ZEEUWSCH DAGBLAD De voorlopige grondwet der Republik Indonesia Serikat. Uitvinding van twee bewoners van ruinisse. Br Nieuwe Geref. Kerk te Domburg in gebruik genomen. Tegen Blumenthal, plaatsvervanger van Willy Lages, werd 20 jaar geëist. Zaamslag heeft een nieuwe burge meester. NIEUWS Het meer-ploegenstelsel Binnen een jaar vrüe en geheime verkiezingen. Grootscheeps smokkel- complot opgerold. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vliegtuigramp bU Washington. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, Tel. 2754; Middelburg. Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1398 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Kubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 2 NOV. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Donderdag: Zon op 7.37 u. onder 17.09 u.i Maan op 16.18 u, onder 6.04 u. Hoogwater op Donderdag S Nov.: Vlissingen: 0.35 u. 1.80 m., 12.46 u. 1.71 m.; Terneuzen: 1.02 u. 1.99 m., 13.15 u. 1.89 m.; Wemeldinge: 2.09 u. 1.66 m., 14.24 u. 1.48 m.; Zierikzee: 1.55 u. 1.44 m., 14.07 u. 1.25 m. TV e minister van Economische Zaken heeft in een nota over de industrialisatie bij de Tweede Kamer ingediend ge zegd, dat in de komende jaren voor 215000 arbeiders nieuwe werkgelegenheid in de industrie moet worden geschapen. Daar voor zal naar schatting 5.7 mil liard gulden moeten worden ge ïnvesteerd. Teneinde deze werk gelegenheid te scheppen zal, al dus de minister, uitbreiding van het meerploegenstelsel nodig zijn Of dit laatste inderdaad nodig is, zal nader moeten blijken. Het behoeft geen betoog, dat aan het meer-ploegenstelsel be langrijke bezwaren, zoowel van materiëlen, als van morele aard, verbonden zijn. Het betekent veelal een totale wijziging in ongunstige zin in de gezinssfeer. T_T et weekblad „De Hervormde 1 1 Kerk" betoogde niet ten on rechte, dat in het ploegenstelsel de spanning tussen het sociaal- wenselijke en het economisch- mogelijke nog in volle hevigheid aanwezig is, maar dat het pri mair de volslagen ontwrichting van het gezinsleven betekent. „Van „textielslaven" kan men gelukkig niet meer spreken. Maar gebleken is, als economisch noodzakelijk, het gehate ploegen stelsel. De gehele werkweek draaien de machines onafgebro ken; nimmer worden de vuren gedoofd. De eerste ploeg „komt op" om 6 uur, wordt om 2 uur afgelost en om 10 uur des avonds verschijnt de nachtploeg ten to nele. Moreel en sociaal is er van dit ploegenstelsel geen woord goeds te vertellen. Het is door en door mis. Het dwingt de arbei der tot een onnatuurlijke levens wijze, het belemmert een nor male vrije-tijdsbesteding, het is een geweldige handicap voor het verenigingsleven en het ergst van al, het ontwricht de gezin nen. De Bijbel leert ons „te werken, zolang het dag is, want de nacht komt, waarin niemand werken kan." Dit niet-kunnen-werken in de nacht is door de knappe mens achterhaald: de ganse nacht straalt het felle neonlicht uit de talloze vensters van de hoge fa brieksgebouwen en zoemt de doffe dreun der machines in de stille dorpen en steden. Overdag, als de zon het heer lijke landschap met goud over giet, slapen duizenden arbeiders de slaap der (min of meer) rechtvaardigen. Dat alleen reeds is tegen-natuurlijk en laat niet na een stempel op de mens te zetten." TA e bezwaren zijn inderdaad niet gering en het zal dan ook noodzakelijk zijn de voor- en nadelen ernstig tegenover elkaar af te wegen. Zaterdagmorgen is de voorlopige grondwet van de „Republik Indonesia Serikat" (R.I.S.) door de leiders van de verschillende delegaties, welke aanwezig zijn op de Rondetafelconferentie ge- tekend uitgezonderd die van Sumatra's Oostkust.