Node gaat burgemeester Scholder heen. m&fDPm Het huwelijk van Maarten Luther en Katharina van Bora. Wordt de Grote Kerk te Veere een cultureel centrum? Vriendschapstrein komt volgende week naar Zeeland. In 1916 had Renesse een nog vrjjwel onbetreden strand. jAKKEfflJES1 PLOUViER HEEFT DE WARME PANTOFFELS EDNA EARL Pagina 4 Z|j was het nonnenleven ontvlucht. VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Ministeries gaven reeds hun toestemming. VLISSINGEN, Zaterdag 29 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Scheiden doet lijden, afscheid brengt leed. Renesse is een aardig dorp, dat ziet iedereen, die er voor de eer ste keer komt. Wie er langer blijft, gaat van het dorp houden en wie er 33 jaar lang woont en werkt raakt er aan verknocht. Zo ging het ook burgemeester W. H. Seholder, die per 1 November j a.s. zijn functie zal neerleggen, na gedurende ruim 33 jaar bur gemeester van Renesse te zijn geweest. Bovendien was hij sinds 1 Juni 1943 ook nog burgemeester van Serooskerke en Noordwelle. Hij Nederland, die over drie gemeenten tegelijkertijd burgemeester was. Hij maakte de gehele ontwikeling van West-Schouwen mee van stil, vergeten uithoekje tot badplaats en het is dan ook geen wonder, dat zijn gemeente hem na aan het hart ligt. een aantal, dat, gezien nog heersende woningnood, to taal onvoldoende genoemd moet worden. In verband met de wo ningnood moeten 18 van de 54 zomerhuisjes permanent worden bewoond. In Noordwelle werden 2 woningen en in Serooskerke 6 woningen gebouwd. Ook in deze gemeenten zal, wil de woningnood tot het verleden gaan behoren, nog bijgebouwd moeten worden. Leestafel. Het Raadslid, door A. van Ek. Uitgave Vermande Zonen, IJmuiden. De inhoud van dit boek wordt niet door de wel erg sobere titel gedekt. De bedoeling van de schrijver, een man van de practijk, was toch, een handleiding te geven voor raadsleden en degenen die geroe pen kunnen worden als raadslid op te treden, terwijl het mee be stemd is voor allen, die in het gemeentelijk bestel en het func- tionneren van de gemeentelijke 1943 ook nog burgemeester van seroosxerKe en .-\ooruweue. uuscuuu»u luucici. organen belangstellen was de enigste in Zeeland en waarschijnlijk zelfs in geheel Zoals reeds opgemerkt, zijn^de js °aar Qns voor_ gemeenten Noordwelle en Seroos kerke vrijwel uitsluitend agra- Renesse tot badplaats. Per 1 Mei 1916 werd de heer W. H. Scholder benoemd tot bur gemeester van Renesse door de Commissaris der Koningin Dijk- meester. Toen hij in Renesse kwam was het strand een vrijwel onbetreden terrein, ook de inwo ners van Renesse kwamen er niet. De traditionele wandeling van de Renessenaren, als zij b.v. Zondags eens een wandeling gingen ma ken, was langs de Hoogezoom naar Haamstede en terug Renesse was toen uitsluitend agrarisch georiënteerd. Nadat burgemeester Scholder een jaar in Renesse was geweest, kwamen de eerste touristen, Amsterdammers, in Renesse logeren. Successievelijk heeft zich daar na het vreemdelingenverkeer uit gebreid en steeds meer mensen ontdekten de schoonheid van Re nesse en van geheel West-Schou wen. Thans heeft vrijwel elke in woner van Renesse verdiensten van het tourisme; volgens een ru we schatting leeft 1/3 van de be volking er zelfs van. Sprekend over de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in het ver leden en in de toekomst, wijst burgemeester Scholder op het grote belang dat Renesse zou hebben bij de stichting van een goed geoutilleerd hotel, dat hij het liefst op de duinen zou willen laten bouwen. Waarschijnlijk zul len