Brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen worden niet dunrder. Afschaffing van beperkingen op de helft van de invoer. DE HEER R. ZUIDEMA HARTELIJK GEHULDIGD. Unci-voorstel over Nieuw-Guinea. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dank zü regeringssuhsidie van f 150 millioen voor komende halfjaar. Schreieder in ons land? De ramp op San Miguel. Hjj stelde z|jn leven in dienst der Christelijke journalistiek. Telegram van Nieuw-Guinea- verenigingen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstxaat 8"», TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstrtfet 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1394. Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 1 NOV. 1949. Hoofdredacteur: R. ZUXDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.36 u. onder 17.1 u.; Maan op 16.09 u. onder з.43 u. Hoogwater op Woensdag 2 Nov.: Vlissingen: 12.11 u. 1.57 m., m.; Terneuzen: 0.24 u. 1.85 m., 12.40 u. 1.76 m.; Wemel- dinge: 1.25 u. 1.57 m., 13.46 u. 1.38 m. Zierikzee: 1.11 u. 1.37 m., 13.26 u. 1.17 m. MINISTER LIEFTINCK NOEMT DE GEVOLGEN DER DEVALUATIE. In een nota, die aan de Tweede Kamer is aangeboden, heeft de minister van Financiën een beschouwing gegeven omtrent de invloed van de devaluatie op de ramingen, welke de onlangs ingediende begrotingsontwerpen bevatten. De minister onderscheidt de gevolgen van de devaluatie maatregelen op het budget in drie categorieën, die onderling min of meer met elkander ver band houden, n.l. de gevolgen, die onmiddellijk voortvloeien uit de devaluatie, d.w.z. uit de koersstijging van bepaalde buitenlandse valuta's; de gevolgen, die de conse quentie zijn van de door de regering onder de nieuwe om standigheden te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek, en de gevolgen, die te verwachten zijn van een ev. wijziging in het binnenlandse prijspeil. De regering acht het op dit ogenblik onmogelijk een ver antwoorde schatting te maken van de gevolgen, die verande ringen in het binnenlandse prijs peil voor de uitgavenbegroting van het Rijk zullen hebben. LOON- EN PRIJSPOLITIEK. Omtrent de te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek wordt nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Over enkele voorlopige resultaten van dit overleg kan het volgende worden medegedeeld. De voorstellen tot huurverho ging en vermindering der loon- en inkomstenbelasting werden van de zijde der regering ge handhaafd. Daarentegen is het de bedoeling te bevorderen, dat de verhoging van de personele belasting voorlopig wordt uit gesteld en wel tot 1 Juni 1950 Hij zou in de omgeving van Breda gezien zijn. Naar aanleiding van het ge rucht als zou Joseph Schreieder op het ogenblik in ons land ver toeven, heeft het A.N.P. zich ge wend tot de chef van de vreem delingendienst der Amsterdamse politie. Commissaris Stoett deel de mede, dat enkele dagen ge leden een dame, die met een „Zwitsers" accent sprak, een dagblad heeft opgebeld met de mededeling, dat Schreieder in ons land zou zijn en zich in de omgeving van Breda zou ophou den. De redactie van dit dagblad publiceerde niet, doch stelde de vreemdelingendienst van een en ander op de hoogte. Er is een onderzoek ingesteld, dat tot nog toe geen resultaat heeft opgele verd. Het is alsnog dubieus aldus de politie of Schreieder inderdaad in ons land vertoeft. Engeland zal zijn troepen uit Griekenland terugtrekken. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Mayhew kondigde gisteren in het Lager huis aan, dat Engeland de Griek se regering had medegedeeld dat de in Griekenland gestation neerde Britse troepen in de naaste toekomst zouden worden teruggetrokken. Hoewel, aldus Mayhew, nog niet kon worden gezegd, dat onafhankelijkheid geweken was, had het Griekse leger een belangrijke wijziging in de situatie teweeggebracht. De terugtrekking der Britse troe pen zou in genen dele de po sitie van de Britse vloot-, mili taire en politiemissies in Grie kenland beïnvloeden. President Heuss bezocht Berlijn. President Heuss, hoofd van de Westduitse Republiek, is giste ren in Berlijn voor zijn eerste officiële bezoek aangekomen. Het hoogtepunt van dit be zoek is de plechtigheid geweest, die plaats vond voor het stad huis van Schöneberg, waar een aanzienlijke menigte was samen gestroomd. Het stadhuisplein was ver- s}?rd roet de vlaggen van de elf „Lander" van West-Duits- land, waarnaast een vlag met het wapen van de voormalige Rijks- nooldstad wapperde. De president hield een toe spraak, waarin hij o.m. zeide, dat Duitsiand overal is waar zich Duitsers bevinden, dat er in West-Duitsland geen concentra tiekampen bestaan en dat de pers en de verkiezingen er vrii zijn. Bij deze woorden werd hij luide toegejuicht. Edward Stettinius overleden. Edward Stettinius, voormalig Amerikaans minister van Bui tenlandse Zaken, is gisteren overleden. Stettinius was 49 jaar oud en stierf in het huis van Zijn zuster te Greenwich (Connecticut). In de oorlog was hij administrateur van de Leen- en Pachtovereenkomst. Toen de organisatie der V.N. opgericht werd, was hjj de eerste Ameri kaanse afgevaardigde. In October 1943 werd hij tot onderminister van Buitenlandse Zaken benoemd. In December 1944 tot minister als opvolger van Cordeil HulL en dat de verhoging van de omzetbelasting voor de minder welgestelden aanmerkelijk min der drukkend wordt gemaakt. T.a.v. de subsidies heeft de regering zich bereid verklaard af te zien van de voorgenomen vermindering en in plaats daar van als voorlopige maatregel een zodanige verhoging toe te pas sen, dat voor een aantal essen tiële artikelen de prijzen onge wijzigd kunnen blijven. Hierbij is gedacht aan de prijzen van brood, melk, margarine, var kensvlees en kolen en voor wat betreft grondstoffen aan vee voeder. Genomen over het komende half jaar is hiermede een be drag van naar schatting f 150 millioen gemoeid. De bedoeling hiervan is niet, dat weer defi nitief zou worden teruggekeerd tot het stelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitsluitend om te verhinderen, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou optreden, die achteraf niet gerechtvaardigd zou blijken Naast deze maatregelen op kor te termijn strekt het overleg zich uit tot de gevolgen, die de de valuatie op de lange duur met zich mede zal brengen. Zodra een enigszins duidelijk beeld zal zijn verkregen van de uiteindelijke invloed, die de de valuatie op de kosten van levens onderhoud blijkt te hebben, zul len karakter en omvang van eventueel noodzakelijke maat regelen nader worden bespro ken. Op lange termijn bezien zal van de gevolgen van een ev. wijziging in het binnenlands prijspeil naar alle waarschijn lijkheid een verbetering van het begrotingsbeeld te verwachten zijn. WIJZIGINGEN RIJKS BEGROTING. In de nota beperkt de minis ter zich tot het geven van een overzicht van de belangrijkste wijzigingen in de Rijksbegroting, zowel in die voor 1949 als in die van 1950, welke een onmid dellijk gevolg zijn van de de valuatie. Tegenover een aantal verplich tingen noemt de minister als één der belangrijkste, rechtstreeks uit de devaluatie van de gulden voortvloeiende', voordelige ge volgen de herwaarderingswinst op het goud en op het bezit in vreemde valuta van de Neder- landsche Bank N.V. Eén en ander zal in totaal waarschijnlijk een boekwinst van circa f 210.000.000 opleveren. Teneinde het tekort op de Rijksbegroting voor 1949 zo min mogelijk te vergroten wordt het de aangewezen weg geacht deze winsten te bestemmen tot dek king van de verliezen geleden uit hoofde van de devaluatie en deze winsten te brengen ten Een bakkersvrouw uit de Jor- daan te Amsterdam vergiste zich Zaterdagmorgen en gaf een klant in plaats van een briefje van f 20,een briefje van f 1000 terug. Klant en briefje zijn spoor loos. gunste van de middelen van het dienstjaar 1949. Een daartoe strekkend ont werp van wet is in voorberei ding. De op de begroting voor komende guldensbedragen voor de uitgaven