^ In de pream- bule voor deze constitutie staat te lezen, dat „Wij, volk van In donesië, sinds tientallen jaren hecht verenigd in de strijd om de onafhankelijkheid, in blijvende vastberadenheid voornemens het recht te laten gelden om als vrije, souvereme natie te bestaan, de onafhankelijkheid regelen van de staat, teneinde in de maatschappij en in de volkomen souvereine rechtstaat vrij- Indonesië het geluk te verwezenlijken van welvaart, vrede en vrijheid". de voorlopige constitutie in ge heel Indonesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samenstelling van een algemeen gekozen volksvertegenwoordi ging. Er is voorts een Hoge Raad van Indonesië, welks samenstel ling en bevoegdheid worden ge regeld bij federale wet. Dit is ook het geval met de Algemene Rekenkamer. De president is onschendbaar, de ministers zijn verantwoorde lijk. De aangewezen volksverte genwoordiging kan de regering of de afzonderlijke ministers niet tot aftreden dwingen. De federale wetgevende be voegdheid wordt uitgeoefend door de regering tezamen met de volksvertegenwoordiging en de Senaat voorzover het rege- Na deze preambule volgen de artikelen van de voorlopige grondwet van de nieuwe staat. Nadat in artikel 2 de deel gebieden en staatkundige een heden, behorende tot de Repu bliek zijn opgesomd en gezegd wordt, dat de nationale vlag zal zijn de rood-witte vlag, wordt in hoofdstuk drie gesproken over de organen van de R.I.S. Deze zijn: de president, de ministers, de Senaat, de volksvertegenwoor diging, de Hoge Raad van Indo nesië en de Algemene Reken kamer. BATAVIA HOOFDSTAD. De zetel van de regering is gevestigd ter hoofdplaats Dja karta (Batavia). De president, het hoofd van de staat, wordt gekozen door de gemachtigden van de regeringen of besturen der deelgebieden, die hierbij naar eenstemmigheid streven. De Senaat vertegenwoordigt de deelgebieden. Elk deelgebied heeft twee leden in de Senaat. De leden van de Senaat worden aangewezen door de regeringen c.q. de besturen der deelgebie den. De Senaat mag niet beraad slagen of besluiten, zo niet meer dan de helft van de zittingheb bende leden tegenwoordig is. De volksvertegenwoordiging, vertegenwoordigende het gehele Indonesische volk, bestaat uit 150 leden. Het aantal leden van de Ne gara Republik Indonesia be draagt de helft van het totaal aantal leden uit de overige ge bieden van Indonesië. Bij de verdeling van de aan tallen af te vaardigen leden over de overige deelgebieden wordt uitgegaan van de verhou dingen van de zielenaantallen der bevolkingen. De Chinese, Europese en Ara bische minderheidsgroepen zul len in de volksvertegenwoordi ging met onderscheidenlijk ten minste negen, zes en drie leden vertegenwoordigd zijn. VERKIEZINGEN. De regering doet binnen een jaar na inwerking treden van Nieuwe constructie van rijszinkstukken. Bij de constructie van een nieuw model rijszinkstukken, ontworpen door de heren M. Lecndertse en L. G. Pikkaart te Bruinisse, is het gebruik van onder- en bovenwiepen geheel achterwege gebleven en vervan gen door een net van harmo nica-gaas, dat de rijsvulling ge heel omgeeft en opsluit. Deze gewijzigde uitvoerings vorm heeft volgens de uitvin ders de navolgende voordelen: er onstaat een zeer soepele con structie, die gemakkelijker dan de gebruikelijke zinkstukken de oneffenheden van het bodem beloop kan volgen, wat een ra Een Skymaster van de Ameri kaanse luchtvaartmij „Eastern Air Lines", komende van New- York met 49 passagiers aan boord en een bemanning van vier le den, is boven het vliegveld van Washington in botsing gekomen met een militair toestel. Beide machines spatten volgens oog getuigen in de lucht uit elkaar. Gedeelten van de viermotorige DC 4 kwamen terecht in de ri vier de Potomac. Een uur na de ramp waren 25 lijken ge borgen. De piloot van het militaire vliegtuig, de Boliviaanse kapi tein Bridaux, had van de ver keerstoren order gekregen te blijven rondcirkelen om het passagiersvliegtuig eerst te laten landen. Het schijnt, dat Bridaux de orders niet verstaan of ver keerd begrepen heeft. Enkele uren na de ramp wist men van slechts één persoon, dat hij het er levend had af gebracht. Men kon deze per soon, die verward Spaans praat te tegen de mannen van de red dingsbrigade, nog niet identifi ceren doch meende, dat hij kapi tein Bridaux, de piloot van het militaire toestel, was. Men vreest, dat alle inzitten den van de Skymaster om het leven zijn gekomen. 