Toen de N.C.R.V. nog een baby was. Vraagstuk van verdroging en verzit ting der Zeeuwse gronden is urgent. Graanoogst dit jaar 35 pCt hoger dan verleden jaar. Nationaal Christelijk Schoolcongres te Amsterdam. PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS EDNA EARL GEMEENTERADEN Pas op üw Borst Sopranen en redenaars vulden de enige uitzendavond. Boeren moesten zelf de maat- „fSt ZSi regelen nemen. opbrengsten der gewassen, is niet in cijfers uit te drukken. Dr.nk zy het gunstige weer. De mensbeschouwing van liet christelijk onderwijs. Woensdag 2 November 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 in Indië, Australië, Canada en Z. Afrika. Een kerkdienst in de Westminster, inclusief zang en orgelmuziek kan worden beluis terd in Kaapstad. Het komt er van," zo vervolgt de uitvinder, „dat het even gemakkelijk zal zijn per radio te luisteren naar een voorstelling in de Metropoli- tan-opera in New York, in Lon den als dit mogelijk is in Phila delphia! Misschien zal de stem van de korte golf er in slagen tot stand te brengen, datgene waarin de meer bekende lange radiogol ven nog niet zijn geslaagd, of schoon „radio" reeds nu is geble- ken te zijn een middel, een mach- ('hristelijke verenigingen in Nederland gelegenheid te geven om tig middel in het tesamen bren- zich te wenden tot hare leden of tot andere personen welke zjj Sen der mensheid tot één groot wensen te bereiken". j geheel". Woensdag ongeveer 8.10 uur. De N.C.R.V. zelf beschikt in die tijd alleen over de Woensdag avond. nog bestaande omroepvereni gingen, merken wij niets. In Mei 1925 komt het eerste nummer uit van het veertiendaags orgaan van de „Bond van R.K. Radiovereni gingen", dat door de N.C.R.V. welwillend wordt beoordeeld. satie, die als voorgangster van de A.V.R.O. kan worden aangemerkt. Wekelijks zendt deze een kinder uurtje uit, verzorgd door mevr. Antoinette van Dijk. Naast haar naam treffen we in het „Tijd schrift" ook elke week de naam van ds J. C. Brussaard aan, die des Zondags tweemaal preekt in de Gereformeerde Kerk te Bloe- wezen, te meer daar men als so- mendaal. In Wat Marconi voorspelde. het „Christelijk Tijdschrift voor Radio" lezen wij ook nog een talrijke dorpen verenigde men voorspelling van Marconi. „Over zich en bloc rond de luidspreker een paar jaar", zo profeteert de en men roemde de radio en de uitvinder in 1925, „zal de stemN.C.R.V. van de koning van Engeland ge- Over de medewerkenden aan de makkelijk en duidelijk kunnen programma's van Woensdagavond worden hoorbaar gemaakt voor zullen we in het tweede artikel millioenen van Z.M.'s onderdanen wat schrijven. (Inaez. mededeling, advert.) YrD A Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossende: 25 jaar in de aether (I). (Van onze Utrechtse correspondent) „De Nederlandse Christelijke Radiovereniging bedoelt niets an ders te zijn dan een hulpmiddel ten dienste van onze gehele chris telijke actie In Nederland. Zy Is enigszins te vergelyken met een „Gebouw voor Christelijke Belangen", zoals we die in sommige van onze dorpen kennen. Elke avond van de week wordt zulk een ge bouw verhuurd en gebruikt. Des Maandags aan de Jongelingsver- eniging, 's Dinsdags aan de zangvereniging, 's Woensdags aan de Naaikrans. En zo verderWat dit gebouw nu is voor het dorp, wil onze vereniging zijn voor het gehele land. We wensen aan alle Deze woorden kan men lezen in bekend. Op 1 Juli 1925 begint de nummer één van het „Christelijkuitzending der weerberichten. Tijdschrift voor Radio", dat op 1 j Van andere tegenwoordig Januari 1925 verscheen. Ze zijn geschreven door mr A. van der Deure, mede-oprichter en eerste voorzitter van de N.C.R.V. Toen het eerste nummer van dat tijd schrift (nu als „Omroepgids" be ter bekend) verscheen, had de jeugdige radiovereniging juist haar openingsuitzending achter de rug. Op de vooravond van Kerst mis 1924 was 'n programma voor de microfoon gebracht, waarin oud-minister A. W. F. Idenburg gesproken had. In het eerste nummer wordt hem door mr Van der Deure dank gebracht voor zijn woorden en voor de opofferingen, welke hij zich had moeten