D1 Een stoere Noorderling werkend in het Zuiderland. Regering van Indonesië zal alle arrestaties na 10 Augustus ongedaan maken. Veilingdirecteur benoemd te van Krabbendyke Zaltbommel. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND R. Zuidema 70 jaar. De heer Zuidema als eminent tegenstander. Dehoofdredactenrthans HongaarS'Joegoslavisch grensincident. Voorlopige grondwet der R. 1.8. geparafeerd. SNIPPER Vier dollen bjj brand te Medemblik. De lieer J. P. P. Doorenhos. f Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, X* Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- *tratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1396 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 81 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.34 u., onder 17.13 u. Maan op 16.00 u., onder 2.32 u. Hoogwater op Dinsdag 1 Nov.: Vlissingen: 11.27 u. 1.41 m., 23.57 u. 1.66 m. Terneuzen: 11.56 u. 1.60 m., u. m. Wemeldinge: 0.29 u. 1.46 m., 12.56 u. 1.26 m. Zierikzee: 0.16 u. 1.30 m., 12.36 u. 1.07 u. De gelukwensen voor onze 70-jarige hoofdredacteur ko men vandaag uit alle delen van ons land. Ook het bestuur van de Stich ting „Zeeuwsch Dagblad" heeft behoefte hieraan zijn hartelijke en welgemeende gelukwensen toe te voegen en uiting te geven aan de grote dank, die het aan de heer Zuidema verschuldigd is voor al hetgeen hij door Gods goede gunst heeft mogen doen voor de Christelijke pers en met name voor het „Zeeuwsch Dag blad." i irect na de bevrijding van onze provincie heeft hij hoewel de 65-jarige leeftijd al was gepasseerd krachtig me degewerkt aan de totstandko ming van een Protestants Chris telijk Dagblad voor Zeeland. On der uiterst moeilijke omstandig heden moest de eerste tijd wor den gewerkt. Zonder zichzelf soms de zo nodige rust te gun nen, heeft hij er aan medege werkt, dat ons blad naar vorm en inhoud een krant is gewor den, die er zijn mag. Het grote gemak, waarmee hij zich van zijn vele gaven, die God hem heeft geschonken, bedient, heb ben hieraan niet in geringe mate medegewerkt. Met het bestuur der Stichting, samengesteld uit personen beho rende tot verschillende kerkelij ke groepen in Zeeland, doch die één zijn in de kern der belijde nis, omdat in het gelovig protes tants beginsel het beginsel der eenheid is gelegen van de Hei lige Geest, die het licht van Gods Woord doet schijnen over alle vraagstukken van het leven, werkt Zuidema op de meest har telijke en innige wijze samen. Zuidema is een christen-jour nalist, die het licht van de Gods openbaring laat schijnen op ge heel het leven. Christendom en cultuur zijn voor hem geen te genstellingen, maar het Christen dom moet de cultuur beheersen. Mede door zijn invloed, door zijn leiding, door zijn penne- vruchten die we van alle an dere onderscheiden is een ge zond Christelijk Protestants Dag blad ontstaan. Y\I ie Zuidema van nabij kent, weet dat hij wars is van alle huldebetoon. Zijn eigen per soon en zijn eigen belang stelt hij geheel terzijde. Hij dient de Christelijke pers om daarmede en daardoor Gods Naam en eer te bevorderen. Dit neemt echter niet weg, dat we op een dag als vandaag uiting willen geven aan onze oprechte dankbaarheid. We willen dit met Zuidema en met al onze lezers gezamenlijk doen: SOLI DEO GLORIA! G. L. Op deze dag, waarop de heer Zuidema, onze geachte Hoofd redacteur en vriend, de leeftijd der sterken mag beleven, wil de commissie van vaste medewer kers niet achterblijven de Jubi laris, zijn vrouw, gezin en ge hele familie van harte te felici