16 Indonesiërs, die als ambte naren voor de buitenlandse dienst van de V.S.I. in opleiding of in functie zijn bij vertegen woordigingen der Nederlandse regering in het buitenland, zul len door de Ver. Staten van In donesië worden overgenomen.bruik worden genomen. dicale afsluiting van het te be schermen bodemoppervlak be tekent. De kans op beschadiging bij de bestorting is geringer. De constructie verhoogt de weer stand tegen afschuiving van het zinkstuk. De kosten van het zinkstuk worden lager. De gewijzigde constructie maakt het mogelijk de tuinen aan de bovenzijde van het stuk stevi ger te bevestigen dan bij de ge bruikelijke uitvoeringsvorm. Het maken van het nieuwe zinkstuk vereist geen speciale vaklieden en kan voor circa 90 pet geschie den door ongeschoolde arbeiders. De besparing, die verkregen wordt, kan naar het oordeel der constructeurs berekend worden op f5 per vierk. M. Kost een zinkstuk volgens de oude metho de f 28 per vierk. M., nu zou dit plm. f 23 worden. Paradetrommen en bazuinen voor de C.O.A.K. te Middelburg. Zoals bekend is er enkele maanden geleden op initiatief van wijlen burgemeester jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg een comité opgericht, dat zich ten doel stelt om bij de viering van het 25-jarig bestaan van de C.O.A.K. namens de Middel burgse burgerij een geschenk aan te bieden. Wat dit geschenk zal worden is inmiddels bekend. Naar de voorzitter van genoemd comité, de loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler, ons mee deelde, ligt het in de bedoeling om vier paradetrommen en twee bazuinen aan te bieden. Voor de oorlog waren er eveneens bij de herdenking van een jubileum vier trommen en twee bazuinen namens de burgerij aan het gar nizoen geschonken, doch deze zijn in de oorlog verloren ge gaan. Het comité wekt thans de bur gerij op om mede te werken om het voor dit passende geschenk benodigde geld f 900.bij een te brengen. Giften voor dit doel kunnen worden gestort op postrekening no. 286596 van de penningmeester van het comité, mr J. A. Heyse of op de bank- t"25-jarig jubileum C.O.A.K. bij de Ned. Bank te Middelburg. Zoals bekend zal niet alleen op 1 December dit jubileum worden gevierd, doch tevens zal de nieuwe kazerne in de Korte Noordstraat dan officieel in ge- Er werden voor honderd duizenden guldens gouden horloges en pennen verhandeld De douane recherche te Am sterdam, heeft in samenwerking met de plaatselijke douane, na maandenlang speuren een groot scheeps smokkelcomplot opgerold en onschadelijk gemaakt. Voor honderdduizenden aan gouden horloges, vulpenhouders en der gelijke kostbare gebruiksvoorwer pen zijn in verloop van enkele maanden vla België uit Zwitser land ons land binnen gebracht en hier „gedistribueerd". Zaterdagnacht werd een inval gedaan in een perceel in Amster dam-Oost, waarin een opslag plaats van de goederen moest zijn. Na naarstig speuren werd een oude schuilplaats, die kenne lijk tijdens de bezettingstijd was ingericht, ontdekt en daarin wer den niet minder dan 800 kostbare gouden horloges aangetroffen. De schuilplaats was een z.g. dubbel- plafond, dat zeer ingenieus was weggewerkt. Behalve de horloges werd een niet onaanzienlijk be drag aan Nederlands en Belgisch goudgeld aangetroffen. De zoon van de caféhouder K. en vier handlangers werden ge arresteerd. Het verdere onderzoek toonde aan, dat voor honderd duizenden guldens aan kostbare uurwerken in de afgelopen maan den is gesmokkeld. Onderscheidingen voor Scheldepersoneel. Bij Kon. Besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, aan: F. W. Geldof, J. de Pagter en A. F. van Luyk, ketelmakers; J. Goor, voorheen metaaldraaier; J. D. Jelderda, ijzerwerker; A. de Pagter, schilder; W. van Wijnen, scheepmaker; K. J. Danckaerts, voorheen metaalfraiser; S. Meer man, voorheen houtscheepmaker; H. Versluys, houtscheepmaker; P. M. Verstelle, scheepsbeschleter magazijnmeester en M. C. van