zullen, waar moge lijk, maatgevend blijven, zodat alle uitgaven in valuta, die niet of in mindere mate dan de gul den zijn gedevalueerd, zoveel mogelijk naar evenredigheid moeten worden verlaagd. Indien nodig, zal, ter bereiking van dat doel, tot bezuiniging worden overgegaan. Over de ontwikkeling, welke de belastingopbrengsten ten gevolge van de devaluatie zullen gaan vertonen, kan thans nog zeer weinig worden gezegd. Een dertigtal lijken van de slachtoffers der luchtramp met 't lijnvliegtuig ParijsNew York is met zekerheid herkend, o.m. dat van Marcel Cerdan. Deze ver klaring is afgelegd door de Fran se commissie die de hele nacht gewerkt heeft om de lijken te identificeren en op te baren in de kerk van Algarvia. Omstreeks de middag zijn de eerste lijkkisten aangevoerd op het vliegveld van Ponta Delgada. Saragat-socialisten trekken zich terug uit Italiaanse regering. Het bestuur van de Socialis tische Eenheidspartij van Giu- seppi Saragat heeft medegedeeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitie regering van Alcide de Gasperi terug te roepen. Twee der ministers van de partij van Saragat, Saragat zelf, vice-premier en minister van de koopvaardij, en Lombardo, mi nister van industrie en handel, hebben hun ontslag bij de mi- nister-president ingediend. De derde Saragat-minister, Tremelloni, zonder portefeuille, vertoeft in Parijs. Men ver wacht, dat hij terstond naar Rome terug zal keren. Rijksambtenaren in Indonesië gaan over in dienst van de R.I.S. Alle burgerlijke overheidsdie naren in Indonesië, onverschil lig of zij in vaste of tijdelijke dienst dan wel in kort dienst verband werkzaam zijn, zullen bij de overdracht van de souve- reiniteit door de regering van de R.I.S. worden overgenomen aldus verneemt A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspondent. In verband met deze overeenkomst, die ter Rondetafelconferentie tot stand is gekomen, zal de R.I.S. alle op het ogenblik der souve- reiniteitsoverdracht bestaande rechten en plichten voor Indo nesië t.a.v. deze ambtenaren zowel als van gewezen ambtena ren en van hun nagelaten be trekkingen, van de tegenwoor dige Indonesische regering over nemen. Het korps Marva viert het eerste lustrum. Gisteren vierde in 's-Graven- hage het corps Marva het eerste lustrum. Een mijlpaal in de ge schiedenis van deze vrouwenaf- deiing, onderdeel van de Neder landse marine, is bereikt. Het officiële gedeelte der vie ring ving gistermiddag aan met een Marva-parade op het plein van de Alexander kazerne, waar de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moor man, de parade afnam. Twaalf jaar voor voormalig directeur van „De Telegraaf". Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 42- jarige voormalig directeur van het dagblad „De Telegraaf", Hen ry Holdert, tot een gevangenis straf voor de tijd van twaalf jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis sinds 22 December 1946 en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en het die nen bij de gewapene macht voor de duur van het leven. OUDERDAG TE BERGEN OP ZOOM. Op Vrijdag 4 November a.s. zal te Bergen op Zoom eéh „passing out parade" en ouderdag worden gehouden ter afsluiting van de eerste-oefeningsperiode van de dienstplichtigen in het 3e Inf. depot. Een Raphael ontdekt? Te Roubaix is dezer dagen een schilderstuk op koper ontdekt, dat een vrouw voorstelt, die op de lier speelt, en dat de signatuur Sanzio met het monogram R. A. draagt. De heer Delvarre, een kunste naar uit Roubaix, en deskundige op het gebied van kunstgeschie denis, meent dit werk aan Ra phael te moeten toeschrijven, niet alleen omdat het werk het jaar tal 1517 draagt, en de Italiaanse kunstenaar zich toen aan het Hof van Frans I bevond, maar ook wegens de wijze waarop het ge schilderd is. Het schilderstuk behoort aan een handelaar te Roubaix, die voornemens is de waarde er van te Parijs te laten vaststellen. Hij kocht het op een openbare veiling voor 18.500 francs, nadat een koopman uit