NIEUWS Constellation van „Air France" op Azoren neergestort. Minister Spitzen hield audiëntie te Middelburg Terugkeer en buisvesting van ouden van dagen in discussie Hervorming. 48 inzittenden kwamen om het leven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 29 OCT. ms Wees zuinig met stroom in de spitsuren. Hilversum tijdens de winter maanden op spitsuren uit de aether Een heel lijstje werd hem voorgelegd Willem lil kazerne volgend jaar jeugdherberg SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1395 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissiugen; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdo'rp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.30 u„ onder 17.17 u. Maan op 14.39 u., onder 0.03 u. Hoogwater op Zondag SO Oct.: Vlissingen: 9.02 u. 1.13 m., 21.55 u. 1.38 m. Terneuzen: 9.29 u. 1.31 m., 22.20 u. 1.57 m. Wemeldinge: 10.25 u. 1.07 m., 23.11 u. 1.37 m. Zierikzee: 10.04 u. 0.92 m., 22.56 u. 1.22 m. p 31 October 1517 sloeg Luther zijn 95 stellingen aan de slotkapel te Wittenberg. Vanaf deze dag dateren wij de Hervorming. Wij, Protestanten, zien de Hervorming als een grote zegen. Wij zijn er intens dankbaar voor. God de Heer heeft toen ken nelijk Kerk en wereld tot de geestelijke orde geroepen. De boodschap, door middel van de Wittenbergse monnik' professor gebracht vloog de we reld en de kerk door. Van Polen tot Spanje, van Italië tot Schot land. Overal ademde men op, overal herkende men in Luther's woorden zijn eigen diepste ver langens en gedachten. Eigenlijk iedereen gaf hem gelijk. Zelfs de roomse kerk ging zich corrige ren. Als Wittenberg er niet ge weest was, zou Rome er totaal anders en heus niet beter uit' zien dan tegenwoordig, integen deel! Na Wittenberg met Luther kwam Zurich met Zwingli en Genève met Calvijn. Alet begon in Wittenberg. A A Het ging de wereld door. Luther sprak het verlossende woord. Zijn vroomheid is ge' wetens-vroomheid, gewetens religie. Hij ontdekte weer 't moest helaas weer ontdekt worden dat de gerechtigheid Gods be grepen en gegrepen moet wor den als gerechtigheid, die God de Heer de zondaar voor het gericht schenkt (absolutio), niet als de gerechtigheid, krachtens welke God straft en dat daarom de rechtvaardige door het geloof leeft (Romeinen 1 17). De ge nade Gods ervoer hij als recht- vaardigmaking (justificatio) die God door Zijn Evangeliewoord schenkt en waarmede Hij de mens bevrijdt en vernieuwt. Het geloof alléén rechtvaar digt. De definitieve breuk kwam, toen Luther om deze leer in de ban werd gedaan en de banbul door de Hervormer met het hele kerkelijk wetboek werd ver brand. Het kanonieke wetsboek ver brand! Dat was een geweldige daad. Dat kanonieke recht had kerk en wereld in boeien geslagen en gehouden, tot het einde der Middeleeuwen. Nu kreeg de mens zijn gewe ten terug. Nu werd de mens weer vrij. Dat wil zeggen aan God gebonden. Een nieuwe en betere tijd kon aanbreken. V X\T at hebben wij van de Her- vorming gemaakt? Is er reden feest te vieren? Laten we maar eerlijk zeggen: de Hervormingdag brengt ons in verlegenheid. Allereerst wanneer we zien naar de wereld. Men wil de vrjjheid niet zien als gebonden heid aan God. Men snapt het niet dat juist die gebondenheid aan God en dus aan Zijn Woord de enige ware vrijheid, de enige mogelijke vrijheid is. Zonder ge bondenheid aan God is er chaos. En helaas is deze wereld één grote chaos geworden. Men maakt deze fout: In de steden roept men een taxi aan, waarop „vrij" staat, als men er een nodig heeft. Maar „vrij" is hier verkeerd gebruikt. Vrij is hier „leeg". Maar lejeg is niet vrij! en omgekeerd ook