echter de instanties, die het uitbreidingsplan moeten goedkeu ren, echter daartegen bezwaren opperen. Bij dit uitbreidingsplan zijn grote belangen in het spel voor Renesse, want velen wach ten op de vaststelling daarvan al vorens grond te kopen voor be bouwing. Het is dan ook te hopen dat spoedig een beslissing afkomt in deze voor geheel West-Schou wen zo belangrijke aangelegen heid. Twee oorlogen. Twee oorlogen maakte burge meester Seholder mee in Renesse, natuurlijk was de tweede erger dan de eerste. Toch vielen tijdens de eerste wereldoorlog ook reeds bommen op Renesse, n.l. in de on middellijke nabijheid van het kas teel Moerland, schade leden zij echter practisch niet. De voedsel voorziening kostte in de eerste wereldoorlog ook nog al moeite. Wanneer het eiland door de weersomstandigheden, b.v. ijs gang, van de buitenwereld werd afgesloten en de meelvoorraden werden gering, moest soms een herverdeling van de aanwezige voorraden plaats hebben, welke herverdeling dan voor rekening van de burgemeester kwam. De tweede wereldoorlog liet in Re nesse veel dieper sporen na; het monument, opgericht ter ere van 10 bewoners van Schouwen die vielen door de hand van de be zetter, is in dit opzicht al een sprekend bewijs. Alle mogelijke Duitse instanties hielden tijdens dc bezetting verblijf in Renesse en de taak van de burgemeester om de belangen van de bevolking te behartigen werd wel zeer zwaar. In Maart 1944 werd hij door de Duitsers ontslagen en gedu rende 14 maanden was hij ge dwongen elders te verblijven. In de Betuwe, waar hij toen verbleef, wist hij zich echter, evenals in Renesse, nuttig te maken voor de bevolking. Op 23 Mei 1935 kwam hij terug in Renesse, dat toen helaas zwaar was gehavend. De ontwikkeling. Renesse telde ir 1916 ongeveer 630 inwoners, nu telt het er on geveer 850, wat een flinke groei genoemd kan worden. De bevol king van zijn beide andere ge meenten, Noordwelle en Seroos kerke bleef gedurende dezelfde tijd vrijwel stationnair, wat waar schijnlijk zijn oorzaak vindt in het uitsluitend agrarische karakter van deze dorpen. wereldoorlog heeft zich echter in Noordwelle, zoals trouwens in de „Net voordat ik in functie1 gehele Westhoek van Schouwen, kwam", aldus de burgemeester,1 de ooftbouw ontwikkeld tot een „werd de school tegen de kerk i belangrijke bron van inkomsten, gebouwd. Had het toen nog moe- Thans is men in Noordwelle bezig ten gebeuren, het zou niet ge- om te trachten te komen tot oeurd zijn". Inderdaad, het is geen stichting van een Groene Kruis- gelukkige vondst geweest de gebouw, indien mogelijk met wo- school tegen de kerk te bouwen, ning voor de zuster. De trots van maar gelukkig zal de school, wan-i Serooskerke is een eigen sport- neer daar gelegenheid en geld terrein, voor is, verplaatst worden, wat het gehele dorpsbeeld ten goede j Ambteloos burger, zal komen. j Een belangrijk ding in de amts-! Vanaf 1 November zal de heer tijd van burgemeester ScholderScholder ambteloos burger zijn. was de komst van de waterlei- Zijn opvolger, Mr G. F. Lunsingh ding. Eerst was er, ook en vooral Tonckens, die Donderdag in Re in de raad, sterke tegenkanting, nesse geweest is om voor de eer- doch nu, nu men eenmaal het ge- ste keer zijn gemeente eens te rief ervan heeft leren kennen, zou leren kennen, zal dan zo spoedig niemand terug willen naar de mogelijk het bestuur overnemen, oude toestand met de regenbak. Vanzelfsprekend valt het de heer Toch is het voorgekomen in Re- Scholder moeilijk te scheiden van nesse, dat een oudje, nadat het zÜn werk en zijn