Rijsel verklaard had, dat het waardeloos was. Dit jaar 100.000 ton aardappelmeel minder. De productie van aardappel meel in ons land zal dit jaar on geveer 200.000 ton bedragen, zo vernemen wij uit kringen van de aardappelmeelindusi-i'ie. Dit betekent ruim 100.000 ton min der dan de productie van 1948, een naar de mening van de aardappelindustrie noodzake lijke verlaging van de productie, teneinde een overproductie, als van verleden jaar tegen te gaan. Bij de aanvang van de cam pagne 1949 zat men nog met een groot overschot van het vorige jaar, toen een ongekende pro ductie bereikt werd. NEL VAN VLIET TREEDT IN HET HUWELIJK. De bekende schoolslagzwemster Nel van Vliet, houdster van en kele wereldrecords, zal Vrijdag 11 November a.s. des middags half drie in het gemeentehuis te Hil versum in het huwelijk treden met de heer L. Koudijs Jr. De veren over de Wester- Schelde. E.T.I. stelt onderzoek in. Teneinde een concreet inzicht te krijgen inzake de economische betekenis van de veerdiensten over de Wester-Schelde, stelt het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland op korte ter mijn een onderzoek in naar de za kelijke achtergronden van dit vraagstuk. Met het oog hierop wordt on dermeer onder de belangstellende bedrijven een korte vertrouwelijke enquête gehouden, waarvoor de gegevens bedrijfstaksgewijze wor den verzameld. Het behoeft geen betoog, dat aller medewerking voor het slagen van deze opzet van het grootste belang is. Cripps stelde de M arshall-landen voor: Paul Hoffman hield een rede te Parijs. Het „economische kabinet" van Europa is gisteravond te Parijs bijeen gekomen om een resolutie inzake een vrijere in- ter-Europese handel te ontwer pen, die een antwoord vormt op het door Hoffmar», de leider van de E.C.A., gehouden pleidooi voor grotere economische samen werking. De resolutie zal hedenmiddag ter goedkeuring worden voor gelegd aan de Raad der Orga nisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. Zij is ge baseerd op het voorstel van Cripps om in het handelsverkeer tussen de landen, die aan het Europese Herstelprogramma deelnemen, de bestaande beper kingen op minstens de helft van de invoer af te schaffen. Deze maatregel heeft betrekking op drie categorieën goederen, n.l. levensmiddelen en dierlijke pro ducten, grondstoffen en gefa briceerde goederen. De afschaf fing der invoerbeperkingen, zal voor iedere categorie afzonder lijk moeten worden overwogen. Het voorstel houdt in, dat aan de landen, die wegens hun in terne financiële en economische positie niet in staat zijn tot de aanbevolen afschaffing der in voerbeperkingen over te gaan, zal worden verzocht hun rede nen hiervoor aan de O.E.E.S. kenbaar te maken vóór 15 De cember a.s., op welke datum de maatregel zou moeten ingaan. Volgens „Le Monde" zou door de Franse minister van Finan ciën, Petche, namens Frankrijk bij de Raad van de O.E.E.S. een viertal voorstellen zijn ingediend, welke strekken tot het periodiek houden van vergaderingen van de Europese ministers van fi nanciën, tot het oprichten van een Europees monetair fonds en van een Investeringsbank, als mede tot het aangaan van regio nale overeenkomsten. Frankrijk staat een geleide lijke vrijmaking van de handel voor, doch is de mening toe gedaan, dat er nog andere be langrijke problemen te regelen zijn. Paul Hoffman zei in een rede tot de Raad o.m.; „Devaluatie alleen is niet voldoende. Het is gebiedend noodzakelijk, dat maatregelen genomen worden om inflatie te voorkomen. De vestiging van een gebied van permanente vrije handel, dat de 270 millioen verbruikers in West-Europa omvat, zou een groot aantal gunstige gevolgen hebben. Zelfs wanneer wij aan nemen, dat het overwinnen van het dollartekort een schitterend succes heeft, zal aan het einde van de Marshall-hulp in 1952 op zijn best genomen een slechts precair evenwicht met het dol- largebied voor Europa het ge volg zijn. Wanneer er geen integratie komt, zal de vicieuse cirkel van economisch nationalisme op nieuw in beweging komen. De hoop op economische redding voor West-Europa is gelegen in de praetische noodzaak van in tegratie." Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.-Br.) werd verblijd met de geboorte van een drie ling, twee jongens en een meis- ling, twee jongens en een meisje. DE HULDIGING, die de heer R. Zuidema, hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dagblad", gisteren in Hotel „De Korenbeurs" ten deel is gevallen, zou niemand van de vele aanwezigen gaarne hebben gemist. Deze zeventigjarige en dus oudste christelijke nog in ac tieve dienst zijnde journalist werd terecht gehuldigd, omdat hij zovele jaren steeds met volle liefde en overgave geheel zijn persoonlijkheid heeft ingezet om de christelijke beginselen uit te dragen. In de met talrijke fraaie bloemstukken versierde zaal wa ren naast de familieleden, het stichtingsbestuur, de staf van vaste medewerkers, de leden van de redactie, de directie en de drukkers van het „Zeeuwsch Dagblad", ook collega's van an dere in Zeeland verschijnende bladen en vele belangstellenden, o.m. Gerard Hoek van de N.C.R.V. aanwezig, toen de ju bilaris met zijn echtgenote on der luid applaus der aanwezigen binnentrad. De voorzitter der Stichting, de heer J. Laport, was de eerste feestredenaar, die „een woord uit het hart wilde spreken". „U hebt op allerlei gebied leiding gegeven zei hij o.m. „Zonder de heer Zuidema zou het „Zeeuwsch Dagblad" niets heb ben kunnen beginnen. God heeft U grote gaven geschonken en wij danken U, dat U deze gaven heeft willen gebruiken in het belang van de christelijke pers." Namens het bestuur overhandig de hij de jubilaris een enveloppe met inhoud. Namens de commissie van vaste medewerkers „een stel ondeugende jongens" zoals hij het noemde, sprak ds J. S. Hartjes uit Vlissingen. Met en kele geestige woorden betrok hij ook mevr. Zuidema in de hulde en uitte hij zijn bewon dering voor „het optimisme, de kracht en de opgewektheid" waarmede de jubilaris, die zich tijdens de bezetting „een kerel met ruggegraat had getoond" als journalist dienaar van de Koningin der aarde zich in dienst heeft gesteld van de Hemelse Koning. Namens het personeel sprak de directeur, de heer Jacq de Smit. Met een geestig speechje overhandigde hij de jubilaris een vulpen. De heer L. Smit, oudste directeur van de Fa Oosterbaan Le Cointre, sprak vervolgens enkele welgekozen en van war me sympathie getuigende woor den en overhandigde de heer Zuidema enkele fraaie boek werken. Na hem dankte namens de redactie de heer J. J. Tevel de jubilaris voor de „onuitputtelijke ervaring en het bezadigd oor deel", waarvan de zoveel jon gere redacteuren steeds mogen profiteren. Namens de Zeeuwse Journa listenkring en zijn collega van „Het Vrije Volk" sprak de heer H. A. Bosshardt een gelukwens. De hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwse Crt., de heer G. Ballin- tijn, had voor de figuur van de heer Zuidema en diens rustige, weloverwogen; principieel inge stelde artikelen de grootste be wondering. Namens zijn echt genote bracht hij mevr. Zuidema, die als alle vrouwen van jour nalisten, haar man ook eerder als „kostganger" kon beschou wen, hulde, omdat haar echt genoot zijn arbeidskracht voor een zo groot doel heeft aan gewend. Namens zijn directie bood hij een boekwerk aan. Namens het college van B. en W. voerde wethouder J. J. van Melle, die met de wethouders Buijs en Roose inmiddels was gearriveerd, het woord. „Had Goes een instituut voor het ere burgerschap", zei hij, „dan zou deze jubilaris, die ook in de be zetting allereerst de spits afbeet, deze titel ten volle waardig zijn." Nadat namens de vrienden kring de heer J. Pouwer een woord van hulde had gesproken, sprak de heer G. Hoek. En deze zou Gerard Hoek niet geweest zijn, als hij de aanwe zigen niet even had doen lachen. Hij deed dit door enkele kleine grappige voorvallen uit de tijd van de „Nieuwe Leidse Cou rant" op te halen, waar hij als jong journalist bij de heer