teren met dit grote voorrecht. Onze gedachten gaan een 27 jaar terug. De heer Zuidema was toen Hoofdredacteur van de „Nieuwe Leidse Courant" een A.R. blad, dat toen een zware strijd voerde tegen het „Leids Dagblad". Bij verkiezingen was hij gestaag op het oorlogspad. Ook ondergetekende als jong onderwijzer trachtte zijn politie ke beginselen te verbreiden. De heer Zuidema was toen al een doorgewinterde debatter. Wan neer door mij een spreekbeurt zou vervuld worden keek ik op weg naar de tram en in de tram goed uit, of ook de heer Z. in stapte en aangekomen zijnde op de plaats van bestemming infor meerde ik of iemand de heer Z. ook gezien had, want wanneer hij aanwezig was kon ik er zeker op rekenen, dat hij zich als de bater zou melden. Omgekeerd was ik wel eens aanwezig, wan neer de heer Z. sprak voor zijn beginselen, maar vermoedelijk heeft dit luttele feit van mijn aanwezigheid hem geen angst be rokkend. Toch heb ik hem als eminent tegenstander leren kennen en waarderen. Nog levendig kan ik mij herinneren, hoe bij een debat mij iets in de schoenen werd ge schoven, wat ik nooit beweerd had en vermoedelijk afkomstig was van de destijds zeer bekende Ds Lingbeek. Op school werd 's morgens over dit stuk gespro ken en bleek mij de onjuistheid van de bewering. Onmiddellijk begaf ik mij per fiets naar het Rapenburg, waar ik de heer Z. te midden der persen ontdekte. Na een zeer gemoedelijk gesprek werd wat veranderd in het be wuste ingezonden stuk en na af drukken vroeg de heer Z. mij, of dit zo mijn mening juist weer gaf. Na een bevestigend ant woord van mij, was de zaak af, eigenlijk niet af, want daardoor leerden wij elkander beter ken nen en waarderen. En nu na 27 jaren werken we samen. Hij, als Hoofdredacteur van het Zeeuwsch Dagblad, een Protestants Chr, Dagblad voor Zeeland en wij als leden van de commissie van vaste medewer kers. En deze samenwerking geeft enige voldoening. Ik weet, dat de heer Z. een wens heeft t.o.v. de politiek, een wens die wij samen delen met hem, n.l. dat de tijd eens rijp moge wor den om één grote Chr. partij te mogen zien groeien, tegen Com munisme en Socialisme. De heer Z. schreef in een van zijn artike len, dat de tijd daarvoor nu nog niet rijp is. We wachten beiden daarop en wellicht duizenden met ons! Op deze dag wensen wij hem van harte toe, dat we nog en kele jaren met hem mogen sa menwerken. Geve de Heere hem, dat het ten tijde des avonds nog eens licht moge wezen. En dat die beginselen, welke naar Gods Woord zijn, meer en meer weer klank moge vinden in de harten van de lezers en lezeressen van het Zeeuwsch Dagblad. M. H. J. Nog altijd ben ik het er niet met mezelf over eens, of de journalistiek een beroep of een ambt is. Dat laatste klinkt mis schien wat overdreven en zou kunnen worden uitgelegd als een idealisering van het journalistie ke „ambacht". Het woord ambt betekent zoveel als: post, be diening. Daar zit het woord die nen in en ik zou de journalistiek het beste kunnen aanduiden met: dienst aan de gemeenschap. Wie dan ook, zoals thans onze hoofdredacteur, zeventig jaar wordt en gedurende ruim 45 ja ren als journalist de pen heeft gevoerd, heeft al die tijd ge meenschapsdienst verricht. Er is altijd het gevaar van verzakelij king. Dit gevaar is in de arbeid voor de christelijke pers wel zeer groot. In het gewone werk van alle dag vergeet men vaak, dat het Evangelie de opdracht bevat lichtdrager te zijn en als zout te dienen. Een vaste over tuiging, dat God tot deze dienst roept en geloof, op het terrein