Zalen, vormer, allen werkzaam bij de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. lingen betreft inzake algemene aangelegenheden. Burgerlijke zaken en burger lijke strafzaken behoren tot de kennisneming van de bij of krachtens de wet ingestelde of erkende rechtbanken en gerech ten, rechters van zelfbesturen- de landschappen, adatrechters en godsdienstige rechters daaronder begrepen. De president heeft het recht van gratie. Omtrent de verhouding van de V.S.I. tot de deelgebieden zegj de grondwet, dat de federatie bestaat uit onderling gelijkwaar dige en gelijkgerechtigde deel staten en dat bij de voltooiing van de federale structuur als leidend beginsel geldt, dat de langs democratische weg in vrij heid uitgesproken wensen der bevolkingen van de betrokken gebieden beslissend zijn voor de uiteindelijke status. De grondwet schrijft voor, dat de strijdkrachten van de repu bliek der V.S.I. worden gevormd door vrijwillig dienenden en dienstplichtigen. De regering heeft het bestuur over de defensie. De president is opperbevelhebber, doch de regering kan zo nodig de strijd krachten stellen onder een al gemeen bevelhebber waartoe de minister van Defensie kan wor den aangewezen. De deelgebieden hebben geen eigen strijdkrachten. Voor bijzondere gevallen kun nen voor verzekering der open bare orde, rust en veiligheid door de regering van de V.S.I. strijdkrachten ter beschikking worden gesteld van deelgebie den welke onder gezag der rege ring blijven. Brand bij „De Schelde" te Vlissingen. Gisteravond omstreeks zes uur, na werktijd, is brand uitgebro ken in een opslagplaats van giet- modellen der Kon. Mij „De Schelde" aan het einde van de Palingstraat te Vlissingen. De hoogte van de vlammen was verontrustend, temeer, daar de opslagplaats in de nabijheid der gashouders van het provinciale gasbedrijf is gelegen. Het vuur vond gretig voedsel in het opge slagen hout. De brandweer was het vuur spoedig meester en de gealarmeerde bedrijfsbrandweer van „De Schelde" nam de na blussing ter hand. De omvang van de schade is nog niet be kend, maar deze zal vermoede lijk niet zeer groot zijn, omdat het hoofdzakelijk oude giet- modellen betrof. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het overspringen van vonken uit de gieterij. Burgemeester W. H. Scholder nam afscheid van Renesse. Na een ambtsperiode van 33 jaar heeft de heer W. H. Scholder gisteren in een bijzon dere raadszitting afscheid geno men als burgemeester van Re- nesse. Nadat hij zelf een rede had uitgesproken voerden ach tereenvolgens het woord weth. de Roo, weth. v. Klooster, raads lid Stevense, de heer J. de Jonge, gem.-secr., en na de openbare vergadering de heren J. M. de Nooyer, hoofd der school, M. L. v. d. Bout als -«porzitter van het huldigingscomité uit de burge rij, die een tuinameublement aanbood, de Jonge namens de politie en L. Gast namens de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen- Duiveland. CHINESE COMMUNISTEN AAN DE GRENS VAN HONGKONG. Chinese communistische troepen hebben hun tenten opgeslagen in Tsjoemtsjoen, dat precies grenst aan de Engelse wijk van Hongkong. Enige soldaten van het Chinese communistische leger gaan twee verslaggevers voor in de hoofdstraat. De oude werd precies vijf jaar geleden verwoest. Gisteren was het voor de Gereformeerde Kerk van Dom burg een blijde dag. Toen werd n.l. het nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. Dank zij de medewerking van verscheidene instanties, inzonderheid B. en Van tabakskoopman tot S.S.-Hauptsturmfiihrer. Was hij de „gentleman van de Euterpestraat"? „Koopman in tabak en S.S.