Zuidema de eerste wankele schreden op het journalistieke pad had gezet. „Gij hebt Uw taak vervuld door het geloof in uw roeping, doch ook door humor. U hebt de krant, het instrument en het klavier der publieke opinie op meesterlijke wijze bespeeld". Nadat namens het dagblad „De Stem" de heer Nic. J. Karhof een gelukwens had uitgebracht hij dankte tevens voor de steeds ondervonden vriendschap volgde een kleine pauze. DANKWOORD. De heer Zuidema had voor iedere spreker een persoonlijk woord van dank. Bescheiden als hij is, stak hij het niet onder stoelen of ban ken, dat, wanneer hij van tevo ren van de huldiging had af geweten, hij zeker geaarzeld zou hebben deze te aanvaarden. Nu hij haar echter had mede gemaakt, had het hem toch veel plezier gedaan uit de redevoe ringen een eerlijke vriendschap te voelen. In een der bladen had hij ge lezen dat hij „loon naar werken zou krijgen", maar dat zou be tekenen, dat het er niet gunstig voor hem uitzag, Want „wij leven alleen bij Gods Genade". Zo was zijn dankwoord, mild en vol van diezelfde wijsheid, waarvan hij anderen die hem kennen, steeds laat profiteren. Tot slot bracht de heer Zuide ma dank aan zijn echtgenote, die hem al die lange jaren heeft mogen bijstaan in het verrichten van zijn mooie taak. VRESELIJKE BRAND TE MEDEMBLIK. Zondagochtend heeft te Medemblik in een perceel in de Nieuw- straat een korte doch hevige brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekost. De heer G. de Leeuw, eigenaar van een visbakkerij, zijn echtgenote en twee kinderen konden door de felheid van het vuur het perceel niet meer verlaten. Hun lijken werden nadat de brand geblust was, op de eerste ver dieping gevonden. Kijkje op de eerste verdieping achterzijde: in het midden het ledikant waarin het verkoolde lijk van de dochter werd gevonden. Stel de beslissing een jaar uit De U.N.C.I. heeft over <le kwestie Nieuw-Guinea Zaterdag j.I. een bemiddelingsvoorstel in gediend, dat beoogt de beslissing inzake Nieuw-Guinea voor één jaar uit te stellen. Gedurende dit jaar zal dan verder over de status van Nieuw-Guinea kunnen worden onderhandeld. Bij de a.s. sou- vireiniteitsoverdracht aan Indo nesië zou dan Nieuw-Guinea worr'en uitgezonderd. Naar verluidt zou de Neder landse delegatie het UNCI- voorstel aanvaardbaar achten, terwijl de republikeinse delega tie gistermorgen in plenaire ver gadering het voorstel in over weging heeft genomen evenals de B.F.O. Er zouden, volgens politieke waarnemers, figuren in de B.F.O. zijn, die op matiging bin nen de B.F.O. hebben aange drongen. Gistermorgen heeft een ge meenschappelijke zitting van de delegaties van Republiek en B.F.O. plaats gehad. De centrale commissie zou gistermiddag opnieuw het vraag stuk bespreken. De Nieuw-Guinea verenigin gen Groter Nederland Actie en Nieuw-Guinea, Nederlandse Vrouwenbond hebben in een telegram aan de voorzitter van de Nederlandse delegatie ter R.T.C. een telegram gezonden, waarin o.a. het volgende wordt medegedeeld: a. De Tweede Kamer heeft in haar motie van 14 Juli j.I. bij ae regering aangedrongen op vol strekt onbelemmerde toepassing van het zelfbeschikkingsrecht Het bericht, als zou Frankrijk per jaar tien atoombommen gaan maken, is tegengesproken. Wel is de productie van plutonium ter hand genomen. Zes anar chistische terroristen en een po litieman zijn gedood bij een ge wapend treffen te Barcelona. Gistermiddag staakten de ar beiders in geheel Italië uit pro test tegen gebeurtenissen in Cro- tone, waar bij een treffen tus sen landarbeiders en politie twee boeren werden gedood. Hon garije heeft Joego-Slavië de schuld gegeven van het grens incident van Donderdag j.I. De Britse Marine maakte giste ren voor het eerst bekend, dat zij Britse koopvaardijschepen zal bijstaan om de Chinese na tionalistische blokkade te bre ken. De regering van Zuid- Afrika zal de toegang weigeren aan Seretse Khama, het hoofd van de Bamangwatostam in Betsjoeanaland, en zijn blanke vrouw Ruth Williams, voormalig