vrij is niet leeg! Velen zien vrijheid als leeg heid en dan ga je die leegheid zelf vullen. Hoe die leegheid dan wordt gevuld weten we wel. Neen vrijheid is gebondenheid aan God. V VU at hebben de kerken van v de Hervorming gemaakt? Zijn de christen-broeders door de reformatie heen gegaan? O zeker, we herdenken allen de Hervorming in de kerk. Het wordt ook wel eens vergeten. We zingen trouw het Lutherlied. En ook wel eens niet. Maar het is niet een feest voor ons. Hervormingsdag is een ver ootmoedigende, eigenlijk benau wende dag. Laten we toch geen hoera gaan roepen! Luther riep in zijn klooster cel: mijn schuld, mijn schuld, mijn schrikkelijke schuld! Kerken en christenen hebben zich te verootmoedigen en in de schuld te komen. Daar is de benauwende on kerkelijkheid, die je met angst vervult. Ik weet wel: breken met een kerk is nog niet breken met het Evangelie, maar toch de weg er toe. En dan die ellendige, zondige verscheurdheid der christen heid! Waarom wordt het kwalijk ge nomen, wanneer men, waar het maar enigszins kan, met broeders, mede-christenen wil samenwer ken? Zien we nu nog niet in, dat we samen moeten gaan, samen moeten strijden, samen moeten lijden Geen heerschappij moeten voe ren over elkander, maar broeders zijn, broeders in Christus? Een Constellation van de Air france, die met een bemanning van elf koppen en zeven en dertig passagiers op weg was van Parijs naar New-York, is ter hoogte van de Azoren op een berg top neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. De Constellation was Donderdagavond uit Arly vertrokken en werd gisterochtend om half tien in New-York verwacht. Gisterochtend te 2.50 uur g.m.t. ontving men een radiobericht, dat het eerste gedeelte van de reis normaal verlopen was en dat voorbereidingen gemaakt werden om bij helder weer op het vlieg veld van Santa Maria te landen. Sedertdien werd van het toestel niets meer vernomen. Vliegtfligen en schepen gingen direct op zoek. Men vond het toestel op de top van de Algarvia, op het eiland San Miguel. Het werd waargeno men door een ander vliegtuig van de Air-France, dat op onderzoek was uitgegaan. Een aantal pas sagiers kon uit de lucht worden gezien. Van het eiland Santa Ma ria, ongeveer 80 km. van San Mi guel verwijderd, vertrokken red dingsploegen. Volgens een bericht van Santa Maria stond het vliegtuig in brand toen het werd waargenomen. Bewoners van een dorp in de nabijheid van de ramp verklaren een hevige ontploffing gehoord te hebben ten tijde van het ongeluk. De wrakstukken bevinden zich in een moeilijk toegankelijk ge bied. Eilandbewoners, die bij het toestel zijn geweest, verklaarden, dat het onmogelijk is, dat er over levenden zijn. Op het hoofdkwar tier van de Air-France gaf men aanvankelijk de hoop niet op, dat enkele overlevenden uit de wrak stukken geklommen zijn, doch la- De minister van Economische Zaken heeft in een te Heerlen uit gesproken rede medegedeeld, dat in de komende wintermaanden 1 November tot 1 Februari ge durende de spitsuren de uiterste zuinigheid met het gebruik van electrische energie vereist wordt. De spitsuren zijn op Maandag t.m. Vrijdag, de uren van 7 tot 9 's morgens en 4 tot 6 uur 's mid dags en 's Zaterdags uitsluitend van 79 uur 's morgens. Op grond van de ervaringen in de afgelopen maanden kan ver wacht worden dat de belasting in de a.s. wintermaanden die van 1948 nog aanzienlijk zal overtref fen. Enige sprekende voorbeelden van de stijging der maximale be lasting in 1948 ten opzichte van 1939, ondangs de in het eerstge noemd jaar genomen beperkende maatregelen zijn: een stijging in Limburg van 87 in Zeeland 