- Hauptsturml'iihrer", gaf de 40- jarige uit Bremen afkomstige Duitser Hans Karl Christian Blumenthal op als beroep bij de behandeling van zijn zaak voor het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof. Hij was plaatsvervan ger van Willy Lages en hij werd beschuldigd van oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijkheid. Onder meer zou hij een actief aandeel hebben gehad in de eer ste Jodenrazzia op 14 Juli 1942 en de moord op de schrijver A. M. de Jong. Hij ontkende zich aan oorlogsmisdrijven te hebben schuldig gemaakt. {lij erkende de plaatsvervan ger van Lages te zijn geweest, maar hij ontkende iets met de Jodendeportaties te maken te hebben gehad. De eerste getuige was prof. David Cohen, destijds voorzitter van de Joodse Raad. Deze ver klaarde hem te beschouwen als heer en meester over de hon derden Joden, die in de Euterpe straat werden binnengebracht. Hij vertelde hoe meisjes van de SS de gevangen Joden, die op de binnenplaats van de Euterpe straat moesten marcheren, van uit de ramen fotografeerden. Blumenthal antwoordde op een vraag van de president, dat het gesol met de Joden hem tegen de borst stuitte, doch dat hij er zelf maar éénmaal aan had meegedaan. Een andere getuige, Marcel Lam, was bij de eerste razzia gearresteerd, doch later losgela ten. Hij verklaarde, hoe Blumen thal de Joden op de binnenplaats heeft laten marcheren. „Als er één flauw viel, ging er een ge loei op of er een goal gemaakt was". Blumenthal zelf schilderde de toestanden m de Euterpestraat onder zijn leiding, als ideaal. PROF. WATERINK. Des middags heeft prof. dr J. Waterink een reeks verklarin gen afgelegd ten gunste van Blumenthal, zoals tot op heden in de bijzondere rechtspleging van een getuige a décharge zel den zijn gehoord. Prof. Waterink verklaarde, dat zowel hij als prof. Oranje een zeer nauw contact onderhielden met Blumenthal. Door diens be middeling zijn aldus getuige vele Nederlanders, o.w. ter dood veroordeelden, vrij geko men. Waterink heeft Blumenthal leren kennen als een zeer cor rect mens. Hij verklaarde, dat Blumenthal in feite een V-man was voor prof. Oranje en hemzelf. Blu menthal verstrekte adressen en belangrijke telefoonnummers. „Als Blumenthal zei; beter niet, dan deden we het niet", aldus prof. Waterink. Toen prof. Waterink eens een student, die bij een ontvluch tingspoging naar Engeland ge pakt was, via Blumenthal had vrij gekregen, werd al spoedig in de studentenwereld bekend, dat hij goede contacten had met Blumenthal en de verzoeken tot hulp stroomden bij de professor binnen. In totaal is prof. Wate rink over 144 gevallen met Blu menthal in contact getreden. Ook voor prof. Oranje was Blumen thal de „invalspoort". Mevrouw de Bussy, die even eens nauw met prof. Oranje samenwerkte, noemde hem: „De gentleman van de Euterpestraat". De heer H. D. Trimpe werd gisteren geïnstalleerd. Zaamslag vlagde en heeft op bescheiden wijze feest gevierd, toen gistermiddag de heer H. D. Trimpe in een speciale raads zitting door weth. A. Koster als burgemeester werd geïnstalleerd. In de Veerstraat werd de nieuwe burgervader opgewacht. In de gure wind hadden de raadscommissie, het bestuur van de Oranjevereniging, de „Julia- na-ruiters" op hun fiere paarden, de muzikanten van „Volharding" en nog enkele andere vereni gingen hun opwachting gemaakt. Toen de auto met de burge meester, zijn echtgenote en fa milie arriveerde, sprak als eer ste de heer H. de Feyter, als oudste raadslid, een welkom. Na hem sprak de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer F. C. JansenVerplanke, die meteen van de gelegenheid ge bruik maakte om een pleidooi voor een nieuw sportveld te hou den. „Burgemeester, Zaamslag wacht erop". Nadat Mevr. Trimpe bloemen waren aangeboden en plechtig het Wilhelmus had weerklonken, dankte burgemeester Trimpe voor de harteijjke ontvangst. Met een open hart was hjj naar Zaamslag gekomen, zei hij, en hij hoopte dan ook, dat God hem de kracht zal mogen geven de vele problemen die zich on getwijfeld zullen voordoen, op te lossen. Voor zijn komst had hij reeds over diverse wensen gehoord en hij kon niet anders zeggen dan dat de kwestie van het sportveld hem „na aan het hart lag". Hierna trok de stoet naar het gemeentehuis, waar een défilé en een zanghulde door de school kinderen plaats vond. De installatie. „Gij aanvaardt het ambt in 'n zorgenvolle tijd", zei wethou der Koster o.m., toen