getroosten. „Het bestuur en de leden onzer vereni ging schatten deze opoffering op de juiste waarde", schrijft de voorzitter, „want een opoffering mag het heten voor iemand van de leeftijd en de gezondheid van d oud-minister om op de avond vóór Kerstfeest de gezellige hui selijke kring te verlaten en naar Hilversum te gaan, om eerst te gen middernacht weer in zijn woonplaats terug te keren". Daarna noemt mr Van der Deu re de functies en titels van de oud-minister, een flinke collectie. „Dat zo iemand zijn naam heeft willen geven voor onze jonge, pas opgerichte vereniging! Dit be wijst, dat Z.E. de heer Idenburg gelooft in de toekomst onzer christelijke radiovereniging!" roept de voorzitter enthousiast uit. Geheimzinnig voorwerp. In de pauze van die eerste uit- zend-avond werd 'n foto gemaakt van bestuur en technisch perso neel. Deze foto verscheen later in het „Tijdschrift". Allemaal ern stige gezichten, eerbiedig ge schaard rondom een groot wit voorwerp. Ter opheldering ver meldde het onderschrift „Het ron de witte voorwerp in het midden is de microfoon". Ziezo, nu wisten de lezers tenminste hoe dat ge heimzinnige apparaat er uitzag! Amusant is de inhoud van die oude nummers. Ze wijden lange beschouwingen aan de draadloze telefonie; bevatten een leidraad voor de keuze van een juiste com binatie der spoelen voor gebrui kers van honingraatontvangers, vermelden een lijst van alle sta tions en hebben een technische vragenrubriek. Men zou wel alles willen overschrijven, want de ba- bytijd van de radio en van de N.C.R.V. hoe kort geleden ei genlijk! lijkt, door de geweldige ontwikkeling van het omroepwe- zen, wel in de middeleeuwen te liggen. Ook de advertenties zijn prach tig. Iemand vraagt een radiotoe stel ter overname, eventueel in ruil voor een schrijfmachine. Een electrotechnisch bureau in Ede biedt „complete" radiotoestellen aan voor f 60. Maar het levert ook „geheel complete" radio's met accu en al; die kosten f 325. De N.S.F. adverteert met draad loze ontvangtoestellen, onder de „romeinse" spreuk. „Zij hebben oren maar zij horen niet". Uw aardse oren, aldus die adverten tie, zijn niet bij machte de door de aethertrillingen gedragen mu ziek voor u hoorbaar te maken.. Er moet dus een toestel aan te pas komen. Weer een andere ad verteerder geeft een koptelefoon cadeau bij aankoop van vijf lam pen. Blijkbaar maken radiofabri kanten goede zaken. De Neder landse Radiowerken te Doorn, die altijd op de voorpagina met toe stellen adverteert, koopt in de loop van 1925 tot uitbouw van het bedrijf de villa Benvenuta te Doorn aan. Per 5 Augustus van dat jaar verlaagt Philips de prijs van zijn gloeidraadgelijkrichter tot f 29,50. Voorts maakt het „Tijdschrift" melding van de seintijden (om roepuren) der verschillende sta tions. In de lijst ontmoeten wij plaatsen als Daventry en Königs- wusterhausen, ouderen nog wel- Ongeveer om 8.10 uur zo staat het werkelijk in het „Tijd schrift" begint de uitzending. Wat men dan te horen krijgt is heus geen ster-avond of iets in die geest, maar enige uren solo-zang, Wel is er al een omroeporgani- fluitspel en „concertenop een harmonium, het een en ander af gewisseld door een spreker, die zijn toespraak in twee gedeelten houdt! Als de N.C.R.V. nu nog eens zo'n avond zou geven met enkel een sopraan en een redenaar, dan zouden de klachten niet van de lucht zijn. Het zou een aanfluiting listen volkomen onbekende „ster ren" liet optreden. Maar in die tijd zaten er zalen vol mensen van te genieten. In Zoals wy reeds meldden, is een studiecommissie ingesteld, die een KRAAIJERTPOLDERS. diepgaand onderzoek zal Instellen Ook de terzilting speelt een naar de oorzaken van de verdro- zeer belangrijke en nadelige rol. ging en de verziiting van gronden Een der gebieden, waar deze si- in de provincie Zeeland. Dit tuatie het sterkst op de voor- vraagstuk is voor vele delen van grond treedt, zijn de Kraayert- Zeeland bijzonder, belangryk en polders in Zuid-Beveland. In zon- urgent. Zover bekend is dit de derheid is dit het geval in de eerste studiecommissie op dit ter- Nieuwe Kraaijertpolder (groot rein