115 in Overijssel van 83 en tenslotte in Groningen en Fries land van 78 ter werd uit Santa Maria bericht, dat geen der inzittenden de ramp heeft overleefd. Onder de passagiers bevonden zich 12 Amerikanen, 16 Fransen, 2 Canadezen, een Cubaan, een Is raëliër, een Mexicaan, een Lybiër, een Irakees, een Pers en een persoon van nog onbekende na tionaliteit. Nederlanders waren echter niet aan boord. Aan boord bevonden zich o.m. de bekende violiste Ginette Ne- veu en de Franse middengewicht- kampioen Marcel Cerdan (op weg naar het wereldkampioenschap) en diens manager, Joe Longman. VERLIEZEN IN INDONESIë. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: gesneuveld 9 Oct. na vermissing: Sold. N. A. de Korte uit Leidschendam; ge sneuveld 9 Oct. na vermissing: Sold. J. A. Scholten uit Didam; gesneuveld 9 Oct. na vermissing: Sold. H. A. Selie uit Amsterdam. Baby van vijf maanden verbrand. Bij de familie de W. te Omme ren bij Tiel is een kinderwiegje, waarin een baby van vijf maanden lag, door het omvallen van een spiritusbrander, in brand geraakt. De baby, die bronchitus had, moest op medisch advies worden gestoomd. Daartoe was een stoomapparaat op de kap ge plaatst. Op het hulpgeroep van een ouder zusje snelde een arbeider te hulp, die het vuur snel had be dwongen. De zorg van het gezin was toevertrouwd aan een doch tertje van vijftien jaar. De moe der wordt namelijk in een zieken huis verpleegd en de vader ver richtte werkzaamheden in de boomgaard. Het kindje werd met zware brandwonden overdekt naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel overgebracht, waar het inmiddels is overleden. Woensdag eindigt de Ronde tafelconferentie. Gisteravond werd na afloop van do vergadering der Centrale Com missie in een communique van 't secretariaat-generaal van de Ron de tafelconferentie medegedeeld, dat Woensdagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de R.T.C. zal worden ge houden. Twee schepen aan de grond in het Krammer. Waarschijnlijk tengevolge van een defect aan de Gasboei' daar ter plaatse zijn Donderdagavond twee schepen aan de grond gelopen in het Krammer. Het zijn het 909 ton metende motorschip „Grau bünden" en het 130 ton grote mo torschip „Maria Cornelia", schip per Roest uit Breskens. De „Graubünden" was geladen met ijzer en aluminium, De „Ma ria Cornelia" met stukgoed. De „Graubünden" is gebroken en maakt water. De pompboot „Bruinvis" uit Wemeldinge is langszij gekomen. Van 15 Nov. tot 15 Jan. Het bestuur van de Nederlandse Radiounie heeft gistermiddag be sloten, dat de belde zenders voor de binenlandse omroep in de pe riode van 15. November tot 15 Januari a.s. op de werkdagen van 7.30 uur tot 8.30 uur en van 16.30 uur tot 17.30 uur zullen worden stilgelegd met uitzondering van de Zaterdagmiddagen. Deze maatregel, die door de omroep zeer wordt betreurd, doch die als noodzakelijk in het alge meen belang moest worden aan vaard, zal alleen dan zijn volledig effect hebben, als alle luisteraars gedurende de sluitingsuren hun toestellen ook afzetten, waaruit een zeer belangrijke stroombespa- ring resulteert. Amsterdamse slagerspatroons telegraferen minister: „Beëindig vleesdistributie". De fed. van Amsterdamse sla gerspatroons zond een telegram aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin „met klem" verzocht werd in het belang van het bedrijfs leven alles in het werk te willen stellen om de distributie van vlees ten spoedigste te doen be ëindigen. Doodvonnissen. Het aantal personen, dat na de bevrijding in Nederland is te rechtgesteld, bedroeg op 12 Oc tober j.l. 31. Hieronder bevond zich één vrouw. De laatste