hij in de eivolle raadszaal de installatie rede uitsprak. Hij prees de ge meente gelukkig, dat ze een burgemeester krijgt „die de kne pen van het vak kent" en be tuigde namens de gehele ge meente zijn steun. Nadat hij ook Mevrouw Trimpe zijn ge lukwensen had aangeboden, hing hij burgemeester Trimpe se ambtsketen om. In zijn „maidenspeech" begon deze met dankwoorden aan God, H. M. de Koningin, de minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin. „Ik hoop", zei hij, „dat ik het in mjj gestelde vertrouwen nim mer zal mogen beschamen". Hij bracht wethouder Koster, die gedurende vijf maanden als waarnemend burgemeester de gemeente zijn beste krachten mocht geven, hulde en wees de raad op de grote taak, die thans wacht. „We hebben te aanvaarden, dat we geen van allen volmaakt zyn. Elkaar helpende en steu nende zullen we in staat zijn met Gods hulp deze gemeente te dienen", was zijn mening. Met enkele zeer toepasselijke woorden tot zijn „rechterhand in de toekomst", n.l. de secretaris, de heer J. Kusee, besloot spr. zijn rede. Nadat het oudste raadslid, de heer H. de Feyter, hem nog maals Gods beste zegen had toegewenst, zegde ook de heer Kusee hem namens de gemeen te en allen, die in gemeente dienst werkzaam zijn, zijn beste steun toe. Na de installatie sprak de nieuwe burgemeester tot de politie, de plaatselijke predikan ten, de hoofden der scholen en het onderwijzend personeel en bracht hij dank aan allen, met wie hij vóórdat hij in Zaamslag werd benoemd, op zo prettige wijze heeft mogen samenwerken. Van hen was een groot ge deelte tegenwoordig. Ook zij brachten hun gelukwensen uit evenals vele anderen. Tenslotte bestond er gelegen heid de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote persoonlijk de hand te drukken. Gezien de straffen, die zijn collega's zijn opgelegd en het feit, dat Blumenthal heeft mee gedaan aan het ganse bedrijf van de S.D. in alle mogelijke misdaden jegens de Nederlandse bevolking, achtte de advocaat fiscaal een langdurige gevange nisstraf op zijn plaats. Hij requi- reerde 20 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Uitspraak op 25 November a.s. Zeven jaar voor Mittelstenscheid. De Bijz. Strafkamer te Mid delburg heeft de 48-jarige Hans F. Mittelstenscheid, die geduren de de bezetting in de Zeeuwse hoofdstad optrad als „Fachbera- ter" en door wiens tussenkomst duizenden Zeeuwen voor tewerk stelling naar Duitsland werden gezonden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek van voorarrest sedert 1946. Op 24 October werd een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek geëist. Engeland heeft, evenals Ame rika, met klem tegengesproken, dat het voornemen bestaat, West- Duitsland met een leger uit te rusten. Ook is het bericht tegengesproken, dat Prinses Margaret een reis door de V.S. en Canada gaat ondernemen. De grenslandcommissie van Westfalen heeft geprotesteerd tegen het Nederlandse wetsont werp tot het betrekken der ge annexeerde gebieden in het Ne derlandse schoolwezen en de Nederlandse militaire dienst plicht. Karl Arnold, de min.-pres. heeft gezegd te willen interveni eren bij deze kwestie. De Ierse regering heeft Canada toege staan de haven van Cork te gebruiken voor het schiften van de 372 Baltische vluchtelingen, die in een landingsvaartuig uit Zweden zijn ver.rokken naar Canada. Sir Charles Peale, En gels ambassadeur te Belgrado, is voor overleg naar Londen ontboden. In Columbia hebben in October tengevolge van on lusten 474 personen de dood ge vonden. Truman heeft voor speld, dat in het begrotingsjaar, dat op 30 Juni 1950 eindigt, de Amerikaanse regering uitgaven zal doen tot een bedrag van 43.500 millioen dollar, meer dan tot nu toe ooit in vredestijd is uitgegeven. Radio Vaticaan heeft de Tsjechoslo waakse pries ters gewaarschuwd hun hand tekening te zetten onder een amnestieverklaring der regering. Gistermiddag is prof. dr B. Brouwer, voorzitter van het Ned. Kankerinstituut, plotseling in het Antoni van Leeuwenhoek huis te