in ons land. j 1905 H.A.), die wat zijn suatie- i sluis betreft, uitwatert op de Reeds geruime tijd wordt aan- Schengep0ider> daar_ waar de dacht geschonken aan het vraag- gronden hoogst liggen tegen- stuk van deze verdroging en ver- over Zuidelijke gedeelte van zilting, die voor de opbrengst van [jeze p0jder. d;e grenst aan de de gronden zeer nadelig is. Door Anthoniepolder, gelegen ten Zui- de droge zomer van 1947 en die ^en van de gemeente 's-Heeren- van dit jaar kwam de kwestie noghoek en ten Westen der gemeente meer in het middelpunt der be- Qvezande. Juist in dit Zuidelijke langstelling te staan. erwachtgedee]te liggen veel lage weilan- mag worden, dat genoemde pro- ^en en ahkers, zodat de ingelan- vinciale commissie, ingesteld op den van deze polder reeds zijn aandringen van de Stichting voorovergegaan tot het stichten van de Landbouw in Zeeland, na eeneen hulpgemaal voor een betere breed onderzoek, dat waarschijn- ontwatering dezer lage gronden, lijk een drietal jaren zal duren, Deze toestand bestaat ook in met een rapport voor de dag zal het Hulster- en Axeler-Ambacht, komen, dat behalve de oorzakenwaar door een voorliggende pol-' van genoemde calamiteiten ook der het. water van niet minder de middelen zal aangeven, om tot dan 43 achterliggende polders een oplossing te geraken al lig- cw.o. ook Belgische polders), gen hier, door de grillige ligging dWars door Oost Zeeuwsch-Vlaan- van vele polder- en waterschaps- deren, naar de Wester-Schelde gronden, vele moeilijkheden. Ir. W. C. Visser van de Cultuurtech nische Dienst en het Bodemkun- dig Instituut zullen het weten schappelijk werk verrichten en daarbij zal volledige medewerking om het overtollige water, dat de structuur van de grond zou be derven, vast te houden. ONPRETTIGE SITUATIE. Er zouden nog meer voorbeel den zijn te noemen in het Zuide lijke gedeelte van West Zeeuwsch- Vlaanderen en op de grens van Oost en West Zeeuwsch-Vlaande- ren, maar het bovenstaande is voldoende om aan te tonen, dat hier van een onprettige situatie sprake is, die zo vlug mogelijk dient te verdwijnen. Het is de bedoeling, dat juist naar moet worden afgevoerd. Ook daar treden grote moeilijkheden op, zelfs zodanig, dat verschillende landbouwers zijn overgegaan tot het plaatsen van stuwdammen, worden verleend door alle belang hebbende instanties en personen, zoals de diverse consulenten in Zeeland, de land- en tuinbouw organisaties enz. Deze verdroging en verziiting der Zeeuwse gronden is 'n vraag stuk op zich zelf geworden, door dat oudere gronden door inklin ken lager zijn geworden dan de latere gronden, de ingepolderde schorren. Op deze hoger gelegen gronden, vaak bedekt met een zeer lichte laag zavelgrond, treedt dikwijls verdroging op, De schade, die aan deze gronden In 1947 en Maartensdijk verzet zich tegen Utrechts annexatie plannen. De gemeenteraad van Maar tensdijk is Donderdagavond a.s. in spoedeisende vergadering bij een geroepen om zijn standpunt te bepalen inzake de annexatie plannen van de gemeente Utrecht, die Tuindorp bij de stad wil voe gen, terwijl dan de gemeenten Maartensdijk, Achttienhoven en Westbroek zouden worden samen gevoegd. B. en W. van Maartens dijk hebben inmiddels tot Gedep. Staten van Utrecht een protest gericht over wat zij noemen de veel te snelle gang van zaken, die in deze zaak plotseling wordt doorgevoerd, terwijl er geen rede nen van urgentie zijn. Alle voorzieningen, die de in woners van een stadsbestuur zou den kunnen verwachten, ontvan gen zij reeds van Maartensdijk, waarin zij zich volkomen thuis gevoelen. Noch bij annexatie, noch bij een samenvoeging der drie randge meenten, achten B. en W. van Maartensdijk het algemeen be lang gediend. Alle kleine gemeen ten, zo besluiten zy, moeten zich blijven verzetten tegen de expan siedrang van de grote, omdat zy daarmee een nationaal belang die nen. Minder veto's in Veiligheids raad. Door de voorzitter van de Vei ligheidsraad, Austin, is namens de „grote vyf", een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie, de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië, Frankryk en