exe cutie had plaats op 29 Juli 1949, In het betreffende tijdvak wer den 107 doodvonnissen uitgespro ken, doch aan 75 ter dood veroor deelden werd gratie verleend, ter wijl één veroordeelde vóór de exe cutie zelfmoord pleegde. Textiel volgende maand vrij. Verwacht mag worden, dat de textieldistributie in November zal eindigen. Daarbij zullen de prijzen echter niet worden vrijgegeven, omdat bepaalde artikelen, zoals slopen en lakens, keuken- en bad handdoeken voorlopig schaars blijven en het gevaar van prijs opdrijving daarom niet denkbeel dig is. Man vermoordde zijn vrouw en daarna zichzelf. Gistermorgen omstreeks twaalf uur heeft de 24-jarige J. J. de D„ werkman bij een zuivelbedrijf te 's-Gravenhage, zijn 21-jarige echt genote R. G., met een revolver schot gedood en zichzelf daarna van het leven beroofd. OP SUMATRA is het van groot belang regelmatig de oüepijp- leidingen van de boorterreinen naar de raffinaderdijen te con troleren. Men doet dat thans met een klein vliegtuig van de Standard. Deze „Air Stationwagon" is daar uitstekend geschikt voor. Thee en gebak voor Vlissingse raadsleden. De raadsleden van Vlissin gen keken gistermiddag wel even verbaasd toen de burge meester na punt 12 de verga dering schorste voor het gebruik van het kopje thee, waarom de vorige maal was gevraagd door mej. T. v. Heu len. De raadsleden betuigden algemeen hun instemming, doch hun wachtte nog een ver rassing. Mej. van Heulen bleek gisteren nl. jarig te zijn en zo kwamen bij de thee gebakjes op tafel. Van de korte pauze werd ijverig gebruik gemaakt om het jarige raadslid te feli citeren. Er werd echter geen voorstel ingediend om voort aan alleen dan te vergaderen, wanneer er-'n raadslid jarig is! De ontwikkeling der badplaats Vlissingen. Enquête-commissie ingesteld op Y.V.V.-vergadering. In het Strandhotel te Vlissin gen vergaderde gisteren de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer te Vlissingen tezamen met middenstand, gemeente en be- drijfshoreca met het doel te ko men tot de instelling van een en quête-commissie nopens de ont wikkeling van de badplaats Vlis singen. Men besloot een rapport op te stellen dat in twee gedeelten uit een zal vallen, nl. een rapport waarin de maatregelen besproken zullen worden in verband met het komende seizoen en een rapport, dat vooruit ziet en de ontwikke ling wil bespreken voor bijvoor beeld een tijdperk van 25 jaar. Men besloot de enquête-com missie samen te stellen uit drie leden van V.V.V. waarschijnlijk de leden van het dagelijks bestuur uit leden van de Vlissingse middenstandsverenigingen, van de Horeca terwijl wethouder Van Popering voor het gemetebestuur zitting zal nemen. De heer Boss- hardt verklaarde zich bereid als secretaris op te treden. Er werd verder over gesproken of het in te stellen bedrijf ge meentelijk zal moeten zijn, een N.V. Zeebad of een strandschap, zoals de gemeente Zandvoort dat kent. Men zal zoveel mogelijk contact zoeken met andere badplaatsen o.m. langs de Belgische kust ter wijl men voor de ontwikkeling van de stad contact zal opnemen met een deskundige, een architect bijvoorbeeld. In den brede werd bovendien van g'edachten gewisseld over op heffing van de winkelsluiting op Zondag gedurende het seizoen, op dat aan de wensen van Belgische bezoekers tegemoet gekomen zal worden. De Centrale voor de Mid denstand zal hierover besprekin gen openen. Meer vlees op de dis. In de komende week zal de ge distribueerde hoeveelheid vlees met 50 worden verhoogd door aanwijzing van een nieuwe extra vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinde ren van vfjf jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. Gemeente-secretaris van Zierikzee nam afscheid. In 34 jaar 1344 huwelijken voltrokken. In de gisteren te Zierikzee ge houden gemeenteraadsvergade ring heeft de heer F. Naerebout afscheid genomen als gemeente secretaris. 