gemeente, waar een poosje op waterleiding was mee hij in de loop van ruim 33 het jaar vergroeid is. Voorlopig is het komt op uitnemende wijze be risch' georiënteerd"Na^de eerste ^ktD^ bewSen^dat d^eToe? lichting op de bepalingen van de Gemeentewet aan het doel beant woordt. In 1927 verscheen de eer ste druk. In 1931 volgde een twee de druk en thans is een derde druk verschenen. Van betekenis is ook, dat de oud-gemeente-secretaris van Am sterdam, de heer J. J. Roovers, niet alleen bereid bleek de copie te reviseren, maar ook een aan bevelend voorwoord te schrijven. Deze vestigt er de aandacht op, dat dit boek mede goede diensten kan bewijzen aan hen die stude ren voor één der examens, die de gem. administratie raken. Wij twijfelen niet, of ook deze derde druk zal een goede ingang vinden. Onze roeping in het on derscheid der geslachten, door dr A. C. Drogendijk. Uitgave J. H. Kok, N.V. Kampen. Enige jaren geleden, schreef dr aangewezen, klaagde, dat - geen goede thee meer kon zetten, dan ook zijn plan om in Renesse Drogendijk een boek over: Man doch gevallen als hier bedoeld, te blijven wonen, hij heeft daar en vrouw, vóór en in het huwelijk, waarin men zo verslaafd is aan trouwens zijn eigen huis en het een boek, uitsluitend bestemd het aroma van de regenbak z°u hem moeilijk vallen om ergens j voor verloofden en gehuwden. (vogels!!! enz.) zijn wel zeer zeld zaam. Ook de communicatiemiddelen verbeterden in de loop der jaren, al blijft op dit terrein nog veel te anders een woning te vinden. Ook Het boekje, thans van zijn hand mevr. Scholder, hoewel van af- verschenen, is bestemd voor de komst Engelse, is vol lof over rijpende jeugd, voor jongens en Renesse moeilijk en ook haar zou het vallen om daarvan af- wensen over, de busverbinding scheid te moeten nemen. met Zierikzee is in de practijk een grote vooruitgang. Beiden zijn nog zeer vitaal, doen zelfs nog geregeld aan sport, meisjes in de lentetijd van het leven, een schone periode, die he laas zijn bijzondere moeiten en gevaren bezit. De schrijver handelt hier over De woningbouw. lang getuige zijn van een bloeiend en zich steeds meer ontwikkelend Na de bevrijding werden door Renesse. de gemeente Renesse 24 woningen en hopelijk zullen zij dan ook nog j de oorsprong en de aard van, en onze roeping in het onderscheid der geslachten. Hij doet dit op voorzichtige, echt Christelijke wij- Ongeveer acht jaren nadat Maarten Luther op 31 October 1517 zyn beroemde 95 stellingen aan da slotkapel te Wittenberg spijker de, trad hy in het huwelijk. Hij volgde toen het voorbeeld van zijn vriend Melanchton die op 23-jarige leeftijd met een burgemeestersdochter huwde. Ook zijn andere vriend Zwingii was geen vrygezel meer. De aanleiding tot Luthers huwelijk was de „invasie van negen adelyko meisjes, die als voormalige nonnen in een klooster hadden geleefd in Wittenberg. Zy waren het nonnenleven ontvlucht en onder hen bevond zich Katharina van Bora, een verarmd meisje uit een oud Saksisch geslacht. van 89. Hij bevond zich juist in een klein dorp. „Ah! Daar zie ik een herberg! Daar ga lk even in!" Van Bergen trad de gelagkamer binnen. Het eerste wat hij daar zag was een hond. En die hond kwam dadelijk op hem toe en sprong vrolijk tegen hem op. „Polio!" riep Van Bergen verbaasd. „Jjj hier, jong?" „Ja!" blafte Polio. „Hoe ls 't mogelijk!" riep Van Bergen. „Beste hond, hoor! Ik ben blij dat ik je zie!" Van Bergen pakte Pollo's kop met beide han den beet. 90. Van Bergen zette zich aan een tafeltje en bestelde een kop koffie. En eerst nu merkte hij