China overeen zijn gekomen tevoren niet-officieel overleg te plegen, wanneer er belangryke beslissingen in de Veiligheidsraad moeten worden genomen. Het doel hiervan is het aantal uitge brachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sowjet- Unie heeft veertig maal het veto uitgebracht. Prijsverhoging aardolie producten. Tengevolge van buitenlandse prijsverhogingen en van deva luatie moeten per 1 November a.s. de aardolieproducten in prijs verhoogd worden. In de Staats courant van vandaag zijn onder meer de volgende verbruikers- prijzen opgenomen; Autobenzine 0,29 per liter, lichtpetroleum 10,67, f 0,69, f 0,71 per 4 liter (rayon prijzen), trac- torpetroleum f 14,75, f 15,35 per 100 liter (rayon prijzen), dunne stookolie (huisbrandolie II) f 11,05 per 100 liter, gasoiie f 12.25 per 100 liter, minerale terpentijn f 28,60 per 100 liter. Speciale benzines worden met f 5,50 per 100 liter verhoogd. Iets nieuws voor kippenfokkers DE STERFTE onder jonge kuikens wordt in de Ver enigde Staten door vele kippenhouders bestreden met een hulpmiddel, dat aanvan kelijk slechts van belang was voor het bouwvak. Zij leggen electrische verwar mingsdraden onder de vloer van hun kuikenhokken in plaats van een kunstmoeder te gebruiken. Verklaard wordt, dat dit systeem de kuikensterfte zeer doet afnemen, daar deze ver warmingsdraden de gehele frontoppervlakte warm en droog houden, daar het hok overal even warm is, dringen de kuikens ook niet meer te gen elkaar aan en komt dooddrukken niet meer voor. Deze verwarmingsdraden werden oorspronkelijk door de General Electric Company vervaardigd om onder trot toirs en wegen gelegd te wor den om te voorkomen, dat zich hierop een ijslaag vormde. zeer uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld, terwyi uiter aard ook andere Zeeuwse polders een beurt zullen krygen. Zoals bekend hebben de Prov. Staten van Zeeland besloten ge durende drie jaar f 4000 per jaar voor het werk van de studiecom missie te verlenen, terwijl ook de Stichting voor de Landbouw en enige andere instanties subsidies in de Nieuwe Kraaijertpolder een verstrekken. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 170) 0— Misschien was de jonge vrouw gewoon geraakt aan een der gelijke behandeling; in ieder geval toonde zij noch droefheid, n h verwondering, naar wik kelde haar zijden ceintuur met kracht om haar vinger, en riep Uit: „O Gordon! heb je niet ver geten Edna de brief te geven van die meneer, die wij te Pa lermo ontmoetten? Edna, hij was buitengewoon vol lof over je boek. Ik heb in mijn handen geklapt om zijn lofuitingen, is 't niet Gordon?" Meneer Leigh haalde een brief uir de binnenzak van zijn! jas en zeide, hem Edna overrei- j kend, niet zonder enige bitter-1 heid in zijn toon: „Vergeef mij mijn onacht-! zaamheid, waarschijnlijk zul je weinig nieuws er in vinden, daar hij van een van je oude slacht offers is, en je dus de inhoud wel raden kunt." De brief was van Sir Roger; en terwijl hij er zijn groot leed wezen over uitdrukte, dat hij van meneer Manning had ge hoord, dat haar gezondheid zo zeer geleden had, deed hij nog een hernieuwd aanzoek om haar hand, en vroeg toestemming om persoonlijk haar antwoord te komen halen. Toen Edna haastig het schry- ven doorkeek en de brief daarna in haar zak stak, zei Gertrude vrolijk: „Foei Gordon, schaam je! zou jij durven zeggen, of er op zinspelen, dat allen die Edna's boeken lezen, haar slachtoffers worden?" Hij keek naar haar vanonder zijn dikke wenkbrauwen, en antwoordde met onverborgen ongeduld: „Neen, je gewoon verstand moest je zeggen, dat zulks noch mijn mening noch mijn bedoe ling was. Edna zou zo iets niet in mijn woorden zoeken." „Gezond verstand! O, Gordon, lieveling! Wat ben je nu onrede lijk! Ik heb nooit beweerd een groot schijnend licht te zijn als Edn 1, wier Doeken over ge- neel de wereld geprezen worden Ik heb alleen maar verstand ge noeg, lieveling, om jou gelukkig te maken. Gordon, voel je je nu een beetje beter? Waarom zie je toch zo rood?" Zij ging naar zijn stoel terug, en leunde met haar bekooriyk hoofdje tegen het zijne, en