35 jaar was hij in dienst van de gemeente, waarvan jaar als secretaris. Hij werd toegesproken door burgemeester Schuurbeque Boeije, de heer Groe nendijk als oudste raadslid, en namens het gemeente-personeel door de heer Sinck, die er aan herinnerde dat de heer Naerebout als ambtenaar van de Burgerlijke Stand gedurende 34 jaar 1344 hu welijken heeft voltrokken. TAe Hervorming was een zegen. Maar elke zegen is in Gods bestel een roeping. En wordt de roeping niet ver staan, dan wordt de zegen wegge nomen. Onze voorouders plachten te zeggen (met een latijnse woord speling) ecclesia reformata quia reformanda. Hervormd (gerefor meerd) is een kerk, omdat ze tel kens weer hervormd (gerefor meerd) moet worden. Gisteren heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W'. Spitzen, een bezoek aan Zee land gebracht, dat precies van negen uur des morgens tot negen uur des avonds heeft geduurd. De besprekingen namen zoveel ty(I in beslag, (lat er geen gele- legenlieid meer overbleef voor 'n kleine excursie of bezichtiging van de steden. Er was dan ook een heel lijstje met onderwerpen, dat de minister werd voorgelegd. Voordat minis ter Spitzen te Middelburg arri veerde (waar de besprekingen op de Provinciale Griffie werden ge houden) had hy nog even de in- polderingswerkzaamheden van 't Sioe bekeken. Bij genoemde besprekingen wa Laat kerken en christenen de zegen van de Hervorming aan grijp™ en hun roeping verstaan. V ij zijn allen broeders, in Christus en Christus is Gods. Verootmoedigen wij ons voor de Heer. V J. S. H. ren aanwezig de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, de Griffier der Statén, dr B. D. H. Tellegen, het college van Ged. Staten, terwijl de heren dr ir W. J. H. Harmsen, direc teur-generaal van de Waterstaat en ir Th. Heyblom, hoofding.-dir. van de Rijkswaterstaat in Zee land, de minister vergezelden. Na mens de Prov. Waterstaat was de hoordingenieur aanwezig, ir H. D. J .Swaters. Deze dag werden verschillende deputaties in audiëntie door de minister ontvangen. De eerste de putatie bestond uit de heren mr B. Kolff, burgemeester van Vlis singen, kap.-luit.ter zee F. J. E. Krips, directeur van het Loods wezen in het Zesde district, luit. ter zee le klasse H. J. van der Weijden namens de Marine, A. Smit en ir J. W. Hupkes namens de Kon. Mij „De Schelde", K. van Everdingen namens de Kamer van Koophandel en F. P. C. Mijs, directeur der N.V. Haven van Vlissingen. Deze heren heben nog maals uitvoerig gewezen op de fu neste gevolgen van het uitgesteld herstel der Vlissingse sluizen. Vervolgens werd in audiëntie ontvangen het college van B. en W. van Wemeldinge onder leiding van de burgemeester C. N. F. van Sas. Ook de gemeente-secretaris, de heer Chr. Glerum, was hierbij aanwezig. Onder de aandacht vaïi de minister werd gebracht de noodzakelijkheid van het herstel der Bonzijbrug te Wemeldinge over het Kanaal door Zuid-Beve- iand, waarvoor op de begroting voor 1950 geen gelden zijn uitge trokken. Een deputatie van de Polder Walcheren werd vervolgens ont vangen. Zij bestond uit de heren mr dr R. W. Graaf van Lynden voorzitter van de Polder, jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, griffier, de vier Raden en de in genieur, ir A. G. Wiersma. Uit voerig werd gesproken over de moeilijke financiële toestand, waarin de Polder zich thans be vindt tengevolge van de