dat er nog twee mannen ln de herberg zaten. En die éne manwie was dat? Niemand anders dan Jan Borrel, de stoelenmatter! De ander was een vreemde man met 'n grote vllthoed op zijn hoofd en een lange snor onder zijn neus. Van Bergen keerde hen de rug toe. Hij praatto liever met Polio. „Zeg Polio, hoe kom je hier ln deze herberg?" Er staat voor het komende jaar een groots plan op stapel, een idee, dat ls uitgegaan van de directeur van de Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer, de heer E. Smit, om van de Grote Kerk te Veere een cultureel centrum te maken en er tege lijkertijdeen traditie te vestigen, die zowel In binnen- als in bui tenland vermaardheid zal genieten. Luther die als voogd voor dak loze monniken en nonnen optrad, wilde Katharina uithuwelijken aan Heinrich Baumgartner, een patriciër uit Neurenberg. Deze dienstig gebied") God de eer kan geven. Wel kan een christen om bijzondere reden van zijn recht om te trouwen geen gebruik ma ken, maar dat moet hij dan doen voelde veel voor haar, doch durf- met gebruikmaking van zijn vrij- de de beslissende stap niet te ne- heid als christen en niet ten ge-zon „jet sThónér'zaTschijnen'dan tttnn I 'nnn nntnnMrt a T itt nnn mono t.nl ttdv. J,,v. V, 1t 1 ze, waarbij steeds, naast de God' delijke schenking, ook op de God delijke roeping de nadruk wordt gelegd. (Xngez. mededeling, advert.) 9 migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn./ AKKERTJES"zijn ware pijnverdrijvers. /iG/pcn_cf/recf/_ Daar valt hem Gods voornaam ste gave ten deel: een brave, vriendelijke, vrome, huiselijke vrouw; aan haar kon hij alles wat hij had, toevertrouwen. „Kaatje", riep hij eens uit, „je hebt een brave man, die je lief- hebt; je bent een Keizerin!" Luther ondervond, wat hij zelf bij de inzegening van een huwelijk zei, „dat geen koning, ja zelfs de men. Toen betoonde Luther meer volge van dwang van buiten af of „durf" en hij trouwde met Katha- uit z.g. „Godsdienstig beginsel", rina van Bora, die hij op 13 Juni Luther heeft zijn huwelijk „na 1525, ais zijn jonge bruid uit het koel verstandelijke overweging" huis van de schilder Lukas Cra-1 als een hervormingsdaad gesloten. nach naar zijn eigen home voerde. Luther's daad baarde groot op zien. Vele van zijn vrienden keurden Hij werd daardoor de schepper van de Protestantse pastorie en hiermede heeft hij voor zijn land genoten een bron van zegeningen deze stap af. Hieronymus Schuif,1 geopend, die op de beroemde Rijksdag te i Luther's huwelijk had echter Worms Luther bijstond, zei bit-nog een andere betekenis. Door de ter: „Alle duivels zullen er om! verplicht ongehuwde staat der lachen en alle engelen zullen be-1 geestelijken af te schaffen hebben droefd zijn". Erasmus sprak er de Hervormers als het ware de kwaad van en Esmer verspreidde er spotverzen over. De keurvorst dacht er anders over. Hij zond Luther wild voor zijn bruiloft en stelde in 1526 het leeg staande Augustinusklooster tot met elkaar verbonden, zijn beschikking voor een betere woning. grondslag gelegd tot de veredeling van het gezin. In dat gezin wordt de natuur wet tot voortplanting van het menselijk geslacht en de geeste lijke wet tot veredeling er van „Do heilige huwelijke staat". Hoe dacht Luther zelf over het huwelijk Hij maakte gevolgtrekkingen uit zijn stellingen om te bewijzen, dat de ongehuwde staat niet de betere is, maar dat men ook in lil huiselijke kring. Nemen we een kijkje in Lu ther's huiselijke kring. Evenmin als wij in Luther's beeld de bekenner van zijn over tuiging te Worms, de geloofsheld van de Wartburg, de geweldige strijd des levens. Dat blijkt ook prediker van Wittenberg kunnen1 duidelijk uit zijn brieven, die hij missen, zouden wij daarin de huis- haar schreef, als hij op reis was de gehuwde staat („de eerste, vader van het Augustinerklooster Deze zijn hartelijk en ongekun- beste en heiligste staat op gods- kunnen ontberen. 