een angstige uitdru'-'ung kwam in die grote, blauwe ogen. Gordon Leigh bekende zich zelf, dat zijn huwelijk een ver schrikkelijke fout was, maar zelfs bij die rampzalige erken tenis, kon hij slechts zichzelf be- schuldigen geen blaam mocht hij op zijn vrouw werpen. Had hij niet naar de liefde gedongen, waarvan hij nu reeds verzadigd was? In de kerk had hij haar trouw en liefde beloofd en die belofte moest hij houden, nu het leven aan de huiselijke haard begon. Neen, het oude beeld moest in zijn hart worden ver nietigd tot elke prijs. De aanhankelijke tederheid van zijn vrouw, haar liefhebben de onderdanigheid, beschaam den hem nu meer dan scherpe woorden hadden kunnen doen. Met een onderdrukte kreet sloeg hij zijn aim om haar heen en trok haar dicht tegen zich aan. „In ieder geval is mijn klein vrouwtje wijs genoeg om haar echtgenoot te leren zich te scha men over zijn slecht humeur." Gedurende haar verblijf in de pastorie had Edna nog geen kerkdienst bijgewoond, omdat zij meneer Hammond niet alleen kon laten, en zij had dus de Zondagochtenden met het voor lezen van een preek doorge bracht. Maar haar oude mede leden van het zangkoor stonden er op, dat zij voor naar New- York terug te gaan nog eens met hen mee zou zingen. Tot dusver had zij alle uitno digingen afgeslagen, maar op de morgen van de laatste dag van haar verblijf kwam de organist haar bezoeken en deelde haar mee, dat een zeer bekend pre dikant uit een verafgelegen staat zou preken; en daar de beste en leidende sopraan in het koor een ernstige kou had opge daan, kwam hij vragen of Edna haar plaats zou willen innemen, en de sopraansolo zingen van de muziek, die hij als openings stuk uitgezocht had voor die avond. Meneer Hammond, die zeer trots op zijn koor was, drong er daarom bij Edna op aan, wat toegeeflijk te zijn. Met enige tegenzin gaf zy toen toe en voor de eerste maal schenen liefde en plicht een wapenstil stand te sluiten en eikaars hand te drukken. Toen zij het kerkplein overging en de stoep opging, waar een groepje Zondagsschoolkinderen zat te praten, zochten haar ogen onwillekeurig de donkerbruine plek in het marmer. Kleine Herbert Inge had er zijn zakdoek over uitgespreid en er bovenop gestapeld zijn tes tamentje en catechisatieboekje, en enige van die gekleurde, mooie tekstplaatjes met inscrip tie uit de Heilige Schrift, die meestal door Zondagsschoolon- derwijzers uitgedeeld worden. De oegstresultaten in ons land vertonen in sterke mate de in vloed van de weersgesteldheid in het afgelopen seizoen, die uiter mate gunstig was voor de granen, waardoor opbrengsten werden be reikt, welke niet alleen die van 't vorig jaar, maar ook die van voor de oorlog aanzienlijk overtroffen. Biykens de uitkomsten van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek op 1 October jl. gehou den voorlopige oogstraming 1949 leverden de granen, de peulvruch ten en de handelsgewassen een gunstige oogst op, terwyi de knol- bol- en wortelgewassen (met uit zondering van suikerbieten) dit jaar teleurstelden. De totale op brengst aan granen bedraagt ruim 1500 millioen kg by een graan-areaal, dat vrywel geiyk was aan dat van 1948. Dit bete kent een stijging t.o.v. het vorig jaar van rond 375 millioen kg of 35 Onder de peulvruchten ga ven vooral de erwten en de veld- bonen een goede oogst. De stro opbrengsten van granen en peul vruchten waren eveneens zeer gunstig. Ook de handelsgewassen gaven over het algemeen zeer be vredigende resultaten te zien, in het byzonder koolzaad en karwy- zaad. De knol- en wortelgewassen hebben geleden van de droge zo mer, waardoor de opbrengsten by de verwachtingen ten achter ble ven. Niettemin benadert de ge middelde opbrengst van de aard appelen het peil van 1948, evenals die van de suikerbieten. 