grote schade, die door de stormen van de laatste tijd aan de zeewerin gen, men name aan de Westkap- pelse dijk, is aangericht. De laatste deputatie bestond uit vertegenwoordigers van het Wa terschap „Het Vrije van Sluis", nl. de heren R. M. J. Lannoije, A. J. Cambier, C. F. Vercraeije en de griffier, de heer C. H. M. van Zuilen. Zij stelden ook de moeilijke fi- anciële positie van het Water schap aan de orde en wezen op de dringende noodzakelijkheid van hulp van hogerhand. TAL VAN ONDERWERPEN. Tijdens de besprekingen van de minister met Ged. Staten kwamen vanzelfsprekend ook tal van on derwerpen aan de orde. Zo de kwestie van de vrije veren (waar bij nu het woord is aan de Ka mers, wanneer straks de begro ting van Verkeer en Waterstaat aan de orde komt en waaromtrent Ged. Staten hun standpunt nog steeds handhaven), de terugkeer van de Mij „Zeeland", de inpolde ringsplannen van de Braakman en het Verdronken Land van Saef- tingen en in verband daarmede de kwestie der aansluitende wegen, de vliegveldenkwestie enz. Om trent dit laatste onderwerp kan worden medegedeeld, dat de lo pende geruchten als zou de aan leg van het vliegveld Midden- Zeeland in de Zuidwatering niet doorgaan onjuist zijn. Er bestaan hier inderdaad grote moeilijkhe den, mede i.v.m. een vlot verloop van de herverkaveling. Ook an dere factoren als de aanleg van de Rijksweg VlissingenNieuw- land, spelen hierbij een rol. De regering stelt zich op het stand punt, dat dit vliegveld, wanneer het er komt, zo weinig mogelijk zal mogen kosten. Tenslotte kan worden medege deeld, dat de besprekingen in niet al te officiële, maar in een zeer aangename sfeer zijn gevoerd. Uiteraard kon de minister geen enkele toezegging doen, zodat uit deze besprekingen ook geen enke le conclusie (nog) kan worden ge trokken. Het bleek echter, dat de minister met grote belangstelling kennis nam van de veie ingewik kelde vraagstukken, die hem wer den voorgelegd. Gemeenteraad van Vlissingen vergaderde. De Vlissingse gemeenteraad heeft naar aanleiding van het voor stel van B. en W. tot het verhuren van de Willem III kazerne aan de Stichting Rusthuizen Walcheren, langdurig gesproken over de terugkeer en huisvesting van de ouden van dagen te Vlissingen en de bouw van het nieuwe Gasthuis. Vast 1» komen te staan, dat het zo gewenste overleg tussen B. en W. en het college van regenten over de bouw van het nieuwe Gasthuis thans spoedig zal beginnen. per 1 Januari 1950 de rusthuizen „Der Boede", „Irma" en het te huis te Etten-Leur niet langer ex- ploiteerd, zodat de gemeente per die datum „Der Boede" zal moe ten overnemen. De mensen van „Irma", zijn voorlopig onderge bracht in het kamp te Domburg. Toen de Stichting Rusthuizen hoorde van het vrijkomen van de Willem III kazerne, is zij met B. en W. in overleg getreden en er werd afgesproken, dat tot 1 Mei 1950 de kazerne kon worden ge huurd. Of dit gebouw geschikt is voor de ouden van dagen, zei spr. ligt niet voor de verantwoording van B. en W„ doch voor de Stich ting. De bedoeling is thans, dat 80 personen tot 1 Mei in de ka zerne verblijven, waarvoor alle vertrekken zullen worden ge bruikt, terwijl na 1 Mei ais „Ter Hooge" klaar is, er slechts 30 zul len overblijven totdat ook voor hen plaats is gevonden. De heer Van Oorschot deelde verder mede, dat door deze rege ling de bouw van 't nieuwe Gast huis niet in gevaar kwam en hg zei toe, dat binnen veertien dagen de exploitatie-opzet met het col lege van regenten zal worden be sproken, waarna dan binnen af zienbare tijd met de bouw kan worden begonnen. Kleine woningen, zei spr. nog, zouden duurder komen dan eert