van de pers iets in Zijn opdracht te mogen doen, kan slechts voor die verzakelijking bewaren. Ik durf te zeggen, dat onze jarige hoofdredacteur zijn werk verricht vanuit het bovenom schreven roepingsbesef. Zijn per soonlijke belangen staan op de achtergrond. De krant gaat vóór en wie met hem samenwerkt, weet, dat de krant al zijn aan dacht bezit. Ik kan moeilijk een opsomming geven van wat pre cies de hoofdredacteur doet, maar wil toch wel op enkele dingen wijzen. Qat de hoofdartikelen voor zijn rekening komen mag als be kend worden verondersteld. Het is een prestatie iedere dag weer met een hoofdartikel te ver schijnen, daarvan kunt u verze kerd zijn! Onmiddellijk reage ren en kennis hebben van de achtergrond der problemen, die zich voordoen, zijn ongetwijfeld de voorwaarden, die dit mogelijk maken. Na de oorlog, toen de Nederlandse Volksbeweging de mensen trachtte te beïnvloeden doorzag de heer Zuidema duide lijk de bedoelingen. Even duide lijk was zijn voorlichting. Een nog veel ingrijpender vraagstuk vroeg zijn mening, toen Indië losgescheurd werd van Neder land. Hij stak zijn oordeel nooit Het is een bijzonder genoegen dat ook wij ditmaal iets mogen schrijven in de krant ter gelegenheid van de jaardag van onze hoofdredacteur. Dagblad directies schrijven niet veel. Zelfs hebben ze maar heel wei nig (eigenlijk niets!) in te bren gen met betrekking tot de redac tionele inhoud van dagbladen. Dat is goed. Die directeis im mers moeten rekenen en cijferen; ontvangen en uitgeven. Deze goede bezigheden laten we nu een ogenblik rusten en we klim men, ietwat onhandig, in de pen. Deze jaardag noemen we uniek. Dat is ook metterdaad want het is slechts heel weinig persmensen gegeven om op de 70ste jaardag nog iedere dag op nieuw de pen te hanteren en de krant vol te maken. Zij, die zó vele jaren dit mogen doen, be horen tot het geslacht der zeer sterken. Onder die mogen we zeer zeker de heer Zuidema re kenen. Hoewel onze nauwe sa menwerking met de heer Zui dema nog maar een luttel aan tal jaren omvat (van 28 Maart 1945 af), in dit korte tijdsbestek hebben wij nochtans leren zien over welk een grote arbeidslust onze hoofdredacteur beschikken mag. We herinneren ons goed die ernstige klachten van de redactie in 1945 over dat miserabele stuk-1 je papier, wat we onze abonné's, in verband met de toen heersen de papierschaarste mochten ge ven. „Ik moet als maar knippen, knippen, knippen...." was des heren Zuidema's steeds weerke rende weeklage! Langzaam aan werd de krant iets groter. Van één op twee pagina's; van twee op vier pagina's. Ziezo, dachten we, nu zijn we er. Maar edoch, de pen begon toen pas te vloeien. „Ja, heren, nog meer papier. We kunnen met ons nieuws niet weg." Dat was de roep der re dactie op onze gedachte van „we zijn er zo ongeveer". Slechts in de laatste tijd wordt deze roep niet meer gehoord en we vleien ons met de gedachte dat we er zijn! Maar nu halen onze redactie mensen hun journalistieke hart op. Nu kan de hoofdredacteur een krant geven, die deze naam dragen mag. In de jaren van hartelijke samenwerking ontdek ten we bij de heer Zuidema tel kens weer het verlangen om on ze abonné's een goede krant te geven; ook wat de omvang be treft. En het werk van de hoofd redacteur droeg er in niet ge ringe mate toe bij, dat we nu in zulk een omvang verschijnen. Als een wachter op de muur waakte hij voor de belart m der abonné's, opdat ze een krant zouden krijgen die ook in om vang hen bevredigen zou. Als één der zeer sterken heeft de heer