1 steld. het beeld van uw man of uw vrouw". Toch was Luther, de vitale, bruisende natuur, die van mening was, dat een rechtmatige toorn het bloed zuiverde, lang niet al tijd een gemakkelijke levensgezel. Niet alleen, als hij soms dagen lang in een sombere, zwaarmoedi ge stemming verkeerde, maar ook als hij met zijn grenzeloze wel dadigheid en gastvrijheid de hulp bronnen van het gezin deed uit drogen, zodat aan „Kaatje" te zware eisen werden gesteld. Zijn vrouw moest dan protesteren; als Luther haar echter zijn „aller heiligste Frau Doctorin" of zijn „gnadige liebe" noemde en be- beloofde voortaan niet zo vrijge vig te zijn, was alles weer in orde. We kunnen met recht spreken van een gelukkig huwelijk, van de Hervormer en Katharina van Bora. Beiden waren veel te nuch ter om in het sentimentele te ver vallen. In eenvoud en oprechtheid hielden ze veel van elkander en hielpen elkander trouw in de Veere's Grote Kerk, het is haast iedereen op Walcheren bekend, wordt gerestaureerd. Men is er reeds lange tijd mee bezig en het afsluiten van deze restauratie kan eerst over enkele jaren worden tegemoet gezien. Ondanks deze verfraaiing van hef kerkgebouw, blijft het een feit, dat de Grote Kerk nimmer door de Hervormde Gemeente van Veere zal worden gebruikt. Het kerkje, waar thans wordt gekerkt en dat tegen de Grote Kerk is aangebouwd is juist groot genoeg om de gemeente voor de Godsdienstoefening te be vatten en daarom staat reeds thans vast, dat de grote kerk ruimte wellicht nimmer voor kerkdiensten zal worden gebruikt. Het plan. De opzet van het plan herinnert aan hetgeen jaarlijks in Tegelen pleegt plaats te vinden. Het is immers een traditie geworden, dat in die kleine plaats jaarlijks dui zenden naar de Passiespelen ko men kijken. Het is nu niet de be doeling, dat in de kerk in navol ging van Tegelen, jaarlijks passie spelen zullen worden opgevoerd, doch in die richting wordt toch wel naar een oplossing gezocht. Het eerste waar de heer Smit voor had te zorgen was de toe stemming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Financiën. Beide ministeries hadden weinig beden kingen en de toestemming werd verkregen om de Grote Kerk te Veere in de maand Juni van ieder jaar voor het doel, dat de heer Smit zich voor ogen had gesteld, te gebruiken. Het is ook niet de bedoeling, dat de Prov. V.V.V. zich geheel met deze zaak zal belasten. Er is reeds contact opgenomen met de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk en binnenkort zullen be sprekingen over deze plannen met de Stichting worden geopend. Van de zijde van het ministerie is de wens naar voren gekomen, dat men een aparte Stichting voor deze zaken zal opzetten, daar men in Den Haag liever met een apar te Stichting, die voor alles ver antwoordelijkheid draagt, te doen heeft, dan met twee of drie in stanties, die deze aangelegenhe den regelen. Toneel De grote vraag, waarom het thans draait is: Wat kan men in een dergelijke kerkruimte opvoe ren? Is het verantwoord om er een toneelstuk te laten spelen De heer Smit was in dit opzicht van mening, dat er een „spel" voor deze ruimte geschreven dient te worden. Wanneer men in 1950 dit plan wil zien verwezenlijkt, dan zal er spoedig een