Amsterdam overleden. Vorige week is de directeur van een transportbedrijf te Deventer, G. J. Theunissen, met zijn gezin en zijn inboedel plotseling ver dwenen. Hij is nog niet opge spoord. Tussen de Rijkslucht vaartdienst en Aviolanda is een contract afgesloten voor de leve ring van acht Harvardtrainers voor de Rijksluchtvaartschool in Gilse-Rijen. Het echtpaar Ko gelmanNijenkamp te Raalte werd verblijd met de geboorte van een drieling, allen jongens. Met de „Empire Brent", die op 9 November a.s. te Amster dam hoopt te arriveren, repa trieert het bataljon 31 R.l. De centrale commissie der R.T.C. heeft het Uncivoorstel over Nieuw-Guinea aanvaard. W., kon 5 jaar na de verwoes ting van het oude kerkgebouw een nieuwe kerk in gebruik worden genomen. Dit nieuwe kerkgebouw telt 220 zitplaatsen en men heeft het geheel modern ingericht. Het wordt electrisch verwarmd. Ook de consistorie is modern inge richt; de meubilering daarvoor werd geschonken door de Geref. Kerk van Voorschoten. Begin 1950 zal de kerk ook een nieuw orgel rijk zijn. Ds A. Scheele, em. predikant te Domburg, had als voor te lezen Schriftgedeelte gekozen Ps. 48. Hfj memoreerde, dat het juist 5 jaar geleden was, dat het oude kerkgebouw werd ver woest. Spr. betuigde zijn dank aan allen, die op enigerlei wijze wa ren betrokken bij de herbouw van dit kerkgebouw. Inzonder heid dankte hij voor de prach tige gift, die men ontving van uit Noord-Amerika, de R.K. kerk voor het afstaan van haar kerk en de Ned. Herv. Gemeente voor de steeds ondervonden mede werking. Een bijzonder woord van welkom richtte hy tot Ds Visser, thans te Schermerhorn, die voorheen 21 jaar te Domburg stond, Ds van den Berg, namens de classis Middelburg en verder de andere vertegenwoordigers. Als tekst voor zijn predikatie had Ds Scheele gekozen Ps. 48 vers 10; „O God, wij gedenken iJwer weldadigheid in het mid den Uws tempels". In zijn pre dikatie wees hij op de dank baarheid, die er moet zijn, dat men thans weer een eigen kerk gebouw heeft, nadat men er 5 jaar lang van verstoken is ge weest. Zijn laatste woorden waren; „Ontvangt dit kerk gebouw als een huis des Heren". Burg. Jhr Ir H. L. Boogaert, bracht namens B. en W. zijn gelukwensen over. Ds Willens- waard sprak namens de Ned. Herv. gemeente en bood een oude kanselbijbel aan; (de kan selbijbel der Geref. Kerk was tijdens de oorlog zoek geraakt). Verder spraken nog ds van den Berg namens de classis Middel burg, ds Visser, oud-predikant te uomburg, die erop wees, dat ue kerk veel mooier is herrezen dan zij ooit is geweest, ds Deenik van üostkapelle, die het consu lentschap te Domburg waarnam en de voorzitter van de kerke- raad, de heer J. Bosselaar. Deze bracht dank aan God, dat dit nieuwe kerkgebouw op een eer ste November in gebruik mocht worden genomen, nadat op een andere eerste November het oude kerkgebouw was verwoest. Ds Scheele dankte tenslotte ook de koster, die deze functie reeds bijna 40 jaar vervult. Hij hoopte, dat tot in lengte van jaren .de Geref. Kerk van Domburg in dit kerkgebouw haar Heer en Heiland zal mogen dienen, ook als straks, waar schijnlijk op 4 December, weer een eigen herder en leraar zijn intrede doet in de persoon van ds G. J. Pontier uit Heerlen. Staande werd nog gezongen Ps. 72 vers 11. Overval in Zuid-Celebes. Nabij Masamba in het Noorde lijk deel van Zuid-Celebes, is Zaterdag een politiepost over vallen door een bende. Hierbij werd een aantal wapenen buit gemaakt. De bende hield tevens een auto aan, die van Paloppo kwam en dwong de drie inzit tenden uit te stappen. Allen wer den gevankelijk weggevoerd. Twee hunner zijn Zondag met de beschadigde auto naar Makas sar teruggekeerd. De derde wordt in gijzeling gehouden. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Aanvankelijk plaatselijk mist. Overigens droog en in het groot ste deel van het land zonnig weer, maar voornamelijk in het Oosten nu en dan overdrijven de wolkenvelden. Meest zwakke wind. ;uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1