Zuidema vele veldsla gen op persgebied meegemaakt; alle „ups en downs" van de christelijke dagbladpers, en dat zijn er niet weinige geweest. Maar één ding was zijn diepste overtuiging: de christelijke pers moet er zijn en blijven. Met ter zijdestelling vaak van eigen per soonlijke belangen diende hij de christelijke dagbladpers in Er- melo. Enkhuizen, Leiden en Goes. En hij diende ze met al de rijke gaven van hoofd en hart, waarover hij beschikken mag, daarbij scherp de geesten van de tijd onderkennende. Dat bewe zen de jaren 19401944 wel, toen Zuidema's pen rusten moest op bevel van de Duitser en diens satellieten. Die rust betekende de hoogste eer! Deze stoere Fries werkt rus tig, maar hard en lang, menig jongere beschamend. Waaraan hij zijn kracht ont leent? Daar is maar één antwoord op. Die kracht ligt in de onderwer ping aan zijn Heer en Heiland. Want deze stoere Fries is calvi nist in hart en nieren. Van deze plaats, Zuidema, har telijk gefeliciteerd! Proficiat! JACQ. DE SMIT. onder stoelen of banken. En zo. zou ik nog meer dingen kunnen noemen. Na de bevrijding heeft onze hoofdredacteur de uitbouw van ons blad geheel meegemaakt. Wanneer men zou weten, onder welke uiterst moeilijke omstan digheden de eerste tijd moest worden gewerkt, is het welhaast onbegrijpelijk, dat hij toen niet zijn functie heeft neergelegd. Maar met onverwoestbaar opti misme en nog grotere volharding en ijver was hij dag en nacht in touw voor wat hij zag als een onmisbaar element in de Zeeiiw- se samenleving: een dagblad, dat de christelijke visie op de ontel bare problemen gaf. En thans is de heer Zuidema 70 jaar. Hij heeft de leeftijd der sterken bereikt. Zijn kracht is echter nog ongebroken. Het zij mij vergund hem na mens de redactie van het „Zeeuwsch Dagblad", mü daar bij ook opwerpend als vertegen woordiger van de lezerskring, hartelijke gelukwensen aan te bieden met deze verjaardag. J. J. TEVEL. MEDEDELING. Voor de goede orde delen wij onze lezerskring mede, dat de familie Zuidema vandaag tussen 5 en 7 uur niet thuis is, in ver band met een intieme samen komst, belegd door het Bestuur der Stichting „Zeeuwsch Dag blad". Het Joegoslavische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Hongaarse grenswachten Donderdag j.l. over een breedte van 200 meter met automatische wapens vuur hebben gegeven bij het grens- plaatsje Dongi Meholjar in Kroa tië. Het incident wordt besche- ven als een uitdaging, welke ten doel heeft de betrekkingen tus sen Joego-Slavië en het door de Kominform gesteunde Hongarije te verscherpen, terwijl voorts wordt verklaard, dat de Hon garen er naar streven oorlogs propaganda aan te wakkeren. De Hongaarse grenswachten openden het vuur Donderdag avond negen uur en eerst Vrij dagochtend drie uur werd het vuur gestaakt. Er werd niet al leen geschoten, doch er zijn ook projectielen afgevuurd en hand granaten geworpen. De Joegosla vische troepen hebben niet teruggevuurd. Gearresteerde T.N.I.-troepen krijgen wapens terug. De Nederlandse vertegenwoor diger in de centrale gemengde commissie te Batavia heeft het Nederlandse standpunt, n.l. dat de na 10 Augustus verrichte ar restaties in overeenstemming zijn met de overeenkomst „staakt de vijandelijkheden", gehand haafd. Niettegenstaande de wet tigheid van deze arrestaties is de regering van Indonesië bereid de republikeinse suggesties op basis van de wederkerigheid tegemoet te komen. De Nederlandse militaire auto riteiten zijn bereid alle leden van de T.N.I. en burgers, die sedert 10 Augustus zijn gevan gen genomen vrij te laten, indien de Republiek eveneens bereid is harerzijds de federale en ne gara-autoriteiten, die sedert 10 Augustus door de republikeinse strijdkrachten zijn gevangen genomen of ontvoerd, vrij te laten. De Nederlandse militaire auto riteiten zijn bereid de wapens van de gearresteerde geregelde T.N.I.