keus ge maakt dienen te worden. Er zijn twee mogelijkheden. In verband met het feit, dat het jaar 1950 voor de Rooms Katholieke Kerk het Una Sancta, m.a.w. het Heilig jaar is, worden er vele spelen, uiteraard Roomse spelen, geschre ven .Men zou uit deze spelen een keus kunnen maken voor de op voering in Veere's Kerk, doch dan nog is het de vraag of het ver antwoord is, om te beginnen met een min of meer Rooms stuk. In de tweede plaats ligt er de moge lijkheid om een spel te laten schrijven door enkele auteurs, die voor dit werk een bepaald bedrag ontvangen. In dit verband zou kunnen worden gedacht aan een historisch stuk, zoals bijv. de ge schiedenis van de stichter van de Grote Kerk de Graaf Hendrik van Borsselen. Mogelijkheden. Wat nu zijn de mogelijkheden, wanneer men tot een dergelijke verantwoorde opvoering zou kun nen komen. De maand Juni is ge kozen, omdat in deze maand Wal cheren nog niet zo bezet is, wat de hotelruimte betreft en men te vens, zij het een bescheiden bij drage, wil leveren voor de vacan- tiespreiding. Het is haast vanzelfsprekend, dat de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael zich volkomen achter dit plan heeft gesteld en alle medewerking wil verlenen. Het kerkgebouw biedt voor bijv. een historisch stuk on gekende mogelijkheden, vooral wat het decorum betreft. Weini gen zal bekend zijn, dat onder de toren een betonnen kluis is ge maakt, waarin tijdens de oorlogs dagen het Rijksarchief werd ge borgen. Het ligt in de bedoeling om aeze kluis na verloop van tijd af te breken. Hierdoor zal nog meer ruimte vrij komen. Tenslotte hebben we de heer Smit gevraagd hoeveel zitplaatsen de Kerk biedt. Naar ons werd meegedeeld zullen onge veer 3000 bezoekers een zitplaats in de kelk kunnen krijgen en het zou dan de bedoeling zijn om deze mensen niet op stoelen of banken te zetten, doch op een tribune, waardoor ieder het op te voeren stuk zal kunnen aanschouwen. Op onze vraag of het wellicht moge lijk is, vooral bij een historisch stuk, de Veerenaars zelf aan het spel te laten deelnemen, moest de heer Smit ontkennend antwoor den. Hij vermoedde, dat hiervoor te weinig mensen zich zouden op geven, zodat men afhankelijk is van een beroepsgezelschap. Bo vendien voorziet het plan niet in slechts één opvoering, doch meer dere, doch wel van één spel. De heer Smit is dan ook van mening, dat wanneer men de eer ste keer goed voor de dag komt, dit gebeuren, dat dan jaarlijks in Juni zou plaats vinden tot een goede traditie zal kunnen worden. OP 2 EN 3 NOVEMBER TE MIDDELBURG. In deze dagen, nu men overal zonder officieel vertoon of feeste lijkheden herdenkt, dat het vyf jaar geleden is, dat geheel Zeeland werd bevryd, komt de Vriendschapstrein, die reeds vanaf 17 Sep tember j.l. een tournee maakt door ons land, naar de Zeeuwse hoofdstad, waar zij op 2 en 3 November a.s. zal zyn te bezichtigen. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 167) o— Edna had haar gloeiend ge laat in haar handen verborgen, maar mevrouw Murray hief het met geweld op en kuste haar innig. „Ik wil, dat je weet, hoe in nig veel hij van je houdt, hoe nodig lij bent voor zijn geluk. Nu moet ik je verlaten, want ik zie het rijtuig van mevrouw Montgomery voor de deur. Je hebt briefpapier om te antwoor den; daarginds op de schrijfta fel is pen en inkt.' Zij ging heer, de deur zacht acuter zich sluitend, en Edna bleef alleen met herinneringen, die zo dringend pleitten voor de afwezige meester. Oxalis en heliotrope gluurden haar aan van over de rand der lotusvaas; een van haar handschoenen