tehuis. Wethouder M. A. van Popering becijferde daarna nog even de huurinkomsten, die in de jaren voor 1940 nooit meer dan f 1200 per hadden bedragen en alleen als wederopbouwkamp maakte de kazerne f 4000 per jaar. De heer De Wit bracht daarna nog de ouden van dagen uit Etten-Leur ter sprake. Het college van regen ten van het Gasthuis zal moeten trachten iets voor deze 14 mensen te doen, zei Wethouder van Oor schot. Met algemene stemmen werd daarna het voorstel aange nomen. JEUGDHERBERG. Vervolgens werd het voorstel om na 1 Mei de Willem nl ka zerne te verhuren aan de Neder landse Jeugdherberg-centrale goedgekeurd, waarbij de heer De Wit echter opmerkte, dat het hem verbaasde, dat B. en W. plotse ling hadden gehandeld buiten me deweten van de regenten van het Gasthuis, daar met dit college destijds besprekingen waren ge weest om het oude Gasthuis als Jeugdherberg in te richten. Bur gemeester Kolff gaf de juistheid van de opmerking toe, maar zei, dat men min of meer was over rompeld. De overige punten moe ten we wegens plaatsruimte in 't volgend nummer opnemen. Voor dat dit punt werd bespro- had mej. T. van Heulen gevraagd naar de vooruitzichten van de te stichten Industrie- en Huishoud school. Wethouder W. Poppe ant woordde hierop, dat deze gunstig zijn en dat verwacht kan worden; dat de school per 1 September 1950 kan beginnen. Burgemeester Kolff deelde ver der mede, dat de gemeente-amb tenaren geen bijbaantjes mogen hebben, dus ook niet ais verzeke ringsagent op mogen treden, wat slechts in één geval is geconsta teerd. BEGRAFENISRECHTEN Nadat de heer W. J. Andries sen was benoemd tot regent van het Burgerweeshuis, drs P. Theu- ne tot lid van de commissie van beheer van het Vlissingse Studie fonds en de heer M. A. van Po pering tot lid der commissie van beheer van het fonds der Zee mans- en Vissersbeurs, kwamen de begrafenisrechten ter sprake, De heer M. J. Corveleijn (K.V.P.) sprak zich uit tegen het voorstel tot verhoging van deze rechten, op grond van het feit, dat het levensonderhoud voortdurend stijgt en de gemeente geen voor beeld moet gaan geven in het op voeren van allerlei dingen. De heer M. J. van Poelje (Arb.) was het daarmee niet eens en zei, dat verhoging der rechten slechts weinig op het huishoudelijk bud get zal drukken en men deze zaak eerder in het belang van de ge meente-financiën moet zien. Wet houder Poppe antwoordde hen, dat de begraafplaats grondig her stel behoeft, waarvoor dus geld moet zijn. Bovendien merkte hij op, dat de voorgestelde verhoging nog beneden het gemiddelde van andere steden ligt. Het voorstel werd na stemming aangenomen, DE OUDEN VAN DAGEN. Vervolgens kwam het voorstel aan de orde om de Willem III ka zerne, die sedert korte tijd niet meer in gebruik is als Wederop bouwkamp, te verhuren aan de Stichting Rusthuizen Walcheren ten behoeve van de ouden van dagen uit Irma en uit Etten-Leur tegen een huurprijs van f 2400 per jaar. De heer J. L. de Wit (A.R.) vond de Willem III kazer ne meer een plaats waar de oud jes tijdelijk worden „opgeborgen' dan werkelijk behoorlijk worden ondergebracht. Hij vestigde de aandacht op de onderhandelingen, die zijn gevoerd om „Der Boede", dat nog steeds door het Rijk wordt geëxploiteerd, over te ne men, en vroeg wat toch de be doeling; van dit alles is. Zal dit alles niet remmend werken op de bouw van het nieuwe Gasthuis? Trouwens, komt het nieuwe Gast huis er nu of niet? vroeg hij. De heer J. Marijs (A.R.) maakte eveneens de opmerking, dat de kazerne allerminst geschikt is als tehuis voor ouden van dagen. De heer M. J. Corveleijn vroeg nog naar de mogelijkheid van de bouw