-troepen terug te geven aan de republikeinse militaire autoriteiten in Djogja. De Indo nesische regering zal geen wa pens teruggeven aan ongeregelde groepen, welke in het geheel geen gezag erkennen. Jongen werd door auto vier kilometer meegesleurd. Zaterdagmiddag reed de Roo sendaler K. op de weg van Kruisland naar Roosendaal met zijn vrachtwagen een drietal aan de rechterkant van de weg fiet sende jongelui aan. Eén hunner, de 19-jarige A. de Wit uit Kruis land, bleef aan de wagen han gen en werd vier kilometer ver meegesleurd, zonder dat de chauffeur iets bemerkte. In de S-bocht vlak voor de grote weg RoosendaalWouw wist men de chauffeur te doen stop pen. De jongeman was er zeer ernstig aan toe. Een van zijn voeten was geheel verbrijzeld en hij had veel bloed verloren. Men vreest voor zijn leven. De chauffeur werd, verdacht van dronkenschap, gearresteerd. De heer H. Schipper: „Dank zij de vele steun van de telers is mijn taak geslaagd". DE HEER H. SCHIPPER, direc teur van de Veilingsvereniging „Krabbendijke e.o.", heeft van de veiling te Zaltbommel een verzoek ontvangen om daar als directeur in functie te treden. Het is wel zo goed als zeker, dat de heer Schipper deze be noeming zal aanvaarden. Voor de Veilingsvereniging te Krabbendijke betekent het aan staande vertrek van de heer Schipper een gevoelig verlies. In de zes jaar, dat hij hier werk zaam is, is de veiling tot in alle hoeken van het land bekend geworden. „Inderdaad, ik heb practisch besloten de benoeming te aan vaarden", antwoordde de heer Schipper ons, toen we hem in verband hiermede opzochten. „Ik ken Zaltbommel namelijk zeer goed, omdat ik er, voordat ik hier kwam, dertien jaar als hoofdboekhouder heb gewerkt. De veiling in Krabbendijke is gelukkig nu gezond en beleeft, dank zij het initiatief van de ieden, een gestadige groei." Het is geen wonder, dat men deze directeur node ziet ver trekken. De veiling, die in 1917 werd opgericht, leed, nadat in 1918 de veilplicht was afgeschaft, tot 1940 een, men mag wel zeg gen, „kwijnend bestaan". In 1941 echter werden de vas te prijzen ingevoerd. Een onna tuurlijke groei was het gevolg en daarmede kwamen vele moei lijkheden. Een overeenkomst met de V.V. „Zuid-Beveland" waarbij Krabbendijke als verza melaarster optrad en Goes de administratie verzorgde, voldeed evenmin en zo besloot men in 1942 de zaak te reorganiseren en een directeur te benoemen. Die kwam, zag enschrok Het wetsontwerp materiële oorlogsschaden. Hervatting discussies waarschijnlijk Donderdag a.s. In de vergadering der Twee de Kamer van j.l. Donderdag is besloten de artikelgewijze be handeling van het wetsontwerp materiële oorlogsschaden te doen aanvangen op a.s. Woensdag 2 November, nadat het overleg over de amendementen tussen de commissie van voorberei ding en de regering zou zijn be ëindigd. Het blijkt echter twijfelachtig, of het verslag daarvan de leden tijdig zal kunnen bereiken. Daarom is het mogelijk, dat de behandeling nog niet op Woens dag kan worden hervat. Waar schijnlijk is dit Donderdag het geval, terwijl ook een hervat ting op Woensdagavond niet ge heel uitgesloten is. geducht. Want het oude veilings gebouw voldeed niet. Er was