was op de vloer gevallen naast het camée kastje; enkele couranten en een meerschuimen pijp lagen on een stoel; verscheidene theo logische boeken lagen verspreid op de sofa, en de lucht was zwaar van sigaren ok. Juist tegenover de Taj Mahal lag een mooi deeltje van Edna's roman, en een prachtig maro kijnleren band hield verschil lende van haar tijdschriftartike len bij elkaar. I Zij ging in de rood beklede fauteuil zitten, dicht bij een rond tafeltje, waar pen en pa- I pier bewezen, dat de eigenaar daar had zitten schrijven, en naast de inktkoker lag een zak doek met een Duits monogram: N. A. M. Op een hoopje losse papieren stond een beeldig bronzen pres- sepapier, voorstellend de wan delende Jood; en aan de voet van het blok was meneer Mur ray's geliefkoosde Arabische spreuk te lezen: „De wereld is een schouwtoneel der hel, en zij, die zich met moeitevolle arbeid brood verschaffen, zijn honden gelijk." Daar lag ook haar eigen klein bijbeltje; en toen zij het opnam en het opende bij het veertiende hoofdstuk van Johannes, vond zij daar als boekenlegger een fotografie an haarzelf, waar het geschilderde portret van ge nomen was. Een frisse gera- niumbloem, die er bij lag, be wees, dat de Bijbel nog deze morgen geopend was geweest. Buiten op het grasveld zon gen de vogels in de takken der bomen hun vrolijkste lied, lam- merene blaatten en draafden als in wedstrijd, en het zilveren belletje, dat aan de halsband hing van Huida's lievelingshert „Edna" rinkelde onophoudelijk. „Help mij, o, mijn God! Help mij in dit laatste uur van be proeving." Het gebed ging zuchtend tot de Allerhoogste, en Edna nam een pen op om te schrijven. Met' haar arm stootte zij tegen een portefeuille, die op de hoek van 't tafeltje lag, en onder 't vallen1 rolden verschillende losse papie-; ren er uit op het karpet. Op een daarvan viel haar oog; zij raapte het op en vond een schets van1 de met klimop begroeide ruïnes van Phylé. Onder de tekening, I die een datum van vijftien ja ren geleden droeg, waren door j Norman deze regelen neerge- i schreven: „De herinnering is de groot- ste vijandin der mensheid. Zij doet haar invloed gelden vaker ten boze dan ten goede." De eenzame vrouw keek op en daar tegen de muur ontmoette zij niet als vroeger, de gloeiende, dreigende onverbid- delijke ogen van de Kimbriaanse profetes, maar de tedere blik i van Jezus van Nazareth. Toen mevrouw Murray naar de kamer terugkeerde, zat Edna daar even stil als de mummies in de sarcophaag, met haar1 hoofd achterover geworpen, I haar lange, zwarte oogharen slepend over haar kleurloze wangen. Eén hand hield zij op het hart gedrukt, de andere hield een brief gekneld, aan Norman Mur ray gericht, en de koude, strenge trekken vertoonden zulk een gelijkenis met een engel des doods, zoals men die somwijlen vindt afgebeeld op praalgraven, dat mevrouw Murray een kreet van schrik slaakte. Toen zij zich over haar heen boog, opende Edna haar armen en zeide op zwakke toon: „Laat mij naar de pastorie te ruggaan. Ik had niet hier moe ten komen; ik had kunnen we ten, dat ik daarvoor niet sterk genoeg was." „Heb je een van je gewone aanvallen gehad? Waarom heb je mij niet geroepen? Ik zal je een glas wijn geven." „Neen, laat mij slechts weg gaan, zo spoedig als 'tmaar mo gelijk is. O, ik ben beschaamd over mijn zwakheid." Zij stond op, en haar bleke lippen trilden, toen haar droeve ogen als een laatst vaarwel in die kamer gleden. Zij gaf de onverzegelde brief in mevrouw Murray's hand en ging naar de deur. „Edna! mijn dochter! Je hebt toch Norman's