Londens typiste. De Engels man Battersby, die in Pretoria een blaadje „The Nation" uitgaf, waarin hij Hitier verheerlijkte en zelfs vergoddelijkte, zal in Z. Afrika als ongewenst immigrant worden beschouwd. De cor respondent in Moskou van de „New-York Herald Tribune", Joseph Newman, zal niet meer in Rusland worden toegelaten. Hij zal deze week beginnen met de publicatie van 15 ongecensu reerde artikelen over het leven in Rusland. Amerika heeft Tsjecho-Slowakije verzocht haar consul-generaal te New-York, Ervin Munk, en de huisbewaar der der ambassade te Washing ton, terug te roepen. Het re publikeinse voorlichtingsbureau te New-York bericht de aanhou ding op 23 October j.I. te Blitar van de familie van Soekarno door de Nederlanders. De secretaris van de voormalige Haagse bur gemeester, drs W. Bos, is uit voorlopige hechtenis ontslagen, met me-róerlieid van 73 procent der stemmen, mede omdat dit recht het grondbeginsel is van. het handvest der V.N. b. Wat Nieuw Guinea betreft moet de Nederlandse regering rekening ncuden met de aspi raties van het mondig deel der bevolking ingevolge art. 73 van het handvest der V.N. c. Meer dan 95 procent der bevolking van de Noord- en Westkust, grotendeels christen en alphabeet, heeft nadrukkelijk verzocht samen te gaan met Ne derland en weigert overlevering aan de R.I.S. Beide verenigingen dringen met nadruk aan op vol strekt onbelemmerde toepassing van het zelfbeschikkingsrecht voor alle volken van Indonesië en Nieuw-Guinea, maar in het bijzonder van de christenvolken van Oost-Indonesië, die door de christelijke cultuur, de gods dienst en de daaruit voort vloeiende democratische begin selen zich bijzonder nauw met de christen-natie Nederland verbonden voelen. Een dergelijk telegram werd verzonden aan de voorzitter van de UNCI. Hoofdagent Heintzbergen te Goes met pensioen. De Goese gemeentepolitie heeft gisteren afscheid genomen van de hoofdagent J. A. F. Heintz bergen, die, zoals bekend, van daag met pensioen is gegaan. In de inspecteurskamer heeft allereerst de inspecteur, de heer S. E. Siebels, de heer Heintz bergen en diens echtgenote toe gesproken en hem om zijn goede kwaliteiten geroemd. Vervolgens voerde namens het corps de heer A. G. W. Kort, hoofdagent, het woord, sprak de administra teur, de heer K. Dellebeke als secretaris van de afd. Zuid- en Noord-Beveland een afscheids woord en releveerde de heer D. de Gooijer, die inmiddels ook met pensioen is, de goede jaren van weleer. Voor de echtgenote van de heer Heintzbergen waren er bloemen, voor hemzelf 'n kamer lamp en een tabakspot. Nadat de scheidende hoofd agent met enkele woorden voor de hem bereide attentie dank had gebracht, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Mevrouw v. d. Berg nam afscheid als presidente der afd. Middelburg van de N.C.V.B. Vorige week vergaderde de afdeling Middelburg van de Ned. Chr. Vrouwenbond o.l.v. mevr. J. de JongeBikker. In het eerste deel van de samen komst sprak mevr. Alkemade— van Kwakkelstein uit Rotter dam over het onderwerp: „Een vorstin uit de oudheid". Na de pauze droeg de vergadering een huishoudelijk karakter i.v.m. het feit, dat mevr. S. L. van den Bergvan Overbeeke afscheid nam van de afdeling als presi dente. Allereerst werd een nieu we presidente gekozen en wel mevr. R. Blaauw. In het af scheidswoord, dat mevr. de Jonge tot mevr. v. d. Berg sprak, ge waagde zij met grote waar dering van hetgeen de scheiden de presidente voor de afdeling heeft gedaan. Mevr. v. d. Berg was 9 jaar bestuurslid, waarvan 7 jaar presidente. Namens de leden werd haar een vulpen aangeboden met gouden band en inscriptie, alsmede een boekwerk en bloemen. Aan 't einde van de bijeen komst welke door mevr. v. d. Berg gesloten werd, dankte zij voor de ontvangen blijken van waardering. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond: Hetzelfde weertype. Aanvankelijk hier en daar mist,, overigens droog en bijna overal zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1