geen opslagruimte, er was geen keurmeester, er werd niet ge draaid en er was geen „veiling- minded" personeel. „Maar, er was animo en durf en daarom werd mijn eerst zo moeilijke taak een danbare taak" vertelde de heer Schipper en hij vervolgde: „Ik heb hier ont zaggelijk veel steun gekregen van de leden en dank zij deze steun is men er in geslaagd er iets van te maken." Met de financiering had men direct aan uitbreiding gedacht. En die uitbreiding is er ge komen. In de nieuwe veiling werd een bedrag van 'iVi ton ge ïnvesteerd. Er zijn thans 300 leden. Ook de aanvoer gaat prima. Vorige week is de prepareer plaats voor uien gaan draaien onder auspiciën van het Insti tuut voor Tuinbouwveilingen. Het bestuur van de Veilings vereniging heeft voorts machti ging ontvangen om over een grote som gelds te beschikken teneinde plannen voor te berei den voor de stichting van een koelhuis voor fruit. Dat de veiling een goede naam heeft, blijkt ook wel uit het feit, dat, toen in 1947 de Hollandse Mij voor Landbouw jubileerde, men fruit in Krabbendijke kocht, zij het dan, dat men later de kistjes terug kreeg waarvan de initialen van de veiling verwij derd waren! De heer Schipper is een be scheiden man. „Ik houd niet van lof", zei hij. „De veiling dient haar kracht te zoeken in een hechte organisatie. Mijn enig streven is met een zo goed mo gelijke kwaliteit op de markt te komen. Als de telers dit be seffen willen en als zij willen bedenken, dat, wanneer de veil plicht eens wordt afgeschaft, de veiling voor hen klaar staat, dan zal de zaak wel lopen." Krabbendijke moet directeur Schipper afstaan aan de veiling Zaltbommel. We twijfelen er niet aan of men zal hem deze promotie van harte gunnen. Twee Nederlandse Marine officieren doodgeschoten. „De Javabode" meldt, dat de op 3 Mei j.l. in de omgeving van het vacantieoord Prapat aan het Tobameer door de T.N.I. ontvoerde twee Marine-officie ren kortgeleden in het kamp, waar zij gevangen zaten, zijn doodgeschoten, naar het heet bij een poging tot ontvluchting. Dit weid door de overste van de T.N.I., Kawilarang, aan generaal Scholten medegedeeld. De Nederlandse militaire auto riteiten behouden zich het recht voor arrestaties en ontwapenin gen te verrichten in de gebie den, waar zij sedert 10 Augustus belast zijn met de handhaving van orde en rust. Van Nederlandse zijde werd de republikeinse regering ver zocht opdracht te geven aan de K.D.M. en K.O.D.M. zich te ont houden van alle activiteit buiten hun officiële plichten. Voorts de plaatselijke republi keinse commandanten of de guerillaorganisatie die hun vol gelingen hadden geïnstrueerd de wapens op te nemen, tot de orde te roepen, in het bijzonder in de gebieden van Blitar en Wlin- gi en tenslotte voort te gaan met het toewijzen van de pa- trouilleringsplichten aan de T.N.I. en de Nederlandse troepen. Zaterdagmorgen is de voor lopige Grondwet van de Repu blik Indonesië Serikat door de leiders der delegaties uit deel gebieden van Indonesië gepara feerd. De delegatie van Suma tra's Oostkust heeft de consti tutie niet geparafeerd en zal dit eerst doen, wanneer de status van Zuid-Asahan definitief is vastgesteld. Over dit gebied zal nog nader onderhandeld worden tussen de Republiek en de regering van Sumatra's Oostkust. De tekst van de constitutie zal voor publicatie worden vrij gegeven tegelijk met de docu menten van de R.T.C. op de ple naire zitting van twee Novem ber. Het Uniestatuut is thans ge heel gereed. De overeenkomst inzake sa menwerking op het gebied der