen". By zo'n mededeling wordt het gezicht een vraagteken. Of dat het doel van de reis was, vroegen wij. Hij lachte. Voor de „Daily Mail" wil hy enkele artikelen schrijven over de bewoners der andere landen. De Engelsen bekend maken met hun gewoonten, hun dorpen, en steden. Want jaarlijks trekken duizenden jongelui hijzelf schatten we op 30 jaar zonder of met heel weinig geld door Europa. Hoe kan men hen beter leren reizen, zonder een volk overlast aan te doen, dan zelf zo'n voettocht te maken? Er moét zo een betere verstand houding tussen de volken ont staan. Op 25 October was hij naar Boulogne overgestoken. Die reis betaalde zyn krant nog. Voor de rest moest hij maar zien dat hij er kwam. En hij is al aardig op weg. Via St.-Omer wandelde hy naar Rijssel en vandaar via Gent naar Terneuzen. Een po- litieboot bracht hem naar de Kruiningse veerhaven en van daar tippelde hij welgemoed naar Yerseke. Op 15 December wil hij in Kolding bij Kopenhagen in Denemarken arriveren om daar de Kerstdagen door te brengen bij vrienden en meteen zijn ar tikelen te schrijven. Wandelen door Duitsland leek hem trou wens ook niet gewenst. Vandaar de fiets. Na een week of twee werk, schatte hij wel een tweede handskarretje te kunnen kopen. Of hij Holland al eerder ge zien had. Vanuit de lucht, was het ant woord. Als R.A.F.-vlieger was hij er tijdens de oorlog verscheidene malen overheen gevlogen op weg naar Berlijn. Zijn esquadron had ook bij Stalingrad gevochten. „De eerste kennismaking met Uw landgenoten is me prima bevallen", vertelde hij. Bij de grens had men hem namelijk een lift bezorgd. Ook dat hij direct werk had gekregen was hem erg mee gevallen. Het om vijf uur uit de veren nam hij gaarne pp de koop toe. Maar ja, dat gaat daar zo in Yerseke. Vlissingse jeugdleeszaal en -bibliotheek is verhuisd. Gistermiddag is de Vlissingse jeugdleeszaal met enig officieel vertoon geïnstalleerd in een lokaal van de openbare school aan de Bouwen Ewoutstraat. Hierbij waren naast enkele be stuursleden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek ook aanwezig de heer W. Poppe, wet houder van onderwijs, de ge meente-opzichter, de heer J. K. Kleisma, en enkele dames van de U.V.V., die mej. T. M. van Heulen, de directrice bijstaan. De heer A. C. de Baare, voor zitter van de leeszaal, vertelde van de zwerftochten van de jeugdleeszaal. Eerst was deze in het gebouw van de „grote" lees zaal, daarna in een lokaal van het politiebureau, vervolgens in de R.K. Meisjesschool en daar na in het voorm. militair tehuis aan de Korenstraat, een dure gelegenheid, die ver lag van het centrum, waar het jeugdwerk nu een plaats heeft. De heer de Baare zegde B. en W. van Vlissingen dank voor hun medewerking, waardoor het mogelijk werd een plaats te krijgen temidden van de jongens en meisjes. Wethouder Poppe zeide, dat B. en W. die mede werking graag verleenden, om- dal zij de jeugdleeszaal en -bibliotheek zien als van veel betekenis voor de jeugd, die uit allerlei winkelleesbibliotheken vrijwel ongecontroleerd boeken haalt. Helaas moest hy tevens opmerken, dat ook dit verblijf in de school wel van tijdelijke aard zal zijn, daar in de komen de jaren er zoveel scholieren zullen komen, dat de school zelf de beschikking zal moeten heb ben over het lokaal. Tenslotte vertelde mej. van Heulen, die de scepter zwaait in deze jeugd afdeling, iets over de inrichting van het lokaal. Weliswaar is één en ander zeer sober ingericht, doch wanneer straks de nog te verwachten meerdere meubel stukken komen, betekent deze verhuizing een grote vooruitgang vergeleken bij de ruimte in de Korenstraat. „GOES II"—„V.U.K." 2—8. In de competitie van de Zeeuwse Schaakbond speelde gisteravond te Goes de club „Goes II" tegen „V.U.K." uit Kapelle. „V.U.K." boekte een overwinning met 82.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1