verzoek niet af gewezen?" „Mijn moeder. Heb medelij den met mij! Ik kan het niet aannemen." Deze Internationale Vriend schapstrein van de „Association Interailie des Resistants du Rail", de organisatie, waarin vele spoor- j wegverzetsorganisaties uit Europa 1 zijn bijeengebracht, bestaat uit een viertal rijtuigen met een ge zamenlijke lengte van 88 m. Drie rijtuigen zijn als tentoonsteilings- j ruimte in gebruik en één is als bioscoop ingericht. In het eerste tentoonstellingsrijtuig zijn tegen fraaie decors de voorwerpen neer gelegd, die bij het verzet een gro te rol hebben gespeeld. Het sche merige licht, dat in dit rijtuig heerst symboliseert de sfeer, waarin de verzetslieden tijdens de oorlog hun gevaarvolle werk zaamheden verrichtten. In het tweede rijtuig wordt met een aan tal schilderijen van de Belgische schilder Jo Conrardy de lijdens weg van een door de Duitsers ge grepen ondergrondse werker in beeld gebracht. Ook in dit rijtuig weer de stemmige sfeer, die deze expositie vereist. Nederlands rijtuig. Het derde tentoonstellingsrijtuig is een Nederlands product, dat voor de helft ingericht door de Nederlandse Spoorwegen en voor j de andere helft door de Stichting 1940—1945. De Stichting heeft in deze wagon o.m. ondergebracht een complete vervalsingsinstalla tie voor Ausweise. Men kan, in dien men daar belang in stelt, een valse Ausweis van zichzelf, dat op verzoek van de bezoeker wordt klaar gemaakt, direct meenemen. Het door N.S. ingerichte deel geeft een overzicht van de weder opbouw van ons land, door tien tallen foto's in beeld gebracht. Tenslotte is er dan nog het bios- cooprijtuig, dat plaats biedt aan 52 personen. Hier worden filmpjes vertoond over het verzet, o.m. is 1 er ook een Zeeuws filmpje bij. De duur der voorstellingen is natuur lijk slechts kort n.l. ongeveer 10 a 15 minuten. Naar Middelburg. Zo zal deze rijdende expositie dan op 2 en 3 November naar Middelburg komen en zij zal wor den geplaatst langs het eerste perron op het station, n.l. aan de zijde naar Vlissingen. De tentoon stelling, die zoals wij reeds meld den op 2 November 's morgens te 11 uur door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot zal worden ge opend, is voor het publiek open gesteld op beide dagen van half één tot half zes en 's avonds van zeven tot tien uur. De toegangs prijs bedraagt evenals elders, 25 cent voor ouderen, en de kinderen tot 14 jaar betalen 10 cent. In tegenstelling tot andere lan den komen de baten hier ten goe de aan de Stichting 19401945, daar de nabestaanden van de slachtoffers van het spoorweg- verzet door de Directie van N.S. worden verzorgd. Men hoopt thans, dat ook te Middelburg deze trein door velen zal worden be zocht. Aantrekkelijke affiches zul len overal worden opgehangen om het publiek op te wekken de ex positie te bezoeken. (Ingez. mededeling, advert.) Zware sneeuwval in Zwitserland. Het afgelopen etmaal had Zwit serland zijn eerste zware sneeuw val van het seizoen. De meeste sneeuw viel op de weg over de Furkapas, tussen Andermat en Meiringen en op de St. Gotthard- pas, waar ongeveer 15 cm. werd gemeten. Ook op de wegen over de grote St. Bernhard, de Grim- selpas en de Klausenpas is sneeuw gevallen. Engels LEDIKANT Sleemodel mei gezond- heids-spiraalmatras. Zeegroene buizen crème voetbord. 1 pers 44.90 2 pers. 64.75 OPKLAPBEDDEN I met prima gezondheids- spiraalmetras. Mechanische poot. 1 pen. 33.90 2 pers. 45.90 Degelijke gezondheids- SPIRAAL- MATRAS 2 persoons 28.90 BELLAMY PARE

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4