buitenlandse betrekkingen werd vastgesteld. Inzake de uitwisse ling van hoge commissarissen werd beslist, dat deze bij nota wisseling zal worden geregeld. Ook het laatste verschilpunt in zake de toescheiding der staats burgers werd uit de weg ge ruimd. De besprekingen inzake Nieuw- Guinea zijn nog niet beëindigd. Het schuldenbedrag van de toe komstige R.I.S. is vastgesteld op 4.3 milliard gulden, waarvan drie milliard interne schuld en 1.3 milliard externe schuld. Paul Hoffman te Parijs. Paul Hoffman, die te Parijs is gearriveerd uit Amerika, ver klaarde optimistisch te zijn aan gaande de situatie. In antwoord op de vraag, of hij voornemens was stoutmoe dige en dynamische voorstellen te doen aan de organisatie voor Europese economische samen werking, zeide hij, dat de E.C.A. steeds bereid is van advies te dienen, doch dat het maken van plannen voor Europa naar haar mening aan de Europeanen moet worden overgelaten. Joego-Slavië neemt militaire voorzorgsmaatregelen. Waarnemers der Westelijke mogendheden te Belgrado zijn van mening, dat de militaire maatregelen, welke thans door de Joegoslavische autoriteiten worden getroffen, voorzorgs maatregelen zijn tegen een mo gelijke schending van de Joego slavische grenzen door strijd krachten van de Kominform. Ramp met de Franse „Constellation". De lijken van de 48 personen, die bij de ramp met de Franse „Constellation" op de Azoren om het leven zijn gekomen, zijn ge borgen en zullen naar Frankrijk worden overgebracht. De mees te slachtoffers waren onherken baar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden pa neren te identificeren. Het ierendeel vertoonde geen spo ren van verbranding. Deskundigen van het vlieg veld Santa Haria zijn van me ning, dat de piloot een vuurtoren op het eiland San Miguel heeft aangezien voor het lichtbaken van het vliegveld. Bij de stormen, die in Italië hebben gewoed, zijn op het Gar- dameer en de Adriatische Zee elf vissers gedood. Te Carrare stortten drie huizen in. In Noorwegen wordt een onderzoek ingesteld naar het bestaan van een geheime militaire organisa tie der communisten. Er gaan geruchten, dat Albanië met Tito geheime onderhandelingen voert. Bij Pribram, 65 km. Z.W. van Praag, zouden uraniumlagen ge vonden zijn, die twintig maal belangrijker waren dan die in Canada. Met handmitrailleurs gewapende bandieten dwongen gistermorgen te Marseille de in zittenden van een auto der Fran se spoorwegen uit te stappen. Zij reden weg met de auto, waarin 3 millioen francs werden vervoerd. 100 mensen zijn ge dood bij een roveroverval op Verede Ceylan in Bolivië. Binnenkort zal Engeland waar schijnlijk de regering der Chi nese communisten erkennen. Vijf nationalistische oorlogs bodems zijn naar de Chinese communisten overgegaan. Communistische troepen hebben vorige week een aanval van 10 uur op Formosa gedaan. Honderden Italianen zochten Zaterdag op het Verano-kerkhof te Rome naar Mussolini's graf. Er werd n.l. verteld, dat zijn stoffelijke resten in het geheim hierheen waren overgebracht. Een commissie van deskundigen zal een veiligheidspact tussen de zeven landen der Arabische Liga opstellen. Truman heeft de wet ondertekend, waarbij voor 15.585.863.498 dollar besteed zal worden voor het aanschaf fen van wapens voor de Ame rikaanse strijdkrachten en voor bevriende mogendheden. Karl Holtz, een Duitse carricaturist, is door de Russen gearresteerd. In de provincie Mecklenburg (Russische zone van Duitsland), is het gebruik van schoollokalen voor godsdienstonderwijs verbo den. 