van woningen voor ouden van dagen. DE BEDOELING. Wethouder van Oorschot gaf een overzicht van de geschiedenis van de tehuizen van de ouden van dagen en wees er op, dat het Rijk In Oost-Europa zuivert men nog al graag. In het kader van 'n nieuwe actie zijn in Polen drie onder-ministers gearresteerd en zijn in Bulgarije massa-arresta ties verricht. Het totaal van de verleende Marshall-hulp heeft de ze week de 7 milliard dollar over schreden; Nederland ontving daarvan 643.659.000 dollar. —Op de R.T.C. is overeengekomen, dat de Nederlandse Marine Soerabaja als vlootbasis houdt, maar dat de republikeinen er alles te zeggen hebben. Meer dan 1000 militai ren zijn gisteren met de „Zuider kruis" uit Rotterdam naar Indo nesië vertrokken. Van de Schoon- hovense deserteurs zijn er 161 meegegaan: 32 wilden echter niet. In het Kon. Instituut van de Marine te Den Helder is gisteren ter nagedachtenis aan de in de oorlog gesneuvelde marine-man nen een plaquette onthuld. 31 October is het 25 jaar geleden dat voor het eerst de V.P.R.O. in de aether klonk; de vereniging telt nu bijna 60.000 leden. Op alle P.T.T.-kantoren in ons land staat een busje waarvan de inhoud be stemd is voor het nationale leger- monument op de Grebbeberg; in 't geheel zijn thans 939.837 li cent, ontvangen. Prins Bernhard heeft gisteren een officieel bezoek gebracht aan verscheidene plaat sen in West-Overijssel. Gister avond is op 74-jarige leeftijd de zeer populaire oud-burgemeester van Den Bosch, mr F. J. van Lan- schot overleden. Woensdagoch tend wordt hij te Helvoirt begra ven. C.O.A.K.-ers gaven klinkende afscheidsavond te Middelburg. Weer is een cursus aan de C.O. A.K. te Middelburg ten einde en weer waren gisteravond honder den militairen en burgers bijeert in 't Schuttershof om dit afscheid hedenmorgen zijn de militairen vertrokken te vieren. Onder de gasten, die in het openingswoord door de commandant der C.O.A.K. werden welkom geheten bevonden zich o.m. de generaal-majoor J. A. A. Sitzen, bevelhebber van liet 3e gewest, de inspecteur der Mili taire Administratie, de kolonel A. F. Pluijm met de luit.-kol. Van Baarse), hoofd van de afd. onder wijs, de leden van de commissie tot behoud van het garnizoen en anderen, terwijl later op de avond de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot ook nog van zijn belangstelling blijk gaf. Het programma dat onder de titel „Het komt in orde" werd af gewerkt bestond uit zang, muziek en schetsjes. De medewerkenden waren in hoofdzaak de militairen, geassisteerd door enkele dames en een orkestje uit Rotterdam, dat geheel belangeloos voor deza avond naar Middelburg was geko men. Wat de afloop van de cur sus betreft vernamen we, dat 161 leerlingen zijn geslaagd en daar door bevorderd werden tot ser geant. Het ligt in de bedoeling om het aantal leerlingen bij dë volgende cursus, die begin Nov. zal starten nog iets op te voeren. Bovendien zal op 1 December a.s. de nieuwe kazerne in gebruik worden genomen, „Stad Breda" uit Vlissingen vertrokken. Het s.s. „Stad Breda" van da Halcyoniijn, dat op de werf van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlis singen werd afgebouwd is gister middag vertrokken. Tegelijkertijd kwam de ferryboot „Koningin Juliana" van de Prov. Stoomboot diensten naar binnen voor revisie. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het candi- daatsexamen Nederlands recht de heer C. J. van Dalsen te Goes. DE BILT ZEGT: Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemen de bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig ver andering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1