1 De aardappelen en suikerbieten biyken de nadelen van de droge zomer te hebben ondervonden, waardoor de opbrengsten per H.A. 1 van deze gewassen lager zy'n dan i vorig jaar. De lagere raming voor aardappelen dit jaar 4,5 mil lioen ton tegen 5,9 millioen ton in 1948 is voorts te verklaren uit de inkrimping van de met aardappelen bebouwde oppervlak te. Daarentegen heeft de grotere uitbreiding van de suikerbieten- verbouw nog als gevolg, dat de oogst van dit gewas dit jaar toch ruim 2,5 millioen ton zal opleve ren, te vergelijken met 1,9 mil lioen ton in 1948. Mede ten gevolge van het ge ringere areaal bedroeg de totale opbrengst van de zaaiuien slechts 47 procent van die in het vorig jaar. Uiteraard hebben ook de hooi- opbrengsten de nadelige gevolgen van de droogte ondervonden. Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken. In het tüdvak van 19 December 11949 tot en met 7 Januari 1950, doch niet op de Zondagen 25 De cember en 1 Januari, kunnen over de rechtstreekse radiotelefoonver bindingen met Aruba, Curagao en I Suriname, Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken tegen het verlaagd ta rief worden gevoerd. Verlenging van de duur boven 3 minuten en behandeling van zakeiyke aange legenheden is niet toegestaan. (Van onze correspondent.) Het zesde „Nationaal Christe- lÜk Schoolcongres" is Maandag te Amsterdam begonnen. Deze by- eenkomst, altijd een lioogtijpunt in de geschiedenis van het chris telijk onderwijs, werd bijgewoond door achthonderd deelnemers en tweehonderd congressisten. Voor dat in „Bellevue" de openingszit ting plaats had, werden de con gressisten ten stadhuize van Am sterdam ontvangen. Wethouder Mr A. de Roos, aan wie de onderwyszaken In de hoofdstad ter behartiging zyn toevertrouwd, verwelkomde het congres namens het gemeentebe stuur. Hy vertelde dat het pro testants-christelijk onderwijs met zün 34.000 leerlingen een belang- ryke plaats in Amsterdam in neemt. De heer De Roos bepleitte een grotere samenwerking met het christeiyk onderwys om daardoor gemeenschappehjke moeilykheden ten aanzien van de schoolruimte het hoofd te kunnen bieden. In „Bellevue", waar eerst een onderwystentoonstelling en daar na het congres zelf begon, zette ds Dykstra in het kort de bedoe ling van dit zesde congres uiteen. Het is gewüd aan de mensbe schouwing van het christeiyk on- derwys, zijnde de mensbeschou wing van de Heilige Schrift, naar ds Dykstra opmerkte. Christus het middelpunt. Over dit hoofdonderwerp was er een uitvoerig referaat van prof. dr J. H. B a v i n c k, hoogleraar te Kampen. In een slotbeschouwing zei prof. Bavinck o.m.: Er woeien vele mensbeschouwingen door onze verwarde tijd. Het gesprek over de mens en zijn mogelijkheden is over heel de wereld opnieuw in volle gang. De visie die men heeft op de mens, bepaalt niet alleen de richting, waarin de vakken zich bewegen, maar beheerst ui teraard ook de gehele paedago- giek, de didactiek en de school- inrichting. Daarom heeft het chr. onderwas in deze tyd zulk een uitermate belangryke en verant- woordeiyke roeping. Het zal hoe langer hoe meer moeten trachten te zyn, wat het in wezen is en wil zyn: christeiyk onderwas. Dat wil zeggen: onderwys, waarin Jezus Korte Berichten. De Zuid-Afrikaanse minister van ïefensie, Erasmus, heeft be sloten, dat de- departementale briefwisseling by de verdedigings macht om de andere maand af wisselend in het Engels en het Afrikaans moet worden gevoerd. Een Brits gevechtsvliegtuig met straalaandryving, dat op de ge heime lyst staat, is neergestort op twee huizen aan de rand van een vliegveld te Yeovil (Somer set). Twee bewoners en de piloot kwamen om het leven. De werkloosheid in de V. S. is met 225.000 gevallen toegenomen tot in het totaal 3.576.0000, büna twee millioen meer dan een jaar geleden. Het 1.920 ton metende Duitse schip „Carl Rehder" is Maandag avond na een aanvaring met een Zweeds schip in het Kanaal van Kiel gezonken en blokkeert thans het scheepsverkeer. Drie personen werden gewond. De „Beel Aircraft Company" meldt, dat zij een nieuwe heli- coptère, die geheel van metal is en twaalf personen kan vervoeren heeft gebouwd. Het toestel kan ook voor het vervoer van goede ren en post worden gebruikt. Het kan een snelheid van meer dan 150 km per uur bereiken. Als gevolg van een contract tussen de Ford-maatschappy en de „Columbia Broadcasting Sy stem" zullen er per week gedu rende vyftien uur televisie-uitzen dingen van de vergaderingen van de assemblee en de commissie der V. N. worden verzorgd. Ook zul len afgevaardigden met behulp van draagbare televisie-camera's in de wandelgangen worden gein- tervieuwd. De Londense „Sunday Times" heeft een litteraire prijs van 1000 pond toegekend aan de Zuid-Afri kaanse schrijver Alan Paton voor diens roman ,Cry, the beloved Country". Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de ex- rechercheur van het bureau Jood se zaken te Amsterdam, Douwe Capelle tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek. Christus in het middelpunt staat, in het middelpunt van alle vak ken. Want al die vakken vormen niet slechts een losse samenbun deling van interessante wetens waardigheden; zij staan in een levend verband met elkander en hebben elk voor zich betrekking tot het centrum. Welnu, het cen trum van het christelyk onderwijs is niemand anders dan Hij, in wie al de schatten der wisheden en der kennis verborgen zyn. Dit grote referaat diende als inleiding op de Dinsdag in sectie vergaderingen behandelde onder werpen over de diverse aspecten der opvoeding. 's Avonds verenigde het meren deel der congressisten zich in de Nieuwe kerk, waar een hervor- mingsdienst werd gehouden, geleid door ds Dykstra. Als spreker in deze samenkomst trad op prof. dr G. C. B e r k o u w e r, hoogleraar te Amsterdam. Dinsdagavond werd een gezellige byeenkomst belegd. NOORDGOUWE. Restauratie Ned. Herv. Kerk kost rond 90.000. De gemeenteraad van Noord- gouwe kwam op Vrijdagavond bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Geluk eerste plv. burgemeester is en weth. Janse tweede. By de aanvaar ding van zijn functie als wet houder, zei de heer Geluk, zijn benoeming aangenomen te heb ben mede uit een oogpunt van traditie, daar zijn grootvader en vader ook wethouder zijn ge weest. Hy hoopt op het ver trouwen van de Raad. Besloten werd een subsidie van f 15 te verlenen voor de huishoudcursus. De begroting 1949 werd vervolgens gewijzigd op v erzoek van G. S. mede i.v.m. de reeds opgekomen inkomsten enz. en tengevolge van de reor ganisatie van de brandweer. Aan de commandant, het perso neel en de monteur zullen vaste jaarlijkse beloningen worden toegekend. Er was een schryven van de Alg. Bond voor Ambtenaren waaruit biykt, dat de A.B.V.A. zich niet kan verenigen met het door de Raad genomen besluit, de gratificatieregeling 1949 voor het Rijkspersoneel niet van overeenkomstige toepassing te verklaren op het gemeenteper- soneel. De heer Adriaanse is van me ning, dat de salarissen zodanig dienen te worden vastgesteld, dat toelagen niet nodig zyn. B. en W. zijn vóór toekenning van deze gratificatie. Na nog enige tijd hierover te hebben gediscussieerd, werd besloten, dat na nader onderzoek hierop in de volgende vergadering zal worden teruggekomen. In de plaats van de heer Ge luk werd tot lid van 't Armbe stuur de heer de Boer gekozen. De leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, die om de drie jaren tegelyk aftreden, wérden allen herbe noemd. De nieuwe, kinderbijslag ver ordening, waarin de norm van f 150 is verhoogd tot f 165 werd met algemene stemmen vastge steld, evenals de nieuwe jaar- wedderegeling van de ambt. ter secretarie. Nadat over de vaststelling van de verordening op de heffing van keurloon was gesproken werd uiteindelijk besloten voor lopig voor 1 jaar accoord te gaan met deze verhoging van het keurloon. Besloten werd de kasgeldle ning van f 19.000 aangegaan met de provincie, waarvan de ge meente f 10.000 verstrekt aan het ziekenhuis, te verlengen. Vervolgens gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting op het uitdiepen van de Kerkgracht. Het kerkbestuur wil subsi- dieëren tot f 500, zodat het er praktisch op neerkomt, dat de gemeente minstens f 1100 zal moeten betalen. Na uitvoerige discussie, waaraan alle leden deelnamen werd uiteindelijk be sloten, dat zowel de kerk als de gemeente ieder de helft voor hun rekening nemen in de kos ten van de uitvoering. Nadat over het toekennen van een subsidie in de restauratie van het Ned. Herv. kerkgebouw uitvoerig van gedachten is