15.000 arbeiders hebben voor het keizerlijk paleis te Tokio het aftreden van premier Josjida geëist. De Chinese communis tische partij heeft het Ameri kaanse Hooggerechtshof gewaar, schuwd de vonnissen tegen 11 Amerikaanse communistische leiders te herroepen. Ameri ka heeft bij de Chinese comm. regering geprotesteerd tegen de arrestatie te Moekden van Angus Ward, de Amerikaanse consul-generaal, die er van be schuldigd wordt 'n Chinese oud employé gemolesteerd te hebben. Dr L. J. M. Beel is aangezocht voorzitter te worden van de Na- tionale Katholieke Gezinszorg. Gistermorgen heeft in de Nieuwstraat te Medemblik een ernstige brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekost. Om kwart over negen hoorden de buren van G. de Leeuw, die een visbakkerij heeft, gerinkel van glas. Toen zij gingen kijken zagen zij de visbakkerij geheel in brand staan. Voor één van de ramen van de bovenverdie ping stond de vrouw met één van haar beide kinderen op de arm. Hoe men haar ook trachtte te bewegen, met de kleine naar beneden te springen (de hoogte was ca. vier meter), of tenminste het kind naar beneden te wer pen mén had een deken ge reed om het op te vangen de vrouw gaf aan dit verzoek geen gehoor. De burgemeester van Medem blik, de heer P. C. J. Peters, begaf zich na de blussing in de woning en vond de verkoolde resten van de man, de vrouw, het zoontje en het dochtertje, in de slaapkamers boven. De oor zaak van de brand is onbekend. Als meest waarschijnlijke oor zaak wordt kortsluiting aange nomen. Gisteravond, even voor elven, is te Goes, op 70-jarige leeftijd, plotseling overleden de heer J. P. P. Doorenbos, oud-journalist. Zaterdagmiddag nog maakte hij een vergadering mede van de Zeeuwse Journalisten Kring en ook gisteren was hij de ge hele dag op de been. Met de heer Doorenbos is een man heengegaan, die zijn sporen op het gebied der journalistiek in Zeeland ruimschoots heeft verdiend. Hij kende zeker dui zenden mensen en even zovelen kenden hem. Zijn innemende wijze van optreden was oorzaak, dat men hem allerwegen zeer hoogachtte en zijn voorlichtings- werk waardeerde. De heer Doorenbos was een echte Middelburger. Na aldaar aanvankelijk enige tijd in de handel te hebben gewerkt, werd hij op 28-jarige leeftijd (in 1908) verslaggever van de toenmalige Middelburgse Courant. Hij is aan dit blad verbonden geble ven, totdat het overging in de Prov. Zeeuwse Courant. De laat ste jaren woonde de heer Doorenbos in Goes, maar zijn hart bleef trekken naar Middel burg. Talloos waren de verhalen en de anekdotes, die de heer Doorenbos wist te vertellen uit zijn rijke journalistieke loop baan. Voor de jongere collega's in het vak blijft hij een lichtend voorbeeld van plichtsbetrachting, ijver en volharding. In het Middelburgse vereni gingsleven tussen de twee oor logen speelde de heer Doorenbos een belangrijke rol. Van diverse verenigingen was hij bestuurs lid. Tot aan zijn dood was hij dat van het Middelburgs Mu ziekcorps. Pas het vorige jaar werd hij gehuldigd wegens zijn 40-jarig jubileum als journalist, waarna hij het wat rustiger ging doen, omdat zijn hart hem de dienst dreigde op te zeggen. In de heer Doorenbos verliest de Zeeuwse journalistiek haar oudste vertegenwoordiger, die een sieraad was voor het beroep. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond: Weinig verandering. Aanvankelijk nog op enkele plaatsen mist. Overigens droog en over het algemeen zonnig weer met meest zwakke Ooste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1