ge wist .ld werd tenslotte besloten met 5 tegen 2 stemmen (con form het voorstel van B. en W.) hierin van gemeentewege een subsidie toe te staan van 5 pet. en ten hoogste f 4000. Met de algehele restauratie zal een be drag zijn gemoeid van pl.m. f 90.000, waarin het Rijk 60 pet. en de provincie 10 pet. zal bij dragen. De voorzitter lichtte de bouw toe van een gezamenlijk ge bouwtje voor berging van de brandspuit, de gereedschappen e.d. van de gemeentewerkman en de materialen van het Groene Kruis. Dit zal door het Groene Kruis en de gemeente worden gefinancierd. Dit gebouwtje zal verrijzen nabij de woningwet woningen op de plaats waar de zandbak was gedacht. Men gaat hiermede accoord mits het zij raam van de woning van de heer Kommer niet in het gedrang zal komen en indien het Groene Kruis werkelijk f4000 beschik baar zal stellen. Bij de rondvraag kreeg de heer van Gastel op zijn vraag te horen, dat de in aanbouw zynde woningen zullen worden afgewerkt. Wethouder Janse vroeg nog of ds Eckenhausen gebrruik kan maken van een lo kaal der O.L. school voor het geven van de catechisaties, wat toegestaan werd. ZUIDZANDE. Molen wordt gesloopt. In de onder voorzitterschap van burgemeester Vermet gehouden raadsvergadering werden de mo ties der gemeenten Sas van Gent en Terneuzen aangaande de kwestie der vrye veren voor ken nisgeving aangenomen. De Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren vroeg een subsidie van f 50,per jaar, op welk verzoek de raad afwyzend beschikte. In verband met de verhoging -der radiodistributieprijs vroeg de gemeente Philippine ad- haesie te betuigen, aan een schry- ven aan de minister, om te trach ten deze verhoging niet voor Z. Vlaanderen te doen gelden, wat door de raad gedaan werd. Daar de vereniging voor wykverpleging in financiële nood verkeert en zo doende het salaris der wykver- pleegster in het gedrang dreigt te komen, besloot de raad de subsi die te brengen op f 2,50 per lid. Met een bijdrage van de Diaconie hoopt men dan het salaris der wijkverpleegster te kunnen waar borgen. De begroting 1950 werd aange boden. De kapitaaldienst laat aan inkomsten en uitgaven zien een bedrag van f 194.098,46. De ge wone dienst heeft aan inkomsten f 202.088,93 en aan uitgaven f 200.094,61, alzo een batig slot van f 2.014,32. De raad nam in principe het besluit het wegdek der Maria- straat onderhanden te nemen, als de tramrails hieruit is opgebroken. By de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten werd voor 1950 een rekening-courant-overeenkomst aangegaan van f 570.000. Bij de rondvraag informeerde de heer Cappon naar de molen, die, naar hy gehoord had, gesloopt zou worden. De voorzitter antwoordde hierop dat Monumentenzorg en de Vereniging der Nederlandse Mo len, G. S. en de gemeente zelf vonden, dat de restauratiekosten veel te hoog en absoluut niet ver antwoord waren. Dus zal de mo len eerlang verdwynen. BIERVLIET. Het herbouwplan aangenomen De raad van Biervliet heeft Maandagmiddag besloten het nieuwe gemeentehuis te bouwen aan de Oostelyke zyde van de Markt, ongeveer op de plaats, waar de woning van de heer Jac. Anthonisse stond. Met betrekking tot het weder- opbouwplan is men ook een stapje verder gekomen. Het ingenieurs bureau Rothuizen 't Hooft te Goes heeft n.l. een plan samen gesteld, dat in de behoefte aan bouwgrond in de komende jaren zal voorzien. Zo zal de Singel aan de dorpszijde worden bebouwd, terwijl daardoor de schuur van landbouwer Brakke zal worden gesaneerd. De z.g. Havenstraat, zal worden verbreed door aan de Zuidzijde er een strook van 3 m bij te trekken. Om dit te kunnen verwezenlyken, moet het huis van mevr. de Wed. S. M. de Jonge van Ee verdwijnen, alsmede de noodwerkplaats van aannemer J. Faas, terwyl de schuur van da Wed. J. Faas 3 m verplaatst moet worden. Zonder hoofdelijke stem ming werd dit herbouwplan aan genomen. Met algemene stemmen werden de aftredende leden van de com missie Woonruimtewet n.l. dr J. C. Hage, 'W. P. Borm, Th. ae Boevere, A. de Meyer—de Kramer en J. W. Verplanke herbenoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2